DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. zestig jaar keizer. No. 83, ZATERDAG 9 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. FEUILLETON De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementspr ij s Per jaarf 4.-— Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau BREEDESTRA A.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs dor Adverténtiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. KEIZER FRANS JOZEF. Een zeer merkwaardig jubileum is het, dat thans in „het eeuwig lachende Weenen, aan den schoonen, blauwen Donau" is gevierd. De door allen hoog geëerde Keizer en Koning Frans Jozet heeft zestig jaren lang de kroon ge dragen en met dit zeldzaam feest zijn koningen en prinsen, aan wier hoofd zich de Duitsche Keizer had gesteld, hem geluk gaan wenschen. Een zeldzaam feest inderdaad. Zestig lange jaren heeft Frans Jozef zich gewijd aan het welzijn van zijn landen en volken. Dat hij de kracht heeft gevonden dit te doen, is bewonderens waard. Want als er éen man is, die kan zegggen, dat het ongeluk schier Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. niet van zijne zijde is geweken, is het deze vorst. En dit is niet de schuld geweest van zijne persoonlijke eigen schappen hij is als mensch zeer ge zien en zeer geacht, zoowel bij zijne onderdanen als in het buitenland. Hoe moeilijk waren niet de omstan digheden, waaronder hy geregeerd heettl Hij is door den jongeren mede dinger, Pruisen, geslagen. Hij heeft de Italiaansche erflanden verloren. Hij is zwaar getroffen in zyn huwelijksleven, als echtgenoot en als vader. En dan die voortdurende strijd tusschen de verschillende nationaliteiten die zijne landen bewonen, een strijd, die meestal alleen niet verder gevoerd werd uit 27) Hy voelde dat hy de kracht niet had om Sitta kalm in de oogen te zien. Hy beloofde dat hy later nog wel eens zou komen op het oogen- blik had hy het te druk. De laatste dagen op Rotenwalde waren voor allen afschuwelijk. In huis zag het er onbehagelijk uit sommige meubelen waren ingepakt, andere stonden door elkaar om be keken te worden en overal stonden kisten en lag hooi en stroo. De zaak gelastigden der vennootschap bekeken elk hoekje om de beste plaatst voor de fabriek uit te zoeken. Hans-Henning droeg dat alles uiter- lijk-kalm, maar elk uur van die laatste dagen werd met gloeiende teekenen in zyn geheugen gegrift. Het was een verademing toen de laatste dag aangebroken was. Heinrich v. Kröchert en Hilda waren al vooruit vertrokken. Ilse was nog bij de Bodenhausens. Ondanks al haar verdriet vond Hilda het een soort van voldoening dat zij nu geheel voor haar broer zou leven. Zy zou alleen aan hem denken, voor hem zorgen en het hem in Heinrichsbaven zoo gezellig mogelijk maken. Ze had nooit veel aan zichzelf ge dacht, en dus speet alles haar het meest ter wille van Hans-Henning. Ilse ging haar eigen weg en leed er onderzij zou nu al hare krachten inspannen om haar broer het verloren geluk eenigermate te vergoeden. Heinrich von Kröchert kwam steeds meer in zijn humeur naar mate Hilda en hij dichter bij Malchow kwamen. Zie je, kind, nu ben je in je vaderland," zei hij met een van geluk stralend gezicht. Het rijtuig waarmee zy van het station werden gehaald zag er plechtig ouderwetsch uitde banken waren met bleekblauw damast overtrokken en voor de raampjes hingen gordijntjes van dunne groene zijde. Is alles wel thuis, Jochem?" vroeg hij terwijl hij twee dikke-ruin „arden op hunne nek klopte. Jawel, mijnheer, alles is in orde." Nou, vooruit dan maar!" Het rijtuig reed langzaam weg. De wielen zakten diep in het mulle zand het begon donker te worden." Er lag een eigenaardig zwaarmoe dig waas over het landschap alles eerbied voor den persoon van den Keizer en Koning. Voorwaar zyn levensweg is niet zonder doornen geweest. Maar dat zal de sympathie op dit jubileum slechts vergrooten. Een beter voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting dan deze vorst in zijn lang leven heeft gegeven, zal moeilijk te vinden zijn. Keizer Wilhelm, die de dingen nog al eens juist kan zeggen, heeft ook bij deze. gelegenheid woorden geuit, die algemeen instemming zullen vin den. „Niet alleeü uw eigen onderdanen, maar de geheele wereld gevoelt voor U eerbied en bewondering. De drie hier vereenigde generaties van Duit sche vorsten zien in Uwe Majesteit een voor hen navolgenswaardig voor beeld. Door een arbeid van zestig jaren hebt gij ons een schitterend voorbeeld gegeven." DUITSCHLAND. De Kölnische Zeitung meldt, dat, in Elzas en Lotharingen niet alleen het Fransch in openbare vergaderingen zonder uitzondering mede gebruikt kan worden, maar de overheid ook andere taleD, b.v. het Italiaansch van de Italiaansche arbeiders die er zyn, bevoegd is toe te laten. Hieruit besluit de K. Ztg., dat voor het Rijksland het taaiartikel inderdaad niet geldt. ENGELAND. De protectionisten voeren hun propaganda tydens de verkiezingen in Engeland op practische wijze. Te Wolverhampton maakte een fabrikant bekend, dat, als er op zyn artikel een behoorlyk invoerrecht werd geheven, hy in staat zou zyn aan zijn geachte medeburgers tweemaal zooveel werk te geven als hij nu deed. In Dundee laat een jute-fabrikant weten, dat hy zyn fabriek moet sluiten, aange zien hij in protectionistische landen niet kan wedy veren met de fabrikan ten daar. Dat zyn argumenten die de goe gemeente der kiezers pakken, het geen Churchill wel merken zal. FRANKRIJK. De commissie, die door de aandeel houders in de zaak Rochette is be noemd om hunne belangen te behar tigen, heeft een verzoekschrift opge steld aan minister Briand, waarin herinnerd wordt, aan het feit, dat in de bureaux der verschillende vennoot- schappen-Rochette 10 raillioen gevon den werd, en dat het faillissement van het Credit Minier volkomen onge grond was. Na een protest tegen het plotseling ontslag van alle beambten van deze instelling, heet het verder Wij verzoeken uit naam van de 50,000 aandeelhouders en van onze ;000 arbeiders en beambten, dat het u moge behagen een onderzoek te gelasten naar de werkelijke beweeg redenen voor de inhechtenisneming van Rochette en naar de oorzaken, tengevolge waarvan wjj thans ge ruïneerd worden. Wy verzoeken u tevens een commissie te benoemen van afgevaardigden en senatoren om licht in deze geheele zaak te brengen. Intusschen is Rochette, tegen een borgstelling van 200,000 fraes voor- loopig in vryheid gesteld. MAROKKA. Telkens weder blykt, hoe ontzettend moeilyk het is uit de volkomen tegen strijdige Duitsche, Fransche en En- gelsche berichten uit Marokko over de bewegingen van Moelai Hafld, vast te stellen, wat er eigenlijk in het Sultanaat voorvalt. Volgens de Fransche berichten bijv. heeft Moelai Hafld op zijn tocht naar Fez met enorme moeilijkheden te kampen en wordt het als zeer on waarschijnlijk voorgesteld, dat de tegensultan ooit de hoofstad zal be reiken. Terwijl d'Amade gisteren nog aan de Fransche Regeering seinde, dat de tegensultan zich nog in het gebied der Zaïan bevindt, heeft bij volgens Engelsche berichten reeds Meguinez bereikt, op 56 K.M. afstauds van Fez gelegen. was even vlak en stil en de hemel was erg licht van tint. De rit van het station naar Malchow was in werkelijkheid niet ver, maar scheen Hilda die erg moe en on- pleizierig was, eindeloos lang toe. Zij herademde toen de eerste dorps huizen met hun ver vooruitspringende gevels en strooien daken zich aan haar blikken vertoonden. Het pla veisel der dorpstraat liet veel te wenschen overde koetsier sloeg met zijn zweep naar de honden die als dol tegen de paarden te keer gingen. Het huis Malchow zelf was een lang, laag gebouwde vertrekken op de tweede verdieping waren zolder kamers. Voor de huisdeur lagen een paar groote honden die hun meester met een luid geblaf begroetten. Hilda stond er een oogenblik versuft bij. Het geblaf der honden, de dreunende stem van haar oom „wil jullie nu eens stil zijn, beesten!" en daar tusschen vriendelijke woorden tegen het jonge meisje dat hen tegemoet kwam dat alles bracht haar van streek. Dat is mijne Karola, Hilda!" Hy sloeg zijn arm om het slanke middel van het jonge meisje dat hem vriendelijk lachend aankeek. Het licht der lamp, die de knecht in zijne handen had viel juist op haar gezicht. Hilda keek haar snel doch onderzoekend aan. Het nieuwe nichtje interesseerde haar natuurlijk. De indruk was in elk opzicht een aangename. Dikke, lichte blonde vlech ten, die glad om het hoofd gelegd waren, een kort neusje een paar on deugende blauwe oogen, en een frissche, doch in het geheel niet kleine mond met prachtige tanden. „Als zij lacht is zy allerbekoorlijkst met die snoezige kuiltjes in hare wangen en haar kin I" dacht Hilde. „En wat 'n prachtig teintEn sparen zal ze het zeker wel niet Karola stak Hilda hare hand toe. „Het doet me veel genoegen kennis met je te maken I zei zy. Dom ding, geeft haar toch een kus I" zei oom Heinrich. Mag ik Zij drukte hare frissche lippen op Hilda's gezicht. „Nu zal ik je naar je kamer brengen, maar veel tijd gun ik je niet want we gaan dadelyk eten. Vader, we hebben kalfsvleesch en een zelfge bakken pruimentaart die prachtig gelukt is!" Het kleine kamertje waarin Hilda zou logeeren was evenals alle andere kamers op Malchow heel eenvoudig ingericht. Een paar oude erfstukken een paar kisten en kasten, maar de rest der meubelen zag er uit, alsof ze uit de handen kwamen van den dorpstiiumerman die ze wel heel Op éen zeer belangrijk punt stemmen alle berichten overeen nl., dat de Mehallah van Abd-el-Aziz den tocht naar Fez heeft opgegeven en reeds op den terugweg is. Waarschijnlijk zal Abd-el-Aziz nu zijn mehalla naar het door Moelai Hafld van troepen ont- bloote Manakesj, de Zuidelijke hoofd stad, dirigeeren. De toestand zou dan indien het Moelai Hafld werkelijk gelukt Fez te bereiken zóo zijn, dat de wettige Sultan in het Zuidelijk gedeelte van het Sultanaat, Moelai Hafld in het Noorden invloed doet gelden. De Matin vergeleek deze bewegingen niet onaardig by het be kende spel „stuivertje wisselen." PERZIË. De Sjah heeft gunstig beschikt op den eisch van het Parlement, niet in te gaan op het verzoek om ontslag van het Kabinet. De ministers moeten dus nu maar aanblijven. Dit jaar zal het gewone feestmaal ter viering van den verjaardag des vorsten niet plaats vinden. De vorst heeft gelast, dat het daardoor uit te sparen geld zal worden verdeeld onder de weduwen en weezen, die man of vader verloren by de joDgste moord partijen. TWEEDE KAMER. Wij hebben in ons nommer van gisteren reeds de voor hengelaars verblydende tijdingen omtrent het aannemen van een paar amendementen meêgedeeld. Artikel 17 is nu aan genomen. Zonder eenige beperking zullen de Rijkswateren niet worden opengesteld, besloot de Kamer met 48 tegen 11 stemmen, het amendement-Schaper verwerpend. Om in eens anders water te visschen moet men schriftelijke vergunning hebben, in welken vorm dan ook, mits van den datum voorzien. De respectievelijk met 34 tegen 24 en met 35 tegen 24 stemmen aangenomen amendementen der heeren De Visser stevig, maar niet bepaald artistiek in elkaar had gez6t. Hilda had zich nauwelijks een beetje opgeknapt of Karola kwam aan de deur kloppen. „Kom je gauw?" Zjj gingen samen naar de eetkamer. De tafel was al gedekt. De oude knecht met een zeer eenvoudig grijs pak aan hy moest ook veel in den tuin werken diende aan tafel. Hilda vergeleek onwillekeurig het souper op Rotenwalde met dit avond maal. Een breede, ronde tafel met een helder wit doch allesbehalve fjjn tafellaken gedekt, een reusachtige schaal met zure room, en een groot; brood op een plat bordOom sneed zelf dikke plakken van dat brood evenals van het vlecsch. Het eten smaakte echter heel goed. Hilda ver baasde er zich over hoe handig Karola baar vader bediende. De oude heer keek haar bij alles wat zij deed met een van vreugde stralend gezicht na. Over de heele verschyning van het jonge meisje lag trouwens ook eeo waas van jeugd, gezondheid en rein heid dat werkelijk aangenaam aandeed. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1