Fransch - Wiskunde C. A. HEUNKS ALLERLEI. Laatste Berichten. ADVERTENT1EN Hooglandsche weg 6. Beurs van Amsterdam. iee, langzame vermindering van achten, vermagering ten slotte uit eend op den dood. In de eerste jats worden schapen aangetast door ziekte, dan runderen, varkens en mis ook geiten. De parasiet wordt met het weile- ledor door de dieren opgenomen; ,eestal in den voorzomer. In de ingen komt hjj waarschijnlijk eerst ings omwegen door de ingewanden, [et door het hoesten uitgeworpen ■ormbroed kan, indien dit door andere eren wordt opgenomen, deze niet smetten. Het moet eerst eene ver- iie ontwikkeling doormaken waar- hijnlijk op dergelijke wijze als de verbot onder gebruikmaking van jnen tusschenhospes. Men heeftjver» loed, dat deze rol werd gespeeld door ene soort akkerslakken, hetgeen chter onjuist gebleken is. Deze tus- chenontwikkeling van het wormbroed waarschijnlijk alleen mogelijk by auwezigheid eenergroote hoeveelheid ocht en daarom heeft de besmetting den regel plaats van natte plekken de weiden uit. Ten einde de ziekte te bestrijden zoo mogelyk te voorkomen, dienen ille moerassige plekken in de weide worden drooggelegd. Jonge dieren in 't algemeen zulke die een weinig rachtig lichaam bezitten, zijn veel evoeliger voor de ziekte dan oudere an bv. 1-1| jarigen leeftijd. Men oet daarom goed, rundvee niet be leden den leeftijd van 10 maan- len op verdachte weiden te bren- ;en, en in elk geval jonge dieren >p zulke weiden krachtig bijvoeder geven want, hoe krachtiger het icbaam is, des te beter kan het aan le infectie weerstand bieden. Of be- ïandeliug van de besmette vlakten net gebrande [kalk of ijzervitriool e kiemen dooden kan is zeer twyfel- chtig. Wordt de ziekte tijdig ontdekt lan kan ze worden tegengegaan door pstalling van het vee gedurende den acht en bij ongunstig weer benevens loor rijke voeding met licht verteer bare krachtvoedermiddelen. Niettemin nebben de aangetaste dieren ook dan nog langen tijd noodig voor herstel er wordt het gunstig effect van den weidegang zeer benadeeld. De hoefijzer-correspondent in den Haag van het Hbld. schrijft in dat blad overZedelijkheid, onzedelijkheid en 1 a p z i g h e i d. Ziehier wat hy in verband met de laatste zegt Eene onderwijzeres in gemeente dienst te 's Gravenhage, een reeds bedaagde en hoogst bezadigde vrouw die o.a. aanstaande bewaarschoolonder- wiizeressen opleidt, ontving onlangs bezoek van een der leden van den raad. Het bezoek was te wijten aan klachten, die door den vader van een der aanstaande onderwijzeressen waren ingebracht tegen het onderwijs van de bedoelde dame. Ten eerste zou zy aan de meisjes (die geen jonge school kinderen natuurlijk meer zijn) hebben verteld dat de mensch van de apen afstamt. Dat ontkende zij echter. De mogelijkheid dat zy omtrent de af stamming van den mensch zou hebben gesproken overeenkomstig den tegen- woordigen stand van de wetenschap, betwistte zy niet (al stond het baar niet recht meer voor den geest), maar de naive phrase, waarvan het gebruik haar ten laste werd gelegd, kon zij niet hebben gebezigd. Maar nu was er nog een klacht. Zij zou óók gezegd hebben lezer die Woutertje Pieterse niet mocht hebben gelezen, schrik niet I |- dat de mensch tot de zoogdieren behoort 1 En dat bekende zy. Alleen merkte ze op dat dit nu eenmaal zoo was en dat zy het niet heplen kon! Niet waar, daar hebben we nu altjjd om gelachen, om die veront waardiging van juffrouw Lafs toen men haar tot de zoogdieren wilden rekenen. ,Als 't onfatsoenlijk wordt, ga 'k liever weg". We hebben dat toch min of meer voor een caricatuur gehouden. En daar komt nu, tientallen jaren ater, in den 20e eeuw, een Haagsch raadslid en niet een van de ouderen maar een jong man, die zich sociaal modern en democratisch pleegt voor te doen en maakt zich waarachtig tot tolk van een nieuwe Lapsiade. Wat is de duisternis nog dichter dan wy wel eens denken. Trouwens, nog onlangs kon men in twee clericale bladen de meest ver ontwaardigde uitingen over het darwi nisme hooren. Maar wat wjj hier vermelden, lijkt ons toch wel bijzonders kras. Mis schien moet men denken aan een oogenblik van zwakheid onder den invloed van den eenen of anderen geestelijken adviseur. Aan een soort van psychischen lapsus Gasverstikking. Gisteren ochtend werden in een woning in de 2e Schuytstraat te's Gravenhage dood in hun bed gevonden een tweetal jonge mannen van resp. 18 en 23-jarigen leef tijd, die bleken te zjjn overleden ten gevolge van gasverstikking. Zij bewoonden te zamen een kleine kamer en waren gisterenavond wel gemoed thuisgekomen. Zy hadden hun kleeren opgehangen aan een niet voor de verlichting dienend uitstekend buisje van de gasleiding, dat door middel van een kurkje was afgesloten. Vermoedelijk is door de vracht dat kurkjeer uitgeraakt waardoor het gas in groote hoeveelheid in de kamer kon stroomen. Toen het ongeluk werd bemerkt, werd onmiddel lijk geneeskundige hulp in geroepen. Deze mocht echter niet baten, daar de levensgeesten reeds geweken waren. Moord. Zondag heeft de 23- jarige bootwekker C. Quak in een café in de Langetorenstraat te Rot terdam de 30-jarige Petronella van den Heuvel, eene vrouw van slechte zeden, voor wie hij liefde had opgevat, doch die niet beantwoord werd, met elf mes steken vermoord. De politie vond hem, het lijk kussende Hy bekende volledig. Een bescheiden en een onbescheiden professor De Amsterdamsche briefschrijver van het „Utr. Dagbl." schrijft: „Prof. Van der Waals, de beroemde natuurkundige, heeft deze week wegens het bereiken van den zeventig-jarigen leeftijd ontslag gekregen als hoog leeraar aan de Amsterdamsche uni versiteit. Van der Waals was een geleerde van groote waardige bescheidenheid, een die zijn vak grondig kende en een uitnemend docent. De studenten verliezen in hem den laatste dei- toonaangevende geleerden in de facul teit van wis- en natuurkundeVan 't Hoff, Bakhuis, Roozeboom en Van der Waals. Een bescheiden professor er valt me daar een aardigheid in van een minder bescheiden hoogleeraar. Ik zal zijn naam niet noemen, de man is dood. Deze beroemde er zich op gesproten te zyn uit een familie van bekwame mannen. „Myn grootvader," zeide hy, was dokter. Mijn vader was een goede dokter. Ik ben professor." „Dan zal uw zoon zeker een goede professor zijn", merkte een student opdie zeker niet bang was voor zyn examen 1" Do vader van het Ned. Herv. Diaconie-Weeshuis te Assen, die zich 19 April jl. met een 17 jarige verpleegde verwijderde, is aangehouden op den Beilerweg, waar hij zich met het meisje bevond. Het meisje werd in Assen in het Weeshuis teruggebracht, de wees vader in arrest genomen. Versche boter. De Recht bank te Arnsberg veroordeelde een boterfabrikant tot een jaar gevangenis straf en tot een boete, omdat hij uit Spanje, Denemarken en elders bedorven boter opkocht, en deze dan door een bewerking in zijn fabriek het uiterlijk aanzien van versche boter gaf. Volgens de Kölnische Zeitung bestaan in Duitschland nog een een aantal der gelijke fabrieken, die jaarlijks 15,000 kilo's boter, aldus verwerken. Ondergrondsche spoor weg. De Duitsche rijkspost zal een ondergrondschen spoorweg aanleggen, om het hoofdpostkantoor te Berlijn te verbinden met de postkantoren aan de spoorwegstations, ten einde de verzen ding der brieven in den kortsten tyd, zonder oponthoud van het straatver keer, te laten geschieden. De spoorweg zal van het hoofdpostkantoor over het Stettiner, Lehrter, Postdammer, Anhal- ter en Schlesischer spoorwegstation naar dat kantoor terugkeeren. Het gedeelte van het hoofdpostkantoor naar het Potsdammerjstation zal eerst gelegd worden. De gemeente Berly'n heeft hare toe stemming voor den aanleg van den spoorweg reeds verleend. Recidivist in instructie. „Beklaagde, ge zijt meer in aanraking met de justitie geweest?" „Ja E. A. eenmaal, maar daarvoor heb ik de straf ondergaan." „Wanneer en welke straf?" „In 1903 acht maanden voor ver duistering (met eenige onrust). Maar u laat dit toch niet opschrijven Ik heb die straf er eerlijk voor onder gaan." „Ja ik moet het vermelden. De rechter zal daarmee by dit vonnis reke ning houden." „Maar E.A., dat is toch onbillijk. Ik heb die straf geleden, en moet ik nu zwaarder gestraft worden, omdat ik destijds ook gezeten heb?" „Ja zoo is onze wet." „Maar mijnheer. Dat ik nu dit feit gepleegd heb, is juist een gevolg van mijn vorige straf. Ik was 3 jaren op de fabriek. Er was niets op mij aan te merken. U kunt er naar informeeren. Toen vroeg de directie om vast aan gesteld te kunnen worden, een bewijs van goed gedrag van den burgemees ter. Ik kon dit niet krijgen omdat dat vonnis van my in de boeken stond. Een paar maanden heb ik het slepende gehouden, maar toen moest het er uit en men heeft my daarop gedaan gegeven. Er is in dezen tijd nergens werk te krijgen. Myn vrouw is zieke lijk en mijne drie kinderen hadden in geen dagen warm eten gehad." (Hbld.) Aanranding door een otter. Twee jongelui, die vergezeld van hun hond langs een rivier bjj Hempvall (in Norfolk) wandelden wer den plotseling door een otter aange vallen. De beide mannen gingen op de vlucht, de hond begon echter met den otter te vechten, die hem eindelijk beetpakte en in 't water trok. De beide mannen, die zich onderwijl van stokken voorzien hadden, keerden terug en een lange strijd werd thans op het veld gestreden. Eindelijk gelukte het hen den otter dood te slaan. Ook de hond was er treurig aan toe. Hotel afgebrand. Te Fort Wayne in den Staat Indiana is een groot hotel tot den grond toe afge brand. Tot dusverre heeft men acht tien lijken onder de puinhoopen van daan gehaald. Daar de vreemdelingenlyst eveneens verbrand is heeft men geen nauw keurige opgaven van het aantal om gekomenen. S n e e u w 1 a w i n e. By Chamonix zijn door een ontzaglijke sneeuwlawine 8 arbeiders meegesleept. 2 zijn gedood en 4 gewond. Slangenalshelpstersbij diefstal. In een bekenden Engel- schen roman dojdt een slang in „op dracht" van een misdadiger een mensch, en slechts aan een zeer bekwamen detective gelukt het den moordenaar, ondanks deze omstandigheden te ont dekken. Dat slangen echter ook in werkelijkheid al is het dan ook bjj minder sentationeele misdaden be hulpzaam kunnen zijn bewijst een dezer dagen te Parijs voorgevallen geschie denis, waarover wy het volgende kun nen mededeelen. Eene Zigeunerin verscheen in een huis in 't quartier Monceau, om te bedelen. Ze wist door hare klagende woorden het medelijden op te wekken van eene weduwe, die per slot hare portemonnaie uit den zak haalde, om de bedelares iets te geven. Op het zelfde oogenblik liet deze drie kleine slangen, welke zij in de hand hield, vallen. Deze kropen over den grond en gaven de weduwe aanleiding om op de vlucht te gaan, terwijl ze van schrik hare portemonnaie op den grond liet vallen. Op dit oogenblik had de sluwe zigeunerin slechts gewacht. Snel greep zij de beurs en ging er mee van door. Een levensgevaarlijke weg. Dat is, als de duisternis is aange broken, de groote weg van Amster dam naar Haarlem, en de schuld biervan draagt de electrische tram. Men weet, dat reeds menigmaal personen door de tram zyn overreden, die daarbij veelal slachtoffer waren van eigen onvoorzichtigheid, doordat zy op de trambaan liepen of zelfs lagen. Om dit te voorkomen liet de directie der tram de motorwagens voorzien van electrische schijnwerpers, installaties, die een alles verblindend licht wel 500 meter voor zich uit werpen en de bestuurders in staat stellen om op zoo voldoenden afstand het terrein vóór zich te overzien, dat zij tijdig kunnen stoppen als zy onraad bemerken. Wetend, hoe alles verblindend die schijnwerpers zijn, hadden in den be ginne de bestuurders de gewoonte om bij de nadering van een automobiel den lichtbundel even stop te zetten, zoodat de chauffeur den weg kon blijven waarnemen. In den laatsten tyd gebeurt dit echter niet en het gevolg is, dat als een automobiel komt in zoo'n lichtstraal, de chauffeur •dermate verblind wordt, dat hy niets meer ziet, en zijn wagen niet meer kan besturen. Reeds een paar maal heeft hot geen haar gescheeld of er was een ernstig ongeluk geschied, tengevolge van dit teveel aan licht. Naar wij vernemen zal thans van de zijde der automobilisten een adres gericht worden aan Gedeputeerde Staten dezer provincie, met het ver zoek, maatregelen te treffen, die ver hinderen, dat de electrische tram den weg onveilig maakt, vóórdat ernstiger ongevallen er door worden veroorzaakt. Burgerlijke Stand van 5 Mei 1908. Alijda Antonia Pijpers. Gerritje, d. van Hendrik Jan van Barreveld en Cornelia van der Heijden. Agneta Antonia, d. van Wenceslaus Antonie Kleber en Sophia Wilhelmina de Haas. GETROUWD: Simon Dijkstra en Regine Cornelia Bauland. Hendrik Willem Marx en Catharina Maria Briët. Hendrikus Gerardus van Kalleveen en Petronella van Ruiten beek. Johannes Petrick en Johanna Elisabeth van Keulen. OVERLEDEN. Jannetje Janse, 86 jaar wed. van Breunis Jansen. Cornelia van Bynen, 36 jaar, ongeh. Hermanus Schuit, 66 jaar, wed. van Antje Graat. GEBOREN Johan, z. van Jeen van der Meer en Sietske de Herder. Jan, z. van Barend van den Brink en Jacoba van den Brink. Aaltje d. van Johannes Bouw en Evertje van Leuveren. Jannetje Jacoba, d. van Evert van Veenendaal en Rijkje Gijtenbeek. Maria Gijsberta, d. van Antonie Koenen en Maria Gijsberta van Plateringen. Hendrik z. van Hendrik van Diermen en TWEEDE KAMER. In behandeling kwam heden het amendement van de heeren Goeman Borgesius, Van Asch van Wyck, Van den Bergh (Helder), om het eerste lid van artikel 14 der Wet tot regeling van de Visscheryen aldus te lezen „by algemeenen maatregel van bestuur wordt, voor zoover daarin niet door de wet is voorzien, met betrekking tot de kustvisschery bepaald a. welke vischtuigen, hetzij steeds, hetzij onder sommige omstandigheden, het zij voor een bepaalden tijd van het jaar, hetzij voor een deel, hetzy voor het geheel van het in art. 1 B omschreven gebied, voor waardelijk of onvoorwaardelijk ver boden zyn en aan welke voorwaarden de verkoop en het vervoer van deze vischtuigen onderworpen zijnb. het geen moet worden gedaan met op gehaalde visschen kleiner dan eene te bepalen afmetingc. hetgeen noodig is tot bescherming der teelt van visch; d. hetgeen noodig is tot handhaving der orde." Dit amendement werd verworpen met 41 tegen 20 stemmen. De Koningin en Prins Hendrik zullen het steekspel ter gelegenheid van de Delftscbe studentenfeesten bij wonen. Men seint ons uit den Haag: (Officieel). Blijkens een telegram is generaal Van Daalen overeenkom stig zijn verzoek ontheven van zyn functien van Civiel en Militair gou verneur van Atjeli en onderhoorig- heden en ter beschikking gesteld van den legercommandant. Tot Civiel en Militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden is benoemd deluit.- kolonel H. N. A. Swart, Civiel en Militair gouverneur van Celebes en onderhoorigheden en tot gouverneur van laatstgenoemd gewest de Resi dent van Amboina baron Quarles de Quarles. In den nacht van 5 op 6 April zyn de Babar en de Zuid Tanimber- eilanden (residentie Amboina) door een orkaan zwaar geteisterd. Woningen en aanplantingen zijn vernield en alleen op Babar 41 menscben gedood. De resident is derwaarts vertrokken. Bevorderd tot luitenant-kolonel de majoor L. baron van Hogendorp van bet le regiment veld-artillerie. 5 MEI. Opgave van de Firma LAMAISON BOUWER &Co. Holl. schuld vast. Buitenl. schuld voor Russen prysh. Domingo vast. Peru flauw. Cult, vast voor Barge Mohrman. Mijnen vast voor Ket. sluiten op de hoogste koers. Gen. aandeel 139. Puf 199. Redj. Leb. vast. Simau flauw. Cobar iets beter. Tabak vast. Petrol, prijsb., weinig affaire. N. West. Pac. waarde vast. Amer. markt opende vast, flinke handel alleen in Missouri Kansas, het slot over het algemeen vast. Staatsleningen. Nederland. Ob). N.W.S. 3 Cert. id. 3 id. id. 2 J/s Hnu/2 mirp Obl. 1892/1904 4 Kr. 2000. Italië. Obl. 1862—81 4Ls. 100—100/m. Oostenrijk. f 1000. f 1000. f 1000. Obl. Jan.Juli MeiNov. Portugal. Obl. le Serie d 3e 4 4 3 5 Kr. 2000. Kr. 2000. 100. Frs. 500. Vorige 5 Mei koers 90 90 89! 89 m 74! 93f 93A 98 97* 97« 971 97H 61« Rusland. 1884 Goud 5 G.R. Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 4 Hope Co. 89/90 4 6e Emissie 1894 4 Turkije. Obl. 1902 4 frs. Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Resc. Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 500/2500 4 100 5 £100 5 100 £100 Industrieele en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f500 Schib. Pelrol. c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am.CarenFoundryaand.dll. 1000 Un. St Steel corp. dll. 1000 86 78j 78§ 77! 77 77A 77-Ar 97 1 III 1 126! 1641 2781 2834- 931" 94 14 124* 125-H 35/ 35-| 36! 35f Scheepvaart Maatschappijen Nederland. Ned. Amer. Stoomv. Mij. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 SI. Mij. Nederland aand. f 500/1000 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 4l/a 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f 1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. 1 1000 Staatsspoor - 250 itallë. Zuid Ilal. Spoor 3 L. 500/5000 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4 Conv. 1000 Chic. Rock lil. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 rie 1000 Kansas C'ly S. aand. 1000 23! 23! pref. 1000 551 55TV 127J Obl. 3 1000 69! 69! Missouri aand. dll. 1000 27 A 27! 117 110* id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 132 132 Rock Island aand. dll. 1000 16 Af 161 South rail dll. 1000 16 Ar 15 Ac 8 8 South Pac dll. 1000 81Air 82-1 20f 68U 20-1 Union Pac 1371 136-j! 681 id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 87-! 86U Prolongatie-rente 4 4 723 106-1 411 724 10/T Koersen vau New-York. Van Heden. 412 255j- FONDSEN. Slot van gisteren Oponingsk van heden 425 426! Atchison Topeka 80 Rock Island Common 15! 1&! 94 93! Missouri Kansas Texas 27 271 1041 1041 New-York-Ontario 35! 66! 66! 661! Southern Pacific 811 82! Southern Railway 14! 81 801 136! 1361 88 87! U. S. Steel Common 35! 35! 65| 64-1 Kansas Cy South 234 211 21J do. do. Pref. 54-4 18A 18! Stemming: prysh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3