WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kunst- en Wetenschap. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tninbonw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.,> De Bildt, 4 Juni 1908. Hoogste barometerstand 770.8 m.M. te Horta laagste 754.6 m.M. te Hapa- raDda. Verwachting tot den avond van 5 Juni 1908. Wind Veranderlijke wind. Gesteldheid vau de luchtMeest zwaarbewolkt, heden onweer, daarna afkoeling. Temperatuur Barometerstand te AMERSFOORT. uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 84 Laagste bedennacht F. 64 Hedenmiddag 12 uur F. 79 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 4 Juni des morgens 7 uur 71" F. heeft' geprotesteerd tegen de terug roeping van de internationale troepen van het eiland Kreta, heeft met dit. protest een klein succes bereikt. De -Turksche gezant te Londen heeft n.l. naar Konstantinopel geseind, dat Engeland zal voorstellen een detache ment ter sterkte van ongeveer 20 man op Kreta te laten blijven ter bescher ming van de Turksche vlag. ITALIË. In Italië is men onaangenaam ge stemd over vele door de Oostenrijksche regeering in den laatsten tyd genomen maatregelen. Dat bijv. geheel onverwacht de Italiaansche taal als officieele taal in Dalraatië en Istriö is afgeschaft, wordt zelfs in de officieele wereld beschouwd als een bewijs, dat het voor de Ita liaansche regeering onmogelijk is op den duur met die te Weenen op vriendschappelijken voet te blijven. Bovendien komen er voortdurend berichten over het lastig vallen van Italiaansche onderdanen in Dalraatië en Istrië. Te Pola heeft de regeering kalm toegelaten dat de Slaven van het platteland op een pan-Slavisch congres de Italiaansche bevolking van deze stad beleedigde. Een otficeel persoon verklaarde een berichtgever van de Matin „Wjj doen alles wat wij maar kunnen om onze betrekkingen met Weenen zoo hartelijk mogelijk te doen zijn wij gaan in dit opzicht zelfs te ver. Maar toch wordt de baud met Oostenriik met den dag slapper door het optreden der Oostenrijksche au toriteiten." In de Kamer is een interpellatie ingediend over het gebeurde te Pola en de afschaffing van het Italiaansch in Dalraatië. Die interpellatie zal echter vermoedelijk niet eens in be handeling komen, omdat de regeering niet weet wat zij erop moet ant woorden. FRANKRIJK. Het stoffelijk overschot van Zola is gisterenavond te 8 uur na het Pantheon overgebracht. Er hadden betoogiugen van voor- en tegenstanders plaats, zonder dat daarbij iets van ernstigen aard voorviel. De Tweede Kamer der Staten- Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 .Juni, 's namiddags te II uur. De uitslag van de stemming voor de verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad van Utrecht is als volgt Kiesdistrict a, vacature J. W. Ver loop (vry a.-r.) Uitgebracht 2466 gel dige stemmen. Herstemming tusschen de heeren jhr. mr. K. J. Schorel (vrij a.-r.) die 1140 stemmen verkreeg en J. Everwijn (lib.) die 834 stemmen op zich vereenigde. De heer K. van 't Veer (soc.-dem.) kreeg 4-92 stemmen. Kiesdistrict c. vacature-H. A. van Beuningen (lib.) Uitgebracht 1791 geldige stemmen. Herstemming tus schen de heeren J. C. Fryliuk (a.-r.), die 682 stemmen kreeg en P. de Haan (s.-d.), die 638 stemmen verwierf. De heer G. J. Bieleman (lib.) had 471 stemmen. Kiesdistrict d, vacature-dr. B. Rei ger (lib.). Uitgebracht 1539 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. van E(jndthoven (R.K.) en mr. W. H. M. Werker (vr(jz.-dem.), die onderscheidenlijk 696 en 455 stem men op zich vereenigden. De heer J. Gerritsen (soc.-dem.) verwierf 388 stemmen. Lidmaatschap van den Raad. Krijgsman in werke- 1 y k e n dienst. Art. 23 der Ge meentewet bepaalt dat het lidmaat schap van den Raad onvereenigbaar is o.a. met de betrekking van „krijgsman in werkelijken dienst". Ten aanzien van de beteekenis van die bepaling heeft de vorige Minister van Binnen- laudsche Zaken als zijne opvatting te kennen gegeven dat een milicien of dienstplichtige b(j de landweer een krijgsman is in werkelijken dienst: lo. zoolang hij zich bij het korps be vindt; 2o. gedurende den tijd dat het in art. 125 der Militiewet en art. 29 der Landweerwet bedoelde onderzoek duurt, en 30 wanneer hij in uniform gekleed is. Daargelaten of tegen deze uitlegging geen bedenkingen zijn in te brengen, staat het vast, dat een toestand van onzekerheid is ontstaan en dat de daartegen gerichte bezwaren in het bekende adres van het Gemeentebe stuur van Velsen, waaraan vele andere gemeentebesturen hun adhaesie heb ben gegeven, inderdaad van gewicht zijn. Bovenbedoelde opvatting zou immers medebrengen, dat een dienst plichtige bij de Militie of Landweer, tot Raadslid gekozen, telkens wanneer hij b.v. voor het jaarlijksch onderzoek of voor oefeningen moest opkomen van rechtswege zou ophouden lid van den Raad te zyn, zoodat de gemeente besturen telkens voor nieuwe ver kiezingen zouden komen te staan. Van niet minder belang zijn de bezwaren die de bedoelde opvatting in het leven roept in verband met, de artikelen 62, 98, 107 en 149 der Gemeentewet ten aanzien van hen die de betrekking van burgemeester, secretaris, ontvanger en ambtenaar van den Burgerlijken Stand bekleeden. Deze bezwaren worden, naar de Min. van Binnenlandsche Zaken meent, geheel weggenomen door eene ge wijzigde redactie van art. 23 litt. K., dat, bij een daartoe strekkend wijzi ging-ontwerp, niet van toepassing wordt verklaard „op hen die, hetzij krachtens wettelijke verplichting, het zij krachtens vrijwillige verbintenis gehouden zijn tot het met tusschen- poozen vervullen van werkelijken dienst." Dat zijn dezulken die in de adressen worden aangeduid met den naam van „beroepskrijgsman". Jaarwedden ambte naren gemeentesecretarie. Het bestuur van den Nederlandsehen bond van gemeente-ambtenaren heeft besloten aan Gedeputeerde Staten der verschillende provincies te verzoeken om, waar noodig, bij de gemeenteraden hun invloed aan te wenden tot ver betering van de jaarwedden der amb tenaren ter gemeentescretarie. Op verzoek van de betrokken afdeelingen van den bond verklaarden voor korten tijd Gedeputeerde Staten van Zuid Holland en het vorig jaar die van Noordbrabant zich reeds daartoe bereid. Den 2Ssten Juni zal er een ringvormige zonsverduistering zicht baar zijn in het O.deel van den Groo- teu Oceaan, Noord-Amerika, N.Kust gebied van Zuid-Amerika, in het N. deel van den Atlantischen Oceaan, N. W. Afrika en de Z. W. helft van Europa. In Nederland wordt de ver duistering alleen bespeurd door de plaatsen gelegen in de richting eener lijn, loopende van Munster (D) langs Meppel en Sneek. Voor de verdrukte Ru- me e nsc h e Joden. Ook hier ter stede werden door mej. H. Heerma van Voss pogingen aangewend, om kracht by te zetten aan de petitie, die mevr. v. d. Velde Pijnappel, te Oosterbeek, gevolg gevend aan een edel gevoel, op touw heeft gezet. Morgen hopen wij op te kunnen geven de adressen, waar men kan doen blijken van zijn afkeer over menschonteerende daden, en wellicht er toe kan bijdragen dat de koningin van Rumenië wordt bewogen, iets te doen ten gunste van de menschen, die toch ook haar onderdanen zijn. Een kleine moeite voor een edel streven - welke vrouw zou zich die geringe moeite niet willen getroosten Tot lid van het Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Weten schappen is in de sectie van Rechts geleerdheid en Staat.wetenschappen o.a. gekozen mr. dr. W. A. van Zijst. Het schietconeours, georganiseerd door de Amersfoortsche sehietvereeni- ging „Prins Hendrik" wordt gehouden op de Leusderhei op tweeden Pinkster dag van S tot 12 v.m. en van 1 tot 6 n.m. Voor de wedstrijden zijn medailles en kunstvoorwerpen aangeboden dooi den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, door den Burge meester, door de heerenA. Hoger- vorst, A. M. Tromp van Holst, H. C. J. M. Berkeljon, H. Meursing, J. Oostermeyer, A. de Vries, door de firma B. A. v. Ruijven en zoon, door mevr. de wed. N. v. d. Roemer, door het Bestuur van „Prins Hendrik," dooi de Officieren Schietvereeniging, door de schietvereenigingen „Wilhelmina," „Broederschap," „Voor Koningin en Vaderland," „Prins Hendrik" en door eenige schietsportliefhebbers. Het programma is saamgesteld als volgt: I Eerste afdeeling, geweer (M. 95). 1. Korpswedstrijd, opengesteld voor de schiet- en weerbaarheidsvereeni- gingen, het 5e Reg. Inf. en het le Reg. Huzaren, elk vertegenwoordigd door 5 afgevaardigden. 2. Vaste baan, seriën van 5 schoten, voor ieder schutter ten hoogste 6 seriën. 3. Vrije baan, opengesteld voor ieder, onbepaald aantal kaarten. 4. Eere wedstr(jd voor ieder schutter, die 3 kaarten vrije baan kan toonen van 45 punten en daarboven. II.Twee de af deeling, revolver. 1. Korpswedstrijd, opengesteld voor het Escadron ordonnansen, de R(j- en Hoefsmidschool en de lie afd. van het le Reg. Veld art., elk vertegenwoor digd door 5 afgevaardigden, die 6 achtereenvolgende schoten doen. 2. Vaste baan. Ieder deelnemer aan dezen wedstrijd zal slechts zes seriën van 6 schoten kunnen doen. 3. Vr(je Baan, opengesteld voor ieder. III. Derde afdeeling, buks of cylinder. 1. Vrije baan, aantal seriën onbe paald. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben in een feestelijke bijeenkomst op Zaterdag 13 Juni a.s. in de Arend. De tooneelvereeniging van Amersf. Vrjjw. Brandweer zal daarbij haar welwillende medewerking verleenen. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie zijn voor den dienst onge schikt. verklaard en door den Luitenant- Kolonel, Provincialen Adjudant daaruit ontslagen 36 lotelingen van de lich ting 1908. Deze lotelingen, die bestemd waren voor korte oefening, moeten in 1909 door anderen, behoorende tot dezelfde lichting, worden vervangen. Onze gemeente moet er 2 leveren, Leusden, Hoogland en Bunschoten ieder 1. Hedenavond wordt in de Kei zerskroon wederom een vergadering gehouden van de Groote-Haagbewoners ter bespreking van den optocht op Koninginnedag. Zoo we indertijd reeds meedeel den zal op den 2en Pinksterdag in het Valkje de algemeeno vergadering worden gehouden van den Stenografen- bond „Groote." Vorig jaar zou deze vergadering reeds alhier gehouden zijn, maar door omstandigheden ging dat toen niet. Thans zal tevens het 10-jarig bestaan van het stelsel-Groote worden her dacht. Daar de heer Groote in Amersfoort z(jn stelsel beeft uitgedacht, was h(j er bjjzonder op gesteld, dat het 10- jarig bestaan hier zou worden her dacht. Het programma vermeldteen algemeene vergadering, een wedstrijd om het best en vlugst een stenogram te leveren, een lezing van prof. de Vries uit Amsterdam en 's middags een openbare proefneming in steno grafie, ten einde voor handelaren het nut er van aan te toonen. Na een gemeenschappelijken imaaltijd zal een soiree worden gehouden. Gisteren is door de politie aan gehouden een gesignaleerde, die wegens dronkenschap nog drie dagen te goed had. Hij is heden naar Utrecht ge bracht en ter beschikking van de justitie gesteld. In de afgeloopen maand zijn niet minder dan zes houders van honden karren bekeurd, wegens overtreding eener verordening. BAARN. Uit het jaarverslag van de afd. „De Eem" van de Vereeniging ter veredeling van den Nederl. Visch- stand blijkt dat van de visch in 1906 in de Eem gepoot, weinig is terecht gekomen. Over het algemeen was het afgeloopen jaar wat de vischstand betreft, niet gunstig voor de Eem. In den loop van het jaar z(jn in pacht genomen als pootplaatsen voor de teelt het zijkanaal F., b(j Halfweg en het gat in de Eem b(j Baarn, genaamd „het geslagen wiel." Het ledental der afd. bedroeg 71. ZEIST. Met No. 130 der Staatscourant z(jn o.a. verzonden afdrukken der Sta tuten van de Zeister Handels vereeni ging- Tot lid van het Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Weten schappen is gekozen in de sectie van Natuur-en Geneeskundige wetenschap pen, dr. J. J. A. Muller, directeur der Levensverzekeringsbank „Kosmos," al hier. OUD-KATHOLIEKEN. Dinsdag werd te Egmond aan Zee het jaarlijksche congres gehouden van het hoofdbestuur en de besturen der plaatselijke afdeelingen, van het oud-katholiek ondersteuningsfonds. Vele geestelijken waaronder de bis schoppen van Utrecht en Deventer (de bisschop van Haarlem kon wegens het ondergaan van een kleine opera tie niet komen) waren aanwezig. De vergadering werd gehouden in het hotel van den heer P. de Graaff, on middellijk aan Zee gelegen. Dit is de eerste maal dat te Egmond aan Zee, ofschoon de grootste Oud-Kat holieke gemeente in ons land, dit congres werd gehouden. 80 personen waren aanwezig. De besprekingen welke in hoofdzaak de belaDgen der oud-katholieken beoogden, droegen een intiem karakter. Een diner be sloot de bijeenkomst. NED. HERV. KERK. Bedankt. Voor Oud-Vossemeerdoor G. van Montfrans, cand. te Nijkerk. AANSTELLEN VAN VEETEELT CONSULENTEN. I. Sinds eenigen tijd blijkt het ernstig voornemen te bestaan, veeteelt con sulenten aan te stellen. Door velen is reeds over dit punt geschreven en bepleit, dat hiermee in eene groote behoefte zou worden voorziende eigenlijke veeteeltwetenschap omvat zoo enorm veel waarbij een juiste en volkomen kennis van zaken hoog noodig is, die bij den gemiddel den veehouder niet te verlangen en ook niet te verwachten is, zoodat juist in zulke gevallen, met het oog op de hooge vlucht die deze tak van het landbouwbedrijf heeft genomen, speciale adviseurs zoo zeer op hunne plaats zullen zijn. Dit wordt niet altijd voldoende ingezien er blijkt uit het feit dat vaak personen in dit vak optreden die zich op geheel ander terrein bewogen hebben. Ondervinding is toch vooral in deze wetenschap de meest waardevolle factor 1 Bij den gemiddelden veehouder moge een zekere mate van kennis van het exterieur bestaan waarmede in den regel het geheele begrip „veekennis" wordt aangeduidvan de factoren raskennis, fokleer, voedingsleer en veeteeltorganisatie weet hij meestal weinig of niets. Zulks moge in het eigen klein bedrijf, zooals dat in de omgeving van deze stad b.v. gedreven wordt, weinig belemmerend werken, de algemeene veefokkerij zou veel meer gebaat zijn door veehouders die de geheele kennis der veeteelt be- heerschen. Dit is vooreerst eene illusie, voordat men zoover is, zal de ont wikkeling van den eigenlijken boeren stand zeer veel grooter moeten zijn en zullen de boeren, gesteund door ontwikkeling de feiten die ze door ervaring aanschouwen en nu in den regel geheel verkeerd uitleggen, lo gisch moeten kunnen beoordeelen. Schiet bij de eigenlijke fokkers de ontwikkeling te kort, dit neemt nut weg, dat zij, bijgestaan door mannen die de veeteeltwetenschap ten volle beheerschen, veel meer zullen kunnen bereiken dan tot nu toe ooit het geval kon zijn. Wie in de veeteelt alleen practisch gevormd is, zal zijne kennis van de bovengenoemde onderdeelen putten uit ervaring en oefening. Hoe vele gevallen en verschijnselen blijven, naast degene die hij weet te verklaren, voor hem niet volkomen onverklaar baar! En juist hier blijkt een louter practische ervaring meer en meer onvoldoende tot het kunnen hebben van een goed inzicht. Vooral blijkt dit bij de fokleer en de leer der voe ding; in deze rubriek worden in de practijk de flaters soms jammerlijk op elkaar gestapeld. Een goed veekenner bederft soms door een enkelen mis greep het resultaat van jarenlangen arbeid, alleen omdat hij naast veeken ner geen veefokker is. De verwarde denkbeelden omtrent de begrippen ras of slagstamrassen- homogeniteit, bloed en bloedlijnen, wetten van overerving enz. zijn even- zoovele bewijzen voor het hier gezegde. Zelfs kan de ervaren veekenner hier een veer latenkan de practicus de fouten en de goede punten in een dier zien, dit belet hem niet, rare diDgen te doen of te zeggen wanneer hij conclusies moet trekken aan de hand van het geziene; hij kan geen gevolg trekkingen maken die gebaseerd zijn op het verstand dat tusschen de waargeno men verschijnselen bestaat. Het begrip „correlatief verband" dat in al wat veefokkerij betreft, een zoo grooten rol speelt, is voor hem een gesloten boek en veroorzaakt een dikwijls zeer eenzijdig oordeel. Men ziet dit zoovaak bewezen bij de beoordeeling eener koe op hare melkteekens die dikwijls ieder afzonderlijk in plaats van in onder ling verband worden geschat. Zware horens kunnen onder bepaalde omstan digheden worden goedgemaakt door eene fijne huid; een groot uier kan geheel waardeloos zijn als melkteeken, indien het samengaat met eene grove huidzware horens en weinig ont wikkelde meikaderen. Dikwijls wordt toch eene koe alleen naar het uier beoordeeld. De juiste combinatie van eigenschappen is de redding van elk veerasdeze voorkomt dat de eene wordt opgegeven ten koste van een of meer andere. Wat heeft men aan kolossale melkcapaciteit van een ras dat zoo verslapt en verzwakt is, dat het langzamerhand te gronde gaat? Het gemis aan wetenschappelijke kennis komt het sterkst uit in de fokleer en blijkt uit de soms dolle pogingen om onderling onvereenigbare eigenschappen te corabineeren door kruising van heterogene rassen. In ons land z(jn voorbeelden voor het grijpen lichte wagenpaarden en Belgen; in- landsche paarden en Hackneys; ons melkvee met Shorthorns; ons lichte zand vee met Yersey veeToch worden aldus verkregen kruislingen nog onder ling gepaard en nog zyn er steeds zielen die verbaasd zijn over de weinige raszuiverheid van ons vee. Dat men zoolang heeft beproefd, eigenschappen die elkander uitsluitende vereenigen in een zelfde individu en men zijn heil zocht in onderlinge paring van kruislingen is een bewijs, dat het meerendeel der vee houders de gevolgen van het bij meer wetenschappelijk onderlegden bekende atavisme, geenszins kon of wilde overzien. De miskenning van het feit, dat de eigenschappen van het nageslacht, ontstaan uit de paring van twee diereu, die individueel doch afgescheiden van het bloed aan hooge eischen voldoet grootendeels worden beheerscht door de eigenschap pen van het voorgeslacht is een brevit van pervlakkigheid der meeste empirici op fokgebied. Dit is ook mede een der redenen waarom eene wanverhouding bestaat tusschen de middels de veekeurin gen verkregen resultaten by het door Rijk en provincie bestede geld voor de verbetering. Vooral in onze pro vincie is het vee weinig verbeterd hoewel jaarlijksch groote bedragen aan premiën voor stieren en koeien worden uitgegeven. De bekroonde stieren worden weinig permanent in de fokkerij gebruikt, worden korten tyd gehouden en zelfs heeft de primeering plaats op tentoonstellings- en niet op fokwaarde der dieren, zoodat de boeren het verkrijgen van premiën zijn gaan beschouwen als een handelsspeculatie, hetgeen tenge volge heeft dat de regelingscommissiën onbewust hebben medegewerkt tot het doen ontstaan van de fatale ver warring in het veehoudersverstand, der begrippenfok- en marktwaarde. Is het wonder, dat men dan op de keuringen, ten opzichte van feevok- kery, uit den mond der veehouders, de zonderljjkste theoriën hoort ver kondigen. (Slot volgt.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 2