DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 98. WOENSDAG 27 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Wegens den Hemel vaartsdag zal deze courant Donderdagavond niet ver schijnen. FEUILLETON. De Familie Von Kröehert, BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B. Of. RIJKENS. Abonnement spr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Zandbergen. Den derden Juni zal weer een alge- meene vergadering worden gehouden van leden der Maatschappij tot op voeding van weezen en andere minder jarigen in het huisgezin .Zandbergen." Als wij hierop nog eens in het bij zonder de aandacht vestigen, is het om alle leden op te wekken deze ver gadering, waar zulke belangrijke zaken aan de orde zullen worden gesteld, te gaan bijwonen. Het moet niet kunnen voorkomen, dat de besluiten, die daar genomen zullen worden; later blijken genomen te zijn door een betrekkelijk klein getal leden en dat de overwinning op een of ander gebied wordt behaald, door d i e partij, welke er in geslaagd is het grootst aantal aanhangers mêe te brengen. Dat zou schade doen aan de schoone inrichting, die in de laatste tijden, door verdeeldheid in eigen boezem, helaas te veel op aller tong is ge weest. Maar als men in grooten getale opkomt, als met een groote meerder heid van stemmen de ljjnen worden aangegeven, langs welke men in de toekomst werken zal, dan heeft het toekomstig bestuur in die meerder heid een krachtigen ruggesteun en het publiek, waarvan de stichting het per slot van rekening toch hebben moet, zal voortgaan met vertrouwen te stellen in en klinkenden steun te te verleenen aan deze Maatschappij, die reeds zoo heel veel goeds heeft verricht. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 40) Daarover ontstond echter vaak een hevige strijd. Een der dames, de oude freule von Manheim stond onder de verdenking van in de kippenhokken te kruipen en de eieren uit te drin ken. Die klachten drongen door tot de directrice, een oude gravin Recke, die het vonnis der aangeklaagde uitsprak, nl. het gestolen goed terug te geven met één woord, allen tevredenstelde. Maar mettertijd nam die eierenstrijd zoo'n omvang aan dat de dames zich in twee vijandelijke legers splitstende eerste partij bod kippen, de andere had er geen. Zij spraken bijna niet meer met elkaar tot de directice hen dreigde dat zy alle kippen zou laten slachten en het houden van kippen voor goed zou verbieden. Maar wat hielp datAl was de eierenstrijd bijgelegd dan bleven er toch nog standverschillen overwie het eerst de deur mocht uitgaan, wie aan tafel naast de directrice mocht zitten, DE EUROPEESCHE POLITIEK. Dit is een tijd der bezoeken en dei- toenaderingen. President Faillières is op dit oogenblik de gast van Koning Edward en wordt in Engeland met geestdrift ontvangen. Daarna gaat de President naar Petersburg en ook Koning Edward heeft zjjn bezoek aan het Russische Hof aangekondigd. Tusschen Engeland en Rusland was de verhouding lange jaren niet zeer gunstig. Er waren oogenblikken, waarop men ernstig rekenen moest met een mogelijk conflict. In Azië naderden de Russische soldaten be denkelijk het Engelsche gebied en er waren die voorspelden dat daar eens de groote stryd zou worden uitge vochten tusschen de twee groote mogendheden, die in Europa elkander evenmin konden naderen als de olifant de walvisch. Maar er is veel veran derd. De bondgenoot van Rusland, de Fransche republiek, staat tegenwoor dig op den besten voet met Engeland. Men heeft een reeks van overeen-' komsten gesloten, die de vrees voor conflicten in de toekomst aanmerke lijk verminderen. En ongetwijfeld heeft Frankrijk bijgedragen tot de toenadering die ook tusschen Enge land en Rusland is ontstaan. Deze beide groote staten zjjn het eens ge worden over de regeling hunner ver houding in Azië, over Perzië en Thibet en zy zijn tegenwoordig goede vrienden. Het bezoek van koning Eduard VII bekrachtigt die vriendschap. Tot zoover is alles in orde. Er is reden om zich te verheugen, dat de groote mogendheden in den laatsten tijd, hoewel zij liunne wapenrusting niet hebben verwaarloosd, zooveel verbonden sloten, die de kansen op vrede vermeerderen. Maar rqen is gewoon dat zij de anderen wantrou wen en als twee staten zich verbin den, als zij elkander zeer vriendschap pelijk behandelen, vraagt men tegen wien zij het nu eigenlijk hebben. Men beschouwt hen min of meer als de koffieslurpende oude dames van de Duitsche sportbladen, die zoo goede vriendinnen zijn omdat zij zoo ge- wie het eerst suiker mocht nemen, enz. Of zij kibbelden over de bloem perken in den tuin of over den mest dien ze er voor noodig hadden. Toen Sitta uit het rijtuig stapte zag zij vele grijze, witte en donkere dames- hoofden met of zonder mutsen op, uit de vensters kijken. Dat gaf haar on middellijk een onaangenaam gevoel. Zij beantwoordde het geknik en gewenk slechts vluchtig. Met een ongeduldigen zucht liep zij de trap op naar den vleugel waarin de kamers van hare moeder zich bevonden. Mevrouw kwam hare dochter tege moet en omhelsde haar. „Dat is me een verrassing, kindlief I Ik hoop nu maar dat je komst geen onaangename redenen heeft. Het isjzoo plotseling midden in het seizoen I Of wilde je me een aangename tijding komen brengen Zij keek hare dochter onderzoekend aan. Neen zij zag er niet uit als iemand die van geluk straaltze zag er zeer slecht, vermoeid en uitgeput uit. Neem er je gemak van Sitta. Wil je nog iets eten Neen, dank u wel." Er wordt ook al om zeven uur gesoupeerd." Ik wou liever niet naar de eet zaal gaan, mama. Ik voel me niet erg lekker." Och, dat is maar wat vermoeid- noegljjk van de anderen kunnen kwaad spreken. Wat beteekenen deze vrien delijkheden? was het eerste woord, de eerste gedachte. Daarop was blijk baar gerekend en in Duitsche bladen vinden wij het bericht, dat koning Eduard van zjjne reis naar Rusland vooraf had kennis gegeven aan het Duitsche Hof. Men moest daar niet denken, dat er bij de samenkomst tusschen den keizer en den koning kwaad zou worden gebrouwen, waar van Duitschland de gevolgen zou ondervinden. Indien de keizer, de koning en de president der republiek iets in den zin hadden zou hunne minder goede bedoeling Duitschland gelden. Maar daarvan is geen sprake, verzekeren de Engelsche en,de Fransche bladen en heeft koning Eduard door zijne kennisgeving aan het Berlijnsche Hof willen zeggen. Naar het schijnt mogen wij ons dus verheugen in de vredelievende bedoe lingen der bezoeken, ;die dezen zomer zullen worden afgelegd. FRANKRIJK. De Heraklea-qauestie met Turkije is thans als volgt geregeld: lo. de haven van Zunguldak wordt weder in bezit genomen; 2o. er wordt een bepaalde som ge heven 3o. de Fransche maatschappij zal de mijnen blijven exploiteeren en zal con cessie krijgen voor nieuwe, door haar ontdekte aderen; 4o. de eischen om schadevergoedidg, door de maatschappij gesteld, zullen worden onderzocht in overeenstem ming met de overeenkomsten. Jaurès zegt in de Humauité, dat Frankrijk in de Marokkaansche ver wikkelingen, die zich plotseling zouden kunnen verergeren, het recht op de duidelijkste meest besliste wijze aan zijn zijde hebben moet. Frankrijk moet daarom onmiddellijk van de onzinnige politiek afstand doen, die het in botsing brengt met Marokko, dat zich nu geheel aan de zijde van Moelai-Hafid schaart. Frankrijk moet zich tot een nauw keurige vervulling van de akte van Algeciras bepalen. Het Ministerie Clémenceau heeft Frankrijk door zijn Marokko-politiek aan den drempel van een crisis gebracht, die wellicht nog ernstiger is dan die in den tijd van Delcassé. En het land laat het Ministerie zijn gang gaan en het Parlement leest niet eens meer de onrustbarende telegram men, die de gevaarlijkste verwikkelin gen aankondigen. RUSLAND. Maandagavond wisten 18 gevange nen met behulp van een onbekende, die den cipier doodde, uit de gevan- nis te Tiflis te ontkomen. Daarop wer den de beide schildwachten, die voor de poort stonden, neergeschoten en werd een bom in het wachtlokaal ge worpen. De op de binnenplaats wan delende gevangenen ontvluchtten in de richting van een naburig klooster, waar zij werden opgewacht door hand langers, die nog twee bommen wierpen. Hoeveel personen om het leven zijn gekomen is nog niet bekend. De debatten over de Fransche quaes- tie zijn in Doema, thans in tegenwoor digheid van Minister Stolypin, voort gezet. Harkoff, van de uiterste rechterzijde, zeide, dat Alexander 1 Finland niet als staat, maar als Zweedsche pro vincie veroverde, en dat daarom geen bezwaren bestonden zich volkomen vrijheid van handelen tegenover Fin land te veroorloven. Als de Finsche constitutie de Russische belangen schaadt, moet zy afgeschaft worden. Rusland is er voor de Russen. Wetschnin sprak in naam der na tionalisten. Hjj wilde Finland de rechten, die het krachtens zijn grond wet bezit, niet bestrijden. Hij brengt hulde aan de verklaring van Stolypin en hoopt, dat de regeering een voor stel zal indienen om de betrekkingen tusschen Rusland en Finland teregelen. Gegetschkorf (sociaal-democraat) sprak de meening uit, dat de anti-constitu- tioneele regeering het kleine constitu tioneel land met antipathie behan delde. De reactie is slechts dan zeker van haar zaak als het laatste funda ment van de vrijheid afgeschaft is. Spr. gelooft niet aan Finsche schei dingsplannen. De Finnen weten heel goed, dat de Russische regeering nooit zou toestemmen in een scheiding. heid na de reisdat komt wel weer terecht. Trek maar gauw wat anders aan. De een of de andere japon, die je goed staat. Dit donkergrijze kostuum maakt je vreeselijk bleek. Wordende rokken nu weer zoo nauw gedragen? Hier zie je natuurlijk niets van nieuwe modes." Mevrouw von Hohenthal zuchtte ongeduldig. „Ik moet trouwens hier van alles afstand doen. Ja, als je vader beter voor ons gezorgd had dan be hoefde ik nu niet in dat oude wijven- gesticht te zitten maar zou ik kunnen leven, zooals ik het aan mijn rang verschuldigd ben." Sitta beet op haar lippen, want zy vond het altijd verschrikkelijk, als haar geliefde vader gelaakt werd. Zy had het al lang opgegeven om haar moeder tegen te spreken, want het gevolg was alleen maar een stortvloed van tranen, klachten en verwijten en baatte niets. Als u het graag wilt, kan ik my wel verkleeden en met u mee naar beneden gaan, mamaIk zou, wel is waar liever hier gebleven zyn," zei Sitta zacht. Natuurlyk wil ik dat graag Sitta. Ik heb ongelukkig geen kamenier, maar zal je zelf ,wel helpen bij je toilet." De koffer stond al in de kleine kamer, waar hij byna het derde deel van de ruimte innam. Waarom heb je zoo'n kolossalen Over de belangen van Finland en Rusland moet door een gemengde commissie van Doema-leden en Land dag afgevaardigden beslist worden. MiljoekofT, de leider der cadetten, betoogde, dat Finland een groot- vorstendom is, een deel der Russische Staten met zelfbestuur. De opvat* ting, dat Alexander I slechts de binnenlandsche zelfstandigheid beves tigd had, is fout, hy stelde tegelijker tijd de regelen der openbare Finsche rechten vast. Spr. besloot met te verklaren, dat het onmogelijk was, dat de Russische volksvertegenwoor diging doen zou wat de autocratie niet gelukt was, namelijk een klein weerloos volk te vernietigen. De vergadering werd hierop ver daagd MAROKKO. De rust in Marokko schijnt er niet beter op te worden. Dit leiden we af uit een tweetal berichten, door Reuter geseind. Volgens het eerste heeft te Rabat de heer Benatar, consulair agent van België, bloot gestaan aan beleedigingen en ge welddadigheden van de zijde van inlanders. Sultan Abd-el-Azis drong gewapen derhand een zijner eigendommen binnen en verjoeg hem alsof hij een slaaf of een roover was. De Métropole spreekt den wensch uit, dat de Belgische regeeriDg zich krachtdadig zal laten gelden. Het tweede bericht komt uit Meki- nes en zegt, dat van het oogenblik aan, dat Moulay Hafid zyn intrede daar deed, de plundering begon. Alle huizen van leden van den Makhzen van Rabat en van hunne vrienden werden leeggeplunderdop het geld werd door Moulay Hafid beslag gelegd de Fransche apotheek en de woning van dr. Dinguizly werden leegge haald. Moulay Hafid zal 28 dezer naar Fez vertrekken. AMERIKA. Een telegram uit New-York meldt, dat gisterenavond te Philadelphia een tram gebotst is op vyf met reizigers gevulde rijtuigen. Er zyn 4- dooden en 70 erg gewonden, waarvan 6 in wan- hopigen toostand verkeeren. koffer meegebracht, Sitta," vroeg me vrouw von Hohenthal verbaasd. „Je wilt ons zeker overbluffen met je toiletten? Dat is toch eigenlijk onzin voor die paar dagen." Ik zal wel langer blijven als een paar dagen mama." Zy stond voor de kast en hing haar japonnen op. Haar moeder kon haar gezicht niet zien maar haar toon klonk zeer bedrukt. Zoo dat is heel prettig voor me. Je moet wel is waar het eenvou dige voor lief nemen. Als men in zulke bekrompen omstandigheden moet leven als ik, dan lijden de natuurlijke ge voelens er per slot onder Sitta drukte achter de kastdeur haar handen tegen elkaar aan van ergenis. „Bevalt u die japon mama?" Zij wees op een donkerblauwe zjjden japon. Mevrouw von Hohenthal bekeek den japon van alle kanten.] Die japon is te ouwelijk voor jou. Je moet iets dragen, dat je teint wat frisscher doet schijnen, want je ziet vreeselijk wit. Je moet er trou wens op passen, dat je niet magerder wordt want zulke fyne trekken, als de jouwe, worden licht scherp." Ik zal me by u aan een vet- mestkuur onderwerpen," zei Sitta met een poging om te schertsen. „Het kalme leven hier zal mij goed doen. De Italiaanscbe reis en vooral de tal rijke feestelijkheden in Glückstadt hebben my erg aangepakt." Och, wat, onzinEen beetje dansen kan nooit kwaad. Ik heb als meisje dikwijls 's winters eiken avond gedanst, zonder dat ik er iets van merkte." Maar dan was u misschien ster ker, mama." Ik Je weet heel goed, dat ik altijd heel teer geweest ben I Maar amusementen hebben mij ook nooit kwaad gedaan, verdriet, ergenis en ontberingen, dat windt mij op." Een cerise kleurige japon met crème kant opgemaakt vond op dat kritieke oogenblik genade in de oogen barer moeder. Door de drukte van het uit pakken en door zich te kleeden, kreeg Sitta wat kleur. Mevrouw von Hohen thal bewonderde hardop het elegante toilet en de schoonheid harer dochter. Maar naast haar vreugde daarover, kwam er ook een zekere jalouzie in haar op. Ze vond haar eigen japon op eens vreeselijk ouderwetsch en kon niet ontkennen dat haar gezicht er erg verwelkt uitzag, vergeleken met het ideaal mooie gezicht harer dochter. Zij keek met geërgerde blikken van haar dochter naar zich zelf. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1