OPENBARE BIJEENKOMST STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Thermometerstand Kunst- en Wetenschap. ALLERLEI. Ingezonden» ADVERTENTIE! Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht, Mevrouw W. WIJNANDTS FRANCKEN-Dyserind uit 's Gravenliage. Het vóór en tegen van Vrouwenkiesrecht en de beginselen van den Bond. Beurs van Amsterdam. m 'óbi D MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 4 Mei 1908. Hoogste barometerstand 774.0 m.M. te Seydisfjord laagste 750.5 m.M. te Valentia. Verwachting tot den avond van 5 Mei 1908. Wind Matige wind uit zuidelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbe wolkt, wellicht regen, voor heden veel kans op onweer. TemperatuurIets koeler. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 58 Laagste hedennacht F. 38 Hedenmiddag 12 uur F. 72 feitelijk oneerlijke concurrentie een aanvang neemt. Er werden b.v. de n. v. vragen gedaan: „Maakt iemand, die door aan brenging van spiegels, het publiek in den waan brengt, dat z(jn magazijn veel grooter is dan het in werkelijk heid is, en dus het publiek misleidt, zich schuldig aan oneerlijke concur rentie?" of „Pleegt iemand, die geen vergunning heeft en ook niet kan krijgen, ofschoon hij gaarne het ver gunningsrecht zou willen betalen, on eerlijke concurrentie, wanneer hij nu toch zonder vergunning drank ver koopt bij kleine hoeveelheden Toen het de commissie in een harer vergaderingen dan ook bleek dat hare leden onderling van opinie hieromtrent verschilden, heeft zjj zich gewend tot Mr. P. J. Aalberse te Leiden, de man, wiens naam in de middenstandswereld een goeden klank heeft, door zijn tal rijke studiën juist op dit gebied. Niet ten onrechte, werd dan ook zijn meening in dezen met belangstelling tegemoet gezien. Waar uw commissie zich dan ook na ontvangst van dit advies, aan de zijde van genoemden Mr. Aalberse wenschte te scharen, die onder on eerlijke concurrentie verstaat, „het pogen om door misleiding van het publiek of van de concurrenten het handelsdebiet te vestigen, te behouden of uit te breiden" daar was voor haar, toen eenmaal een beslissend standpunt was ingenomen, het beoordeelen veel vergemakkelijkt. Uit verschillende feiten haar ter oore gekomen, door haar geconstateerd en behandeld, meent zij de volgende onder uwe aandacht te moeten brengen. I. Een kwestie gerezen tusschen H.H. vertegenwoordigers van Duitsche en Amerikaansche pianola's, leidde tot een bevredigend uitslag. Immers toen de vertegenwoordiger der Amerikaan sche pianola's gewezen was op zijn incorrecte wijze van adverteeren, heeft deze de bedoelde advertentie niet meer geplaatst. II. Het is der commissie gebleken dat in de hier verschijnende dagbladen meermalen advertentiën worden op genomen onder gefingeerde opschrif ten, waarbij allerlei huishoudelijke artikelen, zelfs meubelen ten verkoop worden aangeboden om redenen die in werkelijkheid niet bestaan. III. Gebleken en geconstateerd is het eveneens dat er hier ter stede inrichtingen bestaan, die met veel ophef er van gewag maken, dat zij in het bezit zijn van machines van stoom- zuivering van goederen, terwijl achteraf kon worden bewezen dat zjj een der gelijke installatie niet hebben, jzoodat zij de aan hun zorg toevertrouwde goederen niet kunnen behandelen op de als zoodanig aangegeven vereischte en geheel afdoende wijze. IV. Er bestaan hier ter stede firma's die.bij de opening van een nieuw|seizoen, hare clientele hetzij per advertentie in de couranten, hetzij per circulaire, de mededeeling doen van haar „Retour de Paris", van waar zij zooals het heet de laatste nieuwigheden op haar ge bied hebben medegebracht. Aldus han delende, misleiden zij het publiek door leugenachtige mededeelingen daar het achteraf blijkt, dat haar bezoek aan de modestad Parijs slechts een uit stapje was naar een der hoofdsteden van het eigen lieve vaderland, om aldaar haar zoogenaamde „nouveautés de Paris" in te koopen. V. Wat te zeggen van de Heeren speculanten op een dom publiek, die ter kennis brengen dat z(j op dien en dien datum in de Harmonie of elders, zul len verkoopen den deftigen inboedel nagelaten door mynheer of mevrouw zóó en zóó, terwyl er kan worden ge constateerd, dat veel van datgene wat ten verkoop wordt aangeboden, stamt uit hun eigen verkooplokaal of bestaat uit goederen door anderen bijgebracht." Het doet ons genoegen, zegt het Hbld., te kunnen mededeelen, dat in den toestand van den acteur Tour- niaire zoodanige verbetering is ge komen dat men hem over eenige weken thuis kan verwachten. Van optreden is natuurlijk dit seizoen geen sprake meer: de genezende heeft den zomer voor zich om weder geheel de oude te worden. Louis Bouwmeester gaat voor- loopig niet naar Indiëhij is by Van Lier te Amsterdam geëngageerd voor een onbepaald getal gastvoorstellingen. in Mei. Het Haarlsmsche Tooneelgezelschap is ontbonden. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Naar wy met genoegen vernemen is heden het contract tusschen mevrouw Mann-Bouwmeester en de Kon. Ver- eeniging Het Nederlandsche Tooneel hernieuwd. We herinneren aan de openbare bijeenkomst a.s. Woensdagmiddag in den foyer van Amicitia, uitgeschreven door den Ned. Bond voor Vrouwen kiesrecht. Hedenavond geeft de Amers- foortsche Muziekvereeniging baareerste concert in het plantsoen. In sommige plaatsen wordt bij openbare muziekuitvoeringen, tijdens het spelen, niet geloopen terwijl het publiek zich zoo rustig mogelijk gedraagt. We hopen dat dat hier navolging zal vinden. Eergisterenavond om kwart voor zeven viel een elf-jarige jongen P. C. uit de Molenstraat, al spelende, in de Beek, achter het kerkhof. De heer Berns, die het ongeluk had gezien, bedacht zich niet lang en sprong, niet zonder gevaar voor zyn eigen leven, den drenkeling na, en mocht het genoegen smaken dezen weer op het droge te brengen. De knaap, noch de redder hebben nadeelige gevolgen van het gebeurde ondervonden. Dezer dagen heeft men een aan vang gemaakt met het plaatsen van het houten hek vanaf het station in de richting naar de Vlasakkers. In een onzer vorige nummers werd de vrees uitgedrukt dat dit hek het uitzicht zou benemen aan wandelaars die zich naar Birkhoven begaven over het pad langs den Vlasakkerweg. Tot geruststelling diene dat hiervan geen sprake ishet wordt zóó laag geplaatst dat het uitzicht niet belem merd kan worden. Het 18de landweerbataljon (dis trict Amersfoort) is heden onder de wapens gekomen onder commando van den luit.-kolonel D. J. Heinsius. By dit bataljon zijn nog de volgende officieren ingedeeldde kapiteins H. A. van Heekeren, A. F. Sutherland, A. C. Couvée en de kapitein-kwar tiermeester P. M. van Heycop ten Ham, benevens de tweede luitenants F. Tadema, H. W. F. Hermans, S. J. Kiewiet en P. J. Ampers. Kader en manschappen zyn ondergebracht in de infanterie kazerne. Op het politiebureau is gedepo neerd een beursje met eenig geld, dat j op den openbaren weg gevonden is. Lenteboden. De nachte galen zyn in deze omstreken aan gekomen. Bij Constantiahoeve kon men gisteren verscheidene van deze gevederde zangers waarnemen en ook op den Berg|lietenjzy zich reeds booren. Terwijl men terugkeert van het graf van den overledene, wien men de laatste eer heeft bewezen, worden de treurende en nog onder den indruk verkeerende familieleden als 't ware opgeschrikt doordat hun vóór het ver laten van het kerkhof een collectebus wordt voorgehouden, teneinde Jeen gift te offeren, mogelijk bestemd voor het onderhoud van het kerkhof of anders zins. Ik was getuige, hoe stootend het is, te zien hoe de betrokkenen zoekend naar geld, hun handschoenen uittrek ken om tot de ontdekking te komen, dat zij geen geld by zich hebben of van hun familieleden moeten leenen om geen mal figuur te maken enz. En dat alles terwyl zij op dat oogen- blik met geheel andere gedachten zyn vervuld. Zou het nu niet mogelijk zyn dat aan die stootende gewoonte een einde werd gemaakt. Indien het inzamelen van giften werkelyk noodzakelijk is, laat men dan eenvoudig de kosten van een begrafenis met een klein be drag verhoogen. Met de opname van bovenstaand zult u verplichten, Uw dw. X BflA N Naar men ons meldt, heeft de Koningin Moeder het voornemen in de eerste dagen van Juni het paleis Soestdijk te betrekken. Daar de bestaande Nuts-teeken- school te klein-is geworden voor het steeds toenemend aantal leerlingen, dat deze inrichting bezoekt, zal een nieuw gebouw worden gesticht, het welk zal verrijzen aan de Penstraat, op een van de gemeente voor dat doel aan te koopen terrein. Muziekconcours teBaarn. Zondag j.l. had te Baarn de loting plaats, ter bepaling der volgorde, waarin de 59 deelnemende korpsen en gezelschappen op het muziek-concours aldaar zullen moeten spelen. De eerste dag ('29 Juli) zullen de fanfarekorpsen kampen en wel in de 4e afd. 4; in de 3e afd. a. 7 en b. 7in de 2e afd. 7in de 1 e afd. 3 en in de afd. uit- muntenheid 3 korpsende laatsten uit Zaandijk, Assendelft en Gorinchem. De '2de dag (30 Juli) spelen de Har moniegezelschappen, en wel in de 4e afd. 1, en in de 3e afd. A. 8 en B. 8; 2e afd. 5; ie afd. 3 en in de afd. uitmuntendheid 3 korpsen de laatsten uit Harderwyk, Zeist en Almelo. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Dezer dagen was ik getuige van een stootende gewoonte, waaraan hier op de algemeene begraafplaats nog steeds de hand wordt gehouden. Ik bedoel hiermede het volgende: Vergiftiging? Te Beert- sterhoogen (bij Beerta, Gron.) werd het geheele gezin van den landbouwer N. Baslagen ongesteld na het eten van pannekoeken. Van het gebruikte meel bleef iets over en dit heeft men chemisch laten onderzoeken. Daarbij is aan het licht gekomen, dat het meel arsenicum bevatte. De zegepraal der hoffe- lykheid. Er zyn al heel wat middelen beproefd, om de schouwburg bezoeken de dames te noodzaken hare hoeden af te zetten. Thans heefteen Londensch theater een nieuwe poging in 't werk gesteld, een zeer beleefde poging, die een uitstekend gevolg heeft gehad. Voor het scherm stond in reuzen letters eene dankzegging van de directie aan de dames „die zoo vriendelijk waren hare hoeden af te nemen en het, door deze zeer op prys gestelde goedheid, den achter haarzittenden ook mogelijk maakten, om de voorstelling ongestoord te genieten." De uitwerking van deze dankzegging was amusant. De dames komen binnen met de be kende gevaarten op haar hoofden en gaan gemakkelijk zitten. Onwillekeu rig kyken ze voor zich uit, en daar valt haar blik op het groote bord met de duidelijk-leesbare letters. Zachtjes aan gaan de handen in de hoogte, een beetje gefriemel, om tusschen dien overvloed van rozen en veeren de hoedespelden te vinden, en een oogen blik later, ligt het hoofddeksel op den schoot der dame. In de geheele zaal kan men tegenwoordig geen enkele dame met een hoed op haar hoofd meer ontdekken. Het idee is afkomstig van juffrouw Lena Ashwell, de pachteres van he Kingsway Theatre. De andere schouw burgen hebben het middel natuurljj dadelijk nagevolgd. Afgeluisterd in de tran Er stapt een lief jong vrouwje met rose, dikke baby. Een ande jong moedertje zit vol extase naa dien rosescbat te kyken. „Wa een dot, mevrouwtje", zegt het ander moedertje op eens. „Ja, zegt u dat wel, 't is cei schatje. Maar u zou het haar nie aanzien, doch ze was verleden weel haast dood geweest 1" „Uw baby?" „Ja, m'n kleine baby." „Hoe kwam dat?" „Ze had een speld ingeslikt". „Goede hemel 1" „Ja en nou was ik uit voorzor nogal lid geworden van een blad, da handelt over de opvoeding van baby Maar voor het inslikken van 'nspel stond er niets in. Ik heb dan oo dadelijk bedankt. Wat heb je een blad, waar, wat je noodig hebt niet instaat." Het is historisch. Is het pendant voor de eischen die aan on blad gesteld worden vraagt hi „Maandblad der Vereeniging voor vei betering van Vrouwenkleeding." Te Bournemouth is Zaterda een electrische tram, waarover d bestuurder de macht verloren hai een helling afgerold en van een me kreupelhout begroeide steilte afgeval len. Zeven menschen werden gedoo en acht gewond. Laatste Berichten. De Shah van Perzië heeft d ontslagaanvrage van het kabinet aai genomen. Het ministerie is heengegaai omdat het geen hulpbronnen kon vit den, waaruit de achterstallige salari sen van ambtenaren en de soldij voo het leger betaald konden worden. Op dit bericht zyn de vertegei woordigers van politieke clubs byeei gekomen in eene meeting, waar be sloten is, dat Donderdag a.s. vaardigden van de verschillend politieke partyen bijeen zullen kome als een soort Congres en daar zal me dan een ultimatum aan den Sjah 0[ stellen, waarin gezegd wordt, da indien hy by zijn houding volhari en zich niet naar zijn volk voegt ws betreft het invoeren van noodzakelijk verbeteringen, maatregelen zulle worden genomen om hem tot aftrede te noodzaken. V Voorspoedig bevallen van ee flinke DOCHTER, S. W. KLEBER- de Haai Amersfoort, 3 Mei 1908. UITGESCHREVEN DOOR DEN op WO'EIT©I>A,Q *3 sa£(3,&ags Jaali dsi© irx eter*. TOS. SPREEKSTER ONDERWERP TOEGANG VRIJ. Na afloop gelegenheid tot het stellen van vragen 4 MEI. Opgave van de Firma LAMAISON Sc BOUWER Co. Holl. schuld prijsh. Buitenl. ongeanimeerd, voor Russen wat lager. Domingo vast. Peru hetzelfde. Cultuurw. vast voor H. My. sluiten op de hoogste koers 158. Vorstenl. hetzelfde. Mijnen voor Redj. Leb. vast en ook voor Ketah. Simau wat flauwer. Cobar met flauwe stemm. en flauw slot. Kon. Petr, op de koersen van Zaterd. Tabak met weinig affaire, prijsh. N. Western Pac aand. flauw. Transvalia vast. Amerika opende weifelend, met vast slot, Staatsleeningen. 3 3 2'A f 1000. f 1000. f 1000. 4 Kr. 2000. Nederland. Obl N.W.S. Cert. id. id. id. Honqariji. Obl. 1892/1904 Italië. Obl. 1862—81 4 Ls. 100—107m. Oostenrijk Obl. Jan.Juli MeiNov. Portugal Obl. Ie Serie 3e 4 4 3 3 Kr. 2000. Kr. 2000. 100. Frs. 500. Vorige koert 89* 89 74* 98' 61* 4 Mei 90 89* 74* 93* 97* 97* 61** Rusland. 1884 Goud 5 G.R. 125/500 Gr. Russ. Spoor 98 4 G.R. 500 Nicolaispoor 1867/69 4 20 1880 4 G.R. 625 Hope Co. 89/90 4 G.R. 625 Ge Emissie 1894 4 G.R. 625 Torkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Resc. Dom. republiek. m. tick. 1901 4 frs. 500/2500 4 100 100 100 £100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Foundryaand.dll. 1000 Un. St. Steel corp. dll. 1000 Scheepvaart Maatschappijen. 86 Nederland. Ned. Amer.Stoomv. Mij. aand. f500 128 84* Kon. Paketvaart aand. f 1000 78* Rotterd. Lloyd aand. f500 107 117 77A 77* St. Mij. Nederland aand. f 500/1000 132 132 77| 77ft Amerika. 'i i ft '16 Int. Merc. Marine aand. dll. 1000 8 id. pref. 1000 20-1- 20* Obl. 4'/3 1000 68ft 68f* Tabak Maatschappijen. CO I o os 1 Deli Batavia aand. f 250/1000 717* 723 97 Deli Cultuur f1000 106* 106* Deli Maatschappij aand. f 1000 409* 411 Medan Tabak aand. f 1000 252 54* Senembah aand. f 1000 422* 425 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 94 Staatsspoor - 250 104* iTALlë. 161 126* Zuid Ital. Spoor 3 L. 500/5000 66* 280 278* Amerika. 81 93* 93* Atchison aand. dll. 1000 81* 14* 14 id. 4 Conv. 1000 87* 88 125* 124* Chic. Rock Is], p. 2002 4 1000 64** 65* 35 35* Denver c. aand. 1000 21** 21* 35* 36* Erie 1000 18* 18ft Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 Obl. 3 1000 Missouri aand. dll. 1000 id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 Rock Island aand. dll. 1000 South rail dll. 1000 South Pac dll. 1000 Union Pac id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 Prolongatie-rente Koersen van Sen-York. Van Heden. FONDSEN. 24ft 23; 55* 55; 69 ft 69; 27** 27ft 80 16* 16ft 15* 15ft 80* 81ft 137* 137} 86* 87* 3* 4 Atchison Topeka Roek Island Common Erie Railway Missouri Kansas Sc Texas New-York-Ontario Norfolk Western Southern Pacific Southern Railway Union Pacific U. S. Steel Common Kansas Cy South do. do. Pref. Stemming: prijsh. Slot van gisteren Opening3 van beds 81* 81 15* 18* 27* 35* 661 81* 811- 15 138* 1381 36* 35{ 23* 55* bl da in Wi Wl aa op zi< st< gh Hi de: hei ooi erv kee far H :el lei Toe ds< !6z !Pri irei Hid lee.: loo, Stoom- Boek- en Handelsdrukkerij, S. W. MELCHIOR Amersfoort.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2