Nieuws-en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. N o. 36. VRIJOaÖ 13 MAART 1908 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „Dfi EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. DE KLEINDOCHTER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. Abonnementsprij s Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BBEEDESTR.AAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. ENGELAND. Aan de Petit Parisien wordt uit Berlijn geseind, dat de Duitsche Regeering uit eigen beweging den brief aan den Keizer aan lord Tweednouth zou publiceeren, waarvoor eerst aan Engeland toestem ming zon worden gevraagd. Volgens andere Parijsche kranten zou Koning Eduard aan Keizer Wilhelm een zeer vriendschappelijken brief hebben geschreven, waarin de houding van de Times en het door dit blad op touw gezette relletje ten zeerste worden afge keurd. HONGARIJE. Evenals in Engeland, is thans ook in longarije een beweging voor vrouwen kiesrecht gaande. Eergisteren vervoegde zich een depu tatie van dames aan het gebouw van de Hongaarsche volksvertegenwoordiging, om aan den president der Kamer en aan Iden minister-president een adres te over handigen. De president der Kamer zei, dat hij zeer veel voelde voor het streven om de vrouwen aan haar politieke rechten te helpen. Maar Andrassy, de minister van Binnenlandsche Zaken, meende, dat de beweging voorbarig was. Hoewel hij in het algemeen wel van meening was, dat de vrouwen een rol in de politiek kun nen spelen, geloofde hij toch, dat zij vooreerst nog de noodige kennis en ontwikkeling daartoe missen. RUMENIË. In Rumenië schijnt het weer niet Een otficieel bericht uit Gzernowitz spreekt nu van nieuwe boerenonlusten in het district Eotoeschani. In de dorpen Mittoka en Todireni trokken de boeren naar de velden, verzamelden daar en besloten de landerijen te verdeelen. Zij vinden de hervormingen, die de Kamer heeft toegestaan, onvoldoende. Een regi ment cavalerie en een regiment infante rie zijn uitgezonden om de orde te hand haven. Door M. Böhme. 53). Beata knikte en zweeg. Erwig Meier had haar in den laatsten tijd vaak ge holpen. Hij, die ieder huishouden in 't stadje en ieder kind kende, wist't best, waar bittere armoede huisde en waar hulp noodig en goed was. Hoe gaarne had zij ook Marie Mannebach geholpen, maar, zooals de zaken stonden, waagde zij het niet eens de gedachte onder woorden te brengen. Het werd donker, zwaar hingen de wolken over het sombere land. Op den Rijn brandden reeds de petro leumlampen en de fakkelsin de ijstent speelde het kleine muziekcorps afwis selend opgewekte en droefgeestige wijzen. «De barometer is vandaag snel geval len. Ik dacht reeds, dat we morgen dooi zullen hebben. Als me niet alles bedriegt, hebben we morgen een weers verandering,» zei Erwig. «Dat zou gelukkig zijn.» «Wanneer ze aan de Lorelei goed jwacht houden, ja. Maar wee ons, als het ijs komt.» Terloops zij hier herinnerd aan de uitgebreide boerenopstanden, nu onge veer een jaar geleden. Het Roemeensche leger werd toen gemobiliseerd, de op stand werd met geweld onderdrukt, ten koste van talrijke slachtoffers, en een verandering van ministerie was het ge volg. Staatcommissie midden stand. Gisteren vergaderde aan het Ministerie van Landbouw de Staatscom missie voor den Middenstand. De zitting was in hoofdzaak gewijd aan het Rap port van de IVe sub-commissie in zake vervroegde winkelsluiting (voorzitter mr. Schürmann). Langduring werd over de algemeene beginselen beraadslaagd. De Commissie kwam tot het besluit, dat om velerlei redenen het wenschelijk was de regeling bij Rijkswet te doen ge schieden. Aan de sub commissie werd opgedragen de vastgestelde beginselen nader uit te werken in den vorm van een wetsontwerp. De voorzitter deed verslag van een audiëntie bij den Minister van Land bouw, die zich bereid verklaarde de enquête te bevorderen op den voet waarop deze door zijn voorganger aan de Volksvertegenwoordiging was voor gesteld. De Minister zegde daarbij toe nader overleg met zijn ambtgenoot van Bin nenlandsche Zaken omtrent dat deel van de enquête, dat betrekking heeft op het vakonderwijs. Verkiezingsmanieren. Onder het opschrift: „Al gaat de leugen nog zoo snel, ,De waarheid achterhaalt haar wel 1" verspreidde de districtsfederatie der S. D. A. P. in Tietjerkstradeel het volgende strooibiljet Dominé Van der Voort van Zijp be weerde Dinsdagavond op een openbare vergadering te Drachten, dat burgemees ter en wethouders der gemeente Does burg in .onder onsjes" de schoolgelden der openbare school verlaagden met het opzettelijk doel om het christelijk onder wijs te benadeelen. Terstond zonden we het volgende telegram „Burgemeester Doesburg. Is het waar, Beata knikte verstrooid. «Hoe gaat het bij u thuis, mijnheer Meier. Mist u de moeder erg in de zaak «Wij missen haar overal. Overigens is geen mensch onmisbaar. Ik treed daarom den eersten April uit de zaak.» «U waarom dan «Ik kan ook gemist worden,» zei Erwig. «Mijn broeder en mijn schoon zuster drij ven de zaak alleen verder. In mijn afdeeling kan er wel een betaalde kracht gevonden worden. Ik heb het huis van den ouden Scheidel aan den berg gekocht. U kent het toch, me vrouw «Zeker, natuurlijk, Dus u wilt u uit de zaak terugtrekken Zij kon niet verhinderen, dat in haar stem een verborgen gejuich doorklonk. «En mijn kool boutven,» voltooide Erwig. Hij had den klank van haar stem begrepen en de oude bitterheid wilde in hem opstijgen. Gelukkig, dat men zijn vriendschap een eenzaam geleerde, en geen kleermaker schonk. Maar de stille glimlach van den filosoof drong ook hier de menschelijke opwelling terug. «Ik verheug me al op mijn rust,» ging hij voort. «Mijn zwager Burgard en mijn nicht komen bij mij wonen, en we voeren met ons drieën een huis houding. Het zal 'n heel werk zijn, den dat B. en W. van Doesburg in „onder onsjes" schoolgelden verlagen om daar door bijzonder onderwijs te dupeeren. Dit heeft ds. v. d. Voort van Zijp hier in het openbaar gezegd. Kunnen wij dit tegenspreken Sein s. v. p. omgaand. „JANSONIUS, Voorzitter Verkiezingscomité Drachten". Hierop ontvingen wij te 10.16 het volgende officieele telegrafische ant woord .Jansonius, Voorzitter Verkie zingscomité Drachten. Vuige laiter, verregaande leugen. Schandelijk. Burgemeester Doesburg. De algemeene vergadering van den Vrijz.-Dem. Bond zal dit jaar ge houden worden te Arnhem op '27 en 28 Mei. Het hoofdbestuur zal o. a. aan de orde brengen eene bespreking van den wettelijk geregelden 1 O-urendag en het middenstands-vraagstuk. De uitslag der gisteren gehouden stemmingen voor de Tweede Kamer in de districten Sliedrecht en Tietjerkstera- deel zijn als volgt Sliedrecht. Aantal geldige stemmen 6357. Hiervan verkregen de heeren Van der Molen (antirev.) 3633, Smissaert (vrijzinnig) '2412, Spiekman (S. D. A. P.) 312 stemmen. Zoodat ge kozen is de heer Van der Molen. Tietjerksteradeel. Aantal geldige stemmen 6990. Hiervan verkregen de heeren Van der Voort van Zijp (anti rev.) 3825, Rink (vnjziEnig) 1663, Vliegen (S. D. A. P.) 1502 stemmen. Zoodat gekozen is de heer Van der Voort van Z ij p. Met het door het gemeentebestuur van Velsen tot H. M. de Koningin ge richt adres om van art. 23k der Ge meentewet, waarin het lidmaatschap van den gemeenteraad onvereenigbaar wordt verklaard met de betrekking van krijgs man in werkelijken dienst, wijziging voor te stellen in dien zin, dat in plaats van krijgsman in werkelijken dienst wordt gelezen beroep skrijgsman in werke lijken dienst, hebben reeds instemming betuigd de gemeentebesturen van Alk maar, Baarn, Bergen-op-Zoom, Bolsward, Benthuizen, Bleskensgraaf en Hofwegen, Breda, Dockum, Doetinchem (stad), Ede, Ferwerderadeel, Franeker, Finsterwolde, Goes, Giethoorn, Haskerland, Heemskerk, Hiilegom, Krimpen aan de Lek, Kampen, Landsmeer, Leeuwarderadeel,Opsterland, Schiedam, Schoonhoven, Schoterland es Streefkerk. verwilderden tuin weer in orde te bren gen, maar het staat mij wel aan.» Beata knikte. Het meisje bracht een lamp en trok de gordijnen dicht. Na een poosje keerden Jo en Erika terug. Het was niet koud meer, vertelden zij. Dikke mist trok over den Rijn. Inderdaad was de lucht buiten luw, bijna als in de lente. Bij het begin der schemering was de dooi ingetreden. Het begon reeds neer te slaan en te druppen. In den nacht verdwenen de ijsbloemen op de vensters en 's morgens regende het. De jwitte sueeuwkleeden op de bergen kregen een natte grauwe kleur, totdat ze eindelijk in bonderden beekjes naar 't dal vloeiden. Eerst langzaam, dan met wassend geweldtot stroomen aange groeid, die als lawinen neerbruischten, boomen ontwortelden, wijnbergen mee sleurden, en tuinen, wegen en velden beneden in 't dal bedekten met een geligschuimenden vloed. Tevergeefs poogde men door dam men en andere maatregelen het drei gende watergevaarte af te wenden. Een aantal huizen stonden geheel in 't water, en altijd hooger wies het bruisende, kokende meer der vereenigde sneeuw- beken Op den Rijn kwam ook beweging in de ijsschollen. Bij Lorch en de Lorelei waren de Koblenzer pioniers bezig, het ijs te doen springen, om cjrijfijs ruimte De jury, ter beoordeelirtg van de antwoorden op de door „de Eem- lander" uitgeschreven prijsvraag in zake „Birkhoven" is met haar oordeel gereed gekomen. Dit zal, met het best gekeurde antwoord verschijnen in het nommer van ons blad, dat a. s. Zaterdagavond uitkomt. Door een ongelukkig toeval zijn gisteren uit onze berichten uit de Staats courant een paar regels weggevallen. Zoo had vermeld moeten worden, dat de ritmeester P. E. H. V. L. baron van Boecop, op non-activiteit ter zake van tijdelijke ongesteldheid, is benoemd tot majoor bij het wapen der cavalerie. De bij het 4e regiment huzaren be noemde le luitenant W. L. van Wei deren baron Rengers, is gedetacheerd bij de rijschool alhier. Kapitein W. F. N. Von Hombracht, van het 5e reg. infanterie, wordt voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. De heer S. Snijder Hoofd der school te Soest en leeraar aan de Rijks- Normaalinrichting alhier, is met 21 van de 28 stemmen benoemd tot Hoofd van de buitengewone openbare school voor lager onderwijs te Utrecht. Zijne jaarwedde werd bepaald op f2100. Naar wij vernemen, hebban zich bij het 5e Regiment Infanterie, alhier in garnizoen, nu reeds een 80 tal mili ciens van verschillende lichtingen aan gemeld, om in aanmerking te komen van 27 Maart tot 25 Juli, tegen eene premie van f 120 onder de wapenen te blijven of te komen. De Maatsch. tot opvoeding van Weezen en andere minderjarigen in het te verschaffen, en elk dorp aan den oever had dag en nacht zijn wachters op post, om bij naderend gevaar te waarschuwen. Na een paar dagen dooi weder begon het ijs voor Miesbach in beweging te komen, de schollen scho ven op en over elkaar en vormden ontzaglijke stapels, 's Nachts was de lucht vol vreemde geluiden, het knar sen en knallen der ijsbergen, het gor gelen van den zich doorwringenden stroom. Reeds was het wate ver buiten het eigenlijke bed gertreden en over stroomde de aangrenzende wegen. Wan neer een sterke ijsgang intrad, liepen de villa's Mannebach het eerst gevaar. Toch wilde de blinde niet van ver huizen weten, men had vroeger al over stroomingen beleefd, maar hooger dan tot den voet van het huis was het water nooit gestegen. Marie Mannebach was in de laatste dagen zeer verzwakt, men verwachtte haar overlijden elk uur. Omstreeks middernacht stierf zij. Het begraven ging door de over strooming met veel moeilijkheden ge paard, daar de weg naar het kerkhof onder water stond en niet begaanbaar was. Slechts weinigen volgden de lijkkoets op den somberen weg. Jerry Manne bach en zijn kleinzoon. Erwig en Gerard Meier en de slotenmakersknecht. huisgezin „Zandbergen" zal eene alge meene ledenTergaderiag houden op Vrij dag 27 Maart a.s. te Amsterdam. Aan de orde wordt gesteldVoorzieaiag in de Bestuursvacatures, ontstaan door dat de volgende Bestuursleden hua functie hebben neergelegd of na de aanvulling van het Bestuur zullen neerleggen: A. J. Adriani, voorzitter; F. Kenninck, onder-voorzitter; L. Lietaart Peerbolte, secretarisA. J. FokkerH. Boddaert Schuurbeque Boeije; D. H. Meursiag Kirchner; E. M. Araent; B. Steggerda. In ons nommer van gisteren heeft men het verbaal kunnen lezen van de bewoners van de van Campenlaan en van Oldenbarneveltlaan, die Woensdag avond zijn opgeschrikt door een hevigen knal. Het blijkt, dat een paar jonge lieden dezen schrik hebben teweeg ge bracht, door eens te beproeven, welke uitwerking een schok heeft op een meng sel van buskruit, salpeter ea grint. Welnu, ze hebben kunnen bespeuren, dat die uitwerking lang niet ongevaarlijk ik en dat de knal heel wat measchen doet opschrikken. Maar nu moest het ook uit zijn. Dat dit echter niet het geval is ea dat het spelletje wordt voortgezet, blijkt uit het feit, dat gisterenavond weer zoo'a knal de bewoners van de Pieter Both- straat en omgeving heeft doen ontstellen. Als er geen einde komt aan dit lang niet ongevaarlijk spelletje, loopt het den een of anderen keer nog slecht af. In allen eenvoud werd heden middag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Ds. J. van Loon, Eraer. Predikant bij de Ned. Herv. Ge meente. Toen de lijkkist in de groeve was neergelaten nam prof. dr. Bruining, hoog leeraar te Amsterdam, het woord. Hij zeide dat hij een onbevredigd gevoel zou hebben, wanneer Ds. van Loon was heen gegaan zonder een woord van waar deering. Het is nu 35 jaar geleden, dat spr. den overledene leerde kennea eR in al die jaren is Ds. van Loon veel voor hem geweest, hetgeen hij niet alles zou kun nen beschrijven. Niet alleen voor hem persoonlijk, maar in bijionderen kriag heeft hij krachtig gewerkt Verder wjjst prof. Br. op zijn zeldzame scherpzianig- heid, zijn groote liefde en geestdrift voor de geestelijke dingen. Nemen we afscheid van hem, dan doen we het met Zij volgden, met moeite tegen regen en wind in, over den modderigen weg. Na twee uren kwam men op het kerkhof aan. De smeltende sneeuwlawl- nes hadden ook hier groote verwoes tingen aangericht. Graven waren half uitgediept, grafsteenen en kransen ver dreven en omgeworpen, lange rijen graven stonden onder water, en kransen en dergelijke dreven rond. Nadat de kist neergelaten was In de groeve, begaven de mannen zich op weg naar huis het bergpad langs. Zij kwamen langs den nu zwart- blooten eik, die stond op de plek, waar de broeders Mannebach den dood in de armen gevallen waren. Jerry Mannebach wierp een schuwen blik naar de zijde van den stillen berg kant, waar de eik stond. Door de lucht klonk tuschen de windgeruchten het donderend geraas van de krakende en opeenstootende ijsbergen. Erwig Meier en Jerry Mannebach zagen elkander aan en knikten, in over eenstemming van meeningen. Als het ijs van den Bovenrijn aandreef, kon ledei uur een onberekenbare ramp plaats grijpen. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1