C. W. HOL ALLERLEI. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ADVERTENTlBW. LOUIS KLEIN Hzn. pianostemmer en Reparateur. WESTSINGEL 1. Opmaken en Stoffeeren Beurs van Amsterdam. H. M. f3 of 3 d., te Bunschoten. C. de g, f 3 of 3 d., te Eemnes. H. M. f 3 of d., te Hilversum. D. H. 13 of 3 d., Hoevelaken. J. v. d. B. f 3 of 3 d., te Barneveld. Zonder recht daartoe vee laten looper. op grond die beplant is. G. A. f 3 of d te Eemnes. Strooperij. W. v. L. f3 of 3 d. te Baarn. Straatschenderij. J. W. B. terug aan iuders, te Baarn. het vervoer door een trekdier doen daats hebben op een noodeloos pijnlijke kwellende wijze, II te Barneveld ■onder vergunning met hondenkar ■ijden. H. v. D., resp. f5 en f2 subs, en 3 d. hechtenis. Zonder recht op verboden grond 'oopen. T. t. V. f3 of 3 d., te Soest. V. T. d. H. f3 of 3 d., te Hilversum. H. H. f3 of 3 d., te Leusden. Op den openb. weg een trekdier on beheerd te laten staan. D. v. d. W. f 2 of 2 d., te Eemnes. J. v. d. W. f2 of d., te Huizen. K. B. f2 of 2 d., H. M. f 2 of 2 d., beiden te Spakenburg. Zonder recht daartoe op den Spoor weg te loopen. A. v. D. f 2 of 2 tl., T. v. M. f 2 of 2 d., W. v. M. f 1 of 1 d., l5e D. v. d. P. f 1 of 1 d., allen onder Barneveld. Zonder vergunning sterken drank vi het klein verkoopen. G. H. f 10 of vr. tuchtschool. G. v. H. f 10 of 5 d., beiden te Renswoude. In verlojlocalileit sterken drank heb ben. H. M. f20 of 15 d., te Amersfoort. In een cajé een persoon die' in ken- Ujken staat van dronkenschap verkeert toelaten. G. H. f5 of 5 d., te Baarn. In een winkel magarine voorhanden hebben zonder dat op die waar het woord margarine voorkomt. C. A. S. (5 of 4 d., thaas zwervend. Leerplichtwctovcrtreding. P. M. reci dive f2 of 2 d., M. v. C. f4 of 4 d., beiden te Amersfoort. J. P. recidive f 3 of 3 d., te Hoogland. Wielrijden zonder licht. G. v. d. W. f 2 of 2 d., te Renswoude. W. H. f 2 of 2 d., te Ederveen. T. Z. fS of 2d., te Hamersveld. T. J. W. f 2 of 2 d., te Baarn. In gesloten jach/tjd wild vervoeren Recidive 7 d. verbeurdverkl, haas met last tot uitlevering subs, f 1 of 1 d., H. N. te Hilversum. Jagen zonder vergunning, Na gedaan verzet door opposant bekrachtigd. R. S. (te Driebergen. Op den berm van een weg in de prov. Utrecht zonder vergunning van het gemeentebestuur aarde nederleggen. VI. v. d. H. t 2 of 2 d., te Hoogland. Hondenkar geleiden waarvan de hon den niet van een lederen halter voor den zijn. J. de G. Hzn., f2 of 2 d., te Spakenburg. P. v. W. f 2 of 2 d., P. S. 1 2 of 2 d., beiden te Eemnes. G. v. d. H. f 2 of 2 d., te Amersfoort. Op hondenkar zitten in de J kom eener gemeente. H. K. f2 of 2 d., te Amersfoort. H. v. S. f 2 of 2 d., te Nijkerk. Te Baarn eene collecte houden. C. S. f2 of 2 d„ te A'dam. De heeren J. N. M. en H. L. S., de eerste manufacturer, de tweede uit gever der Nieuwe Hengelosche Courant, zijn door den kantonrechter te Enschede veroordeeld tot f 5 en f 0.50 boete. De eerste plaatste in de N. H. Crt. een idverlentie, waarin werd medegedeeld, dat binnen een bepaalden tijd een datum was vastgesteld, gedeponeerd bij den notaris, en ieder die op dien datum bij M. zou koopen zijn geld terug zou krijgen, wat geschiedde. Tegen den heer M. en den uitgever der Nieuwe Hengelosche Courant werd daarna proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding der loterijwet. KALVEREN IN DE WEIDE. Brengt niet te jong kalveren in de weide I Het groote nut, dat het in de weide zijn heeft voor de ontwikkeling van kalveren die tot koeien zullen worden opgefokt, komt niet geheel tot zijn recht wanneer de diertjes op te jeug digen leeftijd in de weide wordeu ge dreven. Kalveren die op den leeftijd van drie maanden of meer, in de weide komen, zullen het eigenlijke weide- voeder beter verbruiken en daardoor vau den weidegaog meer nut hebben dan zulke die reeds wanneer ze twee maanden of misschien nog jonger zijn, in de weide worden gebracht. Heel dikwijls worden, vooral op de kleinere boerderijen, kalveren die 'in den voorwiuter of omstreeks Nieuw jaar gebouwd zijn, en die anders wel voor de fokkerij zouden worden aan gehouden, geslacht omdat men de voederonkosten gedurende den vrij langen tijd die nog tot het begin van het voorjaar verloopen moet, wil be spareu. De vroeg in den winter en toch niet te dicht bij het voorjaar ge borenen trekken voor hunne geheele ontwikkeling uit den weidegaug in het eerste levensjaar veel meer nut, dan de kalfjes die kort voordat het vee buiten komt, het levenslicht aan schouwden en misschien reeds als zes- of achtweeksche dieren buiten komen. Hierbij vooropgesteld natuurlijk, dat de kalveren gedurende den winter be hoorlijk gestald zijn in een ruim licht en luchtig hok waar voldoende droog stroo verstrekt wordt. Hoe dikwijls moeten ze zich niet vergenoegen met een tochtig kotje in den hoek van een schuur, zonder lucht of licht, onvol doende gevoed rondbaggerend ln een drassige mestmassa. In den regel is de dektijd van de koeien daarenboven zoo gekozen, dat de kalveren in de eerste drie maanden van het jaar op de wereld komen. Dan is de verschkalide koe juist in het stadium van hare hoogste melkproductie, wanneer ze in de weide zich metjoog gras voeden kan. Op deze wijze wordt de melk goedkooper geproduceerd, dan bij stalvoedering ooit mogelijk is. Hierbij wordt dus minder met de kalveren rekening gehoudenin elk geval moet aan de dieren, die misschien op jeugdigen leeftijd buiten komen, in den eersten tijd dat ze in de weide doorbrengen, hetzelfde voeder verstrekt worden dat ze op den stal kregen. Er mag niets worden afgehouden, zoodat ze gedurende den eersten tijd zonder ook iets van het weide voedsel, het gras, te nuttigen toch volkomen ver zadigd worden. Aangezien het voor de jonge kalveren vooreerst nog absoluut niet op het gras aankomt, is het voldoende voor de diertjes dat ze, wanneer ze pas buiten komen, een speelplaats hebben zij het ook dat er geen spruitje gras te vinden is. Dit is stellig te verkiezen (temeer wanneer er een gelegenheid is waaronder de kalveren bij slecht weer kunnen schuilen), boven een over vloedige weide ver van huis zoodat niemand meer naar de dieren omziet en waar ze den geheelen dag en den ganschen nacht aan wind en weer zijn blootgesteld. Straatroof. Gisteren is te Roermond, een verschrikkelijk brutale straatroof gepleegd. Omstreeks 8 uur vrerd de bode-ontvanger van de gemeen telijke gasfabriek, die zijn dagelijksche ronde gedaan had en met eene som gelds naar de gasfabriek ging, op den Prinsendijk nabij de Kathedraal, een nog al duister laantje, door een of meer per sonen aangerand. Peper schijnt men hem in de oogen geworpen te hebben en er zgn hem ver schillende wonden met een mes toege bracht. Zijn tasch met een vrij groote som gelds, die hij met een riem om het lijf draagt, werd hem afgesneden en ont vreemd. In bewusteloozen toestand is hij aldaar gevonden. Zijne wonden zijn evenwel niet levensgevaarlijk. De politie doet onderzoek. Tandenverpleglng op school. In de Pinksterweek wordt te Darmstadt de jaarvergadering gehouden van den «Deutscher Verein für Schul- gesundheitspflege, bij welke gelegen heid vooral de tandenverzorging op de school en de schooltandheelkundige kliniek een onderwerp van grondige bespreking zal zijn. Prof. Jessen (Straatsburg) zal het onderwerp inleiden, daarbij uitgaande van de volgende stellingen 1. Tand-caries is de thans meest algemeene volksziektezij benadeelt de ontwikkeling van het kindheeft invloed op de schoolsche en militaire geschikt heid en bevordert de infectie-ziekten. 2. Hare bestrijding is noodzakelijk en zonder al te groote kosten voor de gemeenten mogelijk. 3. Behalve de voorlichting in de scholen en de opleidingsinrichtingen voor onderwijzers is het doel de tand heelkundige behandeling op scholen, die der onbemiddelden op kosten der gemeenschap. 4. In groote steden moet de aanstel ling van tandartsen, gelijkgesteld met schoolartsen, eene hoofdbetrekking zijn; in kleinere plaatsen een nevenbetrek king. Bepaalde districten combineeren zich en bezoldigen den schooltandarts (in hoofdbetrekking) gezamelijk. 5. De systematische behandeling der volksschoolkinderen - is slechts in de stedelijke schooltandheelkundige kliniek mogelijk. 6. Den corporaties voor vacantie- koloniën, kindertuinen, bewaarscholen, boschscholen, reddings-, opvoedings- en weeshuizen kan niet genoeg aanbevolen worden, slechts kinderen met een ge zonden mond op te nemen, of anders in ieder geval terstond tandheelkundige verzorging te geven. Ook de hulpschool (Hilfsschule) kan haar doel slechts be reiken, door samenwerking met de school-tandheelkundige kliniek. 7. De systematisch doorgevoerde be handeling van alle volksschoolkinderen is een werkelijk hulpmiddel ter bestrij ding der infectie-ziekten en voorkoming van tuberculose. De rationeele school tandheelkundige kliniek is dus een doel matige inrichting ter voorkoming en bestrijding der tuberculose. 8. Het voordeel van eene school-tand heelkundige verzorging voor het kind is onmiddellijk binnen enkele jaren aan te toonen. Na eene uitvoerige opgave der kosten komt prof. Jessen tot de slotsom, dat deze in een groote stad niet meer dan een Mark jaarlijks per kind zal bedragen. Zeventig mark aan goud ingeslikt. Te Myslowitz (Obersch) had een klerk kennis gemaakt met eene jonge dame, die hij uitaoodigde voor een gezellig avondje op zijne kamer. Een paar uur na haar vertrek vermiste de jonge man zijn beurs met 7 goudstukken. Alles wees er op, dat de .dame" ze weggenomen had. De politie was weldra aanwezig en de operettenzangeres Irene Welzel, zooals de verdachte dame zich noemde, begon nu een staaltje van haar talent als actrice te geven. Bij alles wat haar dierbaar was zwoer ze geen dievegge t* zijn. Maar dit alles baatte haar niet en ze werd gearresteerd. Onderwijl vond men de leege beurs terug in den mest put bij het huis. Nogmaals werd de zangeres verhoord en nu bekende zij de goudstukken te hebben ingeslikt. Dadelijk werd haar een braakmiddeltje ingegeven, maar goud kwam er niet te voorschijn. Nu zit ze nog steeds in de gevangenis, streng bewaakt vanwege haar gouden inhoud. Een geplaagd Volksver tegenwoordiger. Dr. Paul Ham burger verhaalt in Der Tag het grappige geval van een vroegeren afgevaardigde van het centrum in den Duitschen Rijks dag. Bedoelde volksvertegenwoordiger sprak altijd over hetzelfde onderwerp en daar de oude heer een zeer zwakke stem had, kon men over hem in de verslagen der bladen nooit anders lezen dan dit: ,De afgevaarde Lingens, op de tribune niet te verstaan, sprak over de Zondagrust van het spoorwegpersoneel." Eens gebeurde echter het merkwaar dige, dat Lingens in den Rijksdag een heel ander onderwerp ter sprake bracht. De verslaggevers bemerkten hiervan ech ter niets en den volgenden dag vertelden alle bladen met beminnelijke overeen stemming ,De afgevaardigde Lingens, op de tribune onverstaanbaar, sprak over de Zondagsrust van het spoorweg personeel." Dat vond de oude heer toch te kras en in de volgende zitting be klaagde hij zich bitter over de pers, die zoo slecht verslag had gegeven van zijn jongste rede. Maar toen hij daarna in allerlei kranten ging kijken of er een bericht in stond over zijn klacht, stuilte hij overal weer op de van ouds bekende mededeeling: ,De afgevaardigde Lingens, op de tribune niet te verstaan, sprak over de Zondagsrust van het spoorweg personeel Toen zag hij in dat er niets aas te doen was en hij legde er zich bij neer. Italiaansche Schouw burgstatistiek. Italië bezit niet minder dan 1517 schouwburgen, d. w. z. dat er één schouwburg is op elke 22068 inwoners. In verhouding heefl Mantua de meeste theaters, n.l. een op de 7761 inwoners, de minste heeft de provincie Potenza met één op de 102142 in woners. De steden, het rijkst aan schouw burgen, zijn verder Napels 21, Milaan 17, Turin 12, Genua, Bologna en Flo rence elk 11, Rome 9, Gatania 7, Venetië, Livorno en Palermo ieder 6. De meeste toeschouwers kan met 3500 plaatsen het Scala-theater te Milaan be vatten dan volgen de Vittorio Emmanuel- schouwburg met 3200 plaatsen, de Verdi- schouwburg te Florence en de Sancarlo- schouwburg te Napels, beiden met 3000 plaatsen. Maar het aantal toeschouwers kan in deze schouwburgen nog grooter wezen, daar in Italië overal nog een groot aantal staanplaatsen zijn. Een bloem inhetknoops- g a t. Weet men, dat de aardige gewoonte om een bloem in het knoops gat te dragen, haar ontstaan te danken heeft aan een tragische geschiedenis Tegen het eind van het jaar 1842 zat een gezelschap elegante jongelui uit de voornaamste kringen van Parijs bijeen in het café Anglais, toen ze in den loop van het gesprek, op het idee kwamen een nieuwe mode in te voeren, 's Avonds zou iedereen iets nieuws gevonden moeten hebben en daarmee in de opera verschijnen. Iiero, die het origineele idee had, zou een diner worden aan geboden. Jules de G., een van het gezelschap, begaf zich na afscheid te hebben genomen, naar zijne zuster, die verloofd was met een graaf, die Jules zeer antipathiek was. Deze kwam spoedig daarna binnen, gaf zijn meisje een prachtig boeket rozen en wilde zijn aanstaande zwager de hand reiken. Deze weigerde echter en er ontstond een twist waarin Jules den graat zwaar be- leedigde. De graaf vertrok met een lange blik afscheid van zijn meisje aemend. Jules verklaarde zijne zuster, dat hij nu zijn doel bereikt had, daar hij haar hu welijk met dezen man had willen .voor komen. En terwijl hij een roos uit het boeket rukte en in zijn knoogsgat stak, riep hij uit„Ik zweer, dat ze hier niet weer uit genomen zal worden, voor ze rood is van mijn bloed of van dat van je aanstaanden man." Een duel was onvermijdelijk en om getuigen te halen, begaf Jules zich naar de opera, waar hij wisl, dat zijne vrienden zich moesten bevinden. Nauwelijks hadden ze hem gezien, of alten riepen„Jules heeft het gewonnen hit is bizonder smaakvol en ziet er prachtig u,t, we zijn overwonnen Een bloem in het knoopsgat zal voor taan het kenmerk onzer Jockey-club zijn." Den volgenden dag vond het duel plaats, waarin de graaf gedood werd. De vrienden boden Jules, omdat hij den wedstrijd gewonnen had, een diner aan. De zuster verscheen echter nooit weer in gezelschap en heeft het nooit over zich kunnen verkrijgen, haar broer terug te zien. De gewoonte, een bloem in het knoopsgat te dregen, breidde zich evenwel snel uit en werd weldra zeer algemeen. Burgerlijke Stand van 2 April. GEBOREN Heintje, d. van Jan Stomphorst en Evertje Evers. ONDERTROUWD: Dirk Sondervan en Alida Wilhelmina Bergmann. Jan Veer en Maria de Kruijff. Wilhelmus van Wageningen en Hendrieka Hop mans. Carel Anthonius Kras en Barta van Wageningen. OVERLEDENMaria Jacoba Kraaij- vanger, 51 jaar, ongehuwd. 387e Staatsloterij. Eerste klasse. Tie- king van 2 April 1908. (100 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 135 1479 2604. Te zamen 3 prijzen. De tweede klasse trekt van 13 16 April 1908. Laatste Berichten. TWEEDE KAMER. De heer Helsdingen houdt zijn inter pellatie nopens het optreden van den wn. burgemeerster van Krommenie. Spr. vraagt lo. of de Minister het in het algemeen wenschelijk acht dat een werkgever, die door zijn optreden de onmiddellijke oorzaak is van een gespannen verhouding tusschen kapi taal en arbeid, als waarnemend burge- meerter optreedt2o. of het juist is dat de heer Verwer zich tegenover een der uitgeslotenen heeft uitgelaten als bovenvermeld3o of de Minister een wijziging der Gemeentewet wil toezeggen waardoor een dergelijke toestand voortaan onmogelijk wordt gemaakt. De minister van Binnenlandsche Za ken vindt de eerste vraag niet zuiver gesteld. Denkt men zich het geval zuiver hypothetisch dan vindt hij zulk optreden niet wenschelijk. Op de tweede vraag kan slechts ont kennend worden geantwoord. En wat de derde vraag betreft is den minister van een misstand niets ge bleken. Er is dus geen aanleiding in het voorgevallene om de wet te wijzigen llrirrlngenstrsaf 3, bericht hiermede, dat hij zich te Aniers foort gevestigd heeft, als Beveelt zich beleefd aan voor hot "vatralle soorten MEUBELEN. 2 APRIL. Opgave van de Firma LAMAISON k BOUWER k Co. Holl. fondsen iets lager. Buitenl. fondsen zeer vast voor Russen. 1906 noteerden 89J-. Peru prijsh. Mijnen flauw, voor Redj. Lebong. Siman en Gr. Gobar iets beter. Cult. aand. een fractie lager voor Voratenl., han del zeer beperkt. Kon. Petrol, vast, overige soorten prijsh. Tabak flauw, alleen prijsh. waren Amst. Deli., Deli Guit. en Medan. Amerika verk. in lustel. stemm. mei weinig handel. Het div. Atchison is verl. van 6°/0 op 5De arbitr. kocht schoorv. en het slot was flauw. Staataleeningen. NEDERLAND. Obi. N.W.S. 3 f 1000. Cert. id. 3 f 1000. id. id. J1/, flOOO. honoarijï. Obl. 1892/1904 4 Kr. 2000. Italië. Obl. 1862—81 4 Ls. 100—187m. OosTEllRUX. Obl. Jan.—Juli Mei—Nov. PoRTUSAL. Obl. Ie Serie 8# 4 4 3 8 Kr. 2000. Kr. 2000. t Frs. 100. 600. Vorige koers 91,V 90/- 75| 98i 98A 61A 59J 2 April 931 90A 75-iV 98-1 98A 621 69! Rusland. 1884 Goud 5 G.R. 125/500 Gr. Russ. Spoor 98 4 G.R. 500 Nicolaispoor 1867/69 4 20 1880 4 G.R. 625 Hope Co. 89/90 4 G.R. 625 6e Emissie 1894 4 G.R. 625 TuRIIrt. Obl. 1902 4 frs. 500/2500 Argintinië. Obl. 1896/99 4 100 Brazilië. Funding Loan 5 100 Obl. 1903 5 100 1901/2 Resc. Don. republiek. m. tick. 1901 100 Industrieele en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Foundryaand.dll. lOOt Un. St. Steel corp. dll. 100Q 85J 76J 76! 84 J 85 78J- 78 78A 78 78 104 97 A - 53f 161! 161 281J- 91TV 127| 128|- 31| 34 A 34H Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stoomv. Mij. aand. f50i Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij. Nederland aand. f 500/1001 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 4'/j 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 iTALlë. Zuid Ilal. Spoor 3 L. 500/5000 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4% Gonv. 1000 Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 142| 140 115 140 131! 7f 19A 67J- m 19'! 67/ 656 ïoo! 428" 235! 1015- 426 235! 387 66! 66J 73/ 95| 60A 20A m 73 95! 60/ 21tV 15! Kansas City S. aand. 1000 21A 22! j, pref. 1000 52! 53! Obl. 3 1000 69tV 69-/V Missouri aand. dll. 1000 23Ü 22« id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 80 Rock Island aand. dll. 1000 14A 14H South rail dll. 1000 13| 13| South Pac dll. 1000 73A 73| Union Pac 127tV 187* id. Gonv. Obl. 4 dll. 1000 83! 83! Prolongatie-rente H h H 3! Koersen van New-ïork. Van Heden. FONDSEN. Slot van gistoron Oponingsk van hodon 74 74* Rock Island Common 14/- - 15 Missouri Kansas Sc. Texas 23! New-York-Ontario 32f Norfolk Western 634 73f 73| 13/ 13! 125 125 U. S. Steel Common 34! 33! 22 do. do. Pref. 52 Stemming: prijsh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3