DAGBLAD AMERSFOORT EN OMSTREKEN. VOOR No. 86. WOENSDAG 13 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Veipsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröcliert. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOÜM en ALTA te Haarlem. DE Hoofdredacteur R. 6. RIJKENS. Ab onne m entspr ij s Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) DE TOESTAND IN PORTUGAL. De financieele toestand van Por tugal is uiterst middelmatig. Franco heeft zgn best gedaan om de chronische kwaal, waaraan de schatkist lijdt, te herstellen in de eerste plaats door tal van goed betaalde ambtenaren, die niets uitvoeren, te ontslaan, maar dat is hem slecht bekomen en het tegen woordige kabinet zal hem niet navol gen in zijne bezuinigingsmaatregelen. Het heeft juist te Londen een millioen of twaalf geleend en zal eens zien hoever het daarmede komt en of er vervolgens nog meer J geleend kan worden. Portugal, het is bekend, heeft schulden en eenderde van de inkomsten wordt verslonden door de renten van de geleende sommen. Dan komen vrij hooge uitgaven voor leger en vloot, hoewel de vlooi niet veel te beleekenen heeft en het overige gaat heen aan openbare wegen, aan den bouw van scholen, die men echter bij voorkeur niet bouwt en aan andere uitgaven tot meerderen luister van het koninkrijk. De ministers echter hebben er geen bezwaar in gezien den schuldenlast nog te verzwaren en het is zeer goed mogelijk, dat de Kamer, die alleen vreest voor opheffing van goed betaalde posten en betrekkingen, dat zal goed keuren. Er is een hevige strijd uitge broken tusschen de waschechte, de zelfbewuste republikeinen, die wel zwijgen, maar toch hunne beginselen handhaven en de partij van de dissi denten met als leider de heer Alpoim. Waarschijnlijk zal die strijd in de Cortes worden uitgevochten en dat is voor de regeering een heele gerustheid zoolang de heeren onder elkander twisten heeft zij rust. De Portugeesche regeering zou den tijd wellicht nuttig kunnen besteden door een grondig onderzoek naar de gebeurtenissen, waarvan de vorige koning en de kroonprins de slachtoffers zijn geworden, maar het schijnt, dat de dag van den eersten Februari uit hare herinnering is uitgewischt. Wel Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 30) Natuurlijk heel voorzichtig. We zullen alleen over een paar grep pels springen. He, niets is heerlijker dan hindernissen nemen. En dan in galop over stoppelvelden, hetbosch inl" Je hebt maar éen nek, Karola." Heinrich v. Kröchert pakte het jonge meisje bij haar nek vast en schudde haar door elkaar, waarbij zy met veel talent het gebrom van een jongen hond nadeed. Kind Hy liet haar lachend los. „Maak dat je in huis komt en zet koffie voor ons Is al lang klaar. Hoogheid Zy maakte een diepe buiging. „Hans- Henning, is dat een goede hofbui-. ging Uitstekend I" zei hij. Zij lachte vroolyk en liep naar binnen. Het blonde haar glansde in bet zonlicht. Dat is me een leventjeDe oude heer keek haar na. „Zy lacht heeft zy heel achter uit de provincie een rechter van instructie doen komen, die haar werktuig is, maar volgens de republikeinsche bladen zich onder scheidt door eene uitgestrekt gemis aan de noodige bekwaamheid. Maar deze Phoenix, dit licht der rechts geleerde wereld van Portugal, is er niet in geslaagd afdoende bewijzen te vinden tegen de vele personen, die hy maar heeft laten arresteeren, om het bewijs te geven van zijnen ijver, en of ooit de ware schuldigen zullen gevonden en gestraft worden, is zeer de vraag. DUITSCHLAND. Te Frankfort is een standbeeld van Bismarck onthuld. Het heeft lang ge duurd voor de burgers der oude Rijks stad er toe konden overgaan een gedenkteeken op te richten voor den man, die de leidende persoonlijkheid was bij het ontnemen van de onaf hankelijkheid aan Frankfort. De feestredenaar, Prof. Sch wener, liet niet na daarop te wijzen. De burgers van Frankfort, zeide hij, wijden een gedenkteeken aan den man die Frank fort het grootste verdriet aangedaan heeft, dat de stad in haar meer dan duizendjarige geschiedenis overkomen isdie het 't kostbaarst kleinoodde zelfstandigheid, met gewelddadige hand voor eeuwig heeft ontnomen. Er was een tijd dat de naam Bismarck in Frankfort een duizendstemmige echo van den grimmigsten haat ver wekte, en nu komen wij met eerbied tot het beeld dat de kunstenaar van dienzelfden gehaten man heeft ont worpen. Het gedenkteeken stelt Bismarck voor, staande naast de Germania, die hy in het zadel heeft geholpen, en den draak der tweedracht dien hij heeft gedood. RUSLAND. Bij de beraadslaging in de Doema over de begrooting der gevangenissen zyn verschrikkelijke dingen aan het licht gekomen. Er bleek dat alle ge vangenissen op de ergerlijkste wijze overladen zijn. In die te Kiëf zitten 2207 gevangenen, terwijl zij voor 690 is gebouwd die van Odessa, bestemd en jubelt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. God behoede haar I" Ja, het is een alleraardigst kind I" antwoordde Hans-Henning. De oude heer stak zyn arm door dien van zijn neef. „Kom, nu gaan we een kopje koffie drinken en een fijne sigaar rooken. De dominee komt hier eten, dan kunnen we een spel letje whisten met den blinde. Want dames whisten altijd slecht en praten er voortdurend by. Je bent wel is waar geen groote held, maar je praat ten minste niet voortdurend." Oom bleek wel gelijk te hebben aangaande het middelmatige spel van Hans-Henning. Hij speelde werkelijk erg onoplettend I Hij was met zijne gedachten in Glückstadt. Hoe dikwijls hadden Sitta en hij den prins en de prinses niet moeten aflossen aan den speeltafel van den hertog I GlückstadtZou hjj dat nooit heelemaal uit zijne gedachten kunnen verjagen I Nu zouden ze weldra op reis gaan naar Italië. Sitta zou zonder hem ronddolen in de klassieke stad der zeven heuvelen. Zy zou onder de groene palmen staan en de héérlijke lucht inademen, gemeten van al de schoonheid om haar heen zonder ooit aan hem te denken. En hij leefde en werkte hier als een boer, kwam moe, hongerig en somber thuis om in een lnodzwaren slaap te vallen voor 804, wordt bevolkt door 1610, enzoovoorts. De gevangenen moeten dikwyls zittend slapen en houden vaak verblijf in de gangen. Van orde en tucht is meest weinig te merken. Vandaar het groote aantal pogingen tot ontvluchting. De erfgooiers-quaestie. We zouden onze lezers niet met deze bij uitstek vervelende quaestie willen bezig houden, als het niet was, omdat er goed nieuws van valt mede te deelen. Naar 't zich laat aanzien toch, zegt het N. v. d. D. zal de erfgooiers- quaestie misschien binnenkort de wereld uit zyn. Aan de Naarder-Meent, waar het in de vroegte zoo kalm was, werden tegen den middag de opposanten Fok ker, de twee heeren Kryne en de vier heeren Andriessen, allen uit Bussuui, verwacht. Om 10 uur - verlieten zy met hun vee de stallen om halftwaalf kwamen zij op de meent aan. Buiten verwachting lieten de opposanten hun vee branden en betaalden zy hetschaar- geld over het afgeloopen jaar. Zjj zullen de volgende verklaring onder teekenen .Het vroeger verschuldigde schaar- geld nemen de ondergeteekenden aan te betalen aan het bestuur der meent, zoodra de toegezegde wettelijke rege ling door het ministerie is tot stand gebracht." Minister Heemskerk moet, naar wij vernemen, gisteravond aan „Stad en LaDde" geadviseerd hebben, met deze handelwijze accoord te gaan. Op het oogenblik is dus van beide partijen het vee in de wei en is de quaestie dus eigenlijk in der minne geschikt. De rijks-politie-agenten kregen te 12 uur bevel om dadelijk in te rukken. Indien de op handen zijnde wettelijke regeling, waartoe minister Heemskerk spoedig de voorstellen zal doen, er door komt, zal naar wij van beide partyen vernemen, de quaestie spoedig haar einde nabij zyn. De oud-minister mr. W. H. de Beaufort zal Maandagavond in den waar uit hij tegen het aanbreken van den dag door het trompetgeschal van den nachtwacht gewekt werd. Je moet geven, Hans-Henning," schreeuwde zijn oom tegen hem. De dominee rimpelde zijn voorhoofd omdat zyn partner voortdurend in de ver keerde kleur uitkwam. Hilda en Karola zaten samen in de andere kamer te praten totdat zy aan tafel weer bijeen kwamen. Hilda en haar broer gingen tegen negen uur naar Heinrichshagen. Zoo verstreek de eene Zondag na de andere. Die eindeloos lange Zon dagen waren voor Hans-Henning de allergrootste kwelling. Op werkdagen had hij geen tyd om na te denken, dan was hy niets als een vlijtig werkman en verlangde hy alleen naar rust en slaap, maar 's Zondags als hij vrij had, ontwaakten weer al de idealen die hij dood en begraven achtte. Hilda daarentegen voelde zich zeer tevreden. Zy was een van die naturen die steeds in andere moeten opgaan. De zorg voor haar broeder vulde haar tijd en nam al hare gedachten in beslag. Ilse schreef vaak van uit Berlijn en hare brieven maakten op Hilda een verwarden indruk. Beschrijvingen van theatervoorstellingen, meeningen over nieuwe boeken en stukken, Haag voor de vereeniging „Vrede door Recht" een voordracht houden over het onderwerp „De oorlog en de open bare meening." Het Vaderland zegt reden te hebben om te twijfelen aan de juist heid van het bericht van De N. Ct., dat generaal Van Daalen, de oud gouverneur van Atjoh, dezen zomer met verlof Daar Nederland zou komen. By de familie hier ter stede is nl. bericht ontvangen, dat het 13-jarig dochtertje van den generaal onder geleide van een ander familielid naar Holland komt. Kwam de generaal zelf, dan zou dit laatste niet noodig zjjn. De familie beschouwt dit dan ook als een aanwyziDg, dat de oud-gouverneur niet voornemens is dezen zomer naar Holland te komen. Het Eere-Comité voor het aan staande Prov. Concours van Harmonie en Fanfare Corpsen bestaat uit de volgende heeren Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, Burgemeester, L. W. van Hoek, Kolonel-Commandant van het 5e Reg. Inf., E. L. Visser, Wethouder, M. L. Celosse, Wethouder, Jhr. W. H. J. v. d. Poll, Ritmeester Ordonnansen,;A. M. Tromp v. Holst, Lid Gemeenteraad Luitenant-Kolonel, Oud-Commandant van de Schutterij, D. Gerritsen, Lid Gemeenteraad, H. W. v. Esveld, Voorz. Sociëteit Amicitia, Mr. J. K. H. de Beaufort, Advocaat en procureur, J. v. d. Horst Bruyn, Voorz. Vereeniging tot bevordering van het Vreemde lingen Verkeer, S. J. v. Duinen, Voorz. Vereeniging Handel en Nijverheid, J. Sinnige, Voorz. Sociëteit de Ver eeniging, A. M. Kollewijn Nz. Eere- Voorz. Amersf. Symphonie orkest „Juual", H. Meursing, Directeur Naamlooze Vennootschap „Phoenix Brouwerij". Gisterenavond speelde de wereld beroemde schaker Dr. E. Lasker te Utrecht 26 partijen le gelijk. Hij won 18 partyen, verloor er één en maakte 7 partijen remise, o.a. tegen den heer Leussen alhier. waarschijnlijk afkomstig uit Hihnars mond, klachten over gebrek aan tijd en dan weer over het vele alleenzijn, doordat Hilmar zoo vlijtig werkte. Dat was steeds de inhoud harer brieven. Zy konden zich uit die be schrijvingen geen juiste voorstelling over haar leven maken. Hilda schudde vaak bezorgd het hoofd. Ditmaal is het al een zeer dikke briefI" zei Hans-Henning, terwijl hy een brief met het poststempel Berlijn er op, aannam. Wil ik hem je voorlezen? Ja, want ik kan Use's gekrabbel moeilyk ontcijferen." Hans-Henning ging op de sofa zitten en aaide de zachte oortjes van Peter, waarop Manne zachtjes begon te brommen. Use's hondjes waren een paar weken geleden in een kist te Heinrichshagen aangekomen, zij konden niet wennen aan het Berlijnsche straatleven, hetdragen van muilkorven en andere onaangename dingen; zij stoorden Hilmar daarenboven door hun luid geblaf. En dus kwamen de honden, zooals Hans-Henning zich verbeeldde als de voorloopers van Ilse in hun huis aan, want als zij niet naar haar zuster en broeder verlangde, dan zou zy het toch zeker wel naar haar geliefde honden doen. Ik hoop dat zy komt, ik verlang erg naar Ilse en heb haar al lang Men deelt ons mede, dat ter gelegenheid van het Prov. Concours van Harmonie- en Fanfare-corpsen door de Amersf. Muz. Ver. een feestconcert wordt aaugebodeD, te geven door het muziekcorps van het 5e Reg. Inf., directeur de heer G. Bikkers, op hei feestterrein in het Plantsoen des avonds om 8 uur. Gisterenavond werd de om geving van den Koppel in opschudding gebracht, door zekeren Bokhorst, die in kennelijkeü staat verkeerde. De politie oordeelde het dan ook maar beter hem naar het bureau te brengen. Bij Cirkel op den Arnhemschen weg werden dezer dagen twee konijnen vermist. De vellen dezer dieren werden teruggevonden by W. Wil- lemsen in de Hellestraat, die bekende de dieren gestolen te hebben. Hij is hedenmiddag naar Utrecht overge bracht en ter beschikking van de justitie gesteld. De kapitein H. A. Ruysch Lehman de Lehosfeld van het le r'eg. veld-art. alhier, wordt 3 Augustus gedetacheerd bij de opgerichte oefe- nings-batterij in de legerplaats hij Oldebroek. De dames M. II. A. Heisterman, S. G. G. van Kalken, M. Leyen en M. E. Maassen vau hier, zijn gisteren te Utrecht geslaagd voor het examen voor de acte van bekwaamheid als onderwijzeres. Aan het bureau van politie is gedeponeerd een zilveren armband. HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond hield de Vereeniging „Handel en Nijverheid" haar maand vergadering in de Zwaan. Na opening door den voorzitter leest de secretaris de notulen der vergadering van 16 April 1908, die worden goedgekeurd. 1. Bespreking wijziging reglement bondsbestuur. De voorzitter deelt mede dat de wijzigingen in Statuten en Huis houdelijk Reglement feitelijk gebaseerd zijn op de moeilijkheden tijdens hot bestaan van den Bond ondervonden. alles vergeven, zeide Hilda, terwijl zij den blief open maakte. Lieve Hilda! Dezen eenzamen avond dat is te zeggen Hilmar is wel thuis maar mag dus niet gestoord worden, wil ik benuttigen om eens aan je te schrijven. Het is erg mal van mij, maar ik voel mij vreeselyk alleen, als de deur tusschen onze kamers zoo stijf dicht is. Maar Hilmar kan alleen met gesloten deuren wer ken, in den beginne ging ik altijd by hem zitten. Ik vond het zoo prettig om zyn mooie profiel te zien als hy zat te schrijven of op eens opsprong en in de kamer op en neer liep. Maar toen ik hem een paar maal vroeg of hem nu iets buitengewoons te binnen schoot, was hij geheel buiten zich zelf en schreeuwde dat hij onmogelijk kou werken, als hij niet alleen was. Toen ben ik met Manue en Peter die lieve dieren waren toen nog bij ons naar mijn kamer gegaan eu ben daar gaan zitten huilen. Na een poosje kwam Hilmar bij me; hy zag dat ik gehuild had, kuste me en-trachtte me te troosten. Je moogt me dat niet kwalijk nemen Ilse", zei hy. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1