WEERBERICHT. Thermometerstand BlJNiNENLAN STARSJNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 21 April 1908. Hoogste barometerstand 768.9 rn.H. te Hortalaagste 739.2 m.M. te Skagen. Verwaobting tot den avond van 22 April 1908. Wind Matige tot krachtige N.W. tot Noordelijken wind. Gesteldheid van de luchtZwaar be wolkt, buiig weer. Temperatuur Dezelfde. Baronmeterstand te AMERSFOORT. uur 754 m.M. Vorige stand te 12 uur m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 42 Laagste hedennacht F. 36 Hedenmiddag 12 uur F. 48 AMERIKA. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Ame- rikaanscbe Kamer van vertegenwoor digers werd door sommige sprekers ook de quaestie-Hill op het tapijt ge bracht. Het lid Longworth, de schoon zoon van president Roosevelt, ver klaarde dat men aanvankelijk te Berlijn in twijfel had verkeerd of de heer Hill, die niet zeer vermogend is, wel in staat zou zijn de representatieve plichten, aan zijn ambt als ambassa deur te Berlijn verbonden, na te komen, waarbij hij tevens aanduidde, dat de tegenwoordige titularis wel wat te weelderig had geleefd. Hij betoogde verder, dat het niet te pas kwam bij de benoeming tot een ambt te letten op de welgesteldheid van den candi- daat, een wijze van doen, die hij nog laakbaarder achtte dan bevoordeeling wegens hooge afkomst. En daarom verklaarde hij het noodig te achten, dat de regeering in het vervolg haren vertegenwoordigigers zelf de door hen te betrekken woningen aanwees. Ongevallenwet. Het hoofd bestuur der Maatschappij van Nijver heid heeft een adres aau de Tweede Kamer gezonden naar aanleidiug van het door dit Kabinet niet ingetrokken ontwerp tot verhooging vau het aan deel in de administratiekosten der Rijksverzekeringsbank voor hen die zelf het risico dragen en dit hebben overgedragen. Het betoogt in dit adres lo. dat niet is bewezen, dat de in uitzicht gestelde verhooging door de billijkheid wordt gevorderd 2o. dat in allen geval een verlaging der algemeens uitgaven van de Rijks verzekeringsbank aan die verzwaring van lasten behoort vooraf te gaan, zoo noodig door een wetsverandering, zonder de wet op de ziekteverzekering af te wachten 3o. dat daardoor zeer waarschijnlijk zal blijken, dat een, in verhouding, voldoend aandeel van particuliere maatschappijen zal worden verkregen, ook zonder den voorgestelden maat regel, welke het gevaar oplevert van het raderwerk der particuliere maat- I schappijen in de war te brengen. Daarom verzoekt adr. vóór de openbare behandeling van het wet sontwerp stappen te doen, welke een vereenvoudigde en meer doeltreffende uitvoering der ongevallenwet, gepaard aan besparing van administratiekosten ten gevolge zullen hebben. CONGRES DER S. D. A P. Te Arnhem is op de Paaschdagen en heden het 14e congres der sociaai- dem. arbeiderspartij gehouden onder voorzitterschap van den heer W. H. Vliegen. Dit congres was niet zoo druk bezocht als de vorige. Medege deeld werd, dat het aantal afdeeüngen in 1907 was gegroeid van 161 tot 176 en het ledental van 7400 tot 8400. Aan mr. Troelstra, die zich om ge zondheidsredenen in het buitenland bevindt, werd sympathie betuigd en beterschap gewenscht. Behandeld werd een voorstel van Rotterdam, strekkende om te veroor- deelen het bestaan van soc. dem. bladen, die zonder overleg met de part(j zjjn opgericht en om te ver klaren, dat de partij niet voor haar rekening neemt den inhoud van zulke bladen. Dit voorstel werd verworpen, doch aangenomen, werd een motie, waarbij de wenschelijkheid van voor kennis en sanctie van het P. B. bij het oprichten van organen was erkend. Er werd bij handopsteken uitge maakt dat er gestemd zou worden over de vraag of „Het Volk" zal krijgen een hoofdredacteur of' zal be houden een collectieve redactie. Voor een hoofdredacteur verklaarden zich S6 stemmen, voor een collectieve redactie 204, zoodat deze laatste bestendigd werd. (Gejuich.) B(j acclamatie werden de vijf thans in functie z(jn de redacteuren herbe noemd. In behandeling kwam verder de volgende motie van het Partijbestuur „Het congres, erkennende, dat loonarbeid der proletarische vrouw ook van de gehuwde een noodzakelijk uitvloeisel is der kapi talistische productiewijze erkennende, dat die loonactie ge leid heeft tot in menig opzicht betreurenswaardige toestanden en verhoudingen overwegende evenwel, dat dit deelnemen aan het maatschappelijk productie-proces ten gevolge heeft, dat de economische zelstandigheid der vrouw en onalhankelijkheid van den man worden bevorderd, en voorwaarden worden geschapen voor meerdere bewustwording der prole tarische vrouw, die een onontbeer lijk element is in den bevrijdings- strijd der arbeidende klasse; ;van oordeel tevens, dat de om standigheden en voorwaarden, waar onder in de kapitalistische productie de loonarbeid wordt verricht, speciale beschermende bepalingen voor de arbeidsters noodzakelijk maken in verband met haar lichamelijke ge steldheid in het algemeen en met het moederschap iu he( hijzonder; verklaart het den plicht der partij, onder verwerping van ons streven, om door wettelyken dwang de vrouw van het terrein van den arbeid terug te dringen en vrouwenarbeid onmogelijk te maken, met kracht te ijveren voor die wet telijke bescherming der arbeidsters, waardoor haar lichamelijk weer standsvermogen en haar strijdbaar heid tegen het kapitalisme worden verstrekt, verwildering van het ge zinsleven wordt tegengegaan en aan de moeder-arbeidster de uitoefening barer moeder-functies mogelijk wordt gemaakt". Een voorstel van Middelburg om op andere dagen in de Paaschweek dan juist Zondag en Maandag te vergade ren werd verworpen. Besloten werd, dat het volgende congres zal plaats vinden te Rotter dam. Aangenomen werd heden (Dinsdag) eene motie van orde, voorgesteld door den heer v. Kol, die het vraagstuk voor beslissing op dit congres nog niet rijp oordeelde, en die beslissing dus wilde uitstellen. Aan het Partijbestuur werd over gelaten te beslissen of ten deze een commissie zou worden benoemd. Besloten werd voorts tot het be noemen eener commissie ter voorbe reiding van de wijziging van het ge meenteprogram, welke benoeming zal uitgaan van het bestuur der Ver- eeniging van Soc.-Dem. Gemeente raadsleden. We herinneren nogmaals aan de uitvoering van het Palestrinakoor, morgenmiddag in de St. Joriskerk. Wegens het slechte weer werd de parade hedenmorgen afgelast. Hedenmorgen, 11.02, passeerde aan het station alhier de Koninklijke trein, die H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik naar Amsterdam ver voerde, waar de Vorstelijke personen het wekelijksch bezoek brengen. De trein stoomde langzaam door, H. M. was in donker toilet, de Prins droeg de generaals-uniform. Reeds vroeg in den morgen bracht een extra-trein der H. IJ. S. M., personeel en materieel van Hr. Ms. Staldepartement naar Amsterdam. De tweede uitvoering van „Toonkunst" in dit seizoen zal Donder dag 30 April gegeven worden. Door de zangvereeniging zullen dan ten ge- hoore worden gobrachtDrie Motetten voor vrouwenkoor, Geistliche Lieder voor Alt-solo met koor en Die erste Walpurgisnacht, terwijl verder het programma nog zal worden aangevuld door het trio in D-raoll (uit te voeren door mej. Georgine van Aaken, viool, den heer W. Petri, violoncel en mej. J. Wolter, klavier) en liederen voor- te dragen door de heeren solisten, J. Schildermans (tenor) en Thom. Denys, (baryton). Hedenmorgen viel een jongen op den Utrechtschenweg zoo erg, dat hij niet meer loopen kon. Door eenige voorbijgangers werd hij naar het politie bureau gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Heden is door de politie weder een minderjarige naar het ouderlijk huis teruggebracht. KINDERZORG. Hedenmiddag werd het kinderhuis van de vereeniging „Kiuderzorg" iu het provinciaal ressort Utrecht van de Ned. Herv. kerk, in het voormalig Aldegondegasthuis geopend. Tegen 2 uur vereenigden zich een groot aantal genoodigden in een der zalen, die prachtig versierd was. De voorzitter der vereeniging Dr. A. W. Bronsveld uit Utrecht opende de bijeenkomst met gebed, waarna de aanwezigen het le vers van Psalm 89 zongen en dr. H. Meulenbelt uit Baarn de gelijkenis der talenten voorlas uit Mattheus 25 vers 14 e. v. Hierna sprak dr. Bronsveld de openingsrede uit. Spreker riep in de herinnering terug het indienen der Kinderwetten door minister Cort van der Linden, waarby werd uitgegaan van deze beginselen De ouderlijke macht zjj voortaan niet meer onaantastbaar en er worde een dam opgeworpen tegen de verkeerd heid en misdadigheid der minder jarigen. De Synode der Hervormde Kerk benoemde aanstonds na het afkondi gen der Kinderwetten een Commissie ad hoe om de maatregelen te be spreken noodig voor het riehtig uit voeren dezer wetten. Het ideaal der Synode, één groote stichting, kon echter niet zoo spoedig verwezenlykt worden en toen heeft het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland het onder nomen een stichting te doen verrijzen. In Zeeland slaagden de pogingen weldra en daarop stelde Dr. H. I. Adriani in den kerkeraad van de Ned. Herv.Gem. te Utrecht voor, hetzelfde in Utrecht te beproeven. Dit voorstel werd aangenomen en een commissie werd benoemd die het Provinciaal Kerkbestuur verzocht die taak op zich te nemen. Dit Bestuur kon evenwel dit niet aanvaarden, waarna een ver gadering van Kerkeraden werd bijeen geroepen, waarin ds. Obbink, thans te 's Gravenhage, het woord voerde. De commissie uit Utrecht werd daarna aangevuld met afgevaardigden uit Amersfoort en Zeist, die nu de samen stelling van Statuten en Huishoude lijk reglement op zich namen. In een vergadering op 28 Febr. 1907 werden deze goedgekeurd en reeds 16 Maart waren ze koninklijk goedgekeurd. Op 4 April werd het definitief Bestuur van 15 leden geconstitueerd. Door iemand uit Zeist werd toen de aandacht gevestigd op het leeg staande Aldegonde-gasthuis en het bleek, dat de eigenaar mr. baron van Boetzelaer vanOosterhout, onder niet te verzwarende voorwaarden, dit gebouw aan „Kinderzorg" wilde overdoen. Grooten dank brengt Spr. aan den heer en mevrouw van Boetzelaerde Beaufort op wier verlangen het huis den naam Aldegonde zal blijven dragen. Toen de vereeniging het gebouw had, heeft ze mr. L. J. M. Basquin, den inspecteur voor het Rijkstucht- en opvoedingswezen uitgenoodigd het te komen bezichtigen, waaraan hij welwillend heeft voldaan en naar wiens advies de noódige verbeteringen z(jn aangebracht. Thans heeft de vereeniging reeds 36 kinderen, die aan haar zorg z(jn toevertrouwd, weldra zal dit 60 be dragen, terwijl als alles gereed is, er plaats zal zyn voor 120. De financieele regeling werd bespro ken waarbij Spr. tot steun opwekte, waarna h(j er met nadruk op wees, dat de vereeniging een kerkelijk karakter draagt en dat het doel zal zjjn de kinderen op te voeden tot leden der Ned. Herv. Kerk. Ernst zonder strakheid, vroomheid zonder onnatuurlijkheid, tucht zonder hardheid, zullen de idealen zijn. In verband daarmee spreekt hij den directeur, den heer Stephan toe, op wiens goede zorgen het Bestuur ver trouwt, terwijl van het personeel ge hoopt wordt, dat het trouw, ook in het kleine zal zijn. Hierna dankte spr. allen, die de stichting gesteund hebben. Door de audiëntie, die heden in Amsterdam H. M. de Koningin verleent, z(jn vele autoriteiten verhinderd. Aangenaam stemt het spr. dat de kantonrechter aanwezig is; verder vertegenwoordigers van vele kerke lijke besturen en de voorzitter van het Provinciaal Kerkbestuur. Dank brengt Dr. Bronsveld ook aan den heer T. van Daal, voor de goede zor gen by de verbouwing betoond en in het bijzonder aan Ds. G. W. C. Vun- derink, voor het vele werk, door hem verricht. Om een klein beeld daarvan te geven, geloofde de spr. wel, dat het aantal brieven, dat geschreven is, zeker een klein meertje inkt hebben gekost. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat de stichting zou mogen bloeien, onder Gods zegen, tot eer van onze vaderlandsche kerk. Ds. Th. H.|N a h u ij s, uit Zeist, voor zitter van het Provinciaal Kerkbestuur, dankt voor de ontvangen uitnoodiging en spreekt de hoop uit, dat de stichting steeds een verheugenis der vereeni- giDg zal mogen zjjn. D s. J. Q u a s t brengt als voor zitter van het classicaal bestuur Utrecht de gelukwenschen van zijn classis over, terwijl Dr. H. Meu lenbelt dit ,voor de classis Amersfoort doet. Hierna voert het woord Mr. A. de Graaf, lid van den voogdijraad te Utrecht, die bij ontstentenis van den voorzitter, den hr. Oudendijk Pieterse, zijn groote voldoening uitspreekt over d* opening dezer inrichting. De groote moeilijk heid voor den voogdijraad te Utrecht was steeds, dat de Herv. Kerk geen stichting had om kinderen op te nemen. Waar het nu gelukt is ook een inrichting van de Herv, Kerk te verkrijgen spreekt hij eveneens de beste verwachtingen daarvoor uit. De heer M. v. W ij h e, directeur van het Doorgangshuis te Hoenderloo spreekt ook zijn beste wenschen uit voor „Kinderzorg" waarna Ds. G. W. C. Vunderink, de hoop uitspreekt, dat de Vereeniging zal bloeien en groeien, maar dan met Dr. Bronsveld als president. Tot slot spreekt de benoemde directeur, de heer J. Stephan. Veel zal hij niet zeggen, het zal meer op doen aankomen en daarom noodigt hij allen uit dikwijls te komen zien hoe de stichting werkt. Dit kan hij wel zeggen, dat de voorschriften zullen zijnVerwaarloos de gave niet, die in U is, en zoo wat uw hand vindt te doen, zoo doe dat uit al uwe macht. Hij hoopt, dat hij met het Bestuur zal samenwerken en dat steeds het gezamenlijk streven zal zijn tot heil van het werk. Ook het personeel spreekt hij toe, dat in hem steeds een vriend en raadsman zal vinden en waarmee hij eveneens in goede harmonie hoopt saam te werken. Dr. Bronsveld dankt hierna alle sprekers, waarna hij nog een verzuim herstelt.nl. het welkom heeten van den geneesheer Dr. F. A. F. Groneman. Hierna wordt de bijeenkomst met gezang en gebed gesloten. Voor de aanwezigen het gebouw bezichtigen worden de kinderen bin nen geleid, die door Dr. Bronsveld worden toegesproken, waarna het ge bouw wordt bezichtigd. Het ruime gebouw, dat keurig versierd was, maakt een prachtigen indruk. Flinke zalen, overal licht en lucht in over vloed, zoodat het den kinderen in dat opzicht aan niets zal ontbreken. Met groote voldoening merkten we nog op, dat de bovenzalen door een ijzeren brandladder uitgang verkrijgen naar den tuin. Verslag van cle vergadering der eerste afdeeling van den Raad der Ge meente Amersfoortop 6 April 190S. Aanwezig de Voorzitter, de heerE. L. Visser Wethouderen de heeren J. C. Rolandus Hagedoom, M. R. N. Oosterveen, N. Veis Heyn, A. A. Hamers, H. Kroes, J. W. Jorissen, en W. Salomons, benevens de Burgemees ter en de Gemeente-secretaris, en de heer S. J. van Duinen, als voorsteller van een amendement op de salaris regeling Lager onderwijs. Afwezig met kennisgeving mr. J. Heiligers. De vergadering wordt te kwart voor acht uur geopend. Tot rapporteur wordt benoemd de heer N. Veis Heyn. Uitbreiding personeel Fa- b r i c a g e. Aan de orde komt het voorstel be treffende de organisatie van het per soneel b(j de Fabricage. De Voorzitter deelt mede,dat het afwezige lid als zyne meening schriftelijk te kennen geeftDe aan stelling van een Inspecteur van het bouw- en woning-toezicht, op een salaris van f1500, komt mij in de gegeven omstandigheden zeer wenschelijk voor, indien iemand' te vinden is van ge noegzame theoretische en practische kennis om in dusdanige betrekking zelfstandig te kunnen optreden. Een lid vraagt zich af of de toe stand werkelijk zoo is by Fabricage, dat alle voornaamste onderdeelen of niet of slecht behartigd worden, zoo als door Burgemeester en Wethouders in hun voorstel wordt medegedeeld. Is dit het geval dan zal naar zijne meening door de benoeming van éen Inspecteur daarin niet afdoende verbetering ge bracht kunnen worden, daar die ambte naar al het werk dat thans volgens het voorstel van Burgemeester en Wet houders onafgedaan blijft liggen, niet af zal kunnen. De Voorzitter deelt mede,dat de toestand is, zooals die in het voor stel van Burgemeester en Wethouders beschreven wordt, doch dat in dit voorstel de toestand niet als zóo slecht beschreven wordt als de vorige spre ker voorstelt. De architect is overladen met werk, heeft geen bureautijden, doch is den ganschen dag tot 's avonds bezig voor zijn betrekking. Een lid is bevreesd, dat de Inspec teur het werk niet af zal kunnenhij is er daarom voor, twee personen aan te stellen, éen die als bureauambte naar kan werken, de ander om inspec teursdiensten te doen. Hierdoor zal de Gemeente-architect van veel teeken- werk ontlast worden en meer zijn aandacht aan andere zaken, de open bare werken betreffende, kunnen wijden. Een ander lid is het eens met deze opmerking ook hy wenscht, dat de Architect alle teekenwerk aan een ambtenaar zal kunnen opdragen. Een lid vraagt wat eigenlijk het werk van den Inspecteur zal zijn. De Voorzitter deelt mede, dat de Inspecteur toezicht zal moeten houden, opdat het clandestine bouwen voorkomen worde en hy verder belast zal zijn met de uitvoering der Woning wet. Een lid stelt de vraag of het tegenwoordig personeel daartoe niet geschikt is. Medegedeeld wordt, dat de Gemeente architect er geen tijd voor heeft, en dat het ondergeschikte personeel wel practische kennis van bouwzaken heeft, doch niet in staat is, theoretisch de bouwplannen aan de Bouwverordening en de Woningwet te toetsen, en der halve niet in staat is, geheel zelfstan dig te werken. Een lid vreest, dat wanneer wy een Inspecteur krijgen naast den Archi tect, er disharmonie tusschen deze twee ambtenaren zal ontstaannaar zijne meening moet éen de chef blijven bij openbare werken. Een lid heeft dikwijls de klacht van bouwers vernomen, dat op het bureau van den Gemeente-architect in bouwzaken inlichtingen door den op zichter gegeven worden. Ook hy acht het wenschelijk, dat de Architect ont last wordt van het eenvoudige werk, en hy als chef van openbare werken zelf de bouwers zal kunnen inlichten. Een lid meent, dat men voor f 1000 best een ambtenaar zal kunnen krijgen, die in staat is zelfstandig toe zicht te houden op het naleven van de bepalingen der Woningwet, en een klerk-teekenaar van f 500 h 600. Men heeft dan twee ambtenaren, en dan zal het noodige werk aan openbare werken uitgevoerd kunnen worden onder oppertoezicht van den Gemeente architect. Anders zal men binnen wei nigejaren toch weer tot vermeerdering van personeel moeten overgaan. De Voorzitter zegt, dat ook Burgemeester en Wethouders voor zagen, dat binnen weinige jaren weer uitbreiding van personeel noodig zou zyn, doch dat zij slechts wenschen te beproeven of het op de voorgestelde wijze zou gaan, doch dat zjj gaarne medegaan met een voorstel om twee ambtenaren te nemen, indien men ten minste voor f 1000 een goeden Inspecteur kan krijgen. Sommige leden meenen, dat dit zeer wel mogelijk is. De wenschelijkheid wordt thans be pleit om een aanvangssalaris van f 1000 vast te stellen, doch tevens te bepalen, dat bij gebleken geschiktheid dit perio diek verhoogd zal worden. Een lid stelt voor 1. Een persoon te benoemen met den titel van Inspecteur; 2. dezen Inspecteur een aanvangs- jaarswedde te geven van f 1000, welke jaaarwedde by gebleken bekwaamheid en geschiktheid door drie tweejaarlijk- sche verhoogingen van f 100 tot f 1300 kan opklimmen 3 een klerk-teekenaar aan testellen op een aanvangsjaarwedde van f500; 4 deze personen tijdelijk aan te stellen met vooruitzicht op een vaste aanstelling bij gebleken geschiktheid; 5 te bepalen, dat de Inspecteur onder opper toezicht van den Gemeente architect werkzaam zal zijn.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2