WEERBERICHT. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtzaken. Thermometerstand Kerk- en Schoolnieuws. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 9 Mei 1908. Hoogste barometerstand 764.6 m.M. te Perpignanlaagste 746.4 m.M. te Stornoway. Verwachting tot den avond van 10 Mei 1908. WindMeest matige Z.W.ljjke tot W.ljjke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. J TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennacht P. 48 Hedenmiddag 12 uur F. 62 en De Geer bezorgden deze bepaling. De vergunning kan voor één persoon en zijn gezelschap worden gegeven. De Regeering zal bij algemeenen maatregel van bestuur kunnen be palen, gedurenden welken tijd, hoe en onder welke omstandigheden een soort visscberij niet mag worden uitge oefend welke vischtuigen altijd, welke bijwijlen verboden zijn en een massa dingen meer, al te gaêr tot bevorde ring van den vischstand. Het artikel is met het volgende over de aanwijzing van bepaalde wateren als paaiplaatsen, na korte discussie aangenomen. De verbodsbepalingen op het ver- koopen, vervoeren toedienen van visch lokte nogal discussie uit. De heer Reyne had een amendement ingediend om het verbod, ondermaatsche visch in gaarkeukens en restaurants (later is dit in „eethuizen" gewijzigd) voor te dienen, te schrappen. Moet een restaurateur dan een botje meten, voor hij het bakt, vroeg de heer Reyne. En waarom geldt het verbod niet voor gewone keukens? Het mocht niet batende restaura teurs zullen de politie in de keuken moeten laten om de visch te meten. De beer Reyne trok zijn amendement in, nadat de heer Tydeman ook deze dwangbepaling in bescherming had genomen. Het strafrechtelijk debat over de vraag of het sportgeheugel in ver boden water als misdrijf of overtreding (tot dit laatste strekte een amende- ment-Regout) moet worden geken merkt is uitgesteld. Een vermakelijk speecbje van den heer Lieftinck stelde nog eens de onmogelijke en doellooze bedilzucht des wetgevers in het licht. Voor veldwachters zal het constateeren van overtreding onmogelijk zijn. Als er twee in een schuitje zitten, van wie de een een hengelakte heeft om met twee hengels te visschen, de andere geen akte bezit, wijl hij slechts één hengel gebruikt, en er is visch „bemachtigd", gelijk de schoone term luidt, dan.moet de Veldwachter maar uitmaken: door wie. Vooral nu de bengel niet meer in de band behoeft te worden gehouden er dus niet meer is te constateeren, wiens hengel beet heeft, wordt do zaak ingewikkeld. Had de heer Regout daaraan gedacht? Ja, antwoordde deze. Des te erger, besloot de Zutfensche afgevaardigde onder luide hilariteit der Kamer. In de quaestie overtreding of mis drijf verklaarde de Minister geen partij te willen kiezen. Uit den stembrief voor de ver kiezing van bestuursleden der S. D. A. P. blijkt, dat mr. Troelstra als lid van het partijbestuur bedankt. Rijksveeartsenijschool. Naar aanleiding van het bericht van „De T(jd," dat van de Rijksveeartse nijschool de 4-jarige cursus veranderd wordt in een 6-jarigen en de school bij de Utrecbtscbe universiteit zou worden ondergebracht, als 6e faculteit naast die der rechten, letteren, god geleerdheid, wijsbegeerte en genees kunde, kan de Utrechtsche bericht gever der „N. Crt." uit goede bron mededeelden, dat ter plaatse, waar men zulks weten kan, hiervan niets bekend is. Men beschouwt het bericht als een proefballon. Van de reor ganisatie, welke al van 1898 dateert, weet men tot op heden ook nog niets zekers. Internationalisme. Naar de „N. R. Crt." verneemt worden er in ons land pogingen aan gewend om een commissie in het leven te roepen welke den naam zal dragenNederlandsch Comité voor Internationalisme. Het doel, dat met dit plan wordt beoogd, is in hoofdzaakhet bevor deren van het deelnemen aan inter nationale congressen, association en andere internationale organisatiën en het bevorderen van het houden van internationale bureaux en andere instituten in Nederland. Wat de samenstelling betreft is de bedoeling, dat het comité uit ver schillende groepen zal bestaan, zooals de Staatkundige groep, de Weten schappelijke groep, Handel-en Nijver- heidsgroep, Kunstgroep enz. „De Staatkundige groep," aldus hebben de ontwerpers van het plan hun bedoeling geformuleerd „waarin staatslieden en parlementsleden zitting hebben, zal zich hoofdzakelijk ten doel stellen de medewerking van regeering en parlement in te roepen voor het helpen steunen van de pogingen van het comité. Zij kan ook aandringen op het instellen van een vast budget voor internationalisme, naar analogie van wat iD enkele andere landen be staat, nameljjk het vredesbudget. „De verschillende andere groepen, bestaande uit de voormannen op elk gebied en vooral ook uit de interna tionalisten onder hen, verzamelen ge gevens, om te komen tot een concreet plan wat er op elk gebied door Neder land kan worden gedaan." DE REACTIE EN DE DEFENSIE RAAD. Dat de instelling van den Defensie raad een groote blunder is geweest, is, zegt het Vaderland, voldoende ge bleken uit de ontvangst, die er aan ten deel viel. Zoo goed als alle bla den van links hebben hunne teleur stelling en afkeuring er over te kennen gegeven en voorzoover de pers der rechterzijde een poging waagde om de eerste regeeringsdaad op defensie gebied van het Ministerie-Heemskerk goed te praten, bleek het maar al te duidelijk, dat dit niet van harte ging. Gok in het leger zelf is men er weinig mee ingenomen. Erger wordt de zaak evenwel, nu de reactie de instelling van den Raad van Defensie gaat aangrijpen als een middel om aan de bevoegdheden van het parlement te knabbelen. In de Maasbode vonden wij nl. de volgende vraag gesteld Zal men aan de Kamer kunnen blijven toekennen het onbepaalde recht van amendement? Zou het bv. nu geen vreemd verschijnsel zijn wanneer de Kamer na de instelling van den Raad van Defensie, die er toch ook is om het toon aangeven van de Kamer in defensiezaken te doen ophouden, van het recht van amendement zoo ruim gebruik maakte dat de beginselen, waarop de wet steunt, die in het „Staatsblad" ver schijnt, misschien geheel andere zou den zijn, dan die aan de ontwerpen, waarover de Raad zijn advies gaf, ten grondslag lagen Wie waarborgt, dat de Kamer dat niet doen zal Vele oorzaken kunnen bewerken, dat de noodige volgzaamheid ver te zoeken is. Wie na de van alle kanten geleverde critiek nog niet overtuigd was van de nutteloosheid en schadelijkheid van het nieuwe lichaam, wordt door de Maasbode wèl in de gelegenheid ge steld, zich van dit laatste te over tuigen. KRONKELPADEN. „Door onjuiste resumtie van wat ge schreeft, laat men u zeggen, wat ge niet hebt gezegd. Dicht men u toe, wat niet in u is opgekomen. En vertelt men van u rond, wat indruischt tegen heel uw houding. „Eerst laat ge dit loopen, denkend, „al is de leugen nóg zoo snel, de waarheid achterhaalt ze wel." „Maar in 't eind neemt ge toch even de moeite, om pertinent te ver klaren, dat ge, wat men u toedicht, gezegd hebt noch bedoeld. „En wat doet nu de man van on juiste resumtie? „Erkent hij nu zijn ongelijk? „Wel neen, hij giebelt van 't lachen, en roept over de markt„'ie haalt bakzeil." „Aardig gevonden, maar zwart maakt ge er toch niet wit mee." Aldus ving een onzer politieke bladen in zijn jongste nummer een beschouwing aan over het Kabinet- Heemskerk. Welk blad Wel, ieder die de hedendaagsche politiek volgt, zou zoo meenen een der vele bladen, die voor den hoeveelsten keer trachten het lijforgaan van dr. Kuyper z(jn eigenaardige strijdwijze onder het oog te brengen. Dan zijt Ge echter abuis. Het is nl. De Standaard zelf, die dit dorst neer te schrijven. Dat daar een goede dosis toe hoort, zal ieder toegeven die weet dat allerwege, juist zoo bitter wordt geklaagd over de „resumtie", die De Standaard gewoon is toe te passen, De Stan daard en geen ander. Is men over de eerste verwonde ring heen, dan wordt men uitgenoo- digd, het volgende te gelooven „Voor als na blijft het onze over tuiging, dat wie niet met personen, maar met beginselen rekent, niet anders kan zeggen, dan wat wij steeds schreven en onveranderd volhouden „Nu hebben we een ongewoon of abnormaal Kabinet, en als in 1909 de meerderheid Rechts gaat, moet het gereconstrueerd in een principieel Kabinet, wat 't nu niet is." De Standaard wil er thans niet meer van zeggen, maar wil „des- vereischt" later zijn oordeel nog wel eens motiveeren. Juist met het oog hierop brengen wij nog eens in herinnering lo. dat na het optreden van het MinisterieHeemskerk, De Stan daard telkens het t ij cl e 1 ij k e, tot 1909 inspringende karakter van het Kabinet betoogde. Met graagte nam toen dr. Kuyper's orgaan allerlei beschouwingen als „lezenswaardig" en zonder eenige critiek over, waarin Heemskerk en de zijnen „een slag boom voor een Kabinet-Kuyper" wer den geheeten Heemskerk's „abnor maal" en „in onvoorzichtigheid ge boren" Kabinet moest ons alleen door de branding heen helpen enz. 2o. dat dr. Kuyper, toen hij bemerkte, dat het overgroote deel der coalitie er- niet aan dacht ter wille van hèra Heemskerk het volgende jaar den rug toe te keeren, plotseling zwenkte en ook zijnerzijds verklaarde, dat het in 1909 rechts zal gaan vóór het Kabi net-Heemskerk. En nu weer moet het „gereconstru eerd" worden in een principieel Kabi net, indien rechts wint. Het zal de moeite loonen, de kronke lingen van De Standaard te dezen aanzien ook in het vervolg met belangstelling te blijven volgen. (Vaderland). De vergadering van „Handel en Nijverheid", die eerst bepaald was op Donderdag 14- dezer, zal nu gehouden worden op Dinsdag 12 Mei, omdat er op eerstgenoemden datum reeds eene andere vergadering was uitgeschreven. Tot bestuurslid der Afdeeling „Amersfoort" van de vereeniging tot opvoeding van half- verweesde, ver waarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin, is gekozen de heer Mr. P. L. Baudet, advocaat en procu reur alhier. Mejuffr. J. Fröger alhier is be noemd tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Amerongen. Hoe langzaam de staatsmachine werkt, ondervindt de te dezer stede bestaande schietvereeniging „Voor Koningin en Vaderland". Opgericht in October 1907, werden aanstonds de Statuten ter Koninklijke goedkeuring opgezonden. In Februari kwam de gevraagde goedkeuring en den dag daarop werd het verzoek tot toestem ming van oprichting ingezonden. Is deze toestemming verkregen, dan eerst kan men een aanvraag indienen tot het bekomen van geweren en patronen. Tot nog toe echter is op het in Februari verzonden adres geen ant woord ontvangen. Neemt men nu aan dat dit spoedig komt en dat dan het derde vereischte verzoekschrift even lang op antwoord laat wachten dan heeft dus de vereeniging zoo ongeveer een jaar bestaan voor ze aan het haar gestelde doel kan beginnen. En aan gezien het dan tegen den winter gaat moet dus tot het volgend jaar ge wacht worden. Wat wel bevorderlijk is voor den bloei der Vereeniging en voor het werken voor volksweer baarheid. By de door Burg. en Weth. van Bunschoten gehouden aanbeste ding werd ingeschreven door volgende Amersfnorters I. Het leggen van een straatweg ter lengte van ongeveer 200 M. Keizer en Wildeman voor f 1036. 2. Het ophoogen van een terrein groot ongeveer 40 Are ter hoogte van 1.70 M., ten dienste van een begraaf plaats Keizer Wildeman voor f 25000. Voor de massa: G. Wassink voor f20800. Hedenmiddag viel op den Arnhem- schen weg een jongetje met zijn ge zicht in een emmer kalk. Daar hij ook in z(jn oogen kalk bad gekregen, was het noodig hulp in te roepen, welke door den apotheker v. d. Boven- katnp werd verleend. De logeerkamers van het bureau van politie waren gisterenavond allen bezet; er waren 7 nachtverblijvers en een sinjeur, die op transport moest worden gesteld. Donderdagavond trachtte een persoon te dezer stede een rijwiel te verkoopen. De politie, hiervan in kennis gesteld, informeerde, hoe hy aan het karretje was gekomen, waarop de persoon in kwestie opgaf het te Almelo gekocht te hebben. Op tele grafisch bericht daarheen kwam even wel antwoord, dat de man daar niet bekend was. Toen deelde hy mede, het rjjwiel van een vriend teGroenlo geleend te hebben. Bij een daar door den Inspec teur van politie ingesteld onder zoek kwam evenwel aan het licht, dat het karretje gestolen was, terwijl de man nog meer diefstallen op z(jn geweten bleek te hebben. Hij is dan ook hedenmorgen op transport gesteld naar Groenlo. Mej. M. E. Nakken, leerlinge van de Rijks-Normaallessen alhier, slaagde ook nog voor de akte vrjje- en ordeoefeningen der gymnastiek. GASFABRIEK. Bij den Raad dezer gemeente is ingekomen een voorstel van Burge meester en Wethouders tot vergroo ting van de Gasfabriek. B. en W. deelen mede, dat de gas productie in 1905, 1906 en 1907 respectievelijk 1.902,990 M3, 2.132.400 M3 en 2.307.410 M8 heeft bedragen, zerwijl de productie over de maanden Januari tot April van dit jaar 889.070 M3 bedroeg, tegen een productie van 829.070 M3 over de zelfde maanden van 1907. De productie over 190S wordt door den Directeur geraamd op 2.450.000 Ms. Aangezien de tegen woordige capaciteit van de Gasfabriek uiterlijk 2.400.000 productie per jaar is, zou de fabriek in den aanstaanden winter over zijne ,capaciteit belast moeten worden. De veiligheid en de goede gang van het bedrijf eischen dan ook, dat nog dit jaar de noodige voorzieningen voor bet vergrooten van het productie-vermogen getroffen worden. De Directeur der fabriek acht het wenschelijk het productie-vermogen te vergrooten tot 4.000.000 M3. Het gas verbruik bedraagt per inwoner en per jaar te Arnhem 170 M3, te Utrecht 160 M3, te Hoorn 138 Ms, teZutphen 130 M3, te Hilversum 135 M3 en te Alkmaar 130 Ms. In Amersfoort be droeg dit in de jaren 19011907 per inwoner respectievelijk 51 M3, 62 M3, 74 M\ 81 M3, 82 M3, 89 M3, 96 M3. Het gasverbruik per inwoner neemt dus zeer gestadig toe. De bevolking is bovendien in die jaren gestegen van 19.611 tot 24.097. Een capaciteit van 4.000.000 Ms nu zal voldoende zijn voor eene bevolking van 30.000 inwoners, indien het ge bruik per inwoner 135 M3 bedraagt. Eene vergrooting van de capaciteit tot dat bedrag is derhalve met het oogop de toekomst alleszins verant woord. De vraag of het aanbeveling ver dient, de fabriek uitsluitend voor de productie voor koolgas te vergrooten, dan wel eene inrichting voor water- gas te bouwen, beantwoordt de Direc teur der fabriek in eerstgemelden zin. De vraag of het wellicht mogelijk is, voor de Gemeente eene electrische centrale te bouwen, heeft, meenen B. en W. geen invloed op de vraag die ons thans bezig houdt. De ondervin ding in buiten- en binnenland toch leert, dat de beschikbaarstelling van electrisch licht de uitbreiding van eene gasfabriek niet kan voorkomen, aan gezien de vraag naar gaslicht ook daar toeneemt, waar electrisch licht ver krijgbaar gesteld is. „De begrooting van kosten voor „deze uitbreiding is als volgt: a. Stokerij met kolenloods f 22.000 b. Een blok van 3—8 retort ovens- 24.000 c. Twee nieuwe stoomketels - 4000 d. Drie zuiverkisten vergroo ten- 5000 e. Exhauster, waterkoeler en teerafscheider- 10.500 f. Hulpstukken en afsluiters voor de tweede fabrieks- leiding- 2000 g. Metselen van fundeeringen benevens timmerwerk aan vloeren- 700 h. Leggen van hulploidingen - 300 i. Fabrieksmeter en regula teur - 6500 k. Verzwaren buizennet naar de stad-10.000 Totaal f85.000 „De werken onder d tot en met k „genoemd, moeten in 1908 uitgevoerd „worden terwijl de onder a-c. ge doemde in het jaar 1909 kunnen „worden uitgevoerd. De commissie tot bijstand in het beheer van de gasfabriek, vereenigt zich geheel met het bovenstaande. De termijn, in welke de leening van f85.000, afgelost moet worden, zouden B. en W. gaarne op 20 jaar gesteld zien. Indien de afschrijving op alle onderdeelen, waarvoor thans geleend wordt, naar technische gegevens wordt berekend, zou de duur van de aflos sing langer gesteld kunnen worden. B. en W. achten het evenwel in 't financieel belang der Gemeente, vooral met het oog op de toekomst, de af lossing in 20 jaar te doen geschieden. SOEST. Door den politieagent B. Jeths is in de Birkt nabij de spoorlijn het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, gewikkeld in een courant. De lijkschouwing bracht aan 't licht dat het kind geen natuurlijken dood ge storven is. De justitie uit Utrecht heeft aanstonds een uitgebreid onder zoek ingesteld, Het bekende hotel Trier aan den straatweg te Soestdijk zal geheel verbouwd worden. BAARN. De Volkszangschool der afd. Baarn van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, welke 140 leerlingen telt, heeft onder leiding van den heer D. van Staveren van Utrecht, alhier in hotel Velaars eene uitvoering gegeven. Uitgevoerd werden o.m. eenige fragementen uit „Vacantie", Kindercantate van J. Worp. Aan den heer van Staveren werd een fraaie lauwerkrans aan geboden. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft het voornemen a.s. Woensdagmiddag een officeel be zoek te brengen aan deze gemeente. SCHERPENZEEL. Door het bestuur der Schietvereeniging „Scherpenzeel" zal vermoedelijk in de maand Augustus een schietwedstrijd worden gehouden. Als dan zal worden geschoten le. Model 95,150 M. afstand, staande uit de vr(je hand, van iedere vereeni ging vijf leden. 2e. Personeele wedstrijd, model 95, afstand 150 Meter, houding naar keuze. 3e. Bukswedstrijd, afstand 12 Meter. Verschillende vereenigingen zijn tot deelneming aan dezen wedstrijd uit- genoodigd. RENSW0UDE. Onder vele blijken van belangstelling herdacht de heer G. R. van Essen secretais dezer gemeente, den dag waarop hy vóór 50 jaar tot ge meenteontvanger werd benoemd. De Raad verleende den jubilaris op zyn verzoek eervol ontslag en benoemde in dezelfde zitting met algemeene stemmen zyn zoon, den heer R. C. van Essen. PREDIKBEURTEN van Zondag 10 Mei 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10^ uur, Ds. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Geen dienst. NIEUWE SPELLING. De Vereeniging tot Vereenvoudi ging van onze schrijftaal bericht dat op een openbare school te Winschoten met goedvinden van B. en W. en van den districtsschoolopziener, de nieuwe spelling is ingevoerd, en dat ook de besturen van de bijzondere scholen te Meeden en Westerlee tot de invoering er van hebben besloten. Tal van boekjes in vereenvoudigde spelling zjjn in bewerking, en meer dere zullen volgen, als op verschil lende plaatsen de nieuwe spelling in 't leerplan wordt opgenomen. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: T. van Westbroek, timmerman en aannemer te Zeist.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2