YOGHURT H, W. CRAMER - laiptr, 65. Uit de Omgeving. ALLERLEI SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. Beter dan kefir en knmijn. Voor zwakken en herstellenden. De identiteit van het onlangs in de beek gevonden lijk i« nog niet vast gesteld. THALIA. )oor de Tooneel- en Reciteerclub .aj'halia" werd gisterenavond in ,het Valkje" eene uitvoering gegeven ten bate van .Kindervoeding". Opgevoerd werd een blijspel van Franz von Schönthan en Gustav Kadelburg .Mijnheer de Senator". Dit Duitsche blijspel vol verwikkelingen en komieke momenten kan, mits goed gespeeld een enorm succes hebben. Nu er werd gisterenavond vlot ge speeld en het succes bleef dan ook niet uit. Hulde aan den senator die met zijne vrouw een paar .allerliefste schoon ouders waren, en ook aan het jong ge trouwde paar, samengebracht onder één dak met deze „onbeduidende" menschen hunne schoonouders. Roemen wij vooral ook het spel van Mr. Gehring. Ons klinkt nog de bromstem tegen, waarmede de senator zou zeggen .al weer die Mr. Gehring" die een oud vriend van senators schoonzoon zijnde hier aan huis komt en eindelijk de „brutaliteit" heeft om de hand te vragen van Stephanie, de jongste dochter van den senator. Stephanie speelde heel aardig en ook zij verdient veel lof. Zoo ook de verdere spelers, die voorzeker flink hebben bijgedragen tot het. welslagen van dezen avond. "-Het talrijke publiek liet zich niet onbetuigd. Na elk der 3 bedrijven moest gehaald worden. Na het 2de bedrijf ontving Thalia" een verdiende bloe menhulde aangeboden door 't bestuur van .Kindervoeding". Laten we eindigen met den wensch uit te spreken dat met 't oog op deze laatstgenoemde vereeniging Thalia" haar succes niet alleen op tooneelgebied doch ook uil een flnantieel oogpunt hare opvoering welgeslaagd mag noemen. i Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, verzonden van het post kantoor te Amersfoort over de le helft der maand Februari Brieven. (Binnenland) J. v. Keulen Amersfoort. P. de Rijk Kaatsheuvel, ter Braake Almelo, ter Braake Almelo. Mej. M. Verwaal Haag. K. Monsen Rotterdam. Mr. Bijleveld Utrecht. J. v. Mourik Weespercarspel. Bram Sprokel Baarn. Brieven. (Buitenland) A. M. Boer Verneuven Bruxelles. J. Haar Recklinghausen. Briefkaarten. (Binnenland) Mej. Stientje Lee Arnhem. Briefkaarten. (Buitenland) Emilie Breüer Wien. Miss Wolter London. BAARN. In de Vrijdag gehouden ver gadering van den Gemeenteraad werd de verordening op de samenstelling der Plaatselijke-Commissie van Schooltoe zicht aangevuld met de bepaling, dat de secretaris-penningmeester ook buiten de leden kan worden gekozen. In de vaca ture van lid der bovengenoemde com missie, ontstaan door het overlijden van den heer J. G. van der Veen, werd be noemd de heer A. Beets. Aan den heer J. Westerwoudt, die wegens drukke bezigheden ontslag had gevraagd als lid der meergenoemde Commissie, werd dit verleend, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig der gemeente bewezen diensten. Ook de heer D. Bier- haalder had zijn ontslag-aanvrage als schoolcommissie-lid ingezonden, echter zonder opgave van redenen. Nadat door den heer van Leersum was medegedeeld, Welke de redenen waren, die genoemden heer er toe genoopt hadden zijn ontslag te vragen, besloot de Raad hem te verzoeken als nog op die aanvrage te willen terugkomen. De jaarwedden van het hoofd der Oosterschool en van eene onderwijzeres der school werden krachtens de gemeen telijke verordening periodiek verhoogd, respectievelijk met f 5u en f25. Het salaris van één der onderwijzers aan de school Eemnesserweg werd, in verband met de nieuw rijksregeling, met f 25 ver hoogd het groot aantal dienstjaren, dat deze onderwijzer in en buiten de gemeente heeft, was oorzaak dat zijn salaris, volgens de gemeentelijke regeling, lager is dan hetgeen hem volgens de wet toekomt. Op een request der verfraaiings-com- missie, inhoudende verzoek om op het driehoekje aan den Eemnesserweg, hoek Wilhelminalaan, een perk met groen blijvende heesters te mogen aanleggen, werd gunstig beschikt. In verband met Ie verhoogde jaarwedden van den bur gemeester, den secretaris en den ont- ranger werd de begrooting voor 1908 gewijzigd. Ten behoeve van den bouw eener nieuwe teekenschool werd ter be schikking gesteld van het plaatselijk Nutsdepartement het terrein, gelegen achter het oude Gemeentehuis, ter grootte van 1000 M. A f 1. per Ms. Besloten werd om over te gaan tot de vernieuwing van den binnenbouw der beide acht-retorts ovens der gemeente gasfabriek, voor de som van f 6000. Aan den opzichter dier fabriek Groenen- daal, werd inplaats van V* winst aandeel is de exploitatie '/a toege kend, in te gaan 1 Januari 1908, over het boekjaar 1907. Ten behoeve der armbesturen en dergelijke commissies werd de prijs der cokes voor de gas fabriek verlaagd, een en ander ter be oordeeling van B. en W. en onder voorwaarden, dat per gezin niet meer zal worden verdeeld dan hoogstens 1 of 2 mud per week. Een request van enkele slagers, ver zoekende het recht te mogen verkrijgen de slachtplaats aan hunne slagerij te verbinden, werd gerenvoyeerd naar B. en W. voor prae-advies. Medegedeeld werd, dat de heer W. Maris, hoofd der M.U.L.O.-school de huur van de villa „de Oorsprong" had opgezegd. Deze villa was door genoemden heer gehuurd voor f1000 'sjaars, terwijl hij f 50U ontving wegens gemis aan vrije woning. B. en W. werden uitgenoodigd den Raad te dezer zake nadere voorstellen te doen. Vervolgens werd in comité-generaal overgegaan, tot behandeling van diverse reclames inkomstenbelasting is ter vast stelling van het 4e supp. kohier dier belasting. SOEST. Door de Nederl. Bell-Tele- phoonmaatschappij te Amsterdam is aan het gemeentebestuur alhier bericht, dat zij bereid is om in deze gemeente aan te leggen en te exploiteeren een telephoonnet in verbinding met het Centraal-Bureau te Baarn, in dien van wege de gemeente gedurende 10 jaren wordt gegarandeerd eene opbrengst van f825 'sjaars aan abonnementen. BUNSCHOTEN. De Minister van Land bouw heeft goedgevonden met ingang van 16 Februari in te trekken de be schikking van 29 Januari 1908, (Ned. Staatscourant" van 30 Januari d.a.v.), waarbij verboden werd het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit den kring, omvat tende de gemeente Bunschoten. (St.-Ct.) ZEIST Zaterdag nacht omstreeks drie uur ontstond brand in de werkplaats, een houten schuur, van den meubelmaker H. J. Bijkerk, Jagerlaan 16a. De werkplaats bevond zich op een erf achter het woon huis. Deze is geheel verbrand. In de werkplaats waren verschillende gereed schappen, een voorraad hout en eenige meubelen aanwezig. Vóór dat de brand weer aanwezig was, hadden de omwo nenden den brand bijna gebluscht. De eigenaar, die met zijn gezin in diepen slaap verkeerde, werd door de buren gewekt. Alles is verzekerd. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. BARNEVELD. De bezembinder R. van wiens zonderlinge levenswijze wij reeds in ons blad een en ander hebben mee gedeeld en wiens hutje al een paar maal door de politie is afgebroken, gaf den moed om een eigen onderdak te bouwen nog niet op. Sedert de laatste opruiming, enkele weken geleden, heeft hg met zijn 18-jarigen zoon weer een nieuw krotje in elkaar gezet, opgetrok ken van enkele dennen, gehakt in de naburige bosschen en gedekt met stroo. Wegens overtreding der Woningwet, heeft de politie deswege weer proces verbaal tegen hem opgemaakt. En toen nu de beambten zich dezer dagen naar de plaats begaven, waar R. zijn „tent" had opgeslagen, met het doel deze nogmaals met den grond gelijk te maken, bleek de bewoner de politie voor geweest te zijn. Zelf toch had hij reeds zijn armoedig hutje afge broken, en thans brengen vader en zoon, (respectievelijk 57 en 18 jaar oud) zon der de minste beschutting den nacht op de heide door. Zonderlinge wet toch, die wel iemand vergunt zijn bedje in de open lucht te spreiden, doch niet toestaat, dat hij een dak van stroo of oude zakken boven zich aanbrengt, om op deze wijze nog eenigszins tegen de koude winternachten beschut te zijnl QUICK (A'f)-G. V. C. te Wageningen 1-2. Dat zijn altijd de meest onaangename nederlagen, waarbij men de overtuiging heeft beter lot verdiend te hebben. Maar 't heeft nu eenmaal niet mogen zijn en met klein verschil moesten de rooden het onderspit delven. Onder de goede leiding van scheids rechter Drijver werd de strijd aange bonden. Hoewel Quick door een drietal invallers verzwakt was, speelde zij een flink spel en doelpuntte het eerst door middel van Rieber. De Wageningsche voorhoede roert zich ook en vooral Mees en Geul toon den zich gevaarlijke tegenstanders. Van Goethem wordt aan 't werk gezet, maar de Amersfoortsche achterhoede en ge deeltelijk de middenlinie toonen zich in goede conditie en weten doelpunten te voorkomen. Met 1—0 voor onze rooden gaat dan de rust in. Langen tijd na de hervatting van het spel komt in den stand geen verande ring. Herhaalde aanvallen wederzijdsch leveren niets op, maar als ten slotte Tjassens Keijser voortdurend zijn vleugel loslaat weten de Wageningers daarvan te profiteeren en doelpunten kort achter een tweemaal. Bij ons waren goedvan Goethem, Schaap, Ketell, Coenen en Stoppelaar Gentis en Marin middelmatig, terwijl de invallers (van de Roemer, Rieber en van Ilolthe Jr.) vrijwel voldeden. Nog zy vermeld, dat Stoppelaar de beste van de voorhoede was. Proefmatch van de U. P. V. B. elftallen. Deze wedstrijd kenmerkte zich zooals alle dergelijke wedstrijden door een bijzonder saai verloop de twee en twintig uitverkorenen van den U. P. V. B. speelden bijna allen beneden hun vorm. De wedstrijd eindigde, zooals verwacht werd, in een overwinning van het sterkste elftal B (2—1), dat bijna den geheelen wedstrijd door in de meerderheid was. De besten van het veld waren onge twijfeld v. Gelder (Quick), ten Bruggen- cate (B. V. C.), J. Rutgers (B. V. G.) en Jacquet (H. V. C.). De rest speelde, zooals reeds gezegd is, bijzonder slecht, wat natuurlijk geweten moet worden aan het niet aan elkaar gewend zijn van de spelers onderling en het ontzettend on effen veld. De commissie zal verstandig doen een tweede proefwedstrijd te laten spelen en dan in Bussum, waar men een beter veld heeft en waar meer publiek opkomt. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondagmorgen half elf een gods dienstoefening gehouden in het Loge- gebouw van Persijnstraat 1, waarin als spreker zal optreden Ds. S. Lulofs van 's-Gravenhage. Door den minister van binnenlaiid- sche zaken is ie bepaald, dat de commissie in 1908 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in art. 77, onder a van voorschreven wet, van onder wijzer, o. a. zal zitting houden in Utrecht voor de arrondissementen, Harderwijk, Gouda, Schoonhoven, Woerden en die in de provincie Utrecht 2e. zijn in de voormelde commissie benoemdtot lid en voorzitterde schoolopziener in het district Utrecht tot ledende schoolopzieners in de arrondissementen Woerden, 's-Graveu- hage II, Amsterdam I, Loenen en Utrecht Itot ledenplaatsvervangers de schoolopzieners in de districten Amsterdam en Haarlem, en de arron dissementen Hilversum, Amersfoort, Utrecht H en IJsselstein. Maandagmorgen diende voor de arrondissements-rechtbank te Utrecht de zaak van den 17 -jarigen Hendrik Ruitenbeek, arbeider te Hoeve laken, beschuldigd van het toebrengen van lichamelijk letsel, dat den dood tengevolge heeft gehad. Hem was bij dagvaarding ten laste gelegd«dat hij op 1 Januari 1908 onder de gemeente Hoevelaken Hendrik van der Horst moedwillig en gewelddadig met een bierflesch een slag op of tegen het hoofd heeft toegebracht tengevolge waarvan deze een schedelbreuk heeft bekomen, een tak van den middelsten hersenvliesslagader is verscheurd, bloe ding binnen de schedelholte en als ge volg daarvan hersendruk is ontstaan, tengevolge waarvan genoemde Van der Horst kort daarop is overleden.» In deze zaak waren acht getuigen gedagvaard, o. w. twee geneeskundigen t. w. professor Eijkman en dr. Van Leeuwen. Als verdediger van den beklaagde trad op mr. P. G. H. Dop, te Utrecht. Ruitenbeek legde een vol ledige bekentenis af. Met het oog op den leeftijd van den beklaagde werd de zaak met gesloten deuren behandeld. De Moordzaak te Zeist. Naar men verneemt moet bp het onder zoek naar den geestestoestand van den beklaagde Van Vaalen, die teekenen van krankzinnigheid vertoonde, op verschil lende gronden gebleken zijn, dat de be klaagde simuleert. Over twee weken zal het rapport der deskundigen verschijnen. De drie overige beklaagden in de zaak van den moord op den ongelukkigen Hendrik Drost blgven hunne schuld ont kennen. Een wonderdokter. Men schrijft uit Almelo aan de „Courant": De Twentsche wonderdokter, die hier den omtrek onveilig maakt, wordt met den dag beroemder. Van heinde en verre stroomen thans de patiënten naar hem toe en aangezien hij den gouden stel regel huldigt van boter bij de viscli, maakt hij prachtige zaken. Zoo waren er van de week op 'n dag een 180, den volgenden dag een 200 patiënten. Een enkele maal heeft de dokter geen zin in het uitoefenen in de geneeskunst en stuurt de lijdende menschlieid, die in zijn wachtkamer naar zijn wonderen zit le snakken, zoo maar naar huis. De knecht komt het ze dan zeggendokter heeft vandaag geen zin. Kom maar eens op een anderen keer. Verschrikkelpke verhalen van wonder baarlijke genezingen doen de ronde. Zoo kwam er een patiënt bij den dokter, die vertelde, dat geen der geleerden hier, die hem behandeld hadden, wist wat hem eigenlijk schortte. „Klee je maar uit, vriend", zei de wonderdokter. De man werd bevoeld en beklopt en niet lang duurde het, of dokters knecht werd geroepen. Manus of Toon, ik weet niet hoe hij heet graaf eens een flink gat achter in den tuin." Manus aan 't graven. Toen hij klaar was, verscheen de dokter en achter hem aan kwam de patiënt, moeder-naakt. De bibberende kerel werd in den kuil gezet, dokter haalde een gieter en begoot den stum per, die van de kou een keel begon op te zetten. Hou je gezicht, brulde de kneipp-arts, en na enkele geheimzinnige manipulaties, smeet hij triomfantelijk een lintworm op het gras, die in den volks mond nu al aangegroeid is tot de lengte en dikte van een Amsterdamschen hei paal. De patiënt is genezen. Iemand, die in geen zeven jaren van zijn bed was geweest, kreeg uit dokters mond de gerustellende verzekering te hooren„Binnen zes weken ben je van je bed." Het kwam uit. Zaterdag is de man begraven. In een der dorpjes hier in de buurt wonen naast elkaar twee oude heeren. Dokter werd bij een der twee geroepen, en aangezien dokter van tijd tot tijd zeer verstrooid is hij is het soms zoo erg, dat hij met paard en rijtuig was uitgereden en te voet thuis komt liep hij bij de verkeerde binnen, die toevallig niet lekker zijnde, ook in bed lag. Dokter bekeek de patient, die zeer verwonderd was den beroemden medicus aan zijne sponde te zien staan en brulde: „Beroerde, ouwe kerel, bed.... wie je wil, maar mg niet. Je bent net zoo min ziek als ik". Daarop verdween hij, zag dat hij verkeerd was en liep het huis van den buurman binnen. Daar vond hij den werkelijken zieke, bekeek ook dien en zei toen op zijn bekende, min zame wijze: „Niks meer aan te doen. 't Zou zonde van 't drankje wezen. Ajuu!" En weg was ie. Bij een moeilijke bevalling, die hem wat lang duurde, joeg hij iedereen de kamer uit haalde een revolver uit den zak en „pang pang", ging het. De kraam vrouw sprong van schrik overeind en- het wonder was geschied. Is het wonder, dat de menschen naar zulk een heelmeester stroomen? B ij zonderheden overden G u 11 i n a n-d i a m a n t. Het oor spronkelijk gewicht van den ruwen steen was 3027 karaatwanneer hij afgeleverd zal worden verwacht men dat de ge slepen steen ongeveer 2000 karaat zal wegen, één juweelenkaraat 20,53 Gtgr. zijnde, dus nog geen half kilogram. Er zullen dan 58 facetten aan geslepen zijn, dat is het meest voorkomend getal voor geslepen diamanten. Hij vertegenwoor digt naar de intrensieke waarde een be drag van zes millioen gulden, doch om zijn zeldzaamheidswaarde kan men hem gerust op twaalf millioen schatten. De vorm, dien de steen zal krijgen, wordt geheim gehouden, volgens voor schrift van den Koning van Engeland, die de eigenaar is van den Gullinan, en hem later een plaats zal inruimen bij zijn kroonjuweelen, waarbij er geen is, die hem in grootte, pracht of waarde in de verste verte nabij kan komen. Nu de voornaamste operatie afgeloo- pen is, worden de verdere bewerkingen bestudeerd. Die zijn echter lang niet zoo belangrijk als de eerste. Daarna wordt de diamant, die dan reeds wat fatsoen zal hebben gekregen, aan den slijper ter hand gesteld. Deze moet natuurlijk ook een eerste vakman zijn. Tijdens het werk wordt hij opgesloten in het groote, hel- derverlichte, afzonderlijk gelegen vertrek op de tweede verdieping van den zij vleugel der fabriek, hij met drie assisten ten en een der firmanten. Gedurende een geheel jaar dat is de tijd, dat de bewerking vermoedelijk zal duren zullen zijn werkuren van 's morgens zeven tot 's avonds negen zijn, zonder dat hij het vertrek mag verlaten, ook niet voor zijn maaltijden. De Kamer grenst aan het kantoor van de firmanten, die er den sleutel van bewaren. Het slijpen en polijsten zal op bizon- dere wijze geschieden, met gereedschap pen, die afzonderlijk voor den Gullinan gemaakt zijn. De kloyerstok lijkt wel den dikken bomstok voor een Turkschen trom, de slgpersschijf is een vierde groo- ter dan de gewone, en zal 2400 onwen- telingen per minuut maken. Het boort is natuurlijk in veel grooter hoeveelheid noodig dan in gewone gevallen. Over de kluis, waarin de diamant 's nachts bewaard wordt, nog dit, dat het een van de geweldigste is, die er bestaat de muren zijn meer dan een halven meter dik van cement en ijzer. Er zouden veer tien dagen noodig zyn om er door te komen. En dan nog 1 De kluisdeur kan slechts geopend worden met een cijfer slot, dat de chefs van de firma alleen kennen. Achter de zware deur is een hek van ijzeren staven. Pas als dit openge sloten is kan de inwendige ruimte elec- trisch verlicht worden. In de ruime kluis staat de groote brandkast, als mahonie hout geschilderder zijn geen sloten aan te zien, doch achter een geheim schuifpaneel zijn er negen. Als de buiten deuren van de brandkast geopend zijn, moet nog een loketje opengesloten wor den, en wat er dan te zien komt vindt men elders beschreven. Het gebouw wordt door eigen gewa pend personeel en politie dag en nacht bewaaktde kluis afzonderlijk door twee beambten, die 's nachts door een electrisch controlestelsel elk half uur van hun tegenwoordigheid ter plaatse moeten doen blijkenwijzen de controleteekens slechts een seconde te laat, dan worden de be wakers ter verantwoording geroepen. (H.bl.) De Niagara aan 't verdwij nen. Te Washington doet zich opnieuw een krachtige beweging ten gunste van het in standhouden van den Niagara- waterval gelden. De conclusies van dr. Spenzer, het Kanadeesche lid van de commissie, welke een onderzoek, betref fende deze kwestie heeft ingesteld, zijn dan ook onrustbarend. De dokter zegt, dat, wanneer de maat schappijen voortgaan, van hun recht gebruik te maken, door het water boven de watervallen af te leiden en als be weegkracht te benutten, de American Falls gedoemd zijn, zoo goed als geheel te verdwijnen, en de z.g. Horseshoe Falls voor een gedeelte zouden worden vernietigd. Daarop zou het water in de havens en kanalen zakken, waaruit ernstige gevaren voor de scheepvaart zouden voortvloeien. Burgerlijke Stand van 17 tot 18 Februari 1908. GEBORENHeintje, d. van Teunis Kreikamp en Magteltje Portengen. Otto, z. van Otto van der Linden en maria Margrietha Geijtenbeek. Johan- Bes Jacobus Antonius, z. van Joannes Gornelis Smeuiders en Maria Josephina Smeekens. HendrikaMagdalena Johan na, d. van Everardus Smit en Metje van Wijland. Lena Maria Louwina, d. van Jan van Rossum en Hendrika Angenita van Meeteren. Wilhelmina Johanna, d. van Hendricus Rumdericus Visser en Maria Johanna Knuivers. Aaltje, d. van Aalbert Vedder en Driesje van den Broek. GETROUWDGerardus Joannes Maria Remmers en Barbera de Boer. OVERLEDENWillem de Vries, oud 2 j. Geertruida Poelman, oud 69 j., wed. van Hendrik Gornelis Lainbrecht. Hendje van Steindelaar, oud 91 j., wed. van Hendrik van de Pol. De afd. Amersfoort van den Kon. Bond van oud-onderofficieren hield Zater dagavond een feestvergadering in „De Arend". Een rijk programma, waarop een tien tal voordrachten, zangnummers en een blijspel voorkwamen, werd vlug en met veel succes afgespeeld. Hierna betrad de eere-voorzitter, de heer J. Busquet Sr., het podium, waar voor het vaandel was geplaatst. De heer Busquet wees in zijn toespraak op den goeden geest onder de leden, dien hij gedurende de 18 jaren dat hij tot den Bond behoort, steeds heeft kunnen op merken. Hij sprak voor de leden en hunne gezinnen zijn beste wenschen voor het jaar 1908 uit. Vervolgens bracht spr. een woord van warme hulde aan de schietvereeniging „Wilhelmina", het betreurende dat eenige leden gemeend hebben zich le moeten afscheiden. Hij hechtte daarna de ver leden jaar le Arnhem en te Groningen behaalde medailles aan het vaandel, waaraan thans 45 van deze schietprijzen hangen. De goed geslaagde feestavond werd met een opgewekt bal besloten. ADVERTENTIE». Dagelijks verscli verkrijgbaar.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3