DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. <fo. 66. ZATERDAG 18 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DB EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. PASCHEN. FEUILLETON. "De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B». G. RIJK ENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4. Franco per post5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau BB.EEDESTBAAT 20, Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertêntiën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentlekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Op Paaschmorgen vond men den rooten 3teen weggewenteld van de pening van het graf en de begraven Ihristus bewoog zich opnieuw onder e menschen. In iedere eeuw, aan ieder volk is en dergelijk verhaal geleerd als dat an den begraven Christus. Aan ieder olk is een ceremonie onderwezen, die e verlossing van dien Christus-geest ymboiiseert. En deze jaarlijkschecere- ïonie werd verbonden, met de komst an het voorjaar, zoodat op deze wijze en deel van haar beteekenis aan den rmsten geest werd overgebracht. In zijn oudste vormen voor het hristendom nog bestond werd het 'aaschfeest gevierd ter gelegenheid an het ontwaken der natuur, tijdens elente-naehteveningopden21en Maart, a den winter slaapt de natuurzij chijnt een doode onder het witte aken, dat het landschaps dekt. Dat ernstig en verheven en herinnert .an het einde van alle dingen, aan mzen eigen, stillen doodslaap. Maar de schijndoods herleeftmaar Ie eeuwige natuurwetten, die dit on- netelijk heelal beheerschen, is de ichjjnbare dood, de ontwikkeling, de ;roei van een nieuw leven. Onder meeuw en ijs slaapt de levenskiem, >m, als het voorjaar komt, te zwellen )n zich te openbaren in het jonge poen, in de eerste bloemen. De dagen engen, de zon stijgt hooger, reeds (even enkele schoone dagen ons een roorsmaak te genieten van den zomer. De lente! Dat is herleving, dat is de jpstanding, de vernieuwing van de atuur. En voor haren invloed is nie- i mand ongevoelig. Het is, als de winter foor goed geweken is, of ook wij ver- inderd zijn een nieuwe kracht onze polsen doet kloppen, zooals de levens sappen stijgen in de plant en uit de knoppen de bladeren doen ontspruiten. De lente, dat is het schoone jaargetij, zooals de dichter het uitdrukte, „waar alles in verjonkt." Op een schoonen voorjaarsdag ver laten wij onze woDingen en zien hoe het leven overal ontwaakt en wjj ge- looven in dat leven. Allen hebben wjj onze winterdagen, waarin stormen ons hebben getroffen en hebben doen lijden. Wij hebben dat verborgen, omdat het leven dat aldus wil, omdat voor Jwat ons het diepst ontroert en aangrijpt, geen woorden bestaan en bij menschen geen troost is. Dan kan het zijn, dal ons gemoed zich verhardt, een ijskorst zich legt om ons hart en wij ons als vreemden gevoelen, eenzamen, te midden van het bruischende leven. Maar dan keeren de tijden. - Wij merken verschijnselen op, die ons op beuren en hoop geven voor de toe komst. Er valt onverwacht een zonne straal op ons pad, die wij niet kunnen nalaten met vreugde te begroeten en dan komt het oogenblik, waarop wij alles met andere oogen aanschouwen, opmerkende wat om ons is, en dat predikt dat het leven sterker moet zijn dan de dood. De herleving van de natuur na den doodslaap van den winter roept ons deze les luide toe Wij vieren die herleving met een ge wijd feest; een natuurfeest gewijd door de groote herinneringen, die de religie daaraan heeft verbonden. Op een voorjaarsdag, als de natuur ontwaakt, viert het christendom het feest der opstanding van zijn stichter. Dit christendom is verdeeld door aller lei leering en bij duizenden heeft het kinderlijk geloof plaats gemaakt voor eene wereldbeschouwing, die, wat anderen aannemen als feiten, als realiteit, het werk acht van de ver dichtende legende. Maar hoe men daarover moge den ken, in overeenstemming met de Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 12) - Dankje. Bop en Jim zijn bij mij _oed vertrouwdIn den beginne rukten ze me bijna de handen uit het gewricht. Met papa schikt het nogal. Hij is niet in zijn humeur van wege fe overstrooming. - Dat kan ik hem niet kwalijk temen. Het ziet er hier ook leeljjk uit! En wil jij ook al een dommen streek gaan uithalen, kleintje By keek zyne zuster van ter zijde jjimlachend aan en moest lachen toen Hij zag dat zij tot over hare ooren bloosde. In zijn oog was Ilse ondanks haar twintig jaar nog het kleintje dat "leen bedorven en geplaagd mocht Worden, maar niet „au serieux" ge- tomen. Zy was ook ruim acht jaar jonger dan hij en ze was opgevoed hoor hun oudste zuster Hildegard die ta den dood hunner moeder het huis houden had bestuurd. Aangezien Ilse niet antwoordde levensverschijnselen, die wij om ons heen opmerken, in overeenstemming ook ten slotte met de gewijde traditie, kunnen wij het Paaschfeest vieren als de blijde dag van goede belofte. Men zegt dikwijls van dezen tijd, dat hij zich uitsluitend bekommert om materieele dingeu, doch dit is niet waar en deze opvatting een resultaat van gebrekkige waarneming. In nieuwe vormen ontluiken telkens weer oude idealen als uit de knoppen der lente bloemen. Aldus hooren wij de boodschap van het Paaschfeest, dat de onsterfelyk- heid van het leven verkondigt. De lentelucht, die zweeft over den bodem, waarin duizenden kiemen naar ont wikkeling streven, spreekt tot ons van blijde hoop. Is niet de winter gegaan en is niet alles nieuw geworden En wy zouden dit schouwspel gadeslaan met den winter in ons gemoed? vervolgde hy Wie is het Ilse Kom er maar voor uit I Een luite nant met schulden he Die ietwat beschennende toon hin derde Ilse. Zij trok de teugels wat aan en keerde haar broer haar gezicht toe. Wat was dat kleine ding knap met haar schitterende goud-bruine oogen en dien koppigen trek om haar weeken mondDoor den wind was haar rossig bruin haar aan hare slapen wat los gegaan. Zonder be paald mooi te zijn, was zy toch zeer bekoorlijk; dat zag zelf Kröchert, afschoon hij zooals de meeste broers tamelyk wel kleurenblind was waar het de schoonheid zijner eigen zuster gold. Als het een luitenant met schulden was, dan zou papa na eenige malen gezucht te hebben die schulden wel betalen en my hem laten trou wen," zei zij eindelijk niet zonder eenige bitterheid. „Maar daar ik iemand liefheb die een beroep neen, eene zending te vervullen heeft, waarvan gy geen van allen iets begrijpt Lieve hemelhy is toch geen zendeling bij de wilden Neen hy is dichter Dichter?" Hij keek haar met zoo'n in-verbaasd gezicht aan dat Ilse ondanks hare verontwaardiging toch moest lachen. FRANKRIJK. Rochette, de Parysche bankier en speculant, is volgens den Matin," in vrijheid gesteld, maar hij geniet een zeer eigenaardige soort vrijheid. Den geheelen dag brengt hij buiten de gevangenis door, hij werkt, ontvangt bezoeken, doet allerlei zaken af, maar keert 's avonds naar het huis van bewaring terug. Hy wordt voortdurend vergezeld door twee ambtenaren in politiek, maar de verhouding tot deze heeren is van zoo vriendschappelyken aard, dat zy- geregeld als gasten van Rochette aan diens copieuse maal tijden deelnemen en daarbij het genot van een goede flesch Bordeaux niet versmaden. Deze mededeeling klinkt zeer zon derling en men zou geneigd zyn aan de waarheid er van te twijfelen, wan neer het niet vaststond, dat twee berichtgevers van genoemd blad Ro chette gedurende twee dagen lang voortdurend zijn gevolgd en al zyn doen en laten zyn nagegaan. Rochette moet deze welwillende behandeling van de zijde der justitie te danken hebben aan den invloed van eenige personen, die zich lichtelijk met hem gecrompromitteerd hebben en die hy tot dusvere heeft gespaard. ENGELAND. Redmond, de leider der Iersche party in het Lagerhuis, heeft te Dublin verklaard, dat hy en de zijnen dit Ministerie niet zullen steunen, omdat het voor de Home Rule niets te verwachten geeft. Als de regeering met gunstige voorstellen betreffende Ierland aankomt, kan zij op den steun der Iersche parlementsleden rekenen, maar verder is het oorlog. Zoo raadde Redmond de Iersche kiezers te Manchester aan niet op Winston Churchill te stemmen, wat dezen een 1100 stemmen schelen kan. Churchill schijnt er anders niet al te slecht voor te staan, zyn tegenstanders kla- geD steen en been, dat de groote partymannen niet komen spreken, terwijl de liberalen alle zeilen bijzet ten. Bovendien maakt Churchill door zyn sympathiek, slagvaardig optreden een gunstigen indruk. Dat de regeering in sommige byzaken min of meer bakzeil halen zal, lijdt wel geen twijfel. Gladstone verklaarde bv., dat de wet op den achturigen werkdag in het mijnbedrijf tegen Juni 1910 in werking zou treden. RUSLAND. Van de beloofde godsdienstvrijheid in Rusland blijft niet veel over. Een Doemacommissie, onder presidium van den orthodoxen aartsbisschop Eulogius, heeft de wenschelykheid uitgesproken slechts de orthodox Grieksche religie recht van propaganda te geven. En de Heilige Synode eischt handhaving van de wet,zegt, datorthodex-Grieksche ouders verplicht zijn hun kinderen volgens eigen religieuse principes op te voeden. In de provincies met ge mengde bevolking worden de Katho lieken onderdrukt. Te Vana krijgt de geestelijkheid sinds anderhalfjaar geen geld meer en verschillende pastoors zijn verbannen, omdat geweigerd wordt een bisschop te doen vervangen, die door den Paus ontslagen is. En dat alles in naam van den Tsaar. Trek niet zoo'n bespottelijk dom gezicht Hans Moet ik dan een geestig gezicht opzetten terwijl ik zoo schrik Dat is te veel verlangd. Maar hoe heet die dichterEugene Morgenstern. Adolar Himmelblau of zoo iets Spaar me je flauwe moppen Je kent hem trouwens vrij goed." Ken ik hem? Je bedoelt na tuurlijk dat ik hem uit zijne werken moet kennen. Neem me niet kwalijk kindje, maar sedert ik van school ben, heb ik geen gedichten meer gelezen." Dat is erg genoeg." Nou, ik kan het best volhouden zonder poëzie. Maar zeg me nu als het je belieft eindelijk eens wien ge me als zwager wilt geven." Hilmar v. Bodenhausen." Hilmar v. Bodenhausen Ben je mal, Ilse?" Volstrekt niet. Jullie zijt het eer met je malle tegenwerpingen. Wat kunt ge tegen hem hebben Tamelyk veel. Hilmar heeft wel is waar gestudeerd en is zelfs „re ferendaris" maar heeft toen op eens tegen den zin zijner familie met wie hij daarom geheel gebroken heeft, zijne carrière opgegeven, is in allerlei landen geweest en Pardon, daar heeft hij zijne stu dies gemaakt." Zjjne studies voor het TURKIJE. De Porte heeft per nota geantwoord op het memorandum van het Fransche gezantschap. De Turksche regeering verklaart, dat zij overeenkomstig het vergelijk, besloot tot den terugkoop van de haven Tsoungouldak. Op de door de Fransche regeering gestelde eischen tot schadevergoeding, ant woordt de nota niet. In de nota van gisteren spreekt de Porte niet over den aankoop der mijnen van Haraklea, omdat deze een particulier bezit vor men en alleen geëxploiteerd worden door een Fransche maatschappij. De Fransche gezant Constans heeft in den namiddag een onderhoud gehad met den grootvizier en den minister van huitenlandsche zaken. Naar de in regeeringskringen heer- schende meening, zal het incident bij gelegd kunnen worden. S taatspension neering- Congres. Op een nader te bepalen datum in de maand September zal vanwege de Bond voor Staatspension- I neering te Amsterdam eeD congres worden gehouden betreffende het Staatspensioenvraagstuk. Tot deelname aan dit congres zullen uitgenoodigd worden de verschillende politieke partijen, vak- en andere ver- eenigingen, vaq wie verondersteld wordt belang te stellen in de oplos sing van dit zoo belangrijk maat schappelijk vraagstuk. Op dit congres zullen een vijftal nader op te geven stellingen, ingeleid en verdedigd worden door de heeren G. L. Janssen, J. P. de Jager, ds. D. A. van Krevelen, ds. U. J. Reinders en D. de Clercq. De commissie uit de leden der Tweede Kamer, bestaande uit de heeren Passtoors, Van Vliet, Helsdingen en Nolting, voor de belangen der Rijks werklieden, heeft de verschillende ge gevens onderling verdeeld en zal, zoo noodig, voor nadere inlichtingen, nog enkele personen mondeling hooren. Belanghebbenden wordt dus verzocht deze oproeping af te wachten. dichten Ja zeker. Neem me niet kwalijk Hans, maar Papa en jij en Hilda is daarin ook niet veel beter jullie zijn op dat punt bepaald onontwikkeld ja onbeschaafd. In jullie oog zit de Duitsche dichter nog altijd in zijn kamerjapon in zyn koud dak kamertje eu dichter maaroplos;schrijft over dingen die hy nooit gezien en vertelt avonturen, die hij nooit be leefd heeft. Maar dat is allemaal fan tasie. Men eischt tegenwoordig heel iets andersdingen die men zelf ge zien en beleefd heeftwaarheid voor alles waarheid en geen amateur. Om ballades te makenom ze geschied kundig juist te doen zyn, moest Hilmar verre reizen doen, het land en de menschen, de geschiedenis en de kleederdracht bestudeeren." Hij leeft dus van het ballades maken, wil hy daarop ook trouwen, als ik vragen mag?" antwoordde Kröchert. - Hij schryft ook proza. Hij is een bekend schrijver in kunstenaars kringen. En met zyn vader is hij daarenboven al lang weer bevriend. Hy verdient zooveel dat hij volmaakt onafhankelijk is het succes is be slissend en maakt alles weer goed." Maar het is toch geen geschikte man voor je, Ilse. Al' behoort hy ook tot onzen stand, komt hij nu toch in heel andere kringen. Je zoudt je na korten tijd heel ongelukkig voelen." Geloof je dat? Ik zou neen, ik zal, want ik zet myn wil toch door ik zal leven in een omgeving waarin een volmaakte zielenverwant schap heerscht. Ik zal zyn werk begrijpen en ervan genieten, er in mee leven evenals hij Wat is er voor zielenverwantschap in jullie huwe lijken? Een ieder gaat zijn eigen weg bij de maaltijden ziet ge elkaar toevallig weer eens." Waar heb je Hilmar ontmoet, Ilse?" vroeg Hans-Henning plotseling. „Sedert gij volwassen zyt, komt hij byna niet meer by ons aan bjua'." Ik heb hem in Bp-'riyn leeren kennen toen ik daar een winter muziekles heb genomen. Sedert hij weer goed is met zjjne familie heb ik hem ook verscheiden malen by de Bodenhausens ontmoet. Nu is het natuurlijk uit, aaDgezian papa zyn aanzoek heeft afgeslagen. Maar wy schrijven elkaar. Zoo. Nu dan zal ik eens met mijnheer Hilmar gaan spreken." Dat zal je wel laten. Daarom heb ik je niet alles verteld, opdat me hinderpalen in den weg leggen! Hans-Henning, zouf liefde in den steek late- bloedverwanten je keu (V

De Eemlander | 1908 | | pagina 1