Vrijzinnig1 Orgaan voor Amersfoort en Omstreken. NO; 15. DINSDAG 4 FEBRUARI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Koningsmoord, FEUILLETON. DE KLcEINDOGHTER. BUITENLAND. DE EEMLANDEB Directeur R. Gr RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 ALzonderlyke nummers- 0.05 Bureau BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. PrljB der Advertentlën: Van 1 tot 5 regelst 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. De droevige eer van in de afgeloopen dagen de grootste emotie aan de wereld te hebben bezorgd, valt aan Portugal ten deel. Het bericht dat Zondagmorgen overal bekend werd, was wel in staat den meest onverschillige voor hetgeen in dat land gebeurt, een oogenbllk te doen opschrikken. Een betrekkelijk nog jonge Koning en de Kroonprins vermoord, de tweede prins gewond; dat klinkt als iets uit de middeleeuwen. Hoe dat alles precies in zijn werk is gegaan, kan men uit de verschillende tijdingen nog niet opmakenzulke be richten worden onder den eersten indruk geschreven en zijn alles behalve juist; soms ook spreken zij elkaar lijnrecht tegen. Daarbij komt, dat de telegram men wel aan censuur onderworpen zul len zijn, zoodat die tijdingen ook niet zijn te vertrouwen. Maar het bloedige feit van een dub belen vorstenmoord staat vast. Dat het in Portugal niet rustig zou blijven, was te voorzien, doch dat een zoo bloedige catastrophe zou volgen, zullen velen niet hebben gedacht.' De Koning heeft in den laatsten tijd met vuur gespeeld, op lichtvaardige wijze liet hij de staatkundige vrijheid aanranden door eenvoudig de Grondwet buiten werking te laten stellen en daar door zal hij vermoedelijk zelf de grootste aanleiding hebben gegeven tot de thans gepleegde misdaad. Zooals wij zeiden, hij deed het niet zelf, maar hij liet het doen door zijn minister Joao Franco. Dat de koning zelf met zulke middelen niet ophad, blijkt wel uit het feit, dat hij, nog geen twee jaar geleden, toen minister Ribeira hem verzocht zonder parlement te regeeren, dit voorstel weigerde, zeggende dat zooiets het koningschap slechts schaden kon, en Door M. Böhme. 33). De klanten hadden niet veel met Lisa op. Liever hadden ze met juffrouw Jo, met «de kleine» te doen. Zij wist zoo goed met de klanten te praten, kon ook met de moeilijksten overweg en had er slag van de besluitelooze koopsters en koopers de keuze gemakelijk te maken, zonder in 't minst opdringerig te schijnen. Dikwijls zag grootmoeder Meier vriendelijk naar haar kleindochter. Daar zat een goede zakenvrouw in. Wat kon ze goed praten met die oude vrouw, die voor haar kleinkind een zwart japonnetje als Kerstgeschenk wilde koopen. De oude kon niet kiezen, nu eens was ze bang, dat de stof verschie ten zou en groen worden, dan dat ze gauw kaal zou zijn, een andere was meer blauwachtig, weer een was te duur, totdat ze eindelijk met Jo's hulp het goede vond en verheugd en tevre den haar beursje uit den zak opdiepte en betaalde. Onder langdurige uitzoe- kerij had Jo de levensgeschiedenis der oude gehoord. De vriendelijke, vroolijke blik van haar groote, klare oogen.een dat de regeering zich bij een dictatuur slechts kon handhaven door geweld en schrikaanjaging. Twee jaar later heeft hij echter Franco toegestaan, wat hij een voorganger had geweigerd. Deze minister werkte sedert ruim een jaar aan de invoering van een voor de staatshuishouding zeer noodzakelijk stelsel van spaarzaamheid, aan het op heffen van vele totaal overbodige be trekkingen en van het opeenhoopen van ambten in handen van enkele per sonen. Het was hem in den tijd van een jaar gelukt het tekort op de staats- begrooting, dat vroeger gemiddeld 18 millioen gulden per jaar bedroeg, tot 7 te verminderen. Met dit bespaarde geld wilde hij publieke werken gaan uitvoeren in streken, waar werkloosheid heerschte wegens het mislukken van den oogst. Om dit alles mogelijk te maken had Franco een dictatuur ingevoerd en regeerde hij zonder Volksvertegen woordiging. Maar dat zijn middelen, om goede resultaten te bereiken, het schorsen der grondwettige bepalingen, het naar huis zenden der kamers voor onbepaalden tijd en het invoeren van een dictatuur, niet de juiste waren, is thans wel be wezen. Steeds wies de haat tegen den Koning en zijn raadsman en naarmate die haat groeide, moesten ook de middelen om de tegenstanders, de leiders der niet regeeringsgezinde partijen, te treffen, scherper worden. Zoo had de Koning een paar dagen voor zijn dood een decreet uitgevaar digd, waarbij een vereenvoudigde pro cedure werd ingevoerd voor hen, die van politieke misdrijven waren beschul digd, waardoor het mogelijk werd. zulke personen binnen zeer korten tijd naar de koloniën te verbannen. Dat was dus zuivere willekeur en dit besluit zal wellicht de droppel zijn paar losse opmerkingen en vragen boe zemden de oude vrouw vertrouwen in, druk praatte zij van zichzelf en haar familie, de zorg en den kommer en de kleine vreugde van haar werkzaam, moeilijk bestaan. Metherhaaldehartelijke handdrukken nam ze eindelijk afscheid van Jo, belovend, in 't voorjaar terug te komen en voor «de kleine» woud leliën en Meikruiden mee te brengen. Grootmoeder Meier knikte. Zoo wil den de menschen behandeld worden. De koopman, aan wien zij hun zuur verdiend, moeilijk bijeen gespaard geld brachten, moest en beetje belangstelling in hun familie, in al hun eigen aange legenheiden, toonen. Een beetje familiariteit dat die verwaande gans, die Lisa, dat nu niet begrijpen kon. Jo had het dadelijk gevat ook zonder er op gewezen te zijn. Mevrouw Josephine was in den win kel trouw op haar post, maar wie haar goed gadesloeg, kon merken, dat zij er vaak vermoeid uitzag. Tegen den avond werd haar gelaat altijd opvallend bleek. Dikwijls, als het haar onmogelijk werd, zich rechtop te houden, ging zij naar het kantoor om eerst een beetje te rusten op de sofa. Ook was zij in den winkel niet meer zoo met hart en ziel bij de zaak als vroeger. Het gebeurde vaak genoeg, dat zij, in gesprek met een klant, plotseling vreemd-verstrooid werd. Ook de loodrecht tusschen de geweest die den emmer heeft doen overloopen. De politieke tegenstanders hebben daarop geantwoord met Koningsmoord. Dit valt natuurlijk nooit te verdedi gen en nog minder het feit, dat zij den in elk geval onschuldigen Kroon prins mede het slachtoffer hebben ge maakt van hun wraak. Maar het gebeurde, al blijft het een gruwelijke misdaad, is tevens verklaar baar en kan een waarschuwing zijn voor alle staatslieden, die te onzaliger uur de begeerte in zich mochten voelen opkomen, om met onconstitutioneele middelen hun wil door te zetten. HET DRAMA TE LISSABON. Door eenige bulletins hebben we onze stadgenooten Zondag en gisteren op de hoogte gehouden van de bloedige misdaad, Zaterdagmiddag te Lissabon gepleegd. Uit verschillende berichten kan men nu zoo ongeveer opmaken hoe het feit heeft plaats gehad. Koning Carlos, de koningin.de kroon prins en prins Manuel kwamen Zater dagmiddag van Villa Vigosa per trein te Barreiro, aan den zuidelijken oever van den Taag aan. De overtocht over den Taag werd per veerpont gedaan. Daarna had de ontscheping te Lissabon plaats, waar de Souvereinen door de Ministers, de troepen en de andere aanwezigen begroet werden. Een jong meisje bood Koningin Amelia een ruiker aan. Koning Carlos onderhield zich met Franco en met den Minister van Oorlog. Daarna gingen de Souvereinen weer in de rijtuigen. Op het oogenblik, dat de rijtuigen van het Handelsplein de Arsenaalstraat inreden, begon een groep mannen, gewapend met repeteer-kara- bijnen, kaliber 44, op het koninklijk gezin te vuren, met het treurig gevolg dat de koning en de kroonprins terstond doodelijk werden gewond en prins Manuel gekwetst werd. De twee eerst- genoemden werden in het nabijzijnde wenkbrauwen opstijgende plooi was vroeger er niet geweest. Ja, grootmoeder Meier had haar zor gen, maakte ze zich ten minste. Veel was niet naar haar zin. Voor alles de be trekkingen, die werden aangeknoopt tusschen haar familie en «die ginds». Reeds de bezoeken der kleine Erika, die 't huis uit- en inging, alsof ze tot de familie behoorde, waren haar onaan genaam, maar ze was nu eenmaal niet zoo kleingeestig, om haar wrok tegen de Mannebachs tegen het kind uit te laten, aan den anderen kant legde zij niet graag Erwig iets in den weg. Maar dat Erwig persoonlijk in de villa Manne- bach ging om naar den toestand van het kind te vragen, maakte haar toch kribbig. En nu dagelijks het verschijnen van den bediende in voorname zandgrijs- zilveren livrei, om Erwig mee te deelen, hoe Erika zich bevond. En Erwig deed, alsof hij in het geheel niet ge voelde hoe onaangenaam en pijnlijk haar dit moest zijn. Maar dit laatste was het ergstedaar kwam de lakei met groeten van de juffrouw en van mevrouw Reichenberg, en of mejuffrouw Burgard niet zoo goed wilde zijn, Erika met een bezoek te verheugen, het kind dat nu herstellende was, verlangde zoo zeer naar haar. Dat was toch te erg. Mevrouw Josephine werd bleek van woede, toen zij van arsenaal gedragen, waar bij aankomst bleek, dat de koning reeds overleden wasde kroonprins stierf kort daarna. De koning had een kogel terzijde in den nek gekregen, een in den schouder en een in den hals. Deze laatste had een slagader doorboord, wat den dood ten gevolge had. De kroon prins had twee schoten in de borst en een in het hoofd ontvangen. Prins Manuel werd aan kaak en schouder gewond. Men zegt, dat de koningin met haar lichaam nog den kroonprins heeft willen beschermen. Toen de koning gevallen was, begonnen de koningin en de kroonprins heftig te schreeuwen De laatste sloeg met een stok om zich heen. Er ontstond terstond na de eerste schoten een onbeschrijfelijk tumult. De officieren van politie schoten met hun revolvers terug en doodden twee der moordenaars. Een van de aanranders werd door een ordonnans-officier, die naast het koninklijk rijtuig ging, dood geschoten. Wie en wat de aanvallers waren zal nog nader moeten blijken. De berichten zijn nog zoo verward, dat ze onbetrouw baar zijn en bovendien kan men er wel zeker van zijn, dat op de telegrammen censuur wordt uitgeoefend. Zoo werd uit Lissabon gemeld dat in de Portugeesche Staatscourant reeds een proclamatie is verschenen van koning Manuel n, waarin de aanslag veroordeeld wordt en waarin kennis wordt gegeven, dat de koning het ministerie handhaaft. En ziet, tezelfdertijk komt uit Lissa bon het bericht, dat de koning den aangeboden steun van de leiders der monarchistische partijen heeft aanvaard en er reeds een nieuw ministerie, onder voorzitterschap van admiraal Ferreira, is gevormd. Dit laatste schijnt men wel te mogen aannemen, het is tenminste nog niet weersproken. Intusschen meldt het blad «ElMundo» te Madrid, dat de Republiek is uit geroepen. Volgens berichten die over Madrid komen, is het gisterennacht te Lissabon tot bloedige botsingen tusschen mili tairen en revolutionnalren gekomen. Ook te Oporto werd heftig gevochten. Eergisterenmiddag hebben de repu blikeinen te Lissabon getracht het huis uit den winkel de onbeschaamdheid aanhoorde, en zij begon te beven, toen Erwig's heldere, weeke stem antwoordde Hij zou het zijn nicht overbrengen en zeker zou ze komen zoudra zij tijd had. Zoo Dus ook dat nog. Niet genoeg, dat in haar, mevrouw Josephine Meiers, huis allerlei drukte om dat vreemde kind gemaakt werd, dat Erwig haar ging bezoeken, nu zou Jo er ook nog heen moeten. Dat ontbrak er nog maar aan. Dat was juist haar zorgom Jo. De gedachte aan de toekomst de klein dochter, van wie ze bijna meer hield dan van haar eigen kinderen, liet haar geen rust, kwelde haar den geheelen dag, en hield haar nog wakker in den nacht. Zij had het zoo goed gemeend met het kind, haar den weg getoond naar een zorgelooze zekere toekomst, en nu kwam deze lomperd van een vader, deze geparfumeerde aap, deze lichtzin nige Jerome, en dreigde het zorgvuldig opgerichte gebouw van wijze berekening en welgemeende besluiten met zijnon- nutte, hoogmoedige, leege hauden als een kaartenhuis om te slaan. Jo's eigen meening scheen haar in deze aangele genheid geheel ongegrond en onbelang rijk. Bij een meisje van dien leeftijd was invloed alles, dacht mevrouw Josephine, en vergat weer, hoe weinig haar invloed destijds op haar eigen dochter had ver mocht. Haar ingenomenheid tegen Jerome van minister Franco in te nemen. De garde loste salvo's op de menigte en sloeg ze terug. Het Engelsche eskader in den At- lantischen oceaan, dat voor Vigo lag, heeft bevel ontvangen, zich naar Lissa bon te begeven, om «de ontwikkeling der gebeurtenissen» gade te slaan. Hier volgen een paar biographische bijzonderheden omtrent de Koninklijke familie. Koning Carlos I, uit het huis van Braganza-Coburg, werd den 28a Sep tember 1863 te Lissabon geboren. Hij was de zoon van Koning Lodewijk I en Maria Pia, de dochter van Koning Victor Emanuel van Italië, en volgde na diens dood, 19 October 1889, zijn vader op. Den 22n Mei 1889 trad hij in het huwelijk met Maria Amalla, prinses van Orléans Bourbon. De oudste zoon Lulz Philippe werd 21 Maart 1887 te Lissabon geboren. De tweede zoon Manuel, hertog van Veja, eveneens te Lissabon geboren op 15 Nov. 1889, is de nieuwe Koning. MAROKKO. Volgens een bericht uit Fez aan de Matin wordt de toestand In de Marok- kaansche hoofstad dagelijks hachelijker. Er wordt gevochten dat het een aard heeft en ook in den omtrek der stad zijn een paar stammen slaags geraakt. Te Fez verlangt men zeer naar de komst van Moelei Hafld, maar deze laat niets van zich hooren. El Mranl laat zoo nu en dan een brief voorlezen die afkomstig heet te zijn van den nieuwen Sultan en waarin wordt verteld dat hij ten strijde is getrokken tegen de Fran- schen. Er zijn menschen die het geloo- ven, en anderen die meenen datHafid hen voor den gek houdttusschen die twee groepen ontstaan dan woorden wisselingen en vechtpartijen. Voor de rust in de stad is het zeer wenschelijk dat spoedig óf Abd-el-Azis óf Moelel Hafid aldaar verschijnter bestaat echter weinig kans dat dit zal geschieden. Intusschen hebben de Franschen een zege behaald. Een telegram van generaal d'Amade meldt, dat de onder bevel van kolonel Boutegourd staande collonne, met schit terenden uitslag de Mzamzas ten zuiden van Ber Resjid slag heeft geleverd. Burgard wies tot een krachtigen toorn, toen zij zich voorstelde, hoe mooi en goed alles zich waarschijnlijk zou afge wikkeld hebben, zonder zijn tusschen- komst. Natuurlijk had Jo, zooals ieder meisje op haar leeftijd, alierlei romantische ideën in het hoofd, men had haar vroe ger zooveel tijd gelaten om romans te lezen, maar zij grootmoeder Meier vertrouwde nog wel kracht te hebben om een overspannen meisje de onge zonde sentimentaliteiten uit het hoofd te jagen. Nu Jo aan haar vader steun had, werd de zaak zeker molelijker. Deze onverstandige, lichtzinnige vader, wiens bestaan altijd onzeker was. Het was ongeloofelijk, dat deze domoor, die zijn dochter niets kon geven, niet wilde inzien, hoe zeer hij haar geluk in den weg stond, door haar zotte grillen goed te keuren. Grootmoeder Meier werd steeds woedender, hoe meer ze zich in de zaak indacht. Liefst had ze haar schoonzoon het huis verboden. Ook nu, terwijl ze goed afmat voor een klant, dacht ze er weer aan. Ze werd in den laatsten tijd werkelijk zenuwachtig. Dan prikkelde het haar in armen en beenen, alsof er met duizend spelden in gestoken werd, een toornig ongeduld kwam in haar op, die haar den lust tot bezigheden in den winkel bedierf. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1