Nieuws-en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. I No. 27. DINSDAG 3 MAART 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van tie Naaml. Vennootschap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. h, ÉS FEUILLETON. DE KLEINDOCHTER BUITENLAND. Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4.— Franco per post- 4.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTB.AAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarie m. v Reeds lang was de redactie van „de Eemlander" van meening, dat i Amersfoort met zijn bijna 25000 g zielen een veel te groote stad is, dan dat eene courant daar kan volstaan met slechts driemaal per week te verschijnen. Er valt veel te veel voor, op allerlei gebied, waarin de burgers belang stellen, waarvan men de B berichten, verslagen, enz. moeilijk kan „opzouten" tot twee dagen ij later. Dan is dikwijls de belang- b stelling voor het feit, bij het drukke leven, reeds weer verflauwd en houdt het publiek zich al weer met een latere gebeurtenis bezig. En ook buiten onze stad, in ons land en op het groote wereldtoo- Beel vooral, spelen de gebeurte- issen zoo spoedig achter elkaar af, dat eene courant, die slechts driemaal per week verschijnt, nood zakelijke soms vrij belangrijke be richten, waaraan zij anders gaarne een plaats zou hebben ingeruimd, eenvoudig achterwege moet laten, omdat later nieuws dient te worden opgenomen en voor alles geen I plaats is. I De groote steun, dien we in de laatste maanden mochten ontvan- s gen van het publiek, een steun, vooral merkbaar in het toenemen oJ van het aantal abonné's, heeft commissarissen en directie doen Besluiten „de Eemlander" te maken lot dagblad. Wij weten, dat wij hiermede Door M. Böhme. 45). «Eigenlijk had ik het niet moeten loen. Omdat het graf van een mensch, ""aar ik veel van hield me reeds een- laal teleurstelde, 't Was toen mijn moe der stierf. Toen meende ik ook, dat ik aan haar graf iets bijzonders moest be geven, dat mij vandaar een troost moest '".omen. En dat niets dergelijks gebeurde, lat ik met een radeloos gevoel van verlatenheid, met een groote, innerlijke dorheid en leegte aan haar graf stond en weer terugkeerde naar huis, heeft mij reeds toen zoo getroffen dat ik vele weken lang den weg naar 't kerkhof liet weer ging.» Frederik Mannebach knikte. «U spreekt uit wat de meeste fijn gevoelige menschen ondervinden. Ware liepe droefenis gevoelt zich althans in de eerste smart meer door het graf afgestooten dan aangetrokken. De menschen die luid jammeren op het 'kerkhof, voelen niet het diepst.» «En toch hoopte ik hier rustiger te worden.» Jo's lippen beefden. voldoen aan het verlangen van zeer velen, die het nieuws van den dag willen bijhouden, de be noemingen uit de Staatscourant, die betrekking hebben op Amers foort en omstreken nog denzelfden avond wenschen te vernemen, enz. enz. We zullen daartoe beginnen, met op de dagen, waarop „de Eemlander" tot nu toe niet ver scheen, dat is Maandags, Woendags en Vrijdags, de courant in twee pagina's uit te geven. Hierin zul len voornamelijk nieuwsberichten worden geplaatst en alleen adver tenties, wanneer zulks uitdrukkelijk wordt gewenscht. Het spreekt vanzelf, dat we ons voor deze uitbreiding groote uit gaven moeten getroosten. Toen ons blad in plaats van tweemaal, drie maal per week verscheen, hebben we den abonnementsprijs niet ver hoogd. Ditmaal zullen we slechts een kleine tegemoetkoming vragen van vijfentwintig cents per drie maanden meer. Deze geringe ver hooging, die eerst met het volgend kwartaal ingaat, zullen allen zeer zeker billijken. Dat de politieke richting van het blad onveranderd blijft, zullen we wel niet behoeven te vermel den. We hopen dat deze poging, om aan Amersfoort en omliggende ge meenten nog een, zoo goed als ons mogelijk is, verzorgde, dage- lijksche courant te bezorgen, waar deering zal ondervinden, en hopen dat die waardeering moge blijken «Ik heb in deze dagen zooveel door leefd.» «Ik weet het. Maar ik dacht, dat dit u geen innerlijke onrust kon geven.» Een lichte uitdrukking van verwonde ring gleed over de trekken van het meisje, die echter weer verdween, daar zij er niet op doordacht. In Mannebach kwam een lichte verlegenheid op. Het viel hem plotseling in dat mevrouw Gotze's gedachtenlooze kletszucht, die de tragi sche gebeurtenis in het burgergezin tot een pikante sensatie-geschiedenis om vormde, veel tactloosheid, ja ongevoe ligheid verried, en dat het beter geweest ware, zoo hij voor het meisje zijn weten verzwegen had.» Maar Jo dacht er nauwelijks aan, zich te verwonderen, en uit te vorschen, vanwaar hij alles wist. Zij had behoefte, tegenover iemand haar hart uit te storten. Tot nu had zij alles in zich verborgen gehouden. Haar gastvrouw was niet de geschikte persoon, om haar vertrouwen te schenken, en het altijd vroolijke lachende wezen der jonge weduwe liet ook geen ernstig gesprek opkomen. Haar vader had Jo slechts nog in me vrouw Gotze's gezelschap gezien, en zij had ook het gevoel, dat hij haar niet juist zou begrijpen. Erwig Meier was in de dagen voor de begrafenis zoo iu beslag genomen door allerlei drukte, dat er geen oogenblik tot rustig praten door dat velen zich als abonné aanmelden. Die zulks nu reeds doen, ontvangen de tot 1 Maart verschijnende nommers gratis. De Toynbee-avond. Wij willen iets zeggen, een paar woor den maar, over den Toynbee-avond van Zondag. Niet, dat we bedoelen hier een ver slag te schrijven; dat zal elders in ons blad de verslaggever wel doen. Maar we willen hier even met dank baarheid constateeren, dat er in onze stad [eene vereeniging bestaat, dat er dames bestaan, die er moeite en uren van studie voor over hebben, om eens een zonnestraal te doen schijnea in de harten van hen, wier leven aan zonne schijn nu juist niet zoo heel rijk is. Dat is een bewijs voor samenvoelen en het verhoogt den gemeenschapszin. Het is zeker een goed en gezond be ginsel, dat men menschen, die gewoon zijn een geheelen dag te arbeiden, eens van den alledaagschen sleur der dingen afleidt en bij hen momenten van ge- lukstemming verwekt, als maar weinig dingen buiten muziek en zang op deze aarde kunnen geven. Ze behooren tot die zaken in dit leven, die men niet vergeet en waar men op den duur niet onverschillig voor wordt. Hun geluid dringt door tot in de diepste kern van de menschenziel en laat daar een vibratie achter, die natrilt, soms weken later, op onverwachte oogenblik- ken, als men aan iets gansch anders denkt. En deze dingen zijn het die het leven inhoud verleenea, die voldoening geven aan die diepere, maar niettemin dringende levensbehoefte, ook bij die menschen, waarvoor de uitvoering be stemd was, het verlangen naar Poëzie. Avonden als die van Zondag geven wellicht te veel in eens daarvan, doch hun nawerking is heilzaam, geeft draag- was overgebleven. Daarom gaf haar de omstandig heid, dat Frederik Mannebach in den toestand was ingewijd, een zekere be vrediging. Zoo behoefde zij niet met een lange uiteenzetting te beginnen. «Toch,» zei ze, «heeft het mij onge rust gemaakt, hoewel ik niet te betrou wen of te herroepen heb, en, als 't moet, weer evenzoo zou handelen. Ik kon het nooit goed met haar ruwe gestrengheid vinden. Maar het is toch een vreemd gevoel als iemand, die mij toch op haar manier lief had, zoo boos voor altijd heengaat. Een, die zonder vrede is af gestorven. Ik kan dat nog niet goed verzetten. Had ik schijnbaar haar zin gedaan, en me op Kerstavond niet direct verzet dan had ik heden niet dat onrustige, kwellende gevoel, niet die pijnigende zelf-verwijten.» «En in plaats daarvan zou u nu uzelf oneerlijkheid tegenover de doode ver wijten. U zou zeggenDe gestorvene is door ons bedrogen heengegaan. Ge loof me, dat zou u nu meer verontrus ten en kwellen dan het andere,» zei Frederik Mannebach. «Niet waar, een vreemde gedachte, mij op Kerstavond te verrassen met een pak verlovingskaarten, die zonder mijn toestemming gedrukt zijn. Het is als een klucht, die echter door grootmoe ders dood tragisch eindigde.» Mannebach haalde de schouders op. kracht tot leven, wie zal zeggen voor hoe lang Nu zegt men, dat het publiek, waar voor deze avonden eigenlijk bestemd is, in niet voldoend aantal tegenwoordig was. Goed, maar er waren er toch, en dan is het ons aller plicht, te zorgen dat dit een volgend maal wel het ge val is. Maar in elk geval vermindert dit niet de verdienste van alle dames, die zich zooveel moeite hebben gegeven voor een verheven doel. Aan haar onze hulde en steunen wij de vereeniging „Ons Huis." FRANKRIJK. De Parijsche ministerraad heeft in haar vergadering van Zondag besloten in Marokko het stelsel der kleine versterkingen te verlaten. Casablanca en de omliggende punten zullen duchtig versterkt worden tot een stelling waar van Ber Resjid het middelpunt zal worden. Casablanca en Ber Resjid zul len door een veldspoorweg verbonden worden. De regeering hoopt dat een versterking van 3000 man voldoende zal zijn en zal aan de mogendheden kennis geven wanneer zij vertrekken. Zaterdag werd reeds vermeld, dat gene raal d'Amade met de vereenigde colon nes van de kust en het binnenland tegen de Medakra was opgetrokken. Blijkens een te Parijs ontvangen tele gram is het hem gelukt, zij het ook met verlies van 13 dooden en 40 ge wonden, dien stam een volkomen neder laag toe te brengen. Het gevecht duurde van 's morgens acht uur tot aan het vallen van den avond. Over een afstand van 7 K.M. werden de vluchtende Marokkanen, die eerst verwoeden tegen stand hadden geboden, teruggeslagen. Dit gevecht is, afgaande op het aan tal gesneuvelden en gewonden, een der bloedigste geweest, welke tot dusverre door de Franschen in Marokko zijn geleverd. Te Parijs is Zaterdagavond een groote protestmeeting gehouden tegen de expe ditie in Marokko, waar Jaurès het woord voerde. Hij zeide o.a. dat de Fransche actie ia Marokko begonnen is, zonder eenigc aanleiding, en dat ook hij de civilisatie over de geheele wereld uit gebreid wilde zien, maar niet met ge weld, met razzia's en brandstichting. Deze oorlog, zeide Jaurès, is door de kapitalisten gemaakt. Ten slotte gaf hij toe, dat Frankrijk zich in een wespennest heeft gewaagd, waaruit het zeer moeilijk, zoo niet on mogelijk zal zijn, om zich terug te trekken. Op de vergadering, die door ongeveer 5000 menschen was bezocht, werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd werd tegen de Marokko-expeditie ea de uitzetting der Russische socialisten. DUITSCHLAND. Volgens de Frcisinnigc Zeitung Heeft het centraal bestuur der Duitsche socialistische partij besloten, den 18n Maart a.s. alle socialistische werklui te laten slaken, als protest tegen het Prui sisch kiesrecht. De staking zal alleen dien eenen dag duren. Men had beweerd, dat Bülow de medewerking der conservatieven aan zijn Polenwet, gekocht had met de be lofte om niets aan het Pruisisch kies recht te veranderen. De Norddcuische Allgemeine Zeitung spreekt die be wering nu met verontwaardiging tege*. De aanneming van de Polen- w e t door het Pruisische Heerenhuis begint ai onaangename gevolgen voor de Duitschers te hebben. Dadelijk nadat de uitslag van de stemming bekend was geworden, hebben zoo meldt een telegram aan het Berliner Tageblatt alle Pruisische onderdanen die in Dom- browo in Russisch Polen wonen, dreig brieven van het Poolsch nationale arbeidersverbond gekregen met de aan maning, om onverwijld het koninkrijk Polen te verlaten. „Wij kunnen niet gedoogen, schrijven de Polen, dat onze broeders gemarteld worden en tot honger en gebrek komen, terwijl de zonen van de booswichten zich met het bloed en het zweet van ons arme Poolsche volk vetmesten." De Weserzeitung verneemt uit Berlijn, dat zich in de laatste dagen een groot aantal leden van het Pruisische Heeren huis bij het bureau van dat huis heb ben aangemeld, om tegen verkeerde «In alle geval een gedachte van de oude vrouw, die men haar niet zoo kwalijk mag nemen. Het ideaal van de breede volkslagen is nu eenmaal een goed verzorgingshuwelijk.» Jo zweeg gekwetst. Een toon van hoogmoed scheen haar door zijn woorden te klinken. Na een korte pauze sprak ze, zonder overgang van de koude en van den sneeuwval der laatste weken. «Wat heeft zij nu?» dacht hij. «Heb ik haar beleedigd En daarbij genoot hij weer van het zien der sneeuwige reinheid van haar trekken en de fijne lijnen van het kin derlijke gezichtje. En weer was het hem als op den afgeloopen Kersta vond, alsof een onzichtbare hand een steentje ge worpen had in zijn ziel en de beweging in hem uitgolfde als het hoog opgolven van een bergmeer. Hij zette het gevoel van zich af. Dat ontbrak er nog aanwenschen, die zich richtten naar een kind als zij. Hij moest toch met betrekking tot mevrouw Gotze eens nader overleggen en zoo mogelijk zijn plan tenuitvoer brengen. Jo dacht dien dag en de volgende maar voortdurend over zijn vermeenden hoogmoed. Breede volkslagen. Had Frederik Mannebach vergeten, dat ook zijn grootvader daartoe behoorde En zou hij de gedachte, de zucht naar een goed verzorgings-huwelijk in deze «breede volkslagen,» aan de omstandig heden beantwoordend, rechtvaardigen? Alleen het vermoeden van de mogelijk heid verbitterde haar zoo, dat zij bijna haat tegen den man begon te gevoelen. Bij de Meiers was het nu weer stil iu huis. De gasten waren vertrokken. De Frobels hadden niet van Jo afscheid genomen, Max daarentegen zeer harte lijk, hij had medelijden met haar boven dien had hij Lisa voor 't vertrek op 't hart gedrukt, rekening te houden met Jo's gemoedstoestand en haar vriendelijk te behandelen. Jo zelf merkte weinig van de hate lijke houding der beide tantes, daar haar de innerlijke oorzaak ervan ont- g'°g- Den dag na de begrafenis had Erwig, nadat hij de noodlottige verlovingskaar ten in 't vuur geworpen had, een ge sprek met de familie Stohman waarin hij den ouders, zoowel als den zoon onomwonden zijn meening zei over deze zotte overeenkomst achter den rug van zijn nicht om. De Stohmans kwamen hierop niet verder terug. Men scheen het geheel in orde gevonden te hebben, dat Jo alleen als figurante in deze ver- lovings-, later huwelijksklucht zou op treden. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1