Nieuws-en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. ,e l 29. DONDERDAG 5 MAART 1908. 5e JAARGANG. van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: BREEDESTRAAT 20. Eenheid van tijd. FEU1LLETON. DE KLEINDOCHTER. BUITENLAND. 'fl 'W ik! imÊ DE MLANDEB Abonnementsprijs Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. PrljB der Advertentiën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederiandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. In de laatst gehouden zitting van onzen J Gemeenteraad kwam ook weer aan de orde een verzoek om adhaeiie ia zake het verzoek van een K. v. K. te schenken om- trent eenheid van lijd. l'Hoewel het onderwerp niet nieuw is, boezemt het toch nog genoeg belang in a/om er eens weer over te «chrijven en bovendien, door steeds op hetzelfde aan beeld te hameren, krijgt men mogelijk eindelijk dien last die er gelegen is in e! verschillende tijden uit de wereld, la» Op dit gebied toch heerscht bij ons ne bopelooze verwarring. De spoor- egen hebben den tijd van Greenwich, de posterijen en telegrafie eveneens; i(|tonnnige plaatsen hebben Amsterdam- ■Sichen tijd en andere plaatseiijken tijd. Komt men over de Duitsche grenzen, dan rekent men met den middel-Europeeschen tijd, die een uur verder is dan de eerste. In 1892 is er door den minister van a Binnenlandsche Zaken ecne poging ge- 1 daan om gelijkheid te krijgenZ. E. jl heeft toen namelijk de verschillende ge- (1fimeentebeituren uitgenoodigd ook den •J West-Europeeschen of Greenwich-tijd in te voeren als officieelen plaatselijken tijd. Maar de gemeentebesturen, die aan deze uitnoodiging gevolg hebben gegeven, zijn slechts weinige geweest en van deze zijn de meeste al heel spoedig op het besluit teruggekomen. Dat er door dit verschil in tijd ver warring kan ontstaan, is duidelijk. Ge meenten, die betrekkelijk dicht bij el kaar liggen en dus zoo goed als geen tijdverschil moesten hebben, verschillen toch volgens de dorpsklokken soms ver scheiden minuten in tijd. Dat geeft last voor de onderlinge communicatie en kan zelfs schade berokkenen, waaneer op dit verschil niet wordt gelet. Een paar jaar geleden heeft een rechterlijk college in ons land eens beslist, dat de in een gemeente geldende plaatselijke tjjd als de wettige moet worden be- Door M. Böhme. 47). Mevrouw Gotze verstond de kunst, iet haar gasten aangenaam te maken, lat moesten allen erkennen, ook zij, die liet zooveel met de tchoone weduwe ophadden. J° alleen stond buiten de algemeene ^gezelligheid. Toen het rozige, lachende jezicht der weduwe eenmaal naar Fre- lerik Mannebach boog, om hem een fertrouwelijke opmerking in te fluiste ren schoot Jo plotseling een roode gloed over het gelaat. In den salon naast de eetkamer werd koffie gediend. Onge dwongen vormde men groepjes. De heeren staken een sigaar op. Burgard "Sprak met een paar eigenaars van ijnbergen over zaken, de notaris :hertste met een paar jonge meisjes de opperhoutvester onderhield zich met mevrouw Gotze's huisarts over politiek en de getrouwde vrouwen hadden het over alles en nog wat. Jo sleepte allerlei albums en pracht werken bij elkaar om Erika de platen e Jateu zien. De Miesbacher notabelen eden alsof ze het meisje, dat als dochter schouwd. Het betrof toen eene quaestie van levering op een vooruit vastgesteld uur en de beslissing bracht een der procedeerende paitijen schade aan. Doch ook is er soms opzettelijk mis bruik gemaakt van de verschillende tijden, die hier in het land worden gebruikt. Zoo heeft men een plattelandsgemeente gehad, waar men eenvoudig het dorps- torenuurwerk zóó zette, dat het in de winterdagen tot bij zes uur licht bleef. Of dit in 't belang van het werk volk was, zouden we niet durven be weren. Zooals we reeds zeiden, nieuw is de quaestie niet. Er is reeds kort na 1892 veel over geschreven. Ieder had zijn eigen beschouwingen over wat er al zoo gebeuren zou, als de Greenwich-tijd overal werd ingevoerd. Hygiënisten von- 1 den het prachtig, want de menichen zouden dan ongeveer een half uur vroeger opstaan. Economen berekenden, dat de winkeliers hun sluitingsuur toch wel bij het oude zouden laten en dus minder gas of petroleum verbranden, omdat de zon dan officieel een half uur later zou ondergaan. Er ontstond ook twistde eene partij wilde aansluiting aan den Midden-Europeeschen tijd en de andere streed voor Greenwich. Een derde partij wenschte een Nederlandschen tijd. Van partijkiezen heeft onze Gemeente raad zich bij zijn adhaesie-betuiging onthouden. Ook wij zijn gaarne bereid hoewel o.i. midden-Europeesche tijd de voorkeur verdient den strijd op te geven mits er maar eenheid kome, zijn ons alle tijden goed. Een bewijs dat het kan, is, dat in de meeste staten van Europa de tijdsbepaling wettelijk is geregeld. Dat de handeldrijvende middenstand in de eerste plaats belang heeft bij een heid van tijd, springt dadelijk in het oog. Juist zij, die door hun handel genood zaakt zijn het oog op meerdere plaatsen tegelijk gevestigd te houden, voelen het van een bediende der firma niet voor vol telde, niet zagenook mevrouw Gotze scheen het van-zelf sprekend te achten, dat Jo slechts voor de kleine Mannebach bestond. Terwijl Jo met Erlka bezig was, ving zij eenige zinnen van een door drie dames halfluid gehouden gesprek op. «Een knappe dame en zoo lief.» «Betooverend is ze. Ze heeft zoo iets gemoedelijks, aardigs, heel niet gemaakt. Het verwondert me alleen, dat ze nog weduwe is. Ze is toch nog te jongom alleen te blijven.» «Wacht maar, we zullen 't nog wel beleven. «Misschien eer, dan men denkt.» De dames gichelden en staken de hoofden dichter bijeen. Op dit oogenblik kwam Beata Rei- chenberg bij Jo en Erika. «Hoe gaat het uw oom Erwig vroeg ze, nadat ze zich naast Jo had neergezet. «Ik had hem gaarne in deze dagen eens persoonlijk gesproken om hem mijn deelname in den familie-rouw te betuigen.» «Oom Erwig heeft den laatsten tijd veel te doen,» antwoordde Jo. Het gesprek der dames verstomde. Men luisterde nieuwsgierig. Het was toch eigenaardig, dat mevrouw Reichen- berg naar Erwig Meier vroeg. «Zeg u hem, dat ik zeer verheugd zou zijn, als ik hem spoedig eens bij eerst en het meest de bezwaren van den tegenwoordigen toestand. Daarom verwondert het ons dan eok niet, dat destijds het Congres van den Middenstandsbond te Utrecht zich in dezen geest heeft uitgesproken. Het is te hopen dat de hernieuwde beweging voor eenheid van tijd de Re geering zal prikkelen eindelijk deze zaak eens afdoend onder de oogen te zien. DE ENGELSCHE DRANWET. In Engeland spreekt men tegenwoordig veel over het drankwet-ontwerp en dit trekt meer dan eenig ander ontwerp de aandacht, want er is hier niet in de eerste plaats sprake van beginselen, maar van belangen. De regeering wil het aan tal tapperijen verminderen. Er zijn rijkelijk veel in Engeland. Dat begrijpen alle partijen en niet alleen de liberalen: het waren de conservatieven, die begonnen zijn met de beperking der drankgelegen heden. Men had toen, voor 1881, in Engeland en Wales eene vergunning op 242 zielen, thans bedraagt het aantal eene op 394 zielen. Volgens het voorstel van de regeering of liever van den minister Asquith zal men over veertien jaren eene tapperij hebben op 750 zielen. Dat is eene aanmerkelijke in krimping. Nu kan men de zaak van twee zijden beschouwen. Vooreerst van de zijde der onthouding of van de matigheid. Gele genheid maakt zooals men weet den dief en men beweert dat de gelegenheid om te drinken den drinker maakt. Bovendien, in Engeland, het land van de clubs, is niets gemakkelijker dan de wet te ontduiken door nog meer clubs te stichten. Binnen de muren van deze besloten vereenigingen houdt de contróle der wet op. Dat beweren dan ook de tegenstanders van het ontwerp, terwijl de voorstanders van oordeel zijn, dat men reeds veel gewonnen zal hebben als men de vele tapperijen, die eene verleiding zijn voor den man op straat doet verminderen. Maar dan heeft de zaak eene finan- cieel-politieke zijde. De regeering heeft niet alleen te doen meteen zeker aantal groote brouwers en branders, die zij desnoods tot rede zou kunnen brengen. De groote brouwerijen met name zijn in den laat sten tijd meer en meer aan maatschap pijen overgegaan, die in alle kringen hunne aandeelhouders hebben. Die duizenden aandeelhouders worden getrof fen en zijn natuurlijk niet voor de wet ge stemd. Reeds nu, terwijl het nog zeer onzeker is of het ontwerp van den heer Asquith zal worden aangenomen, zijn de aandeelen van verschillende brouwe- rijmaatscbappijen gedaald. Men heeft reeds de eerste schade. Dan lijdt ook de schatkist schade, want de accijns op de brouwerijen en bran derijen om het in Nederlandsche termen te zeggen, brengt jaarlijks een aanzien lijk bedrag op, niet minder dan zeven endertig millioen pond sterling. Maar den felsten tegenstand zal de regeering ontmoeten bij tallooze tappers. Er worden in Engeland, grooteideels in de tapperijen, niet minder dan vieren dertig millioen vaten bier en vijftig millioen vaten brandewijn leeggedronken. Niet minder dan twee millioen verdienen den kost in de brouwerijen of het tap- persbedrijf. En dan is de brouwer die vele werklieden onderhoudt, de tapper met een talrijke clientele, een persoon van zeker gewicht ook en vooral op politiek terrein, want de kiezers loopen voor een niet gering gedeelte aan den leiband ran den man die hun patroon is of in wiens huis zij samenkomen, om eene gastvrijheid te vinden, die zij wel is waar duur betalen, maar hun toch zeer aantrekkelijk voorkomt. De regeering geeft dus wel eea bewijs van moed door dit ontwerp in te dienen. I SPANJE. Het voorgenomen bezoek van Koning Alfonso en den eersten-minister Maura aan het vaak zoo woelige Barcelona, wekt in die stad en elders veel ver wondering en ongerustheid tevens. Ver scheidene bladen vinden het plan be denkelijk en zij laken Maura, dat hij niet onder een of arder voorwendsel de uitvoering onmogelijk maakt. De regee ring, zeggen zij, is verantwoordelijk voor hetgeen er misschien zal gebeuren, en „het eenige wat men doen kan, is te vertrouwen op den ridderlijken aard van het Catalonische volk." De jonge koningsgezinden te Barce- mij mocht begroeten,» ging Beata voort. «Hij had mij vast beloofd, vaker te komen, maaar heeft zijn woord niet gehouden.» «Hij heeft het altijd zoo druk. Als hij niet in de zaak bezig is, werkt hij op zijn kamer. Voor zoover ik weet, schrijft hij tegenwoordig aan een groot werk, een beschrijving van den Rijn van Keulen tot Mannheim.» «Ach Natuurbeschrijvingen «Ik geloof natuurbeschrijvingen in kunstvorm. Een groot Stuttgarter uitge ver heeft het plan geopperd, en be roemde kunstenaars leveren de teeke- ningen.« Beata volgde gespannen de woorden van het meisje. Haar fantasie dwaalde vaak naar Erwlg's stille, bloem-geurige kamer, die zij uit Erika's gebabbel kende. Een zacht verlangen doorvoer haar ziel. Als nu een goede fee haar de vervul ling van een wensch had toegestaan, zou ze gewenscht hebben, heengedra gen te worden uit deze hei-lichte, klater- schoone kamers vol alledaagsche men- schen, naar de rustige kalme kamer van den eenzamen man met de teedere oogen en de goedige stem, die haar aan 't hart gelegen had, en tot wien een on verklaarbare, geheimzinnige macht haar met onweerstaanbare kracht in den laatsten tijd weer aantrok. Met groote, droomerige oogen zag ze voor zich heen, Aan de plano zetten lona zijn voornemens een extra-lijfwacht voor den jongen Koniag te vormen. PORTUGAL. Uit de moeilijkheden, die zich in Por tugal naar aanleiding van de quaestie der ontbinding van de Cortes, en de daardoor ontstane noodzakelijkheid van nieuwe verkiezingen, voordoen, blijkt weer duidelijk hoezeer de verschillende ondergeschikte partijbelangen geldend gemaakt worden ten koste van het staatsbelang. Natuurlijk zijn er eenige staatsrechter lijke vragen op te lossen, maar daarover zet men zich gemakkelijk genoeg heen. Dn zaak is echter deze. De vorige Kamer was samengesteld uit 44 progres sisten, 23 regeneradores en 12 andere afgevaardigden, waarvan 4 republikeinen. De progressisten, die zeer bevreesd zjjn, dat zij in de nieuwe Kamer niet meer over zulk een groote meerderheid zullen te beschikken hebben, willen de vroegere, ontbonden Kamers behouden, terwijl de regeneradores, die hopen op vermeerde ring van het aantal hunner zetels, voor de uitschrijving van nieuwe verkiezingen ijveren. Ook de republikeinen en de nationalisten zijn voor nieuwe verkie zingen. De beide laatste groepen maken bij de kiezers krachtig propaganda voor hun beginselen. De correspondent van de Kölnische Zeitung te Lissabon schrijft, dat het treurig staat met de Portugeesche geldmiddelen. Franco's stelsel, sparen, is niet meer in zwang, nieuwe belas tingen durft men niet invoeren, een kolonie verkoopen gaat ook zoo gauw niet, en daarom moet de regeering baar toevlucht nemen tot den bekenden ban kier Burnay, die een leeniug moet waar borgen. De rentevoet is hoog door den abnormalen toestand des lands. BELGIË. De Belgische Regeering is het thans eens geworden met den souverein van den Kongostaat. Volgens het nieuwe ontwerp verdwijnt de Kroonstichting en ontvangt België al hare bezittingen, gronden, onroerende goederen, enz., er in begrepen den naak ten eigendom der domeinen van Passable, Beaulieu en Villefranche, waarvan de Koning tot aan zijn dood het vrucht gebruik behoudt. zich twee jonge dames. Erika begeleid de het spel met voetgetrap. Maar na een poosje begon het haar te vervelen, en babbelde ze opeens luid tegen Jo. Tevergeefs poogden deze en Beata de kleine onrust tot stilte te brengen Erika was niet gewoon, eens anders zin te volgen, of voor een ander haar luimen in te binden. Bovendien was ze ver moeid. Het kleine witte gezichtje kreeg een slaperige, verdrietige uitdrukking, haar gebabbel werd langzamerhand ongeduldig en er klonk een toon van zenuwachtige prikkelbaarheid in, die niet alleen mevrouw Reichenberg, maar ook Jo als de voorbode van een kwade luim kende. «Kom, Erika, wij gaan naar ginds wij kunnen daar beter praten,» zei Jo, en nam het bereidwillig opspringende kind bij de hand om het in een volgend vertrek te brengen. Achter dikke portières was nog een klein afgescheiden vertrek, waarin juist een tafel en twee stoelen plaats vonden. Jo legde de kleine op de sofa, schoof haar een kussen onder het hoofd en breidde een deken over haar. Dan begon zij haar een paar sprookjes te vertellen, in het vinden waarvan oom Erwig onuitputtelijk was. Nauwelijks een kwartier later was Erika, zooals Jo tot haar grootste geruststelling be merkte, ingeslapen. Zij had haar stoel dicht bij de sofa geschoven en bleef rustig zitten. Zij had hoofdpijn en het donker deed haar goed. Het gebabbel met het kind en het bijna werktuigelijk vertellen van de sprookjes deden haar bijna pijn, daar haar gedachten intusschen geheel andere wegen gingen. En toch kon zij zich er niet aan onttrekkenmen verwachtte van haar, dat zij, als uit dankbaarheid voor mevrouw Gotzes gastvrijheid, de kleine plaag van het overige gezelschap verwijderd zou houden. Zij gevoelde zich wonderlijk. Iets ver wards en donkers was in haar, een doolhof van tegenstrijdige gevoelens, waaruit zij nu geen uitweg vinden kon. Hiernaast speelde en zong, lachte en praatte men door. In de kamer, waaraan het kleine vertrekje behoorde, waren geen menschen. Een ouderwetsche wand klok mikte met kalme slingerbeweging haar tikken op gelijkmatige afstanden ln den tijd Jo schrikte. Het ruischen van een zijden japon werd hoorbaar, daarnaast veerkrachtige schreden. Door de kier ln de portières zag zij Frederik Manne bach en mevrouw Henriette Gotze ln de kamer komen. Mevrouw Gotze begon in een der op den acht-hoekigen tafel liggende foto grafie-albums te bladeren. Wordt vervolgdJ.

De Eemlander | 1908 | | pagina 1