Vrijzinnigr Orgraan voor Amersfoort en Omstreken. Verkeersbelasting. DONDERDAG 20 FEBRUARI 1908. 5e JAARGANG. Directeur B. G. BIJKENS. FEUILLETON. E BUITENLAND. ro; 22. DE EEMLANDER Uitgave van de Naaml Vennootsehap „DE EEMLANDER". Abonnementsprij s Per jaarf 3.00 Franco per post3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Afzonderlijke nummers- 0.05 «uuuuiuug en Bureau: BBEEDESTBAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntlën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Men heeft dezer dagen in Duitsche bladen het bericht kunnen lezen, dat de itsche Regeering van plan is de be lasting op het verkeer in te trekken. Eerst is het bericht tegengesproken, doch naderhand werd het weer bevestigd. Het zou ons niets verwonderen, indien het zoo ware, want de Duitsche Regeering is in deze zaak vrij bedrogen uitgekomen. Zij heeft een belasting op de spoorkaartjes gelegd, in de stellige verwachting, dat deze een 38 a 40 millioen in het laadje zou brengen. Dat is tegengeloopen. De statistiek heeft aangetoond, dat in de maanden Augustus en September, dus nog wel in die, waarin het meest wordt gereisd, die belasting slechts Is/* millioen Mark heeft opgebracht. Nu gaat het misschien nog niet eens aan om dit getal zoo maar met zes te vermenig vuldigen, maar 10!/a millioen is in elk geval nog lang geen 38 millioen. De oorzaken, die tot deze misrekening hebben geleid, zijn ook al weer uil de statistiek, op te merken. De reizigers hebben doodeenvoudig gezegdals we belasting moeten betalen, dan reizen we een klasse lager, dan is de prijs minder en de belasting ook niet zoo groot. Een protest dus, dat deze gevolgen had Bij zijn begrooting had de minister geraamd, dat in de eerste klasse het getal reizigers met 8 procent zou toe- Inemen. Het is gebleken, dat dit cijfer 8,8 procent is teruggeloopeneen zesde gedeelte heeft dus de tweede klasse ge kozen om minder reisgeld kwijt te raken. In de tweede klasse had men een toe name van 7% °/o verwacht, ongerekend de overloopers uit de eerste klasse, doch in tegenstelling hiermede, is de toename slechts 1.7geweest. 1 Ook uit deze klasse zijn dus de reizigers voor een deel naar een lagere klasse verhuisd. DE KIiEINDOGHTER. Door M. Böhme. 40). De derde klasse wordt hel meest gebruikt en brengt het meeste geld op. Hier had men, ongerekend alweer de overloopers uit de tweede klasse, een toename van 8.4% verwacht en het cijfer blijkt slechts 3.3% te zijn geweest, terwijl in de vierde klasse, waarin men een toename van 7.3 had verwacht, dit cijfer omhoog is gegaan en op 9.3 kwam. Uit dit statistiekje blijkt dus onom- stootelijk, dat een groot deel van het reizend publiek zich liever met een lagere klasse heeft vergenoegd, dan meer te betalen. Zoo heeft dus de Regeering die het onderste uit de kan wilde hebben, het lid op den neus gekregen. Ook nog om andere redenen gaf het schade. De eerste klasse kost aan de spoorweg- administratiën geld, de derde en vierde klasse brengen geld op. Dit komt, door dat ten eerste in de eerste klasse coupé's minder plaatsen zijn en ten tweede, doordat die lang niet zoo geregeld bezet zijn als die in de lagere klassen. Een gelijk verschijnsel als ook hier te lande kan worden waargenomen. Er is uit dit geval een les te trekken. Het weigeren van belasting op de spoor kaartjes is een bewijs, dat men de draag kracht van het publiek inzake het be talen van belasting heeft bereikt. De menschen kunnen niet meer, tenzij zij zich in andere zaken gaan bekrimpen, in leefwijze, woning, huisraad, eten, kleeding, enz. Dit zoo zijnde, ontzegt men zich natuurlijk het eerst de weelde van een hoogere klasse als men, in een lagere klasse gezeten, er even gauw komt. En in de tweede plaats leert deze uitkomst, [dat de grondregel .tweemaal twee is vier" niet altijd opgaat bij het maken van begrootingen en berekeningen over de mogelijke opbrengst van uit te schrijven belastingen. Die les is zoo duidelijk en reeds zoo afdoende geweest, dat ook andere landen er zich aan kunnen spiegelen. De groot-open oogen der oude vrouw hingen aan dit laatste vlammetje, dat eefde, omhoog flikkerde, en dan plot- ieling uitging. .Toen je tot ons kwam, was het mijn :rootste hartewensch, je te verzorgen," - «.ei mevrouw Josephine. „Je vader heeft I jjzich niet de man getoond, wien men een raenschenlot gerust kan toevertrouwen. Ik wil niet uit de wereld gaan met de org, dat je eenmaal arm wordt en ge- rek moet lijden. Niet waar, je zult de ude grootmoeder haar eenigen, laatsten lerstwensch vervullen. Ik was nooit ge- f woon, van mijn kinderen tegenspraak te dulden. Zij hebben zich, ook tegen hun zin, naar mijn wil moeten voegen, en "ijn daarbij niet slecht weggekomen. En als ik nu je lot in handen neem en l het zoo bestuur, als ik het graag zou j zien en als het 't best is, dan zal je je I koppigen kinderzin voor het beter inzicht J van een oude, ervaren buigen, en als het k je moeilijk mocht zijn, zal de gedachte, Jt dat je de grjjze grootmoeder daarmee een groot genoegen doet, je er overheen - helpen, niet waar, lieveling?" Jo schudde het hoofd. Zij begreep niet wat de oude vrouw meende, maar een vaag vermoeden van iets vreeselijks snoerde haar de keel dicht. Mevrouw Josephine stond op, ging naar de schrijftafel e» kwam met een groote kartonnen doos terug. Tijwijl ze ging zitten, greep ze er in, nam er een hand vol groote, vierkante, beschreven brief omslagen uit en wierp ze Jo in den schoot. Werktuigelijk nam Jo er een op, las het adres van een Miesbacher familie en trok de goudgerande kaart er uit Verloofd JOSEPHINE BURGARD. ANTONIUS STOHMAN. Miesbach, Kerstmis 1902. „Agnes en Lisa hebben al de adres sen geschreven en morgen vroeg gaan de kaarten op de post," zei grootmoeder Meier en het was haar aan te zien, dat zij zich verlicht voelde en hel laatste moeilijke oogenblik voorbij dacht. .Mor genavond vieren we hier en overmorgen- avond bij de Stohmans verloving." Jo was doodsbleek geworden. .Wie is dat, grootmoeder?" zei ze met moeite en wees op haar naam. ,Ik wist niet, dat ik in Miesbach een naamgenoot had." .Stel je niet zoo zot aan, Jo. Dat ben jij," zei de oude vrouw met haar gewone kracht. ,De oude Stohman heeft voor Het zal dus tijd worden, dat men inplaats van te zinnen op nieuwe bronnen, waaruit belasting kan worden geput, eens ernstig nagaat op welke takken van dienst bezuinigingen kunnen wor den aangebracht. Het leek ons niet ondienstig dit alles eens in herinnering te brengen, nu er ook onlaags in ons land stemmen zijn opgegaan, die een proef wilden nemen met een belasting op spoorkaartjes. DE TOESTAND IN PORTUGAL. In ons vorig nommer hebben wij enkele beschouwingen overgenomen van een correspondent van een Duitsch blad, die te Lissabon [was geweest, om zich eens op de hoogte te stellen van den politieken toestand. Inderdaad schijnt er reden te zijn voor de monarchisten om de toekomst te vreezen. Het Portugeesche volk is een weinig indolent. Het onderneemt dikwijls groote dingen, maar brengt die niet tot stand. Reizigers verzekeren, dat men nergens meer halve ondernemingen ziet en ner gens meer onvoltooide gebouwen dan in Portugal. Van den anderen kant zijn er, die de erfgenamen schijnen te zijn van de energie, door de Portugeezen gedurende een korte periode van hun geschiedenis getoond. De dictator Franco aan den eenen, enkele leiders van de republikeinsche partij aan den anderen kant, zouden behooren tot deze uitzon deringen op den regel. Zij stonden in het conflict dat het land verdeelde, tegenover elkander. Men is in Portugal gewoon zijne tegen standers als persoonlijke vijanden te beschouwen. In steden van eenig belang hebben progressisten en regeneradores ieder hun eigen schouwburg bijv. Het is onmogelijk, dat aanhangers van twee verschillende partijen op dezelfde ban ken zitten zij hebben niet eens dezelfde winkels. Toen Franco zich tusschen de beide partijen plaatste, kreeg hij met beide te doen. En nu zagen ook de republikeinen een gunstigen kans. Zij schijnen niet zeer talrijk te zijn in het land, maar hebben een grooten aanhang in de hoofdstad en stelden zich aan het Tony bij mij aanzoek om je hand gedaan, en ik heb hem die toegezegd. Oud Duitsch gebruik is het, dat de ouders voor de kinderen kiezen, en dat doen wij ook. Als ik dood ben, zal je me nog eens danken, dat ik verder zag en voor je geluk zorgde. Zoo en zet nu niet zoo'n bedrukt gezicht, meisje. Wel, lieve hemel, andere meisjes hebben geen grooteren wensch dan zich met Kerst mis onder den dennneboom te kunnen verloven.' Jo vloog, als door een zweepslag ge troffen, van haar stoel op, de witte briefomslagen vlogen in het rond over den vloer. Het was, alsof zij uit een verstijving ontwaakte. „Grootmoeder dat is een ongehoor de gewelddaad," riep zij. „Niemand dan mij» vader, die tegelijk mijn natuurlijke voogd is, heeft over mij en mijn toekomst te beschikken. En als hij mjj tegen mijn zin aan een man wou binden, dien ik niet bemin, ja, die mij onuitstaanbaar is, zou ik ook hem de gehoorzaamheid weigeren en hem het recht, voor mij te handelen, niet toekennen. Ik wil zelf den man kiezen, aan wien ik me ïoor mijn leven verbind." „Zoo je althans te kiezen zult hebben, mijn kind," zei mevrouw Josephine kalm. „Mannen met ernstige plannen plegen zich niet te wenden tot veeleischende meisjes zonder vermogen. Of je nog ooit weer een partij als deze aangeboden zal en zijnen eersten minister zouden uit vallen. Dan had men in vele jaren geen kans om aan de regeering te komen of zijn ideaal te verwezenlijken. Er bestond een complot, dat wel tegen den Koning was gericht, maar aanvankelijk niet op zijn leven was aangelegd. Men wilde de geheele koninklijke familie oplichten en naar Brazilië vervoeren. Als men haar eerst aan boord van een schip had, zou men de republiek uitroepen. Men hoopte de burgerwacht voor dat plan te win nen. Het mislukte door de waakzaam heid van Franco en de aanleggers van het complot vulden de gevangenissen. Wie nog in vrijheid waren en ieder oogenblik vreesden gevangen genomen te zullen worden, beraamden toen de bloedige samenzwering, waarvan de Koning en de Kroonprins de slachtoffers werden. Vandaar ook dat de na den aanslag gearresteerden ieder oogenblik vroegen of de republiek nog niet was uitgeroepen. Zij is tot heden nog niet uitgeroepen, maar dat men van monarchale zijde toch wel vreest, bewijzen al die vrijgevig heden, als het loslaten van werkelijke schuldigen het toestaan van demonstra ties bij de graven der Koningsmoorde naars, enz. Ook seinde een correspondent van Reuter, dat men algemeen van oordeel is, dat, wanneer de aanstaande verkie zingen zonder inmenging van de regee ring plaats hebben, de republikeinen verreweg in de meerderheid zullen blijken te zijn. Wij zullen het binnen enkele weken weten. FRANKRIJK. Caillaux, de Fransche minister van financiën, speelt met vuurhij maakt van de zaak der rijksinkomstenbelasting een kabinetsquaestie. Of hij het winnen zal? Het is zeer de vraag. Sinds meer dan een jaar is men reeds aan het praten over de zaakde hervorming der be lastingen, de afschaffing der bestaande directe belastingen en invoering van een algemeene inkomstenbelasting, was een der voornaamste democratische maat regelen, waarmee dit ministerie voor den dag kwam. Caillaux' ontwerp echter stuitte spoedig op een heftigen tegen stand in de pers en bij het publiek men beweerde, dat, zooals hij het voor stelde, de rijke niet voldoende, de weinig worden, is meer dan twijfelachtig. Maar alle twist is geheel overbodig. De steenen zijn geworpen. De verloving is in orde en binnen hoogstens vijf weken is de bruiloft." „Maar ik wil niet. Ik wil nietriep Jo. „Je moet," zei de oude vrouw ijzig kalm. „Al gedraag je je honderdmaal als een verwend, koppig meisje. Een deel der kaarten is aan onze buiten de stad wonende bekenden en vrienden reeds vanmiddag verzonden. Daarmee is de verloving een feit geworden. Daar is niets meer aan te doen. Ik ben al met anderen dan een weerspanning kind klaar gekomen. Onthoud dat en laat het over bodige gehuil. We zijn hier niet in het theater.' „U kunt met mij doen wat u wilt, maar achter mijn rug en tegen mijn wil verloven laat ik mij niet. Ik zal Tony Stohman en zijn ouders zeggen, wat ik denk. Es anderen, die mij vragen, even eens. Ik wil toch eens zien of men over mij als over een wezenlooze vervoegen kan of niet." Onbewust had zij opgewonden-luid gesproken. De anderen staakten het ge sprek. De vrouwen ijlden het eerst toe, eenigszins langzamer volgden de mannen. „Wat is hier te doen vroeg Agnes. Ze wist heel goed waarover het ging, maar hield het voor beter, haar nicht tot een verklaring aanleiding te geven. „Maar Jo," riep Lisa, „hoe kan men hoofd van alle ontevredenen. Men vond dat er gehandeld moest worden en met spoed gehandeld, omdat Franco nieuwe verkiezingen had uitgeschreven. Bij de leidzaamheid van een groot deel der bevolking vreesde men, dat de verkie zingen ten voordeele van den Koning bemiddelde te sterk belast zou worden. Aan het einde der vorige zitting werden nog een paar vergaderingen aan het ontwerp gewijd, maar daarop werd weinig positiefs tot stand gebracht. Nu is het ontwerp weder in de Kamer, de alge meene beschouwingen zijn gesloten en de arfikelsgewijze behandeling zal een aanvang nemen en thans heeft Caillaux besloten de quaestie van vertrouwen te stellen bij de stemming over de twee eerste artikelen, die het beginsel der wet inhouden de afschaffing der oude directe belastingen, de invoering der inkomstenbelasting. Het is twijfelachtig of de andere minsters, mocht Caillaux vallen, zijn lot zullen deeleneenige dagen geleden liep er een gerucht als zou dit geschie den, nu echter twijfelt men er aan, RUSLAND. De „Rossija," die geacht wordt de meening der Russische regeering weer te geven, zegt in een artikel over de nieuwe Balka n-k w e s t i e o. a. Wij ontkennen geenszins, dat Oostenrijk krachtens art. 25 van het verdrag van Berlijn recht heeft, met Turkije een overeenkomst aan te gaan betreffende den aanleg van een spoor door het sandzjak Novi-Bazar. Wij willen ook erkennen, dat Oostenrijk, van dat recht gebruik makende, stipt genomen den zin van de Mürzsteg-overeenkomst met Rus land niet schendt, aangezien daarin alleen het verkrijgen van gebied op het Balkan schiereiland uitgesloten wordt en het erlangen van oeconomische voordeelen niet voorzien is. Maar men mag niet vergeten, dat die overeenkomst Rusland en Oostenrijk-Hongarije de verplichting oplegt, eensgezind en met alle macht voor de belangen der Christelijke be volking van Macedonië te werken. En nu stijft onloochenbaar de kans op een breuk in de eensgezindheid tusschen de mogendheden het verzet van den sultan tegen de noodige hervormingen daar. De correspondent van de „New York Herald" te Berlijn zegt, dat men daar zeer wel weet, dat Rusland er niet in zich op Kerstavond zoo aanstellen. En dan waar moeder toch ziek is en niet mag worden opgewonden." Jo antwoordde niet. Ze liep naar Erwig toe en sloeg de armen om zijn hals. „Helpt u me, oom," snikte zij. „U bent niet in het complot, dat weet ik. Zij willen mij tegen mijn wil met Tony Stohman verloven en hebben de kaarten al laten drukken. Liever ga ik den Rijn in." „Nou, dat is ongehoord," riep Lisa. „Men zou aan je verstand twijfelen, meisje," zei Agnes scherp. „Jij, wie heeft je uit genade en barmhartigheid opge nomen, toen je geen dak boven 't hoofd had Hé Grootmoeder. En nu beloon je haar weldaden met ongehoorzaamheid en ondank." „Ik heb in 't geheel geen reden, me te schamen. Maar ik wil me niet uit ge hoorzaamheid voor mijn leven ongelukkig laten maken," riep Jo snikkend. Erwig had intusschen een der kaarten van den grond geraapt, en hoofdschud dend gelezen. „Ja, wat is dit eigenlijk voor een klucht zei hy op toornigen toon. „Ver lovingskaarten laten drukken zonder de betrokkene te vragen Men zou aan een grap gaan gelooven. Gelukkig is daarmee verder nog niets gebeurd." (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1