1 SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. A LLERLEI. Laatste Berichten. em' HOEVELAKEN. Zondag ontstond brand ®e'in de woning tan D. aan den Amers- lve': foortschen straatweg onder Hoevelaken. va°De woning brandde geheel uit. BARNEVELD. Maandag had esn onge- denveer 12-jarig zoontje van den kleer- ter-Baker v. Z. alhier, het ongeluk van een meiwagen, waarop hij geklommen was, te devallen tengevolge waarvan een zijner beenen brak. m,"| Maandagavond ontstond alhier ra brand ten huize van den metselaar G. 'eeiK. Hoewel de brand zich reeds ernstig eideed aanzien, mocht men er nog met [jj vereende krachten in slagen, het vuur 1Q,.te blusschen. Voor het toelatingsexamen van de ?mRijks-Normaallessen alhier hebben zich :'fn24 candidaten aangemeld, yke Aan de universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de genees kunde op proefschrift „Over Perforatie" jande heer M. B. Oerlemans, arts alhier, dag rte-W- Voor het examen nuttige hand en-werken slaagde gisteren te Breda mej. denC. F. Hendriks alhier en te Utrecht mej. rer-A. A. Bongers te Baarn. eD In de Remonstrantsche Kerk wordt 8'Zondag 1 Maart des morgens half tien een godsdienstoefening gehouden voor ^'•jongel. van 9 tot 14 jaar. De gewone dienst der gemeente vangt om 11 uur aan. (U. D.), F. G. Pluim, (U. D.) en Gros kamp (G. V. C.) voor. Elftal B: Ras (Vitesse) doel; Koezen (Vitesse) en Schaap (Quick A.) achter; Ter Kuile (P. W.), Jansen (P. W.) en Goenen (Quick A.) midden; Münch (P. W.), Geul (G. V. C.), J. v. d. Vinne (G. V. C.), Teerink (P. VV.) en Fröblich (P. W.) voor. LEUSDERHEIPRAATJE. Lest best. De laatste thuiswedstrijd van Quick zal door ontzettend veel heimenschen moeten bijgewoond worden. Dat kan niet anders! Vitesse is nu de bezoekster en ze zal niet veel moeite hebben, de Quickenaars te verpletteren. De fut is er bij Quick uit! Helaas! A.s. Zaterdag zal een elftal van de H. B. S. alhier tegen dat van de G. H. B. S. uit Utrecht spelen (in Utrecht.) Het elftal bestaat uit de volgende spelersJ. de Boer (doel)Sevenhui- zen en Adam (achter); v. Holthe Sr., v. Goor en E. v. Gelder (midden); Wolterbeek, Steenhuizen, G. Veenhuy- zen, v. Holthe Jr. en F. W. Wesseling. KON. OFFICIERS-SCHERMBOND. Het elfde wapenfeest van den Bond, van 25 tot en met 28 Februari te houden in de lokalen der Normaal schietschool te 's Gravenhagc heeft Dinsdagmorgen een aanvang genomen met de personeele wedstrijden voor of ficieren op floret. iHet eerst traden in het krijt de niet- prijswinners bij voiige wedstrijden. SWoensdag, personeele wedstrijden voor officieren, op sportsabel, gerang schikt als hierboven. Donderdag personeele wedstrijden voor officieren, niet-prijswinners, op degen personeele wedstrijden voor leerlingen aan inrichtingen van militair onderwijs, op sportsabel; personeele wedstrijden voor officieren, prijswinners, op degen en personeele wedstrijden voor leer- lingen aan inrichtingen voor militair lde onderwijs, op geweer. ln Vrijdag, laatsten dag, personeele wed strijden voor officieren, niet-prijswinners jus en prijswinners, op geweer. se. 's Avonds: feestavond met eere-par- |0( tijen, door officieren, op verschillende ,-(e wapens, afgewisseld door gymnastische js oefeningen van officieren en van de ,er Vereeniging „Door Eendracht Bloeiend" er van het regiment grenadiers en jagers, alsmede door een colonne op den langen stok, door de Vereeniging „Leonidas", van het regiment genietroepen. de Daarna uitreiking der prijzen, gevolgd ;er door bal. Een groot aantal prijzen is ook dit- maal weder beschikbaar gesteld, o.m. "e een eere-prijs, gouden medaille, aange boden door den Italiaanschen Minister van Oorlog. Eere prijzen werden ter beschikking gesteld door HH. MM. de Koningin en de Koningin-Moeder, zoomede door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Voorts verschillende prijzen aange- "6 boden door militaire autoriteiten. In den personeelen wedstrijd voor 'ei en niet-prijswinners op sportsabel werd de 2de prijs behaald door den 2den lmtenant G A. van Hulsteijn van het 21 le Reg. Veld-Art. en de 5de prijs door den heer A. M. M. van Loon 2de luit. bij het 5de Reg. Inf. VOETBAL. Naar het „Deventer Dagblad" ver- :emt, heeft de commissie voor de imenstelling van een Oostenrijk elftal voor den voetbalwedstrijd Oost-West, die Zondag 15 Maart te Enschedé ge speeld zal worden, gisteren te Zutphen vergadert. Besloten werd, als de Nederlandsche Voetbalbond toestemming geeft, om 8 Maart te Deventer nog een proefwed- stnjd tusschen twee elftallen uit spelers der Oostelijke eerste klasse geformeerd, te laten spelen. Daarna zal de definitieve samenstelling van het Oostelijk elftal plaats hebben. De beide proefelftallen waarvan elftal A, vermoedelijk wel, 2j) t misschien met een kleine wijziging, het Oosten zal vertegenwoordigen bij de ontmoeting met de Westelijke sport- broeders te Enschedé zijn als volgt Munengesteld ■Elftal A: Ledeboer (Quick N.) doel; Kok (U. D.) en Ter Brake (P. W.) «chter; Tideman (G. V. G-), Moltzer W- D. aanv.) en v. Heek (P. W.) mid den; v.jjd. Meerendonk (Wilhelmina), De Stoppelaar (Quick A.), Jac. Pluim VERZET DOOR STROOPERS. Twee landbouwers, resp. wonende te Hoogland en te Nijkerk, en een koopman uit Nijkerk, stonden voor het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep terecht .wegens wederspannig- heidde rechtbank te Utrecht had twee hunner deswege veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, en den derde tol 3 maanden. Op 28 October 1907 waren zij met vier andere personen, allen met zwartgemaakte gezichten, aan het stroopen te Glind onder Barneveld op gronden, waarvan het jachtrecht toebehoort aan mr. A. C. A. Tielke- meijer, toen zij plotseling op heeterdaad werden betrapt door eenige rijksveld wachters en een gemeenteveldwachter van Barneveld. Zij bevonden zich toen in het jachtveld buiten openbare we gen en voetpaden; een der beklaagden had zich tegen zijn arrestatie verzet door te rukken en te trekken, en de tweede wilde zijn geweer niet afgeven, doch hield bet vast en rukte en trok eraan, toen twee der veldwachters dat geweer beelgrepen. De derde had een der ambtenaren krachtdadig vastgegre pen, vastgehouden, in de keel geknepen en in den duim gebeten, waardoor dit lichaamsdeel bloedend werd verwond. De beklaagden erkenden gestroopt te hebbenhierin, zeiden zij, lag niets schandelijks, want het kwam in hunne woonplaats schier dagelijks voor. Het verzet werd door hen echter ontkend; alleen met woorden, niet met daden, waren zij tegen de ambtenaren opge treden. En de derde beklaagde beweerde niet mishandeld te hebben, doch te j zijn, zoodat hij om hulp had geroepen. De brigadier der rijksveldwacht te Barneveld J. Hamersma verklaarde, dat wel te Nijkerk meer gestroopt werd, doch dat dit onder Barneveld vaak geschiedde op de wijze als door beklaagden, met zwartgemaakte gezichten, moest hij erkennen. De brigadier was een der amb tenaren geweest, die de beklaagden op heeterdaad had betrapt, en ten stelligste volhardde getuige bij zijn opgemaakt proces-verbaal, dat wel degelijk verzet had plaats gehad. Eenigen van de zeven personen waren aan het drijven, anderen hadden gewereneen der beklaagden, die aan het drijven was, liep op zijn komst naar een rijwiel, dat in het jacht veld lag. Bekl. kwam met dat rijwiel aan de hand naar den openbaren weg, en juist op het oogenblik, dat bij op het rijwiel wilde springen, greep getuige hem beet. Aan de fiets was een zakje ge bonden, dat bekl. niet wilde laten onder zoeken, terwijl hij zich ook tegen zijn arrestatie verzette. Getuige dreigde den beklaagde toen met zijn revolver, toen werd hij kalmer, en toen bleek hem, dat het zakje een haas bevatte. Een vijftal getuigen il charge en zeven a décharge werden in deze strafzaak door het Hof gehoord. Een der beklaag den had, zooals reeds uit de behande ling dezer zaak nog bleek, een aanklacht wegens mishandeling tegen de politie ingediend. Adv.-generaal requieerde tegen een der beklaagden 2 maanden, tegen den twee den 4 maanden en tegen den derden 9 maanden gevangenisstraf. Als verdediger der beklaagden trad op mr. L. vaa Gigch Jr., die ten op zichte van alle drie tot vrij spraak con cludeerde. Uitspraak 11 Maart a.s. VERVOER VAN PASGEBOREN KALVEREN. Ieder die weet hoe lastig het soms is een vrij zwaar, nog nat pasgeboren kalf te vervoeren van den stal waar het ter wereld kwam, naar het hok waar het diertje zijn eerste leveDsdageB zal door brengen en ondervonden heeft hoe ge makkelijk de jong geboren beschadigin gen opliep omdat de personen die hem dragen moesten aan het gladde lichaam van het dier geen houvast hadden en het lieten vallen ieder kan met weinig kosten een toestelletje maken bij het gebruik waarvan alle bezwaren worden opgeheven. Men tornt een gewonen maar sterken graanzak aan de eene lange zijde langs den naad los en spijkert de twee losge tornde kanten met taatsjes en stukjes leder vast aan even lange, ongeveer twee duim dikke stokken. Die twee stokken worden aan het gesloten bodemeinde van den zak door drie kettingschalmen en een paar krammen aan elkaar ver bonden. Op die manier heeft men een soort valies vervaardigd. Wil men er een kalf in vervoeren dan worden de twee stokken van elkaar gelegd; het kalf in den zak gelegd, de stokken bij elkaar ge slagen en de geheele vracht gemakkelijk weggedragen zonder dat een doorbuigen van de ruggegraat, omlaaghangen of achteraansleepen van den kop o. d. plaats heeft. ONVOLDOENDE VOEDING VAN KIN DEREN OP HET PLATTE LAND IN VERBAND MET ZUIVEL FABRIEKEN. Omtrent dit punt houden zich in Duitschland sedert korten tijd twee groote vereenigingen bezig. Toch behoeft de zaak niet zoo ernstig te worden in gezien als men wel zou meenen te moeten doen, afgaande op de houding die de beide bedoelde lichamen aannemen. De oorzaak van onvoldoende voeding der kinderen wordt geheel gebracht op reke ning van de onttrekking van melk aan de kindervoeding en wel als gevolg van de overal opgerichte coöperatieve zuivel fabrieken en den vergrooten afzet van versche melk in de zich uitbreidende steden. 'Waar de, in vergelijking van vroeger, veel gemakkelijker geworden af zet van melk en landbouwproducten ten gevolge van den toenemenden groei der bevolking in de steden als factor voor de onvoldoende voeding der land bouwers wordt aangevoerd, komt daarbij als eerste punt een zoo voordeelig moge lijke afzet der producten ter sprake. Toen ongeveer 30 jaren geleden de eerste coöperatieve zuivelfabrieken ontstonden, gi igen hier en daar aldra stemmen op die de vrees uitspraken dat de veefok kerij eronder lijden zou omdat den kalveren de noodige melk nu zou worden ont houden. Deze vrees is volkomen zonder grond gebleken. Ja, juist de hoogere waarde die de melk nu vertegenwoor digde, heeft machtig medegewerkt tot ontwikkeling van de veeteelt. De vee houders vonden wel middelen en ook werden hun vele aangeboden, die de vrees voor onvoldoende voeding der kalveren volledig uit den weg ruimden. Op grond dezer ervaringen zou men mogen veronderstellen dat eene onvol doende voeding van de plattelandskin deren nog veel minder een gevolg is van het ontstaan der zuivelfabrieken; men mag toch aannemen dat de mensch zichzelf en zijnen kinderen nader staat dan zijn vee 1 Men zou echter kunnen denken, dat de hoogere prijs die de melk kon op brengen in verband met de fabriekmatige zuivelbereiding oorzaak zou zijn dat de boer zijnen kinderen de noodige melk onthield om door levering van grootere hoeveelheden melk aan de fabriek meer geld te innen. Het zou in dat geval, den kleinsten boeren juist het moeielijkst vallen dezelfde hoeveelheid melk voor eigen gebruik als voorheen, te behouden. Het is niet denkbaar, al moge een enkele, door hebzucht gedreven, misschien zoo hebben gehandeld, dat men dit feit zou kunnen voorstellen als iets dat als regel voorkwam. De statistiek bewijst dat het melk- verbruik der steden in de laatste jaren enorm is gestegen. De boeren konden deze behoefte op den duur klaarblijkelijk alleen dekken door het melkverbruik op het land zooveel mogelijk te beperken het eigengebruik er van geheel achter wege te laten en voor hetgeen daardoor gemist werd, vooral de voor kinder voeding aoodige melk, surrogaten te zoeken. Deze, door enkelen als oorzaak aangegeven verklaring, is o. i. echter onjuistde melkproductie op het platte land is immers ook sterk toegenomen. Betrokken de steden vroeger de noodige melk uit een bepaalden kring, om hunne grenzen getrokken, later werd die kring, naarmate de behoefte zich daaraan deed gevoelen, vergroot. Buitendien werd voor heen in de boerderijen veel kwistiger met de melk omgesprongen, dit hield vanzelf op toen de waarde van het pro duct steeg. Deze beperking van het gebruik van volle melk kan niet zoo plotseling on voldoende voeding der kinderen met zich hebben meegebracht, temeer daar door de uitvinding der centrifuge de onder- melk zeer goed voor kindervoeding kon worden benut. Dit bleek uit de praktijk het ondermelkgebruik steeg in hooge matedit product dat, de gewichtigste voedingstoffen bevat behalve vet, kon zeer goed worden gebruikt, omdat, be halve waar het zuigelingen geldt, het ontbrekende bestanddeel uitstekend door andere preparaten kan worden ver vangen. Slot volgt). In biefstuk gestikt. Eergis terenavond is op een feestje van de koetsiersvereeniging te Nijmegen, dat met een avondeten eindigde, de koetsier van dr. H. bij het eten van biefstuk gestikt. De man zat naast zijn vrouw en was onmiddellijk dood. „De Oorsprong" De uitspan ning ,de Oorsprong" te Oosterbeek is van 25 Februari voor het publiek ge sloten, en heeft opgehouden te bestaan. Een moeder!! De politie te Amsterden, zoo meldt het Hbldheeft een 12-jarig knaapje aangehouden, dat zich aan tal van diefstallen schuldig maakte. Het bleek dat hij dit ia samenwerking met zijn moeder deed. Dit kwam uit bij een huiszoeking. Toen de rechercheurs ten huize van de „moeder" kwamen, vonden zij daar een vrouw en een meisje, maar van den voorraad gestolen stukjes zeep, kammen, huishoudelijke artikelen enz. geen spoor. „Wilt u de kleine even verbedden," vroeg de oudste der rechercheurs, zoo droogjes weg. En toen de vrouw zich heftig daartegen verzette, deed hij het zelf met zijn collega. Toen bleek dat zich onder het bed van de kleine een slapelpiaats van door den knaap op last van de moeder gestolen voorwerpen be vond. De vrouw, wonende in de Rusten burgerstraat, had voor haar kind een instrumentje vervaardigd, dat op de vol gende wijze werkte. De jongen had looze jaszakken. In hel gat van den zak kwam een touw uit, dat door den jongen naar willekeur op en neer getrokken kon wor den. Aan het einde bevond zich een scherpe vischhaak. Nu bukte onze kleine argeloos, even kijkend naar een étalage, liet het haakje zooveel mogelijk zakken zoodat het greép in het een of andere artikel, dat daarna fluks werd opgehaald en onder de jas verborgen werd. Moeder en kind bevin den zich thans in arrest. De vader van het gezin is niet werkloos, hij verdient ongeveer f 14 per week. Moordaanslag op een g e e s t e 1 ij k e. In de St. Elisabethkcrk te Denver (Kolorado) heeft Zaterdag morgen de Italiaan Giuseppe Alio ter wijl hij voor het altaar knielde, den pater Leo Heinrichs met een schot door het hart doodelijk getroffen. Onder de kerkgangers brak een paniek uit; vele vrouwen vielen in onmacht. De moor denaar rende, de revolver voor zich uit houdend, de kerk uit, maar werd weldra gegrepen en gevangen genomen. Hij bekent, dat hij anarchist is en be weert vroeger priester te zijn geweest. De geestelijke had hij nooit van te voren gezien. De pater Leo Heinrichs is een geboren Keulenaar. Hij was van plan in Juli zijne familie te Keulen te be zoeken. Een burgemeester als moordenaar. Gedurende een vrees lijken sneeuwstorm kwamen 's avonds laat twee jonge boerenmeisjes, die uit Amerika teruggekeerd waren, te Pysch- minskoje (in het district Nadworna) aan. Ze gingen naar den burgemeester en vertelden hem, dat ze meer dan 2000 kronen opgespaard geld bij zich hadden. Daar ze vreesden dat hun dit ontstolen zou worden, verzochten zijn den burgemeester bij hem te mo gen overnachten. Deze stemde hierin dadelijk toe, voor de eene werd een bank in orde gemaakt, de andere moest zich vergenoegen met een plaatsje op den grond vlak bij de kachel. Het meisje op de bank lag al spoedig in diepe rust verzonken, doch de andere zuster kon maar niet in slapen, en hoorde, dat de burgemeester met zijne vrouw er over sprak de beide meisjes te vermoorden, het geld te stelen en de twee lijken te begra ven. Toen het echtpaar zich een oogenblik verwijderde sprong het meisje op en ontvluchtte. Een voorbijganger wees haar het politiebureau, waar ze hulp vroeg. Eenige veldwachters gin gen met haar mee naar het huis van den burgemeester, doch vonden reeds het lijk van de andere zuster en in eene zijkamer een pas gedolven graf. De moordenaars werden in hechtenis genomen. Een Turksche Methu- s a 1 e m. De oudste mensch in onzen tijd Is de hadsji Raufhij woont te Konstantinopel en heeft onlangs in uitstekende gezondheid zijn honderd twee-en-dertigste levensjaar bereikt. Hij verricht zijn werk nog even goed als voor dertig jaar en als voor zestig jaar. Hij werkt als zadelmaker voor de militaire school te Barnkaldi. Vanaf zijn jeugd had Rauf reeds een conser vatief karakter en alle veranderingen in zijn gewoonte schrikken hem af. Hij bewoont thans nog het zelfde huis, waarin hij geboren werd en waarin zijn vader op honderd tweeénveertig- jarigen leeftijd stierf. - Nekkramp. Te Solingen .verd Maandag een uit zei perionen beitaand gezin ziek. Men dacht eerst aan worst vergiftiging. Toen echter het eerite kind itierf, bleek bij de geneeskundige schou wen nekkramp de doodioorzaak te zijn. Daarop werd het geheele gezin naar het ziekenhuis gebracht. Onderlusichen is het tweede kind overleden. De toestand der ouderi en der beide andere kinderen is hopeloos. Er werden voorbehoedmaat- regelen genomen. Lerend begraven. Door de districtsrechtbank te Minsk is dezer dagen uitspraak gedaan in de volgende af schuwwekkende zaak. Een boerenme- nigte hield een krankzinnige voor een spion, bond hem met de voeten aan een paardestaart en sleepte den onge lukkige zes kilometer verder naar het naastburige district, waar hij nog levend werd begraven. Drie deelnemers aan deze misdaad werden tot levenslangen, twee tot vijftien en een tot acht jaren dwangarbeid veroordeeld. Remmers met signaal hoorns. Op de Dultsche staatsspoor wegen zullen weldra de remmers van signaalhoorns worden voorzien. Het remsignaal van den machinist wordt bij lange goederentreinen door de op de achterste wagens zittende remmer», ondanks alle opmerkzaamheid niet ge hoord, vooral bij ongunstige windrich ting en in den winter, wanneer de remmers de ooren door hun kraag of hun muts hebben beschermd. Voor deze gevallen is voorgesteld eenigen der remmers van signaalhorens te voorzien, waarmee het remsignaal der locomotief doorgegeven kan worden. Proeven zijn genomen, die goede re sultaten hadden. De signalen waren zelfs tegen (den Iwind in goed hoor baar. Ze zullen ook bij het splitsen van treinen het treinpersoneel goede diens ten bewijzen. Men is daarom van plan met de signaalhorens'jmeerdere en omvangrijke proeven te nemen. Spoorwegongeval ln de Stiermarksche Alpen. Op een derjnieuwe Oostenrijksche Alpen- spoorwegen, op den Pyrrnspoorweg.die in zuidelijke richting van Llnz door de Stiermarksche Alpen rijdt, had Maandag een ernstig ongeval plaats. Tengevolge van de aanhoudende stortregens ln de laatste dagen waren de hooge dijken, waarover de Pyrrn- spoorweg ls gelegd, doorweekt, en toen Maandagmiddag om drie uur de trein uit Llnz voor den Ingang van de groote tunnel bij Ardning aankwam, stortte de trein, die uit een locomotief, n bagagewagen en zes personen rijtuigen bestond, vijftig meter in de diepte. De stoker was direct dood, een conducteur en zes passagiers, die mee ln de diepte werden gesleurd, be kwamen ernstige verwonding. Te Utrecht is overleden op 59 jarigen leeftijd de heer J. A. A. Schwan, Inspecteur der Posterijen en Telegrafie in de provincie Utrecht. Heden stond te Utrecht terecht Arie van Drie beschuldigd van in den avond van 15 Jan. van dit jaar zijn vader Gerrit van Drie zoodanig te heb ben verwond, dat de getroffene kort daarop is overleden. Beklaagde bleef alle schuld ontkennen. Het wettig en overtuigend bewijs ge leverd achtende, requireerde het O. M. beklaagde'i schuldig verklaring en ver oordeeling wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, tot een ge vangenisstraf voor den tijd van 4 jaren. De verdediger, m r. van Woelde- r e n drong, waar z. i. het bewijs vol strekt niet geleverd was, wegens het ontbreken van ooggetuigen, waardoor het mogelijk werd te veronderstellen dat wellicht anderen de misdaad hadden ge pleegd, wat pleiter aannemelijk trachtte te maken, op vrijspraak van den be klaagde aan. De Rechtbank zal 9 Maart uitspraak doen. Burgerlijke Stand van 26 tot 27 Februari 1908. GEBORENHendrika, d. van Ni- colaas Eij bergen en Cornelia van de Coterlet. Theodorus Johannes Jo- sephus, z. van Antonlus Gijsbertus Aloysius van den Eist en Elisabeth Antonetta van den Eist. ONDERTROUWD: Johan Jacob Molenkamp en Catharina Lantlnga. Diederlk Hagelen en Johanna van den Berg. Hendrik Johannes Kraaij en Mathilda Catharina Maria de Pauw. GETROUWDHendrlkus van Keulen en Gijsberta van de Brug. Johan Hendrik van Nieuwenhuizen en Johanna Magdalena Paulnia Welling. Hendrikus Johannes Venhorst en Hendrika Katharina Esman. OVERLEDEN: Rijk Bouwmeester oud 13 jaar. Lucia Ulb, 79 jaar, weduwe van Wilhelm Heinz.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3