WEERBERICHT. Thermometerstand Merkwaardige Woorden en Daden MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 5 Maart 1908. Hoogste barometerstand 775.9 m.M. te Horta; laagste 754.7 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 Maart 1908 WindZwakke tot matige winden uit westelijke richting. Gesteldheid van de luchtVerander lijke bewolking, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Iets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uu F. 37. F. '28. F. 33. Van een anderen kant erkent België het passief der fondatie, 't is te zeggen de overeenkomsten met bijzonderen ge sloten, voor de uitvoering van openbare werken in België. Voor de uitvoering en voleindiging dezer werken wordt een speciaal fonds gesticht, afgescheiden van de Belgische begrooting. Bovendien omvat de over eenkomst de bepaling, dat gedurende 15 jaar eene som van 2a3 millioen 'sjaars ter beschikking des Konings worde ge steld. De voornaamste toegevingen in de overeenkomst, tusschen den Koning en de regeering gelrojyen, zijn le. Het Kongo-budget zal gestemd worden door de Belgische Kamers 2e. België erft het prachtig domein van Kaap Ferrat (bezittingen des Konings te Villefranche, Beaulieu en Passables), waarvan Leopold II in zijn leven het vruchtgebruik houdt. De waarde van het domein van Kaap Ferrat wordt op 15 millioen fr. geschat. 3e. Het muntgebruik zal algemeen worden gemaakt in de Kongode negers zullen dus voortaan overal in geld wor den betaald en, instee van prestatiën in arbeid, eene kleine belasting in geld VAN Ministers en Kamerleden sedert het Jaar 1858. ontl«end aan Kollew^ii's Geschiedenis van Nederland, 4e deel. 28. Maar de zo nodige krachtige hand om het schip van staat te besturen was ver te zoeken (gaat Blok voort). Wel hadden de konservatieven in Heemskerk een be kwaam en handig leider; wel bezat de antirevolutionaire partij in Kuyper een energiek en talentvol aanvoerder; wel was onder de katholieken de uitnemende redenaar Schaepman opgetreden met enige kans om, ofschoon priester, de leiding van die nog altijd weinig geor ganiseerde partij op de duur in handen te krijgen, maar die drie fraksies zouden ook wanneer ze zich onderling verston den, bij het heersende kiesstelsel geen meerderheid in de Kamer kunnen krijgen. En een grondwetsherziening zou feitelik van de liberale partij moeten uitgaan, wanneer het ten minste mogelik zou zijn van de Kroon de tot nog toe geweigerde medewerking te verkrijgen. Maar wie zou dan de leiding van de liberalen op zich kunnen nemen? Kappeyne had, ook al zou hij gewild hebben, het vertrouwen verbeurd; Tak van Poortvliet kon alleen maar op de meest vooruitstrevenden als getrouwe volgers rekenenGleichman en Van Rees hadden wel de meeste oudere liberalen achter zich, maar de liberalen van de fraksie Tak van Poort vliet wilden geen samenwerking met henFransen van de Putte, tans lid van de Eerste Kamer geworden, was te veel koloniale specialiteit om als leider van alle liberalen op te treden, en Van Houten had rnaar enkele volgers. De liberalen, in zoveel fraksies verbrokkeld, waren dus betalen, zoodat het groote verwijt van den gedwongen arbeid zou verdwijnen. Morgen zal het ontwerp van de over eenkomst bij de Kamer worden ingediend. Aldus het ,Hbld. van Antwerpen". ENGELAND. Particuliere correspondentie. Londen, 29 Februari 1908. Onder de aangenaamste gebeurte nissen die zich in ons leven voordoen, behoort zeer zeker het, zonder er ooit vooruitzicht op gehad te hebben, weder doorleven van dagen en uren, die een prettige herinnering hebben achterge laten. Voor het oogenblik doel ik in het bijzonder op de uren, die ik in vroegere jaren aan Uw geacht blad gewijd heb en het is daarom mot dubbel genoegen dat ik de taak aanvaard, U van tijd tot tijd iets over Engeland en meer in het bijzonder over Londen te schrijven. In dezen brief wil ik U een en ander raededeelen omtrent iets, waaraan wij hier dagelijks meer worden herinnerd en dat in den laatsten tijd door de gehcele internationale pers besproken is, n.l. de Engelsch-Duitsche verhouding. Het idee om hier iets over te schrijven kwam bij mij op, naar aanleiding van een zeer belangwekkende rede die deze week door den Duitschen ambassadeur te Londen, graaf Wolff-Metternich, ge houden is, tijdens een diner der Lon- densche Kamer van Koophandel, waar hij als gast mede aanzat. De rede, diende als antwoord op een toast van den Voorzitter der Kamer op den Duitschen Keizer, waarbij hij op merkte, dat Engeland en Duitschland zooveel gemeen hadden, dat de beste betrekkingen altijd tusschen hen dienden onderhouden te worden. In zijn ant woord zeide de Gezant ongeveer het volgende Ideale betrekkingen zouden die zijn, die in het geheel niet behoefden aange duid te worden, juist zooals gezegd is geworden, dat het gelukkigste land, datgene is, hetwelk geene geschiedenis had. Ongelukkigerwijze, men wist «iet, waar dit land gelegen was. Hij was bang dat het geen koninkrijk van deze wereld was. Internationale schrikbeel den. Internationale betrekkingen waren onderhevig aan wispelturigheid en ver anderlijk als damesmodes, soms prettig om er naar te kijken, soms niet. Het fundament van hetgeen de be trekkingen tusschen twee landen vast stelde, was gedeeltelijk denkbeeldig. Voor zoover het reëel was, had hij ver trouwen in de verhouding tusschen de twee landen. Wat de denkbeeldige zijde betrof, voelde hij zich minder op zijn gemak. „Men kan geen spoken vangen en een dwaallicht is een slechte gids Men moet geduldig afwachten tol deze schrikbeelden verdwijnen. Wanneer men U onophoudelijk ver telt dat Uwe buurman iemand is, die niet deugt, die U benadeelen wil, wordt gij natuurlijk voorzichtig ten opzichte van hem. Maar jaar na jaar gaat rustig niet in staat de leiding in handen te nemen. In deze omstandigheden was het na tuurlik, dat de blikken weer gericht wer den op Heemskerk. In 1883 trad hij voor de derde keer als minister van Binnenlandse Zakeu op met een, zooals Des Amorie van der Hoeven zeide „bijeengescharreld" minis terie." Het vond bij geen van de par tijen in de Tweede Kamer steun, maar werd toch met zekere welwillendheid ontvangen. Volgens het reeds vroeger geuit verlangen van de Koning, kondigde Heemskerk bij zijn optreden de benoe ming aan van een staatskommissie tot onderzoek van de punten waarop grond wetsherziening gewenst zou zijn, en tevens beloofde hij behandeling van de finan- cieële kwesties alsmede invoering van het nieuwe strafwetboek. Bij de verkiezingen van bet jaar 1883 verloren de voortdurend achteruitgaande liberalen weer enkele stemmen, die ten goede kwamen aan de steeds in kracht- winnende antirevolutionaire partij. Deze had onder de handige leiding van de talentvolle journalist en volksredenaar Kuyper, die met buitengewone bekwaam heid het „instrument van de volkskon- siëntie" wist te bespelen, en aan zijn partij in 1877 een aan duidelikheid niets te wensen overlatend program had ge schonken, een aantal Kamerzetels, eerst aan de konservatieven en toen aan de inwendig verdeelde liberalen ontrukt. Het was te voorzien dat de liberalen eerlang over niet meer dan de helft van de 82 zetels zouden beschikken en de Kamer, wat men noemde, op het „dode punt" zou zijn gebracht. Meer en meer begon het bevorderen van eigenbelang, met geheel voorbijzien van algemeen belang, in het staatkundige en maatschappelike door te dringen. De talentvolle en dweepziek socialistiese dominee bij de Lutherse gemeente te voorbij en indien gij bemerkt dat Uw buurman vreedzaam zich met zijne eigen zaken bemoeit, zonder ongewenscht zich in de Uwe te mengen en nog beter zelfs, gij ziet in Uw buurman iemand, om menige goede overeenkomst mede te treffen, dan zullen de waarschuwingen van hen, die hem zwart maakten onge merkt geheel hun kracht verliezen. Wat waren de werkelijke feiten op grond waarvan de betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland werden geleid? Daar was het verleden een ge schiedenis bijna zoo goed, als die van het land zonder eene, naar hetwelk hij verwezen had. Er was eeuwenlang een onderbroken record van vriendschap tusschen ons, terug van de middeleeuwen tot op den huidigen dag, toen hereenigd Duitschland wederom krachtig was ge worden in de rij der volkeren. „Er staat geen geraamte, in een kast verborgen, tusschen ons, dat zijn terug- stootende gedaante op een ongewenscht oogenblik zou kunnen vertoonen, om onaangename herinneringen uit het ver leden terug te roepen. Hetzelfde kan niet gezegd worden van iedere natie, met welke ieder van ons relaties heett. Dit is iets voor het te goed op de balans." Tot zoover het verslag, dat de Daily Telegraph van de rede gaf Verder merkte Zijne Excellentie nog op, dat de handel geen hinderpaal voor vriendschap behoefde te zijn en met veel genoegen constateerde hij de vriendschappelijke overeenkomst, die kortgeleden tusschen groote Stoomvaartmaatschappijen op Amerika getroffen was. Na nog opge merkt te hebben dat Duitschland ten opzichte van de Balxan, die houding aannam, die door de vereenigde Mogend heden als de beste werd erkend, om de algemeene welvaart en beschaving te bevorderen, beëindigde hij zijne rede voering, waarvoor hij op de meest harte lijke wijze bedankt werd en die herhaalde malen door luide blijken van instemming onderbroken was. Op deze wijze bracht de Daily Tele graph hare lezers een stukje Engelsch- Duitsche politiek onder het oog. BlNJNEiNJLANu. Decoratie n. Het bedrag van f 8000 voor aankoop en herstellingen van decoratiën op de begrooting van 1907 is met luim f -1000 overschreden. Naar de minister van financiën mede deelt hebben tot die overschrijding ver schillende buitengewone omstandigheden medegewerkt, waarop bij het opmaken van de raming van het artikel niet is gerekend kunnen worden. Zoo zijn in 190/ een grooter aantal benoemingen in de Militaire Willemsorde noodig geweest dan gewoonlijk jaarlijks plaats hebben en zijn tal van gouden eeremedailles, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend o. a. aan de redders der schipbreukelingen van de „Berlin". Voorts zijn vele decoratiën verstrekt in verband met de reizen van Hare Majesteit de Koningin naar hei buitenland en met de bezoeken van Hare Majesteit aan de provinciën Zee land en Drente en aan de fabrieken te Hengelo en Enschedé alsmede bij ge- Amsterdam, Domela Nieuwenhuis, legde in 1879 zijn betrekking neer om op te treden als redakleur van het nieuwsblad „Reiiit voor Allen," waarin hij voort durend opwekte tot revolutionair verzet tegen de bestaande toestanden, zodat hij een grote invloed kreeg op de werkmans stand. Reeds bestond er een werklieden verbond onder de leiding van de ge matigde meubelmaker Heldt, dat in de richting van de vooruitstrevende liberalen een geleidelike ontwikkeling van de vak beweging in ons land zocht te verkrijgen. Aan Domela Nieuwenhuis gelukte het echter bij veel leden van dat verbond de Internationale en sociaal-demokratiese beginselen ingang te doen vinden. Het gevolg hiervan was dat de antirevolutio naire ambachtslui zich op aandrang van Kuyper van het werklieden-verbond af scheidden en onder de leiding van de werkman Kaler een nieuwe vakvereeni- ging stichtten onder de naam Patri monium. Ook begonnen de Roomse geesteliken de tot hun kerk behorende werklieden te waarschuwen tegen het revolutionaire streven, om, des noods met geweld, hun zin door te drijven zon der te letten op de belangen van anderen, en weldra werden verenigingen van Roomse werklieden onder kerkelik toe zicht geplaatst, met een geestelike als raadgever. Daarentegen was in Mei 1879 door de smid Ansing te Amster dam een sociaal-demokratiese vereniging opgericht, die een Duits program tot leidraad nam. Hieruit onstond een nieuwe staatspartij, die in navolging van de antirevolutionairen vooral propaganda maakte onder het volk achter de kiezers en aanstuurde op algemeen stemrecht, direkte verkiezingen, wetgeving door het volk in demokraliese, en maatschappe like hervormingen in socialistiese zin. Een nawerking van deze richting was hel ondermijnen van wettig en natuur lijk gezag. Daar de socialisten in de legenheid van de De Ruyter-feesten, van de opheffing der schutterijen, van de viering van het vijftigjarig beslaan der rij- en hoefsmidschool en van het Col lege voor de zeevisscherijen, van de tentoonstellingen te Milaan en te Mann heim, van de komst van het buitenge woon gezantschap ter aankondiging der troonsbestijging van den Sjah van Perzië en ten slotte bij gelegenheid van het bezoek van Zijne Majesteit den Keizer van Duitschland en Hare Majesteit de Koningin. Vereenigingsrecht. Meri schrijft uit Hilvarenbeek aan het Dag blad van Nbr. In dit blad werd meermalen reeds gewezen op de tegenwerking, ondervon den bij de oprichting van een R.-K. Vakvereeniging van Leerbewerkers. Zater dag nu zijn al de 16 schoenmakers, die zich bij deze Vereeniging hebben aan gesloten, ontslagen en staan zij nu op slraat, alleen omdat deze menschen het gewaagd hebben lid te worden van een R.-Katholieke Vakvereeniging. Er zijn arbeiders onder, die 20 jaar bij hun patroon gewerkt hebben. De leerlooiers patroons hebben hun georganiseerde werklieden aan het werk gelaten. Omtrent den nieuwbenoemden burgemeester van Utrecht schrijft het U. Dgbl. „Wij vernemen dat de nieuwe titularis geboren werd in 1856 en dus thans ruim 51 jaar oud is. De heer Van Lyn- den wiens ouders geruimen tijd hier ter stede woonachtig waren, studeerde aan de Utrechtsche Hoogeschool. Na hot verlaten der academie werd hij gemeente ambtenaar ter secretarie van 's Graven- hage, om na verloop van korten tijd in Staatsdienst te treden aan het departe ment van binnanlandsche zaken, waar hij alle rangen doorliep van adjunct commies af. Als referendaris trad hij op als chef van de afdeeling „medische politie". Toen mr. Dijckmeester benoemd werd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, werd mr. Van Lynden zijn opvolger als secretaris-gene raal van het departement. Hij is ongeveer 25 jaar in Staatsdienst geweest. Omtrent de politieke overtuiging van den nieuw benoemden burgeme:ster vernamen wij ten slotte nog, dat deze niet nauwkeurig is le bepalen. Hoewel niet aangesloten bij de Christelijk- Historische partij, heeft mr. Van Lynden, naar men ons meedeelt, deels Cristelijk- Historische, deels liberale symphatieën." Komaan, als men maar eens goed naspeurt, ontdekt men misschien ook nog wel een paar antirevolutionaire, Roorasch-Katholieke en soc. demo cratische sympathieën. Dan is ieder te vreden. De gemeenteraad van Anlo heeft heden den onderwyzer A. E. H. te Eexterveen, die herhaaldelijk school kinderen lichamelijk strafte en mis handelde, wegens wangedrag niet eervol ontslagen met ingang van het tijdstip waarop Ged. Staten het raadsbesluit goedkeuren. De ontslagene is direct geschorst. Arbeidsbeurz ejn. In de gisteren te 's-Gravenhage gehouden bij- eerste paats aandrongen op verhogingen van werkloon en verkorting van werk tijd, onttrokken zij veel leden aan het werklieden verbond,vooral in de fabriek- plaatsen. Vooruitstrevende |liberalen werkten aanvankelik op staatkundig ge bied met het werkliedenverbond en de socialisten mede om algemeen kiesrecht te verkrijgen. In 1880 werden in Am sterdam voor 't eerst werklieden kandi daat gesteld voor de Tweede Kamer. Wel werden niet veel stemmen op hen uitgebracht, maar reeds twee jaar later werd te Utrecht een Bond voor alge meen stemrecht opgericht. Te midden van de staatkundige on zekerheid tengevolge van de voortdurende onenigheden onder de liberalen, de zich uitbreidende demokraliese en kerkelik- staatkundige bewegingen, bestuurde Heemskerk met beleid het roer van staat, bij het steeds moeiliker worden om de klippen te ontzeilen. Vooral ten opzichte van kolonieën, financieën en marine konden de ministers het maar niet eens worden met de Kamer, zodat zij vaak vervangen moesten worden. Alleen Du Tour van Bellinchave voor Justitie, en Weitzel voor Oorlog hielden het evenlang uit als Heemskerk. Nog was de staatskommissie tot her ziening van de grondwet van zestien uitstekende mannen niet gereed met de opgedragen taak, toen Keuchenius in November 1883 verklaarde, dat de anti revolutionairen zich voortdurend tegen grondwetsherziening zouden verzetten, zolang de bezwaren die zij tegen de artikelen 194') en 168') van degrond- Het openbaar onderwijs, is een voor werp van de aanhoudende zorg van do Regering. De traktementen, pensioenen en andere inkomsten van welke aard ook, thans door de onderscheidene godsdienstige gezindten of dezelver leraars genoten wordende, blijven aan dezelve gezindten verzekerd enz. 1 d, de ct I flrèf raü eenkomst van besturen van arb; beurzen waren vertegenwoordigd gemeentelijke arbeidsbeurzea te Si tei dam, Groningen, Haarlem, Art do Venlo, Leiden, Enschede en Den 1 Pr< en de bijzondere arbeidsbeurzen, 8e' Utrecht, Dordrecht, Amsterdam en li tricht. Besloten werd tot de opritt^j van een Vereeniging van Nederland Arbeidsbeurzen, met het doel sat werking tusschen die instellingei bevorderen door: a. onderlinge mededeeling vat arbeidsbeurzen ingekomen aanvra b. onderlinge verstrekking vaD lichtingen en het houden van komsten c. het brengen van eenheid ii statistische opgaven der arbeidsbeur d. het behartigen van de belar der arbeidsbeurzen naar buiten e. het bevorderen van de oprich bl van arbeidsbeurzen, die geen winstb ti beoogen, en niet alleen door werkgei sc ot alleen door werknemers worden beerdb f. andere wettige middelen die f het doel bevorderlijk kunnen zijn. Toetreding der onderscheidene beidsbeurzen die vertegenwoordigd ren werd toegezegd, onder voorbei van de goedkeuring der betrol besturen. De statuten werden vastgesteld wai de Koninklijke goedkeuring zal woi gevraagd. Ook werd een huishoud reglement vastgesteld. Het bestuur wordt samengeste!, aigevaardigden van drie arbeidsbeis waarvoor werden aangewezen Den B. Amsterdam en Arnhem. Voor het g twee dezer arbeidsbeurzen niet tol vereeniging mochten toetreden, wei aangewezen Groningen en Utrecht. ti: hi w K le te n k o v V 1: 1< v sle i 'or n t I De directie der Staatsspoor: maatschappij heeft de volgende die order uitgevaardigd Het komt niet zelden voor, dal wielen als bagage ten vervoer woo aangeboden, welke als zoodanig mogen vervoerd worden. Een door directie uitgevaardigde dienstorder 1 meldt thans, dat iedere reiziger f rijwiel, dat tot zijn persoonlijk geb> dient, als bagage ten vervoer kan i bieden. Daaruit volgt, dat een rijwiel dan als bagage mag bevracht woi als degeen, die het aanbiedt, van t plaatskaart voorzien is. Immers, persoon, die zich niet voorziet van I plaatskaart, is geen reiziger. Voor rijwiel meer moet daarenboven een 1 zonderlijke plaatskaart genomen won J Bij dit alles moet goed in het al gehouden worden, dat bevrachting 1 elk rijwiel slechts mag geschieden tfl'l het op de plaatskaart aangegeven sta 'i van bestemming of naar een daaraa: de tarief-route voorafgelegen station De geschorste predikant M. II van der Valk, schrijft aan de N Courant „Het bericht, als zoude ik hier Zon: avond eene gemeente gesticht hebben, i taal uit de lucht gegrepen. Ik heb Zonf avond in Caledonia gepredikt, gelijl ook Zondag a.s. hoop te doen, maa, behoor tot de Ned. Herv. Kerk. wet hadden, bleken niet te worden ëerbiedigd. In Januarie 1884 bracht! staatskommissie een verslag uit, wa de noodzakelikheid werd aangetoond grondwetsherziening aangaande het 1 recht voor de Tweede Kamer, I defensie, de inrichting van de reca|f pleging, de regeling van de werkzafl heden van de Staten-Generaal,de adn stratieve rechtspraak enz. Op soroi punten was het aan de kommissie gelukt een meerderheid te verkrijs over de samenstelling en de bevoi heid van de Eerste Kamer, het beh: van een financieel verband tusschen slaat en de kerkgenootschappen, vooral de regeling van het opent onderwijs. Toen in Junie 1884 de kroon,® Alexander overleed en daardoor 'sKorin dochter Wilhelmina, nog geen vier j oud, kroonprinses werd, moest mei oog op de leeftijd van Z. M. een wel het regentschap worden vastgesteld. had dan ook plaats en in vereni zitting van de Staten-Generaal ui Koningin Emma tot regentes aangewr., met 97 tegen 3 stemmen. Bij de bent slaging over dat onderwerp gaf l Houten als zijn mening te kennen, de kroon geen fundament, maar v1 eer een ornament van ons staatstf was, waarop Schaepman antwoord dat de kroon geen fundament kon we; maar ook geen ijdel ornament, doet sluitsteen in het gewelf, die tegelijker is een sieraad en tevens het konstrukj ve lid, dat geheel de opstrevende bcq samenhoudt. (Wordt vervolgd}

De Eemlander | 1908 | | pagina 2