DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 99, VRIJDAG 29 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Hoofdredacteur R. Cr. RIJKENS. Versehijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. Bureau BREEDESTRAAT 20. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. ro. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Abonnementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. PRESIDENT FAILLIERES IN ENGELAND. De zeer hartelijke ontvangst die President Faillières in Engeland ten deel valt, geeft natuurlijk stof tot allerlei politieke veronderstellingen. De voornaamste vraag is, of de en tente cordiale, die er tusschen beide landen bestaat, zal overgaan in een bepaald verbond. De Temps heeft aan die vraag een paar hoofdartikels gewijd. Het Fransche blad ziet in de woorden door koning Edward en pre sident Fallières gesproken koning Edward sprak van een blijvende en tente, president Fallières van een inniger entente een voorbereiding van een nieuwen vorm van toena dering. De toenadering zelf heeft haar nut reeds bewezen, zoodat het zeker zeer te rechtvaardigen is, dat er thans over nauwer aanhalender vriendschapsbanden wordt gedacht. - De Temps meent echter, dat indien men een vast verbond wil sluiten, dan ook beide partijen gelijke machts- -• factoren moeten aanbrengen en daarom 5. meent bet, dat een versterking en e reorganisatie van Engeland's leger een dringende eiscb zal zijn. „Indien wij de bondgenooten van Engeland zullen worden en op door ons gestelde voorwaarde lijkt ons dat begeerlijk mogen wij 7. echter wel eerst de lessen van het H verleden overdenken, en behoeven wij onze vrijheid van onderzoek niet Iop te geven. Ais vasteland-mogend- heid heeft Frankrijk bondgenooten noodig, die in geval van oorlog in staat zijn het op het vasteland 'ensten te bewijzen. De meest des- indige Engelscben erkennen reeds i .ng, dat Groot-Britannië geen land leger heeft, voor deze taak berekend. Dat is ook onze opvatting. En wij meenen verplicht te zijn dat onom wonden te verklaren. Frankrijk en Rusland zullen hun verplichtingen ten aanzien van de vloot moeten nakomen en Engeland Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. De >9. de en. IN, 15. 41) Mama ik heb zooveel japonnen, en u is ook zoo slank zoudt u er niet een paar van kunnen dragen Die donkerblauwe japon zou u heel goed staan." Ofschoon dat verzoek volkomen klopte met haar geheimen wensch, kon mevrouw von Hohenthal toch niet nalaten te zeggen: „Ja, ja, zoo gaat het nu I Ik moet de afgelegde kleeren van mijn dochter dragen en mag nog blü zijn op den koop toe." Sitta kreeg tranen in haar oogen ,Zoo meende ik het niet, mama." Kom, wees nu niet sentimenteel, Sitta. Als je het zoo graag wilt, dan sal morgen die blauwe wel aan trekken. Ik heb nog wat echte kant, laarmee zouden wij het lijfje wat wijder kunnen maken. Vroeger ver- itondt je die kunst zoo goed, of heb e het verleerd in Glückstadt Ik hoop van niet. Ik geloof dat zal moeten zorgen voor een flinke reorganisatie van zijn strijdkrachten te land. „Als deze voorwaarden van billijk heid en voorzichtigheid vervuld zijn, zullen er in ons land geen tegen standers meer zijn, noch van de en tente, noch van de alliance cordiale. En de vaderlandsche eensgezindheid zal zich vormen in de herwonnen zekerheid". AMERIKA. Carnegie heeft een bedrag van 100,000 dollars geschonken voor het gebouw voor het Middelamerikaansche scheidsgerecht. MAROKKO. De Times bevat een uitvoerig tele gram uit Tanger, waarin wordt ge zegd, dat de stammen uit het gebergte zich in grooten getale verzamelen te El Ksar, in de nabijheid van den havenstad Larrache. Beide steden durfden tot dusver nog niet de zijde van Moelai-Hafid kiezen, uit vrees voor de wraak der Franschen. Intusschen zond Moelai-Hafid van uit Mequinez officieren om het com mando over te nemen van de daar aanwezige troepen, die zijn zijde moeten hebben gekozen. Moelai-Hafid, die elk oogenblik te Fez wordt verwacht, toont groote bedrijvigheid en indien Abd-el-Aziz maar de helft van zijn energie had getoond, zou het nooit zoo ver ge komen zjjn. In heel het telegram straalt de overtuiging door, dat de kans voor Abd-el-Aziz voor goed verkeken is. Carnegie-stichting. In de Woensdag gehouden vergadering van den Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbitage is de heer mr. W. H. De Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, herbenoemd als lid van het bestuur der Carnegiestichting. Tot wethouder van Amsterdam is benoemd de heer mr. De Vries (anti-rev.), lid der Tweede Kamer, met 22 van de 42 stemmen. Hij heeft de benoeming aangenomen. ik mijn eigen kleeren zou kunnen maken." Wees maar blij, dat je het niet noodig hebt. Maar zelfs een hofdame kan wel wat kant op haar japon zet ten, zonder zich zelf te vernederen. Voor mij is het nu te donker." Sitta vond het schemerachtige licht heel aangenaam. Toe, laat nog geen lamp brengen, mama, ik zit zoo graag in 't donker." Sitta zat met haar hoofd in haar hand rustend, in gedachten verdiept, in het vuur te kijken. Je bent niet bijzonder interes sant. Vertel me eens iets van de hoffeesten." Wat moet ik u daarvan vertellen, mama? Die feesten lijken allen op elkaar altijd dezelfde menschen, dezelfde toiletten en dezelfde gesprek ken. Is er op het oogenblik geen enkel goede partij in Glückstadt? De nieuwe kamerheer is al getrouwd, niet." Ja." En heeft mijnheer v. Kröchert niets meer van zich laten hooren?Ik dacht dat hij je zou vragen Dat heb ik zelf ook eens bijna geloofd, mama." Maar Hy heeft zich zeker intusschen bedacht." Haar toon klonk gemaakt vroolijk. Vrijz.-Dem. Congres. Op bet Woensdag en Donderdag gehou den congres van den Vrjjzinnig- Democratischen Bond, waar 46 af- deelingen vertegenwoordigd waren, hield Mr. M. W. F. Treub, voorzitter, een openingsrede. Uit het jaarverslag bleek, dat zes nieuwe vereenigingen in 1907 tot den Bond waren toege treden. Het ledental steeg tot 4513, het aantal personeele leden tot 545. Na afdoening der huishoudelijke aangelegenheden hield dr. D. Bos een referaat over het Middenstandsvraag- stuk. Besloten is weder het aantal leden van het Hoofdbestuur te brengen van 12 op 15. Met algemeene stemmen werd de volgende motie van het Hoofdbestuur aangenomen. De vergadering. gehoord de inleiders en de beraad slagingen, spreekt de wenschelijkheid uit dat een wettelijke regeling worde getroffen omtrent den 10-urigen werkdag." HET MUZIEKCONCOURS. De lucht liet zich gisterenmorgen niet erg aanlokkelijk aanzien en menigeen was dan ook bevreesd, dat regenbuien het feest van den dag zouden doen mislukken. Gelukkig bleek die vrees ongegrond en heel spoedig kwam het zonnetje door zoo dat het weer althans meewerkte tot het welslagen van het concours. En toen zoo tegen 10 uur al ver scheiden vreemdelingen kwamen op zetten en de Langestraat al het beeld opleverde van een drukken Zaterdag avond, was het duidelijk, dat het „een heele drukte zou geven." Steeds kwamen er meer korpsen, meest verge zeld van een groot aantal belang stellenden, die allen tegen 12 uur naar den Hof trokken, waar de optocht werd opgesteld. Onderwijl kwamen in het Valkje de juryleden, directeuren en presi denten der Vereenigingen en het Hoofdbestuur bijeen, waar de officieele ontvangst plaats vond door het eere comité. Rond 12 uur nam de heer Je hebt hem zeker afgeschrikt door je ijzige koelte." Hoogstwaarschijnlijk." En Kröchert was toch zoo'n goede partij I" Bedoelt u daarmee een rijk huwe lijk, mama?" Natuurlijk wat dan Goed en rjjk zijn in dat geval synoniem I" Niet heelemaal. Maar een rijke partij is Kröchert niet meer. Zijn vader heeft den boel in treurige omstandigheden achtergelaten. Rotenwalde is verkocht en hij beheert nu een klein landgoed van zijn oom." De belangstelling van Mevrouw v. Hohenthal verdween geheel en al. „Als die geschiedenis zoo is afgeloopen, dan is het maar beter Als mijnheer v. Kröchert me nu vroeg, dan zou ik hem misschien nemen, mama Nu hij niets meer heeft! Ben je niet wijs?" Ik weet het niet. U zoudt het misschien krankzinnigheid vinden als ik u mijne gevoelens trachtte te be schrijven." Waarschijnlijk wel. Ik heb in mijn leven altijd verstandig gevoeld en gehandeld," antwoordde mevrouw v. Hohenthal pedant. Een poosje volgden moeder en dochter ieder hare eigen gedachten. Toen wendde de eerste zich op eens wantrou S. J. van Duinen het woord, teneinde het welkomstwoord te spreken. 't Is mij, zoo sprak de heer v. D., inderdaad een groote eer, een enkel woord tot opening van het feest te mogen spreken. En juist daarom, om dat ik de vertegenwoordiger ben der handelsvereeniging „Handel en Nij verheid", en als zoodanig ook zitting heb in het Eere-comité. Ik had me voorgesteld, dat een der leden van het Dagelijksch Bestuur dit zou doen, maar daar er overwegende redenen bestonden, dat dit niet kou, heb ik de taak aanvaard. Toch heb ik me zelf de vraag ge steld, of ik als voorzitter eener han delsvereeniging dat wel kon doen. De handelslui worden zoo vaak geschil derd als personen die alleen voelen voor hun eigen zak, voor het zuiver materialisme. En dat treedt juist hier geheel op den achtergrond. Maar die teekening is niet natuurgetrouw, een handelsman is volstrekt niet per sé een tegenstander van kunst. Daarom heb ik ook gaarne de uit- noodiging aangenomen, om allen die komen offeren op het altaar der kunst hartelijk welkom te heeten. Ik hoop, dat de kennismaking een aangename zal zijn, een van blijvenden aard. In het programma worden 't eerst genoemd de juryleden. Zij hebben een moeilijke taak. Critiek is een groote kunst en zij die die oefenen moeten bezitten grondige kennis, strikte on partijdigheid en beminnelijke humani teit. Namens Handel en Nijverheid wensch ik de juryleden een kransje te vlechten waarop staat dankbaarheid. Ik hoop, dat de heeren een moeilijke taak zullen hebben, want dat zal het bewijs zijn, dat de korpsen tegen elkaar opgewassen zijn. Voor de directeuren der Vereeni gingen zal heden voldoening of teleur stelling zijn weggelegd. Ik hoop, dat de voldoening, die zij mogen smaken, groot zal zjjn. In de derde plaats worden de presi denten genoemd. Ook zjj hebben een dag, die voor hen kan worden een van groote voldoening, 't Is een uit stekende gedachte van den Bond om geregeld concoursen te houden, want dat houdt de belangstelling gaande en prikkelt tot studie, de eerste voor wend tot hare dochter. „Wat is eigen lijk de ware reden van je komst, mijn kind?" Die vraag klonk zeer scherp en onderzoekend. „Je zult me toch niet willen wijsmaken dat je alleen hier bent gekomen uit verlangen om mij te zien?" Sitta aarzelde. Zij was voorbereid op de vraag, maar nu zy kwam wist zij toch niet wat ze zou zeggen. Nou, krijg ik geen antwoord Ik heb om een langdurig verlof gevraagd, mama, omdat ik me ziek voelde en niet opgewassen tegen de eischen aan mijne positie verbonden," zei zjj eindelijk zacht en aarzelend. „Vindt u het niet natuurlijk dat ik by u kom als ik ziek ben Ziek T- ziek 1 Wat scheelt je eigenlijk De dokter zegt dat ik voorzichtig moet zijn met mijn longen." En je komt pas uit Italië?" Juist daarom. De snelle af wisse ling van klimaat heeft me kwaad gedaan." Zoo erg zal het wel niet zijn. Doktoren overdrijven altijd om interes sant te zijn. Als je ziek wordt in Glückstadt dan is het daar hun plicht om je beter te maken en behooren ze je niet ziek naar huis te sturen. Wat kan ik in mijn bekrompen omstandig heden voor je doen Als ik niet on bemiddeld achter gebleven was!" waarde om iets te kunnen presteeren op hèt gebied der kuDSt. Het woord liefhebberij heeft wel eens te vee! de beteekenis van beuzelarij gekregen. Maar ik hoop dat de leden uwer ver- eenigingen zullen bezield zijn met de echte ware liefhebberij en dat zjj dat zullen toonen, in de eerste plaats iff den kampstrijd van heden. In de laatste plaats wordt het Bondhestuur genoemd. Voor U is er veel moeite geweest om dezen dag te doen slagen. Ik hoop dat de 2Sste Mei met gulden letteren in uwe ^nnalen mag worden aangeteekend. Alvorens te eindigen wensch ik een woord van groote waardeering en erkentelijkheid te spreken aan ons Gemeentebestuur voor het afstaan van het terrein. Dit is wel het beste terrein, dat Amersfoort te geven heeft, de plaats waar de muziektent staat is een ideale plek. Ten slotte hoop ik, dat het feest een verloop mag hebben, zooals allen zich dat hebben voorgesteld en dat gij met mij zult instemmen met de leusDen bond alle heil (Applaus). Na de aanbieding van den eerewjjn sprak de Bondsvoorzitter, de heer L. Dokkum uit Baambrugge, ongeveer ais volgt: Als voorzitter van den Bond, ver oorloof ik my U allen hartelijk dank te zeggen voor de vriendelijke ont vangst en voor de vriendelijke woor den. Het verheugt ons zeer, dat gij zitting hebt willen nemen in het Eere-comite. Wy allen stellen uw sympathie op hoogen prijs en hopen nog lang aan dezen dag met aange name herinneringen te blijven denken. Ons trof de groote bereidwilligheid en medewerking, die we van autoriteiten mochten ondervinden. Onzen harte- lijken dank daarvoor. Ook een woord van dank aan de Amersfoortsche Muziekvereeniging, in 't bijzonder aan de heeren van Dorssen en Brandsen. De sympathie voor ons concours bleek uit de vele fraaie medailles waarvan den schenkers onze diepge voelde dank, De vereeniging aan wie ze zullen worden toegekend, zullen ze op hoogen prijs stellen. Ik heet de juryleden welkom en Bondsvrienden, ook U zij een hartelijk welkom toegeroepen. Sitta steunde. Daar waren zij weer aan het doode punt waarop hare moe der steeds terugkwam, met een af schuwelijke volharding. „Het is voor mij toch het treurigste!" zei zij einde lijk, midden in de duizendmaal aange hoorde klaagliederen. Wat?" Dat ik u nu tot last moet zyn. Maar zelfs ai neem ik mijn ontslag dan krijg ik toch een pensioen." Een vorstelijk inkomen!" zei mevrouw von Hohenthal spottend. „Als we dan maar niet al te over moedig worden!" Maar aangezien we hier voor niets wonen, zouden we het toch wel kunnen doenl Zoo geloof je? Ik heb hier een vrijplaats maar voor jou zou alles betaald moeten worden. Alle kamers zyn bezet. Ik kan mijn kleedkamer ook niet altijd missen. Ik heb met den besten wil ter wereld geen onder dak voor je. Het is heusch een krank zinnigheid dat je er over denkt om je betrekking op te geven." Als ik niet om myn ontslag vraag dan zal ik het waarschijnlijk wel 'krijgen. Bereid er u maar op voor mama ik ga niet meer naar Glück stadt." Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1