DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 95 ZATERDAG 23 MEI 1908. 5e JAARGANG. Ditgave van de Naaml. Vennootschap „DB EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Werkloozen-Verzekering, FEUILLETON. De Familie Vod Kröclxert. BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN GENERAAL, DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. 6. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. "Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs dor Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten hot Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Onder de verschillende sociale- verzekeringen is er geen enkele, die zoozeer de aandacht vraagt of trekt in den tegenwoordigen tijd, als die tegen de werkloosheid Dit is verklaarbaar om twee redenen. In de eerste plaats dringt het vraagstuk zich in de laatste tijden zelf op, omdat de ellenden, die het gevolg van werkloosheid zijn, meer dan anders voor ons zichtbaar zyn geworden. Dit is een reden van tijdelijken aard, maar de andere is van alle tijden en is gelegen in het medelijden dat ieder gevoelt met den ijverigen mensch, die gaarne werken wil, maar daarin verhinderd wordt door omstandigheden, buiten zijn wil gelegen. Wat is dus begrijpelijker dan dat velen trachten een oplossing te vinden, waardoor de gevolgen der werkloos heid voor de slachtoffers van dat kwaad tot een minimum worden teruggebracht. In verschillende landen van Europa, in Zwitserland zoowel als in België, in Frankrijk en Denemarken, evenals in Noorwegen heeft dit vraagstuk den wetgever bezig gehouden. Een der grootste moeilijkheden, die zich bij het oplossen ervan voor doet, is het gelijkelijk hulp kunnen ver schaffen aan georganiseerde en on georganiseerde arbeiders. Een ander, ook niet te licht te tellen bezwaar is het feit, dat er buiten de vakvereenigingen, zoo wei nig corporaties bestaan, die reeds een fonds als basis hebben, waardoor hulp van staats- of gemeentewege vrucht baar kan worden. Dit laatste is feitelijk thans alleen mogelijk in Engeland, waar de vak vereenigingen het hloeiendst zijn en van den oudsten datum zijn. Deze Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 37) De prinses wees op een stoeltje naast zich. Sitta ging zwijgend zitten. Er bekroop haar een kil, angstig ge voel. Zij had op eens niet langer het gevoel, dat zij boven de prinses stond, z(j kwam zichzelf schuldig voor. Wat moest zij antwoorden als de beleedigde vrouw haar de aanklacht in het ge zicht slingerde „Je hebt me de liefde van mijn man ontstolen 1" Het koude zweet parelde haar op haar voor hoofd. De prinses zweeg nog steeds. De stilte werd bonauwend. Ik wilde Uwe Hoogheid verzoe ken mij een verloftijd toe te staan," be gon Sitta eindelijk met trillende stem. „Ik voel me den laatsten tijd heel naar. Ik moet bepaald eens wat uitrusten. Of ik mjjne betrekking later weer zal kannen vervullen, hangt van mijn gezondheidstoestand af." De prinses knikte even. „U hebt vereenigingen hebben fondsen van beteekenis. Reeds in 1831 is men begonnen daar eene kas op te richten en lang zamerhand, vooral in de jaren van 1860 tot 1893, zijn die kassen toe genomen, zoodat in het laatstgenoemde jaar daar te lande 1156 federaties en vakvereenigingen bestonden met 1.902.308 leden en alle metjweerstands- kassen. Hier kan dus met vrucht de werk loosheid worden bestreden. Wil men trachten dit in ons land ook te doen, dan zal men ook het best doen met de hulp van de vak vereenigingen, waarvan vele reeds zij het ook nog zeer kleine ver zekeringskassen in te roepen en tevens deze te steunen. Er bestaat bij velen nog eenige vrees voor het begrip „vakvereeniging." Toch is dit op zich zelf een zeer al gemeen en onzijdig begrip. Vakvereeniging toch is elke ver- eeniging van personen, die om geen andere reden tot elkaar komen, dan omdat zij behooren tot hetzelfde vak en als zoodanig gemeenschappelijke belangen hebben. Het steunen van zulk een ver eeniging' doet de gemeenschap niet treden buiten de neutraliteit, die zij in acht heeft te nemen. Integendeel, met het oog op het nadeel, dat door de werkloosheid aan de gemeenschap wordt toegebracht, mag zij wel dege lijk steun verleenen aan eene ver zekering, die ondernomen wordt door werklieden-organisaties. Dit wil niet zeggen, ;dat uitsluitend vakvereenigingen zullen gesteund be hooren te worden met gemeentelijke subsidie, maar elke vereeniging, die zich met werkloosheidverzekering wil bezig houden. Nu kan men steun verleenen vol gens het Gentsche en volgens het Noorsche stelsel. Dit laatste, dat in vacantie zoo lang u maar wilt. Ik geloof ook dat het 't beste is als u maar heengaat Sitta stond op en bleef besluiteloos naast de rustbank staan. De prinses speelde met haar zaddoek zonder op te kijken. Mag ik me laten aandienen bij hare Hoogheid de Hertogin vroeg Sitta. Dat zal ik zelf wel doen," zei de prinses zeer koel Mag ik u verzoeken zijne Hoog heid een prins mijn eerbiedige groeten over te brengen vervolgde Sitta, verbaasd dat zij die woorden nog zoo kalm kon uitspreken. Zijne Hoogheid zal wel niet nalaten zelf afscheid van u te nemen," mompelde de prinses. Sitta wilde heengaan. Metlangzame, aarzelende schreden liep zij de kamer door. Haar gezicht was nu eens vuur rood, dan weer doodsbleek. Op eens hoorde zij de prinses zacht snikken. Zij keerde zich snel om. De prinses lag met haar hoofd in de kus sens hartstochtelijk te huilen. Sitta voelde op eens een diep mede lijden met haar. De ergenis die in den laatste tijd bijna tot haat was aange groeid maakte plaats voor een recht vaardiger oordeel. Zij knielde neer naast de chaise longue. „Hoogheid!" Hare stem trilde gedwongen opname ook van niet-ver- eenigingsleden zijn kern vindt, onder vindt allerwegen van de arbeiders groote tegenwerking. En het is juist daarom, dat iemand als prof. Verrijn Stuart zeker een naam van gewicht op dit gebied er geen voorstander van is. Hij zegt, dat er reeds te veel kwaad is gezegd van het Noorsche stelsel tot de arbeiders en dat men toch de sympathie van de arbeiders er by noodig heeft. Men drijve het niet door tegen hun wil. Ook wij kunnen ons voorstellen, dat veel werklieden bezwaar hebben, per sonen, die buiten hun vereeniging staan, toe te laten tot hun werkloozen- verzekering. In den Haag heeft men het Noorsche stelsel doorgezet, maar of het succes groot zal zyo, is aan gerechten twijfel onderhevig. Reeds nu heeft men in de daar aangenomen verordering eene wijziging gebracht, waarbij bepaald wordt, dat in bijzondere gevallen eene vereeniging gerechtigd kan zijn, een niet-lid de toetreding tot haar werk- loozenfonds te ontzeggen. Zooals men weet, worden ook in onze stad plannen beraamd om van gemeentewege iets te doen ten voor deel© van werkloozenverzekering. Het is te hopen, dat de commissie, die in deze zaak voorbereidende maatregelen zal treffen en de werklieden-organisa ties hierbij hoort, zich moge uitspreken vóór het Gentsche stelsel, waardoor de zoo nuttig werkende vakvereenigingen in haar moeilijken strijd gesteund worden, terwijl men afdoende zeker heid heeft van een nauwkeurige eon- tröle. Wjj hebben in dezen goeden moed wat wy over deze commissie zoo ter loops hebben opgevangen, stemt ons tot gerustheid. ook. Zij drukte hare lippen op de han den der prinses. „Waarom huilt Uwe Hoogheid? Ik smeek u het mij open hartig te zeggen. De prinses liet hare handen zinken. „Ga heen ga toch heenl Wat wilt ge van mij Wat kan het u schelen of ik ongelukkig ben Dat kan mij veel schelen, Hoog heid. Ik zou er misschien wat aan kunnen doen.'. Och gij houdt toch niet van me. Ge ziet evenals iedereen niets als een dom kind in me een opper vlakkige onbeduidende vrouw." Wat heb ik gezegd of gedaan waardoor die beschuldiging gerecht vaardigd wordt I" Och, u hebt het niet met duide lijke woorden uitgesproken, maar elke blik dien ge den prins toewierpt, 't was een aanklacht tegen mij. Arme man ge hebt zoo'n domme vrouw I" Jawel, dat lag er in." Sitta beet op hare lippen. Maar hoe kan ik ook verstandig en geleerd zijn vervolgde de prinses bitter. „Geleerd heb ik niet veel, onze gouvernanten waren zoo vervelend Ik geloof, dat zij zelf trouwens ook niet veel wisten. Op mijn achttiende jaar ben ik getrouwdU is veel mooier verstandiger en ernstiger dan ik." Maar ik kan bet toch niet heipen, ENGELSCH-FRANSCH-RUSSISCH VERBOND. Het feit, dat de Koning van Enge land een bezoek gaat brengen aan den Tsaar wordt door sommige politici be schouwd als de inleiding tot een Engelsch-Fransch-Russisch verbond. Enkele Fransche bladen vestigen de aandacht op de omstandigheid, dat aan deze ontmoeting geen onderhoud tusschen Koning Edward met keizer Wilhelm voorafgaat, dat er dus tus schen het bezoek van president Fal- lières te Londen en vankoningEdward te Reval „geen onderbreking door een andere mogendheid" zal plaats hebben. De Temps vult deze beschouwing nog aan met de mededeeling, dat president Fallières den Tsaar te kennen heeft gegeven, dat hy ter gelegenheid van zijn Skandinavische reis de Russische wateren zou willen bezoeken en dat dit plan in Rusland gretig welkom werd geheeten. Het is dus mogelijk, dat ook Fallières dezen zomer naar Rusland komt en dat de Tsaar dit bezoek in den herfst zal beant woorden, als hij koning Edward te Londen bezoekt. De Temps wijst op de vreedzame bedoelingen der drie mogendheden in de volgende bewoerdingen. Deze entente vervolgt geen gehein plan. Het Euro- peesche evenwicht is het eenige, waar naar zij streeft. Het is overtollig te wijzen op de ontzaglyke strijdmacht te land en ter zee, over welke zulk een entente zou kunnen beschikken. Wanneer deze drie mogendheden zorg vuldig waken over hare verdedigings middelen is er zelfs geen kans, dat zij aangevallen zullen worden. Gambetta heeft reeds gezegd: „Wanneer wij op Rusland steunen, zyn wy onoverwin nelijk. Deze blik in de toekomst krygt in den tegenwoordigen vreedzamen tijd tastbare beteekenis. PRUISEN. Volgens mededeelingen uit Berlijn zal bij de aanstaande verkiezingen voor den Pruisischen Landdag in ruimen omvang de boycot als strijdmiddel worden aangewend. In alle vergade ringen aer vakvereenigingen, die in de dat ik belang stel in ernstiger dingen, Hoogheid U behoeft het den prins echter niet nog duidelijker aan het verstand te brengen ,hoe onbeduidend ik ben Stil, zeg nu niets. Zoo dom ben ik niet dat heb ik al lang gemerkt. Ik kan niet anders zijn dan ik ben.... en die eeuwigdurende gesprekken over kunst vervelen mij vreeselijk. Al wilde ik ook nog zoo graag, zou het my toch nooit lukken om me daarvoor te in teresseeren I" Dat is erg, aangezien Zijne Hoog heid daar alleen belang in stelt!" Och wat onzin I hij interes seert zich voor u, en aangezien hy weet, dat hy daardoor indruk maakt, praat hij over dien onzin I" Uwe Hoogheid vergist zich!" Volstrekt niet. Als de prins mij lief had, dan zou het hem absoluut onverschillig zyn of ik over zoo iets kon meepraten of niet. Als een man van eene vrouw houdt, dan bevalt ze hem zooals zij behoorde te zyn I" Maar Uwe Hoogheid zou toch haar best doen om de belangen van Zyne Hoogheid te deelen Waarom? Dat doet u immers al?" Ik zal het niet meer. Ik ga heen en kom nooit meer terug op mijn woord, Hoogheid 1" Och, wat helpt my dat?Gelooft u, dat de prins daardoor tot rust zal laatste weken gehouden zyn, is nl. be- sloten, dat de arbeiders hunne leve ranciers voor hot dilemma zullen stel len stemmen op den sociaal-democraat of klandizie der arbeiders verliezen. HONGARIJE. De berichtgever van het Bert. Tagcbl. te Weenen verneemt dat kei zer Frans Jozef aan graaf Andrassy verlof heeft gegeven tot indiening van een wetsontwerp tot invoering van het algemeen kiesrecht in Hongarije. Dit ontwerp zal de Kamer bereiken in den aanstaanden herfst, nadat defusie der partijen tot stand zal zijn gekpmen. SPANJE. In den Donderdag, onder voorzitter schap van Koning Alfonso, gehouden Spaanschen ministerraad deelde de minister-president mede, dat de voort durende ongeregeldheden te Casa blanca, waarvan eenige Spaansche sol- u daten de slachtoffers waren geworden, i, door de Fransche troepen waren uit- - gelokt. De minister las daarop de nieuwste telegrammen voor, in welke wordt medegedeeld, dat bij een nieuwe botsing weder twee Spanjaarden ge dood en een gewond waren. De aan vallers waren in hechtenis genomen^ en de Spaansche regeering rekent erop, dat de schuldigen streng gestraft zullen worden. TWEEDE KAMER. Gisteren weder voortzetting van van het debat over de motieBos in zake staatsexploitatie van spoor wegen. Er werd weinig nieuws te berde gebracht. Behalve de redevoeringen van de ministers Bevers, Kolkman en Sabron, waarvan die van den heer Kolkman algemeen als onwaardig ten opzichte van den heer Van Karnebeek wordt betiteld, hebben de heeren Lohman en Van Karnebeek hunne zienswijze uit eengezet. De heer Lohman achtte eigen exploitatie allerminst de taak van den Staat. Dezen kwam het aan leggen, onderhouden en uitbreiden van komen En al komt het nu dank zij de tnsschenkomst van den hertog niet tot een breuk, wat dan Denkt u. dat het aangenaam is, om met een man te leven, die een andere vrouw liefheeft on steeds aan die andere denkt De prinses huilde bitter. Sitta was een oogenblik radeloos tegenover dien smart. Maar dan dwong zij zichzelf tot een glimlach. „Uwe Hoogheid overdrijft de gevoelens van den prins voor my," zei zij op gemaakt luchtigen toon. „Zijne Hoogheid is zeer ontvankelijk voor schoonheid, myne gezicht valt misschien in zyn smaak." Zy trok spottend hare schouders op. „En onze belangen zijn dezelfde zooals Uwe Hoogheid terecht opgemerkte. Dat is het niet alleen. Hij heeft u lief en u hebt hem lief. Ik zou een zottin, een uilskuiken zijn, als ik dat niet al lang opgemerkt had." Sitta hield hare gezichtsspieren krampachtig in bedwang. Zy moest haar misdrijf tegenover dat arme kind weer goed maken. Slechts een leugen, een koele, kalm uitgesproken leugen kon de prinses er misschien van overtuigen. Wordt vervolgd

De Eemlander | 1908 | | pagina 1