WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtzaken. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.; De Bildt, 30 April 1908. Hoogste barometerstand 770.G m.M. te Seydisfjord laagste 747.1 m.M. te Horta. Verwachting tot den avond van 1 Mei 1908. Wind Veranderlijke later Z.0.1(jke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbe- wolkt, droog weer. TemperatuurHooger, mogelijk nachtvorst. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 54 Laagste hedennacht F. 40 Hedenmiddag 12 uur F. 65 cature ontstaan door het bedanken van den heer J. Zijlstra Hzn., Zwolleb. aftreding van merv. W. Wijnaendts Franken—Dyserinck, 's-Gravenhage en de heerenrar. S. J. L. van Aal ten, Rotterdam P. W. J. van Hasselt, Utrecht; P. Hofstra, Wijnaldum Th. M. Ketelaar, Amsterdam mr. J. Limburg, 's-Gravenhagemr. H. P. Marchant, 's-Gravenhage U. G. Schilt- huis. GroningenHerman Snijders, Middelburgmr. M. W. F. Treub, 's-Gravenhage C. A. Zei verder, Sneek. Niet herkiesbaar zijn volgens loting de heeren mr. J. Limburg en mr. H. P. Marchant. Voorts vermeldt de beschrijvings brief o.a. nog de volgende voorstellen van afdeelingen I. Arnhem. De afdeeling Arnhem verzoekt het hoofdbestuur van den Bond op de volgende algemeene vergadering advies uit te brengen of te laten uitbrengen of staatspensionneering als onderdeel van het program kon worden op genomen. II. Haarlem. De algemeene vergadering bepaalt in zake de onderdomsverzekering haar standpunt. Ten einde hiertoe te ge raken wordt in deze vergadering eene commissie benoemd welke op de eerst volgende algemeene vergadering een ontwei p-program Over het vraagstuk der ouderdomsverzekering indient. III. Gouda. De Bond benoeme eene commissie ter bestudeering van het pensioen- vraagstuk. Advies van het hoofdbestuur bü deze drie voorstellen Het hoofdbestuur adviseert deze zaak dit jaar niet te behandelen, maar aan het hoofdbestuur op te dragen hieromtrent een schriftelijk rapport te doen uitbrengen door eene daartoe, na overleg met de voorstel lende afdeelingen benoemen commissie, welk ïapport in eene volgende al gemeene vergadering kan worden behandeld. De Bondsraad heeft, besloten de stopzetting der diamantindustrie voor- loopig met 8 dagen te verlengen. De aangekondige bondsvergadering in het Paleis voor Volksvlijt is gisteren niet. doorgegaan. H. M. de Koningin-Moeder heeft benoemd tot lid van den Raad van Commissarissen der Stichting „Oranje- Nassau's Oord" dr. W. Renssen, te Arnhem. Kindertentoonstelling. De vereeniging Koninklijk Zodlogisch Botanisch Genootschap in den Haag zal op den 3den, 4den en 5den Juli in de Groote zaal van het Genootschap een kinderwedstrijd houdeD, in den zelfden geest als de kindertentoon stelling, die in Engeland, Amerika, Zuid-Afrika en Frankrijk reeds lang een machtig middel z(jn, om te wed ijveren voor hygiënische en esthetische propaganda. Voor de eerste maal zal een der gelijke wedstrijd in Nederland plaats vinden. Hebben in het buitenland doctoren en al tisten zich al tijd gunstig voor baby-wedstr(jden verklaard, de samenstelling der jury voor dezen wedstrijd wijst, er op, dat geneeskun digen en altisten hun steun en mede werking willen verleenen. De wedstrijd zal verdeeld zijn in twee klassenA. voor gezondheid B. voor schoonheid. De deelnemende kinderen kunnen hetz(j voor een der beide klassen, hetzij voor beide klassen worden in geschreven. Uitgeloofd worden voor beide klassen tezamen Een eereprjjs met een spaarbank boekje van f 100. Voor elk der beide klassen: leprijs met een spaarbankboekje van f 50, 2e prijzen met een spaarbankboekje van f '25, 3e prijzen met een spaar bankboekje van f 10. Aan den wedstrijd kunnen deel nemen kinderen uit geheel Nederland (uit Nederlandsche ouders geboren), die op 1 Juli 1908 deu leeftijd van twee jaar hebben bereikten dien van zes jaar niet hebben overschreden, dus van twee tot en met zes jaar. Voor kinderen van 2 tot eu met 5 jaar heeft de wedstrijd plaats op 3 en 5 Juli, voor kinderen van 5 tot. en met 6 jaar op 4 en 5 Juli, dagelijks van 10—12 uur des morgeDS en des mid dag van '2—4 uur. De uitspraak der jury zal den 5den Juli in den namiddag worden bekend gemaakt. Van 12—2 uur zullen de kinderen in den tuin van het Genootschap en op de speelplaats zich kunnen ver- poozen en door de zorgen van een dames-comité onthaald worden. Aan kinderen, die op de dagen van den wedstrijd blijken te lyden aan eene ongesteldheid die gevaar zou kun nen opleveren voor andere kinderen, kan, gehooid de jury, deelneming aan den wedstrijd worden ontzegd. Voor kinderen, afkomstig uit andere provinciën dan Zuid-Holland, kan des- verlangd vergoeding van reis- en ver blijfkosten bij den directeur van het genootschap worden aangevraagd. Voor ieder kind, dat men aan den wedstrijd wenscht te doen deelnemen, moet uiterlijk voor den len Juni een inschrijvingsbiljet (vanaf heden ver krijgbaar ten kantore van het Genoot schap) door ouders of voogden duidelijk en volledig ingevuld worden toege- zondeu aan deu directeur van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's-Gravenhage. De jury is samengesteld uit de vol gende geneeskundigen en artistendr. H. F. P. Maasland, arts; dr. C. L. Rumke, arts; dr. Henriette Schagen van Soelen, arts; dr. H. Nanning, pharmaceutWilly Martens, kunst schilder, president van Pulchri Studio; H. J. Haverman, kunstschilder; Albert Roelofs, kunstschilder; Toon Dupuis, beeldhouwer. Het dames-comité, dat zich belast met het algemeen toezicht en de ver zorging der kinderen, zal zijn saam- gesteld uit de dames: mevr. dr. Boland-Gelinckmevrouw Ten Bosch- Van Wessum; mevr. J. J. de la Fontaine Schluiter-Zegers, presidente; mevrouw S. R. van Franck-Wilson, mevrouw Barnsse A. C. van Haer- solte van den Doorn-'s-Gravesande Guicherit, mevrouw E. F. van de Stadt-Francois. Ter gelegenheid van dezen kinder- wedstryd zal in de aangrenzende lokalen tegelijkertijd, dus van 3 tot 5 Juli worden gehouden: A. Een tentoonstelling van foto- grafién van kinderen, waaraan kan worden deelgenomen door beroeps- en amateurfotografen in Nederland gevestigd; B. Een tentoonstelling van voor werpen op het gebied van de voeding, de verpleging, de kleeding en de ontwikkeling van het kind. GELOOFSPARTIJEN. Bij een vermelding van de ver- makeljjk-tegenstrijdige meeningen der R K. kiesvereenigiDgen in zake kies- lecht, teekenden wij dezer dagen aan, dat de kiesrecbtbewegiug onder de Roomsch-Katholieken een bopelooze verwarring in die party sehynt te stichten. Dit constateeren van wat voor ieder buitenstaander zoo duidelijk waar neembaar is, windt D e (R.-K.) Maas bode blijkbaar op. Onze opmerking klinkt volgens onzen collega „vrij nuchter en ietwat geveinsd", welke insinuatie haar grond moet vinden in het feit, dat de Liberale Unie „blanco-politiek" voert, d. w. z. de kiesrechregeling aan den gewonen wet gever wil overlaten. Wat het een met het ander uitstaande heeft ont gaat ons echter tot ons leedwezen. Beter verstaan w(j, dat D e M a a s- b o d e bij ons constateeren der „hope- looze verwarring" opmerkt, dat een schooljongen in de politiek dit van te voren op z(jn vingers had kunnen uittellen. Dit zijn w(j dus eens. Nu nog een stapje verder en De Maas bode onderschrijft onze meening, dat het aan de orde stellen van elk po litiek vraagstuk in een partij, die uitsluitend in geloof eens van zin is, zoo'n party verwarring zal moeten brengen 1 HEEMSKERK OF KUYPER. In de „Nederlander" van Vrijdag en Zaterdag zijn twee zeer belang rijke hoofdartikelen geplaatst, waarin nog eens uitvoerig wordt nagegaan wat er alzoo is geschied tijdens de ministeriëele crisis en vooral onder handen wordt genomen het denkbeeld dat van „Standaard" zijde wordt ge propageerd, als zou dit kabinet- Heemskerk een soort van overgangs kabinet moeten zijn om later als de rechterzijde bii de eerst volgende algemeene verkiezingen een meerder heid in de Tweede Kamer zou ver krijgen, plaats te maken voor een meer principieel kabinet, waarin dan dr. Kuyper premier zou zijn. Wat wil men nu? vraagt het blad. „In dit Kabinet zit, zegt men, nu niet onze zon al betwist meuniet dat de zon ook van buiten af in het Kabinet haar weldadigen invloed kan doen gevoelen er zitten alleen de sterren en de maan. Dat nu moet in 1909 anders worden. Waarom Omdat het Kabinet-Heemskerk niet goed antirevolutionair is? Goed; mits dit blijke uit zijn handelingen. Of omdat het niet bekwaam is Goed alweermits het bljjke. Maar als dan dat Kabinet vervangen wordt door het Kabinet-Kuyper, waar haalt deze dan wèl antirevolutionaire eu z(jne wèl bekwame ambtgenooten van daan Te verwachten dat die te vinden zijn, achten wij bespottelijk. Of welbedoelt men, dat alleen Minister Heemskerk zal aftredenals een schaap zijn leiding zal neerleggen geheel zijn politieke loopbaan en re putatie zal opofferen, om als maanlicht, te wijken voor het zonlicht Misschien is mr. Heemskerk „ein Ueber-mensch." Maar is hij dat niet, dan zouden wij zoodanige houding voor hem ver nederend achten." En verder „Ons erachtens is de huidige toe stand gansch normaal. Er is een Kabinet van rechts; tegenover eene Kamer, waarvan het niet zeker is. Maar wie is dat ooit? Het is intusschen blijkbaar bereid öf terstond of het volgende jaar de proef, of het land op zijne hand is, te wagen. Voor die zware eu gevaarlijke taak offeren do tegenwoordige Ministers hun betrekkingen op. Geschiedt be strijding van dat Kabinet als betoon van dankbaarheid Er is u i e t s hoegenaamd gedaan om dr. Kuyper op zijde te schuiven, of om een verwaterd Kabinet van rechts te doen optreden. De „coup", die den val van het vorig Kabinet ten gevolge had, is stellig niet gedaan met de bedoeling om dr. K. van de baan te krijgen. Dat is uitgesloten, als men let zoowel op de namen van hen die tegen, als van hen die vöór de begrooting hebben gestemd. Er is niets abnormaals geschied. Maar wel, zooals trouwens op poli tiek gebied zoo vaak gebeurt, iets onverwachts. Verwacht werd, in 1909, strijd tegen het Kabinet-links. B(j overwinning Kabinet-Kuyper. Onverwacht, niet abnormaal, was de ministeriëele crisis. Ddardoor kwam „rechts" vroeger dan verwacht werd op den voorgrond. Eerlijk is toen gehandeldniemand heeft gepoogd dr. Kuyper te verdrin gen. Maar de omstandigheden brachten mee, dat dr. Kuyper niet optrad als Kabinets-formateur. In 1909 hebben wij een zwaren strjjd te voeren. Er is dan geen andere stryd mogelijk, dan „vóór of tegen het Kabinet-Heemskerk." Valt dit tegen maar ook eerst dün kan de leuze: voor of tegen Kuyper worden aangeheven." In den ouderdom van 67 jaar is hier ter stede overleden de heer A. Zondervan,gepensionneerd opzichter van den weg baanvak Kesteren Amersfoort der H. IJ. S. M. en oud penningmeester van de Kiesvereeni- ging „Amersfoort". De heer G. J. W. van Dorssen alhier was een van de vijf laagste inschrijvers bii de te 's Gravenhage gehouden aanbesteding tot het maken van de fundeeringen en onderbouw van het Vredespaleis. Hy had inge schreven voor f 115.644. Er waren 57 inschrijvers. Hedenochtend werden op 't voorplein van de Infauterie-kazerne, de hoofd-officieren van de hier in garnizoen zijnde wapens, benevens de chefs van staven en afdeelingen, aan den generaal-majoor J. H. A. Nier- strasz voorgesteld. De muziektent is thans geplaatst, met het oog op het a.s. muziekconcours, in het plantsoen, naby de Hendrik van Viandenstraat. Vroeger is een verzoek gedaan om daar ook de uitvoeringen van de Am. Muziekvereeniging te mogen geven. Dat is toen niet ingewilligd. Nu de tent er eenmaal staat, zal het ieder opvallen, dat het plantsoen er volstrekt, niet door ontsierd wordt, terwijl de concerten ook daar zeker beter aan hun doel zullen beantwoorden, dan wanneer ze worden gegeven aan de Regentesselaan. Mogelijk is het ver zoek nog eens te herhalen Morgenavond vergadert de af deeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers. De agenda ver meldt o.a.Bespreking van de afge- loopen salaris-actie en voorste Hilver sum inzake gemeenschappelijk orgaan. De Amersf. Bestuurders Bond heeft op morgen, 1 Mei, een open bare vergadering uitgeschreven, waarin als spreker zal optreden de heer J. Sleef uit Amsterdam. Mej, J. M. Besseling uit Utrecht is benoemd tot tijdelijke onderwijzeres aan de openbare lagere school 3de soort in de Koningstraat alhier. De wintercursus van het Her- halingsonderwijs voor jongens werd heden gesloten. Met loffelijk ontslag verlieten de handelsklasseJohs. van Blombergen, Andries van Huijzen, Hendrik Los, Marius Plante en Simon de Winter. Tot deze klasse werden bevorderd Hendrik van Woudenberg, Leendert Pijl, Albert van Nus, Jobs, van Mars bergen, Cornelis Kerling, Reinier Heere, Dirk Boerkoel en Lambts. Alings. Niet bevorderd 4 leerlingen. Tot de 2e klasse bevorderd Gode- fridus Wijk, Dirk Tuinstra, Johs. Staal, Antoon Schimmel, Corns. Ram- selaar, Gerhard Meijer, Bertus Langen- dijk, Karl Krause, Karei Kerling, Dirk Kerkmau, Hendrik Hol, Rijnbs. van 't Hof, Brand Hienekamp, Cornelis Hoesters, Berns. Lentinck, Corns. Gil- lisen, Peter van Eeden, Joh. van Bilderbeek en Frederik Boerkoel. Niet bevorderd 3 leerl. Begin September worden de lessen weder hervat. Aan de markt was heden aan gevoerd circa 40 stuks vee. Vette Koeien golden van f160f240 Kalf f140—f'230 Guiste f 120—f 180 Kalfvaarzeu flOOf170 Guiste f 90—f140 Pinken f 60—f 100 Stieren f 70—f 110 BARNEVELD. Gisteravond begaf de tolgaarder Boersen, wonende te Ach te- veld, onder deze gemeente, zich per fiets naar een paar op den weg staande woonwagens, met de bedoeling de eigenaars hiervan te verzoeken zich te verwijderen. Toen hy echter niet spoedig terugkeerde, begaf ook zijn zoon zich naar de aangeduide plaats. Daar gekomen, vond hij zyn vader dood aan den kant van den weg liggen. Volgens de verklaring van de be woners der wagens zou B., bijna onmiddellijk na aankomst, in elkaar gezakt zyn. Hoewel een ingeroepen geneesheer geen uiterlijke teekenen van geweld op het lijk kon constateeren, wordt toch door de politie een streng onder zoek ingesteld. DOORN. Nabij de villa van den heer Wendelaar, op Zonheuvel, bij Doorn, is een diepe kelder, waarin de bonzine voor de verlichting bewaard wordt. Gisteren begaf een loodgietersknecht zich in dien kelder om een stuk ge reedschap te halen, dat daarin was gevallen. Weldra bleek, dat hij be- wusl eloos was gevallen een tweede knecht, die met een touw om zijn midden afdaalde, moest ook spoedig opgehaald worden, omdat hij door de dampen bedwelmd werd. Allerlei pogingen, om den jongen man te redden, mislukten. Eindelijk klom een broeder van hem naar be neden, nadat de noodige voorzorgs maatregelen waren genomen. Dezen gelukte het een touw om den be- wustelooze te binden, waarna deze werd opgehaald. Dr. Van Laar was intusschen ter plaatse gekomen om geneeskundige hulp te verleenen. Hoewel de man byna twee uren in den kelder heeft gelegen, is zijn toestand vry gunstig. („N. v. d. D.)" BAARN. In de Woensdag gehouden jaarvergadering der Kiesvereeniging Baarn werd door den secretaris, den heer J. C. Horsman, het jaarverslag uitgebracht en door den Penningmees ter, den heer W. F. Donath, rekening en verantwoording gedaan. Tot be stuurslid werd herkozen de heer Jac. G. Veldhuizen. In verband met de i ontstane vacature in den Gemeente- raad, tengevolge van het bedanken van den heer J. A. L. van den Bosch, werden enkele voorloopige besprekin gen gehouden over het stellen van een candidaat. DE BEVENDE HUIZEN. Gisteren deed de Rechtbank te Den I Haag uitspraak in zake de bevende huizen. De Rechtbank besliste, dat op grond van gebreken aan een huis, wél ontbinding van huur kon gevraagd worden en dat het beven van wanden en vloeren een gebrek is, waar de huiseigenaar voor moet instaan. Daar aangenomen werd dat de huurster be- I wezen heeft, datzy niet het behoorlijk en rustig genot van het huis had, werd den huiseigenaar zyn vordering tot betaling van de buur ontzegd, werd het I beslag niet van waarde verklaard en werd hij verooordeeld om aan de huurster schadevergoeding te betaleD. EEN TUINBOUWRAAD. Op 14 Mei, des namiddags tel uur, I zal te Utrecht eene vergadering ge-1 houden worden tot oprichting van een Nederl. Tuinbouwraad. Als plaats van I vestiging worden aanbevolen: Denl Haag, Haarlem en Utrecht. Leden I zyn tuinbouwvereenigingen, die min-| stens 10 leden tellen. De contributie wordt per stem vast-1 gesteld, daardoor worden de groote vereenigingen niet al te veel belast; zjj bedraagt f10 per stem. Hettotaall aantal stemmen, dat de 138 tuin-T bouwvereenigingen zullen kunnen nit-1 brengen, bedraagt naar de getalsterkte! thans 282, waardoor aan contributie| zou kunnen geïnd worden f 2820. Vereenigingen met 10 tot 100 leden! brengen 1 stem uit; van 10120ü| 2 St.; van 201 300 3 St.; van301- 500 4 St.; 501—750 5 St.; 751—lOOOl 6 St.; van 1000—1500 7 St.; van! 1501—2000 8 St.; 2001—3000 9 st.J 3000 en meer 10 stemmen. Het Centraal Bestuur bestaat uit! een voorzitter en 18 leden, waarvan! 3 de groenteteelt, 3 de zaadteelt, 3| de ooftteelt, 3 de boomteelt en 3 del bloembollenteelt als bedrijf moeRn| uitoefenen of uitgeoefend hebben. Aan het Centraal Bestuur woidtl toegevoegd een secretaris-penning-l meester, en zoo noodig nog andere| ambtenaren. Van den secretaris wordt verwacht,! dat hy zich geheel aan den tuinbouw-T raad zal kunnen wijden en de leidende! stuwkracht der geheele organisatie! zal zijn. Daarom ligt het in de he-r doeling zyn salaris op f 2500.— te| bepalen. Ook zal de raad een orgaan uit-| geven. Behalve afgevaardigden van de ver-I eenigingen hebben ook toegang toll deze vergadering belangstellende tuinj bouwers. De meningitis te Uden.l Men schrijft uit Uden aan De Ge 1-| der lander: De meningitis breidt zich in onze! gemeente steeds, maar langzaam, uit,| hoewel onze geneesheeren al hun best! doen, door publiciteit en inlichtingen! de menschen te waarschuwen. Bij een! zekeren Kievits, alweer een arbeider! op de kunstmestfabriek van de firma! Coenen en Schoenmakers, hebben zich! weer twee gevallen voor gedaan. Heul kind is al bezweken, het andere werf vervoerd naar de rijksbarak. Geea wonder, dat de bevolking zich minder] op haar gemak gaat voelen en wal angstiger de arbeiders van gemelde! firma zoekt te ontwijken. Zondag wen] van de pui van het gemeentehuis totl bedoelde werklui 't vriendelijk verzoefl gericht namens den inspecteur del volksgezondheid, om zich zooveel mogej lyk terug te trekken en door 't DiefJ bezoeken van kerk en school de vel 1 spreiding der ziektebacillen tegen gaan.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2