STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. ADVERTENTIE u Utrechtsche Schouwburg -Maatschappij tie Twee Weezen. eenling misschien voorshands, door Kuyper's invloed, in zijn eigen partij, maar eenling stellig niet onder het anti-revolutionaire volk van Nederland, dat een .samentrekkende beweging van tegenstanders van het staatssocialisme tot een meerderheid en tot een kabinet op dezen dag geenszins onmogelijk is dat van t i n a I e kiesrechtregeling niet kan worden gesproken, omdat niet een vraag van kiesrecht, maar een vraag van vertegenwoordiging antwoord be hoeft. Deze adviezen zijn volkomen rationeel. Er zijn vele elementen zoo rechts als links, die èn van een verzekeringswet geving als thans is opgezet, èn van uitbreiding van kiesrecht niet willen weten. Aan een Regeering, die in deze rich ting arbeidde en resultaat kon bereiken, wordt in de Volksvertegenwoordiging de noodige steun onthouden. Ligt dan niet voor de hand, dat evengenoemde elementen zich samen trekken om te toonen dat zij meerder heid zijn? De crisis kan lang duren. Wie zegt ons, wat het einde zal zijn? Wij brengen in herinnering, dat het morgen de laatste dag is, waarop antwoorden op onze prijsvraag in zake Birkhoven «kunnen worden ingezonden. Door onvoorziene omstandigheden het huwelijk der beide artisten wordt het 4e Abonnements-Concert van <De Algemeene Muziekhandel,» aan vankelijk vastgesteld op Vrijdag 31 Januari, te geven door Edith von Elischer en Rud. Loman uitgesteld tot een nader te bepalen datum in Maart a s. Januari van dat jaar en in den loop daarvan aangegaan, bedroeg f419475. Aan rente werd betaald f 13031,19 en aan aflossing f 13125. Op 1 Jan. 1908 beliep de gemeentelijke schuldenlast f406350. Bovendien heeft de gemeente in 1903 aangegaan een schuld, groot f 59000 bij wijze van annuïteit. De eerste annuïteit werd betaald in 1904, zij be draagt f 3207,86. De algemeene herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen heeft voor de gemeente Baarn geen onvoordeelige gevolgen gehad. De kohieren der grondbe lasting over 190S voor Baarn en de Vuursche, wijzen een bedrag van f11967,91 aan, wegens gemeentelijke opcenten (40 gebouwd en 10 onge bouwd.) Over 1907 beliepen deze op centen f11038,37. De belastbare op brengst der gebouwde eigendommen bedraagt thans voor Baarn f 579214 en voor de Vuursche f7342. Detotale op brengst der belasting beloopt f 49201,43. Het Fanfare-corps «Crescendo» alhier, Directeur de heer J. H. van Dapperen, gaf Woensdagavond in de concertzaal van hotel Velaars eene uit voering. Het programma bevatte o.m.: «Légende heroiqne» van Louis Reynand, het verplichte nummer uit de afdeeling uitmuntendheid, waarmede het korps op het concours te Zeist in 1907 de gouden medaille en zilveren eerekrans verwierf. Het concert, dat uitmuntend geslaagd mag heeten, werd opgeluisterd door de medewerking van het dubbel Mannenkwart «De Achtste Toon» uit Utrecht, directeur de heer Alph.Vranken, hetwelk een viertal liederen ten ge- hoore bracht. Bij de aanbesteding voor een woon- en winkelhuis te Nunspeet werd o.a. ook ingeschreven door de heeren Keizer en Wildeman alhier voor f 10,080. Het werk is aan den aannemer W. Zwak te Ermelo gegund voor f 9.850. BAARN. Uit het overzicht der Ge meenteschulden over het jaar 1907 blijkt, dat het totale bedrag der schuld op 1 Zondag 2 Februari des raorger.s half tien wordt in de Remonstrantsche kerk een godsdienstoefening gehouden voor jongelieden van 10 tot 14 jaar. De gewone dienst voor de gemeente vangt daarom eerst te 11 uur aan. MOND- EN KLAUWZEER. De directeur-generaal van den land bouw brengt ter kennis van belang hebbenden dat aan de Rijksserumin- richting thans serum tegen mond- en klauwzeer bereid en in voorraad gehou den wordt. De resultaten, met eenige proeven verkregen doen vermoeden, dat dit serum een doelmatig hulpmiddel kan zijn bij de bestrijding der ziekte, wan neer het kan aangewend worden bij runderen die, ofschoon blootstaande aan de besmetting, de ziekte nog niet onder de leden hebben. Met de seruminspuiting zal slechts dan een gunstig resultaat te verkrijgen zijn, wanneer de veehouder bij het optreden der eerste ziekteverschijnselen de aangetaste dieren dadelijk afzon dert en onverwijld aangifte doet bij den burgemeester. Als maatregel van voorzorg kan de veehouder de plaatsen, waar de aange taste diereu gestaan hebben, met kalk melk (1 deel gebrande kalk op 10 deelen water) reinigen. Zoodra het bestaan der ziekte door den districtveearts of door den veearts, die hem vervangt, geconstateerd is, worden de gezonde dieren, Indien de eigenaar het verlangt, kosteloos met serum ingespoten. Deze operatie kan ook geschieden bij bet vee, dat zich op aangrenzende erven bevindt. Een kleine vergissing. Gisterenmorgen heeft zich ten kantore -an de Kasvereeniging te Amsterdam een looneeltje afgespeeld, dat het navertellen wel waard is, temeer daar het stukje tol aller genoegen eindigde. Een looper der firma Hulscher en van Willigen presenteerde aan de Kasver eeniging een chèquè ter waarde van f 25000. De man had nog even een boodschap in de buurt te doen, waarom, hij zich verwijderde, zeggende zoo dade lijk terug te zijn. Zooals men weet, gaat er immer eenigen tijd overheen voor en aleer de verrekening van cheque in de boeken der bank nauwkeurig geboekt zijn. De looper kon zich dus zonder tijd verlies verwijderen. Wie stelt echter 's mans verbazing voor toen hij terug komende vernam, dat de 25 mille reeds waren uitbetaald. Algemeene consterna tie. De schrik sloeg kassier en looper om hel lijf. De kassier had duidelijk geroepen: .Hulscher en Van Willigen" en gezien dat iemand de f 2 U00 had opgestreken. Intusschen was een heer uit de P. G. Hooftslraat, die dezen morgen een cheque had gepresenteerd, thuis ge komen. Hij haalde zijn portefeuille voor den dag 0111 het geld in de brandkast le bergen doch stond een oogenblik sprakeloos van verbazing. De bankjes hadden zich riie' alleen op merkwaardige wijze in zijn portefeuille vermenigvuldigd maar bij meer aan dachtige beschouwing bleek dat hij de vermeende biljetten van f 25, f 50 en f 100 welke te zamen het door den heer geïnde bedrag van f 1000, zouden moeten vormen... f26000 waarde vertegen woordigde. De heer meende zeker slechts 1 1000 in zijn portefeuille gtstoken le hebben. Fluks op de tram naar de Kas vereeniging. Als de heer de Kasvereeni ging binnentreedt en de algemeene ver slagenheid ziet, is hem plotseling alles duidelijk en de zwaar bewolkte lucht is als door een looverslag opgeklaard, wan neer de 25 mille verdwijnen in de stevige tasch van den geschrokken looper. (Res. bode.) Ons nieuwe Stuiverstuk. Wij lezen in het U. D. De geschiedenis van ons nieuw nikke len stuiverstuk is nog niet ten einde. Wij vernamen althans heden, dat sedert eenigeo tijd in den muntzaal van 's Rijks Munt wederom proeven worden genomen met het doel te ervaren in hoeverre het mogelijk is een stuiverstuk te vervaardigen, dat in het midden een gaatje vertoont, opdat de munt zich daardoor beter zal kunnen onderschei den van ons kwartje, dan zulks tot dusver het geval was volgens klachten, sinds het in circulatie brengen van den nieuwen stuiver vernomen. De groote moeilijkheid schuilt echter in het ver krijgen van een opvallend verschil met de Belgische centimesstukken, die even eens gaatjes bezitten. Men heeft daarom getracht een oplossing te vinden in het aanbrengen van een zeskantig gaatje, terwijl eveneens in overweging is ge nomen het slaan van een stuiverstuk met een driehoekige opening in het midden. Waarschijnlijk zullen nog andere proefnemingen volgen. Een en ander moet geschieden om, bij geval besloten mocht worden den vorm van het munt stuk te wijzigen, aanstonds pofijt te kunnen hebben van de resultaten van voorloopige proefnemingen. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat aan het munten van nieuwe stuiver stukken met gaatjes bezwaren zijn ver bonden, zoolang de grootte van het muntstuk dezelfde blijft van thans. Voor goed in het oog loopend verschil met de Belgische munt is het noodzakelijk een groote opening in het muntstuk aan te brengen geschiedt dit bij den stuiver van de tegenwoordige afmetingen, dan wordt het overblijvendemuntoppervlak te klein voor de gravure. Het slaan van veelhoekige gaatjes geeft technische moeilijkheden, omdat bij het munten van het stuk, door den druk van den muntstempel, de lijnen van den veelhoek niet zuiver getrokken blijven en van hun strakheid verliezen, wat kleine afwijkin gen dqet ontstaan. Het meest aanbeve lenswaardig zou zijn, aldus werden wij ingelicht, bij eventueelen aanmunt van nieuwe stuivers, de voorkeur te geven aan een nikkelen muntstuk, grooter dan ons kwartje en iets kleiner dan ons halve guldenstukde mogelijkheid be- 1 staat dan een in het oog springend gaatje aan te brengen in het midden en voldoende veld vrij te laten voor de gravure van de munt. Opvallend ver- 1 schil met de Belgische munt is dan verkregen. Intusschen wacht men de proefnemin gen van thans af. Men meldt uit Noordwolde aan de Ass. Ct. Hedennacht verbrandde op de Wester Meenthe alhier, eene arbeiderswoning, bewoond door de ongehuwde broeders Zwier Anthonie. Een der beide broeders wilde de geit nog redden, hij keerde niet terug en eenigen tijd later vond men zijn verkoold lijk. Levende Paspoppen. Een groote Londensche firma in damesklee- ren, heeft eene nieuwe reclame bedacht, die wel een beetje Atnerikaansch klinkt. Een aantal kamers in het groote maga zijn, is met alle denkbare luxe ingericht voor bad- kleed en toiletvertrekken, waarin dagelijks voorstellingen plaats vinden. De voorstelling bestaat hierin, dat een bizonder mooie jonge dame de firma was ongalant genoeg om hier voor eene Fran raise te nemen in 't publiek toilet maakt. Om te beginnen gaat de dame in 't bad, dan laat ze zich door haar kamer meisje masseeren, met wier hulp ze daarna haar toilet voortzet. Eerst trekt ze een eenvoudig wandelpakje aan, dat niettegenstaande dezen eenvoud toch bijzonder smaakvol is. Alles, van het hemd af tot hoed en handschoenen toe is in volkomen overeenstemming met het soort toilet, en natuurlijk zoo smaak vol mogelijk. Is de jonge dame klaar tot op haren hoed na, dan krijgt deze levende paspop 1 sierlijken kapmantel om en er verschijnt een mannelijke haarkunstenaar, die het kapsel zeer kunstig, in orde maakt. Dan verlaat de dame thans vol komen gereed voor die wandeling het elegante boudoir om na een poosje de voorstelling weer opnieuw te begin nen. Zoo worden na elkander nog een baltoilet, een hofcostuum en een sport- pakje vertoond. De voorstellingen heb ben veel succes en de eigenaar beroemt er zich op, dat reeds talrijke voorname dames zich voor deze betrekking hebben aangeboden. Geldstukkenvanalumi- nium. De Engelsche munt heeft kort geleden geldstukken van alumi nium gemaakt bestemt voor de in woners van Oeganda. In 't geheel werden 31,872,134 munten geslagen, voor 't grootste gedeelten halve-cent stukken. Een aanzienlijk deel is naar Oeganda gestuurd, een ander deel naar de westkust van Afrika, in 't bizonder naar Nigeric Tot nu toe is in deze streken slechts koper- en zil vergeld in omloop geweest; ook enkele bronzen munten, maar dan ook alleen aan de kust en zeer zelden in het binnenland waar de inboorlingen zich nog dikwijls van schelpen en dergelijke voorwerpen als betaalmid del bedienen. De waarde dezer schel pen verandert zeer sterk, daarom hield men het voor wenschelijk daar het muntstelsel in te voeren. Natuurlijk moet een geldstuk geen groote waarde vertegenwoordigen en bovendien is het wenschelijk, dat de munten licht zijn, daarom is men op de gedachte geko men, alluminiurn te gebruiken. De munten zijn alle in het midden doorboord, zoodat de inboorlingen ze aan een snoer kunnen rijgen en om hun hals dragen, zooals hunne gewoonte is met alle kleine voorwerpen, die ze in den loop van den tijd noodig hebben. Wat zes dagen mist voor een slad als Londen beleekent, wordt duidelijk, wanneer men van 25 millioen francs hoort, die de Londensche mist aan de inwoners van de Engelsche hoofdstad he'ft gekost. In hoofdzaak zijn het de tram-, boot en oronibusdiensten met de rijtuigmaat schappijen en winkeliers, naast de gas fabrieken en electrische centrale's die er de slechte gevolgen van hebben onder vonden. Burgerlijke Stand van 29 en 30 Januari 1908. GEBOREN: Jan, z. van Jau Bol en Fennelje Hogeweg. Nicolaas Hcn- drikus, z. van Gerardus Scheerder en Gatharina Verheijen. Alijda, d. van Leendert Hagenbeuk en Elisabeth Meijer. ONDERTROUWD: Petrus Johannes Leei knegt en Drika van Kooij. Theodorus van 't End en Heiltje Rui- zendaal. Hendrikus Johannes Poort en Johanna Adelaar. Gerardus Huber- tus en Elsabeth Pfasnn. Gerardus Joannes Maria Remmert en Barbara de Boer. Jacobus Jachenberg en Gilia Boensma. Johan Hendrik van Nieu- wenhuizen en Johanna Magdalena Paulina Weiling. Theodorus Henricus I lubertus Wassercordt en Barla Everarda Tesson. Chrisliaan Philip Boerwinkel en Klaaske Bouma. OVERLEDEN: Anna Vial, 4- weken. Grietje Klok, 15 maanden. Adri- aantje Klinkenberg, 71 j., echtg. van Carel van Oven. 336e Staatsloterij. Vijfde klasse tweede week. (Tie king van 28 en 29 Jan. 190S. (1900 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R O. J-einweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 200 op No. 558. Prijzen van f 70. 50Ó 1251 2389 2391 2463 13078 15006 15377 20236 20237 20257 20930 Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uil getrokken 528 1243 1247 1260 2209 2434 2447 (1067 9071 9083 9801 9803 9805 9811 10091 1309815009 15346 '535° '5353 20231202392025520903 20904 20918. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moeten de uit spraken van het Kantongerecht tot het volgend nummer blijven liggen. Laatste Berichten. Men seint ons De kabinetsformateur ondervindt nogal moeilijkheden op zijn weg, vooral ook door tegenwerking der Ghristelijk-His- torischen. Hij is dan ook nog niel gereed met het kabinet, vooral het vinden van een Minister van Oorlog, die precies weet wat hij wil, schjjnt moeilijk. Ook de quaeslie met welke candidaten men in Sliedrecht en Tietjerksleradeel moet uitkomen als Heemskerk en Talma een portefeuille krijgen, baart de rechterzijde zorg. Als vaststaande kan Ihans worden aangenomen, dat Mr. E. Regout lid der Tweede Kamer Minister van Justitie zal worden. t De Heer en Mevrouw GER RITSENteengs betuigen hun Imr- l« lijk'-n «Intik voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hun zoon ZOON ondervonden. Visites worden gaarne afgewacht, Maandag, 3 Februari a. s. tusschen 2 '/2 en q'/j uur. Zondag 2 Februari a s., half acht uur. MlechlN een buitengewone Volks voorat e Hing, te geven door Het Ned. Tooneel en Operette-Ensemble. AFDEELING TOONEEL. Directeur ALPHONSE JANMART Jr. Beroemd Succesdrama in 8 bedrijven naar het Fransch van d'ENNERY en BOURGEOIS. Costumes Firma SERNE. Kapwerk D. MICHELS. Pr ij zen der plaatsen: Bal- con, Stalles, ieAmph., ie Zijloge f 1. Baignoires en 2e Amph. f o 75, Par terre f 0.50, 3e Amph. en 2e Zijloge fo.40, 4e Amph. en Gaanderij fo.25. Plaatsbespreking. Voor Aan deelhouders Vrijdag van 10 tot 11 en voor het Publiek denzelfden dag van 11 tot 12 en van 1 tot 3 uur; verder Zaterdag van 10 tot 12 en van 1 tot 3 en Zondag van 1 tot 3 uur. Wsarschnning. Wegens de lage entreeprijzen en «De Twee Weezen» steeds voor volle zalen wordt gespeeld, is, om teleurstelling te voorkomen plaatsbespreking ten zeerste aanbevolen, Gisteren werd te Harderwijk de aanbesteding gehouden voor haven werken. Er werd ingeschreven in 2 perceelen en in massa. Voor perceel A had o.a. ingeschreven de heer G. Wassink, alhier voor f 8780. Een jongmensch uit Hoevelaken huurde vorige week bij den rijwielhan delaar Juffer alhier een fiets, welke hij te Utrecht verkocht. Hij schijnt daarop naar Amsterdam te zijn vertrokken, waar hij in handen der politie is gevallen. Het rijwiel is bereids opgespoord. Dinsdag konden we nog in ons blad opnemen, dat bet 5de Reg. Inf. den eersten prijs had verworven in den korpswedstrijd op floret bij de wedstrij den van den Kon.Onderoff. Schermbond te Utrecht. Verder zijn nog de volgende prijzen behaald. Schoonheidswedstrijd, ge weer (19 deelnemers): 2de prijs serg. majoor A. Kaberberg van het 5de Reg. Inf. Korps wedstr ij d sportsabel (deel neming door 25 korpsen): 3de prijs5de Reg. Inf. De instructie inzake den doodslag, alhier gepleegd op G. van Drie, wordt dezer dagen gesloten. Het voorloopig onderzoek is thans afgeloopen en ver wijzing naar de openbare terechtzitting zal spoedig volgen. De beklaagde, zoon vari den vermoorde, blijft pertinent ont kennen zich aan den moord, waarvan hij verdacht wordt, te hebben schuldig gemaakt. Hedenavond vergadering in Ons Huis van de Vereeniging tot opvoeding van half verwet sde, verwaarloosde- of verlaten kinderen in het huisgezin. Vermoedelijk door het slecht wer ken eener wissel, tengevolge van sneeuw, zijn gisteren bij het rangeeren van een goederentrein, op het slationsemplace- ment een tweetal waggons uit de rails geraakt. De laatste wagen bleef in t spoor, doch werd geheel ingereden. Behalve de materieele schade aan de drie beladen wagens is ook nog omge rukt een der groote ijzeren seinpalen. Het vervoer langt de lijn kan doorgaan, doch met een weinig stagnatie. Per soonlijke ongelukken kwamen niel voor. Dinsdagavond sprak Ds. I. Hooykaas in een vergadering der onderoff. ver eeniging „Ons Belang" over „Algemeene ontwikkeling". De aanwezige dames en heeren volg den met aandacht sprekers boeiende rede en het was zeker uit naam van allen, dat de voorzitter hem hartelijk dank zegde. ONDERWIJS PER CORRESPON DENTIE. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft het rap port doen verschijnen overOnderwijs per correspondentie, de wenschelijkbeid en de uitvoerbaarheid der oprichting van een instelling voor correspondentie- onderwijs in ons land. Het rapport is, volgens opdracht van de algemeene vergadering der Maatschappij van 1904, bewerkt door de heeren dr. D. Bos, L. B. Fikkert, Th. Nolen, en P. H. Uri (rapporteur). Het rapport bevat de vol gende hoofdstukken Het onderwijs per correspondentie in het buitenland het onderwijs per correspondentie in Neder land wenschelij Jieid van onderwijs per correspondentie. In haar Conclusie stelt de commissie voor, dat door de Maat schappij lot Nul van 't Algemeen zal worden opgericht een centraal-Bureau van Advies voor Eigen Studie, dat zich tot taak stelt 1. mede te werken aan de organisatie, de regeling en de uitbreiding van onder wijs per correspondentie in ons land, zoo mogelijk in verband met mondeling onderwijs, vacanlie cursussen, enz. 2. met elkander in aanraking te brengen hen, die onderwijs per corres pondentie wenschen te nemen, en hen, die bereid zijn dit onderwijs te ^er- strekken 3. aan hen, die zich verder willen bekwamen op verschillend gebied, advies te geven over den weg, dien zij moeten inslaan 4. reeksen van handleidingen en lijsten met aanduiding van bestaande vak-lite- raluur te doen samenstellen, met het oog op verdere bekwaming voor een speciaal doel, alsmede van geschriften ten behoeve van de studie van bepaalde takken vad wetenschap en belangrijke maatschappelijke vraagstukken en daar naast de gelegenheid le openen tot schriftelijke leiding en correclie van ge maakt werk, bij het gebruik van deze handleidingen en geschriften; 5. financieelen steun en tegemoet koming te verschaffen aan on- en min vermogenden voor het bovengenoemde doel. Rechtszaken. De Utrechische arrondissements rechtbank deed Maandag j.l. o. a. de volgende uitspraak G. P 58 jaar, koopvrouw alhier, bekl. van dieistal in vereeniging van hooi, ten nadeele van J. v. G. te Maarn, ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Utrechl, 22 Januari. A. G. Schaap, rijwielhandelaar te Zeist.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3