WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.; De Bildt, 9 Juni 1908. Hoogste barometerstand 771.8 m.H. te St. Mathieu laagste 754.0 m.H. te Nice. Verwachting tot den avond van 10 Juni 1908. Wind 'Zwakke tot matige Weste lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbe wolkt, weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AHERSFOORT. uur 765 m.H. Vorige stand te 12 uur 763 m.H. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag 12 uur F. 60 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 9 Juni des morgens 7 uur: 63° F. heer Groote in de komende tien jaar zijn stelsel zou ingevoerd zien als ver plicht leervak op de lagere school, besloot prof. de Vries zijn luid toege juichte rede. Hierna was het woord aan den heer J. C. G. Grasé, die ook op de ondervonden tegenwerking wees, maar tevens kon doen blijken, dat ondank niet altyd 's werelds loon was. Toen nl. bekend werd dat het 10-jarig bestaan van het stelsel Groote feestelijk zou worden herdacht, kwamen van alle oorden be wijzen van sympathie om den heer Groote op dezen dag een stoffelijk aandenken te vereeren. Het was nu Spr. een hoogst aaugename taak, den heer Groote, namens tal van vrienden en vereerders, aan te bieden een schryrbureau, als bewys van sympathie en dank voor zyn werken. Hierna vingen de proeven aan. Eerst werd een redevoering van den heer v. Waterschoot van der Gracht, in de Eerste Kamer uitgesproken ge dicteerd gedurende 10 minuten met een snelheid van 250 woorden per minuut. Direct na het dictee werd het stenogram teruggelezen, welke proef schitterend slaagde. Eenige heeren lazen het stenogram alsof ze een ge woon geschreven redevoering voor zich hadden. Daarna werd een dictaat geleverd voor de practijk op kantoren in Franscb, Duitsch en Engelsch, 100 lettergrepen per minuut. Het stenogram werd teruggetypt op een Remmington- schryfmachine. The RemmiDgton Co. had welwillend een viertal schrijf machines beschikbaar gesteld. Ook deze proeven waren eenvoudig verbluffend. Hierbij muntte vooral uit mej. S. Vetter uit den Haag, die in een korte spanne tyds het Frausche en Duitsehe stenogram had overgebracht. Haar werd dan ook een kunstvoorwerp aangeboden. De uitreiking der prijzen had des avonds plaats. Nadat de heer S. J. van Duinen de feestelijke bijeenkomst geopend had, reikte de heer P. J. Frederiks met een toepasselijk woord de behaalde prijzen uit. De heer N. A. Jansen, stenograaf bij de Tweede Kamer wees er op, dat er aanmerking was gemaakt, dat hy als beroepsstenograaf deel had genomen aan den wedstrijd. Het was echter de eerste proef waaraan hjj had deelgenomen. De heer Frederiks deelde daarop mede, dat de jury besloten had, den heer Jansen nog een extra prijs, een kunstvoorwerp aan te bieden. Verder was hem nog een vereerende opdracht gegeven. De familie Groote voelt zich nl. bijzonder verplicht aan de heeren- Nico Blokker uit Leiden en W. Drees 's Gravenhage, die van 't begin af aan meegewerkt hebben voor het stelsel. Daarom bood hij hun een herinnerings medaille aan. DE STRIJD TEGEN DE TUBERCULOSE. In Amicitia werd Zaterdagavond een vergadering gehouden waarin dr. W. J. van Gorkom te 's Gravenhage, secretaris-penningmeester der Nederl. Centrale vereeniging tot bestrijdiug der Tuberculose eene voordracht hield over: De moderne wijze van bestrijding der tuberculose als volksziekte. De oproep tot deze vergadering was uitgegaan van de volgende stadge- nootenjhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers, P. M. L. de Bruijn Prince, mevr. jhr. Beijma thoe Kingma, C. Th. van Beek, H. L. Celosse, dr. A. H. C. van Driel, pastoor L. A. F. X. Fock, mevr. Frederiks—Van Cleeff, dr. F. A. F. Gronoman, mevr. Hamers Geerlings, J. W. Jorissen, M. Kamer ling, prof. F. Kenninck, H. H. E. Horren, ds. W. J. Meiners, C. J. Nierstrasz, mevr. baronesse Rengers van Warmenbuizen, dr. H. W. Schreu- der, A. M. Tromp van Holst, E. L. Visser, J. van Vollenhoven, W. H. E. Vrydag, mevr. Warnsinck en G. van Wjjland, die zich vereenigd hadden in een voorloopig comité tot het stichten van eene plaatselijke vereeni ging tot bestrijding der tuberculose alhier. Nadat Dr. H. W. Schreuder met een woord van welkom de vergadering geopend had, sprak Dr. van Gorkom ongeveer als volgt Nog maar kort heeft men zich in ons land opgemaakt tegen de ziekte, die wel eens de witte pest wordt genoemd, die zooveel onder ons volk heerscht en die zoo ontzettend veel slachtoffers maakt. Voor ongeveer 12 jaar gaf de Koningin-Hoeder het voor beeld door de schenking van Oranje- Nassau-oord bij Renkum, dat de eerste inrichting in ons land werd voor minder gegoede tubereulose-lijders. Dr. Haentjes had te Putten een particu liere inrichting voor meergegoeden gesticht. Later zijn nog gekomen de Volkssanatoria te Hellendoorn en te Hoog-Laren, terwyl thans nog in wording zijn, sanatoria bij Joure, een Christ.-geref. bij Harderwijk en twee R. Katholieke in Friesland en ook bij Harderwijk. En bovendien hebben we nog de zeehospitiums, waarvan er een onlangs geopend is te Katwijk. In ons land sterven jaarlijks ÏOOOO menseben aan tuberculose, waarvan 7500 aan longtuberculose, de zgn. tering. Het ziekteproces duurt eenige jaren, zoodat we veilig kunnen zeggen, dat in ons land eén groot aantal individuen, wel een 100 OOo, door deze ziekte zijn aangetast. Geen ziekte is, zooals deze, gebonden aan de maatschappelijke verhoudingen, 't is de ziekte der min- en onver- mogenden. Men kan dan ook gerust zeggen dat f- der tuberculoselijders in de beschaafde wereld, niet bij machte zyn de kosten eener kuur zelf te betalen. De naam vclks-sanatoria is dan ook zeer euphemistisch, in Hel lendoorn en Hoog-haren bedraagt de verplegingsprys nog f 2 per dag. En nu behoeft men met eens zoo heel nabij met het volk bekend zijn om te weten, dat arbeidersgezinnen, die dat zouden kunnen betalen, eenvou dig niet bestaan. Voor een arts, met een drukke armenpraktijk in een groote stad gaat bijna geen dag voorbij, of hij krygt een patient, waarvoor verpleging noodig is, maar zelden gebeurt het, dat hij dan tevens de bronnen kan aanwijzen, waaruit de kosten kunnen bestreden worden. Toch is f 2 per dag niets te hoog, een goede verpleging eischl dat be drag. Dr. Haentjes en Dr. Middelburg hebben indertijd getracht een echt volkssanatorium te stichten. Door het opnemen van lijders iu het eerste stadium, meenden zy goedkoope ver pleging te kunnen verkrijgen, doordat de patiënten mede zouden moeten helpen, het sanatorium in stand te houden. Die poging is echter niet gelukt en ook op Heerema State bij Joure heeft men die illusie reeds op moeten geven voor het sanatorium nog geopend is. In Duitschland is men in dat op zicht gelukkiger, omdat daar bestaat verplichte ziekte- en invaliditeits verzekering. De verzekeringmaat schappijen hebben het groote nut der sanatoria ingezien en steunen deze inrichtingen en zenden de verzekerden zooveel mogelijk naar de sanatoria. Dat is geen philantropische maar veeleer een financieele kwestie voor de maatschappijen. Door de politieke verwikkelingen zullen in ons land echter in de eerste jaren de fondsen daarvoor niet aanwezig zyn. Daaraan is het toe te schrijven dat een ander middel is gezocht om actief op te treden, Men is daarbij uitgegaan van de grondgedachte, dat tuberculose is een besmettelijke ziekte, die bij een ge zond individu niet anders kan ontstaan, dan door het opnemen van ziekte kiemen van een besmet persoon. In 1882 is door prof. Koch bewezen, dat tuberculose is een besmettelijke ziekte. Het sputum bevat tuberkelbacillen, die door het ademhalings apparaat komen in het lichaam van gezonde personen, die vatbaar voor die ziekte zyn. Wanneer alle tuberculose lijders eens konden geïsoleerd worden dan was het met de tuberculose uit. Ook bij het vee komen veel tuberkelba cillen voor. Daarvoor kan men zijn maatregelen nemen. Hen is tegen woordig hygiënisch al zoo wel op gevoed, dat men geen ongekookte melk meer drinkt uit vrees voor be smetting. Het is toe te juichen, dat de hygiensche opvoeding van ons volk veld wint. Het wezen van jde waarde der bestrijding van de tuberculose ligt dan ook in de opvoeding van het volk. Wanneer iemand weet waar en hoe men de tuberkelbacillen opdoet, dan zal hy daarvoor kunnen waken. En daarin ligt voor een goed deel, het werk der plaatselijke vereenigingen tot bestrijding der tuberculose. Hoe bereiken ze dat? In de eerste plaats door het aanstellen van een deskundig persoon, opgeleid in het wezen der tuberculose, die op alle voorzorgsmaatregelen aandringt by de lyders en ook nagaat of alle voor schriften wel behoorlijk worden na geleefd. Die persoon is de spil waar de zaak om draait. Wanneer die vol doende kennis en tact en ook ambitie bezit en het noodige overwicht heeft op de patiënten, dan moet daardoor zoo'n vereeniging heilzaam werken. Niet reeds in de eerste jaren, maar in de toekomst. Op taktische gronden moet men de taak van zoo'n persoon echter nog verruimen en er een eenigszitis philan- tropisch tintje aan geven. Men moet niet vergeten, dat de bestrijding der tuberculose in de eerste plaats is een medische zaak, de ambtenaar der ver eeniging geeft slechts aanwyzigingen, maar die lessen zullen veelal geen ingang vinden, wanneer ook niet phi- lantropisch te werk wordt gegaan. Vroeger beschouwde men de tuber culose als ongeneeslijk, maar later is gebleken, dat ze by uitstek geneeslyk isgeen slepende ziekte biedt juist zooveel kans op genezing als tuber culose. Maar ook hier wachte men zich voor overdrijving. Men geneest er van, mits men alles doet, wat daarvoor noodig is. De allergunstigste omstandigheden voor genezing, vindt men in de goed ingerichte sanatoria. Maar ook onder relatief minder gun stige omstandigheden kan men in het huisgezin resultaat bereiken. Hen moet den patient een ruststoel verschaffen en zorgen dat hy licht en lucht leert gebruiken. De grootste moeilijkheid leveren de slechte woningen. Ver betering in den woningtoestand zou de zaak in de kern aanpakken, maar met economisch beperkte middelen is toch ook veel te bereiken. Bovenal moet de patient een aparte kamer hebben. Heeft hy die niet in zijn woning, dan zorgt de vereeniging, door bypassing van het meerdere huurgeld, voor een grooter huis. Verder moet de patient leeren in een sputafleschje te spuwen en te hoesten in het doekje. Dit laatste vooral, omdat daardoor millioenen tuberkelbacillen worden verspreid. Dat is heel eenvoudig te leeren en zoo doende vermindert het gevaar voor de omgeving. Alle lyders in sanatoria te verple gen behoort tot de onmogelijkheden, daarvoor is hun aantal te groot en de verpleging te duur. Besteedt men nu het geld ter voorkoming in de gezin nen, dan is dit zeker de meest econo mische wijze. Waar haalt men nu het geld van daan? De vereeniging vindt overal veel sympathie. Tuberculose komt veel voor en bijna ieder kent de verschyn- selen der ziekte van nabij. Hetlyden spreekt tot het gemoed, wat tot ge volg heeft, dat de vereeniging een voorspoedig bestaan leidt. Door stel selmatige propaganda zijn dan ook veel bijdragen te verwerken. Dan kan men steun erlangen van de regeerende college's. Voor 1908 is op de Staats- begrooting f 50.000 uitgetrokken. Dit is nog wel niet veel maar verdeeld over de 15 a 20 vereenigingen is het toch al een aardig bedrag. Verder geven de gemeenten subsidie en ook de provinciale besturen. Bovendien kan aangeklopt worden bij plaatselijke vereenigingen. In Amersfoort is nu een voorloopig comité. Laat dat beginnen met de statuten te ontwerpen en deze onmid dellijk ter goedkeuring zenden aan de regeering, dan kan nog voor dit jaar een kleine subsidie worden aan gevraagd. Zoodoende vormt men een kern, waaruit, naar ik hoop, een bloeiende vereeniging zal komen. Vooral wanneer de dames zich er over inte resseeren zal het goed gaan, dat zijn de propagandisten, die de mannen in overredingskracht verre overtreffen. Het een krachtige opwekking aan allen om de beweging ook hier te doen slagen, eindigt Spr. zyn rede, zich gaarne bereid verklarende, even- tueele vragen te beantwoorden. Mej. Middelburg vraagt of er eenig verband bestaat tusschen deze vereeniging en Ver. voor volkssana toria. De heer v. Gorkom antwoordt, dat er zeer zeker samenwerking be staat. De patiënten der plaatselijke vereenigingen worden, als er maar geld is, naar Hellendoorn gezonden. Maar financieel bestaat er concur rentie, daar ieder streeft naar een groot aantal contribuanten. En dat heeft tot gevolg, dat Hellendoorn in de laatste jaren nog wel wat heeft moeten missen, daar veel menschen liever geven aan eeu plaatselijke vereeniging. Dat is nu niet zoo heel erg, daar Hellendoorn het toch moet hebben van grootere giften. De heer Vrijdag zou gaarne weten den juisten werkkring van een enquêtrice. De heer van Gorkom zegt, dat het niet noodig is daarvoor een gediplomeerd verpleegster te hebben. Iemand met gezond verstand weet zich spoedig genoeg in de verschil lende zaken in te werken. En dan is de taak a. h. w. college geven in de tuberculose, zorgen dat in de kamer van den patient geen kleed op den vloer ligt, geen gordijnen hangen, in één woord geen stofnesten aanwezig zyn en dan nagaan of de voorschrif ten wel nauwkeurig worden nageleefd. D r. Groneman vraagt hoeveel contributie ongeveer per patiënt noo dig is, waarop spr. antwoordt, dat dit moeilijk is te zeggen, maar dat het zaak is altijd zooveel mogelijk contri butie zien te krijgen. Nadat op een vraag van den heer Heuuks, omtrent het voorkomen der tuberkei bacillen nog was geantwoord, dat deze bacillen niet altyd tuber culose ten gevolge hebben, maar alleen by die menschen, die er vatbaar voor zyn, sluit de voorzitter met een woord van dank aan den spreker de ver gadering. Staande de vergadering traden een 25-tal dames en heeren toe tot een plaatselijke vereeniging. Daar niet alle leden van het voorloopig comité aanwezig waren, zal dit aantal zeker nog booger zyn, zoodat de plaatselijke vereeniging tot bestrijding der tuber culose is opgericht. SCHIETCONCOURS. Gisteren werd op de Leusderhei het schietconcours gehouden, georganiseerd door de Amersf. schietvereeniging „Prins Hendrik". Ofschoon het weer niet erg meewerkte, waren toch velen, vooral in den morgen naar de Leus derhei getrokken, die door de vele tenten en het groot aantal vlaggen en vlaggetjes in een waar feestterrein herschapen was. Voor zooveel mogelijk hebben we gisteren per bulletin al den stand bekend gemaakt. Daar, vooral de vrije baanwedstrijden, veel werk opleveren, is het nog niet doen lijk een volledigen uitslag te geven. Van de wedstrijden, die bekend zijn is de stand als volgt Korpswedstrijd. Geweer: 1. Voor Koningin en Vaderland, 25 tr. 232 p., 2. Prins Hendrik, 25 tr. 218 p., 3. Broeder schap 25 p. 187 p., 4. Wilhelmina, 24 tr. 230 p., 5. Ie. Reg. Huzaren 24 tr. 217 p., 6. Amersf. Vrijwilligers Korps 23 tr. 164 p. Revolver: 1. Reg. Veld-art. 29 tr. 87 p., 2. Escadron Ordonnansen 21 tr. 56 p. Eer e w e d s t r ij d 1. L. J. B. Serré 54 p., 2. D. van Buuren 54 p. In de Amersfoortsche Bad- en Zweminrichting werden gediplomeerd de jongeheeren A. M. Frederikse en A. G. Lohman. Onder leiding van den kolonel A. van Seters houden de batterijen van het Ie regiment veld-artillerie van Utrecht en van hier van 29 Juni tot en met 11 Juli a.s. practische schietoefeningen in de legerplaats by Oldebroek. De staf der lie afdeeling, de 4e, 5e en 6e batterij commandanten onderscheidelijk kapitein A. C. M. Ridder Aiewijn, H. A. Ruijsch Lehman de Lehnsfeld en V. A. J. Bloem marcheeren onder bevel van den luitenant-kolonel L. baron van Hogen- dorp den 29en Juni a.s. van hier in een marschdag naar genoemde leger plaats. Bij het te Bergen op Zoom ge houden concours hippique behaalde in den internationalen gecombineerden wedstrijd voor officierspaarden luit. Wilson den tweeden prijs met „De Ballon". Na afgelegd examen is de akte van bekwaamheid voor gemeente- seeietaris of ambtenaar ter secretarie, afgegeven door de Nederlandsche Ver eeniging voor Gemeentebelangen, uit gereikt aan den heer R. H. Loman te Amersfoort, aan mej. J P. Doriestein te Woudenberg en aan den heer A. J. van Boven te Zeist. Op deti len Pinksterdag nam de Amersfoortsche Schietvereeniging „Voor Koningin en Vaderland" deel aan het Provinciaal Schietconcours op het fort de Bilt, dat ook nog de twee volgende Zondagen wordt ge houden. Met 25 treffers behaalden de Amersfoortsche schutters 226 punten. Aan 't politie-bureau zyn in lichtingen te bekomen omtrent een zilveren armband, gevonden op den Driftakker. Zondag 14 Juni a.s. des morgens half elf wordt in het Logegebouw, van Persijnstraat 1, een godsdienst oefening gehouden voor den Doops gezinden Kring, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate van Apeldoorn. Aan den heer L. Pyl, sedert 1 November 1889 verbonden aan de R(j- en Hoefsmidschool alhier, waar aan hij sedert 1 Mei 1897 als adjudant- onderofficier-pikeur wei kzaam is, werd heden de zilveren medaille wegens 24-jarigen dienst op de gebruikelijke wijze uitgereikt. Den 31 Augustus 1906 werd hij begiftigd met de zilveren medaille der Oranje-Nassau-orde. PINKSTERDRUKTE EN PLUIMVEE- TENTOONSTELLING TE BAARN. Ondanks het buiige weder was het te Baarn tijdens de Pinksterdagen druk. Het verblijf van H. M. de Koningin op het lustslot Soestdyk was hier ongetwijfeld voor een groot deel oor zaak van. Bovendien hebben de Baarn- sche bosschen steeds veel aantrekke lijks voor duizenden stedeliugen, die met dergelijke feestdagen hunne schreden richten naar de lustwarande van het Gooi. De treinen brachten dan ook tal van bezoekers aan, terwyl de auto's, rijtuigen en fietsen als naar gewoonte niet te tellen waren. H. M. de Koningin kreeg des Maandags een bezoek van Prins Hendrik, die met zyn nieuwe auto de reis van 't Loo naar Soestdijk maakte. Beide dagen maakte H. M. de Koningin Moeder een rijtoer in de omstreken. By het uitrijden en thuiskomen had zich telkens een groote menigte voor het paleis verzameld, die H. M. eerbiedig begroette. Ook de pluimvee-tentoonstelling in het Oranjepark was eene groote aan trekkelijkheid voor vele dorpelingen en vreemden. Deze tentoonstelling, de le der Hol- landsche sierduivenclub, werd des Zaterdags door den heer N. Wafel bakker, secretaris-penningmeester der H. S. C. by afwezigheid van den Voorzitter, geopend. Spreker wees op het groote belang van dergelijke ten toonstellingen en zeide terecht, dat velen wel houden van het ei, maar nimmer denken aan de kip. Dit nu is niet goed, men dient zich ook te in teresseeren voor het pluimvee en spreker wekte een ieder hiertoe op. Behalve hoenders, waren op deze fraaie tentoonstelling ook geexposeerd, konijnen, duiven en fzang- en sier- vogels. Het aantal inzendingen was zeer groot en voldeed buitengewoon goed. Vooral onder de hanen en konijnen. Des Zaterdag- en Maandag middags werd op het terrein een concert gegeven, terwijl Maandag avond de tentoonstelling, die uit nemend geslaagd mag heeten, met een concert werd gesloten. Vermelden wij ten slotte nog dat deze tentoonstelling werd gehouden met medewerking van de onder afd. „Baarn" van de V. P. N. en van den Nederlandsche konijnenhond en dat o.m. de navolgende bekroningen werden toegekend Gr. br. med. van H. M. de Konin gin voor de beste collectie Hollandsche konijnen van één eigenaar, aan J. Uijterwaal te Utrecht. Gr. br. med. van H. M. de Koningin- Moeder voor de beste collectie Chi- neesche meeuwen, aan W. Peek te Arnhem. Gr. br. med. van Z. K. H. Prins Hendrik voor het beste toom Minorca's, aan J. Wolfswinkel te Woudenberg. Zilv. med. van den hr. Commissaris der Koningin in Utr. voor de beste collectie Dragons, aan J. H. Groen huizen te Utrecht. Zilv. med. van den heer Burgemeester

De Eemlander | 1908 | | pagina 2