Vrijzinnig' Orgaan voor Amersfoort en Omstreken. IV O; 24. DINSDAG 25 FEBRUARI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EBMLANDER". Directeur B. G. BIJEENS. Vepsehijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bureau: BBEEDESTBAA.T 20. FEUILLETON. DE KLEINDOCHTER. BUITENLAND. BINNENLAND. DE MLANDER Abonnementsprlj s Per jaarf 3.00 Franco per post3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntlën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederiandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Het is in den tijd der jaarrekeningen, dus, waarom zouden we nog niet eens terug komen op een punt, dat reeds vroeger door ons is besproken, maar thans weer actueel is. -ï Wij hebben reeds meermalen doen uitkomen, dat de arbeidersstand in den laatsten tijd vrijwat meer is',geholpen door den wetgever dan de middenstand. Wil men een voorbeeld? Het bijbelwoord, dat vermaant om het loon der arbeiders niet bjj zich te doen overnachten, is in toepassing ge- 1 bracht bij de regeling van het Arbeids contract. Er is bepaald, dat de werkgever arbeider diens in geld vastgesteld loon op tijd moet uitbetalen. Laat hij dit na, dan heeft de arbeider aanspraak op eene verhooging van loon wegens de vertraagde betaling, eene verhooging, die kan stijgen tot ten hoogste de helft van het verschuldigde loon. Het belang dat de arbeiders bij zulk een regeling hebben springt in het oog. De arbeider heeft geen bedrijfskapitaal 'en meestal geen andere iikomsten dan ihet loon, dat hij wekelijks verdient. Het is voor hem haast het ergste wat hem gebeuren kan, wanneer hij des Zater dagsavonds niet het loon ontvangt, waarop hij gerekend had. Bij de behandeling van dit onder werp in de Tweede Kamer oordeelde o. a. de heer Lohraan, deze bepaling in zoover te streng, dat er bij den patroon onmacht in het spel kan zijn. Wij laten op het oogenblik in het midden of dit een reden mag zijn om den arbeider zonder bescherming te laten, maar zeer zeker is er veel waars in, in hetgeen de heer Lohman toen zeide, dat zoo de arbeider lijdt, door dien de patroon hem niet op tijd be taalt, de patroon zelf in den knel komt en in de verdrukking, doordat zijn klanten hem een eeuwigheid op geld laten wachten. Door M. BöHME. 42). «Goed, Goed!» riep Jerome. «Mijn dochter behoeft zich van u niet de deur te laten wijzen, verstaan? Van nacht wilt u haar nog uit barmhartigheid bij u dulden, maar geen uur langer hoor 1 Wij hebben uw barmhartigheid niet noodig; mevrouw Meier. Jo, maak je onmiddel lijk klaar. Je gaat met mij mee. Geen uur langer. Ik zal wel zorgen, dat je ergens komt, mijn kind, vlug, kleed je aan.» Erwlg poogde te bemiddelen, te kal- meeren. «Wees toch niet dadelijk zoo opvlie gend Jerome. Hemel, moeder is een oude vrouw, en deze zaak gaat haar na aan 't hart. Morgen vroeg, als de op winding voorbij is, ziet ze de zaak met geheel andere oogen aan.» Maak je dadelijk gereed,» beval Bur- gard, zonder op Erwig's goedgemeende voorstellingen te letten. Jo wierp nog een laatsten, vragenden blik naar de grootmoeder. Het was een zoo treurig einde van den Kerstavond. De toornige, opgewonden gezichten, bet vaalbleeke, bevende gelaat der grijze Door dit laatste wordt voornamelijk de middenstand geknoeid, die op zijn beurt nu door de wet gedwongen wordt, zijn bedienden, enz. op tijd te betalen. Dit brengt ons er toe nog eens de aandacht te vestigen op het schandelijke dat er in gelegen is, dat vaak menschen van fortuin hun leveranciers jaar in jaar uit op betaling laten wachten. De kleine winkelier, die op belang van zijne rekeningen wacht en daardoor zijn men schen en zijn wissels niet kan betalen, komt vaak in nog erger omstandigheden dan de werkman, die op zijn loon moei wachten. Dat er toch eindelijk eens een einde mocht komen aan dat koopen op crediet. Den kooper verleidt het om meer uit gaven te doen dan hij zich zou veroor- looven, wanneer hij contant moest be talen. Als er geen geld bij de visch behoeft te zijn, kan men het er van nemen. De dag van betaliag is nog ver af; komt die tijd daH komt die zorg. Maar eindelijk vertoont zich de zorg dan toch en dan blijkt zii van veel grooter omvang te zijn dan men gedacht had. Is het koopen op crediet een kanker voor hem die zich het crediet ziet ge schonken, het is het in meerdere mate voor hem, die het verleent. Want „teerende" klanten maken het journaa' van den koopman wel vet, maar stijven zijn kas niet. Zoo noodzaakt het crediet, dat de baas of koopman geeft, hem op zijne beurt crediet te vragen, een crediet, dat lang zoo gemakkelijk niet wordt toe gestaan als hij er in bewilligt tegenover zijn klanten, zoodat soms faillissement met zijn nasleep van ellende hem aan grijnst als een spook. De wet is niet almachtig en zij zal tegen dit kwaad misschien weinig ver mogen. Bovendien is het niet wensche- lijk haar te maken tot arts van alle maatschappelijke kwalen. Maar het feit dat de arbeider thans door de wet wordt beschermd, doet nog eens weer de aandacht vesligen op de vrouw die zich had neergezet en zwaar- ademend in den stoel achterover leunde, en midden In de verwarring kalm de donkergroene den met de schittering van goud en zilver tusschen de takken als een sprookachtige illussie temidden der nuchtere schreeuwende werkelijk heid. Een vréémd, onverklaarbaar ge voel hield haar terug, haar voet wilde niet over den drempel, zij kon niet weg. Maar deze laatste vragende blik toonde haar ook duidelijk, dat zij op geen meenlngsverandering en begrijpen van de zijde der oude vrouw mocht hopen. Haar vader drong haar naar buiten en wierp de deur achter zich dicht. Terwijl Jo bulten haar hoed opzette en haar manteltje aantrok, kwam Erwig naar buiten. «Dat had je niet behoeven te zeggen, Jerome,» zei hij, «moet het dan met ge weld door deze oude-vrouwen-nuk tot een breuk komen Zij heeft ons de deur gewezen, Erwig. Je hebt het toch gehoord. En wat die nuk aangaat, nou. Dat Is geen nuk meer, bij haar is alles ijzeren wil. Wat haar in den weg staat, wordt omver geloopen. Jelui hebt je moeder nooit durven toonen dat je ook denkende menschen bent. Alleen Agnes en daarom verwondert het mij dubbel dat die, inplaats van moeder tot rede te brengen, ook tegen Jo optreedt. Hadt jij de oude vrouw niet eens onderhanden wonde plek, die de aanrsking tusschen winkeliers en hun cientèle geeft te zien. Hier is vermoedelijk enkel genezing te wachten van vereeniging. En helaas, is nog niet ieder, die tot den middenstand behoort van de hooge noodzakelijkheid van zich aan een te sluiten overtuigd. DE ALANDS-EILANDEN. Het schijnt dat de '.Russische di plomatie van zich wil doen spreken te genwoordig. Als een land op weinig eervolle wijze een ongelukkigen oorlog heeft gevoerd, als in en na dien oorlog gebleken is dat zijne diplomaten, mili tairen en ambtenaren het vertrouwen van den vorst en het volk op ver schillende manieren teleurgesteld hebben, als het nauwelijks is ontkomeR aan eene bloedige revolutie, als de bladen vol zijn van de onrechtvaardige, on wettige en gedeeltelijk schandelijke dingen, die daar voorkomen, heeft, zou men zeggen, zulk een land voor langen tijd het recht verkregen om zich zoo rustig mogelijk te houden, om zich te doen vergeten. Maar Rusland deBkt niet daaraan. Het hof, de oorlogs partij, bemoeit zich met allerlei dingen, met de verhouding tot de andere mogendheden en slaat een toon aan, die de bladen van gevaren voor een mogelijk conflict doet spreken. De Russische bladen, door de oorlogspartij geïnspireerd, hebben eindelijk goedge vonden hunnen toon tegenover Oostenrijk te matigen en zijn thans wezenlijk wel zoo goed te erkennen, dat als Oostenrijk een spoorweg aanlegt naar Mitrowitza, het geenszins handelt in strijd roet de traclaten. Maar misschien heeft de drukte, die men maakte toen bleek, dat Oostenrijk den Sandjakspoorweg wilde aanleggen, slechts moeten dienen om een plan van de Russische regeering te verbergen, dat in strijd is met eene vroegere over eenkomst. Het zou niet de eerste maal zijn, dat Rusland de aandacht trachtte af te leiden van wat het voornemens is te doen door over een ander onder werp dagelijks zijne pers te doen kunnen nemen «Oom Erwlg heeft gedaan wat hij kon,» viel Jo snel fn. «Grootmoeder heeft nu eenmaal de vaste overtuiging, dat Tony de drager van mijn toekom stig levensgeluk is. En als zij zoo iets wil, zet ze haar wil door. Ach, dezen Kerstavond vergeet ik nooit.» «Waar wil je Jo heen brengen?'t Is bij elf,» zei Erwig. «'kWeet nog niet. We zullen wel eens zien. Adieu, Erwig.» «Oom Erwig, ach, oom, oom, 1» snikte Jo. Erwig streelde het opgewonden meisje de betraande wangen. «Adieu, Jo. Tot weerziens. Ja, het is een droevig feest. Maar ik hoop, dat bij grootmoeder tenslotte hart en verstand het winnen van de stijfhoofdigheid. Ik hoor morgen wel, waar je gebleven bent «Ja, Ik zal 'tje mededeelen, Erwlg. Kom nu maar,» drong Burgard aan. Even later viel de deur achter vader en dochter dicht. «Dat was Inderdaad een feestvoorstel- ling, of te wel een tooneelspel in twintig minuten,» schertste Burgard. «Daar kom ik, zonder iets kwaads te vermoeden, welgemoed naar boven en denk nog een uurtje prettig met jelui door te brengen, en trap in zulk een wespennest. Maar ik ben op tijd verschenen, wat Jo! Als een redder in hoogsten nood. Dat oude spreken, alsof niets anders ter wereld de aandacht waard ware. Het heet thans dat de Russische regeering plannen heeft met de Alands- eilanden. Zij hebben een goede vijftig jaren geleden zekere rol gespeeld. Het zijn een groot aantal rotsige eilanden ia de Bothnische Golf, waarvan een tachtig min of meer zijn bewoond. Hunne ligging is van strategische waarde en Rusland had daar vroeger eene vesting, het sterke Bomarsund. In den Krimoorlog werd die vesting door Franschen en Engelschen platgeschoten en na den oorlog bepaalde men in het verdrag van Parijs, of liever in een bijvoegsel tot dat tractaat, dat Rusland nimmer weer op de Alands- eilanden eene sterkte of een station voor zijne zeemacht zou mogen hebben. Nu schijnt Rusland het oogenblik ge schikt te achten om die bepaling te vernieligen. De Russische regeering heeft zich volgens de bladen, tot de onder teekenaars van het Parijsche vredes verdrag gewend, ten einde de vrije beschikking te verkrijgen over de Alands- eilanden. Het schijnt in de bedoeling te liggen er een nieuw Bomarsund te doen verrijzen. FRANKRIJK. U 11 m 0, de Fransche verrader, is veroordeeld. Na twee uren beraadslagens heeft de krijgsraad uitgemaakt dat hij gepoogd heeft documenten die van ge wicht warea voor de landsverdediging, aan een vreemd land uit te leveren hij werd daarop veroordeeld tot levens lange verbanning naar een strafkolonie en degradatie. In de Fransche Kamer is weer eens geïnterpelleerd aaar aanleiding van Marokko. Ditmaal ook door Jaurèsover de leening van Abdul Azis. Minister Pichon bevestigde die leening en voegde er aan toe, dat men de door Moelai Hafid gedane mededeeling, die overal den heiligen oorlog tegen de Franschen predikt, niet ernstig op kan nemen. Clemeaceau zag alleen de kweslie, die aan de orde was, onder de oogen. De generaals Drude en d'Amade moesten van de verdedigende houding tot een aanvallende overgaan, dat is het geheim der gegeven bevelen. De eene partij vraagt de troepen terug te trekken, zotte vrouwmensch 't was om te lachen, als men er zich niet zoo aan ergerde.» «Ik ben erg onprettig gestemd. Waar brengt u me dan nu heen, vader. Naar u «Dat gaat niet best. Mijn hospita heeft behalve de kamer, waarin zij met de kinderen slaapt, maar één kamer over, en daarin is vanavond het Kerst feest. Ik zal In 't voorbijgaan bij me vrouw Gotze aanschellen. Als ze nog op ls, zal ze je met plezier vannacht bij zich nemen. Daarvan ben ik overtuigd.» «Ach neen, niet naar mevrouw Gotze.» «Waarom niet?» «Ik houd heel niet van haar. En'tis me zoo pijnlijk, dat zij van den twist hoort.» «Ach wat. Zooiets wordt toen bekend. Bij een dame als mevrouw Gotze ben je het best bezorgd. Bedenk, dat het middernacht is. «Ja, Kerstnacht,» dacht Jo bitter maar ze maakte verder geen tegen werpingen. Nu stonden ze voor het oude, deftige huis Gotze. In het boudoir der weduwe was nog licht. Achter gele kantgor dijnen schemerde rood-verborgen lam plicht en wierp een rozigen schijn op den besneeuwden grond. Burgard liet den ouderwetsche klopper tegen de huisdeur vallen. Het klonk somber, lang nadreunend doos de nacht-stilte. anderen vragen om de troepenmacht te versterken. Wij zijn zeide Clemenceau verder in de havens om de veilig heid der Europeanen te waarborgen en andere tusschenkomst te vermijden, welke ernstige conflicten in Europa zou kunnen doen ontstaan. Wij willen geen politiek, wij willen den vrede in Casa blanca. Wanneer gij een andere politiek hebt, zegt het dan. Wij willen «iet door achterdocht omringd zijnindien gij niet wilt voortgaan ons vertrouwen te schen ken, zegt het. De Kamer nam daarop met bijna algemeene stemmen het eertle gedeelte eener motie aan, waarbij hulde werd ge bracht aan de dapperheid der troepen. Het tweede gedeelte, waarbij vertrouwen in de regeering werd gesteld om in Marokko de verdediging der belangen en rechten van Frankrijk te verzekeren, werd met 370 legen 105 stemmen aan genomen. Intussches ziet het er in Marokko voor de Europeanen maar weder bedenke lijk uit. De Spaansche consul te Larasj heeft zijn regeering om een oorlogsschip ge seind, omdat de Kabylen opstaan en de Europeanen zich bedreigd achten. De kruiser Estramadure gaat er aanstonds heen. Te Marakesj, zoo verneemt de Daily Mail uit Tandzjer, worden drie hoofden van Franschen tentoongesteld. Men zegt, dat het leger van Moelai Hafid, bij Mazagan samengetrokken, 60,000 man telt. ITALIË. De oud-minister Nasi is veroordeeld tot 11 maanden en 20 dagen gevange nisstraf en 4 jaar ontzegging van het recht openbare ambten te bekleeden. Lombardo is bij gebrek aan bewijzen vrijgesproken. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft er op gerekend, dat misschien zeer spoedig het bouwen weer zal kunnen aanvangen en daarom alvast een aantal openbare werken, waarvoor gelden zijn toegestaan, aanbesteed. Een bijzonderheid is daarbij, dat den aannemers de plicht is opgelegd bij die werken slechts Am sterdammers, die op z'n minst een jaar «Ik wou, dat ze niet voorkwamen», dacht Jo. Zij voelde weer denzelfden angst als dien middag. «Misschien was het toch beter ge weest, als ik van nacht nog daar gebleven was,» mompelde zij. «Wat zeg je, Jo?» «Ik ben zoo bang, vader 1» «Bang? voor wat? voor wie?» «Ik bedoel, dat ik toch beter van nacht bij de famillie had kunnen blijven.» «Onzin.» «Wie is daar vroeg binnen de brommige stem der oude meid. «Mijnheer en juffrouw Burgard. Ik laat mevrouw verzoeken, mij in drin gende aangelegenheid een paar minuten voor een kort gesprek toe te staan.» De dienstbode opende de deur en liet belden binnen, verwijderde zich dan en kwam na een paar oogenblikken terug om Burgard naar haar meesteres te leiden. Jo wachtte intusschen in een groote door een haard-kachel aangenaam ver warmde wachtkamer. Een helderbran- dende gaskroon hing boven de met boeken en tijdschriften bedekte tafel. (Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1