DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 110. VRIJDAG 12 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DB EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. - 1.— --. '>'V - J HALF BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. Kunst- en Wetenschap. STADSNIEUWS. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur B. G. RIJKEN S. 1^. Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Abonnementsprijs Telefoon Interc. 62. Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.— Prijs der Advertentiën: Franco per post id. 5.60 Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Per 3 maanden id. Voor iederen regel meer- 0.08 Franco per post id. - 1.40 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 Afzonderlijke nummers (By abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Zij, die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE REACTIE IN RUSLAND. Uit alles blykt dat in Rusland de de reactie eerst weer triomfeert. Er komen zeer treurige berichten uit het land. De bekende Deensche schrijver, Georg Brandes, doet in het Kopen- haagscbe blad Politiken een beroep op Europa. Te Warschau gebeuren volgens hem gruwelen van ongerechtigheid en wreedheid. De politie heeft de groote jacht op revolutionairen geopend. Men behoeft niet deelgenomen te hebben aan een aanslag, men behoeft slechts verdacht te zyn en men kan iedereen verdacht maken in Rusland, om bijna zonder vorm van proces gehangen te worden. Sedert den laatsten Meidag moeten zesendertig personen, onder wie een oonnoozel achttienjarig boe renmeisje, tot den strop zyn veroor deeld. Een te Milaan verschijnend blad.de Corriere, heeft van een correspondent nauwelijks minder vreeselijke dingen vernomen. Te Wiatka is men een tijdlang overgeleverd geweest aan de luimen van een jongmensch die de zoon was een politiecommissaris en in naam van zijnen vader de buiten- sporigste dingen deed, tot eindelijk een politieman het waagde by den gouverneur een aanklacht in te dienen. Te Jekaterinodar ontmoet de gendar merie luitenant Arkannikano twee leerlingen van het technisch instituut die naar zijne meening hem niet eer biedig genoeg groeten. Hy laat hen arresteeren en kondigt hen in hunne gevangenis aan, dat zij wegens gemis aan eerbied voor de autoriteit zullen worden doodgeschoten. Inderdaad wor den zij afgehaald door een peleton dat hen naar de plaats zou brengen waar de executies plaats hebben. Tevergeefs tracht een kapitein die passeert de jongelieden te redden. Waarschijnlijk zouden zy inderdaad zijn gedood als zij niet, eene kerk voorbijgaande, die waren binnengeloopen en zich aan het altaar hadden vastgeklemd. De kapitein kwam weer voor hen tusschen beide en had thans de geestelijkheid op zijne hand. De slachtoffers van een mis schien dronken ambtenaar zijn gered, maar tengevolge van den schrik na genoeg krankzinnig. In hetzelfde Jeka terinodar heeft een ander politieoffi cier de beide zonen en den schoon zoon laten arresteeren en fusilleeren van een burger in wiens woning hjj beweerde socialistische geschriften te hebben gevonden. I FRANKRIJK. Te Parijs vergaderde het Internatio nale mijnwerkerscongres. Met alge meens stemmen werden de door de Fransche en Duitsche afgevaardigden ingediende voorstellen aangenomen, volgens welke aan de mijnwerkers een minimum-loon moet worden verzekerd. Het congres besloot verder op voor- Btel van Engeland de bestudeering van de quaesties van regeling der kolenproductie aan een internationaal comité op te dragen. Daarop werd het Duitsche voorstel, behelzend het verbod kinderen beneden 14 jaren werkzaam te stellen in de mijnnjjverheid en kinderen beneden 16 jaren toe te laten tot werkzaam heden onder den grond, behandeld. De Duitsche, Oostenryksche en Bel gische gedelegeerden ondersteunden het voorstel, terwijl de Engelsche en Fransche afgevaardigden buiten stem ming bleven. Het Duitsche voorstel tot verbod van vrouwenarbeid in de mijnen werd met algemeens stemmen aan genomen MAROKKO. De intocht van Moelay Hafid in Fez, blijkt uit hoofde van den regen zonder plechtigheid plaats te hebben gehad. Dinsdag werd door omroepers het bevel bekend gemaakt ter eere van Moelai Hafid de winkels te sluiten en de stad feestelijk te versieren. Soldaten in witte uniform stonden langs den weg geschaard, welken Hafid, die door 600 man begeleid werd, volgde. Eenige kaids uit de omstreken van Fez maakten met een klein aan tal ruiters deel van het geleide uit. PERZIË. Het begir.t hier weder precies zoo te gaan als in December j.l., seint de Teheransche berichtgever van de „Times". Duizenden gewapende reac'i- onnairen houden het parlementsge bouw omsingeld en aan beide zyden spreekt men van overgaan tot ernstige maatregelen. De troepen hebben bevel ontvangen iederen gewapende aan te houden. Tot dusverre hebben zy echter nog geen gelegenheid gehad dat bevel op te volgen, daar de „anjuma's" zelfs de kozakken ontwapend hebben. De Sjah schijnt vastbesloten te zijn tot geweld over te gaan. De toestand is van zeer ernstigen aard en alle zaken staan stil. Gisteren is te Amsterdam onder presidium van mr. Th. Stuart en in tegenwoordigheid van de heeren mr. Tydema, mr. de Beaufort, der Blooker en jhr. Smissaert, een vergadering ge houden van liberalen, om te komen tot de oprichting van een afdeeling van den Bond van Vrye Liberalen. De Pers werd niet toegelaten. Met algemeene stemmen werd tot oprichting eener afdeeling besloten. De heer Versluys, voorzitter van de Kiesvereeniging „De Grondwet" legde hierop de belangrijke verklaring af, dat het bestuur dezer vereeniging in een te houden ledenvergadering zal adviseeren zich aan te sluiten by de nieuwe afdeeling van den Bond en dat aanneming van dit advies dan vanzelf zal leiden tot opheffing van „De Grondwet", waarin de liberale richting tot nu toe haar vertegen woordiging heeft gevonden. Tot bestuursleden werden gekozen de h.h. mr. Th. Stuart, J. F. Verster, dr. M. De Hartogh, prof. dr. D. J. Korte- weg, C. F. A. Zernike. In een volgende vergadering zal het reglement worden vastgesteld. Naar het „Vad." vermeld, komt de Oud-Minister de Meester ernstig in aanmerking voor directeur der Ned. bank. Onder de diamantbewerkers zal een referendum worden gehouden over de vraag, of opnieuw f 100,000 uit de Bondskas zal worden besteed voor steun aan werkloozediaraantbewerkers. In de Akademie van Weten schappen te Parys heeft de secretaris, Darbonu, meegedeeld, dat een schrij ven was ingekomen van den natuur kundige Marcel Deprez, die beweert, er in te zijn geslaagd, het vraagstuk op te lossen van het zonder eenig steunpunt vry in de lucht zwevend houden van een lichaam „zwaarder dan de lucht." Er was voor de oplossing van dat probleem een prijs uitgeloofd van 10,000 franken. Gebrs. Van Lier deelen mede, dat Louis Bouwmeester het volgende seizoen aan hun gezelschap verbonden blijft voor het geven van gastvoor- stellingenhy gaat dus niet naar Indië. En ook mevr. Julia van LierCuypers verlaat het land nietook zij zal het volgend jaar aan het Grand ThéAtre verbonden zijn. HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond hield de vereeniging „Handel en Nijverheid" haar gewone maandvergadering in de Zwaan, onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening door den voorzitter leest de secretaris de notulen der vergadering van 12 Mei ji., die onder dankzegging voor de uitvoerige be werking, worden goedgekeurd. 1. Aanvrage van de Oranje- Ver. tottoekenningvaneen Medaille voor de feestvie ring op 31 Aug. '08. De voorzitter zegt dat het Bestuur opzettelijk heeft gemeend zich in deze van advies te moeten onthou den, naar aanleiding van hetgeen in de laatste vergadering over het toe kennen van medailles is gezegd. De heer Frederiks: Is het nu zoo noodig, nadat een of twee leden er wat over zeggen, dat het Bestuur dadelijk in zyn schulp kruipt? De voorzitter: Er is geen sprake van in zijn schulp kruipen, maar het Bestuur vindt het beter, dat de vergadering zich uitspreke. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Toegekend zal worden een verguld zilveren medaille. 2. Rapportvanhetbestuur, naar aanleiding der gehouden bespreking met de uitgevers der plaatselijke bladen, be treffende advertentiën van vliegende winkels enz. De voorzitter leest het be kende schrijven van de Directie van De Eemlander voor, dat in een vorige vergadering is ingekomen. Naar aan leiding van dat schrijven is een con ferentie gehouden met de uitgevers der plaatselijke bladen. Tijdens de discussie is gebleken, dat de zaak niet zoo gemakkelijk was. Daaruit is de gedachte gesponnen, dat de bladen den vollen prijs zouden nemen van de advertenties van tijdelijke ver- koopen. In principe is dat aange nomen, maar de voorzitter gelooft, dat dat principe niet zoo zwaar heeft ge wogen bij de meeste heeren, want hij heeft na de vergadering verschillende heeren gesproken, die er lichter over dachten, te meer daar 20 °/0 ten voor- deele zou komen van de kas van Han del en Nijverheid. De secretaris: Myn opvatting van de conferentie met de uitgevers is, dat wanneer in de vergadering van Handel en Nijverheid een stem opging voor het in principe genomen besluit, dat dan zjj er genoegen mee zouden nemen. De heer v. d. Meijden: De loop der discussie was, dat zeer moeilijk is uit te maken, wat is een vliegende winkel en wat niet. Er gingen stemmen op om dat door Handel en Nijverheid uit te laten maken. Dat zou voor ons zeer moeilijk worden, vooral daar winkels, die wy niet als zoodanig be schouwen dan a. h. w. een consent zou den hebben van H. en N. Toen hebben we besproken den vollen regelprijs te yragen voor de advertenties, waar van 200/o voor H. en N., zoodat dan een gedeelte van de schade die de winkeliers lijden, weer ten goede komt aan de handelaars. Dat was het eenige wat voorloopig althans te doen leek. De heer Luycx: Dat idee van 20°/o toe te kennen aan H. en N. is dat voortgekomen van de vertegen woordigers der Pers of is het uit de vergadering gekomen Ik vind het geen fraaie oplossing. Zou het niet beter zijn, wanneer we overtuigd zijn, dat het vliegende winkels zijn, dat we vragen de advertenties te weigeren De heer Oosterveen: Dan vervallen we in de fout, die de heer van der Meijden zooeven heeft aan gestipt. De zaak is of we iets of niets willen doen in dien geest. We hebben allen gevoeld, dat het niet zou gaan op de manier als door de Eemlander aangegeven en daarom hebben we het idee aangegrepen, zooals dat door de heer v. d. Meyden is uiteengezet. Maar alleen dan wanneer de vereeniging het aan de Pers vraagt. Nu zit er wel iets onprettigs in als de uitgevers een gedeelte geven aan H. en N. maar in dit geval zouden ze den vollen regelprijs moeten nemen en dan ont vangen ze wellicht meer dan nu. De heer Smits: Ik kan me absoluut niet indenken, dat er hier heeren zyn, die niet zouden kunnen uitmaken wat al of niet een vliegende winkel is. Daar zie ik geen moeilijk heid in. Of het nou een fatsoenlijke of niet fatsoenlijke winkel is, het blijft een vliegende winkel en of die van den grooten man is of van den kleinen, hij benadeelt de winkeliers. En zou daar nu niet iets aan te doen wezen? En dan weet ik nog niet of het laatste woord gesproken is. We zyn toch gerechtigd, het is plicht zelfs, die menschen te benadeelen. De heer Oosterveen: Op welke manier? De heer Smits: Laten we er over praten. In Dordrecht heeft men dat ook gedaan en daar heeft men gezegd, ieder winkelier is gesteld op het publiek van zijns gelijken. Is er nu geen maatregel, dat die menschen niet in een vliegenden winkel gaan koopen. We konden nagaan wie daar gaan koopen en die zouden we kun nen boycotten, 't Is maar een idee, dat ik aangeef. De heer Oosterveen: Die weg moet H. en N. niet op. Het niet opnemen van advertenties brengt schade aan de uitgevers en zoo zijn er meer menschen die er onder zou den lyden en dan komen we in zoo veel finesses, die we niet zouden kunnen nagaan. Het eenige wat wjj hebben kunnen vinden is het heffen van den vollen regelprys en 20 °/0 voor de kas van H. en N. De heer v. d. Meijden: Alles wat de heer Smits heeft gezegd is al in de vergadering met de uitgevers besproken. En wanneer we een man gingen zetten voor den winkel, zou dat als een unicum gaan door de geheele Nederlandsche Pers. We zouden ons belachelijk maken en men zou ons misschien als minderwaardig beschou wen, dat we niets anders konden doen, om de concurrentie tegen te gaan. We moeten verder ook bedefiken, dat de uitgevers de courant niet voor hun plezier drukken, we mogen hen niet benadeelen en de 20 °/0 die we krygen, kunnen we besteden op een andere manier om de zaak te bestrij den. De heer Houbaer: Er is maar een weg, dat de gemeente een bepaling maakt, dat ieder die hier een uitverkoop komt houden, zwaar belast wordt. Dat is de eenige richting, die H. en N. kan ingaan. De heer v. d. Meyden: Voor zoover ik weet, zal de gemeente daar toe niet het recht hebben. De heer Smits: Ik heb tegen die menschen als concurrent, dat ze niet in de lasten deelen. Ze halen de duiten weg, dat is het bezwaar en is daar niets tegen te doen De heer Willenborg: De heer Smits heeft ons nog geen voor beelden genoemd. De heer Smits: Wat ik gezegd heb is in Dordrecht gedaan. De voorzitter: Een definitie van een vliegenden winkel te geven is niet te doen. Op de verschillende congressen is er over gesproken, maar er is tot nog toe geen raiddel gevonden. Reizigers komen hier en bezoeken de particuliere personen en leveren dan allerlei waar. Hoe wil men zulke personen doen deelen in de lasten? Ik zie er geen weg in. Het eenige middel is, dat winkeliers in dezelfde branche als de vliegende winkel ook gaan uitverkoopen. Ik geloof dat dat de eenige oplossing is. Te Veendam wer den de tijdelijke uitverkoopen zoodanig getracteerd en met succes. Dat is de eenige manier. Men treft steeds meer moeilijkheden. Waar is de grens Nu wordt er gezegd, dat doen de heeren toch niet, maar zij die er be lang by hebben, zyn toch in de eerste plaats aangewezen om te bestryden. De heer Smits sprak van wel deelen in de lusten, maar niet in de lasten. Maar dan de filialen. Daar krygt de gemeente ook geen cent van. Dat is een zaak nog veel erger en nog veel kwader, en nu is mogelijk dat de gemeente een maatregel kan nemen om de eigenaren als forensen te be- beschouwen. Maar dat is een moeilyk terrein. Dan vrees ik, dat, wanneer H. en N. een zoodanig besluit nam, dat het dan enorme moeilijkheden zou leiden. Ik geloof zelfs dat het scheuring zou brengen. We moeten vooral voorzichtig zyn in de behande ling van zaken, waarvan we het eind niet kunnen overzien. Bovendien zijn by de bladen ver schillende gebruiken gekomen, die moeilijk te verbreken zijn ten opzichte van de adverteerders. Voor de zaak als zaak ben ik natuurlyk, maar ik wil alleen waarschuwen tegen een maatregel, die we niet kunnen over zien. De heer Oosterveen: Ik zou wel willen, dat de heeren die het meest last hebben van de vliegende winkels, zich eens uitspraken of zjj er voor zijn, dat gevraagd wordt de advertenties te weigeren. Als er niets voor gevoeld wordt behoeven we ons er niet verder mee te bemoeien. De heer Houbaer: Ik voel het meest voor het idee van den voorzit ter. Het meest komt het voor in het tapijt vak. De heer Smits: Dat maakt niet uit, hoogstens 2 of 3 keer per jaar. Daar zijn verschillende zaken die hier komen, gemaakte hoedjes, confectie e.d. De heer Egg ink: We dwalen van het tapijt af, we moeten ons houden aan het punt van de agenda en dan sluit ik me aan bij den voor zitter en den heer Oosterveen. Met

De Eemlander | 1908 | | pagina 1