WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Rechtzaken. Land-, Tninbonw en Veeteelt. Kerk- en Schoolnieuws. A LLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 13 Juni 1908. Hoogste barometerstand 769.4 m.M. te Hortalaagste 746.7 m.M. te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 14 Juni 1908. Wind matige, ZW.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 69 Laagste hedennacht F. 53 Hedenmiddag 12 uur F. 67 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 13 Juni des morgens 7 uur: 62» F. Tonkneesche grens, de volgende vol doening eischenontslag van den onder koning van Yunnan, bestraffing der overige schuldigen, schadeloosstelling voor de gezinnen der slachtoffers en bovendien vergoeding voor het nadeel, dat de aanleg van de TonkinYan- nen-lyn door het slecht beheer van den onderkoning heeft geleden, benevens waarborgen, dat de concessionarissen der mjjnen in Yunnan ook werkelijk met de exploitatie daarvan een aan vang zullen kunnen maken. I Men zal dus ook nog munt slaan uit het gebeurde. De degradatie van den verrader Ullmo heeft gistermorgen te Toulon plaats gehad, overeenkomstig het des betreffend voorschrift van de militaire rechtspraak, in bijzijn van een enorme menigte die door gewapende troepen in bedwang gehouden werd. AMERIKA. Met 26 stemmen tegen 25 heeft de Senaat van den Staat van New-York het wetsontwerp tot verbod van wedden schappen bij wedrennen aangenomen. De wet zal van kracht worden, zoodra gouverneur Hughes haar geteekend heeft. De Utrechtsche Ar beidsbeurs. Uit mededeelingen, gedaan ter algemeene vergadering van de Utrechtsche Arbeidsbeurs is ge bleken, dat van de door de Beurs naar Duitschland uitgezonden personen tbans nog 40 of 50 huishoudens in Duitschland verblijf houden, die daar een flink bestaan hebben. Het mini sterie van landbouw, handel en nij verheid zond aan de Beurs een opgave van de papieren, welke de arbeiders bij vestiging in Duitschland noodig hebben, en de nummers der Handels berichten, in welke melding gemaakt werd van in Duitschland benoodigde arbeidskrachten. Verder bleek, dat in het tijdvak van 1 Mei 1907 tot 1 Mei 1908 er bij de beurs inkwamen 598 aanvragen van werklieden en 232 aanvragen van patroons, terwijl 153 personen in de gemeente Utrecht geplaatst werden. Van buiten de gemeente Utrecht kwamen 20 aanvragen in en werden in ons land buiten de gem. Utrecht 12 personen geplaatst. Verder werden 75 personen in 't buitenland (Duitsch land) aan werk geholpen. In 't geheel werden dus door de Arbeidsbeurs 240 personen geplaatst. Militaire muziekkorp sen. De minister van oorlog heeft bevolen, dat in afwachting eener reorganisatie der militaire muziek korpsen, daarbij geen muzikanten meer mogen worden aangenomen, zoodat eventueels vacatures niet kunnen worden aangevuld. Dat lijkt ons geen gelukkige maat regel. Stel er vertrekken een paar van de eerste artistendan is het met het geven van concerten natuurlijk uit, en daarmede vervalt een voorname bron van inkomsten van de korpsen, die hoe langer hoe noodlijdender zul len worden. DR. KUYPER. In de Limb. Koerier kwam dezer dagen een artikel voor, waarin het werd voorgesteld, alsof de beschou wingen in de Stand, over hetgeen in 1909 de eisch van den toestand zou zijn, eigenlijk hun oorsprong vonden in persoonlyke eerzucht en lichtge raaktheid van dr. Kuyper. Daar tegenover haalt nu de Stand aan wat de R.-Kath. Gelderlander ■schreef, dat aldus eindigde: „In ieder geval lijkt het ons tegen over den anti-revolutionnairen leider onbillijk, en tegenover de linkerzijde onverstandig, bij beschouwingen over dr. Kuy per's houding van de onbewezen stelling uit te gaan, als zou deze door persoonlijke ambities zijn ingegeven. Te meer nu nog zeer onlangs in de Stand, de rondborstige verklaring werd afgelegd, dat .gelijk het nu liep, vol- strektelijk uitgesloten is een opneming van dr. Kuyper in 't eventueel rechtsche kabinet, dat mogelijk in 1909 zal optreden." Daarop laat de Stand, dan volgen: „Verguisd, gesmaad en beleedigd te worden door de tegenpartij, is nu een maal het lot, waaraan een principieel strijder voor het christelijk karakter van ons volksleven ten onzent niet ontkomen kan. „Maar een veeg teeken voor de christelijke politiek wordt het, als zelfs de christelijke pers aan die ver guizing met zekeren wellust en met kwalijk verholen genot gaat meedoen. „Dan werpt die pers haar eigen eer en eigen waardigheid te grabbel. „Vooral het volharden in die ver guizing, nadat uitdrukkelijk verklaard was, dat een optreden van dr. Kuyper in het Kabinet van 1909 volstrekteljjk was uitgesloten, was dan ook zoo verregaand, dat zelfs „het Volk" er de „Christelijke liefde" om bespot ten kon. „Doch juist daarom moet het te meer gewaardeerd, dat „de Gelder lander" den moed had tegen zulk een onverdedigbare verguizing door bond- genooten ernstig protest in te dienen. „Tevens verried ze hierdoor een politieken zin, door goede politieke voelhorens gedragen. „Of wie verstaat niet, hoe niets zoo zeer als juist die verguizing in de Christelijke pers de toekomst der coalitie in gevaar brengt?" Voor de begeleiding op den marsch van het le Reg. Veld-artillerie van Utrecht en hier naar het kamp bij Oldebroek is o.a. aangewezen de paardenarts 2e kl. H. W. Klerk de Reus, die ook belast zal worden met den vétérinairen dienst gedurende het verblijf van het regiment in het kamp. De heer W. N. Jansen alhier, is benoemd tot onderwijzer te Doorn. De brigadier-majoor der rijks- veldwacht, brigade-commandant te Amersfoort, jE. Tuinstra is overge plaatst naar Tessel. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het cand. examen theo logie 2, de heer G. C. v. d. Horst. Met 1 Oct. wordt op verzoek de le luit. K. W. De Bock, van het 5e reg. inf., overgeplaatst naar Amster dam bij het 7e reg. inf. Blijkens een oproep in de Kerk bode zal dej Christelijke Jongelings- vereeniging trachten samenwerking te verkrijgen met allen, die tot een meer degelijke bestrijding van de* kermis dan totdusver mogelijk was, bereid zijn. Mej. N. Vlaanderen alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Huinen, gem. Putten. Naar het Nieuws- en Advertentie blad meedeelt zijn bij den landbouwer S. van de Klashorst aan de Kleine Gasthuislaan al nieuwe aardappelen gerooid, welke heerlijk van smaak zijn. Aan het politiebureau zijn twee eetlepeltjes gedeponeerd, Hedenochtend passeerden hier de batterijen van het 2de Regiment Veld-Artillerie op hun doormarsch naar de legerplaats Oldebroek. In ons verslag van de vergade ring van Handel en Nijverheid staat De heer v. d. Meijden: Ik zou verder willen gaan en zeggen dat H. en N. die winkels aanmoedigt. De opinie van de vergadering schijnt zoo. Ik althans maak uit den loop der discussie op, dat de Amersf. winke liers wel gesteld zijn op verbetering hunner positie 1 In plaats van „wel gesteld zijn op verbetering", moet staan niet ge steld zijn. Van de bestuursvergaderingen der Afdeeling Amersfoort van de „Vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin" wordt ge woonlijk geen melding gemaakt. Evenwel is er reden om ditmaal van die gewoonte af te wijken met be trekking tot de gisterenavond gehou den bijeenkomst. De heer Cb. L. D. Mounier toch, die tot nu toe de functies van secre taris en penningmeester vervulde, gaat binnenkort onze stad verlaten en legde derhalve die functies neer. Er werden hartelijke woorden van afscheid gesproken door den voorzitter, den heer F. M. vau Veen, door profes sor F. Kenninck, den vice-voorzitter en door den opvolger Mr. P. L. Baudet. Prof. Kenninck noemde den heer Mounier terecht de ziel der vereeniging en als zij iets heeft kunnen uitwer ken in het belang der kinderen, dan is dit in de eerste plaats te danken aan dezen secretaris. De voorzitter bracht in herinnering de prettige, eigenaardige manier, waarop de heer Mounier met allen samen werkte. Tot secretaris-penningmeester van de afdeeling is thans benoemd mr. P. L. Baudet, advocaat en procureur alhier. De Amersf. Muziekvereeniging zal Dinsdagavond een concert geven in het plantsoen. Het programma luidt als volgt: 1. Marsch.'H. Reuland. 2. Ouverture La Ruche Aug. Tack. 3. Wals RosamundeA. Omers. 4. CleopatraF. J. Schwoinsberg. 6. Fantasie Primavera F. J. Schwoinsberg. 6. MarschJ. de Gans. 7. Ouverture Pittoresque Donnizetti. 8. Wals Baiser d'Adieu H. Holztrager. 9. Gloria Victus G. Boisson. 10. Marsch Finale. De nos. 4 en 9 werden uitgevoerd op het concours van 2S Mei jl. Aan het overgangs-examen van 't 3de naar het 4de studiejaar aan de Rijks-veeartsenijschool te Utrecht heeft o.a. voldaan de heer M. L. O. Verkerk, alhier. De le luit. der inf. J. Kooiman, leerling der hoogere krijgsschool, wordt 21 Augustus gedetacheerd in de leger plaats bij Oldebroek tot het bijwonen der oefeningen van het 3de reg. ves ting-artillerie. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht deed in z(jne zitting van heden o. m. uitspraak in de zaak van A. van B., oud 22 jaren, gebo ren te IJsselstein, stukrjjder 2e klasse b(j het le regiment veld-artillerie, die in hooger beroep gekomen was van het vonnis van den krijgsraad te Arnhem, waarbij hij was schuldig verklaard aan derde dersertie met ontvreemding van eens anders geld uit de kazerne en veroordeeld tot een jaar en zes maanden militaire gevangenisstraf, ingaande 6 April 1908, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen ge durende vyf jaren. Met den krijgs raad nam het Hof als rechtens bewezen aan, dat deze stukrjjder al hier op 27 Maart 1908 zonder verlof zijn korps heeft verlaten met ont vreemding van een paar modelschoenen, toebehoorende aan den milicien-stuk rijder D., medebewoner zjjner kamer uit de kazerne der veld-artillerie, voortdurend afwezig is gebleven en te Utrecht op 6 April 1908 door de politie is gearresteerd, en zulks na wegens tweede desertie te zjjn ge straft geweest, doch verbeterde het vonnis door den duur der opgelegde vrijheidsstraf op een jaar te bepalen, met instandhouding overigens van hetzelve. FRUIT. Omtrent den stand van het fruit in de Over-Betuwe kan het volgende bericht worden De kersen, die overvloedig gebloeid hebben, zullen een voldoend beschot opleveren vroege Engelsche krozen hebben te veel geleden door het koude voorjaar. De appelboomen en vooral de goud- reinetten hebben sterk gebloeid, de opbrengst zal overvloedig zyn. Minder gunstig is het met de peren gesteldbij het zetten der vrucht zyn duizenden afgevallen, zoo dat men een matig beschot verwacht. De groote kersenverpachtingen zyn begonnen. Er was veel kooplust, er werd 4 6 cent per K.G. aan het hout besteed. PREDIKBEURTEN van Zondag 14 Juni 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10$ uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persijnstraat 1. Voorm. 11$ uur, Ds. E. M. ten Cate van Apeldoorn. Havenbrand. Uit Delfzijl schrijft men aan de Pr. Gr. Ct. Hedennacht, ongeveer half twaalf, woedde hier in onze haven een ver schrikkelijke brand, doordat de lading benzine, in het tjalkschip Broeder trouw, schipper Groenewold, ontplofte, circa 315 vaten. Het s.s. Alida, juist een uur de haven binnen, geladen met hout, en groot gevaar luopende, was genoodzaakt met behulp van 2 sleep- booten op de reede terug te gaan, wat met vele moeilijkheden gepaard ging, doordat het water vallende was. De geheele haven was één vuurzee, door dat de brandende vaten overal dreven. Hierdoor liepen ook de loodskotters en tjalken gevaar en men besloot, ook deze met behulp van sleepbooten op de reede te brengen, zoodat weldra de geheele haven leeg was. De ijzeren lichter Transport, van de lieeren Blaauw te Farmsurm, die langszijde van het brandende schip lag, is ge heel uitgebrand. De Broedertrouw is later gezonken. De lading was be stemd voor Emden. Den geheelen nacht hingen dikke, zwarte rookwolken boven onze plaats. Gelukkig dat er niet veel wind was, anders zou de ellende niet te overzien zijn geweest. Typhus. In de Streek (N.-H.), in de dorpen Grootebroek en Lutje- broek, breidt de typhus zich weer uit. Een en ander wordt in verband ge bracht met het verontreinigen van het slootwater door rottende koolbladeren. Een nieuwigheid. Bij een extra buitengewone tooneelvoorstelling is 't wel gebeurd dat het onmogelijkste hoekje in den schouwburg met goud werd betaald maar geld bieden voor een staanplaats aan het loket van eeu belastingkantoor zal wel iets nieuws zyn. Gisteren was de toeloop op het kan toor aan de Leidschekruisstraat te Amsterdam zóó groot, dat de menschen achter in de ry langer dan 1 uur moes ten wachten voor zy geholpen werden. Toen is 't geschied dat iemand, die erg gauw van zyn 'geld af wou zijn, of wat waarschijnlijker is, haast had, een halven gulden bood voor een plaatsje vooraan. En hy kreeg 't ook. Als nu maar niet de fiscus uit dit voorval de conclusie trekt, dat de be- lastingschroef nog wel een balven slag aangedraaid kan worden, of de slim merd, die op deze gemakkelijke wijze twee kwartjes verdiende, er een zaakje van gaat maken. Late liefde. Er waren eens twee gelievenEn thans staan zij op trouwen. Jaren reeds hebben zy samen lief en leed gedeeld. Zij hebben kennis gemaakt indertijd in het groote huis aan den Korreweg waar voor ouden van dagen gezorgd wordt. Zij hebben daar kennis gemaakt en een „vaste vei keering" is het gevolg van die kennismaking geweest. En toen zij, die thans de bruid is, verleden jaar een dikke erfenis ont ving van een bjj na vergeteu familielid heeft zij begrijpelijkerwijze haar vriend in de weelde laten deelen. Samen hebben zij het diaconiegasthuis toen verlaten om een nieuw leven te beginnen als menschen van geld. Zoo hebben de gelieven geleefd maanden lang. En zij zouden door velen ver geten zyn ongetwijfeld, indien zy niet dezer dagen plotseling weer van zich hadden doen spreken. De „vaste ver keering", aangeknoopt in hun gemeen schappelijk tehuis aan den Korreweg, en voortgezet na de erfenis-ontvangst, zal n.l. thans nog leiden tot een hu welijk van de twee oudjes. Zij stonden gisteren als ondertrouwd in het lijstje van den burgerlijken stand, de bruigom van 86 en het bruidje van 65 jaar. (N. Gron. Ct.) Een krasse maatregel. Te Aarlanderveen passeerde een zeil bootje en de Aarlanderveensche jongens deden, wat jongens nu eenmaal niet schijnen niet te kunnen laten, zij maakten het den menschen op. het water erg lastig. Totdat er plotseling een schot knalde en een van de jongens op den wal, in den buik getroffen, neerviel. Een van de heeren uit de boot Ihad het schot gelost en zal nu deswege vervolgd worden. De jubileumfeesten A. N. W. B. Meer en meer krijgen de plannen tot grootsche viering van het zilveren jubilé van den A. N. W. B. vaster vormthans zyn nagenoeg de hoofdmomenten der feestelijkheden vastgesteld. Men stelt zich voor dat op Zaterdag drie tochten (een in Noordelijke en twee in Zuidelijke richting) zullen worden gemaakt, een groote en twee kleine zóo geregeld, dat men terug is geruimen tijd vóór het begin van den optocht waarvoor de deelneming de verwachtingen overtreft. De commissie ondervindt veel sym pathie en veel medewerking. Ze be schikt over adressen en prijzen voor rywielversieriiig, zoodat zij ook daar omtrent gaarne gewenschte inlich tingen vertrekt. De optocht, met minstens 3 muziek corpsen, zal verschillende deelen der stad doortrekken en gevoerd worden langs tribunes met 2600 plaatsen. Daar zal zeker gezelligheid niet ontbreken. Zondag 19 Juli, den dag van de zeereis, wordt georganiseerd een rij- wieltocht naar IJmuiden en een naar Wyk aan Zee. Bijzondere maatregelen zijn beraamd opdat de deelnemers van beide fiets tochten in de duinen gezamenlijk het landelijk maal zullen kunnen ge bruiken. Door allen worden dan gereden via Velsen naar Spaarndam, waar de stoet vermoedelijk wordt opgewacht door een stoomboot met muziek. Daar door begeleid gaat het langs den uiterst mooie Spaarneoever met prachtige ver gezichten naar Haarlem. Bijzondere maatregelen worden ge troffen voor de versiering van de con certzaal der Sociëteit Vereeniging, waar het beroemde Bondsdiner wordt gehouden. Wedren tusschenauto en sneltrein. Een der roekelooste races heeft dezer dagen een jonge, waaglustige Amerikaansche, miss Mar- jorie Bourne, de dochter van den be kenden millionnair Frederik Bourne, gewaagd. Zij deinsde, in hare geestdrift voor de automobielsport, niet terug om haar eigen leven, dat van haren chauffeur en dat van honderden spoor wegreizigers op het spel te zetten. Zy nam op zich in haar auto met den beroemden „Cannon Ball" express om het hardst te rijden. De trein suisde met een snelheid van 56 Engelsche mijlen per uur voort, toen de passa giers door de portierramen opmerkten, hoe op den stoffigen straatweg een jong meisje op een in een woest tempo rijdende auto haar chaffeur aanvuurde. De snelheid van den trein werd van oogenblik tot oogenblik grooter, maar ondanks alle moeiten van den machi nist, wiens sportlievende instincten ontwaakten, bleef de automobiel voort durend eenigen voorsprong behouden, totdat eindelyk na vier mijlen de locomotief met de auto gelijk kwam. Kort daarop kruiste de straatweg de spoorbaan. De jonge dame gaf full speed; kreeg opnieuw een kleinen voorsprong en stoof toen enkele meters voor den aanrollenden trein over den spoordijk. Een seconde verlating zou haar lot en waarschijnlijk ook dat van den trein bezegeld hebben. Maar de race was nog niet geëin digd. Een groote kromming van den straatweg bracht de automobiliste ten achter, en de volgende spoorweg kruising kon ze eerst onmiddellijk na den laatsten wagen van den sneltrein „nemen". Maar ze haalde toen weer op, weliswaar zonder de zege te be halen, want toen de trein tenslotte Onkdale binnenliep, had hij met een halve lengte gewonnen. Miss Bourne wil het schouwspel herhalen en zweert den trein te kloppen, maar de politie zal hier wel een stokje voor steken en den gevaarlijken wedloop verhin deren. —Het hoogterecord van een vliegmachine. Te Buc, in de buurt van Versailles, heeft R. Esnault—Pelterie met zyn vliegma chine een afstand van bijna 1200 meter afgelegd, maar niet zooals tot nog toe de meeste van zijn concur renten slechts enkele meters boven den grond, maar op een gemiddelde hoogte van 33 meters boven den aard-

De Eemlander | 1908 | | pagina 2