WEERBERICHT. Tliermometerstand BUlTENLAiS O. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Rechtzaken. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 2 Juni 1908. Hoogste barometerstand 771.2 m.M. te Bodö laagste 75S.3 m.M. te Biarritz. Verwachting tot den avond van 3 Juni 1908. WindZwakke tot matige Z.lijke tot Z.W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Ver anderlijke bewolking, voorloopig nog kans op onweer. Temperatuurlager. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. *7 te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 80 Laagste .hedennacht F. 63 Hedenmiddag 12 uur F. 7S AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 2 Juni des morgens 7 uur: 68° F. dien hebben in het comité zoowel Roomsche als Antirevolutionnaire ar beiders zitting gehad. In het Comité van onderzoek had de heer van Wes- sum zitting, die zeer zeker zal kunnen getuigen, dat overal en altijd met de meeste onpartijdigheid is te werk gegaan. Een tweede grief schijnt te zijn, dat Roomsche arbeiders in aanraking komen met Sociaal democraten, 't Is mogelijk, dat de Eembode dit minder wensche'iik vindt, maar heeft zij dan geen betere wapens om hare arbeiders voor de sociaal-democraten te waar schuwen, dan laster en verdacht making? Dan moet ze er wel zwak voor staan. Wij zouden liever onze pen in tweeën breken, dan dat wij tot zulke middelen onze toevlucht namen. En welke resultaten denkt nu de Eembode met haar geschrijf te be reiken? Er is in de grootst mogelijke eens gezindheid door het comité dezen win ter gewerkt. Nooit is er onderscheid gemaakt tusschen Roomschen en an dere gezindten. Maai nu komt de Eembode plotseling met dezen plom pen uitval. We gelooven niet dat de meeste Roornsch-katholieken in deze zaak op de handen van de redactie van het R. K. orgaan zijn. Dat zij dan een ernstig woord van protest doen hooren. Want zoo niet, dan is het beter, aangezien niemand het aangenaam kan vinden voor zijn moeite op den duur te worden uitgescholden, dat het comité zich in het vervolg niet meer met de Roorasch-Katholieke werkloozen bemoeit en dan natuurlijk ook niet de Roomsche ingezetenen lastigvalt om ondersteuning. Dan weten w(j, die achter de schermen hebben gekeken, wel, wie daarbij het grootste nadeel zullen lijden. Kieschbeid ver biedt ons, hieromtremt terstond nadere opheldering te geven. De Roomsche arbeiders zullen dan echter geen reden hebben de Eembode dankbaar te zijn. Maar de anonieme redactie van dit blad kan dan gerust zjjn. DE ONLUSTEN OP SAMOS. In de laatste dagen heeft men ook in ons blad het een en ander kunnen lezen over onlusten op Samos. Nu de toestand daar critiek wordt en 't te wachten is, dat er ernstige verwikkelingen in aantocht zjjn achtten we 't niet ondienstig een en ander uit de geschiedenis op te diepen. Allereerst onze aardrijkskundige kennis wat opgefrischt 1 Samos is een klein eiland, liggende in de Egeesche Zee, ten Zuiden van Turkije en ten oosten van Griekenland. Samos staat onder bestuur van den Sultan van Turkije, ook al zijn bij protocol van 11 Dec. 1832, autonome rechten toe gekend. De Sultan benoemt een vorst heeft er al heel wat benoemd!, want de bevolking van Samos grooten- deels Grieken is veeleischend, en vraagt telkens een anderen vorst, omdat de tegenwoordige dan niet be valt. Zoo zijn onze manieren I Wil de vorst zijn reeds geknotte macht uitoefenen, dan staat de be volking op, ende onlusten zijn er straatgevechten, plunderingen twee dracht in de volksvertegenwoordi ging enz. 't Zelfde oude spelletje is ook nu weer aan den gangl Daarbij komt nog, dat de agitatie op Samos voortdurend wordt aange wakkerd van Grieksche zijde. In het klein gaat het op Samos, gelijk het in het groot op Kreta in gegaan. Griekenland heeft het beschermheer- schapsrecht over het eiland ditmaal zelfs feitelijk ter hand genomen, door tot de mogendheden het verzoek te richten, oorlogsschepen naar Samos te zenden, ter bescherming van het eiland tegen de Turken, die met schending van het verdrag van 1832 troepen naar het eiland inschepen om den vorst Kopassi te steunen in den strijd tegen de eilanders. Griekenland wil den telkens terug- beerende strijd tusschen vorst en volk op Samos ditmaal, naar het schijnt, tot een groote internationale quaestie maken maar het is de vraag of dit gelukken zal. En inmiddels heeft de Porte, zon der zich aan de Grieksche bedreigin gen en hulpkreten iets te storen, reeds troepen en oorlogsschepen naar Samos gezonden, om te pogen er de rust te herstellen. FRANKRIJK. De Kamer verwierp met 374 tegen 182 stemmen een amendement, op het ontwerp-rentebelasting, waarbij in sommige gevallen van de belasting werden vrijgesteld handelspapier, schuldvorderingen en voorschotten op waarden. Het beginsel van belasting op borgstelling in geld werd aan genomen. ITALIË. De staking in de Italiaansche pro vincie Parma beginnen nu langzamer hand te twijfelen, of zij hun doel wel zullen bereiken. Een en dertig dagen zijn reeds sedert bet begin der staking verloopen en uit niets blijkt vooralsnog, dat er eenige verbetering te wachten is. Bovendien heeft de droogte zoo veel schade toegebracht aan het te veld staande gewas, dat de arbeiders ook als de staking afgeloopen is, nog gedwongen zullen zyn werkloos te blijven. De stakers zijn aan groote ellende ten prooi, de ondersteunings kas is uitgeput en de socialistische party, die de staking van den beginne aan heeft afgekeurd, weigert ook maar iets bij te dragen tot voort zetting van den strijd. JAPAN. Volgens berichten uit Tokio omtrent den boycot van Japansche waren door de Chir.eezen, heeft deze radicale maat regel ten gevolge gehad dat de con currentie tusschen de beide haven steden Kobe en Osaka, die zoo goed als de geheele Chineesche markt voor zagen, geheel uit is. Verscheiden fabrieken zyn stop gezet en de be langrijkste hebben groote moeite hun personeel aan het werk te houden. Over het algemeen is er nu zoo'n overcompleet van waren, dat de eige naars van groote fabrieken het plan hebben opgevat om geheel het werk stop te zetten. Hierdoor zouden zes millioen mensehen op straat worden gezet en van hun broodwinning wor den beroofd. Bond van Vrije Libe ralen. De jaarlijksche vergadering van den Bond van Vrjje Liberalen zal worden gehouden te Utrecht op Zaterdag 13 Juni. De agenda bevat o.a. de volgende punten Verkiezing van twee leden der Commissie van Advies wegens perio dieke aftreding van de heeren Ty- deman en Smissaert. „Conservatisme in de politiek". In leiding van mr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Voorstel van de Commissie van Adviesde vergadering benoeme een commissie tot het instellen van een onderzoek naar de vraag hoe, in ver band met uitbreiding van wettelijke vuorziening in sociale nooden, onze wettelyke ongevallenverzekering moet worden verbeterd. Bespreking der middelen tot uit breiding van den Bond en van propa ganda. De IJ muider quaestie. In de gisteren gehouden vergade ring der IJmuider Vischhandelveree- niging werd het volgende besluit genomen: De vergadering van de „IJmuider Vischhandelvereeniging" van 1 Juni 1908, overwegende, dat de aangelegenheid der verhoogde retributie en verlaagde koopmanskorting in onderzoek is by de commissie voor de verzoekschriften der Tweede Kamer bekend met den ernst, waarmede dit onderzoek wordt gevoerd overwegende, dat dit onderzoek evenwel vöór 1] Juni a.s. nog niet tot een practisch resultaat kan leiden spreekt de verwachting uit, dat de Tweede Kamer deze aangelegenheid ook verder met zoodanigen spoed zal willen behandelen, dat de gewenschte uitkomst in deze maand Juni zal kunnen worden tegemoet gezien besluitle. dank te zeggen aan de vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij, afdeeling „IJmuiden", voor hare tot dusver verleende medewerking, en 2e. in afwachting van de practische uitkomsten van het onderzoek der Tweede Kamer, zich tot zoolang overeenkomstig de ingevoerde regeling te gedragen. De minister van Financiën maakt bekend a. dat in de maand Augustus of September 1908 te 's-Gravenhage zal worden afgenomen het examen A voor surnumerair der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld bij de art. 1 tot en met 3 van Koninklijk besluit van 13 Maart 1906 no. 28, en wel voor 6 plaatsen b. dat de op zegel geschreven ver zoekschriften om toelating tot dit examen vóór of uiterlijk op 1 Aug. bij het Departement van Financiën moeten zijn ingekomen. Nadere bijzonderheden komen voor in de „St.-Ct." no. 124. DE NIEUWE COURANT EN DE VER. VAN NEDERL. WERKGEVERS. In ons nommer van gisteren avond hebben wij melding gemaakt van de publicatie der Ver. van Ned. Werk gevers inzake het incident tusschen prof. Treub en de Nieuwe Courant, Het Vaderland antwoordt hierop Dat het subsidie was aangenomen zonder voorwaarde, is door ons na de verklaringen van de redactie der N. Crt. onmiddellijk aangenomen, en het voorwaarde-element uit de discussie geëlimineerd. Indien een voorwaarde - bv. om zich uaar de inzichten van de Vereeniging van Nederl. Werk gevers te voegen door de N. Ct. ware aanvaard, zou de band formeel anders zyn geweest, maar in werke lijkheid bestaat hij ook nu. Het spreek woord zegt niet zonder redenVoor wat hoort wat. En geen vereeniging allermiust een van commercieelen aard geeft een dergelijk belangrijk bedrag uit, zonder waar voor haar geld te verwachten en.... te vorderen. De gebondenheid bestaat, en met haai de verleiding, om in een gegeven ge val eigen opinie prys te geven voor die van den subsidiënt. Wij nemen aan, dat de redactie der Nieuwe Ct. zich tegen die verleiding geharnast gevoelt, maar psychologisch gesproken, is dat niet meer dan een fiere waan. Een eenigszins ander geval zou het zyn, indien de Vereeniging van Nederland sche Werkgevers geld had gestoken in het aandeelenkapitaal der Nieuwe Ct. Zij zou dan het wel en wee der onderneming hebben gedeeld. Maar het was een geschenk en geschenken scheppen verplichting. Is de afhanke lijkheid alzoo niet formeel opgelegd, ook zonder die formeele handeling be staat zij. Dit ligt in den aard en het wezen van een aanzienlijke gift in den vorm van een jaarlijks (gedurende 3 jaar) terugkeerend subsidie. Prof. Treub's rede in de Tweede Kamer nog eens nalezende, vinden wij ook daarin geen voorwaarde genoemd in bovenbedoelden zin, en van een karakter, als in de publicatie der Ver eeniging van Nederl. Werkgevers wordt bedoeld. Die voorwaarde, waarvan de heer Treub gewaagde, was, dat aan de Nieuwe Ct. zou worden aangesteld een redacteur ter verdediging van de oeconomische belangen der werkgevers. Nu is het een in journalistenkringen niet onbekend feit, dat sedert eenigen tyd, vergissen wij ons niet, dan is het sedert het begin van het loopende jaar, aan de Nieuwe Ct. een betrek king van dien aard is gecreëerd. Dit samentreffen van het subsidie en van de aanstelling van een met die taak belast redacteur kan natuurlijk zuiver toevallig wezen. Eenig licht ware in dezen gewenscht. In elk geval doet de verklaring van het bestuur der Ver eeniging van Nederl. Werkgevers op dit punt prof. Treub's mededeelingen geenszins te niet. Verder heeft prof. Treub gezinspeeld op steun van een „tramwegmaatscbap- pij, welke niet ver te zoeken is," en op financieelen steun, die door bemid deling van hooggeplaatste ambtenaren van een der spoorwegen zou zijn ge vraagd en verkregen bij bevriende Mogendheden." En de beer Schaper heeft gesproken van geld, dat door Indische suikermagnaten werd ge zonden. Ook ten aanzien van deze punten is meer licht gewenscht. Door den minister van binnen- landscbe zaken is benoemd tot lid der commissie, welke in 1908 wordt belast met het afnemen van het examen in de Engelsche taal Dr. E. Kruisinga, leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier. Met ingang van 16 Mei is benoemd tot hoofd brieven- en telegrambesteller alhier, de brievenbesteller C. van Eeten te Haarlem. In weerwil van de verbazende warmte, was gisterenavond de zaal van Amicitia geheel gevuld, met een blazend en puffend, maar niettemin dankbaar gestemd publiek. In dat op zicht is althans het concert der onder officiers zangvereeniging geslaagd: er was veel publiek, en na elk nummer klonk hartelijk applaus. Ook nu ech ter kon op de zang niet geroemd worden. De heer Wernicke wees voor het optreden van het Vrouwenkoor er op, dat na een bestaan van een maand nog niet veel verwacht kon worden. Het was dan ook slechts te doen om wat propaganda te maken voor het koor. Dat echter dadelijk daarop het zoo in-mooie „A n ge lus" van Cath. van Rennes zoo deerlijk verknoeid werd, leek ons geen erg beste propaganda. In het nu nog kleine koortje zitten echter blijkbaar goede krachten. By ijverige studie zal het dan ook wel wat kunnen presteeren, maar het is beter niet te zingen, dan zoo overhaast voor den dag te willen komen. De Mandolineclub „Arion" bracht een aardige afwisseling in het pro gramma, welks glansnummers echter de soli van den heer Wilhelini waren. De heer W. is op het oogenblik mili cien alhier. Zyn viool onderricht ont ving hij van André Spoor en latei- van Bram Eldering met wien hij naar Duitschland ging, waar hy thans te Bonn concertmeester aan het stedelijk orkest is. Dat de heer Wilhelmi een violist is van buitengewoon talent, zal zeker niemand betwisten, die hem gisteren avond de twee stukken van Vieux- temps „Rêverie" en „Fantasia Appas- sionata" heeft hooren spelen. Zijn fraaie streek en het machtig gevoel, dat hem bezield, deden de weergave van het eerste nummer allerprachtigst tot zyn recht komen, terwijl de buitengewone techniekontwikkeling in het tweede nummer bleek. Geen won der dan ook dat het applaus niet eindigde voor de heer Wilhelmi besloot een „toetje" te geven. De krans, hem aangeboden, was een welverdiende hulde evenals trouwens de bloemen, die Mej. J. G. P Stoetzer in ontvangst mocht nemen, voor haar uitstekende begeleiding. Deze eerste kennismaking met den heer Wilhelmi zal voor alle hoorders wel een hoogst aangename zjjn ge weest. De heer O. F. W. Rietveld, hoofd van de Mr. A. J. van Beeck Calkoen- school, Havikstraat te Utrecht, is be noemd tot hoofd van de bijzondere school voor lager en M. U. L. onder wijs aande Blankenheymstraat alhier. De le-luit.-paardenarts E. A. R. F. Baudet van de ry- en hoefsmid- school alhier, wordt 16 Juni geplaatst by het 2e reg. huzaren te Yenlo. Donderdagavond wordt in de Zwaan een vergadering gehouden, uitgeschreven door den Bond van Ned. Onderwijzers, afd. Amersfoort, waarin de heer Coco Harms Tiepen van Diemen zal spreken overGoede lectuur. De vergadering is voor alle belangstel lenden toegankelijk. DE VERGETEN ARRESTANT. Voor de Utrechtsche Rechtbank werd gisteren behandeld de zaak van den veldwachter C. van der VlistteMaarsen beklaagd van vrijheidsberooving van C. Scheepers. Zooals bekend had Scheepers aan Van der Vlist nacht- logies gevraagd en heeft deze hem dat verschaft in het arrestantenlokaal te Maarssen. Van der Vlist vergat echter Scheepers den volgenden den weer in vrijheid te stellen, zoodat deze van den avond van 31 Maart tot den avond van 2 April opgesloten bleef. Door luidkeels roepen wist Scheepers einde- lyk de aandacht op zich te vestigen en werd hy uit zijn gevangenschap verlost. Twee getuigen waren gedag vaard. Het O. M. eischte tegen van der Vlist op grond van art. 283 Wet boek van Strafrecht een hechtenis van 21 dagen. De verdediger, mr. Bilderdijk pleitte clementie, subsidiair oplegging eener geldboete. Uitspraak Zaterdag 6 Juni. Een vreugde,vol weer zien. Zondagmorgen j.l., zoo ver haalt „De Banier" werden de reeds bejaarde echtelieden A. Bosma en B. Visser te Workum niet weinig ver rast door een zeer onverwacht bezoek. Hun zoon Douwe, die reeds op 15- jarigen leeftijd de ouderlijke woning had verlaten, niet wetende, dat zyn geluk te vinden was aan de overzijde van den Oceaan, stond plotseling voor hen. Hy was als koloniaal naar Ned.- Indië gegaan en had deelgenomen aan de onlusten op Lombok. Na twaalfjarigen dienst kreeg hy pensioen, doch vertrok niet dadelyk naar zyn vaderland. Douwe vond in het schoone Insulinde eene goede betrekking die hem flinke verdiensten opleverde en is sinds jaren aldaar gehuwd met een Hollandsche vrouw en wel uit Winterswijk en heeft 4 kinderen. Hy was in staat zijne ouders af en toe geld te sturen. Toch, hem ooit weder levend te zien, was wel hun hoop, maar ze dachten niet, dat ooit dat plan verwezenlijkt zou wor den. Doch ziet.... Zondagmorgen stond Douwe geheel onverwacht voor hen. De vader stond, als naar gewoonte, by het hek. Spoedig een bode er op afgezonden om de blijde mare voor zichtig aan moeder mede te deelen. Vlug naar buis en ja, daar stond by, na eene afwezigheid van 22-$-jaar. Wat was hij veranderd. Ze konden hun oogen bijna niet gelooven en tochwas het zoo. Vertrokken als een tengere knaap, verschijnt hij thans als een flinke forsch gebouwde man voor hunne verraste oogen. De vreugde der ouders was groot. Zyn plan is te Workum zes weken bij zyne ouders door te brengen en dan zich opnieuw met zyn zuster naar zijne woonplaats Samarang te begeven. Bosma is aldaar chef van een offi cieren-sociëteit en heeft 25 bedienden in dienst. Wegens verbouwing der sociëteit kon hy eenige maanden aldaar gemist worden, waarop de reis naar het vaderland dadelijk door hem is ondernomen, welke 31 dagen heeft ge duurd. E e n R u s s i s c h e H a r o e n al Rasc h i d. Een te Saratow ver schijnend blad vertelt de volgende geschiedenis. De Semski Natschalnik (districtshoofd), de heer G., zou graag eens uit goede bron vernemen, welk oordeel het volk over de openbare instellingen en vooral over hem zelf had. Hy herinnert zich de voortreffe lijke methode van Haroen al Raschid, hij verkleedt zich als een boertje en wandelt zoo over de straat. Daar komt een oud moedertje op haar boeren wagen aangereden, om naar de markt te gaan. Hij vraagt zoover mee te mogen rijden en begint een gesprek. „Nu, oudje, hoe staat het met het leven, hoe bevalt het je tegenwoordig?" „Ach, myn God, hoe zou het dan staan men leeft." „Ben je tevreden Je ontvangt toch land, men beschermt je voor misdadigers en de doema bestaat toch ook." Ja, ja, dat alles is goed en wel, als die vervloekte Semski Nat schalnik Een tijdlang houdt de nieuwe Haroen al Raschid het uit en weet zich te bedwingen, maar op 't laatst raakt zijn geduld toch uitgeput. Toen men het huis van den burge meester voorbijkwam, sprong hij woe dend den wagen uit en riepHola, Horoska (burgemeester), kom eens hier Ik ben de Semski Natschalnik Arresteer deze oude zottin en houdt haar zeven dagen in hechtenis 1" De minnebrieven van den senator. New-Tork heeft zich dezer dagen over een liefdes affaire geamuseerd, waarvan de se nator Thomas C. Platt het middel punt vormde. Het oude gezegde „hoe ouder hoe gekker" werd hier treffend geïllusteerd. De heer Platt, de almachtige „boss" der republi- keinsche partij in den staat New-

De Eemlander | 1908 | | pagina 2