WEERBEKICHT. Merkwaardige Woorden ea Daden BINNENL \Nj>. UIT DE PERS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 30 Januari 1908. Hoogste barometerstand 780.7 m.M. te Hortalaagste 743.2 m.M. te Seijdisfjord. Verwachting tot den avond van 31 Januari 1908: Wind: Toenemend Westelijk. Gesteldheid van de luchtAfwisselende bewolking. Waarschijnlijk buiig. Temperatuur ^Dezelfde. vï 5 Barometerstand te AMERSFOORT. uur 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 753 m.M. Tkermouieterstand te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 40. Laagste hedennacht .F. 25. Hedenmiddag 12 uur .F. 35. achter gekomen, dat de beweging in haar eerste begiH gestuit kon worden. Fraaco zeide, dat bem (persoonlijk de tegenstand der (republikeinen niet onaan genaam washet was een gevecht tus- schen hem en deze heeren en hoe sterker zij waren, des te roemrijker zou Franco's overwinning zijnl Het was echter noodig het buitenland gerust te stelles. Intusschen hebben de republikeinen een manifest uitgevaardigd, waarin zij mededeelen dat de dictatuur, na de bur gers van hun grondwettelijke vrijheden beroofd te hebben, tot vervolgingen is overgegaan. Aan het slot van het mani fest heet hetDe zaak der renublikeinen is de heilige zaak van de onafhankelijk heid ea de waardigheid des vaderlands". JAPAN. Hajasji, de Japansche minister van buitenlandsche zaken, heeft in het parlement verklaard dat de Japan sche regeering het met die van Canada over de landverhuizings- quaestie thans eens is geworden. Japan stemt er in toe de landverhuizing te beperken, maar geeft niettemin geen der rechten prijs, die hel bij 't Japansch- Canadeesche verdrag heelt verkregen. MAROKKO. In Marokko gaan de zaken weinig naar wensch. De toestand te Fez moet, volgens de berichten uit Tanger vrij hachelijk zijn. El Mrani, die door Hafïd als zijn vertegen? oordiger werd aange steld, tracht de heele bevolking onder den duim te houden, en daardoor heelt er zich een partij tegen hem, dus tegen VAN Ministers en Kamerleden sedert het Jaar 1858. ontleend aan Kollewyn's Geschiedenis van Nederland, 4e deel. 18. Kort na de stemming over de af schaffing van de doodstraf brak de Frans- Duitse oorlog uit, waardoor grote on gerustheid ontstond in de lussen die rijken gelegen kleine staten. Zoudm zij buiten de strijd kunnen blijven, als een van de oorlogvoerende mogendheden zo'n staatje wilde bezetten of er een leger doorheen laten trekken? Bij ons nam de vrees daarover toe, omdat door hogere kringen en door Roomsen sym pathie voor Frankrijk aan de dag werd gelegd. De minister van Buitenlandse Zaken, Roest van Limburg, kon 18 Julie 1870 aan de Staten Generaal meedelen, dat de regeringen van Pruisen en van Frankrijk schriftclik de verzekering had den gegeven, dat zij onze onzijdigheid zouden erkennen en eerbiedigen. Nu rustte op ons de verplichting die on zijdigheid zo goed mogelik te handhaven, en werden daarom de verschillende lichtingen van land- en zeemilitie opge roepen, de schutterijen georganiseerd i ii de uil- en doorvoer van paarden ver boden. Die maatregelen verwekten in liet land enige onrust, maar deden .evens Moelei Hafid, dus voor Abd-el-Azis, ge vormd. De twee partijen maken het elkaar zeer lastig. Daarenboven zijn de stammen in den omtrek der stad, vrien den van Abd-el-Azis, op het punt van Fez binnen te rukken en te gaan plun deren. Moelei Hafid heelt aan alle ambte naren in de kustplaatsen laten zeggen, dat wanneer ze hem niet als Sultan erkennen, hun huizen geplunderd zullen worden en hun vrouwen en kinderen als slaven zullen worden verkocht. Bovendien is hij van plan de bezittingen van hen, die Abd-el-Azis trouw zijn gebleven hoog te belasten uit de daar door verkregen getden wil hij een mehalla vormen om tegen zijn broeder te strijden. STATEN" GENERAAL EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren werd aller eerst zonder debat of hoofdelijke stem ming de suikerconventie goodgekeurd. Bij de behandeling van de Staats- begrooting werd door prof. Woltjer nog eens de antithese-politiek voor den dag gehaald, van welke rede door den minister de Meester begrijpelijkerwijze weinig notitie werd genomen. Bij Binnenlandsche Zaken roerde de heer Bevers nog eens de quaestie tus- schen den minister en den burgemeester van den Haag. Hij vroeg overlegging van het dos sier en verklaarde naar zijn zeggen, volkomen op de hoogte dat zoo de Minister van Binnenlandsche Zaken geen reden had gegeven tot misver stand, de burgemeester dit ook niet had gedaan. Dan antwoordde Minister Rink snedig blijft slecht één mogelijkheid over, te weten, dat derden het misver stand in de wereld hebben gebracht. Dat kan de heer Talma zich aantrekken. Overigens weigerde de Minister het dossier ten deze over te leggen, voor namelijk, wijl het betrof een particulier, vriendschappelijk gesprek in 's Ministers Kabinet gevoerd en het een slecht voor beeld zou zijn zoo iets te publiceeren, dan omdat er een geheel particulier schrijven des Ministers en twee ge heime stukken van hooge autoriteiten toe behoorden, geen van drieën voor openbaring vatbaar. De heer Vermeulen was de eenige, die een herinnering aan het Voorloopig Verslag opwekte. Hij motiveerde zijn stem voor de begrooting, achtte het nieuwe Ministerie niet gebonden door de gevoteerde credieten en vroeg de toezegging van het demissionaire Kabi net, dat geen nieuwe posten zouden worden uitgevoerd. Hierop antwoordde de tijdelijke voorzitter van den Minister raad, dat de Regeering te dien opzichte geen belofte kon afleggen, maar dat gene zou doen wat 's lands belang naar haar eerlijke overtuiging vordert. De heer Van Nierop hield een rede over het tekort bij de Rijkspostspaar bank, dat niet de minste reden tot ongerustheid oplevert waar het uit sluitend in de boeken, niet in werke lijkheid bestaat. Voorts beval deze afgevaardigde uit breiding van het beleggingsveld aan, door de mogelijkheid te openen tot het aanleggen eener buitenlandsche wissel portefeuille en tot het beleenen van ook andere dan de fondsen, welke de Nederlandsche Bank in prolongatie neemt. De heer Van Nierop opperde het de oude zucht naar slaalkundige vrijheid en onalhankelikheid herleven, want on der de naam van weerbaarheid verrezen allerwegen verenigingen tot vrijwillige wapenoefeningen. Toen 19 September 1870 de nieuwe zitting van de Staten-Generaal werd ge opend was het gevaar,geweken door, de voorbeeldeloze nederlagen die de Fransen wegens de slechte voorbereiding lot de oorlog en de slechte aanvoering hadden geleden, en reeds was er bij ons een begin gemaakt met het naar-huis-zenden van de buitengewoon opgeroepen lich tingen. In de troonrede sprak Willem III: „Ik gevoelde behoefte in deze vergade ring uit te spreken, hoe ik hogelik de irouw en de vaderlandsliefde waardeer door het Nederlandse volk gedurende de ernstige omstandigheden van de laatste maanden op zo indrukwekkende wijze aan de dag gelegd. Eenparig bleek de wil, wat ook gebeuren zou, de zelf standigheid van de staat te handhaven. Zee- en landmacht, nationale militie, schutterij en vrijwillige verenigingen wed ijverden in die geest. Orde en rust heersten overal. De last van de inkwar tieringen werd met toewijding gedragen voor de gezinnen van de opgeroepen militieplichtigen mildelik gezorgd. En bij dat alies mogen wij met genoegen wijzen op de gelijktijdige werkzaamheid van het Rood" Kruis." Niet slechts werden voor gewonde Fransen en Duitsers genees- middelen en versnaperingen gezonden. denkbeeld om door wettelijke bepaling den <run» op de Spaarkas tegen te houden, bv. door de uitbetaling aan ter mijnen te binden in geval van nood. Uiteraard was de rede van den heer De Meester kort. Bij Binnenlandsche Zaken pakte de heer Van den Biesen uit over de Woningwet, waardoor we «gedonderd en genegerd» worden. Het duurde ruim een uur. lederen proestte van 't lachen en niemand luisterde. Minister Rink zou er maar niet op ingaan; de rede scheen hem trouwens zoo gewichtig, zeide hij, dat zij nog eens gelezen behoorde te worden om haar in volle waarde te doorgronden. Hoofdstuk X der begrooting is niet afgehandeld geworden. Hierbij is een debat gevoerd over de door minister Veegens ingestelde driehoofdige directie van den Staatsmijndienst. De vroegere directeur, de heer Wenckebach is in Indischen dienst overgegaan. De leege plaats, door hem achtergelaten, schijnt niet door één enkel persoon te kunnen worden bezet. Trouwens zelfs voor den heer Wenckebach werden langzamer hand de eischen van den dienst uiter mate bezwarend. Instelling van een directorium is dus aldus de heer Veegens noodzakelijk. Maar dit is door den heer Regout, die vóór den minister het woord voerde en het heden nogmaals zou verkrijgen, ten sterkste ontkeud. De Limburgsche afgevaardigde acht éénhoofdig bestuur wenschelijker, en heeft bovendien bezwaren tegen de keuze van althans een der drie pas benoemde directeuren. DE CRISIS. Naar men uit betrouwbare bron aan de Msb. verzekert, zal mr. Loeff wiens naam reeds werd genoemd in verband met de oplossing der crisis in geen geval een Minister-porte feuille aanvaarden. Naar «De Post» het Roomsch Katholieke Nieuwsblad voor Gelderland, van welingelichte zijde zegt te vernemen, zal mr. Kolkman stellig in het nieuwe Kabinet zitting nemen, en is het bericht eener benoeming van kolonel J. G. baron Van Voorst tot Voorst tot Minister van Oorlog, geheel ongegrond. Voor de tegen 4 Febr. opge roepen vergadering der Tweede Kamer is aan de orde gesteld het trekken van afdeelingen en regeling van werkzaam heden. Het voornemen is om na afloop der openbare vergadering in de afdee lingen te gaan tot het onderzoeken van de credietwet voor het departement van oorlog en de verhooging der Vesting- begrooting, dienst 1907. De volgende motie is door het Hoofdbestuur der Liberale Unie voor gesteld in zake het Kiesrecht voor de 2de Kamer. „De Liberale Unie in hare Jaarlijksche Algemeene Vergadering op 8 Februari 1908 bijeengekomen in het gebouw ,De Eensgezindheid" van oordeel: lo. dat de definitieve oplossing van het Kiesrechtvraagstuk in Nederland evenals in omliggende landen niet moge lijk is zonder aanvaarding van het stelsel van Algemeen Kiesrecht met wettelijke uitsluitingen 2o. dat het thans beslaande Kies recht voor de 2de Kamer behoort te worden vervangen door eene regeling, waarbij op de Kiezerslijsten worden gebracht a. alle mannelijke Nederlanders, die Nederlandse geneesheeren, verplegers en verpleegsters begaven zich naar de slag velden en hospitalen van de stiijdende volken om te helpen en te troosten. Toen ons leger en onze vloot op voet van oorlog werden gebracht, bleek het echter duidelik, dat er aan de organi satie veel ontbrak. In het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer werd dan ook gevraagd „of de feitehke toestand niet deze zou zijn geweest, dat wij met een half geoefend, gebrekkig uitgerust en gewapend, onvoldoende geënkadreed leger, niet eenmaal van de nodige pa tronen voorzien, tegen de vijand hadden moeten optrekken." Het was aan 't licht gekomen dat in de landsverdediging veel verbeterd moest worden, j, Men is er dad dik aan begonnen te denken, maar het schijnt een Sisyphus- arbeid te zijn, want in de sedert verlopen, 31 jaar is men er nog niet mee op slag gekomen. En toch zijn leger en vloot, hoe gaarne men er buiten zou kunnen, nog niet te missen, zowel om onze onalhankelikheid tegenover het buitenland, als om de orde in het binnenland te handhaven. Het werd steeds moeiliker voor het ministerie ora staande te blijven. Was het vorige beschuldigd van de volks vertegenwoordiging te weinig te ontzien, nu werd de klacht vernomen dat deze de ministersjte weinig eerbiedigde. Zij hadden niet alleen te strijden tegen hun staatkundige tegenstanders, maar zelfs tegen sommige liberalen, die wegens hun sterk vooi uitstrevende beginselen r a di- ingezeten zijn en den leeftijd van 23 jaren hebben bereikt, voor zoover zij niet door de Wet van het stemrecht zijn uitgesloten b. alle vrouwelijke ongehuwde Neder landers, die ingezeten zijn en den leef tijd van 30 jiren hebben bereikt, voor zoover zij niet door de Wet van het stemrecht zijn uitgesloten; 3o. dat door de wet van het Kies recht behooren te worden uitgesloten: a. zij, die tot de doorloopende be deelden behooren b. zij, die den leeftijd van 23 jaar nog niet bereikt hebben c. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hun goederen hebben verloren; d. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak, ter zake van het plegen van een strafbaar feit, ontoe rekenbaar zijn verklaard e. zij, die als krankzinnigen in een gesticht verpleegd worden zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak lot gevangenisstraf van ten minste één jaar zijn veroordeeld; g. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak veroordeeld zijn wegens landlooperij of bedelarij; h. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak zijn veroordeeld wegens eene der overtredingen, genoemd in artt. 426 en 453 van het Wetboek van Strafrecht, bij herhaling begaan (dronkenschap); f. zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak van hun kiesrecht zijn onlzet 4o. dat in de uitoefening van het Kiesrecht behooren te worden geschorst de kiezers, die krachtens de Wet van hunne vrijheid zijn beroofd zooals ge vangenen, gegijzelden, verpleegden in Rijks-werkinrichtingen en verpleegden in krankzinnigengestichten 5o. dat met de invoering van het Algemeen Kiesrecht behoort gepaard te gaan, invoering van Stemplicht en van Evenredige Vertegenwoordiging (het laatste in dien zin, dat het Rijk in eenige groole districten wordt verdeeld en aan het stelsel van groepenverlegen- woordiging boven dat van persoonlijke vertegenwoordiging de voorkeur wordt gegeven) noodigt het Hoofdbestuur uit: voor eene Kiesrechtregeling als boven aan gegeven krachtig propaganda te maken" KANAAL GELDERSCHE VALLEI. Het bestuur van het waterschap Het Veenraadschapder Geldersche en Sticht- sche Veenen», te Venendaal, heeft be sloten de pogingen van het comité tot verkrijging van een scheepvaartkanaal door de Geldersche Vallei te steunen, door het zenden van een adres van instemming aan H. M. de Koningin. Ook de Gemeenteraad van Wage- ningen heeft besloten een dergelijk adres te zenden. De Nederlandsche vereeniging voor Evenredige vertegenwoordiging gaat te Utrecht met behulp van de plaatse lijke bladen een „proefverkiezing" hou den, waartoe de algemeene medewer king wordt ingeroepen. De veronderstelling is, dat er 13 raadszetels open zullen komen. Hier voor zijn gesteld door de Utrechtsche kiezersvereen., de A.-R., R. K., Christ. Hist. (Vrii-A.-R.) Christ. Hist, (fractie Bronsveld) Alg. Belang, de Soc. Dem. en middenstands vertegenwoordigers iesp. 6,5,6, 4, 4, 4, 4, 3en I candidaten. Elk kiezer heeft één stem, die h(j uit brengt op den candidaat, wiens naam hij bovenaan plaats op zijn stembiljet. kalen werden genoemd. Een nieuwe moeilikheid ontstond voor de Regering van de zijde der Katholieken. Prof. Blok zegt er het vol gende van: „De katholieke bevolking van Nederland had zich het lot van de in zijn hoofdstad voortdurend door de Italiaanse eenheids- beweging bedreigde Paus in de laatsle jaren met ernst aan getrokken. Tal van Rooms-Katholieke Nederlanders hadden sedert i860, als pauselike zouaven, vrijwillig dienstge- nomen in het door de Franse generaal Lamoricière gevormde legerkorpsreeds bij Castelfidardo hadden zij in dat jaar gestreden tegen de Italiaanse troepen, en vooral in 1867 hadden zij het „Patri monium Petri" bij Mentana met Franse hulptroepen zegevierend verde digd tegen de aanval van Garribaldi's vrijscharen. Tot het laatst toe, toen, na het vertrek der Franse troepen naar hun vaderland, de Italiaanse troepen bij de Porta Pia bres hadden gesloten en Rome binnen waren getrokken, hadden zij de paus willen verdedigen," doch deze ver bood het om langer bloedvergieten te voorkomen. Ofschoon Nederlanders die zonder verlof een vreemde mogendheid als soldaat gaan dienen hun Nederlan derschap verliezen, werd dat niet toege past op de pauselike zouaven. In de Marken niet ver van Ancona. De Italiaanse generaal Cialdini versloeg er in i860 liet leger van Lamoricière. Nabij Rome, Maar onder dezen kan hy nog de namen van andere candidaten plaatsen, op wie hy achtereenvolgens zyn stem wenscht te zien overgaan, voor 't geval zyn biljet voor de(n) boven staande niet mocht kunnen dienen. Hoogstens mogen 10 namen op één biljet worden geplaats. Door den uitslag rekent de vereeni ging voor E. V. de wenschelijkheid en bruikbaarheid van haar stelsel aan te toonen. De jaarvergadering van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen zal op Woensdag 10 Juni as. geopenc worden, wederom in het gebouw van de Vrije Gemeente te Amsterdam. Tot de nieuwe voorstellen van hei hoofdbestuur, die op de agenda voor komen, behoort een voorstel, om aai het hoofdbestuur op te dragen I. het bevorderen van het voorberei dend Fröbelonderwijs a. «door voor dit onderwijs propa ganda te maken, door woord en ge schrift» b. door ten behoeve van de kosten van op en inrichting van departementalf Fröbelbewaarscholen, subsidiën in een: beschikbaar te stellen, op voorwaarden door het hoofdbestuur vast te stellen voor dit doel op de begrooting vooi 190708 uit te trekken f3000; II. «het bevorderen van voortgezel onderwijs aan kinderen, die de lagere school hebben doorloopen, en wel it scholen of cursussen voor het onderwij: in zang, gymnastiek, handenarbeid, hout snijwerk, vrouwelijke handwerken enz. «voor dit doel op de begrooting uil te trekken een bedrag van f 1000». Voorts een voorstel om le. aan het hoofdbestuur op te dragei de bevordering van de oprichting vai voor allen toegankelijke volksbanket en boerenleenbanken 2e. voor dat doel op de begrootin; uit te trekken een bedrag van f ioooj Verder een voorstel om «le. in te stellen een centraal-burea van advies voor eigen studie 2e. voor de uitgaven van dit burea op de begrooting van 190809 te beschikking van het hoofdbestuur t stellen eene som van f 1000.» Voorgesteld wordt ook door h< hoofdbestuur voor f 500 deel te neme in het waarborgfonds van de Hui: industrietentoonstelling. Alsook een voorstel om «le. aan het hoofdbestuur op t dragen, in 1909 een congres van a gevaardigden van spaarbankbesture bijeen te roepen «ze. tot bestrijding van de koste van dit congres, op de begrooting voo 190809 uit te trekken f 1000.» TWEE ADVIEZEN. We lezen in „Land en Volk": Gisteren kwamen uit het kamp de rechterzijde twee adviezen tot on waarvan de beteekenis niet is te ondei schatten en waartusschen, zij het ongi wild, verband bestaal. Door het partij-orgaan der christelijl histotischen wordt, in den vorm eeni critiek op Kuyper als leider, een vei zekeringsdwang als thans in wetson werpen aanhangig is, als staatssocialisni verworpen. En dit op het oogenbli dat eenige mannen uit de rechterzijd gereed slaan om zich te combineere tot een Kabinet, dat zonder twijfel c „staats-socialistische" nalatenschap va LelyKuyperVeegens zou aanvaarde! Tegelijkertijd schrijft prof. Fabiu „Levendig handhaafden de Roomst ook hier te lande, wat zij hun recht 1 de „erfenis der vaderen" achtten. 1 protesteerden aanhoudend bij monde va hun beste publiciteilen tegen de in 186 gevierde herinneringsfeesten van de gro vrijheidsoorlog tegen Spanje, tegen officieële feestviering bij de herdenk» van de slag bij Heiligerlee, tegen 1 opvatting, die Nederland een proteslan land, en de natie als zodanig een prot stantse natie achtte. Na de veroverii van Rome door de Italianen richtten tot de regering een uitgebreid petition ment, aandringend op protest tegen machtsoverschrijding van den „rove koning" (Victor Emanuel II) ten nade van de regerende Paus Pius IX. E katholiek Kamerlid, Kerstens, van Bo meer, bracht deze bezwaren te berde de vorm van een interpellatie over 1 stappen die de Regering in dit opzie zou hebben te doen, om de wensen vi de Roomse Nederlanders te bevredige Maar de Regering weigerde, gesteui ditmaal door alle liberalen, al wildi ook dezen niet allen gevolg geven a: het voorstel van Fransen van de Pul 0111 uit te spreken, dat zo iets niet b hoorde tot de roeping van de Nede landsche staat, wat ook door Thorbec werd bestreden. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 2