DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. STADSNIEUWS. No. 107, DINSDAG 9 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. fJsêjTUI®!* BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur B>. 6. RIJKEN S Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Ab onnementsprij s Telefoon Interc. 62. Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Pr)js der Advertentiën: Franco per post id. - 5.60 "Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Per 3 maanden id. - 1. Voor iederen regel meer- 0.08 Franco per post id. - 1.40 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 Afzonderlijke nummers- 0.05 (By abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Zij, die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. KONING EDWARD NAAR RUSLAND. Koning Edward is op weg naar Rus land. Het is bekend, dat vele Engelschen veel hebben in te brengen tegen dit bezoek, en wel om gevoelsredenen. Maar de politiek is geen zaak van gevoel, maar van belangen. De vraag van het bezoek, politiek beschouwd, is niet of men den Tsaar bewondert, dan wel of men hem een moordenaar moet noemen, zooals Engelschen heb ben gedaan, maar of Engeland belang heeft bij een goede verhouding tot Rusland. Met hetgeen in Rusland ge beurt heeft een Engelseh minister van buitenlandscbe zaken zich niet bezig te houden. Maar wel met de vraag of men al dan niet goede vrienden moet trachten te blijven met het nog altijd machtige Russische rijk. Als koning Edward niet naar Rusland ging zou men dat daar beschouwen als een zeer onhoffelijk verzuim en de ver houding, die redelijk goed is op het oogenblik, zou daardoor geheel bedor ven worden. Nog op dit oogenblik zou Rusland een geschikte aanleiding hebben om Engeland kwaad te doen. Het zou bij eenigen kwaden wil beslag kunnen leggen op bet geheele Perzische rijk. Perzië doet in den laatsten tijd te veel van zich spreken. Achtereenvol gens ontvingen wy uit dat land be richten omtrent het vermoorden van een Sjah, het uitbreken van eene revolutie, de bijeenroeping van een Parlement, van een heeten strijd tus- schen de regeering en dit Parlement, die schijnt te zullen eindigen met de overwinning van de volksvertegen woordiging. Het oude Perzië is ineen gestort. Maar wat ernstiger was dan al deze dingen, men vernam van eene botsing tusschen Perzië en Rusland. In de provincie Aserbeidsjan was het reeds lang onrustig. De provincie grenst aan Russisch Caucasie, Perzen uit Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 49) Heusch Laat dat dan eens door schemeren als er over gesproken wordt, Sitta. Die oude babbelkousen willen bier natuurlijk alles weten. Geloof je dat Kröchert gauw zal komen Ik denk het wel. Maar spreek er als het u blieft voorloopig met nie mand over mama. Maar aan het souper merkte Sitta al aan al de nieuwsgierige blikken, de tallooze toespelingen en het voortdu rende gefluister dat alle dames in het geheim ingewijd waren en er zich naar gelang van hun aard over verheugden of ergerden. Niemand was er onver schillig onder. Een engagementDat was daar een zeer welkome gebeurtenis, een aangename onderbreking van bet eentonig leven. En de belangstelling nam nog toe, toen mijnheer von Kröchert na ver loop van een paar dagen te Gelsheim aankwam. Zijn komst kon niet ver borgen blijven want het rijtuig moest Aserbeidsjan trokken over de Rus sische grens en het kwam tot ge vechten, waaraan Tataren en Arme niërs deelnamen. Rusland protesteerde te Teheran. Maar de machtelooze regeering van den Sjah vermocht niets. Eindelijk richtte Rusland een ultima tum niet tot den Sjah, van wien niets te verwachten is, maar tot den gouverneur van Aserbeidsjan en tevens zond zjj eene zeer voldoende troepen macht die bet grensgebied zuiverde op nogal Russische manier. Het ant woord op het zoogenaamde ultimatum, waarin straf wordt geëischt voor de schuldigen aan den inval op Russisch gebied en schadevergoeding is nog niet bekend gemaakthet moet dezer dagen zijn verzonden. Maar intusschen zou Rusland indien het wilde een geschikt voorwendsel hebben om zich van geheel Perzië meester te maken, ten minste den machteloozen Sjah onder zijne hoede te nemen en geheel aan zijnen invloed te onderwerpen, iets wat Engeland minder voordeelig zou vinden. Maar nu heeft men met Engeland de bekende conventie gesloten. In die conventie is het bestaan van het Perzische rijk gewaarborgd. Rusland houdt zich aan de overeenkomst Engeland mag zich verheugen dat men omtrent Perzië tot eene aan nemelijke schikking met Rusland is gekomen. Het zou wel dwaas geweest zijn indien men om redenen van gevoel geweigerd had met Rusland eene overeenkomst te sluiten, die Enge- lands veiligheid vergroot. En het zou een nieuwe dwaasheid zijn geweest indien koning Edward het Russische hof had beleedigd door den Tsaar niet te willen bezoeken. Hij heeft waar schijnlijk eene bijzondere meening omtrent den Russischen autocraat. Maar daarop komt het niet aan. Het is Engelands belang dat den doorslag geeft. MAROKKO. Moulay Hafid heeft tot de oelema's te Fez de uitnoodiging gericht een nieuwe huldigingsakte op te stellen. Deze oorkonde zal gematigder zijn, vooral ten opzichte van de Christenen, dan de vorige, daar Moulay Hafid hoopt op deze wijze gemakkelijker naar het station en de terugkomst ervan werd met ongeduld verwacht. Er keken dus ook weer ettelijke dames- hoofden uit de ramen of kropen weg achter de kanten gordijnen. Aan de meeste vensters bevond zich daaren boven een zoogenaamd spionnetje al was er over het algemeen bijna nooit iets te zien. Kröchert was zoozeer vervuld van het belangrijke van het oogenblik dat hij zich niet ergerde over de klein geestige nieuwsgierigheid der dames. Hjj merkte wel dat ze hem in den gang door een kiertje der deur nakeken maar dat kon hem niets schelen. Hij was echter wel teleurgesteld dat hij Sitta niet alleen aantrof. Hij had er innig naar verlangd haar eerst zonder getuigen te spreken. Hij voelde zijn hart sneller kloppen, toen hij haar zag. Maar in het bijzijn van hare moeder moest hij zich met een handkus tevreden stellen. Vervolgens deed hij zijn aanzoek op ietwat schuchtere wijze. Het was een allerpijnlijkst oogenblik. Hare voorgewende moederliefde maakte een hoogst antipathieken indruk op hem. Voor de rest had het gesprek, waar naar Sitta zwijgend luisterde, een be vredigend verloop. Het vooruitzicht van Malchow eenmaal te zullen erven stelde mevrouw v. Hohenthal in hare door de mogendheden erkend te zullen worden. Hoe Frankrijk echter te zijnen opzichte zal handelen, blijft nog een raadsel. Wil men wachten tot hij te Fez binnengetrokken zal zijn, alvorens men Abd-el-Azis den rug toekeert? Dit heeft wel eenigen schijn van waarheid, nu minister Pichon ook het antwoord op de desbetreffende inter pellatie van den afgevaardigde Gervais voorloopig heeft uitgesteld. SPANJE. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de Spaansche minister president Maura in de Kamer mede, dat aangezien de toestand in het land in de jongste zes maanden aanmer kelijk verbeterd is, de aanneming van de wet op het terrorisme op het oogenblik niet meer van zoo dringend belang is en het ontwerp dus later in behandeling zal worden genomen. Er loopt een gerucht, dat de koning zelf in deze zaak tusschenbeide is getreden en dat er veranderingen in het ministerie op til zijn. Bond van Antirevolu tionaire Gemeenteraadsle den. De vergadering, waarin de Bond van antirevolutionaire gemeenteraads leden zal worden opgericht zal gehou den worden te rjsht op Woensdag 1 Juli. Dr. A. Kuyper zal de openingsrede houden. De statuten zullen worden vastge steld, een bestuur zal worden gekozen en een voorloopige lijst van te behan delen onderwerpen vastgesteld. Ingetrokken muntbil jetten. De Minister van Financiën maakt bekend dac in de maand Mei 1908 bij de Algemeene Rekenkamer zijn overgebracht 200,000 stuks inge trokken muntbiljetten van f 10, model 1S94. Uit Ginneken wordt aan De Courant geschreven Wij zijn in staat, het bericht te bevestigen als zoude de heer Passtoors benoemd worden tot burgemeester van moederlijke bezorgdheid gerust. Zuch tend stemde zij toe in een spoedige voltrekking van het huwelijk. „Een moeder brengt gaarne offers en Sitta is zoo romantisch dat zij alleen uit liefde en niet om uiterlijke voordeelen wil trouwen," zei hij. Hans-Henning wist niet of hij die tamelijk domme opmerking als een vleierij of als een beleediging moest opvatten. Hy zweeg dus maar en boog voorover om in Sitta's oogen te lezen. Maar die zat er zwijgend bij met hare handen in haar schoot gevouwen. Mevrouw v. Hohenthal verbrak de pijnlijke stilte met de woorden dat zjj het lieve jonge paar nu maar alleen zou laten. Hans-Henning her ademde toen de deur achter haar dicht ging en hij eindelijk alleen was met Sitta. Hjj liep naar haar toe. Zij stond op en stak hem hare beide handen toe. „Ik zal een goede vrouw voor je zijn zei zij tot zijne verbazing met een half onderdrukten zucht. „Je zult je nooit te beklagen hebben over my." Hij sloeg zijne armen om haar heen en trok baar mooi kopje aan zyn borst. „Sitta lieveling, dat weet ik I" Zij stond heel stil onder zijne heete kussen. Zij had nu toch het gevoel van geborgen te zijn. Waart ge boos op me dat ik Ginneken. In verband hiermede zou de heer Passtoors ook hot plan hebben, niet meer als afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Beverwijk te willen herkozen worden, maar zich by de eerstkomende gelegenheid candidaat doen stellen voor het district Ooster hout, in de plaats van jhr. v. d. Berch van Heemstede. STENOGRAFEN-BOND „GROOTE." In de groote zaal van de sociëteit „Vereeniging" werd gisteren de jaar- lyksche algemeene vergadering ge houden van den Stenografenbond „Groote." Bij de opening wees de voorzitter, de heer A. W. Groote, er op, dat het een bijzondere vergadering was,die voor hem een eigenaardig karakter had, omdat ze diende ter inleiding van een. feestviering, hem persoonlijk betref fende, waarom by er niet over kon uitwijden. Na de weinige leden har telijk welkom te hebben geheeten, stelde hy voor de vergadering te ver dagen, en de voortzetting te houden op Zaterdag 20 Juni in de Kroon te Amsterdam. Dit wordt goedgevonden. De heer J. Assman brengt hierna verslag uit namens de Commissie tot nazien der rekening en verantwoor ding van den penningmeester, die wordt gedechargeerd. Ondertusschen komen successievelijk meer leden ter vergadering, waarom de voorzitter een toelichting geeft op een voorstel van den heer J. A. F. Doyer, luidende „De bij den Bond aangesloten Ver- eenigingen zenden voor iedere 8 leden een afgevaardigde naar de Algem. Verg. Iedere afgevaardigde brengt op de verg. éen stem uit. Dit voorstel bedoelt meer gelykheid te brengen in de macht der algemeene leden en der afdeelingen, en zal in de voortgezette vergadering worden be handeld, evenals de verdere punten van de agend. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering en nemen de wedstrijden een aanvang. niets van me liet hooren, Sitta of beoordeeldet ge me juist? Het was alleen maar de angst om opofferingen van je te vergen. En dat belette me om je mijne liefde te belijden." Dat dacht ik wel. Maar ik kon toch niet schrijven Neen, zeker niet, schatHoe gelukkig dat de prinses het my heeft verteld 1 Wilt ge nu niet eens tegen my zeggen wat ge haar had toever trouwd Wat? Sitta kromp ineen. Dat ge me liefhebtIk zou het zoo graag van jou zelf willen hooren en niet door middel van tusschenper- sonen." Zij liet haar hoofd tegen zyn schou der rusten. Hij kon haar onduidelijk gefluister niet verstaan. Eerst toen zij luider vervolgde „Dat wil ik je bewijzen met mijn heele leven..." toen moest hij wel tevreden zjjn. Het verbaasde hem niet dat Sitta zeer weinig of niets zei toen het ge sprek op Glückstadt kwam. Zelfs tegenover hem viel het haar moeilijk om over den prins te spreken. Hy vond dat zeer begrijpelijk van iemand als zij, en dus liet hy dat onderwerp weldra varen, en begon liever over Heinrichshagen te spreken. Mevrouw von Hohental zou hoogst ontsteld geweest zijn over de alles behalve vleiende beschrijving dier eenvoudige De heer J. C. G. Grasé herinnert er aan, dat de bakermat van het stelsel-Groote te Amersfoort was, en dat het 10 jaar geleden nog zoo heel klein was. Nadienisdesympathieechter gegroeid en thans by de regeling der wedstrijden is steun ontvangen van verschillende vereenigingen zoo van Handel en Nijverheid, van vreemde lingen verkeer en van O(nze) K(ring), die ieder een medaille beschikbaar stelde. Spr. brengt dank aan die Vereenigingen en ook aan de Pers voor den steun verleend bij de orga nisatie van het 10-jarig feest. Hierna nemen de wedstrijden een aanvang. De jury bestaat uit de heeren W. Drees, C. de Neef, P. J. Frederiks en C. Th. ter Maat.. De heer de Neef dicteert brokstuk ken van redevoeringen van de heeren Waller, van Houten en van Weideren Rengers, gehouden b(j de debatten over de onderwijsnovellen in de Eerste Kamer. De uitslag der wedstrijden is als volgt A. Gedurende 3 min. 250 letter grepen per minuut. Ie prjjs, verguld zilveren medaille van Handel en Nijverheid, de heer N. A. Jansen van Amsterdam. B. Gedurende 3 min. 200 letter grepen per minuut. Ie. prijs zilveren medaille van Vreem delingenverkeer, de heer H. v. d. Ent, van Amsterdam. C. Gedurende 3 minuten 150 letter grepen per minuut. Ie. prys, zilveren medaille van O. K. mej. W. Bosboom van Amsterdam, 2e prijs kunstvoorwerp de heer P. J. Prins van Amsterdam. Hierna werd geluncht. De middagzitting werd geleid door den heer S. J. van Duinen, die na een korte welkomstgroet, het woord gaf aan prof. dr. Hendrik de Vries, die de feestrede uitsprak. Hij herinnerde in 't kort aan het werk van den heer Groote, wees op de weinige sympathie en de groote tegenwerking, die hij aanvankelijk mocht ondervinden. Maar trots teleurstelling is hij door blijven gaan op den ingeslagen weg en nu is het alphabetisch kortschrift doorge drongen in de Tweede Kamer in Ge meenteraden en vindt overal tal van beoefenaars. Met den wensch, dat de woning, maar het liet Sitta totaal koud. „Als het voor jou goed genoeg ls, is het voor my ook," zei zij een voudig. „Denk als het je belieft niet, dat je een verwende hofdame tot vrouw krijgt. Je trouwt met een arm meisje het zou al heel mal zijn als ik hooge eischen stelde I" Jij zoudt de allerhoogste eischen kunnen stellen," antwoordde hy aan gedaan, „je offert alleen om mijnentwil zooveel op." Zjj schudde haar hoofd. „Je vergist je, want ik voel me heel ongelukkig en ik zou nooit meer naar Glückstadt teruggaan." Hij wist hoe onaangenaam dat onderwerp haar was en begon dus onmiddellijk over iets anders. Blyft je zuster Hilda niet bij ons ik zal het haar vragen," zei Sitta. „Ik zou het een .onaangenaam gevoel vinden om haar te verdringen. Zy zal blijven totdat jij op de hoogte van alles bent en dan gaat zij naar haar oom op Malchow," zei Hans-Henning tamelijk onverschillig. Zooals zoovele broeders vond hy het volmaakt natuurlijk dat zijne zuster zich geheel en al aan hem wijdde zoo lang hij haar noodig had en onmiddelijk gedwee verdween als een andere vrouw hare plaats wilde innemen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1