WEERBERICHT. UIT BE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Lend-, Tuinbouw en Veeteelt. Thermomet' rstand BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.j De Bildt, 5 Mei 1908. Hoogste barometerstand 763.4 m.M. te Bodö;laagste739.6 m.M. te Valentia. Verwachting tot den avond van 6 Mei 1908. WindMatige meest Z.W. wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbe wolkt tot betrokken, wellicht regen. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. land, mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, lid van de Tweede Kamer, J. H. Schaper, lid van de Tweede Kamer, J. W. C. Teilegen, directeur van het gemeentelijk Bouw-en Woningtoezicht te Amsterdam, secretaris, J. M. A. Zoetmulder, inspecteur van de Volks gezondheid. Uit het jaarverslag van het Cen traal Israël, krankzinnigengesticht te Apeldoorn blykt, dal de Vereeniging beschikt over een kapitaal van f 119.704 plus de 1350.000 uit een leening verkregen. Er is nog een tekort van circa f 100.000, dat vóór de exploitatie moet worden aange zuiverd. Aan schenkingen werd f30.615 en aan contributie enz. f4000 ont vangen. tie er niet zoo sterk toe noodzaakt als bv. bij ons in Den Haag, zou men niet verkeerd handelen door hetzelfde systeem toe te passen. In vroeger jaren, ja, toen behoefde meu hierop niet zoo nauw te zien, want het publiek was toen bly als het ergens in een winkel kon koopen wat het begeerde. Maar tbans zyn de rollen omgekeerd. Winkels zyn er genoeg, haast meer dan het publiek in stand kan houden, zoodat men niet verlegen zit, als men in het eene magazijn niet goed te recht kan want dan gaat men een voudig naar een van de vele concur- reerende winkels 1 Wellicht zullen myne lezers mij in gedachten toevoegen, dat ze, wat ik hier vertel, zelf ook wel weten. Ik geloof dat gaarne, maar koester toch de hoop, dat er onder u ook wel deze of gene is, die z'n maatschappe lijke positie, den stand zijner zaken, heel wat zou kunnen verbeteren door in praktijk te brengen, wat ik hier be scheiden in overweging geef. Dn. KUYPER GERECHT. De Nederlander heeft het op gegeven, te klagen over de handelwijze van de Standaard tegenover de bestrijders om geheel onjuist hun gevoelen mede te deelen of elke tegen spraak stelselmatig te verzwijgen. Het blad heeft leeren inzien, dat die methode van strydvoeren onver breekbaar samenhangt met de tactiek, waarvan, in de oogen van dr. Kuypor, de toekomst van Nederland afhangt. „Er zijn menschen die in de kracht der waarheid geloovendie daarom strijden voor hun beginsel, geen tegen spraak vreezen en verwachten dat eenmaal ieder van de waarheid hunner beweringen overtuigd zal worden. „Anderen gelooven in de kracht der éénheid. Als, zoo redeneeren zij, de menschen onderling verdeeld zijn, worden zij machteloos. Er moet niet enkel gedacht, er moet gehandeld worden, en om te kunnen handelen is éénheid onmisbaar. Het wachten op het doordringen der waarheid in de overtuiging der menschen duurt hun te lang. „Onder deze laatste groep heeft zich de leider der antirevolutionnairen blijkbaar geschaard. Aan de eenheid der partij, zonder welke geen succes bereikbaar is, hangt allesdaarvoor moet alles zwichten, wat of wie het ook zij. „Tot verkrijging van zulk eeu een heid op politiek gebied zyn noodig, lo. een leider, dien men onvoorwaaide- lyk volgt als zijn aanvoerder 2o. een organisatie, die de leider geheel in zijn hand heeft. „Het leiderschap heeft hy in de eerste plaats verkregen, door zich lot tolk te maken van zekere godsdienstige overtuigingen, die diep geworteld zijn in een vry talrijk, en zeker niet het minst goede en ernstige deel van ons volk, 't welk zeer zeker in staat is met groole zelfstandigheid over die godsdienstige vraagstukken een eigen oordeel te vormen. „In de tweede plaats veroverde dr. Kuyper het door hem begeerde ver trouwen door zyn persoonlijke gaven. Daarna uiteenzettende, hoe j^dr. Kuyper door voortdurende leiding der geesten in zyn blad door „reflexie" tot vaststell.ng en verbreiding van zekere beginselen en van zekere in zichten op staatkundig gebied waai de staatkundige quaestie niet onmid dellijk met godsdienstige overtuiging samenhangt geraakte, wijst het blad op de schepping van den leider zelf, de Vrye Universiteit, welke de eenheid der partij iQ govaar bracht, daar immers reflexie het zich voegen naar door anderen vastgestelde begin selen nu eenmaal uitsluit. „Was reeds vroeger die eenheid slechts te handhaven door zorgvuldig en zooveel mogelijk elke openlijke tegenspraak te weren, dood te zwijgen wat zich verweerde, met verdachte étiquettes te versieren, wie den leider durfde bestrijden, hoeveel noodzake lijker is dat nu geworden, maar ook hoeveel moeilijker „In dat stelsel past om het zachtste woord te bezigen „on nauwkeurige resumtie". Het is on misbaar. Want met het instinct des volks, niet met reflexie moet steeds meer worden gerekend. En argumen teeren onderstelt reflexie. „Zoolang de leider zich in staat achtte, aan zijn volgelingen te doen gelooven, dat zij, die zelfstandig wenschten te denken en te oordeelen, in den „conservatieven hoek" thuis hoorden, heeft hij zich weinig be kommerd om de talrijke klachten over doodzwijgen en „onjuiste resumtie". Nu echter moeilijk dood te zwijgen mannen dezelfde klacht aanheffen, heeft hij getracht de door hem ge volgde methode te verklaren door de eischen der journalistiek. Hiermee zijn gerustgesteld wie gerustgesteld ver langen te worden. Het volkomen on voldoende der verdediging is te duide lijk, dan dat nadere bespreking daarvan noodig zou zijn. De ware reden is, en kan geen andere zijn, dan zelfbehoud.'. Wie aan éénheid de hoogste waarde in het geestelijke, bepaaldelijk in het politieke leven, toekent, moet alles daarvoor doen wijken, ook de waar heidsliefde. „Er zijn echter die gelooven, dat op den duur de eenheid zelfs tegen dien prijs niet te handhaven is. AMERSFOORTSCHE INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL. Aan de I. en H. S. werden van de eerste naar de tweede klasse bevor derd P. A. van den Ban, uit Soes- terberg, A. C. Brandsen, W. J. En kelaar, C. Hardeman, G. Hogeveen, J. A. Kingma, C. Ravesloot, A. Snijders en W. Staal, allen uit Amers foort. Getuigschriften werden uitgereikt aan G. van den Burg, M. Floor, A. van 't Hof, J. Hogeveen, M. van I-Ioogevest, G. van Ouwerkerk, R. Pas, W. van Surksum, J. Valkenburg, M. E. Volkers en J. de Winter. Voor de cursussen met 1 Mei aan vangende hebben 35 nieuwe leerlingen op de school plaatsing gevonden. Thans is daar ook een aanvang gemaakt met de opleiding tot cos- t u umnaaister. Het doel van den cursus voor het costuumnaaien is de leerlingen in den daarvoor vereischten tijd, d. i. drie jaren, bekwaam te maken voor bet examen in dit vak, ingesteld door de Vereeniging van Hoofden van Industriescholen. Het onderwijs in knippen en naaien is opgedragen aan mejuffrouw A. v a n O o s t v e e n, uit Amsterdam, die reeds sinds 1 September 1907 voor enkele lesuren aan de school ver bonden was. In hoofdzaak is genoemde oplei dingscursus opengesteld voor de leer lingen van het voorbereidend onderwijs der I. en H. S., evenwel zal ook toelating verleend worden aan meisjes, niet leerlingen der school, die minstens 14 jaar aud zyn en door proeven van bekwaamheid blyk geven, dat zy voldoende op de hoogte van het hand en machinenaaien zyn om het onderwys in de klasse te kunnen volgen. Men ziet, het Bestuur der school streeft er naar het hier gegeven on derwijs geleidelijk volledig te maken, waardoor de inrichting meer en meer in de algemeene behoefte voorziet. De Directrice is tot het geven van nadere inlichtingen ten allen tijden bereid. Toen gisteren de manschappen van het 18e Landweerdistrict zich in de kazerne der infanterie kwamen mel den, bevond zich onder hen zekere Koops van de Soesterweg alhier. Deze had meegenomen zijn vrouw en vijf kinderen, zeggende, dat de overheid nu maar voor dezen moest zorgen, daar hij in de onmogelijkheid was, deze week voor hen de kost te ver dienen. Aan deze demonstratie is een einde gemaakt, doordat de politie vrouw en kinderen uit de kazerne heeft ver wijderd. In hoeverre de landweerman Koops recht heeft op geldelijke vergoeding kunnen wij niet beoordeelen, maar wel weten wjj dat hy deze te voren niet heeft aangevraagd. De heer P. de Groot, hoofd der christelijke school alhier, is benoemd tot hoofd eener school voor M. U. L. O. te Groningen. Gisterenavond gaf de Amersfoort- sche Muziekvereeniging haar eerste concert in het plantsoen. Nog nimmer zagen we zooveel pupliek by een uitvoering der muziekvereeniging en het doet ons een groot genoegen te kunnen constateeren, dat, in weerwil van die vele honderden, de orde niets te wenschen overliet. We hopen nu dat dit concert een aanwijzing zal hebben gegeven om de tent daar te laten staan, de concerten zullon dan ook meer waardeering ondervinden, die ze werkelijk wel verdienen. In een der zalen van „Ons Huis" is gisteren avond eene algemeene ver gadering gehouden van het comité uit de Amersfoortsche burgery tot steun by tydelijke werkloosheid. Met algemeene stemmen er waren 24 leden tegenwoordig werd aan genomen het volgende voorstel „Het tegenwoordig Dageljjksch Be stuur, bestaande uit de heeren G. J. Buys, R. G. Rjjkens, J. W. Middel burg, L. A. baron van Ittersum, H. Noorman, D. Gerritsen en G. van Wijland, permanent te verklaren, welk bestuur het overgebleven geld zal beheeren en te zijner tyd in het be lang der werkloozen handelend zal optreden." Onder dankzegging voor zyn accu raat beheer, werd de heer J. W. Middelburg als penningmeester gedé- chargeerd. Door den heer H. Huisken werd een woord van protest uitgebracht over de wyze waarop een berichtgever in het Amersf. Dagblad eene vooistelling had gegeven van de vergadering op Vrijdag 24 April. Het daarin mee gedeelde was Diet alleen totaal onjuist, maar ook blijkbaar met opzet in de pen gegeven om een verkeerde voor stelling bij de burgery te doen post vatten. De vergadering stemde met dit protest in. Verder bracht de heer Huisken ook namens de Vakvereenigingen, een woord van dank aan de Amersfoortsche burgerij voor de klinkende wijze, waarop zy in den afgeloopen winter steun aan de werkloozen had verleend waardoor een goed werk was verricht en aan het bestuur voor zijn werk zaamheden. (Applaus). Professor Kenninck huldigde den voorzitter, den heer G. J. Buys, die, niettegenstaande zijn ziekte, toch nog kracht had kunnen vinden om in het belang van de werkloozen met toe wijding werkzaam te zijn. De heer Buys bracht dank aan de verschillende sub-commissies, aan de heeren die deel hebben uitgemaakt van de verzamelingscommissie, aan de dames, die met zoo groot succes hun medewerking bij het verzamelen hebben verleend en voor de loting hebben gezorgd en vooral aan de heeren Noorman, Middelburg, van Wjjland en v. Wessum, die een zwaar deel van den arbeid der schiftings commissie hebben verricht. Er heerschte in deze laatste ver gadering dezelfde opgewekte en eens gezinde geest, die den geheelen winter door in het comité merkbaar was en het werken aangenaam heeft gemaakt. NIJKERK. Woensdag 6, Donderdag 7 en Vrijdag 8 Mei wordt alhier een huisvlijttentoonstelling gehouden. BAA'. N. Teu behoeve der tentoon stelling van de Hollandsche Sierduiven- club op 6, 7 en 8 Juni e.k., alhier te houden, is door H. M. de Koningin een groote bronzen medaille geschonken en door den heer Commissaris der Koningin dezer provincie een zilveren medaille. Beide medailles zijn door het bestuur uitgeloofd respect, voor de beste collectie Hollandsche Konijnen en de beste collectie Dragonsduiven. ZEIST. Door de gemeenteraads leden Adriaansche, Schuurbeque Boeye en Kamphuis is een amendement in gediend op het voorstel van B. en W. tot wijziging der pensioenverorde ning, welk amendement de strekking heeft ook aan de weduwen en weezin van gemeente-Ambtenaren recht op pensioen toe te kennen. In het Gemeenteblad is op genomen een voorstel van B. en W., met ontwerp-verordening, tot oprich ting van een gemeentelijk werkloozen- fonds." Het fonds zal eigendom zijn der gemeente en beheerd worden door B. en W., daarin bijgestaan door een vaste commissie uit den gemeente raad. Het fonds tracht zijn doel te be reiken door het geven van een bijdrage aan toegelaten vereenigingen van werk lieden, welke uitkeeringen verstrekken aan werkloozen. Voor toelating is noodig aanmelding bij B. en W. onder overlegging van statuten en regle ment. Aan de werkliedenvereeni- gingen is niet de verplichting opgelegd, gelijk in den Haag geschied is, om ook niet-leden der vereeniging als deelnemer van de uitkeeringskas toe te laten. Donderdag worden deze voorstellen in den raad behandeld. LONGWORMZIEKTE. In verband met het verblijf op de weide is het vee aan de mogelijkheid blootgesteld, verschillende ziekten op te loopen tengevolge van het opnemen van dierlyke parasieten. Een der meest bekende is wel de longwormziekte, veroorzaakt door een kleinen, geel- witten palissaden worm (sprongylus micrurus) die in de luchtwegen der dieren binnendringt, zich hier ver menigvuldigt en door prikkeling en verstopping der luchtpijptakken de bekende ziekteverschijnselen veroor zaakt. Deze bestaan in hoesten, diar- Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste nedennacht F. 46 Hedenmiddag 12 uur F. 5S Het Morgenblad („Kristiania") spreekt het bericht in dien scherpen vorm af. Dat von Ditten voor Londen bestemd was, zegt het blad, heeft geruimen tijd geleden io de Duitscbe bladen gestaan, maar is geen bericht, van de Noorsche regeering uitgegaan. Deze heeft zich voor den post te Londen slechts gewend tot één per soon, nl. Hagerup, den gezant te Kopenhagen. Toen de keizer echter van het ge rucht iu de pers kennis kreeg, zond hjj een telegram aan den Duitschen gezant to Kristiania, waarin hy den wensch uitdrukte, dat von Ditten mocht blijven waar hij was. Er was geeu grond voor de Noorsche regeering zoo besluit het Morgenblad zijn blijkbaar van 1e Noorsche regeering afkomstige mededeeling om dien wensch van den keizer niet tegemoet te komen. De IJ m u i d e r quaestie. Te IJmuiden zyn gisteren nog een aantal sloepen, beugers en 8 trawlers met mooie reizen visch binnengevallen. Men trachtte nog te verkoopeu, doch de handel staat unaniem pal. Levende kabeljauw werd door deu schipper opgehouden a f 1.35. Men verwacht, dat de toestand dagelijks nog kritieker zal worden. Er zijn handelaars, die verklaren te zullen volhouden wat het ook kost. De zwaarste verliezen lijdt echter de reederij, die niet, zooals de handel, slechts haar winst derft, doch wier kosten grootendeels doorgaan. Sommige industrieelen, bij het visschersbedryf betrokken, blijven hun personeel uit betalen, ook al wordt er niet gewerkt. De losse werklieden zyn grootendeels reeds zonder verdiensten. Van ver schillende zijden vernam het Hbld., dat de schade deze week op f 25.000 h f30.000 geraamd wordt. Komt er deze week geen verandering, dan wordt het voor de visschery een debacle. Het geldt hier echter een to zwaren strijd om lang te kunnen duren. De betrokken reedris hebben be sloten 20 booten stil te leggen, d. i. een vierde van de geheele vloot. Twee groote Hollandsche stoomtrawlers zyn gisteren de haven van Ostende binnen gevallen. Het zyn I.Jmuider trawlers, die hun visch hier komen ontschepen. De Woningwet. De com missie, door het bestuur van het Con gres voor Openbare Gezondheidsrege ling benoemd om te dienen van praeadvies terzake welke wijzigingen in de Woningwet behooren aange bracht te worden om deze meer aan haar doel te doen beantwoorden, is samengesteld als volgt: mr. H. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer, voorzitter, dr. G. W. Bruinsma, lid van de Gezondheidscommissie van Ginneken, J. H. Faber, inspecteur van de Volksgezondheid, H. Pollema, lid van Gedeputeerde Staten van Fries LI et moderne winkelbe- d r ij f. In den Haagschen brief van De Standaard lezen wij dingen, die niet specifiek Haagsch zijn en waard zyn, ook in andere plaatsen te worden overdacht. Hy schrijft o. ra.: „Iu de mededeeliugen in de bladen omtrent de finantieele resultaten van het warenhuis te dezer plaatse over het afgeloopen jaar, trekt het mijne aandacht, dat deze inrichting met een omzet van ruim negen ton gemaakt heeft een bruto winst van f 270.000. Ik heb die cijfers telkens en telkens weer aangekeken, omdat ze me onjuist lijken. En nu ik ze neer geschreven heb, vertrouw ik me zelf nog haast niet, maar een vergelijking met de krantenknipsels, die voor me liggen, overtuigt me toch, dat ik me niet vergis. Waarom die cijfers me zoo wonder lijk voorkomen, vraagt ge mij wellicht. Wel, ze lijken me zoo ongelooflijk, omdat er uit blijkt, dat een waren huis, met een reuzen omzet, een wiustpercent maakt, dat geheel over eenkomt met de cijfers, die ik hier ter stede voor vele branches als nor maal heb hooren noemen door men schen die het weten kunnen. Een winst van 30 pet, van den om zet is toch allerminst abnormaal laag. Ik wijs hier op, niet omdat ik er iels tegen heb, dat ook een warenhuis een behoorlijke winst maakt, maar omdat het publiek zich door sommige magazijnen wel eens diets laat maken, dat een zaak bestaan kan met eeu paar percent winst. Dat is mijns inziens totaal onmoge lijk, zelfs bij een reusachtigen omzet. En ik betreur het, dat men in ons land nog steeds maar op allerlei on- eeilijke wijze, vooral in den hier door mij bedoelden zin, reclame maken mag, zonder dat men met den rechter in aanraking komt. In andere landen, met name in Duitschland, staat het den handel- drijvenden stand niet vrij, in de kranten en op reclame biljetten te laten drukken wat men wil. De be weringen moeten met de waarheid kloppen, en zoo niet, dan wordt men schuldig verklaard aan oneerlijke con currentie en heeft men de minder aangename gevolgen van zijn oneer- lykheid te dragen. Schuld ligt zeer zeker ook bij het publiek, dat zich zoo gaarne laat be driegen, en dat toch in de meeste ge vallen zelve heel goed kan uitrekenen, dat de buitengewoon lage pry's in overeenstemming is met de buiten gewoon slechte qualiteit. Ik zeg hier nu veiligheidshalve by, om te voorkomen, dat ik niet weer op de vingers getikt wordt, al is het dan ook op nog zoo vriendelijke wijze, dat ik ook hier niet wenscht te generaliseeren, al is niet weg te rede neeren, dat we ook ten dezen opzichte in ons land, ook in onze goede stad 's Gravenhage, nog veel aan zwendel doen. In verband met mijne opmerking over het warenhuis wilde ik de lezers mijner brieven, voor zoover zij een winkelnering drijven, er wel toe aan sporen, het systeem van de waren huizen te aanvaarden voor hunne zaken. Ik bedoel niet, dat zy de reus achtigheid van den omvang zullen trachten te imiteeren, want dat zou op allerlei narigheid voor hen uitloo- pen. Maar wel geloof ik, dat zij zeer hun eigen zaken zouden vooruitbrengen, indien meer vrijheid aan het publiek verleend werd. Men late de menschen in- en uit- loopen, overal rondsnuffelen; men late ze eventueel wegloopen zonder iets te koopen. Het publiek in z'n overgroote meerderheid, wil vooral vry zijn by het doen van z'n inkoopen. Tot het koopen van iets, dat eigenlijk niet erg bevalt, gaat niemand gaarne over. Het komt mjj dan ook voor, dat de gewone winkelstand by het aan vaarden van het vrijheidsprincipe als ik het zoo noemen mag reeds heel wat sterker zou staan in den stryd tegen de reuzenmagazijnen, die by dat beginsel leven. Doch ook daar, waar de coucurien-

De Eemlander | 1908 | | pagina 2