Nieuws-en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. No. 38. 5e JAARGANG. UIT DE PERS. MAANDaG 16 MAART 1908 Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „Dfi EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. buitenland. FEUILLETON. DE KLEINDOCHTER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER Hoofdredacteur H. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten hst Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. HET FRANSCHE MINISTERIE. Het heeft allen sckjjn, dat het mini- erie-Clémenceau het niet lang meer zal 'aken. Dit kabinet is sterk in zichzelf, omdat liet zoovele goede krachten telt Men durfde het niet recht aan lot heden. Bovendien ontbrak het aan geschikte opvolgers, doch nu is in den laatsten tijd de toestand veranderd. De heer Combes heeft den strijdbijl opgegraven en hij vond, omdat de heer Clémenceau vijanden meer dan te veel heeft, weldra volge lingen en in de Rappel een orgaan. Uit de artikelen van dat blad is hel duidelijk dat de slryd gaat om het leven van liet kabinet. De aanvallers zijn gereed; hoe staal het met de verdediging? Te oor- deelen naar een merkwaardig incident, dat voor eenige dagen in de Kamer plaats had, maar zeer middelmatig. Men behandelde een voorstel van de regeering, dat nog met de Dreyfuszaak ia verband staat. Er was nog een der verdedigers van de goede zaak, die daarom was gestraft en wien men in zijne eer herstellen wilde, Joseph Reinach, die door de toenmalige meesters van Frank- jjk ontslagen was als kapitein bij de Fransche landweer, bij de reserve. Daar Reinach niets had misdreven, vond men dat hij de voldoening moest hebben waarop hij aanspraak maakt: hij wilde in zijn ouden graad bij de reserve worden aangesteld en de regeering was het met hem eens. Dus ontwierp zij een klein wetje, een paar regels slechts. ,De kapitein Joseph Reinach wordt in zijn vroegeren graad hersteld." Dit onnoozel ontwerp nu heeft aan leiding gegeven tot een groot debat en eene nederlaag der regeering. De meerder heid liet haar in den steek. Het welje werd wel is waar niet verworpen, maar op zulk eene wijze gewijzigd en uitgebreid, dat het den heer Clémenceau allerminst aangenaam kan zijn. Hij heeft indertijd een aantal beambten bij de posterijen, die zich schuldig hadden gemaakt aan erzet, ontslagen bij heeft ook andere eambten gestraft met wie hij het niet on vinden. En nu heeft de Kamer, in laats van den heer Reinach alleen in Door M. Bühme. 55)- Vlug stapte Ferdinand verder. Hij as juist aan de villa gekomen, toen ormklokken begonnen te luiden. Nu, e Nonnensteeg lag tamelijk hoog, zoo gemakkelijk gebeurde daar niets, en de bewoners der bedreigde hulzen zouden zich wel op tijd in veiligheid ellen. Erwig Meier had na de begrafenis alles te doen gehad, dat niet kon worden uitgesteld. Intusschen was 't tijd geworden voor het avondeten. Hij at maar weinig, en gehaast. Een in nerlijke onrust dreef hem voort, naar Beata Mannebach. Het ongewone uur hinderde hem niet. Wat golden deze vormen tegenover het gevaar, dat haar en de haren eigde. Bij Louise Mannebachs villa stond hij stil. Misschien was Beata daar, en behoefde hij niet tevergeefs naar haar eigen villa te loopen. Het regende immer heftiger, en de storm huilde zijnen rang te herstellen, aangenomen dat alle beambten die om hunne poli tieke opinie zijn gestraft, zullen worden gerehabiliteerd. De naam van Reinach wordt zelfs niet meer genoemd. Door de amnestie, want zoo werd het ge wijzigde ontwerp in de Kamer genoemd uit te strekken ook tot de officieren tegen wie de regeering heeft gemeend maatregelen te moeten nemen, is hij van zelt aangewezen voor eene nieuwe be noeming tot kapitein bij den landweer. Het is duidelijk dat de Kamer het ontwerp wijzigde, niet uit beginsel, maar enkel om de Regeering onaangenaam te zijn. De Regeering heeft wraak genomen. Toen Berleaux drie dagen later vroeg, welke gevolgen de Regeeiing dacht te geven aan bet votum der Kamer, zeide Clémenceau, dat de Regeering vergiffenis zou schenken aan de lieden, die betrok ken zijn bij de onlusten in het zuiden en aan de ambtenaren, die om een ineenings- delict ontslagen zijn, maar nooit aan degenen die onvaderlandslievend gehan deld hebben. Tevens stelde hij de quaestie van vertrouwen. Dit was een dreigement, dat drie dagen te voren niet gehoord was, en de Kamer zwichtte hiervoor, tol groote woede van de ergste vijanden van Clémenceau. Een door de Regeering aanvaarde motie werd met 352 tegen 130 stemmen aangenomen. Het ministerie is nog eens gered, maar hel begint steeds zwakker te slaan. SPANJE. De burgemeester van Barcelona heeft, een paar dagen nadat de Koning die stad had bezocht, zijn ontslag gevraagd. Men dacht eerst, dat die ontslagaanvrage verband hield met de verschillende ont ploffingen daar ter stede, doch thans is anders gebleken. Men had hem verweten, dat hij enkele werken ter verfraaiing, tot het uitvoeren waarvan besloten was, te laat had laten in orde brengen, zoo dat de stad er bij de komst des Konings niet op haar voordeeligst uitzag. De Regeering heeft nu geweigerd het ontslag te verleenen. RUMENIÉ. De Westm. Gaz. heeft van haar corresp. te Boekarest bericht gekregen, dat de ernstige politici aldaar wel dege lijk zeer ongerust zijn over den toestand. luider dan tevoren. Dan knalde de schoten der wachters door de nacht stilte. Erwig snelde verder. Hij liep den straatweg achter de villa langs. Aan den voorkant was door de overstroo ming reeds dagenlang de toegang af gesloten. Nu kwam hij aan de deur. Hij schelde. Boven, in Beata's woon kamer, brandde een lamp. Twee minu ten later stond hij tegenover haar. «Vergeef mij mijn laat bezoek, me vrouw. Ik wilde u opmerkzaam maken op het gevaar van den ijsgang, van nacht. Dat wil zeggen, eigenlijk kon ik veronderstellen, dat u reeds zelf dit gevaar kent en maatregelen neemt. Maar ik kon niet helpen ik Beata reikte hem zwijgend de hand. Het ware haar niet mogelijk geweest, op dit oogenblik ook maar een woord te spreken. Van alles wat hij zei, be greep zij slechts dit eeneHij was be zorgd om haar. Hij kwam voor haar door storm en regen, om haar te waar schuwen, en dit bewustzijn gaf een -wonderlijk, zoet, licht gevoel vaa vrede en geruststelling van haar in den laat sten tijd door twijfel en onrust gekwelde ziel. «Ik dank u. O, ik dank u!» zei ze tweemaal, en haar stem beefde zoo, dat Erwig haar verwonderd aanzag. Hijzelf had er niet verder over nage dacht, wat hem eigenlijk naar Beata Gilleren vermeldden wij reeds, dat de ontevredenheid der boeren voortkomt uit gebrek aan land, De boeren in Dorohoji hebben naar Boekarest het volgende bericht gestuurd, althans vol gens genoemden correspondent.Geeft niet alleen land aan de dieren, geeft het ook aan hel volt!" fn het district Botosani, dat steeds het brandpunt van allerlei oproerige bewegingen is geweest, en waarheen nu ook het eerst troepen zijn gezonden, organiieert de boerenbevolking zich om weerstand te bieden tegen de militaire macht. AMERIKA. Volgens een telegrafisch bericht uit Washington, zal het congres een onder zoek instellen tegen de Electric Boat Gompagny, wegens de in het openbaar uitgesproken beschuldiging, dat deze Maatschappij leden van het Congres omgekocht heeft om hen te bewegen de onderzeebooten door haar te laten le veren. Het congreslid Lilley, die als getuige gehoord werd, verklaarde toen het volgende: Ik beschuldig de Maat schappij ongehoorde winsten ten bedrage van 1.000.000 dollars verkregen te hebben, omdat de wetgevende verga dering der U. S. A. minderwaardige onderzeebooten van de Electric Boat Compagny boven betere van andere Maatschappijen verkoos. Volgens den correspondent van den Tribune te Waschington, verwacht men, dat senator Lodge het Congres een maatregel wil voorstellen, die de Re geering machtigt van de wapenen ge bruik te maken, om Venezuela tot rede te brengen. CHINA. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Hayasji, heeft de volgende voorwaarden gesteld, waaraan China zal hebben te voldoen io. Verontschuldigingen en het bren gen van een saluut aan de Japansche vlag in tegenwoordigheid van den Japan- schen consul. 2o. Onvoorwaardelijke vrijlating van de Tatsoe Maroe. 3o. Schadevergoeding voor de ia beslag genomen wapenen. 4o. Een uitgebreid onderzoek door de Chineesche autoriteilen en bestraffing van de verantwoordelijke personen. 5o. Schadevergoeding voor alle verdere in deze geleden verliezen. Pensioneering van Ge meente-ambtenaren door het rijk? Naar men verneemt wordt van regeeringswege een enquête ingesteld naar de pensioenvoorwaarden van ge meente-ambtenaren, welke volgens de reeds bestaande wetten niet in aanmer king komen voor pensioen. De Min. heeft zich tot alle gemeente-besturen in den lande gewend, met verzoek de desbe treffende toegezonden staten behoorlijk ingevuld zoo spoedig mogelijk te willen retourneeren. Treincontrole bij de SS. Blijkens ingekomen rapporten is het in den laatsten lijd meer dan gewoonlijk voorgekomen, dat reizigers in een hoogere klassen werden aangetroffen, dan die waarvoor hun plaatskaarlen geldig waren, terwijl de omstandigheden er op wezen, dat met opzet was gehandeld. In den regel waren het reizigers, die, door op het laatste oogenblik in den trein te slappen, de treincontröle voor vertrek hadden weten te vermijden. Het trein- en contrölepersoneel is daarom door de directie der Staatsspoor wegen uilgenoodigd zijn bijzondere aan dacht hieraan te schenken, en door sameswerking bv. door telegraphisch bericht aan een voigend station te bewerken, dat dergelijke overtredingen worden geconstateerd en ter zake proces verbaal wordt opgemaakt. dreef. Bij hem was het een eenvoudige daad van natuurlijke tot naasten-plicht dat hij waarschuwde en tot voorzichtig heid aanspoorde, en eerst nu gevoelde ook hij eenige ontroering. Hebt u de schoten niet gehoord Het ijs komt. Wij verwachten het reeds dagen. Ik verwonder mij eigenlijk, dat u niet reeds maatregelen neemt. Wilt u niet tenminste voor den nacht uzelf in veiligheid brengen «Ik Ach. Zou er zooveel gevaar zijn Beata schudde het hoofd, zij had nog altijd haar kalmte niet herkregen. «Het huis zal toch niet zoo maar instorten «We willen hopen van niet. Maar aan den Rijnkant staat uw huis reeds nu in 't water, en nu is eigenlijk het ijs nog niet eens goed in beweging. Wij beiden, mevrouw, hebben nog geen goeden ijsgang hier beleefd. Maar mijn moeder en oom Jerry hebben voor ongeveer acht en veertig jaar een grooten ijsgang meegemaakt. En uit hun ver halen ken ik de verschrikkingen daarvan. Het spreekwoord zegt niet om niets van een vreeselijke woestenij, alsof het ijs er was overgegaan. Ik zou tenminste graag willen, dat u den nacht in de andere villa doorbracht.» «Als u denkt Als u wilt,» mom pelde Beata verward. «Maar zoo vlug, kan ik niet tot morgen wachten HET KABINET EN HET MILITAIRE VRAAGSTUK. Omtrent het naar voren brengen van het militaire vraagstuk maakt „De Standaard" de volgende opmerking: Het kwaad door het vorig Kabi net gebrouwen, gist nog onder dit Kabinet na. Geheel zonder oorzaak schoof het vorig Kabinet het militaire vraagstuk naar den voorgrond, het nieuwe Ka binet vindt het daar, en moet dus wei beginnen met het op te nemen, «Als het ijs aan de Lorelei in gang is, kunnen wij hier binnen twee uur de hevigste overstrooming hebben.» Beata zag radeloos voor zich. Haar gedachten verwarden zich, gingen altijd nog om dat eene punt, dat Erwig Meier tot haar kwam en haar haalde. «Misschien hebt u beneden dingen van waarde, kostbare voorwerpen, die u voor 't water zoudt willen beveiligen. Ik denk natuurlijk aan het ergste, dat zou kunnen gebeuren. Ik wil u gaarne helpen de dingen boven te brengen.» «Ach neen, ik laat alles, zooals het is. Ik wil even naar de beide dienst boden gaan, zij moeten zich aankleeden, en ook meegaan. Ja dat zal ik doen,» zei Beata snel. «Wacht u een oogenblik, ik ben dadelijk weer hier.» Erwig knikte. Terwijl zij heen snelde ging hij naar het venster, schoof het gordijn op zij en zag uit in den donke ren nacht, die stond als een zwart-som- bere massa over het huis gestolpt. In den tuin aan deze zijde ruischten de golven en sloegen op den grond. Minuut na minuut verliep. Erwig be- begon ongeduldig te worden. Een vreemde klank dreef aan door het donker. Een diepe, dofdreunende klokketoon, dan nog een luider - en luider en sneller na elkaar luidden de klokken der torens den storm op de stad aan hun voeten. Gevaar! het ijs komt I om het straits op zijn manier en op zijn tijd aan de orde te stellen. Ons althans zou het leed doen, zoo dit Kabinet zich door de fout van zijn voorganger liet meesleepen, en er ongemerkt weer de polilieke quaestie van maakte. Andere belangen zijn meer urgent en wachten op afdoening. DE GEDWONGEN VRIJWILLIGERS. Wij lezen in Het Volk, dat de burgemeester van Schoonhoven, evenals overste Froger gedaan heeft, zonder eenig voorbehoud miliciens oproept om tegen een premie van 120 gulden tusschen Maart en Juni op te komen. De burgemeester zegt dit te doen „op verzoek van den minister van oorlog." In ons ochtendblad heeft men kunnen lezen dat de burgemeester van Amster dam het voorbehoud maakte, dat de Volksvertegenwoordiging de noodige gel den voteert. Wat krijgen nu de miliciens, die zich voor de 120 gulden opgeven, indien de Kamer de 264,000 gulden niet voteert? (Handelsblad.) In ons nommer van Zaterdag a.s. zullen we het antwoord op onze Prijs- vraag-Birkhoven publiceeren, dat is inge komen onder het molto ,Wer hat dich, du schoner Wald", en dat door de jury een eervolle vermelding werd waardig gekeurd. De luit.-kol. der inf. VV. F. K. Bischoff van Heemskerck, vroeger alhier in garnizoen, wordt tegen Mei bevorderd tot kolonel. Het getal milliciens, dat zich heeft aangemeld, om in aanmerking te komen van 27 Maart tot 25 Juli, tegen eene premie van t 120 onder de wapenen te blijven of te komen, bedraagt thans bij het 5e Regiment Infanterie 140. Neemt men in aanmerking dat dit getal loopt over 6 lichtingen, dan is de animo niet bijster groot te noemen. Donderdag 26 Maart houdt de naamlooze vennootschap „Volkshuisves ting" een vergadering van aandeelhou- Beata rukte de deur open. Uit den zwarten omslagdoek keek haar krijt bleek gelaat angstig. «Wat een ongeluk 1 het meisje was ziek geworden riep zij, «het kamer meisje. Zij lijdt aan toevallen en heeft er juist een gekregen. Ik wilde haar al lang daarom wegzenden, maar ik kon 't niet omdat ze overigens zoo goed en vlijtig is bij mij heeft ze ook nog geen aanval gehad en nu juist nu. Wat te doen Ik kan haar toch niet hier achterlaten. «Neen,» zei Erwig bedaard. Wij wachten totdat het meisje weer bijkomt. Zoolang zullen we nog wei tijd hebben. Hij volgde haar de trap af. In de keuken lag het bewustelooze meisje. Alle pogingen om haar bij te brengen, waren tot nu toe vruchteloos geweest eerst na ongeveer drie kwartier was ze zoover, dat ze kon opstaan en, aan beide zijden gesteund, loopen. Toch duurde het nog een poos voor men kon wagen, met haar naar buiten te gaan. Op Erwig's raad waren lantaarns aangestoken. Erwig ging vooraan, Beata en de dienstmeisjes volgden. Toen hij de zijdeur opende, die op den tuin uitkwam, deinsde hij verschrikt terug. De onzekere schijn van de lantaarns gleed over een grauwe, woelig aandringende golven- massa die het huis reeds aan alle zijden omringde. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1