WEERBERICHT. Thermometerstand Kunst- en Wetenschap. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 23 Mei 1908. Hoogste barometerstand 773.3 m.M. te Horta laagste 744.2 m.M. te Bodö. Verwachting tot den avond van 24 Mei 1908. Wind Zwake tot matige, Zuidelijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtVer anderlijke bewolking, waarschijnlijk onweers- of regenbuien. Temperatuur: Aanvankelijk hooger. Barometerstand} te AMERSFOORT. uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogjte gisterenF. 56 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag 12 uur F. 57 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 23 Mei des morgens 7 uur 60° F. het spoorwegnet toe, particulieren moesten het zelve exploiteeren onder permament toezicht der Regeering. Dat deze, gelijk de heer Lely had uiteen gezet, haar zin niet kon krijgen, was geen bezwaar, integendeel de Ministers moesten maar eens merken, dat zjj niet overal de bazen konden spelen. Bij Staatsexploitatie vreesde mr. Lobman corruptie en vertroebeling der politiek. De heer Van Karnebeek vond de motie verkeerd, wijl zij de Regeering een gedragslijn voorschreef. Werd zjj aangenomen en achtte een tegen Staatsexploitatie geporteerde Regee ring zich er door gebonden, zoo kon deze niet anders dan aftreden. Mr. Kolkman corrigeerde dit deel der rede en zeide er niet aan te denken, met zjjn pas verworven portefeuille te gaan spelen. Voorts vreesde de Utrechtsche afgevaardigde een onzuivere stemming. De Kamer was nog niet voldoende ingelicht, velen verwierpen het denk beeld der Staatsexploitatie volstrekt niet en zouden hun stem wel aan een correct voorstel niet aan een motie ,in de lucht" willen schenken. Tegen de motie zelve uitte ook de heer Van Karnebeek het ambtenarendreigement. De Staat zou wel eens geëxploiteerd kunnen worden, in plaats van zelve te exploiteeren, meende hij. Verder was het vragendag. Men vei nam, dat de minister een onder zoek heeft ingesteld naar aanleiding van de beschuldiging tegen het Dage- lijksch Bestuur van de gemeente Weert, dat het openbaar lager onder wijs in die gemeente opzettelijk tegen gewerkt wordt en dat dit onderzoek nog niet is afgeloopen en dat de be handeling van de zaakv. d. Brink (toelating als gemeenteraadslid van Breda) nog niet is afgeloopen. Donderdagmiddag eindstemming over de Visscherywet. Zwakzinnige kinderen. De Vereeniging tot het verzorgen, opvoeden en onderwijzen van zwak zinnige kinderen houdt hare eerste algemeene vergadering op Zaterdag 30 Mei, 's middags half twee, in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht, waar prof. dr. G. Jelgersma van Leiden zal spreken over Het gevoelsleven van het achter lijke kind". De Kamers van arbeid. Naar het Vad. verneemt, is een ont werp tot herziening van de Wet op de Kamers van Arbeid in voorberei ding. Het voornemen der Regeering moet zijn om de bevoegdheden der Kamers uit te breiden en te ver sterken. PISUISSE-BLOKZIJL. Voor den heer Pisuisse, tot voor kort nog een ijverig werker in dc- journalistiek, bestaat er één stad van groote aantrekking, „la ville lumière." en daarin is het speciaal één wijk, Montmartre, waar het tintelt van het leven, dat blijkbaar de grootste bekoring voor him heeft en dat hem dan ook dermate heeft aangetrokken, dat hjj, met een jonger collega, Blok zijl, den courantenarbeid, voor hen meer speciaal de reportage, vaarwel heeft gezegd, en nu treden zij als chansonniers in het publiek op. Pisuisse zet in 't kort uiteen hoe zij beu zijn geworden van het ver slaan van brandjes waarbij steeds komtverzekering dekt de schade, en zij zijn zich bewust geworden dat geen verzekering de schade, dekt die z(j Hjden zouden aan levenservaring en levenswijsheid wanneer ze bleven in hun arbeid. Er is in hen een hang naar nieuwe indrukken, het ongewone trekt hen aan, en om nog niet geleverde stof aan de pers te verschaffen maakten zij dezer zomer hun welbekenden tocht als Italiaau- sche straatzangers. Dat is het voor spel geweest van hetgeen zjj eigenlijk willen ondernemen, nu zullen ze de wereld doorgaan, niet als straatzan gers, maarals journalisten-chansonniers en als zoodanig traden ze dan ook gisterenavond in Amicitia op voor een vrij groot publiek. Beiden zijn erfelijk belast met een zekere hoeveelheid muzikaliteit, zoo als Pisuisse het uitdrukte, hij meer vocaal en z(jn makker meer instrumen taal. Blokzijl zingt niet, maar acompag- neert op piano, mandoline en op het orgeltje, dat den tocht door Gelderland heeft meegemaakt. Pisuisse zingt, heeft een aangenaam geluid en weet geheel het eigenaardig charme te geven aan de typische cabaret-liedjes. Hij is internationaal chansonnier, zingt Fransche, Duitsche en Engelsche en ook Hollandsche liedjes. Ons land is arm aan werkelijke chansonniers, er zijn er maar twee, nl. Speenhoff en Edouard Jacobs. En de laatste wordt geheel geinspireerd door het leven op de vlakte, zooals zich dat in de Pjjp te Amsterdam uit, zoodat Pisuisse voor het gezel schap van den avond van hem geen liedjes durfde te zingen. Van Speen hoff gaf hij te hooren„Brief van een moeder aan haar zoon, die in de nor zit", en „Opoe", twee stukjes, roerend schoon in hun eenvoud, die dan ook in doodsche stilte werden aangehoord. Na de pauze traden zij op als de Italiaansche straatzangers, Pisuisse een pracht vau een bohémien-type, Blokzijl meer een armoe-lijder. We kunnen ons voorstellen, dat niemand op de gedachte is gekomen hierin twee journalisten van het Handelsblad te zien, toen zij hun eerste reis ondernamen. Zelfs in het gebroken Hollandsch van Speenhoff's liedje van „Het meisje dat men nooit vergeet" bleef het vreemd accent uitstekend volgehouden. Het succes was groot. Mascagni's Intermezzo op het leuke orgeltje verschafte Blokzijl zeer veel bijval; trouwens geheel den avond toonde hij werkelijk een vrij groote hoeveelheid muzikaliteit te bezitten, terwijl, zoo we reeds zeiden, Pisuisse als zanger een uitstekenden indruk maakte. We hopen, dat deze twee idealisten zullen slagen in hun pogen, maar we vreezen. Nu is hun naam nog op veler lippen, de tocht van den zomer, was, hoewel het denkbeeld zelf niet nieuw, in zjjn uitvoering origineel en de oorspronkelijkheid verschafte hun ver eerders. Maar zoo iets beklijft niet. Over een jaar, over een maand wel licht is een nieuw idee uitgevoerd, komt weer iets anders de aandacht vragen en wie denkt dan nog aan onze journalisten-chansonniers Zjj willen geen „Bühne" zangers worden maar de volle maat toemeten aan de cabaret-liedjes. Welnu wy zijn sterk benieuwd hoe lang ze dat zullen vol houden en hopen van harte, dat ze niet zullen aanlanden in het café chantant. Want dan konden ze nog wel eens meer beu worden van dat leven en weer innig verlangen naar den journalistieken arbeid. DE ZAAK VAN HET OPENBAAR MINISTERIE In de strafzaak tegen de anti-mili- tairisten werd door een der verdedigers niet meer of minder beweerd, dan dat de geheele vervolging zou zijn geschied op een wenk ahn onze justitie, van uit Berlijn gegeven. Hjj wekte den indruk daarvoor eenige aanwijzingen te weten. „Wat de oorzaak is van de vervol ging, is de zaak van het Openbaar Ministerie", onderrichte toen de voor zitter den advocaat. Die les kan onzes inziens, zegt het Handelsblad, niet worden aangenomen. Zoo één ambtenaar verplicht is, bloot te leggen waarom hij handelde gelijk hjj deed, dan is het wel die, welke het ministerie der openbare zaak ver vult. Het is in [naam der gemeenschap en haar belang, dat hij het recht tegen de schuldigen inroept; en ge heimzinnigheid hierbij tegenover de gemeenschap moet op misverstand der onderlinge verhouding berusten. Men mag toch niet aannemen, dat in het zwjjgen, door den officier van justitie tot de opmerking van den verdediger gedaan, immers: het O. M. leverde geen repliek, eene stille bevestiging gelegen was? Van dit soort comitas gentium toch zou ons land alles behalve gediend zijn! Voor Pruisische peper in de Nederlandsche rechtspleging wordt bedankt. Het is daarom te hopen, dat het door den advocaat geopperde ver moeden alsnog zal worden opgeklaard. Dit zijn geen zaken van het Open baar Ministerie. Het zjjn de zaken van het gansche volk. Hedenmiddag werd op de oude begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Mr. J. K. H. Turk, in leven substi tuut-officier van justitie bjj de recht bank te Middelburg. Op het kerkhof waren o. a. aan wezig Mrs. Bastert, Umbgrove, Bod- daert, van Son, Jhr. v. d. Poll, van Rappard Jhr. Ram en een deputatie van het studentengezelschap „Tres faciunt collegium" uit Utrecht. Een vijftal kransen dekten de kist. Toen deze in de groeve was neergelaten, trad mr. D. Bastert naar voren en herdacht in hartelijke bewoordingen de verdiensten van den overledene. Hjj prees diens oprecht, nobel en waarheidlievend karakter, als een goed vriend zal hjj steeds in de her innering zijner vrienden en collega's bljjven leven. Een broeder van den overledene dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. Met 1 Juli worden de volgende sergeanten van den Hoofdcursus bjj het 5e Reg. gedetacheerdW. P. J. Harmsen, W. Hoenkamp, C. F. Ph. D. van der Vecht, S. Veldmeijer, H. C. Abuys en F. Fessers. De commissie uit de Oranjever- eeniging voor de aubade op Koningin nedag houdt a.s. Maandagavond in de Keizerskroon een vergadering, waarbij de onderwijzers der verschillende scholen zijn uitgenoodigd om de plan nen voor de aubade te bespreken. De 12-jarige L. F. wilde giste renmiddag uit een tuin aan den Utrechtschenweg bloemen stelen. Hij was daarvoor op het hek geklommen, en had het ongeluk te vallen, zoodat hjj met zijn buik op de pinnen terecht kwam, waarvau er één door zijn kleeren hem in het lijf drong. Hoewel niet ernstig, was de wonde toch van dien aard, dat de jongen gedwongen zal zijn eenigen tijd rust te houden. Zeer veel liefhebbers van het billardspel waren gisterenavond opge gaan naar Café Centraal om de seance van prefessor 't Is-me-Edso bij te wonen. De professor heeft gisterenavond zjjn ouden roem gehandhaafd en de vele aanwezigen geamuseerd met zijn ver schillende kunststóöten vooral met de vingers wist hjj verbazende effecten aan de ballen te geven. Do heer Kielder heeft door zjjn initiatief aan velen een genoeglijken avond bereid. Het uitvoeren van straatvernieu wingen in de Rjjks groote wegen van Eemnes naar Hoevelaken en van Vollenhove naar Amersfoort is gegund aan den heer J. W. van Vuuren te Utrecht voor f7320. SOEST. De Gemeenteraad stelde het percentage der verlichtings belasting vast op 3. Aan den heer S. Snijders, hoofd der openbare school in de kerkebuurt, werd op zjjn verzoek een eervol ontslag verleend en in zijn plaats benoemd de heer G. H. Veenstra te Purmerland. Verworpen werd een voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring van een 7-tal woningen. Bjj den Raad was een schrijven in gekomen, van de Ned. Bell Telephoon My. houdende mededeeling, dat een aanvang zal worden gemaakt met den aanleg van een telephoonnet en het plaatsen van een publieke spreekcel in de gemeente, een en ander geheel onder eenige garantie van gemeente wege. In het Nederlandsch Landbouw weekblad waarschuwt de directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn voor een artikel dat, sedert vrjj langen tijd reeds in den handel ge bracht, zich sinds kort weer meer op den voorgrond scbjjnt te dringen. Reeds in 1906 namelijk kreeg de heer van der Zande reeds een monster daarvan in handenhet artikel werd den veehouders aangeboden als een middel tegen moeilijkbeden bij het karnen, kostte flO per 100 gram hoe wel hetgeen naar het proefstation was gezonden, voor f5 bleek te zjjn ver kocht. Bjj onderzoek bleek het artikel uit gewoon keukenzout te bestaan De volgende gebruiksaanwijzing wordt bjj elk doosje gevoegd: „Een eierlepeltje in koud water opgelost is voldoende voor tien emmers of hon derd liters merk. Wanneer de eerste melk in de roomton is gedaan, ver deelt men deze poeder in bovenge noemde hoeveelheid; zoodoende karnt men gemakkelijker dan gewoonlijk en krjjgt men goede boter." In elk geval is hoogst onwaarschijn lijk dat een eierlepeltje gewoon zout op 100 L. melk een middel zou zyn om moeieljjkheden bij het karnen te overwinnen en om goede boter te krijgen wanneer men slechte maakt. Dat het verkoopen voor f 10 of f 5 van eene hoeveelheid eener stof die onge veer een cent waard is, niet te ver dedigen is, spreekt van zelf. Ondanks de vele ernstige waarschuwingen vooral ook van den zuivel consulent voor Zuid-Holland, schijnt juist daar nog veel met het poeder te worden gewerkt. Het poeder wordt verkocht in doos jes waarop gedrukt staat: E. Hu- bregtse, Middelburg" en waarbjj ge schreven is: „Poeder om zoet te kar nen voor 1000 emmers room 10 gulden." De inbraak in het Post kantoor te Apeldoorn. Om trent den reeds gisteren door ons vermelden inbraak in het plaatselijk postkantoor te Apeldoorn, schrijft de Nieuwe Apeld. Ct. o.a. het volgende: „De manier waarop de brandkast is opengebroken, n.l. door boring, wyst erop, dat men hier te doen gehad heeft met geroutineerde inbrekers. Toen eenmaal het slot uitgebroken was, ging het verdere gemakkelijk. Want zooals we reeds zeiden, de brand kast was er eentje van niet al te beste kwaliteit. Het ligt tot nu toe in het duister, op welke wjjze de dieven zijn binnen gekomen. In verband met het ontbreken van elk spoor van inbraak buiten aan het gebouw, vermoedt men, dat zij zich met een valschen sleutel door de ach terdeur toegang hebben verschaft. Eigenaardig is, dat alleen aangetee- kende stukken en geldswaarden zijn meegenomen. De brandkast in het privé-kantoor van den directeur (waarin een groot bedrag aan kasgelden aanwezig was; de geforceerde brandkast bevatte alleen een 40-tal aangeteekeude brieven, het voorradige wisselgeld en de kleine kasgelden) heeft men ongerept gelaten. Ook de effecten en obligatiën zijn blijkbaar niet van hun gading geweest; deze hebben ze althans laten liggen. Welk bedrag wordt vermist, is uit den aard der zaak niet na te gaan. De inbraak veroorzaakte, zooals begrijpelijk is, in ons rustige dorp een heele consternatie. Overal voor de winkelramen, waar onze bulletins prijkten, zag men groepjes menseden samenscholen en het geval druk bespreken en criti- seeren. Het mag dan ook niet ontkend, dat hier schromelijke nalatigheid in het spel is geweest. En het is onbegrijpelijk, dat het Rijk (dat toch geen failliete boedel is) niet beter zich wapent tegen de steeds brutaler te werk gaande inbrekers. Men had hier een houten loods, met een brandkast uit het jaar nul en daarin vertegenwoordigd een aan zienlijke waarde. Op die wjjze maakt het Rjjk zelf de dieven, want geld, dat voor het grijpen ligt, is en blijft altijd een begeerlijke buit. Zelfs vernamen wij van betrouw bare zijde, dat de Directeur reeds bjj herhaling op verzekering tegen inbraak had aangestuurd, doch dat de Directeur. Generaal tegen die uitgave bezwaar had. Ook de manier van bewaking, n.l. door éen man, die tot 12 uur werkt en dan slapen gaat, is niet van zor geloosheid vrij te pleiten. Het geval moge ook een waar schuwing zijn voor dat deel van het publiek, dat vaak aangeteekende brieven verzendt met vrij groote waarden en het niet noodig acht, deze te laten aanteekenen voor het volle bedrag. We hoorden dezen morgen van iemand, die gisteren een aangetee- kenden brief had afgehaald, waarin een aanzienlijke som was geborgen. De brief was aangeteekend zonder aangegeven bedrag. Ware hjj verloren geraakt,' dan zou de eigenaar dus f 25 van z'n heele fortuintje hebben teruggekregen. Ge lukkig is deze den dans (ontsprongen, doch van de 40 anderen zijn er wel licht ingevlogen. Want dat er van de geëclipseerde bedragen veel terecht zal komen, dat meenen we uit wat we van het geval vernamen, met recht te mogen be twijfelen. De nummers der vermiste bank biljetten van het Postkantoor alhier zijn 7 bankbiljetten van f 100. No. L. N. 1902; L. M. 8928; M. Z. 5647; L. Z. 3253 L. U. 9188; L. R. 447; J. S. 8288. 1 van f 200. A. V. 9776. 3 van f 60. K. H. S309G. W. 2576J. Q. 7292. 4 van f 40. J. D. 2320N. J. 9726 M. U. 2472 N. E. 1253. 3. van f 25. C. C. H. 3844; D. D. E. 2530; A. A. O. 8026. 2 van f 10. A. O. 77049A. G. 45799. DemoordzaakteLaporte. Bij het voortgezet onderzoek der j ustitie zjjn feiten aan het licht gekomen, welke doen vermoeden, dat op Kerst nacht 1906 eenige gasten hebben deel genomen aan een feestje op de hoeve; en dat zij na afloop allen zijn ver moord. Een boodschapjongen, zekere Emil Greening, heeft over die party op 25 December 1906 mededeelin- gen gedaan aan de justitie. Den 26en was het hem opgevallen, dat alle gas ten verdwenen waren. Hjj vroeg toen de weduwe ei naar. Juffrouw Guiness antwoordde, dat een der feestvierders zij noemde hem „den professor" en diens vrouw, naar Los Angelos waren vertrokken met Jennie Olson (de pleegdochter van juffrouw Guiness). Vrederechter Schmutzer, die het onder zoekt leidt, denkt dat Jennie Olson en een man, wies lijk geïdentificeerd is, als dat van zekeren John Moe, tegelijk met „den professor en zjjn vronw" zjjn afgemaakt in den nacht van 25 op 26 December 1903, en dat de vier ijjken alle in denzelfden kuil zyn ge gooid. Het moet aanvankelijk de be doeling van juffrouw Guiness zijn ge weest, enkel het meisje Olson en den „professor" met zyn vrouw uit den weg te ruimen. Maar het toeval wilde, dat juist Moe, met 3600 gulden in den zak, de hoeve bezocht, daartoe aan gelokt door een advertentie van de weduwe. Welnu, hy kwamnetoptjjd om gezamelijk met de anderen te wor den vermoord en begraven. De gravers die den kuil met de vier Ijjken hebben geopend, verklaren, dat alle vier de lichamen op de zelfde wjjze waren verminkt waarschijnlijk met een zaag. De beenen waren boven de knie van de romp gescheiden, de armen bjj de oksels afgesneden, en ook de hoof den van het lichaam gescheiden. Lamphère, de opzichter van de hoeve, werd in het bezit gevonden van een horloge, dat had toebehoord aan Moe. Nog is door een winkeljuffrouw te Laporte op de eergisteren geopende zitting van de Grand Jury meegedeeld, dat juffrouw Guiness haar vroeger eens had verteld, ervoor bevreesd te zjjn, dat Lamphère haar woning in brand zou steken. Ook schjjnt deze man indertijd eens in hechtenis te zjjn gesteld wegens het bedreigen van de weduwe met een geweer. Napolitaansche bandie ten. Spitsboeven zjjn vindingrijk en de Napolitaansche mogen zich in den roem verheugen in dit opzicht nog boven hunne colleca's uit andere plaatsen te staan. De beroemde wed denschap van een boef om op de openbare straat en op klaarlichten dag een officier de uniform van het Ijjf te stelen, kon slechts in Nape's gewaagd en gewonnen worden. Thans hoort men weer van een nieuw spe ciaal beroep der Camorra aldaar. Er leven talrijke spitsboeven van den roep en in zekeren zin op kosten van bekende en gezochte dokters, doordat ze een soort van voorpostendienst van het station tot aan hunne wo ningen of klinieken organiseeren en zieken, die uit de provincie naar Napels komen, om daar een bekende

De Eemlander | 1908 | | pagina 2