rieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. „89276 DONDERDAG 2 APRIL 1908. o. 53, 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. labetrachting over den Gemeenteraad. FEUILLETON. BUITE^LaNQ. MLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementspr IJ s Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telofoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels. f 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Is eene zaak, die in den Gemeente- 1 moet worden behandeld, naar de elingen is verwezen, is ze daar meestal van alle kanten bekeken, dat de ndeling in openbare zitting gewoon- weinig lijd meer in beslag neemt, iet aldus de voorstellen betreffende erbetering van het marktwezen. De kere strijders voor de plannen van vereeniging „Handel en Nijverheid" en, hoewel de resultaten, in de af- lingeu verkregen, hun alle illussie in moet hebben benomen, nog geen P- eheel onvruchtbaar is de strijd o. i. niet geweest, want er is toch ge en, dat de heeren Oosterveen en v. nen bereid zijn het idee van markt en te heffen er aan te gevenze ben die alleen aan de hand gedaan, dat ze bevreesd waren, dat hunne nen zouden afstuiten op de groote ten en stelden derhalve als tegemoet- ing de marktgelden voor. el de heeren Gerritsen en v. Esveld oovcn we echter, dat zulke gelden zeer eelig zullen werken op den bloei van markt in het algemeen, ërder hebben we ook nog eens de htige verzekering gekregen, dat het ege van B. en W. zal blijven waken het punt van het marktwezen en dat zoodra zich een geschikte gelegenheid irdoet, met voorstellen zal komen, belofte is tevens een getuigenis dat zij vinden, dat er verbetering op dit ied noodig is. En daar men veilig g aannemen, dat ook zoowel de Kamer Koophandel als de vereeniging Naar het Engelsch VAN FRED. M. WHITE. «Ik zal niet vergeten dat je mij den nood geholpen hebt. Daaren- en heb je mij de gelegenheid ver- aft om mij met mijn bult uit de ten te maken. Maar zaken bovenal, ly.» - Nu, ik meet zeggen, dat je het erg maakt.» - Weet je, wat ik doen wil,» zei ph die in een biionder edelmoedige wat. «Wie zullen samen deelen:ik eene helft en jij en Bill de andere. Ier kan ik je niet toestaan. Mevrouw Austin nam dit voorstel 1 tegenzin aan. Haar gezicht drukte lging uit toen zij den schavuit in zijn rende oogen keekvoor een ellendig 'tienstuiverstuk zou hij gaarne zijn te vrienden verraden hebben I Maar jt kwam er niet op aan. Mijnheer Iph zou niet veel kans hebben om de diamanten op den loop te 10. Zie zoo, dat hebben wij dus ge- eld, zei mevrouw Austin met een oolijke stem. Nu behoef je maar te o zitten wachten tot dat het rijtuig ■ot en dan kunt ge als een lord weg gen, terwijl de politie je overal zoekt. Ik geloof dat ik nog ee« sigaret rooken en nog even een drupje 'Itlekey nemen,» zei Ulph. „Handel en Nijverheid" hunne aandacht aan dit punt zullen blijven wijden, be hoeven we ons niet ongeruit te maken, dat de zaak van de baan b 1 ij f t. Zij, die zich herinneren, wat we eenigen tijd geleden hebben geschreven over het karig loon, wat den politieagenten ten deel viel, zullen begrijpen, dat het ons genoegen doet, dat door het besluit van den Raad, die de voorstellen van B. en W. heeft aangenomen, hierin verbetering wordt gebracht. Ook zal de politie in zich zelve worden verbeterd, want het blijkt, dat personen, die den geheelen dag in hun eigenlijke betrekking bezig zijn, des nachts als politie wat ze volgens den voorzitter dan ook niet zijn weinig presteeren- Daarom is het goed dat met zulk een systeem zal worden gebroken. Het harde dat er in dezen maatregel voor enkele personen gelegen mocht zijn, zal naar we hopen, nu B. en W. de ge legenheid is gegeven met milde voorstellen voor den dag te komen, wel worden weggenomen. Den inspecteur van het bouw- en woningtoezicht krijgen B. en W. voor- loopig nog nietdaarover wordt eerst nog een nader voorstel ingewacht. Bij de discussies hierover ontspon zich een vrij vinnig debatje tusschen de heeren Plomp en v. Duinen. We willen gaarne bekennen, dat de diepe beteekenis ervan ons ontsnapte er is over die zaak in openbare zittiag zoo weinig gesproken. Maar ons trof het, dat bij die gelegenheid een der raadsleden zoo direct tot zijn tegenstander sprak, inplaats van zich tot den voor zitter te wenden navolging verdient dit niettrouwens dan zou er ook wel spoedig ee* stokje voor worden gestokea. Hij genoot van de sigaret en de whiskey en stak de diamanten in zijn zak. Eenige teugen van het schotsche vocht maakten zijn tong nog losser, en hij zwetste over genomen en te nemen buit. Mevrouw Austin behoefde niet te praten en daar was zij blij om. Haar zenuwen begonnen zich te ontspannen steelsgewijze keek zij nu en dan naar de klok. Drie kwartier lang had zij hier nu al zitten luisteren naar praatjes, die haar walgden. Zou haar bevrijder dan nooit komen Op eens hoorde zij het getrappel van paardenhoeven. Nu de bevrijding zoo nabij was viel zij bijna in onmacht. Een groote be geerte om weg te hollen overmeesterde haar. Maar dan kwam de grappige kant van haar toestand weer boven en dat was gelukkig voor haar I Zij begon zoo hard te lachen als zij haar leven nog niet gedaan had. Wat is er vroeg Ulph, wan trouwend. Ik kan het niet helpen,» bracht mevrouw Austin met moeite uit, «maar het is zoo zot. Terwijl ze hier overal naar je zoeken rijd jij voor hun neus weg met de buit in je zakBlijf jij hier, terwijl ik open doe.» Neen, laat ik het doen. Als Loop heen. Als ze jou zien, of als zij bellen het is beter dat ik ga. Er is toch niets verdachts in als het kamermeisje de deur opendoet I Je hebt gelijk, Polly. Je bent een slimme vogel. Ga dan maar.» Mevrouw Austin liep naar de deur. In de duisternis buiten stond een dogcart met een paard ervoor, dat heel hard scheen gedraafd te hebben. Een enkel Het cardinale punt van de agenda, het punt dat zooveel belangstellenden en belanghebbenden naar de publieke tribune had gelokt, is onafgedaan ge bleven. De voorstellen tot wijziging der salarisregeling voor het personeel, ver bonden aan inrichtingen voor lager onder wijs, zijn naar de afdeelingen verwezen. Het schijnt een verbazend moeilijk iets te zijn, om het in deze quaestie ieder naar den zin te maken. Treft men eene regeling, waarin systeem zit, daa is die allicht hard voor enkele personen en wil men sommige personen ontzien, dan ligt vaak het systeem in duigen. Intusschen, over het algemeen worden de onderwijzers te slecht bezoldigd, maar aan den anderen kant blijft het waar, dat de gelden voor een betere regeling moeilijk te vinden zijn. Er zit maar éen ding op en dat is, den hoofdelijken omslag iets naar boven te brengen geld aan onderwijs besteed, ook wanneer dit indirect geschiedt, brengt in allerlei vormen rente op. We spraken daar straks van de pu blieke tribune. Het zij ons vergund aan het slot van dit overzicht eens eene oratio pro domo te houden. Want, die publieke tribune is tevens de plaats voor de vertegenwoordigers der pers. Als zoodanig voldoet zij nauwelijks aan de eischen, die de meest bescheiden verslag gever stelt. De accoustiek is zeer slecht sprekers met zwak stemgeluid zijn er bijna niet te verstaan en als >r dan nog een gonzend publiek vlak achter den verslagger slaat, soms half er over heen hangt, dan wordt de taak van dezen zeer moeilijk. Het zal, de localiteit in aanmerking genomen, lang niet gemak kelijk zijn voor het Gemeentebestuur, ook als het, waaraan we niet twijfelen, persoon zat in de dogcart. Ulph kwam naar buiten. «Goeden nacht, mijnheer,» zeide mevrouw Austin, «en dank u nog wel, mijnheer.» Ulph antwoordde niet veel. Hij stapte in de dogcart, en trok het wagendek over zijn knieën. De koetsier floot. Als een pijl uit den boog vloog Ulph hem te lijf. Hij kreeg ech ter een gevoeligen stomp tegen zijn maag, en een paar reuzenhanden grepen hem bij zijn keel vast. Een tweede en derde gedaante kwam uit de duisternis te voorschijn. Vloeken zuchten die Ulph uitte en triomfgeschreeuw van den koetsier klonken dooreen. Dit alles ging als in een nevel aan de oogen van Agnes voorbij. In orde mijnheer, ik heb hem,» zei de koetsier niet weinig trotsch. Een van de gedaanten stapte de gang van het huis binnen nam het knappe kamermeisje in zijn armen en kustte het terdege. Zij beefde van 't hoofd tot de voeten en begon bitter te schreien. Zij wist alleen te voor komen dat zij niet in onmacht viel, iets waar zij de laatste twee uren zoo bang voor was geweest. De gebonden Ulph keek naar het tooneeltje in den verlichten gang. Wie is dat toch eindelijk vroeg hij. Mijnheer Austin», antwoordde zijn bewaker. «En die dame is zijn vrouw die als kamenier verkleed naar een gecostumeerd bal geweest is. Daarna is zij thuis gekomen en heeft jou aar dig gefopt. Zij telefoneerde aan haar echtgenoot om een rijtuig en die is gekomen 1 En daar heb jij al dien tijd op gewacht. Zij zou een goede aan winst voor de politie zijn.» vol goeden wil is, hierin verbetering te brengen. Maar toch zouden we gaarne eens vernemen, dat het ook in dit op zicht diligent is, dat het aan ons blijft denken. Ten slotte is het toch ook niet heelemaal een oratio pro domo die we houden het is ook een publiek belang, aangezien de beide dagbladen hier ter stede hun best doen om het publiek nog denzelfden dag op de hoogte te brengen van hetgeen zijn vertegenwoor digers in de Raadszaal hebben bepleit en besloten. HOME RULE VOOR IERLAND. In het Engelsche Lagerhuis is eens weer een voorstel ingediend om Ierland zelfbestuur te verschaffen. Thans door den leider der Iersche party, den heer Redmond. Deze begon met te betoogen, dat Ierland bloeide zoolang het zichzelf re geerde en dat het achteruitging zoodra het door anderen werd geregeerd. Geeft men het zelfbestuur op dezelfde wyze als Canada en Transvaal, dan wordt het donkerste hoofdstuk uit de annalen van het Britsche Rijk voorgoed gesloten. De afgevaardigde Painy verklaarde zich als Protestant voorstander Yaa het wets ontwerp. Lord Percy verklaarde in naam van de generale commissie, dat het Lagerhuis zich verzet tegen de vorming van een Iersch parlement met uitvoerende macht. Het Parlement moet oier het geheele koninkrijk de hoogste wetgevende en administratieve macht hebben. Dat is noodzakelijk voor de veiligheid van het Rijk en voorspoed van Ierland. Boven dien zijn er op het oogenblik twee naties in Ierland. Als men voor de eene een Parlement vormde te Dublin, zou men voor de ander een Parlement te Belfast moeten vormen. Engeland heeft 150,000,000 pond sterling aan Ierland Voor de politie I» herhaalde Ulph bitter. «Binnen een week zou jullie allemaal gedaan krijgen. Maar waar is Billy Ik dacht dat er geen sprake van een Billy was,» antwoordde de bewaker glimlachend. Maar zij kende Billy toch en zij wist ook hoe ik heette, zoodra zij mij zag I Wie is zij dan De dochter van den ouden dominé Tisehurst van de St. Botolph 1 Begrijp je het nu Waarschijnlijk begreep hij het wel want Ulph schudde treurig zijn hoofd. Langzamerhand kwam er orde in zijn gedachten. Zijne bewondering voor de telefoon was aanmerkelijk bekoeld. Toen Agnes Austin naar buiten kwam bekoelde hij nog meer. De diamanten kunt gij in zijn rechterzak vinden», zei zij, «vijf étuis in het geheel.» Eenige minnten daarna verdween de treurige stoet in den mist. Mark Austin nam zijne vrouw op en droeg haar in huis. Hij schonk een glas port in en bracht het aan haar lippen. Niet praten voordat je het glas tot den laatsten druppel uitgedronken hebt.» Agnes volgde zijn raad op en er kwam weer kleur op haar wangen en glans in haar oogen. Ik had het wel noodig, zei zij zachtjes. Austin nam haar in zijn armen en overlaadde haar met liefkozingen. Lieveling,» zei hij tegen haar. «Hoe heb je dit alles toch zoo klaar gespeeld Toen je door de telefoon begon te spreken vermoedde ik wat er gaande was. Nooit heeft iemand zoo over den weg gevlogen al ik. voorgeschoten en kan daarom geen afstand doen van de contróle over de Iersche uitgaven. De geographische en strategische ligging van Ierland maakt het toestaan van een Home Rule voor goed onmogelijk te meer daar in Ierland openlijk verklaard wordt, dat eea ver zwakking van Engeland, Ierland ten goede zal komen. Asquith zeide, dat hij altijd gestemd heeft voor een voorstel, dat een afdoende oplossing van het Iersche vraagstuk aan gaf en de suprematie van het Parlement handhaafde. Die oplossing ligt dan in een autonoom bestuur in locale aange legenheden. Zijn meening is niet veran derd. Hij zal het voorstel Redmond niet steunen, omdat het Rijksgezag niet voldoende gehandhaafd wordt. De Minis ter heeft trouwens tegen alle moties betreffende de instelling van een wet gevend stelsel in Ierland gedurende de tegenwoordige wetgevende periode ge stemd. Het amendement Pircy is zuiver negatief. Asquith gelooft, zonder precies te kunnen zeggen met welke middelen, dat de autonomie van Ierland in locale aangelegenheden onvermijdelijk is. Het voorstel-Redmond is daarop, ge wijzigd volgens Asquith's betoog, aan genomen. DUITSGHLAND. Onder leiding van den onder-voor zitter van den Rijksdag, Paasche, zou Dinsdag in een der zalen van het Rijks daggebouw een vergadering zijn gehouden van een comité, dat zich ten doel stelt een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland te bewerken. Hoewel over het feit, dat een zoodanige ver gadering was gehouden, het stilzwijgen werd bewaard, moet toch uitgelekt zijn, dat ook gesproken is van een mogelijke samenwerking tusschen het kort geleden te Frankfort voor dit doel opgerichte en het Berlijnsche comité. Terwijl men zich dan te Frankfort hoofdzakelijk op het verkrijgen van eensgezindheid tus schen beide landen op economisch ter rein zou toeleggen, zal men zich te Berlijn met de politieke, artistieke en Hoe kende je dien man en hoe is het je gelukt om hem zand in de oogen te strooien Mijn leven lang heb ik mijnheer Robert Ulph gekend», zei Agnes lachend. Ik had nooit gedacht dat mijne ervaringen te Stepney opgedaan, mij zoo goed zouden te pas komen. Zoo als je nu weet liep ik den man bij toeval tegen het lijf, ik rook tabak en dacht dat jij thuis waart. In mijne verwarring noemde ik den naam van onzen bezoeker, en dat was mijn geluk. Ook mijne vermomming kwam mij goed te pas Maar wat wist je toch van dien Billy af, liefste Billy is ook een kennis van me uit Stepney. Hij en Ulph doen nu geen zaken meer samen. Ik nam den schijn aan van een medeplichtige van Billy te zijn. Toen maakte ik hem wijs dat het huis bewaakt werd door de politie die op Billy loerde en dat ik hem had helpen ontsnappen met mijne dienstbodenkleeren aan. Hieruit kunt ge dus opmaken dat ik wel wist met welk een geslepen schavuit ik te doen had.» Je bent netjes aan het gevaar ontkomen,» fluisterde Austin. «Een dapper vrouwtje.» Mevrouw Austin lachte met hare oogen vol tranen. Maak maar ge heldin van me,» zei ze. «Als je eens wist hoe ik Maar Austin nam zijn vrouwtjeweer in zijne armen en overlaadde haar met liefkozingen. EINDE

De Eemlander | 1908 | | pagina 1