DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 80 WOENSDAG 6 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „DE EEMLANDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUlTENLAiNP. ^BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. STADSNIEUWS. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Abonnementsprij a Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Frlja der Advertentiën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. FRANKRIJK. De gemeenteraadsverkiezingen heb- Iben niet veel wijziging gebracht in I de bestaande verhouding der politieke partijen. Er heeft een kleine opschuiving |naar links plaats gehad. De conservatieven en clericalen ver- lloren eenige zetels aan de liDks repu blikeinen en deze laatsten moesten [weer een paar zetels aan de geunifi- |eerd-socialisten afstaan. Alles in alles een versterking der |positie van het ministerie. De gemeenteraden hebben vier jaren Izitting. Zij behooren tot de kiezers Ivoor den Senaat. De thans gekozen [gemeenteraden nemen dus deel aan [de Senaatsverkiezingen, die het vol- [gende jaar en in 1912 plaats hebben. [Zoo was deze verkiezing ook van min lof meer politieken aard. De samen stelling van de gemeenteraden moet [noodzakelijk van invloed zijn op die [van het hoogste staatslichaam. Maar look om eene andere reden hechtte een groot belang aan de thans ge houden verkiezingen. Volgens de schei- pingswet hebben de gemeenteraden te peschikken over de kerkelijke goederen, de toewijzing daarvan aan instel lingen van liefdadigheid. Niet al te Nauwgezette raadsleden vinden in de [kerkelijke goederen eene gelegenheid lom aan invloedrijke kiezers aangenaam [te zjjn door de instellingen te begun stigen, waarvoor deze zich, om welke peden dan ook interesseeren. De stemming is vrij rustig voorbij gegaan. In een paar dorpen heeft men gevochten en elders zich toe^legd op het Fransche spel der vernieling van pe stembussen er wordt onder elke pegeering wonderlijk met de stem- jbussen omgegaan onder het keizerrijk |had men er zelfs met dubbelen bodem. Haar als de bladen straks van eene Jkalme verkiezing spreken zullen zij [wel gelijk hebben. ZWEDEN. De Zweedsche .Rijksdag" heeft Zaterdag een voorstel om aan vrouwen |het stemrecht voor de volksvertegen-' voordiging te geven verworpen. JAPAN. De New-York „Helrald" ontving |van haar correspondent te Tokio de volgende beschouwingen over den boycot van Japansche waren door Chineezen. De Japansche regeering tracht de Igroote Chineesche kooplui in Japan, Id.w. de kooplui, die den uitvoer van iJapan naar China grootendeels in panden hebben te bewegen, bij hun andgenóoten voor Japan tusschenbeide Ite komen. Dat zou ook in hun eigen [belang 'zijD.|Maar die Chizeëzen zijn ten Ideele als Japanners genaturaliseerd jen hebben daardoor hun invloed in [China verloren. Zij lijden als tus- [sehen personen schade, maar verheu- [gen er zich over, dat de Japannersin pun handel en nijverheid gestraft vorden voor de vernedering, die het llina heeft aangedaan. Eindelijk zjjn pelenvan de Chineezen ook boos op lie Japansche regeering. In en na llen oorlog hebben zij groote sommen Ivoor liefdadige doeleinden geschonken llmild gelijk in onze Oost), maar toen Ier eerbewijzen, ridderorden enz. wer- flen uitgedeeld, vergat men hen, en [kregen Japanners, die veel minder [mild waren geweest, en vreemde lingen wat dien Chineezen onthouden perd. In verschillende bedrijven, zegt de correspondent verder, is de uitwerking van den ban reeds te merken. Te Kobe is de Chineesche kolonie met 6Ü0 menschen verminderd, die naar hun land terug zijn, omdat er zoo groote slapte was. De Japansche stoom- booten, die Zuid-China aandoen, heb ben ook veel te lijden. De Nippon Maroe, op weg naar San Francisco, kon te Hongkong geen Chineesche reizigers, noch Chineesche waren op nemen. TWEEDE KAMER. Wfj hebben in het vorig nommer reeds het lot vermeld, dat het amende- ment-Borgesius-Van Asch van Wyck- v. d. Bergh heeft getroffen. Artikel 14 van het ontwerp bepaalt, dat de kustvisscherij geheel en ai bfj algemeenen maatregel van bestuur zal worden geregeld. Dit is wellicht de bepaling die de grootste maaswijdte bezit. De regeering is volkomen vry te doen wat haaF belieft. Het is een artikel) auu „Uun,)0"> dv mui Boigesius er alkeerig van is, zeidede heer FeiT. Met de heer Van Asch van Wfjck en Z. van den Bergh had toch de afgevaardigde voor Enkhuizen een amendement ingediend om het artikel ietwat te stoffeeren en der regeering althans een richtsnoer bij het samen stellen van den algemeenen maatregel te verschaffen. Onder meer wil het amendement de regeering dwingen, in het Koninklijk Besluit bepalingen op te nemen tot sluiting der kustvis scherij voor met name aangewezen vischtuigen op zekere plaatsen en tijden des jaars. Het amendement leek alleszins aan nemelijk. Zonder de regeering te veel te binden geeft het toch een richting aan de wet, die we eenigen tjjd ge leden kenschetsten als een klapper op de te ontwerpen besluiten en regle menten, zou althans in zooverre ver beterd worden, dat een globale in houdsopgave van sommige dier maat regelen er in werd opgenomen. Het mocht niet zijn, met 41 tegen "20 stemmen werd het amendement verworpen, Minister Talma noemde het voorstel imperatief en limitatief, de regeering wordt er mitsdien te veel door belemmerd. Toen de heer Bor- gesius daarna dit ongegronde bezwaar had weggeredeneerd, meende Minister Talma: uw amendement is overbodig en doelloos. Doelloos? vroeg met ver bazing de heer Reyne. Is dan niet toe te juichen, dat deze hoogst abnormale wet ten minste op die punten waar omtrent iedereen het eens kan zjjn, tot iets meer dan een geraamte worde gemaakt? Is het niet rationeel dat de Kamer zich zooveel mogelijk contröle voorbehoude, waar zij ten opzichte der visscherfj alle toezicht op de dadeD der regeering uit handen geven moet? Maar eindelijk beweerde minister Talma, dat de kamer, als zij het amendement aannaam, feitelijk zou terugkomen op eens genomen beslis singen. Dat gaf vermoedelijk den doorslag. In aansluiting op de reeds eerder door don heer D. Kooiman, secretaris van Maarssen en Maarsseveen, geuite denkbeelden, is onlangs door burge meesters, wethouders en secretarissen van degemeenten Deventer, Dordrecht, Maarssen en Maarsseveen, Meppel, Sloten (N. H.), Tilburg en Zaandam aan het bestuur der Nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen berzocht een commissie te benoemen, velast met het instellen van een onderzoek naar mogelijke vereenvou digingen in de gemeente-administratie. De quaestie te IJmui- d e n. De staking was gisteren vol komen. Voor het eerst werd geen marktbericht gegeven. Aan de haven begon eeDige gisting te ontstaan. In een gisteren middag te 's-Graven- hage gehouden vergadering van reeders van zeeschepen, belanghebbenden bij den toestand te IJmuiden, is na lang durige discussie besloten het volgend telegram aan den minister van water staat te zenden De heden alhier gehouden vergade ring van reeders van zeeschepen uit IJmuiden, Scheveningen, VlaardingeD, Maassluis, Katwijk en Middelharnis, kennis nemende van den actueelen toestand te IJmuiden, niet wenschende vooruit te loopen op een eventueele definitieve beslissing Uwer Excellentie en alleen het oog hebbende op de groote schade die de bestaande toe stand veroorzaakt aan reederjjen en visschers, verzoekt Uwe Excellentie beleefd doch dringend de genomen maatregelen drie maanden op te schor- fAn nniillT, halo nr»hoKKör»/lar« gelegenheid hebben een mogelijke op lossing in studie te nemen. Een merkwaardige veiling van wapens van Atjeh, Borneo, Celebes, Djambi, Java, Nieuw Guinea, Congo zal hier ter stede Dinsdag 12 Mei, worden gehouden. Vooraf zal hiervan eene tentoon stelling worden gehouden op Zaterdag 9, Zóndag 10 en Maandag 11 Mei in Concordia. De catalogus bevat vele curieuse nommers. Zoo zijn er o.a. in vermeld een Sikim pantjang en een Kepi, af komstig van Toekoe Oemar, heilige Krissen afkomstig van prins Lapa- wawooi, Boni; Krissen, gedragen door den priestervorst Radja Singa-Maha, Rendjong af komstig van Toekoe Oemar, enz. enz. Bij de op 5 dezer gehouden stem ming voor elf leden van het Kies college der Ned. Herv. Gem. zijn uit gebracht 306 geldige stemmen, zoodat de volstrekte meerderheid 154 bedroeg. Herkozen zijn met 276 tot 251 stem men de negen aftredende leden, de heeren J. H. Donath, A. van Eeden, I. W. Fröger, J. H. Kleber, Ch. van Kuyk, E. Lindenbovius, C. J. van der Nagel, W. van Surksum en N. van Veen. Gekozen zijn met 189 en 185 stemmen de heeren J. Klink en A. Slagt. Op de heeren H. M. Brouwer en C. W. F. Reyckers waren respectieve lijk 130 en 87 stemmen uitgebracht, terwijl verschillende anderen één stem verwierven. Door een aantal werklieden- en vakvereenigingen is opnieuw een adres bij den Gemeenteraad ingediend tot het subsidieeren van vakteekenonder- wfjs. Zooals men zich zal herinneren is iD de zitting van den Gemeente raad van 24 December j.l. een derge lijk verzoek behandeld. Het mocht toen alleen steun erlangen van de heer Ruys, Salomons en van Kalken. Heden is een zekere A. van Ree uit Hoevelaken afkomstig en sinds kort van uit Duitschland hier naar toe gekomen, als verdacht van verschillende diefstallen, geboeid naar Utrecht overgebracht. Aan de Universiteit te Utrecht werd met gunstig gevolg het le Na tuurkundig examen afgelegd door den heer D. van Os. VROUWENKIESRECHT. Onder presidium van Mevr. Schreuder- Nijland werd hedenmiddag in de groote zaal van Amicitia een vergadering gehouden, waarin als Spr. optrad mevr. Wijnaendts FranckenDyserinck uit den Haag, ter bespreking van het onderwerpHet voor en tegen van Vrouwenkiesrecht en de beginselen van den Bond. Na opening der bijeenkomst ving Spr. haar rede aan met eenige regelen uit de Nieuwe Geboort vau mevr. Henriëtte Roland Holst, waarin h. i. juist wordt weergegeven de strijd der vrouw voor haar rechten. De strijd om vrouwenkiesrecht is een voornaam onderdeel van het femi nisme. De beteekenis van de vrouw voor de samenleving is haar hoogere ontwikkeling als vrouw en moeder. Het streven naar economische onaf hankelijkheid moet dan ook slechts middel en niet doel zijn. De motieven voor vrouwenkiesrecht moet men vaak zoeken buiten onze grenzen in de staten met vrouwen ter zijde, daar koloniale staten niet te vergelijken zijn met onzen cultuurstaat. Men kan zich trouwens volkomen be roepen op ons eigen land. In 1850 was een wet aanhangig inzake het regentschap over deD lateren Prins van Oranje, dat heftig bestreden werd, omdat men publiekrechterlijke plichten niet vereenigbaar achtte met de moederplichten. In 1884 kwam weer een soortge lijk wetsontwerp in de Tweede Kamer om Koningin Emma te benoemen tot regentes over Koningin Wilhelmina. Eenige leden meenden dat een regent schap van een Koningin nietgewenscht was, waarbij zij zich beriepen op het standpunt van 1850. De regeering wees op de roemruchtige regeeringen van Koninginnen in het buitenland. In de vereenigde zitting onzer Kamers in '84 werd door den Heer Huyde- cooper van Maarsseveen meegedeeld dat het voor het lanl gewenschtwas het regentschap aan de Koningin op te dragen. Twee leden kwamen daar sterk tegen op. De afgevaardigde van Middelburg, mr. D. van Eek meende, dat een vrouw niet de talenten en kennis daarvoor bezat, waarin h(j werd bijgevallen door Keuchenius, die zelfs art. 576 van de Grondwet er bij aan haalde, dat tot eisch stelt het Neder landerschap, terwijl hij meende, dat na 's Konings dood de Koningin dat niet meer zou zjjn. Zelfs beriep hij zich op de constitutie van 1806. Minister Heemskerk reageerde ook nu niet op de plichten van het moe derschap maar bestreed op staats rechterlijke gronden Keucbeniur. Het waarnemen van kiezersplichten nu zal wel niet zoo zwaar zjjn als het waarnemen van een regentschap en voor de Hollandsche vrouwen ligt dan ook in de regeering van koningin Emma een bewijs, dat de moeder plichten zeer goed kunnen samengaan met plichten voor het publieke leven. Mogelijk zal een arbeidersvrouw, die zelf slaven en zwoegen moet geen tjjd hebben naast haar huishouding ook nog te denken aan andere zaken, maar er is een groote schare van vrouwen, die tijd hebben voor allerlei zaken en waarom zouden ze dan geen belang stelling ontwikkelen voor de publieke zaak. Veel bezwaren worden opgeworpen. Zoo o.a. dat met vrouwenkiesrecht de politiek wordt gebracht in de kinder kamer. Maar daar is ze al doorge drongen. Bij de verkiezingen van 1905 gaf de a. r. Rotterdammer een geheel politieke kindercourant uit. Ook bij andere partijen geschiedt dat en de vrijzinnigen maken even goed deze fout. Spr. herinnert aan het stroobiljet, dat bij de gemeente raadsverkiezingen door deVrijz. Dern. Kiesver. te Zaandam aan de school kinderen was uitgereikt. Dat is een bederf aan de kinderziel, niet het gevolg van vrouwenkiesrecht. Als de vrouwen meer de ellende van het politieke leven begrepen, zouden ze dergelijke fouten wel tegen gaan. Maar al begaat nu ook de vrouw een dergelijke fout, dat mag dan toch nog geen reden zijn om haar het kiesrecht te onthouden! S6el nu echter eens, dat de moeder eens aan de kinderen ging vertellen, hoe het in de Tweede Kamer toegaat. Wat zullen dan de fjselijke gevolgen zijn? Kinderen willen graag nadoen wat ze hooren vertellen. Zoo spelen veel kinderen schooltje, maar het vervelende is dan, dat er maar een mag praten en dat de kinderen stil moeten blijven zitten. willen spelen. Eu dat zal voor de kinderen juist amusant zjjn, want dan mogen ze door elkaar spreken en van hun plaats loopen, wat dan een juist beeld geeft van onze Tweede Kamer. Nu bestaat de strijd in de politieke partijen hoofdzakelijk over de vraag omtrent het kiesrecht aan de ge huwde vrouw. Spr. kan geen bezwaar zien tegen het toekennen van het kiesrecht aan de moeder, al wordt door de verschillende partijen uitslui ting daarvan gevraagd. Ultra-feministisch is het standpunt van den Bond niet, in dien zin dat de vrouw zou moeten zijn een andere mau. Prof. Jelgersraa heeft bij de opening van het Genees- en Natuurkundig congres te Amsterdam gewaarschuwd tegen dat te ver opgedreven feminisme, maar dat neemt niet weg, dat hij een voorstander is van de gelijk berechtigheid en voorstander van den Bond. Het eerste begin van den kiesrecht- strijd voor de vrouw dateert van 1877, toen de student Malcaster Loup in de Leidsche studenten debatingclub reeds een lans brak voor vrouwenkies recht. In 1884 kwam er een wets voorstel van mr. S. van Houten tot wijziging der grondwet, waarin ook op zekere voorwaarden kiesrecht aan de vrouwen werd toegekend. In 1887 kwam de zaak in de Kamer ter sprake, maar toen had minister Heemskerk nog volkomen gelijk, toen hij zei, dat er in ons land geen vrouw was, die er zich warm voor maakte. De vereenigiDg voor Vrouwenkies recht is in 1893 opgericht. In 1895 schreef het Dagblad voor Zuid-Holland nog, dat het vrouwenkiesrecht een ramp zou zijn voor ons laüd. In 1899 werd het landelijk comité voor alge meen kiesrecht opgericht, dat ijvert voor kiesrecht aan mannen en vrouwen en 2 jaar later werd de Vrijz.-Dem. Bond opgericht, die ook voor de ge lijkstelling ijvert.. Ook de Liberale Unie erkent het recht ofschoon ze het nog niet rijp voor invoering acht. En in 1903 kwamen de kiesrechtvoor- stellen van de Soc. Dem. Arb. Partij en van den Vrijz. Dem. Bond. In 1904 schreef mr. de Savormin Lohman, dat het stelsel van uitsluiting van de vrouw door weinigen meer geheel, wordt verdedigd. In 1887 trouwens heeft mr. de S. L. zich reeds princi:

De Eemlander | 1908 | | pagina 1