Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. I 89276 io. 46. WOENSDAG 25 MAART 1908 5e JAARGANG. Ditgave van de Naaml. Vennootschap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Abonnement spr ij s Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1.—- Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. SPANJE. Ie Malaga i» het iedert eergisteren avond zeer onrustig. De aanleiding dezer onlusten was een conflict tusscheD ouanebeambten en soldaten, die aan boord van de .Ciudad de Mahon" uit Marchica waren aangekomen. Een douaan wilde het koffertje van een dezer soldaten visiteeren, wat ge weigerd werd, waarop eerstgenoemde den soldaat een slag in het aangezicht gaf. Andere soldaten, die dit zagen, vielen op den douaan aan. die er echter slaagde te ontkomen. Zoodra het in de visitatiezaal aan wezige publiek vernam, wat er gaande was, schoolde men te zamen en toen de douane-ambtenaar aan zijn onderge- bikten last gaf met de visitatie van bagage der soldaten door te gaan, gonnen met steenen te werpen. Dank zij een afdeeling van ce militaire wacht, die tusschenbeide kwam en die de douane in bescherming nam, werd erger voor komen. De oproermakers waren echter og niet tevreden. Zij begaven zich onder et geroep van„Leve het leger, weg Bet de octrooiennaar het admini- ratiegebouw der douanen en verbranden sar allerlei papieren en boeken, sloegen de meubels stuk en liepen vervolgens de aden at, waar nog andere gebouwljes der douanen stonden, die naar het strand gebracht en daar met hun inhoud ver brand werden. Daarna verspreidde de woedende menigte zich door de stad en gooide de vensterruiten van winkels en trams in. Slechts een trampassagier zou gewond zijn. Charges van de bereden gendarmerie schijnen ten slotte de orde eenigermate hersteld te hebben. DUITSCHLAND. bur Prins von Bülow heeft, nu de jour- 'iistenstaking beëindigd is, en Wolff's reau alvast den dienst heeft hervat, zijn rede over de buitenlandsche politiek in den Rijksdag kunnen houden. Hij verklaarde, dat de Acte van Algeci- s alle betrokkenen verplichtte er op te tten, dat geen inbreuk werd gemaakt :P de economische gelijkstelling der ff Naar het Engelsch VAN FRED. M. WHITE. ff De laatste gast was met een paar vriendelijke woorden vertrokken, en met de verzekering dat hij of zij menigen gezelligen avond had doorgebracht maar op die wijze mevrouw Rossiter aan het verstand brengende dat hare partijen op een veel grootscher schaal waren aangelegd. Als antwoord daarop had me- 'Touw Rossiter voor de zooveelste maal iekooriijk geglimlacht. Maar vervolgen» deed zij met een ernstig ja bijna strijd lustig gezicht de lampen uit. Wanneer is Asschepoester geen Lsschepoetser meer?» vroeg zij op pagelijken toon aan hare twee boezem- Tiendinnen die weggekropen waren In iet boudoir van haar gastvrouw. Nooitzei mevrouw Mark Austin nadrukkelijk. «Het is nu kwart voor twee. - Er waren werkelijk een paar heel aardige costuums bij. Maar er was ?r geen een zoo mooi als het jouwe of Bat van Laura,» antwoordde mevrouw Rossiter peinzend. «Dat «dienstboden pakje» van je is alleraardigst. Er gaat mogendheden, maar de uitvoering van de belangrijke bepalingen van de Acte werd tegengehouden door de onlusten om den troon. Wij verwachten, zeide de rijkskanse lier, dat ook Frankrijk op vredelievende, vriendschappelijke wijze de akte erkent en haar bepalingen zal opvolgen. Wat de Macedonische quaestie betreft, het kwaad ligt hier niet alleen in de tegenstelling tusschen Christenen en Mohamedanen, maar ook in den verbit terden strijd tusschen de verschillende Christelijke nationaliteiten om de macht in Macedonië. Bij de handhaving van den status quo had Duitschland evenveel oprecht belang als eenige andere mogenheid. Bij de verlenging van den Bosnisehen spoorweg maakt Oostenrijk-Hongarije ge bruik van het aan de monarchie bij ver drag geschonken rechten. De Macedonische gruwelen waren een slag in het aangezicht van Europeesche beschaving en humaniteit, maar nog erger was de gedachte aan een hevigen oorlog wegens enkele van die besmette vilajets. Omtrent den brief van den keizer aan lord Tweedmouth, zeide de kanselier dat die brief, wat vorm en inhoud aangaat, een particulier schrijven was en geen regeeringsdaad. Het was niet de eerste politieke particuliere brief door een souve- rein geschreven. Onze aanbouw van schepen was niet een tegen Engeland gericht uitdaging. De nobele wjjze, waarop Engeland deze quaestie behandelde, draagt er toe bij elke verstoring van de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland te verhoeden en aan de be sprekingen er over elke vijandigheid te ontnemen. TWEEDE KAMER. Bij de gisteren gehouden behandeling van het wetje omtrent het „blijvend ge deelte" waren alle Ministers tegenwoordig. Het militair-technische debat was ge concentreerd op deze eéne vraagIs het blijvend gedeelte aoodig voor de mobilisatie f De heer Patijn deed, zooals wij gis- iets van uit dat in staat zou zijn om een heele omwenteling te weeg te brengen in de keukens. Als ik jouw huishouden moest bestieren, dan zou ik je op staan- den voet ontslaan I» Niemand heeft tegenwoordig meer het opperbestuur in een huishouden,» zei Agnes Austin lachend. «Maar ik sta de palm af aan Laura Massingham. Haar geestelijk costuum past uitstekend bij het Madonna-achtig reine van haar ge zicht. Laura Is altijd zoo ernstig.» Het leven is ook een ernstig ding,» zei mevrouw Massingham. Maar ik kan er julie licht zinnige menschen toe krij gen om mij au serieux te nemen. Het is alles goed en wel maar er moet toch iemand zijn om die «Hooligans» te verbeteren. Agnes Austin schudde glimlachend haar hoofd. Je vergeet, dat ik wel iets van hem afweet. Ik zal jullie eens een ge heimpje vertellen. Ik heb die artikels geschreven over de «Hooligans» in het blad van mijn man, de Daily Messenger. Mark zegt dat het met de meesten van hen een hopeloos beginnen is. Ge moest er eens met hem over «preken, Laura. Hij had beloofd dat hij van avond hier zou komen,» zei mevrouw Rossiter verwijtend. Ja, maar hij kon niet. Dat is het vervelende van iemand die uitgever eigenaar is van een veel gelezen mor- teren reeds in 't kort meldden, der Regeering een denkbeeld aan de hand, waardoor misschien bevrediging voor allen mogelijk ware. De eerste drie arti kelen van het noodwetje bepalen, dat wie zich van de jongste lichtingen vrij willig aanmeldrn voor den dienst bij het blijvend gedeelte een premie zullen ontvangen van 120 gulden welnu, de Regeering late die artikelen vervalles en behoude slechts de slotbepaling, die haar de bevoegdheid geeft de miliciens der lichting 1907 tot den dienst bij het blijvend gedeelte op te roepen, met dien verstande, dat die mannen, met klein verlof buiten de kazerne zullen blijven, totdat de omstandigheden het naar het oordeel der Regeering nood zakelijk maken, voor een mobilisatie alles in gereedheid te brengen. Aldus zou de Minister van Oorlog de zekerheid hebben over het blijvend ge deelte, zoodra noodig, te kunnen be schikken. Het verzenden van enkele telegrammen is voldoende om de dienst plichtigen in de kazerne te roepen binnen 12 uren tijds kunnen allen op hun post zijn. Een mobilisatie wordt immers niet plotseling ondernomen. De ervaring leert, dat een oorlog niet als een donderslag bij helderen hemel uitbreekt. Met tal van voorbeelden lichtte de heer Patijn zulks toe en hij vond steun in dit be toog bij de overige sprekers der linker zijde, van den Generaal Eland, den kapitein Thomson, de heeren Marchaat en Ter Laan. De heer De Savomin Lohman sprak zulks eigenlijk niet tegen. Hij beweerde slechts, dat de redeneering niet opging voor ons land, wijl Nederland Tolstrekt niet zelf in een oorlog behoefde te worden gewikkeld om de noodzakelijk heid eener mobilisatie te ondervinden. Bij een strijd tusschen twee of meer Europeesche Mogendheden zou onze Re geering tot verwering der grenzen kun nen gedwongen worden. Maar, voerde generaal Eland hiertegen aan, neem het ondenkbare geval, dat van avond een Duitsch legerkorps over onze grenzen trekt. Dan zijn wij met die 2200 man meer, over alle mogeljjke grensgarnizoenen verdeeld, immers toch niet geholpen. De heer Lohman nam de premies van gen blad Ik weet nooit hoe Iaat Mark thuis kan komen. Even voordat ik wegging, telefoneerde hij mij dat ik zijne excuses zou overbrengen. Ik denk dat ik lang in bed zal liggen als hij thuis komt. Laura, als ge me nog thuis wilt brengen is het tijd dat we weg gaan.» Mevrouw Austin stond op en streek haar keurig stevig schortje glad. Een koket mutsje zat op haar blond baar. Men had zich werkelijk geen bekoor lijker «kamermeisje» kunnen denken. De ernstige Oostersche oogen van me vrouw Massingham keken hare vriendin openhartig bewonderend aan. Ik wou dat je mijn inbrekers eens kwaamt opzoeken,» zei zij. Ik kende hen al voordat gij zoo gek ik bedoel zoo goed waart,» zei Agnes Austin. «Is mijn vader voor niets al die jaren, rector der St. Botolph geweest Sommige menschen hebben slechte ingevingen, anderen zijn onder een slechten invloed, nog anderen zijn slecht omdat zij verkiezen slecht te zijn. Hoe gaat het met dien geliefden schelm van je, Bobby Ulph Hij is vandaag bij mij geweest,» mompelde mevrouw Massingham. «Hij was zoo aardig en had zooveel berouw.» Dan zal er te Norton Heath inge broken worden voordat het jaar een week ouder is.» zei mevrouw Austin levendig. Had Ulph zijn «compagnon» 120 gulden in beschermingde heer Duymaer van Twist trachtte zelfs de politiek er bij le halen, door te ver zekeren, dat hij zelf nooit door politieke overwegingen zijn stem in zake het blijvend gedeelte had bepaald. Oog voor de onzedelijke pressie met die werving van quasi-vrijwilligers beoogd, voor het demoraliseerende eener premie, om tot vervulling van militieplicht te verlokken, schijnt men ter rechterzijde niet te hebben. Dit wetsontwerp tast verkregen rechten aan. De heeren Lohman en Duymaer van Twist geven het toe, maar vergoelijken het met de bewering, dat de wetgever daartoe formeel bevoegd is. Het ontwerp bedreigt met dwang, wie zich niet vrijwillig aanmeldeB, de heer Duymaer tracht het te verdedigen door een specieuze vergelijking met den kader- dwang in de Militiewet. Het verschil werd door den heer Marchant in 't licht gesteld. De Militiewet neemt ten opzichte van kaderdwang geen valschen schgn aan. Zij bepaalt eenvoudig, dat de mili ciens de keuze hebben tusschen de kader opleiding en langeren diensttijd. Dit ont werp echter bedreigt met onbillijke verkorting van reeds verkregen rechten, wie daarvan niet vrijwillig, d. i. tegen betaling, afstand doen. Dat is niet meer of minder dan een soort onteigening. In Comité-Generaal zal de Regeering uiteenzetten, hoe zij zich de hulp van het blijvend gedeelte bij mobilisatie voor stelt. De heer Thomson zal dan kunnen vernemen of het nog iets anders te doen heeft dan magazijndiensten, gamellen en stroozakken aandragen ten behoeve der lichtingen. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen aanstaanden Vrijdag middag 2 uur. Bij K. B. is aan den Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel machtiging verleend tot het bijeenroepen van de Staten van dat gewest in bui tengewone zitting, in de eerste helft der maand Mei, ten einde alsdan opnieuw eene voordracht aan te bieden voor de betrekking van grifher der Staten van Overysel en de benoeming daarvan als dan aan de orde te stellen. De voordracht bestaat uit de heeren dr. H. v. Groenendaal (r.-k.) griffier vaH bij zich Wel neel Het is uit tusschen hem en Billy Martin. Ik geloof zelfs dat ze elkaar niet meer aankijken I» Mevrouw Austin glimlachte en wilde er niet verder over spreken. Zeven jaar te Stepney doorgebracht hadden haar wel geleerd het kaf van het koren te onderscheiden. Haar vader had een goeden blik gehad op het menschelijke karakter en zijne dochter had die eigen schap van hem geërfd. De meeste, zwarte schapen van Stepney had zij meer of minder goed gekend. Sommigen er van waren gestorven, anderen hadden hun leven gebeterd, nog anderen waren door den dominee als onverbeterlijk beschouwd. Tot die laatsten behoorde in de eerste plaats Bobby Ulph en zijn vriend Billy Martin. De dominee had beslist geweigerd zijn tijd aan hen te ver spillen. Ulph is de meest verraderlijke schavuit uit heel Londen,» zei mevrouw Austin per slot, «en gij zijt eigenlijk een nieuweling in het vak. Laura. Als ik Ulph In de buurt van Norton Heath zie ronddwalen geef ik er per telefoon kennis van aan de politie.» Ik wou dat wij telefoon hadden, zei mevrouw Rossiter gevat ofschoon wat haastig. Het is voor ons eene noodzake- lijkheid,» antwoordde mevrouw Austin, Limburg; mr. J. J. de Waal Milefijt (a.-r.), adjunct-commies ter griffie te Utrechtmr. S. K. Thodes vaa Velzen (lib.), secretaris van Zwolle. Behalve mej. W. A. Struve, slaagde gisteren ook nog te Utrecht voor de acte nuttige handwerken de dames M. van Strasten en H. C. M. Turin, alhier. De heer G. J. Buijs heeft na een ziekteverlof van 6 weken, zjjn functie als directeur der H. B. school hervat. Hedenmiddag, half drie, werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, uitgebroken in de Flierbeekslraat, ia het perceel bewoond door Jan van den Brink. Gelukkig bleek het niet zoo heel erg te zijn, het was maar een schoor steenbrand, zoodat de spuit der Vrij willigers, die spoedig ter plaatse was, geen water behoefde te geven. Met een hoeveelheid zout werd het vuur gedoofd. Zondag wordt in de Keizerskroon een openbare vergadering gehouden van den Algemeenen Nederlandschen Ge heelonthouders Bond, waarin de heer J. v. d. Berg, onderwijzer te Deventer, zal spreken overDe sluipmoordenaar. In de groole zaal van ,de Arend" trad gisteren avond voor de afdeeling van de S. D. A. P. op meTrouw Roland Holstv. d. Schalk, met het onderwerp ,de huidige crisis en de arbeiders." Na in eene inleiding uitgelegd te heb ben, dat de geheele arbeidersbeweging eene intersationale moet zijn, trachtte spreekster de oorzaak van de tegen woordige crisis te verklaren. Deze was volgens haar te wijten aan het kapita lisme en ontstaan door de overproductie. De uitbreiding der markten kan geen ge lijken tred houden met den groei van het productievermogen. Daardoor waren de fabrikanten genoodzaak hunne fabrieken stop te zetten en de arbeiders staan dan op straat. Verbetering zou kunnen komen, indien de arbeiders in beteren doen kwamen en daardoor in staat afnemers te worden van de producten, die nu in groote hoe veelheden liggen opgestapeld, doch niet «en het stelt mij in staat om Mark meer thuis te hebben. Als ze op het kantoor iets noodig hebben, telefonee- ren ze even. Nummer «89276» is een van de prettigste dingen die ik bezit.» Mevrouw Rossiter gaapte met gratie. Zij begon erg moe te worden. Buiten voor de deur stond een paard ongedul dig te trappelen en de koetsier floot een melancholiek liedje zijne melan cholie was die van iemand die niet alle hoop laat varen. Laten we nu weggaan.» Mevrouw Austin lachte. Ja, ga nu,» zei mevrouw Rossiter. «Ik ben doodmoe.» De straatdeur ging open en de koetsier hield op met fluiten. Naar huis, Jacob,» zei mevrouw Massingham. «En houd in het voorbij gaan even stil bij «the Rookery. Wel nee,» zei Agnes Austin. Ik wil niet dat je zoo'n eind voor me omrijdt. Als je me bij het hek afzet, kom ik er best. Ik zal er niets van weten want de grond is volmaakt droog. Vooruit maar Jacob. f Wordt vervolgd

De Eemlander | 1908 | | pagina 1