Vrijzinnig: Orgaan voor Amersfoort en Omstreken. Nol 25. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml Vennootsehap „DE EEMLANDER". Directeur R. 6. RIJKENS. Versehijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bureau: BREEDESTRAAT Nabetrachting over den Gemeenteraad. E E FEUILLETON. DE KLEINDOCHTER. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDEB Abonnementsprlj s Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden0.75 Franco per post0.90 Afzonderlijke nummers0.05 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. 9 „Mijnheer de voorzitter, na de inlich- lingen, die ik in de besloten zitting heb gekregen, zal ik gaarne vóór het voorstel van B. en W. stemmen." dS Deze woorden, door den heer Gerritsen gesproken bij de heropening van de Openbare zitting, snijden eigenlijk alle mogelijkheid af om nog iets te kunnen schrijven over de voorstellen van B. en W. omtrent de exploitatie enz. van „Birkhoven." Want zij doen vermoeden, dat er in -besloten zitting dingen zijn meegedeeld van zoo groot gewicht, van zoo over tuigenden aard, dat deze misschien ook ons, indien we ze hadden kunnen hooren, tot voorstanders van de voorstellen zouden hebben gemaakt. We zeggen misschien, want zoo zoo doorslaand overtuigend zijn ze toch niet geweest, dat ze konden maken, t de heer van Duinen geen voet bij tuk hield. Een ding blijft echter onomstootelijk waar: dat de tijd, die er verloopen is tusschen het oogenblik, waarop de raads leden de stukken betreffende dit onder werp hebben thuis gekregen Zaterdag en Dinsdagmiddag half twee, het uur der raadszitting, zeer kort mag worden geaoemd met het oog op het groole ■gewicht van de zaak. Als men in aanmerking neemt, dat een raadslid ook zijn eigen bezigheden heeft, kunnen wij ons voorstellen, dat hij geen tijd heeft kunnen vinden de stukken be hoorlijk te bestudeeren, en nog minder tijd heeft gehad om een inspectie in loco te houden. „Ik ben een voorstander van licht" zegt een der commissie-leden, maar men heeft dat licht geen gelegenheid gegeven om door te dringen. De bladen hebben geen gelegenheid gehad om er over te schrijven, ingezetenen zagen zich van de mogelijkheid tocl waï tusi Door M. Böhme. 43). Zij verschrikte, toen zij de electrische schel hoorde aanslaan. Het diensmeisje vloog de trap op, maar nog eer zij boven was, werd de deur van mevrouw Gotze's boudoir geopend en ruischte de dame des huizes boven aan de trap. «Juffrouw Jo,» riep zij, over de don kere leuning buigend. «Komt u toch Ik ben even verheugd als verrast Goedenavond en hartelijk welkom.» Jo ging langzaam naar boven. «Goedenavond, mevrouw. Het spijt mij zeer u nog om dezen tijd en juist op dezen avond lastig te vallen,» zei ze beklemd. En dat was geen phrase. Zij gevoelde het bijna als een vernedering, de gast vrijheid dezer vrouw voor zich te moeten vragen. «Maak toch geen complimenten,» zei de schoone vrouw. «Wat ben ik blij, dat ik nog een uur bleef zitten, nadat mijnheer, uw vader mij verlaten had. Ik wilde hem niet zoo vroeg laten gaan, maar hij beweerde, dat het voor hem geen Kerstavond was, als hij niet beroofd, om hunne meeningen ten beste te geven. We stellen voorop, dat de meening onjuist is, maar als er gezegd wordt, dat alles veel heeft van een overrompeling, wie heeft dan aanleiding tot deze wij zeggen het nogmaals, verkeerde meening gegeven? Als, wat we van harte willen hopen, dat niet zal geschieden, de zaak nader hand eens fout loopt, dan zal de menigte roepen, gij hebt ook alles zelf willen wetengij hebt den pas voor goede raad gevingen zelf afgesneden. Is de verantwoordelijkheid ook niet lichter te dragen, als men die draagt mét zoovelen mogelijk? Met andere woorden, voelde men niets voor de op merking, dat er in een zoo gewichtige zaak eigenlijk niet mocht worden beslist in eene zitting waar meer dan een derde van het getal raadsleden afwezig was? Het zijn alle vragen, die wij alleen kunnen stellen, maar waarop we het antwoord niet kunnen geven, omdat we niet weten welke schlagende argumenten in de besloten zitting gebezigd zijn. Maar die vragen dringen zich op en zullen door velen buiten ons gedaan worden. Over de prijsvraag van ons blad willen we hier niet schrijven; we bedoelen in dit artikel geen reclame te makenwe gelooven ook dat die bij eene belissing geen doorslag had mogen geven en bovendien blijven de antwoorden ter be schikking van de commissie en den exploitant, zoodat die er eventueel nog gebruik van kunnen maken. RUSLAND EN DE ALANDS-EILANDEN. Wij hebben in het vorig nommerhet een en ander over deze eilanden en het plan dat Rusland er mee heeft, ge schreven. Nu zijn deze Russische plannen zeer onaangenaam voor Zweden, dat in eene minstens nog een uurtje met zijn Jo onder den Kerstboom kon zitten. Daar het mij nog te vroeg was om te gaan slapen, las ik nog een weinig. Kom nu maar mee. Totdat de meid uw kamer in orde heeft gemaakt, blijven wij nog bij elkaar.» «U is wel goed, mevrouw,» zeidejo. Merkwaardig, hoe sterk weer dat gevoel van afkeer in haar op steeg, zij moest zich werkelijk geweld aandoen om vriendelijk te blijven. De phrase wilde haar nauwelijks van de lippen. Mevrouw Gotze zag er buitengewoon schilderachtig uit in haar lang-sleepende, rose kleed, in de rozige half-schemerlng van het lamplicht. «Arm kind. Gekoppeld zou je worden op den Kerstavond. Die dwaze oude mevrouw Meier Neen deze ge dachte, werkelijk origineel.» Mevrouw Gotze lachte hel en beleefd heidshalve stemde Burgard daarmee in. Jo bleef echter rustig. «Voor den schrik moeten we nog een glas Sekt nemen,» riep de weduwe, nog altijd lachend. «Goed, dat je hun ontkomen bent, meisje. Nu kunnen ze morgen verloving vieren zonder bruid 'tis dol vermakelijk.» «Ik dank u mevrouw. Maar Ik zou werkelijk niets meer kunnen drinken,» zei Jo beleefd en beslist. «Maar een paar slokjes. U zult zien, dat het u goed zal doen. Overigens een sterkte op de Alandseilanden eene voort durende bedreiging moet zien. Zij zijn nauwelijks minder onaangenaam voor Frankrijk, dat in de eerste plaats ge- roêpen is om het tractaat van Parijs, nog een overblijfsel uit den tijd toen Frankrijk den toon aangaf in de wereld, te handhaven. Maar Frankrijk is thans de bondgenoot van Rusland, dat het in den Krimoorlog bestreed en het valt moeilijk den bondgenoot iets te weigeren. Van den anderen kant is Frankrijk zeer bevriend met Zweden. Tusschen beide landen bestaat een sympathie, die niet uitsluitend berust op het feit, dat het Zweedsche koningsgeslacht van Fransche afkomst is. Zweden zal zich tot Frankrijk richten om zijne voorspraak, daar het de macht niet heeft om zich tegen Rus land te verzetten. Wat moet dan de heer Pichon, minister van buitenlandsche zaken der republiek doen? Misschien vindt hij er iets op. Fran krijk is niet alleen de bondgenoot van Rusland, maar ook op het oogenblik zeer bevriend met Engeland. En Enge land behoort tot de onderteekenaars van het Parijsche tractaat. Het ligt voor de hand dat de heer Pichon zich wendt tot zijnen Engelschen collega, om dien te raadplegen over het geval. Als Enge land bezwaar mocht hebben zal Rus land daarmede ernstig moeten rekenen. Maar als het bespeurt dat Frankrijk ;de hand heeft gehad in die bezwaren zal dat niet dienen om de goede vriendschap der bondgenooten te versterken. De heer Pichon mocht wenschen, dat het Rusland niet in den zin ware gekomen zijne gevaarlijke aandacht te wijden aan de Alandseilanden. Ten slotte heeft het ook wel wat beters te doen. PRUISEN. Minister Breitenbach heeft in de be- grootingscommissie uit het Pruisische Huis van Afgevaardigden eenige mede- deelingen gedaan over de werking van de reisbelasting. De reisbelasting heeft, ten gevolge gehad, dat vele reizigers naar lagere klassen zijn overgegaan. De verminde ring van ontvangsten, ten gevolge van de invoering der reisbelasting en van het nieuwe tarief, heeft over 1907 15 millioen mk. beloopen. In parlementaire kringen te Berlijn zijn de meeningen over de kansen van de Polenwet verdeeld. Men zegt, prachtig idee van u, mijnheer Burgard. Weet u wat? Ik geef haar in'tgeheel niet meer af, ik houd haar voor mij natuurlijk als juffrouw Jo het goed vindt.» «Ik wist, dat u mijn verzoek niet zou afslaan. Hoewel het eigenlijk een op dringen is, deze nachtelijke overval.» «O, dat is niets,» lachte de jonge vrouw. «Wat denkt u van mijn voorstel, juffrouw Jo geheel aan mij over te laten Denk er eens over na. «Daarover valt niet na te denken. Ik zou gelukkig zijn, mijn dochter in zoo goede handen te weten. Jo hoor je 't Mevrouw is zoo vriendelijk je voor langeren tijd verblijf in baar huis aan te bieden.» Jo had maar half 't gesprek gehoord. «Ja zeker, het is zeer vriendelijk van mevrouw,» herhaalde ze werktuigelijk zonder er bij te denken. Het meisje bracht den wijn en de dunne, geslepen roemers. Jo kon niet anders dan ook een glas meedrinken. De licht schuimende wijn brandde haar op de tong, maar veroorzaakte gelijktijdig een aangenaam gevoel van warmte. Maar zij was toch blij toen het meisje binnentrad met de mededeeling, dat de kamer in orde was. Burgard was reeds een kwartiertje weg, jen het gesprek der beide dames wilde ondanks den wijn niet vlotten. Mevrouw Gotze vond Jo vervelend dal er over een vergelijk tusschen regeering, Heerenhuis en Huis van Af gevaardigden onderhandeld wordt. In elk geval zal het regeeringsontwerp niet in zijn oorspronkelijken vorm wet wor den. PORTUGAL. De ministerraad heeft besloten, te vernietigen de besluiten van Franco, waarbij de Kamer ontbonden wordt en waarbij de samenstelling van de pairs kamer wordt gewijzigd. De ministerraad besloot verder, de ontbonden Kamer bijeen te roepen, opdat de Koning te genover haar den eed zal kunnen afleggen en vervolgens den raad van state bijeen te roepen opdat deze zal kunnen beraadslagen over de ontbinding der Kamer. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer zullen niet plaats hebben voor 5 April. De nieuwe afgevaardigden zullen geen bevoegdheid hebben, een nieuwe grondwet te maken, daar deze bevoegdheid hun niet toekomt voordat de beide Kamers de noodzakelijkheid van grondwetsherziening erkend zullen hebben. De correspondent van de Kölnische Ztg. meldt uit Lissabon, dat daar in goedingelichte kringen een pessimis tische stemming heerscht over de toekomst der monarchie. De revolutionaire, republikeinsche partij, weert zich met alle kracht. Vooral op het land maakt zij propaganda. AMERIKA. President Roosevelt heeft door in het Witte Huis op een knop te drukken, den spoorweg onder de Hudson (tus schen New York en New Jersey) voor het verkeer geopend. Deze tunnel is een meesterstuk van stout ingenieurswerk. De kosten van aanleg en stationsbouw voor deze nieuwe verbinding hebben 70,000.000 p.st. bedragen. ENGELAND. Door het Lagerhuis is een motie, waar bij het bestuur van den Kongostaat streng werd veroordeeld en waarbij een beroep werd gedaan op de Engelsche regeering om haar best te doen ten einde een fundamenteele wijziging van het bestaande stelsel te verzekeren, met algemeene stemmen aangenomen. Toen Grey de motie aanvaardde, ver meldde hij de Belgische naastingsvoor- en geeuwde heimelijk, toen deze opstond en haar goeden nacht wenschte. De in haast gereedgemaakte kamer was koud ondanks het helder-branden- de vuur en gevuld met onaangename lucht van de pas gelakte kachel. Jo duwde een raam open en boog het ge zicht in de koude nachtlucht. Het sneeuwde niet meer. De maan scheen helder. De kerkklok sloeg juist twaalf. In het heldere licht kwam van de huizen iedere voeg in den grijzen muur, iedere pan op het dak duidelijk uit. Door de stilte van den nacht klonken de gehaaste stappen van een vlug-nade renden voetganger. Uit de schaduw van het steegje tegenover het huis Gotze kwam een man en stapte snel over de vrije ruimte óp een huis toe. Jo ver schrikte. Was dat niet Ja, dat was oom Erwlg, en daar waar hij aanschelde woonde Meiers huisdokter «Oom Erwlg,» riep ze luid, en de van angst bevende kreet drong tot hem door. Hij wendde het hoofd om, sprak halfluid naar het boven in het dokters huis opgeschoven raam op en kwam dan vlug het plein over. «Moeder is zoo ziek geworden,» zei hij, wij zijn bang, dat het op 't einde loopt.» «Grootmoeder «Ja. We hadden het immers al lang kunnen voorzien,» stellen. Hij zeide niet te gelooven, dat het Belgische parlement de verantwoor delijkheid voor den Kongo zou aanvaar den, tenzij het de volledige conlróle had. Wij zullen zeide de minister wachten tot de zitting van het Belgische parlement gesloten is en als dan België den Kongo niet op bevredigende voor waarden zou hebben overgenomen en wij nog altijd met een ongewijzigde Kongo-regeering hadden te maken, dan zouden wij zoo vrij zijn de kwesties uit het verdrag voortspruitende op onze eigen manier te behandelen. Wij zouden in overweging hebben te nemen of onze toestemming tot invoering van in- en uitgaande rechten in den Kongo, welke oorspronkelijk werd ge geven om de uitgaven voor den moreelen en zedelijken voorspoed van de inboor lingen te bestrijden, niet onder valsche voorwendselen werd verkregen en of de voorwaarden waarop die toestemming verleend werd niet geschonden zijn, en of de Kongostaat niet alle rechten op internationale erkenning heeft verbeurd, (toejuichingen). Bij de Tweede Kamer is ingediend de volgende door den Hoogen Raad opgemaakte aanbevelingslijst van zes candidaten voor het maken der nomi natie voor de vacature van een raads heersplaats, ontstaan door de benoeming van den raadsheer mr. A. P. L. Nelissen tot minister van justitie. 1. Mr. A. J. L. Nijpels, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. 2. Mr. R. H. A. M. Romme, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. 3. Mr. B. J. A. Sterck, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. 4. Mr. G. Krabbe, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. 5. Mr. J. A. A. Bosch, raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. 6. Mr. A. Fentener van Viissingen, raadsheer in het gerechtshof te Amster dam. HET RIJTUIG DER KONINGIN AAN GEREDEN. Gisterenmiddag na half twee, het gewone uur van uitrijden van de Koningin met den Prins, is de open brick waarin het «En die opwinding,» gilde Jo. «Was een gevolg van haar ziekelij- ken toestand,» zei Erwig. Maak je niet ongerust, kind. We zullen hopen, dat alles goed afloopt. Goeden nacht, Jo. Je komt toch morgen vroeg nog even aan «Zeker, zeker. Ik wilde, dat ik naar beneden kon en met u naar huis. Ik had niet moeten gaan.» «Misschien was het wel beter geweest. Goeden nacht, kind, tot morgen.» Juist trad de arts uit zijn huis op de straat. Spoedig verstilden de stappen der beide mannen in de steeg. Mevrouw Josephine Meier's einde was nabij. Misschien had de opwinding van den avond de Instorting een weinig bespoe digd, maar de uren der oude vrouw waren toch reeds na haar terugkomst geteld. Zij lag bulten kennis. De geheele familie stond rondom haar sterfbed ookjerry wasdoor Erwig gewaarschuwd, toegesneld, om zijn zuster nog eenmaal de hand te drukken, voor zij de oogen voor altijd sloot. Slechts Jo, de eenige kleindochter, ontbrak. (Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1