DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. buitenland. No. 67. DINSDAG 21 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Ditgave van de Naainl. Venoootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. DE EEMLANDEH Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Aboiinementaprij s Per jaarf 4.— Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.06 Bureau BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Niet genoeg kan men zoolang men nog geen wet op dit punt heeft het publiek waarschuwen toch goed uit te zien wat het koopt op het gebied van voeding, vooral nu in den laatsten tyd veel het kunstje wordt te baat genomen door sommige winkels om het volk diets te maken, dat bij hen de waren het goedkoopst te krijgen zijn, omdat ze door hen in 't groot worden opgeslagen. Men loope toch niet altijd naar de winkels, waar iets één of twee centen goedkooper wordt aangeboden dan iü andere. Wat men direct wint, verliest men indirect, door waren met mindere voedingswaarde. Zelfs artikelen, waarvan men zou denken, dat zij door hunne goedkoopte voor vervalsching gevrijwaard zouden zijn, blijken daaraan onderhevig. Bijvoorbeeld keukenzouter zijn voorbeelden, dat dit vervalscht is met ruim een vierde deel glauberzout. Beuzel bevat soms bedrieglijk toe gevoegd water tot 20°/c toe, of wordt vervalscht, voornamelijk met katoen- pittenolie, doch ook met zesamolie en met stearine. Al die keurig geëtiketteerde en voor het oog aantrekkelijke jams, zijn vaak in ruime mate bereid met aard appelstroop, terwijl er tevens gebruik is gemaakt van sacharine. We hebben een paar jaar geleden te Haarlem in het Koloniaal museum aldaar, eene tentoonstelling gezien, geïmproviseerd door Dr. M. öreshoff, van zulke vervalschingen, die zeer leerrijk was op dit punt. Interessant was daar o.a. een prach tige collectie wollen draden, alle zeer mooi geverfd metde aniline kleur stoffen uit limonades en likeureD af gezonderd. Ook was daar een collectie ingrediënten ter bereiding van kunst limonades, waarbij zoogenaamd gecon- Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 13) Dat is heel iets anders. Ik ben een man en moet zelf beslissen wat goed voor me is. Nou, die vrijheid wil ik ook nemen." Krdchert antwoordde niet. Zy re den een poos zwijgend voort. Hij keek peinzend naar het landschap om zich heen. Het was overal hetzelfde; over stroomde velden, slijkerige wegen, ingevallen huizen en schuren. Een troostelooze aanblik 1 Zijn gezicht werd steeds ernstiger. Eerst nu zag hy goed in hoe groot de verwoesting was door de overstrooming aangericht. Er hing een vieze lucht. Door het water werden allerlei dingen aangespoeld, die nu lagen te verrotten en te ver gaan. Hij zuchtte onwillekeurig. Arm Rotenwalde! En hij had ook mede lijden met zy'n vader. Ilse en hjj hadden geen minder geschikt oogen- blik kunnen kiezen voor hun huwe- centreerd „schuim" n.l. het giftige opanine. Roggebrood zag men er met koffie- schillen, eierlooze eierbeschuit, brood met aluin en mangelmacronen met nitrobenzol. In hooge mate blijken genotmiddelen aan knoeierij onderhevig. Verschillende soorten cacaopoeder bestaan uit een mengsel van cacao met aardappelmeel, gewoonlijk met cacaodoppen, sommige hebben niets dan doppen, en andere in het geheel niets, dat van de caeao- plant afkomstig is. Enkele als koffie in den handel ge bruikte poeders bestaan voor een groot deel uit minerale stof, zoogenaamde „gezondheidskoffie", zelfs tot 3.3 Als Duitsche en Radix-koffie wordt cichorei in den handel gebracht en als Arabische koffie gebrande en gemalen dadelpitten. Koffie wordt met hars geglansd in sommige „werkplaatsen." Het surrogaat, dat nog voor breede kringen de koffie vervangt, de koffie- stroop, wordt zelfs op de schandelijkste manier vervalscht, en wel met doode- kop, steenkolengruis, krijt of Brus- selsche aarde. Uitgetrokken theebladen worden met looizuur bitter gemaakt en weer verkocht. Natuurlijk leveren de goedkoope snoeperijen een heerlijk terrein voor de knoeiers op. Chocoladekoekjes worden gefabriekt uit meel en aardappelstroop, met eene door het licht verbleekte teerkleurstof zoogenaamd duimdrop bestaat veelal uit roggemeel, zwartsel, cacaodroppen en stroopzwartsel vindt men ook in bruine candy en de anijspoppetjes bestaan voor een groot deel uit houts kool. In gewone suikerwaren vindt men o.a. suiker met gips en met aardap pelsuiker, honig met glucose, basterd met meel. Behalve deze een dergelijke verval schingen, grootendeels meer schadelijk voor de portemonnaie dan voor de gezondheid van den kooper, bestaan er ook bepaald vergiftige artikelen, die niet het gevolg zijn van toevallige verontreiniging, maar van opzettelijke bijmenging. Hieronder vallen sommige arsenichoudende kleurstoffen voor suikerwerken, nagemaakte sigaren- asch voor chocolade sigaren, waarvan een monster op bovengenoemde ten toonstelling bestond voor een goed deel uit zinkoxyde, een ander voor 70% uit zwaarspaath en voor de rest uit zwavelzink. Ook zag men daar met arsenic houdende glucose vermengde aardap pelstroop, koffieboonen van welker droge stof 42% koper was, dat in niet onbelangrijke mate door kokend water er uitgetrokken wordt, koffie- stroop met zwavelzuur en lood. Deze grepen uit de groote hoeveel heid werkelijk geconstateerde verval schingen op het gebied van Neder- landsche levensmiddelen zijn voldoende om te doen zien, hoe noodzakelijk het is, dat de Regeering eens kome met de reeds in de Troonrede van 1901 in het vooruitzicht gestelde maatregelen tegen dit voortwoekerend euvel. SPOORWEGTOESTANDEN IN ENGELAND. Groote ontsteltenis is in Engeland gewekt door de openbaarmaking van het rapport omtrent het spoorwegon geluk bij Shrewsbury van 15 October j.l., waarbij 18 menschen om het leven zijn gekomen. Uit dat rapport blijkt namelijk niets minder dan dat de machinist geslapen moet hebben op het oogenblik, dat het ongeluk ge beurde en dat, terwijl hij een erkend matig man was en door de lijkschouw bewezen is dat hij geen druppel alcohol binnen had. De oorzaak van het ver schijnsel moet, volgens de eenstem mige verklaring der deskundigen, ge- ljjksplannen Wat zegt Hilda er van, kleintje?" vroeg hij per slot. Och HildeDie heeft medelijden met me en bederft me, maar begrijpt me volstrektniet. Ik had zoo op jou gehoopt, maar dat schijnt ook tevergeefs te zijn." Zij hadden intusschen een bosch- weg ingeslagen. Groote beuken en eiken wisselden af met pjjnboomen. Blauwachtige vliegen met glinsterende vleugels vlo gen over het lange gras heen en zweefden op één plek in de lucht, om bij de nadering van het rijtuig de paarden te achtervolgen. Hans wees naar de massa's boom stronken waar zü langs reden. „Vader schjjnt veel te hebben laten kappen sedert ik het laatst hier geweest ben." Ja en hij wil nog veel meer laten vellen." Hij frondsde zijn voorhoofd. Dat lijkt mjj even praktisch toe als ie mand die zijn koe slacht in plaats van de melk te verkoopen." Het woud werd hoe langer hoe dunner, totdat het eindelijk uitliep in eenige goed onderhouden grasvelden met een paar mooie boomgaarden er omheen ze hadden het park be reikt. Een laan met kolossale ka- tanjeboomen voerde hem naar het asteel. Zijne oogen begonnen te schitteren toen hij den voorgevel van het deftige huis tusschen het groen der boomen zag doorschemeren. Hoe vaak had zijn hart al sneller geklopt bij het wederzien van zijn ouderlijk huis, wanneer hij als schooljongen en later als student de welbekende mu ren en torentjes zag opdoemen. De ponneys liepen vlug tot voor den ingang. De oude grijze hof meester kwam met een lichte buiging naar het rijtuig toe. De kamerdienaar in zijn zwart pak en een jong bediende met een blauwe livrei aan, stonden in den hall die met wapens, wapenrustingen, her ten koppen enz. versierd was. Hans had nauwelijks zijn stofjas uitgedaan of een der deuren ging open en Hildegard von Kröchert, de oudste der drie kinderen, kwam snel naar hem toe. Zij begroette haar broer met een van vreugde stralend gezicht. Zijne zelden voorkomende bezoeken waren voor haar altijd een feest. Met haar fijn besneden gezicht en donkere oogen leek zij zeer op haar broeder, maar er lag over haar heele verschijning iets moederlijks-zorg zaams. Zij was vroeg verouderd door de plichten die op haar rusten. Men merkte aan de kalme zekerheid van haar optreden dat zij gewend Jwas om de rol van vrouw des huizes te ver vullen en voor haar broer en zuster zocht worden in de overmatige hoe veelheid werk die de machinist te verrichten had gehad. Men herinnert zich misschien nog hoe het ongeluk in zijn werk is ge gaan. Het geschiedde in een bocht, waar de trein niet meer dan 10 mijl in het uur mocht maken. En toch, niettegenstaande de seinen op onvei lig stondeD, stormde hij de bocht door met een vaart van minstens zestig mijl. Aangezien het nu bewezen is dat er aan de machine niets mankeerde en er ook geen mist was of sneeuw storm die belette de seinen en de bocht te zien is de conclusie der deskundigen dat Martin, de machinist, niet gemerkt heeft in welken toestand hij verkeerde. Was hij in zwijm ge vallen? Neen, de artsen die het lijk onderzochten betuigen dat dit hoogst onwaarschijnlijk was, en daar nu de mogelijkheid van dronkenschap even eens uitgesloten is, zyn de heeren tot de slotsom gekomen, dat Martin slapende op zyn machine heeft moeten staan. En dat dit geen onmogelijke onderstelling is, is nog ten overvloede gebleken uit tal van brieven van oud machinisten, die erkennen dat ook zij wel eens twee of drie minuten op de machine in slaap zijn geweest. Martin, dat staat vast, had ver scheidene nachten achtereen dienst gehadin vier of zes nachten was hy niet naar bed geweest. Wel had hjj zoo nu en dan overdag vrij gehad, maar dan was hy vaak niet in zyn woonplaats, zoodat het zeer twijfel achtig is, of hy wel gelegenheid had om behoorlijk rust te nemen. Ver klaarbaar dat hjj slaperig was, toen het ongeluk gebeurde. Men kan zich denken dat het En- gelsche publiek in hooge mate van dit verslag geschrokken is. Het voelt opeens dat zyn veiligheid op de spoorwegen niet in goede handen is, en dat niet door de schuld van het personeel, maar door die van de directies. Wanneer nu maar het ge volg van dat alles is, dat de arbeids tijden van het spoorwegpersoneel worden verminderd, dan is de onge lukkige Martin tenminste niet voor niets omgekomen. DUITSCHLAND. Volgens het Berliner Tageblatt, meer een moeder dan een zuster te zijn. Ondanks hare hartelijke begroeting scheen hy toch iets te missen. Hy keek zoekend om zich heen voordat hij met Hilda naar binnen ging. Hilda raadde zyne gedachten. An ders kwam zijn vader hem al aan den ingang tegemoet. „Vader zit met den notaris te cijferen", zei hij. Vervolgens liep zij naar de groote ronde tafel waarop het water stond te koken en schonk de thee op. „Hy wilde niet gestoord worden, Hans-Henning. Hij verzoekt je om bij hem te komeD zoodra zyn onderhoud afgeloopen is. Drink je geen thee, Ilse?" Het jonge meisje aarzelde. Zij stond al by de deur. „Ik kom dadelijk ik moet even gaan kijken of de post er al geweest is." Ja er ligt een brief voor je in je kamer. Hilda's toon klonk iet wat verwytend. Ilse danste en sprong de kamer uit. Hoe kunt ge het toestaan dat zy met Hilmar Boden hausen corres pondeert?" Hans-Henning zette zyn kopje neer. „Weet vader het?" Neen," Hilda's gezicht werd ernstig. „Ik bespaar hem gaarne elke opwinding en ergernis. Ik zal die zaak- in orde bren gen. Ik ga morgen naar den ouden is er aan het Duitsche rijksministerie van binnenlandsche zaken een wets ontwerp in voorbereiding tot herzie ning en eenmaking van de verzeke ringen tegen ziekte, ongelukken en ongeschiktheid, een plan, dat zooals men weet, van Posadowsky afkomstig is. Het plan is die verzekeringen op twee punten saam te brengen. In de eerste plaats wil men in de drie soorten van verzekering dezelfde ver zekerden deel laten nemen. Dienten gevolge zullen de veldarbeiders, dienst boden en huisarbeiders in de ziekte verzekering opgenomen worden. Verder zal voor alle drie de verzekeringen eenzelfde overheid ingesteld worden. De vaststelling van de renten, die totnutoe door den verzekeringsnemer geschiedde, zal voortaan door een col lege, gevormd uit vertegenwoordigers van patroons en werklieden, geschie den. Eindelijk zal hetryksverzekerings- bureau ontlast worden. FRANKRIJK. De uitsluiting in de bouwvakken te Parijs is als geëindigd te beschouwen. Dinsdag wordt het werk hervat. De arbeiderssyndicaten hebben wel de ver zoenende voorwaarden van de patroons niet aangenomen, maar vele arbeiders hebben zich rechtstreeks verbonden om weder aan het werk te gaan. De syndicale raad der ardeiders gaat thans aan het beraadslagen over de maatregelen, die genomen moeten worden nu de uitsluiting gedaan ia. Zaterdag is de wet afgekondigd, waarby een krediet van 35,000 frcs. wordt uitgetrokken voor de overbren ging van Zola's stoffelijk overschot naar het Phantéon. Tegelijkertijd is een dekreet ver schenen, waarbij bepaald wordt, dat de plechtigheid zal plaats hebben op 4 Juni. SPANJE. Koning Alfonso van Spanje heeft aan 10 personen, die tot den dood waren veroordeeld, gratie geschonken. Volgens de bladen staat die begenadiging feite lijk gelijk met afschaffing der doodstraf, daar het in alle gevallen moorden gold, die onder verzwarende omstandig- i heden waren gepleegd. Bodenhausen en maak een eind aan die geschiedenis." Doe dat liever niet, Hans. Va der is ook niet goed te spreken op den ouden Bodenhausen." Waarom niet?" Vader wilde een opgezegde hypotheek vernieuwen en vroeg Boden hausen om zyn steun, maar deze weigerde ronduit." Dat is vreemd. Ik dacht dat men op een rendeerend landgoed altijd wel een hypotheek kon krijgen." Hilda keek voor zich uit. „Het is my ook niet duidelijk. Maar vader spreekt er niet graag over. Hij is erg gesloten op het punt van geldzaken. Hij heeft in den laatsten tyd eenige groote verliezen geleden dat weet ik wel." Op dat oogenblik kwam Use met een stralend gezicht de kamer weer binnen. Twee bruin-zwarte honden volgden haar. „Ziezoo nu ben ik klaar om thee te drinken en allerlei andere schadelijke dingen te doen." De twee honden blaften vreeselijk tegen Hans-Henning, dien ze nog niet kenden. Heb je goede berichten vroeg bij ironisch. Dank je heel goede." Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1