UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. I WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. SPORT. MEDEDEEL1NGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 3 Maart 1908. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Haparandalaagste 752.3 m.M. te Shields. Verwachting tot den avond van 4 Maart 1908: Wind Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen, jj, g) Gesteldheid van de luchtNevelig tot bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Iets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT.; uur 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 37. Laagste hedennacht .F. 27. Hedenmiddag 12 uur .F. 37. opneming vaa hun stem verzet aan te teeke- ■en. Natuurlijk, zegt het blad, heeft dit bezwaar tegen de ambtelijke telling geen invloed meer. Maar de achteraf gedane poging, om den uitslag van de stem ming veranderd te krijgen, is toch op merkelijk. In de kringen van het Heeren huis ia men pijnlijk verrast, dat de regeering met 32 stemmen gezegevierd heeft. De oppositie scheen van hare zaak zeker en had een overwinning verwacht. Sommige van de leden kon den het met zichzelf niet eens worden, en dit kwam ook aan den dag, doordat menigeen, bij de hoofdelijke stemming, met ,ja-neen!" antwoordde. JAPAN. De Japansche regeering neemt een krasse houding aan tegenover die van China, naar aanleiding van het beslag, door de Chineesche overheid gelegd op het Japansche stoomschip Tatsoe-Maroc, dat volgens de Chineesche regeering contrabande inhield. De Japan sche regeering weigert de zaak voor een scheidsgerecht te brengen, zoolang het schip niet losgelaten en er niet ver schooning gevraagd is voor den smaad, der Japansche vlag aangedaan. De Portu- geesche gezant te Peking onders'eunt de bewering van Japan, dat het schip in Portugeesche wateren in beslag ge nomen is. PERZIÉ. De Sjah moet, dus vertelt de Petit Bleu, woedend zijn, dat de autoriteiten niet bij machte zijn geweest een aanslag op hem te beletten. Het heet dat hij eigenhandig prins Zafer-Sultaneh, den gouverneur van de hoofdstad, met zijn wandelstok heeft afgerai seld, terwijl bij gedreigd heeft, het hoofd van de stede lijke politie voor den mond van een kanon te zullen laten binden, en hem op die wijze ter dood te brengen. Bij de schietpartij, welke het escorte van den Sjah dadelijk na den aanslag op de geheel onschuldige omstanders heeft gehouden, is ook debeul gedood, die de plegers van den aanslag zou hebben moeten executeeren. Er schijnen in de stad nog meerdere bommen ontploft te zijn, wat zou duiden op een wijdvertakte samenzwering. De centrale raad van de R. K. kiesvereenigingen in het district Rheden heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer. Vrijdag werd te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer J. S. Meuw- sen, een vergadering gehouden van het hoofdbestuur van deNederlandscben Bond van Vereenigingen van den Handeldrij- venden en Industrieelen Middenstand. Aan de orde kwam de bepaling van den datum van het 5e Bondscongres en algemeene vergadering. In overleg met het bestuur der Dordrechtsche Winke- liers-Vereeuigingen werd besloten, het congres te doen houden op 29 en 30 Juli 1908 te Dordrecht. Met het oog op de belangrijke zaken, welke op de alge meene vergadering en op het congres behandeld worden, zullen de uren van opening vervroegd worden en elke ver gadering op een later uur worden gesloten dan voorheen gebruikelijk was. Eveneens werd aan het Dag. Bestuur opgedragen maatregelen voor te bereiden om reeds in den avond van 28 Juli de gelegenheid te openen tot het inleveren der geloofs brieven. Verder werd nog mededeeling gedaan, dat voor het onderwerp vak-opleiding voor den Middenstand (het eenige con gres-onderwerp), behalve het reeds ver schenen belangrijke praeadvies van den Heer J. N. Hendrikx te Amsterdam en de adviezen van verschillende vereeni gingen, ook nog ter perse zijn een prae advies van Dr. Hector Lambrechts en een zeer belangrijk en uitgebreid prae advies van Dr. D. Boslid der Tweede Kamer voor Winschoten, welke adviezen binnenkort gedrukt aan de leden zullen worden toegezonden. Voorts werd medegedeeld, dat het officieel orgaan van den Bond, dank zij de medewerking van verschillende socio logen en van middenstanders, meer en meer aan de behoeften voldoet en ook daardoor van de zijde der middenstan ders die belangstelling ondervindt, welke het verdient. Binnenkort zullen er be langrijke artikelen in verschijnen voor de middenstandsvertegenwoordiging door Prof. Anne Anema, secretaris van de Staatscommissie voor den middenstand, benevens een artikelenreeks den heer W. Nieuwenhuizen over de middenstandsbe weging hier te lande. Burg. Weth. van Haarlem hebben den Gemeenteraad voorgesteld de proef, welke sinds 1902 genomen is met de bepalingen aangaande werkkrach ten en minimumloon ia het bestek voor de uitvoering van gemeente-drukwerken, voor het tydvak 1908—1914 te besten digen, wijl zij geene moeilijkheden hebben opgeleverd. Deze bepalingen schrijven voor: een miniraumuurloon van 23 cent voor een volslagen gezel en dat over een geheel jaar aan het drukwerk slechts door 15 pCt. jongere krachten met een uurloon van minstens 6 cent mag worden mede- gearbeid. OUD EN NIEUW. In „De Standaard" is dr. Kuyper bezig, het Kabinet-De Meester uit te luiden. Hij doet het met al den haat, die de uit zijn plaats verdrongene sinds 21/, jaar legen hen die hem vervingen heeft opgezouten. Merkwaardig intusschen is de hier onder afgedrukte passage Na een inleidend woord zegt dr. Kuy per nl. aangaande het Ministerie-De Meester Niet, alsof deze negen mannen, wat hun kunde en probiteit betreft, niet met eere konden genoemd worden. Alleen maar, van een stel Ministers wordt nog iets meer geëischt. Er moet in een Kabinet ook politieke zin wonen, en althans één politiek man moet er in zijn, die aan het roer kan staan. En juist dit element van politieke ervaring en van politieke schranderheid ontbrak in dit Kabinet geheel. Iets wat moeilijk kon verbazen. Immers het was een publiek geheim, dat de samenstel ling er van heel wat voeten in de aard had gehad. Op meer dan één, metter daad politiek man, had de Kabinets formateur van JuniJuli 1905 zijn oog doen vallen, maar geen dezer aangezochte heeren wilde zich beschikbaar stellen. Zelfs op 't laatst trok zich nog één dier beschikbare heeren terug. De oude rotten doorzagen wel, dat de vaart niet veilig was, en waagden er zich niet aan. Voor den Kabinets-formateur was dit in hooge mate onaangenaam. Van de meest geschikten wilde niemand. Van de zóó, zóó geschikten kreeg hij refuus op refuus. Zoo landde hij vanzelf ten slotte bij de minder geschikten aan. Een Kabinet moest er toch komen. En zoo kwam er dan ook het Kabinet. Eerbare mannen, beste mannen, mannen van kunde, maar geen Ministers, nourris dans le sérail. Het eigenaardige nu is, dat deze ge- heele passage, indien men haar uit den verleden in den tegenwoordigen tijd over brengt, woord voor woord toepasselijk is op het nieuwe Ministerie. Men oordeelde Niet alsof deze negen mannen, wat hun kunde en probiteit betreft, niet met eere kunnen genoemd worden. Alleen maar, van een stel wordt nog iets meer geëischt. Er moet in een Kabinet ook politieke zin wonen, en althans één politiek man zijn, die aan het roer kan staan. En juist dit element van politieke ervaring en van politieke schranderheid ontbreekt, in dit Kabinet geheel. Iets wat moeilijk kan verbazen. Immers het is een publiek geheim, dat de samen stelling er van heel wat voeten in de aarde heeft gehad. Enz. enz. Het vervolgen van deze omzetting laten wij gaarne aan onze lezers over. Het zou de moeite loonen, het uit treksel te bewaren. Misschien kan het nog dienst doen, als hel kortelings opge treden Ministerie op zijn beurt moet wor den uitgeluid. Vaderland Zondagmiddag kwam zekere v. d. B. uit Hamersveld op den Heiligen- bergerweg zoo ongelukkig met zijn fiets te vallen dat hij zijn been brak. Hij werd direct naar het St. Elisabeths-Zieken- huis vervoerd. Naar wij vernemen heeft het muziekensemble „Phrynis" zich tot een vereeniging geconstitueerd. Het bestuur is samengesteld uit de heerenO. Akker man, voorzitter, J. W. Radersma, secre taris, J. Doorneveld, penningmeester en J. A. J. E. Tellier, muziekcommissaris. Een koopje heeft de architect W. Salomons alhier, dezer dagen le Baarn gehad. Hij had nl. een dubbel woonhuis aan den Veenhuizerweg aldaar gekocht, maar toen hij het nieuwe bezit in oogenschouw nam, bleek hem dat al de kastplanken, benevens een zolder uit de schuur en andere houtwaren ont braken. Vermoed wordt, dat de vorige eigenaar ze bij eene verkooping mede verkocht heeft. De zaak is in handen der politie. In de afgeloopen maand Febr. 1908 werden door de Amersfoortsche Tram 7396 betalende passagiers ver voerd en bedroeg de opbrengst der passage f431 05, de dagkilometerop- brengst was f 13.31. In dezelfde maand van 1907 waren deze getallen resp. 5364 f 392.826 en f 11.66. De Volksuitvoering van de Toyn- bee-vereeniging „Ons Huis", Zondag avond in de groote zaal van de Sociëteit „De Vereeniging" gegeven is in zooverre uitstekend geslaagd, dat het met zorg saamgestelde programma prachtig werd afgewerkt. Het trof ons echter, dat voor een groot deel het publiek gevormd werd door hen, voor wie eigenlijk deze avonden niet bestemd zijn. De bedoeling, den bezoekers van „Ons Huis" een feestavond aan te bieden is o. i. dan ook niet bereikt, zelfs de „vaste klanten", de personen die avoud aan avond Ons Huis bezoeken, ontbraken Zondagavond. Dat is te meer te betreuren, daar er werkelijk zeer veel te genieten viel, het afwisselende programma oogstte dan ook zeer veel bijval. De dames, die het vocale gedeelte van den avond voor haar rekening hadden, zetten den avond uitstekend in, de frissche zang klonk zeer zuiver. Jammer dat de leidster door treurige omstandigheden verhinderd was tegenwoordig te zijn, waardoor ook een der zangnummers moest vervallen. Ook het terzet, eerst wat weifelend, gaf een goeden samenklank terwijl de solonummers blijk gaven van veel muzi- kalen aanleg. De zangnummers werden door de pianiste uitstekend begeleid, bij de koren had ze mogelijk door wat meer de onder tonen te spelen, het geluid wat voller kunnen maken. Een pluimpje komt haar echter voorzeker toe, ook voor het samen spel met de violiste, die ons op spel vergastte, dat getuigde van meer dan gewoon talent. Haar rustig spel, de fraaie, soepele streek en technische vaar digheid verdienen hoogelijk geroemd te wordengaarne hadden we haar wat expansiever gewild, haar spel zou er zeer bij gewonnen hebben. Vergissen we ons niet, dan was de viool van een zg. resonateur voorzien, waardoor de toon ronder, molliger wordt, veel aan klankschoonheid wint. Ook het tooneelstukje werd vlot afge speeld, zoodat het geheel een avond vormde die zeker niemand der aanwezigen zich zal hebben beklaagd. Het luid hand geklap bewees dan ook wel, hoezeer al het gebodene geapprecieerd werd. De heer G. L. Pape, 3de ge meente-opzichter alhier, is benoemd tot opzichter aan de Noord-Brabantsche- Duitsche spoorwegmaatschappij,ter stand plaats Gennep. De heer J. H. Leinweber, thans Gemeente-ontvanger van Wageningen, is bij candidaatstelling herkozen als be stuurslid van den Ned. Bond van Ge- meente-ambetaren. Door den minister van marine is bepaald, dat van de lotelingen der lichting 1908, die in de maand Maart uit deze provincie ter volledige oefening moeten opkomen, 15 zullen bestemd worden voor de zeemilitie. We worden er «u avond aan avond aan herinnerd, dat het in de vasten is. Verscheidene troepjes jongens trekken langs de huizen met een rom melpot, waarop zij een eentonig ge luid maken, dat als accompagnement bij hun zang dient. Gewoonlijk maken ze hun rommelpot van een bloempo waarover een blaas wordt gespannen waarin een riet is bevestigd. Door dit riet heen en weer te bewe gen, ontstaat het geluid, waarbij dan de jongens de verschillende liedjes zingen. Zoo ver het ons mogelijk was hebben we er een tweetal opgeteekend, die we hier laten volgen: Vrouwtje 't is vastenavond, O, wat nood. Hier woont een rijk man, Die veel geven kan. Veel zal hij geven, Lang zal hij leven, Zalig zal bij sterven, De hemel zal hij erven, Job zal hem loonen, Met honderd duizend kronen, Met honderd duizend rokjes én Hier komen wij met den rommelpot an. Rommelpotterie, rommelpotterie Geef me een centje, dan ga ik vooibie. Het tweede lied, dat het meest ge zongen wordt is het volgende: Vrouwtje 't is vastenavond, Ik kom niet thuis voor van avond Hier een stoel, daar een stoel Op iedere stoel een kussen. Tusschen mijn neus en tusschen mijn kin, Kan nog wel een spekkoek in. Daar komt Jacob Janssen Die zal op den rommelpot spelen, En de gek zal leeren danssen. Rommelpotterie, Rommelpotterie Geef me een centje dan ga ik voorbie. Ik heb zoolang met den rommelpot ge- loopen, Ik heb geen cent om brood te koopen, Vrouwtje geef me dit, vrouwtje geef me dat Geef me een stuk van het varken z'n De officier van gezondheid le kl. K. E. Ziegeler, wordt gedurende de maanden April en Mei gedetacheerd in de legerplaats te Millingen. De heer G. Dekker, adjuHCt- commies ter Gemeente-secretarie, is na zijn ziekteverlof heden weder als zoo danig in functie getreden. Maandag 9 Maart zal prof. dr. J. van Rees in het Valkje een lezing hou den over geheelonthouding. Dinsdag 24 Maart zal in Amicitia een voorstelling worden gegeven door de Hagespelers onder leiding van Eduard Verkade. Door de firma J. van Vollenhoven alhier is de stoommalerij te Terschuur aangekocht. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, verzondes van het post kantoor Amersfoort, over de laatste helft van de maand Februari. Brieven Binnenland. G. Hoogeworst, Amersfoort. G. J. Peluy, Amsterdam. Munnick-de Visser, Rotterdam. Briefkaarten Binnenland. R. ten Haven, Amsterdam. L. Guit, Haarlem. Goeners, Maaissen. Brieven Buitenland. C. Beun, Heissen. 1 Drukwerk. BAARN. Alhier zal tijdens de Pinkster dagen eene tentoonstelling worden ge houden van pluimvee en konijnen door de Hollandsche Sierduiven-club. Woensdagavond zal voor de Ver eeniging Natura te Baarn in een open bare vergadering als spreker optreden de heer dr. S. Greidanus, alhier, met het onderwerp: „Een door lichtbeelden opgeluisterd praatje over Amerika". De heer Greidanus zal deze spreekbeurt vervullen, naar aanleiding van een onlangs door hem gemaakte reis naar de „Nieuwe Wereld." QUICK-VITESSE 3-2. Het zag er weer wel wat miserabel uit Zondag, toen klokke twee nog geen Schaap arriveerde. Men moest dus eeni- gen tijd met tien man spelenhet geluk wilde echter, dat ook Vitesse één man miste, Pater. De Geelzwarten, tegen een zwakken wind inspelend schijnen de meerderen; van Laar op den linkervleugel rukt zich duchtig los en is een gevaarlijken tegen stander voor de Rooden, maar de ver dediging is vrij goed en werkt telkens weer weg. Toch is het eerste doelpunt voor Vitesse, doordat v. Goethem keihard tegen Keetell trapte, waardoor de bal in het net springt (1 0). Onmiddellijk daarna weet Marin na een algemeen opbrengen den gelijkmaker er in te schoppen (11). Nog steeds blijven de Vitessers aan vallen en hun hard werken wordt be loond door een tweede doelpunt (21). Niet lang hierna komt onder zwak applaus Tjassens Keizer als elfde mjt helpen. Adam komt nu op den linker-^ vleugel, Goenen in de achterlinie. Van nu af aan zijn de Amersfoort: i iets sterker, maar voor rust kunnen z het niet tot scoren brengen, ofschoo.JJe' Adam en Stoppelaar ieder een gevaar'y: lijken rush maken het resultaat is ech8!? ter nihil. Na rust zijn de Arnhemmers bijzondere moe, waardoor de Quickenaars mee: opzetten Muys op den rechtervleuge l" voldoet uitstekend, Gentis en Adat. daarentegen kunnen het niet tot ee°nj samenspel brengen. Zoo komt dan oei?0 uit een rush van Muys Quicks tweetj? doelpunt (2—2). Langen tijd houden kranige Geelzwarten den stand geliji dank zij Koezen, die enorm „backte"^ Hun voorhoede presteert niet veel mee:| ofschoon Van Laar en Veenhuyzen wtSJ eens een aanval probeeren. Zoowat een kwartier voor tijd wee' Adam uit een voorzet van Muys vrur, gelukkig het winnend doelpunt te maken.,,, (3-2.) Het einde komt aldus met een zwakk-^a overwinning der Leusderheimenschen, diixjjj over het algemeen matigjes speelden, yj. Van Goethem kreeg weinig te doenj Coenen en Keetell waren goed, Adam wa;j;. in de verdiging oneindig veel beter oJjjg z'n plaats, dan op den linkervleugel je, hij had echter daar niet veel steun aatje Gentis. Van Goor was als spil beter dan als „wing-half", hij werkte als altijd bar ell v. d. Roemer was ook goed, maar bleet van tijd tot tijd niet tegen zijn tegen standers opgewassen, Tjassens Keizer-™ was vrij goed, zijn voeden echter liet te fi wenschen over. Verder dienen van Quick nog genoemd te worden Muys en de Stoppelaar, die er een heel aardig samen- elf spel inhadden. sij Bij Vitesse dienen de Van Laar's enhc Koezen genoemd te worden. Wl M. SCHOOL WEDSTRIJD IN UTRECHT. Amersf. H. B. S.Utrechtsche G. H. B. S 2—1. Nog Zaterdag konden we dezen uitslag- met eenige bijzonderheden daarbij bekend maken. Het veld was, zooals wel te begrijpen valt, in een ontzettend slechten toestand Veenhuyzen maakte tenminste, na zoowat drie minuten spelens, ferm kennis meld. de beruchte Utrechtsche klei. De Amers-D. foortsche voorhoede de Quick IIG. voorhoede speelde aardig samen en reeds in het begin maakt Steenhuyzen no. lA (10). Vrij kort daarop maakt Utrecht gelijk, door een mooi schot in den hoekf De Heimenschen beginnen nu een» beetje aan de vette klei te gewennen en®! doen menig gevaarlijken aanval. De rust gaat echter met 1—1 in: Na gekiektte^ zijn, speelt men verder, het spel gaatT- nu gelijk op, beider doelen gaat nu gelijk E op, beider doelen ontsnappen aan zeerH gevaarlijken momenten en de Boer, of-*e schoon zeer goed, mag wel eens van geluk spreken (maar welke keeper ook E niet De tijd verstrijkt ondertusschen, om E half vier moet van Goor weg en met tien man gaat Amersfoort de verlenging T in, Adam speelt halfback en back tege- b lijk en met succes. De eerste 77j minuui blijft de stand de strijd wordt span- 01 nend, vele Utrechtsche favorieten moe- digen enorm aan tevergeefs Veen-^ huyzen weet door de geheele verdediging der Witten te sluipen en scoort onder geweldige vreugde van de Amersfoortsche H. B. S.'ers het winnend doelpunt. Nog l'/j minuut rest, de gelijkmaker koml gelukkig niet, het Amersfoortsche H. B. S. eiftal heeft met glans en eere gezege- a vierd 1 Als besten van het veld dienen ge 11 noemd te wordenBisdom, Van Goor, De Boer, Adam, Sevenhuizen en Van Gelder. De Amersf. voorhoede speelde, zooals reeds gezegd is, mooi samen. De heer G. G. de Jager behaalde bij d het kegelconcours in café Nieman te Am- u sterdam den 14en prijs in den personeelen wedstrijd. HOCKEY. Haarle ra—A raersfoort. Zaterdag had te Heemstede een vriend schappelijk spel plaats tusschen gemengde elftallen van Haarlem en Amersfoort. c Haarlem brengt niet zijn allersterkste t combinatie in het veld, waardoor de partijen meer gelijk zijn en de wedstrijd steeds door spannend is. Haarlem speelt eerst met den wind mede en is iets sterkereenige malen wordt de Amers- foortsche cirkel bezocht, maar de ver-® dediging werkt den bal steeds weer weg. Intusschen onderneemt ook Amersfoort^ goede aanvallen, maar de voorhoede kan er niet in slagen geheel door de Haar-® lerasche verdediging heen te breken. Zoo gaat hel spel geruimen tijd heen en weer,1( totdat mej. Vas Visser een goeden voor-8 zet weet te benutten en op keurige wijze Haarlem de leiding bezorgt. Niet lang daarna lijkt het, alsof Amersfoort gelijk' zal maken, als Dolleman alleen met den0 bal voor de goal is, maar hij benut de_ kans niet en zoodoende behoudt Haarlem, als de rust intreedt, met 10 de leiding. Na rust wijzigt Amersfoort eenigszins

De Eemlander | 1908 | | pagina 2