WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 18 April 1908. Hoogste barometerstand 773.3 m.M. te Seydisfjordlaagste 746.7 m.M. te Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 19 April 1908. WindKrachtige N.W. tot N.O. lijke, later afnemende wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaar bewolkt, buiig weer. TemperatuurIets kouder Baronmeterstaud te AMERSFOORT. uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. Therinometerstand te Amersfoort. Hoogste gisterenF. Laagste hedennacht F. 37 Hedenmiddag 12 uur F. 43 De anti-revolutionnaire partij. Deputaten van het centraal- comité der anti-revolutionnaire partij hebben voorgesteld gelegenheid te geven om, in verband met veranderde tijdsomstandigheden, wijzigingen te brengen in de provinciale comité's van anti-revolutionnaire kiesvereenigingen, vooral om meer de provinciale be langen te behartigen. De ontwerp reglementen, voorzien van de wyzigingen, zyn ter goed keuring opgezonden aan het comité, waarvan prof. dr. Bavinck, te Amster dam, voorzitter is. Analytisch kamerver slag. In de vergaderzaal van de Tweede Kamer is men thans bezig de inrichting aan te brengen van het middengedeelte, bestemd voor het nemen van een proef ter vervaardi ging van een analytisch verslag. Tuinbouw. Te Utrecht is opgericht een „Nederlandsche Tuin- bouwraad." Deze organisatie zal de tuinbouwvereenigingen op federatieven grondslag doen samen werken.DeNeder- landsche Tuinbouwbond zal worden ontbonden. Bij Kon. Besluit van 16 dezer is aan den generaal-majoor A. D. Petter, commandant der 4e divisie met ingang van 28 dezer op zyn aan vrage een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend, terwijl hem H. M's dank is betuigd voor de veel jarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. By Kon. Besluit van 16 dezer zijn benoemd tot generaal-majoor, commandant der 4de divisie, ter standplaats Amers foort, de kolonel J. H. A. Nierstrasz, commandant van het 7de Reg. Inf. tot kolonel-commandant van het 11de Reg. Inf., de luitenant-kolonel W. F K. Bischoff van Heemskerk, van den staf van het wapen, toege voegd aan den inspecteur der infanterie tot luitenant-kolonel de majoor J. C. H. A. Quack van het 2de Reg. Inf. De eind-vergadering van het Comité u\vt de Amersfoortsche burgerij tot steun aafr gedwongen werkloozen, wordt Vrijdag 2\l April a.s. gehouden in Ons Huis. Donderdag herdacht de heer P. Herkert, machinist by de H. IJ. S. M. den dag waarop hy voor 25 jaar in dienst der maatschappij was. De maat schappij bood hem een zilveren horloge aan met inscriptie, terwijl hy van zijn collega's een fraaien leuningstoel tot aandenken ontving. Des avonds bracht de muziekver- eeniging „De Harmonie" van de Wagen- werkplaatsen den jubilaris een sere nade. In de nabijheid van het station ontspoorde Donderdagmiddag tijdens O. ti-, het rangeeren een goederenwagen, ver moedelijk doordat het wissel te vroeg werd omgetrokken en dientengevolge „dubbel spoor" werd gereden. In zeer korten tyd was de ontspoorde wagen weer op de rails gebracht en weg gevoerd, waardoor de sporen weder vrij kwamen en de dienst zijn gewonen gang kon gaan. Dinsdag a. s. wordt ter gele genheid vau den jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik parade gehouden op het terrein tusschen de Infanterie kazerne en den Utrechtschen weg. De parade zal gecommandeerd wor den door den kapitein der infanterie P. C. J. P. Kroeze en geïnspecteerd door den majoor F. H. Boissevain. De infanterie staat onder bevel van den kapitein A. Hogervorst. De adjudant-onderofficier-kwar tiermeester J. F. N. D. E. Schouwen burg is benoemd in een administra tieve betrekking aan de broodfabriek de Jonge te 's Graveuhage en zal in verband daarmee den militaii en dienst verlaten. Zoo wy indertyd reeds meedeelden worden te dezer stede pogingen aan gewend een Dameszangkoor op te richten. Zij, die lust hebben daaraan mede te werken, vinden in de in dit nummer voorkomende advertentie de adressen van de dames, die het voor- loopig comité vormen. Bij de door Burgemeester en Wethouders van Hoogland gehouden aanbesteding van het vernieuwen van 100 M. straat op den weg van Groot- weede tot Amersfoort, was de heer C. Ruitenberg te Amersfoort de laagste inschrijver n.l. met f 324, aan wien het werk is gegund. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie betreflende de uitvoering van het Palestrinakoor, waarvan we reeds het programma meedeelden. Brieven en briefkaarten geadres seerd aan onbekenden, over de le helft van de maand April. (Brieven Binnenland). Mansen. Amsterdam. C. de Bly'e. id. (Brieven Buitenland), v. Nieuwenhuize Markschlok. I. de Graaf Greven. A. Mayer Hamburg. HANDEL EN NIJVERHEID. Donderdagavond hield de Vereeni- ging „Handel en Nyverheid" haar maandvergadering in de Zwaan, onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening leest de secretaris de notulen der vergadering van 12 Maart 1908, die worden goedgekeurd. De voorzitter stelt voor eerst punt 2 van de agenda te behandelenDe rekening en verantwoording van den penningmeester. De heer P. J. Frederiks brengt namens de commissie tot na zien der rekening verslag uit. De boeken zijn nagezien en alles is inde meest mogelijke orde bevonden, waar om de commissie voorstelt den pen ningmeester te dechargeeren, onder dankzegging voor de vele moeite, die hij zich getroost voor het omslachtig beheer der vereeniging. De penningmeester geeft het volgend overzicht der financiën. Inkomsten Saldo f 14.064, contributie f515, rente f5.16; informatie's f8.45, in casso's f 9.94, van de Postspaarbank f365,64, totaal 1918.08)-. Uitgaven Drukwerk en advertentiën f 140.82-)-, postzegels f 20, gestort op de post spaarbank f350, kantoor en zaalhuur f 146.50, reis- en verblijfkosten f 37.50, telephoon f 40.05, dekking tekort van het le lustrumfeest f 60, contributie Middenstandsbond f 45.36,) informatie f5, bezorgloon f41.10, diversen f 105.92, totaal f 992.25-)-. Het tekort bedraagt alzoo f74.17. Voornaamlijk is dit veroorzaakt door het tekort van het lustrumfeest en doordat dit jaar 2 maal de contributie voor den Bond is betaald over 1906 en 1907. De rekening wordt goedgekeurd. De voorzitter brengt den pen ningmeester dank voor de vele werk zaamheden, die wij in het belang der vereeniging verricht. 2. Verslag van den secre taris over het afgeloopen boekjaar. Daar we geregeld verslag geven der vergaderingen van H. en N. vol staan we met eenige korte mededee- lingen uit het jaarverslag. Er werden 13 vergaderingen ge houden, die gemiddeld bezocht werden door 17 leden, tegen 24 in 't vorig jaar. 't Ledental bedroeg 1 April 1907, 215 en 1 April 1908, 205. Aan het incassowezen werden be handeld 67 vorderingen tot een ge zamenlijk bedrag van f 1438.06. Ingevorderd werden er 24 tot een bedrag van f 505.06. Oninbaar bleken 27 vorderingen. Er werden 158 informaties ver strekt. De verschillende belangrijke beslui ten werden gereleveerd, terwyl met ingenomenheid werd melding gemaakt van de prijsvraag der Eemlaoder en van het feit dat de heer Reuten den verkregen prys van f 50 beschikbaar heeft gesteld van de reclame-commis sie van Handel en Nyverheid. De voorzitter zegt den'secre- taris dank voor zyn zakelijk en be knopt verslag. Mogelijk was over de raarktkwestie nog wel,, wat te zeggen, maar aangezien de marktcommissie in de volgende vergadering haar eind verslag zal uitbrengen, is het beter thans bij een korte vermelding het te laten. Het jaarverslag wordt vastgesteld. 3. Verkiezing van 3 Bestuursleden, voor de periodieke aftreding der H.H. J. H. v. de Meiden, J. v. der WaljKzn, en II. B. Hehenkamp. De aftredendenworden herkozen. Aan den heer Hehenkamp zal bericht worden ((gezonden*, de heeren v. d. Meiden en v. d. Wal verklaren de benoeming aan te nemen. 4. Voorstel van het bestuur omtrent het geven eener Medaille voor het Muziekfeest. Besloten wordt een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen. De penningmeester deelt mede, dat bij hem een verzoek is ingekomen om een kunstvoorwerp, vanwege de Vereeniging H. en N. be schikbaar te stellen voor het schiet- concours, te houden op den 2en Pinksterdag en uitgeschreven door de Amersfoortscheschietvereeniging Prins Hendrik. Besloten wordt dit verzoek eerst in een bestuursvergadering te behan delen. Punt V. Ballotage. Aangenomen worden een 10 tal nieuwe leden. Punt VI. Ingekomen stukken. Ingekomen is het prae-advies van Dr. Bos, voor het aanstaande congres te Dordrecht, behandelend het eenige punt van de bestuurstafel: „Vakor ganisatie van den Middenstand." Van den directeur van de Eemlan- der is een schrijven ingekomen inzake de zoogenaamde vliegende winkels. Daarin wordt gewezen op de schade, die niet alleen de neringdoenden maar ook het publiek by dergelijke onderne mingen ondervindt, daar desoliditeitder goederen vaak veel te wenschen over laat. Daarom wordt het idee aan de hand gedaan zooveel mogelijk tegen deze winkels op te treden en aan de plaatselijke bladen te verzoeken geen advertenties betreffende „vlie gende winkels" meer op te nemen. Daar te Amersfoort geen persvereeni- ging bestaat, wendt de directeur van De Eemlander zich tot Handel en Nijverheid om deze zaak ter hand te nemen, gaarne de verzekering gevende dat uit de Eemlander voortaan der gelijke advertenties zullen geweerd worden. Dit schrijven wordt in handen van het bestuur gesteld. Van de firma Nef kens is een schrij ven ontvangen, dat haar zaak voortaan gedreven zal worden onder den naam Gebr. Nefkens. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Punt VIII. Mededeeliugen. De heer Frederiks vraagt of reeds attentie is geschonken aan het voor nemen der Staatsspoor om met 1 Mei a.s. het zoogenaamde zöne-tarief, over eenkomstig de Duitsche tarieven, voor vrachtgoederen in te voeren. De Voorzitter .zegt, hierover al in verschillende richtingen inlichtingen te hebben gevraagd, doch met weinig succes. Het bestuur blijft echter in deze zaak diligent. Na eenige vragen van den heer Eggink, beantwoord door den penning meester, wordt de vergadering te half tien gesloten. BAARN. Aan het jaarverslag der Gemeente Gasfabriek te Baarn wordt het navolgende outleend. De buisleiding werd uitgebreid met 1837 M. en bedraagt thans totaal 32980 M. Het aantal gasverbruikers over gewone meters bedroeg 820.dat van muntmeters 276. Over gewone meters werd verbruikt 592183 M3, over kookgasmeters 72845 M3. en over muntmeters 70770 M3. gas. De prijs van licht- kook- en munt- gas bedroeg resp. 8, 6 en 9 cent per M3. De toename van verkocht lichtgas bedroeg van af 1903 (eerste jaar der gemeentelyke exploitatie) tot en met 1907 resp. 33,83°/0, 14,48%, 4,63% en 8,48%. Gedistilleerd werden 2888539 K.G. steenkolen. De hoeveelheid gemaakte cokes bedroeg 1887053 K G., de hoe veelheid gemaakte teer 151264 K. G. en de hoeveelheid geproduceerd am- moniakwater 21400 K. G. Per 100 K. G. gedistilleerd steen kolen werd geproduceerd: 31,08 M3. gas, 65,33 K. G. Cokes, 5,23 K. G. teer en 0,74 K. G. ammoniakzout. De winst op gas bedroeg f 28645,06, die op magazijn goederen f 1335,24'. De productiekosten van het gas (be liepen f37241,55', de distrubutiekos- ten f 1810,97'. De netto-winst voor de gemeente bedroeg f 4500 en de reserve voor uitbreidingen f 8504,77. SCHERPENZEEL. Op 81-jarigen leef tijd is alhier overleden de heer G. van Leersum, vanaf 1864 lid van den Raad dezer gemeente. Door de politie is tegen twee personen, W. van D. en B. v. d. H., proces-verbaal opgemaakt wegens het zoeken van kievits-eieren. SOEST. Door de vereeniging „Soest Vooruit" is besloten wegens het on gunstige weer den jaardag van Z. K. II. Prins Hendrik in Mei te vieren. Het voornemen bestaat de feest viering te doen plaats hebben op het terrein vóór het koffiehuis van den heer Schalkx met medewerking van het Soester Fanfare-korps Patiëntia vincit omnia. Op Dinsdag, 28 April a.s. des voormiddags om 10 uur zal ten huize van de wed. A. van Herwaarden in de Kerkebuurt alhier eene vergadering gehouden worden van stem gerechtigde ingelanden van het Waterschap Soester- veen deze gemeente. Luchtvaart. Naar het N. v. d. D. meldt, heeft de minister van oorlog aan de kolonels der genie Noor- duyn en Snijders opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar het bestuurbare luchtschip van de heeren Kluytmans en de Marj&y. De beide kolonels hebben gisteren den in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam tentoongestelden ballon bezichtigd en zullen zoo spoedig mogelijk hun rap port aan den minister uitbrengen. Zuiveren van lucht. In plaats van de gewone ventilatoren, luchtkanalen en dergelijke inrichtin gen, wordt aanbevolen een eenvoudige manier om de lucht mechanisch te zuiveren en die voor scholen, zieken huizen en werkplaatsen practisch van beteekenis kan zijn. Door in een reservoir, gevuld met water, een heet- gemaakten steen te leggen, wordt langzamerhand een vrij groote hoe veelheid water verdampt, verder plaatst men in 't vertrek een ondiepe schaal, staande op een hoogen voet of opgehangen aan 't plafond, waarin men vloeibare lucht giet. De koude luchtdampen, vermengd met geconden seerd water, gaan langzaam naar be neden, nemen de zwevende stofdeeltjes mee en koelen de lucht in de vertrek ken af. G. en W. Zoo'n lummel. Voor den ka.,'onrechter te 's-Gravenhage ver tuieen een man, een leerplichtwetover treder voor het zondaarslessenaartje. Kan d'r niks an doen, meneer de kantonrechter, al breek ik 'm z'n ribbe, d'n smairlap, of ik 'm breng, of me vrouw, of me zwager, of me zuster, waar je d'n smaerlap brengt loopt ie weg ik hob d'n aap zelf meegebracht m'neer de kantonrechter, kent u 't hem vragen." Dat vond de kantonrechter goed. Laat 'm maar eens komen deurwaar der. DeurwaarderHy is weggeloopen. En de beklaagde met z'n triomfan- telyksten blik Wat hé 'k ie gezeid.D'nbliksemschen aapI —De Inktwerper. Een der lezers van „de Tijd", getroffen door telkens wederkeerende berichten omtrent den inktwerper te Amsterdam, oppert de vraag, of deze boosdoener ook soms in de lucht zou kunnen zitten. Het is n.l. opvallend, dat de „inktvlekken" steeds op lichte vrouwenkleeren vallen, en wel by mistig of regenachtig weer, en nu is 't hem zelf wel overkomen, dat van tramgeleidingen of telefoon draden druppels op zijn donkere jas vielen, die by het opdrogen roestvlek ken nalieten als van inkt. Het blad geeft aan dit vermoeden publiciteit. Men zou dan den inkt werper langs scheikundigen weg heb ben op-te sporen en om aan zijn aan vallen te weerstaan zou aan de dames en dienstmeisjes geen andere raad kunnen gegeven worden dan het ge bruik van een parapluie! Gevonden voorwerpen. Ten kantore der gemeentereiniging te Zutfen is terug te bekomen een in het opgehaalde vuilnis gevonden kunstgebit. Ideaal. In een Duitsch tijd schrift komt het volgende over idealen voor Ideaal is oorspronkelijk een filoso fisch terminus technicus voor een wereldbeschouwing naar Plato en Kant. Ideaal noemt zich de levensopvat ting van een ontwikkeld raensch, die het christendom als dogma heeft la ten vallen, maar den christelijken geest wil behouden en zweert bij de wetenschap, de schoonheid, de mensch- heid, de vooruitgang of bij Goethe of Beethoven. Ideaal noemt zich een man, die, inplaats van te doen wat hy doen moest, naar „iets hoogers" streeft of „doet als of", die, in plaats van te werken, van zijn „zending" van zijn „levensopgaaf" redeneert. Ideaal noemt zich een artist, die zyn talent aan geen banden leggen kan en titaansche gedachten in de geduldige stof wil dwingen. Ideaal noemt zich het wantrouwen tegen zichzelve, het innerlijk bankroet, het geestelijk parvenu-zijn, dat eischt dat de wil tot een daad, voor die daad genomen zal worden. Ideaal noemt zich de bewierooking van alle ondeugdelijk pogen. Dure violen. De bekende vioolhandelaren Puttick en Simpson te Londen hebben dezer dagen drie Stradivariusviolen verkocht voor vier honderd en vijftig pond sterling per stuk, voorts een Guaonerius en een Guadagnini, die echter slechts drie honderd en honderd en zestig pond sterling opgebracht hebben. Watervallen als drijf- kracht. Op de Faroör gaat men watervallen gebruiken voor electrische drijfkracht, o. a. voor een scheeps werf, voor ijsmaken welk ijs ter verzending van visch en vleesch zal dienen enz. Een sterke man. Een Fransch ingenieur, met name Ver- haest, heeft het wereldrecord in het twee-handig tillen verbeterd, door dit op 506 pond te brengende record van den amateur Viard 488 pond, en van den professional Empain 500 pond, zyn hiermede vervallen. Deze nieuwe record-man is 32 jaar oud, en heeft eene lengte van 1 M. 77, daarbij is zijn borst 121, zjjn bovenarm 42, onderarm 344, middel 90, dij 65 en kuit 41 c.M. in omtrek. D e u i t v i n d i n g v a n e e n prinses. Prinses Stéfanie van Bel gië, de tweede dochter van koning Leopold, die vóór acht jaar van haar koninklijke rechten afstand deed, om den graaf van Lanany te kunnen huwen, heeft een soort kooktoestel voor spiritus uitgevonden, geschikt voor woningen, waar geen gas of electriciteit te verkrijgen is. Zoodra het patent verkregen is, zal de uitvinding van prinses Stéfanie ter markt gebracht worden. Handige oplichter s. Êên bookmaker te Weenen is voor ongeveer 50.000 kronen opgelicht dooreen troepje renbaandobbelaars. Wanneer er te Weenen of te Boedapest wedrennen werden gehouden, ging de man na het uur van den aanvang der rennen geen weddenschappen meer aan. Hij zou anders het slachtoffer kunnen worden van iemand, die dadelijk na een ren handig van de telefoon gebruik wist te maken. Maar wie wou wedden op een paard, dat in een ren in Engeland liep, kon een paar uur na het begin van den ren aan zijn bureau nog terecht. Ook per dringend telegram kon dan in Weenen de uitslag nog niet bekend zyn, en een telefonische verbinding LondenWeenen bestaat er niet. Althans een directe verbinding niet, maar wel kan men van Londen naar Parijs, van Parijs naar Berlijn en van daar naar Weenen telefoneeren. En aldus deden de oplichters. Een hunner woonde de wedrennen bij en snelde onmiddellijk na afloop van het eerste nummer naar een spreekcel, om te telefoneeren met een kameraad, die in Parijs wasdeze gaf het bericht door aan een kornuit in Berljjn, en de Berlijnsche deelgenoot in het com plot telefoneerde met Weenen. Zoo kon de uitslag van den ren na onge veer drie kwartier in Weenen be kend zyn. Een bewaker te pakken genomen. In de Brutenstraat te Tilburg was bij een nalatigen betaler door een deurwaarder beslag gelegd en een bewaarder aangesteld. De waker werd Woensdag morgen wakker, ver kleumd van kou. De ramen stonden open en alles was weggehaald. Hem alleen hadden zij er gelaten.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2