WEERBERICHT. i>ll\ Ei\ E AiN O. T hermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtszaken. Merkwaardige Woorden en Daden MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorra. 10.50 uur.) De Bildt, 2 April 1908. Hoogste barometerstand 769.2 m.M. te Coruna; laagste 750.9 m.M. te Stor no way. Verwachting tot den avond van 3 April 1908. Wind: Meest matige Z. W.lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbe wolkt of betrokken, waarschijnlijk regen buien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. slag, die destijds te Parijs tegen den Spaanschen Koning en den toenmaligen President Loubet was gepleegd. De republikeinsche Cortes-afgevaar- digde Lerroux, die, gelijk men weet, naar Frankrijk uitgeweken is, zou vol gens Ruil bij die gelegenheid het com plot geleid hebben. Deze verklaringen, die wellicht door den beschuldigde slechts werden afgelegd met de bedoeling aldus de aandacht van zijn eigen zaak af te leiden, maakten inderdaad groote sensatie. In het be schuldigen van anderen schijnt Ruil overigens zeer sterk. Ook de oud-politie beambte Memento zou volgens hem in verbinding staan met de terroristen. Veertien dagen vóór het huwelijk van den Koning, zoo beweerde Ruil, wist hij reeds, dat er eea complot was beraamd om Koning Alfons op den dag van zijn bruiloft te vermoorden. Hij zou toen naar Marseille zijn gegaan tot het in stellen van een onderzoek dienaangaande. Aldaar aangekomen, zou men hem zijn portefeuille ontstolen hebben, waardoor nij verhinderd werd tijdig te Madrid t' rug te zijn om de arrestatie van Matteo Morral te bewerken. Nog eens op zijn beschuldiging tegen den politiebeambte Memento terugkomend, zeide Ruil, dat deze hem geld geboden had voor schijn- aanslagen, opdat de politie die dan zou kunnen ontdekken. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 46. Laagste hedennacht .F. 30. Hedenmiddag 12 uur .F. 46. koloniale quaesties bezighouden. Te Berlijn zouden ook pogingen in het werk gesteld worden aldaar een centraal-comilé gevestigd te krijgen. De bekende leider der socialisten in den Rijksdag, Bebel, wiens gezondheid reeds veel te wenschen overliet, lijdt volgens de Leipziger Neueste Nach- richten aan waterzucht. Andere berichten bevestigen de vroe gere geruchten, dat Bebel een hartkwaal heeft. Van een voorgenomen reis naar Amerika zal dientengevolge niets kunnen komen. Al eenigen tijd had het de aan dacht getrokken, dat Bebel in half-zittende houding het woord voerde. Ook moesten zijn beenen steeds met groote boeken en kussens ondersteund worden. SPANJE. Dinsdag is te Barcelona de behande ling voortgezet van het proces tegen den politie-spion Ruil c. s., die van medeplichtigheid aan de jongste terro ristische bomaanslagen worden beschul digd. Juan Ruil, de voornaamste aange klaagde, werd nogmaals in vtrhoor ge nomen. De man, die alle schuld blijft ontkennen, hoewel hij tevergeefs trachtte zijn alibi te bewijzen op den dag van den aanslag in de Rambla Canaletas, deed eenige opzienbarende onthullingen. Zoo verklaarde hij rondweg, dat de anarchisten Colombia en Herrero de daders waren van den mislukten aan- Het Hof verlaat Zaterdag per Staatsspoor van 1.35 plaatselijke tijd de residentie, vertrekkende naar het Loo, waar het te ongeveer 4 uur zal aan komen. Personeel Poster ij en en Telegraphie. Afgevaardig en van de Vereeniging van personeel der poste rijen en telegraphie hebben een onder houd gehad met den Minister van Waterstaat, betreffende de positie van het personeel bij die diensten. Den afgevaardigden werd medegedeeld, dat de aanvullingsbegrooting voor den dienst der posterijen en telegraphie, op nieuw gewijzigd, aan de orde zou worden gesteld. De wijzigingan betreffen hoofdzakelijk een verlaging van het voorgestelde maximum en verhooging van het voor gestelde minimum-salaris, zoodat in kor ten lijd de periodieke verhoogingen ge noten worden, waarvan de definitieve regeling wacht op het rapport der daar toe ingestelde commissie, evenals de regeling, in verband met een en ander, van.de positie der directeuren. Het kamp bijOldebroek. Naar wij uit goede bron vernemen, zal in de legerplaats te Oldenbroek bin nenkort een postkantoor geopend worden. De Pap endr ech I sch e straf zaak. Onder de getuigen, die door den rechter van instructie te Dordrecht denzeltden die destijds de instructie in de zaakGarsthagen voerde in de laatste dagen zijn gehoord, zijn de Papen- drechtsche werklieden Gornelis Wiggers, Willem van Dalen en Mathijs Hok, die allen verklaarden door de politie te Papendrecht te zijn mishandeld. De poblie-agenlen spreken deze verklaringen tegen, ook bij confrontatie bij de ge tuigen het s hijnt echter, dat de ver klaring van den eersten getuige eeniger- mate wordt bevestigd door die van den vroegeren nachtwaker van Papendrecht Van der Esch. (Hbl.) HET NOODWETJE. De militaire causeur in het Vaderland schrijft naar aanleiding van de aan neming van het ontwerp o. a. het vol gende „Wel niemand zal in de meening verkeeren, dat de geheele rechterzijde, hoofd voor hoofd een welgevestigde overtuiging bezat aangaande het mili tair-technisch onderwerp. En nie mand zal dat dan ook van elk Kamer lid eischen. Maar voor den buiten- staanderj is het toch om alle hoop en vertrouwen in 's lands Volksvertegen woordiging te verliezen, als men ziet hoe vele ter zake volstrekt ondeskun- digen, in plaats van bij zoo twijfelachtige zaak zich althans van stemming te ont houden, zich vinden laten om het con signe te volgen, dat door een of twee leiders wordt gegeven. Het is diep treurig, als zelfs een zaak 's lands defensie betr< ffende, beslist wordt, niet door de kracht der argu menten die van weerszijden worden aangevoerd, maar dooi de dommekracht van i en al lang vooraf berekend stem- mencijfer. Al weer wordt hierdoor voed sel gegeven aan het toenemend wan trouwen in het parlementaire stelsel. Want het is hier niet het eenvoudige feit van 54 tegen 41. Maar dat de meerderheid bestond uit de geheele rechterzijde, en dat geen enkel lid van de partijen, die tot die zijde behooren, een afwijkende stem heeft meenen te mogen uitbrengen, zelfs in een vraag stuk, dat in de verste verte niet in eenig verband staat niet de theologische twistvragen over Rede of Openbaring". Met No. 79 der „Stct." zijn o.a. verzonden de Statuten van den Doops gezinden kring, alhier. Bij Kon. Besluit van 1 April is benoemd bij het reserve personeel der landmacht, bij de infanterie der land weer, in zijn tegenwoordig district lol reserve luitenant-kolonel, de reserve majoor D. J. Heinsius, commandant in het XVIIIde landweerdistrict. Bij Kon. Besl. van 1 dezer is aan den eerste-luitenant der infanterie R. G. A. Z. baron van Haersolte, thans op non activiteit, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Het smaakvol ontworpen en knap uitgevoerd biljet, uitnoodigende tot een bezoek aan de tentoonstelling, die dezer dagen gehouden wordt in de Ambachts school is geheel in den geest van de werken en teekeningen die daar ter be zichtiging zijn opgesteld. Deze leveren tegelijk een bewijs voor de degelijkheid van het onderwijs daar gegeven en van den ijver en volharding der leerlingen, door wie de voorwerpen vervaardigd zijn. Tot en met den 5en April duurt deze tentoonstelling en wij raden een ieder aan eens een kijkje te gaan nemen. Zijn sympathie met deze hoogst nuttige inrichting zal er zeker nog door ver meerderen. Op den Soesterweg ten huize van den heer E. K. brak hedenmiddag een kleine binnenbrand uit. Door eigen krachten werd men het vuur spoedig meester. De gordijnen echter verbrand den. opend, en in 1882 door de staat van de Kanaalmaatschappij overgenomen, werd werd in 1890 vrij vei klaard van kanaal- gelden en verbreed en verdiept overeen komstig de in afmeting toenemende schepen, die Amsterdam bezochten. Ter wijl het aantal zeilschepen van 1873 tot het begin van de 20ste eeuw van bijna 1300 tot op 400 daalde, nam in diezelfde tijd het aanlal stoomschepen van 61 tot over de 200 toe, terwijl hun tonnemaat die van de zeilschepen overtrof. Door de Rotterdamse Waterweg voeren tegen het einde van de 19e eeuw viermaal zoveel schepen met 25 maal groter tonnemaat dan 50 jaar vroeger door het Voornse kanaal; sedert 1872 drie maal zoveel schepen met 8 maal zoveel tonnemaat. De in- en uitvoer was sedert 1850 voortdurend geklommen, en sedert 1872 vermeerderde de uitvoer met 176 pet. en de invoer met 165 pet. Al ontwikkelde de nijverheid zich niet zo snel als de handel, toch was er grote vooruitgang in waar te nemen. Het aantal fabrieken, waar stalen voorwer pen vervaardigd worden, bedroeg in 1897 veertig met 10,000 werklieden. Zij leverden zelfs aan 't buitenland bag germachines, excavateurs, enz. In Delft, Maastricht, Den Haag en Utrecht ont- stonden aardewerk- en glasfabrieken, die de kunstvaardigheid der voorvaderen in die vakken zochten te evenargn. De diamantslijperijen in Amsterdam, van ouds beroemd, hadden goede dagen door de ontginning van de diamant mijnen in Zuid-Afrika omstreeks 1880. Maar toen er slappe tijden volgden, moesten veel diamantwerkers die veel De cursus 1908/'09 aan den Rijk- Normaallessen alhier is gisteren aange vangen met 48 leerlingen. ALBERTS FRÈRES. Met- zeer veel genoegen woonden we gisteren de openingsvoorstelling bij in Arnicitia. Voor den eersten avond was de zaal goed bezel, wat zeker niemand zal bevreemden daar Albert frères hier veel vrienden hebben, die zich nog zeer goed herinneren, hoe deze heeren met hun bioscope het bereikbaar volmaakte weten te geven. Het programma was ook nu weer van het begin tot het einde in één woord prachtig. Artistieke uitvoering wedijvert met natuurgetrouwe weergave, terwijl een kleurenschoonheid wordt gegeven die aller bewondering gaande maakt. Wat dit laatste betreft, munt vooral de bloemenfantasie uit. De groote brand in de benzine-fabrieken van Poitiers, waarbij vooral het uitrukken der brandweer bijzonder fraai is, de leeuwenjacht en vooral de skyloopers op de sneeuwvelden zijn bijzonder mooi, terwijl atlerkoddigste tafereeltjes op hel doek worden getooverd bij de Fransche familie, die zich uitstekend amuseert en vooral in het laatste nummer: paard op hol. Daarbij woidt zoo onbedaarlijk ge lachen dat er haast geen einde aan schijnt te komen. Zoo is een afwisseling verkregen, die er voor zorgt dat den geheelen avond door de aandacht gespannen bljjft. De platen zijn rustig, trillingen komen absoluut niet voor, terwijl de piano en de verklaring van eender heeren mede-' werken, het geheel tot een zeer aan bevelenswaard amusement te make». Wie iets moois wil zien en bovendien genieten wil van allerleukste tooneeltjes kunnen we dan ook een bezoek bij Albert frères ten zeerste aanraden. Het voorstel van den heer van Duinen inzake de onderwijzerssalarissen luidt als volgt Bij deze heb ik de eer U aan te bieden eene wijziging in het voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende de salarisregeling van hel personeel aan ae Openbare Lagere Scholen alhier, en te lezen in plaats van „Toe te kennen 6 tweejaarlijksche verhoogingen van f 50", toe te pennen io twee jaarhjksc/ie verhoogingen van j jo. In verband hiermede stel ik verder voor de verhoogingen op 30 en 35-jarigen diensttijd te doen vervallen. Deze wijzigiDg van het voorstel van B. en W. is gegrond op het mijns inziens, onbillijke wat in dat voorstel is gelegen voor hen, die niet kunnen genieten van de nieuwe regeling en geen hoofden van scholen zijn. Waar het maximum van de laatste met f 100 verhoogd wordt, eiseht, dunkt mij, de billijkheid ook voor de onder- wijzers(essen) van bijstand het maximum te verhoogen. Het voorstel van snellere periodieke opklimming acht ik voor de jongere onderwijzers eene verbetering, maar af doende, ter voorkoming van talrijke mutatiën zooals dit in den laatstee tijd heeft plaats gevonden, acht ik haar niet. Wanneer jongere onderwijzers hun eigen belang goed begrijpen, zullen zij blijven solliciteeren naar plaatsen waar het maximum salaris hooger is, en desnoods voor T oogenblik eene perio dieke verhooging daaraan willen opof feren. Indien het maximum salaris van de onderwijzers(essen) van bijstand hier verdiend, maar niet gespaard hadden, in bekrompen omstandigheden gaan leven of in Antwerpen en Amerika werk zoe ken. Sedert bleef de meerdere of min dere werkzaamheid in de diamantslijpe rijen aan schommelingen onderhevig. De goede naam die onze boter vroeger in het buitenland bad ging verloren, toen de zucht naar oneerlik winstbejag er toe leidde de boter te vervalsen. Daar kwam nog bij dat de Deense boeren een nieuwere en betere wijze van boterbe- reiding volgden, terwijl onze boeren stijf vasthielden aan de manier waarop hun voorvaderen boter hadden gemaakt. De margariie-fabrieken die sedert 1870 voor de minder gegoeden een uitstekend sur rogaat voor boter leveren, maakten grote opgang, en verwierven voor ruim 90 pet. de invoer in Engeland. Bierbrouwe rijen, beetwortelsuiker-, kakao-, zeep-, stearine-, papier- en aardappelmeel fabrieken verrezen in menigte en maakten over 't algemeen goede zaken. Door toepassing van de nieuwste uit vindingen konden de textielfabrieken in Twente en Limburg de afzet verdrie voudigen. Nadat de beschermende rechten voor de riviervisserij waren opgeheven, ver meerderden voor de haringvisserij sedert 1856 de toen bestaande 82 buizen en 200 hommen, met 300 loggers, kotters en sloepenen 150 bommen. De versnelde ver voermiddelen maakten net mogelik verse zeevis tot ver in Duitschland en in Zwitserland in te voeren. Het ministerie Kuyper liet in de troonrede van September 1901 de vol gende hervormingen aankondigen in Biet verhoogd wordt, zal de trek naai elders grooter blijken dan thansnu ig alle gemeenten eene herziening van dt salarissen moet plaats vinden. En indien jongere onderwijskracliteg niet solliciteeren naar financieel beten plaatsen, zoude dit niet voor hen pleiten Maar een betere financieele positi zal ook hier verkregen worden bij eenig. verhooging van het maximum. Te meer wanneer de verhoogingei aa 30 en 35 jarigen diensttijd vervallet in vsrband met de 10 tweejaarlijksch verhoogingen. 't Ligt voor de hand dat een stilstan in eenige verhooging gedurende 18 jan (van 12 tot 30 jarigen diensstijd) ee te groote tijdruimte is. De adressen van den Bond van Ni derlandsche Onderwijzers en van he Nederlandsche onderwijzers genootschaj en dat van de Commissie van Toezie! op het Lager onderwijs strekken o. allen tot verhooging van het maximun salaris. Redenen, waarom ik mij genoopt ge voelde eenige wijzigingen in het voorsh van Burgemeester en Wethouders voo te stellen Lijst van aan onbekende adresss brieven en briefkaarten verzonden ovi de 2de helf van de maand April. Brieven (Binnenland). G. de Kovel Amsterdam. Mej. Jacoba Engert Briefkaarten (Binnenland). L. Lancée Hilversum. Wed. J. van Rijn. Utrecht. Mej. Ch. v. d. Bank Eemnesbuitet Mastert Utrecht. Briefkaarten (Buitenland). W. A. Jellema Ennterstraist (Weitfalei BAARN Enkele grappenmakers alhielj1 hadden Dinsdagavond gedrukte invi tatie-kaarten rondgezonden voor de bri zichtiging van het nieuwe raadhuis o Woensdagmorgen (1 April). Eenige it gezetenen werden de dupe van dez aardigheid en moesten aan den ingan van het gebouw vernemen, dat ra gezonden uitnoodigingen niets beken was. Men bood evenwel den bezoekei de gelegendheid het gebouw, dat binnei kort in gebruik zal worden genome te bezichtigen, waarvan de meesten, n zij zich toch de moeite hadden getroo er voor op pad te gaan gebruik maak ten. Een der plaatselijke bladen wei ook misleid en plaatste in het numtne dat 1 April verscheen de mededeelinj dat hel nieuwe raadhuis „heden" m 2 uur n.m. tot donker voor een iede vrij was te bezichtigen. Dat ook op di bericht velen afkwamen spreekt va zelf. Maar men was ook voor hen zo welwillend het gebouw open te steller Kantongerecht. In de zitting van 30 Maart zijn d volgende vonnissen gewezen: Dronkenschap: G. K. f 3 of 3 d. 0 B., f3 of 3 d., A. J. V. d. H. f3 of d., J. G. K. 13 of 3 d., allen te Amen foorl. R. de K. f3 of 3 d., Ph. D. f of 3 d., J. V. f3 of 3 d., G. H. f3 o 3 d., allen te Baarn. E. deR. f3 of 3d A. de K. f 3 of 3 d., allen te Soest wetgeving en staatsbestuur: 1. Herzie ning van de Zondagswet, 2. Wetteliki I bescheiming van het zedelik karaktei 1 van het opeabare volksleven. 3. Be teugeling va» de speel- en drankzucb op openbaar terreia. 4. Vrymaking vu het onderwijs in zijn ondericheideni vertakkingen. 5. Rechtstreekse vertegei woordiging van de landbouw. 6. Be strgding van vervalsing van d voedingsmiddelen. 7. Bestrijding v»i oaeerlike mededinging. 8. Ontwikkelio, van de praktiese volksopleiding. 9 Re geling van het leerlingstelsel. 10. 01 trooirecht voor uitvindingen. 11. Vet betering van het konsulaatweze». 12 Nadere regeling van het arbeidskoatrail 13. Uitvoering va» de Ongevallenwet onverwijld na de regeling van het beroep 14. Uitbreiding va» de verzekering tegel ongevallen bij de zeevisserij en i< landbouw. 15. Verplichte verzekeriol tegen de gevolgen van ziekte, iavaliditeil en ouderdom. 16. Versterking van in komsten van het rijk, allereerst dooi herziening van het tarief van invoer rechten. 17. Regeling van de admini stratieve rechtspraak. 18, 19 e» 20- Regeling van de landstorm, de militairs pensioenen en de militaire rechtspraak 21. Invoering van snelvuur geschut. 21 Regeling van de rechtspositie van de inlandse Christenen in Nederlands Indil 23. Steun voor de Christelike zending- 24. Decentralisatie van bestuur i> Nederlands Indië. 25. Ontwikkeling van Suriname en Curasao. VAN Ministers en Kamerleden sedert het Jaar 1858, ontleend aan Kollewyn's Geschiedenis van Nederland, 4e deel. 37. SLOT. Ondertussen was de welvaart in ons land, over 't algemeen genomen, voor uitgegaan. Langs de boorden van hel kanaal van IJmuiden waren 24,000 H. A. tussen de jaren 1873'77 ingepolderd. Aan de Dollart werden door inpoldering 10,000 H. A. land gewonnen, en de Legmeer plassen tussen Nieuwer Amstel en Aalsmeer in bouw- en weiland ver anderd. Sedert 1849 werden door heideont- ginning in Gelderland, Overijsel, Drente en Friesland 60,000 H. A. tot vruchtbaar land gemaakt, voor een gedeelte met het doel om arme lieden die liever door arbeid dan door bedelen in hun onder houd wilden voorzien aan een bestaan te helpen. In de laatste halve eeuw nam de be volking met ongeveer 2 miljoen toe en klom de gemiddelde leeftijd voor volwas senen van 36 tol 45 jaar. Hiertoe werkten krachtig mede de toepassing van ge zondheidsmaatregelen zo in de steden als op het platteland, in 't biezondcr wat zuiver drinkwater en onschadelike voedingsmiddelen betreft, waardoor be- smettelike ziekten veel minder omvang kregen dan vroeger, en steeds meer zorg- werd gedragen voor het lichamelik en geestehk welzijn van armen. Van toe nemende welvaart spreken de cijfers van verbeterde woningen, de spaarbankboek jes, de per hoofd gebruikte voedings middelen, alsmede het afnemen van de sterfte- en het toenemen van de ge boortecijfers. Ztker er blijft nog veel te doen over om de nog bestaande ellende te keren. Maar van één kant kan het niet komen. Zij die hulp behoeven in de levensstrijd moeten de maatregelen die in hun belang worden genomen krachtig steunen door te willen werken en door in goede dagen wat te sparen voor de kwade die men vooruit weet dat komen zullen, zoals de meesten doen die zich ruimer kun- den bewegen. Het verlenen van hulp kan bij hen die geholpen worden leiden tot zorge loosheid, tot de gedachte: daar zal toch wel door mensenvrienden in onze nood worden voorzien; maar zij die in ellende zitten moeten inzien dat zo te denken onmenswaardig is. De eerste plicht van de mens is, niet te zitten wachten tot er hulp komt, maar te trachten zich zelf te helpen. Voor handel en nijverheid die zich krachtig begonnen te ontwikkelen moesten zoveel mogelik belemmeringen worden weggenomen. De Hollandse IJzeren Spoor weg-Maatschappij voldeed aan de be hoefte aan betere verkeerswegen door meer aansluitingen te maken met de Duitse spoorwegen, terwijl de staat ook in 't belang van handel en nijverheid in 1890 de Rijnspoorweg naastte. Het kanaal van IJmuiden dal in 1876 ge-

De Eemlander | 1908 | | pagina 2