DAGBLAD AMERSFOORT EN OMSTREKEN. VOOR No. 113, DINSDAG 16 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DB EEMLANDER". Hoofdredacteur B>. G. RXJKEMS. Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: BREEDESTRAAT 20. De arbeidsinspeetenrs over een vettolijken tiennrendag. FEUILLETON. De Familie Yon Kröchert. BUITENLAND. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 A.fzonderljjke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Zij, die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangén de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Verkorting van den arbeidsduur is sedert jaren van velerlei zijden bepleit. De voordeelen van een arbeidsdag, die den werkman vergunt bij daglicht zijne kinderen te zien en niet slechts te rusten om zijne arbeidskracht te herstellen, zijn langzamerhand ieder een bekend. De nadeelen welke men vroeger algemeen, thans nog van enkele kanten opsomt, zijn gebleken öf hersen schimmig öf niet belangrijk groot te wezen. In zeer vele bedrijven is de arbeidsduur met succes verkort en tot tien uren of minder teruggebracht. In nog meerdere bedrijven is men bezig den arbeidsdag voortdurend te ver korten, al zal het nog een spanne tijds kosten om te komen, waar men wil. Niettemin zal eene wettelijke regeling nog heel wat strijd kosten. Om meer dan éëne reden. Zoo acht de „Stan daard" eene uniforme regeling van bovenaf uit den booze, waar het den plurivormen arbeidsduur betreft. Bet argument der oud-liberale opvatting. Alsof niet elke wettelijke regeling unificeert, waar voorheen allerlei regeling bestond. Het werkelijke leven is nu eenmaal eene rijke schakeering, elk ingrijpen van den wetgever zal zich meer of minder doen gevoelen. Dit bezwaar zal dan ook allerminst een wettelijke regeling tegenhouden. Vast staat, dat de wenschelijkheid van een wettelfjken tienurendag meer en meer in breede lagen der bevolking wordt gevoeld. Wat vertellen ons de inspecteurs van den arbeid hieromtrent in hun zoo juist verschenen verslagen over 1905 en 1906? Drie hunner laten zich over een wettelijke regeling van den tienurigen arbeidsdag uit, doch het- Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 55) Het eentonige geklots der golven was het eenige antwoord, dat hij hoorde. De wind suisde zacht over de duinen. Een meeuw stootte een klagend geschreeuw uit, terwijl zij dicht voor zijne voeten een zeekwal oppikte. Al eenige weken woonde hij nu op Rottum, een eenzaam Hollandsch eiland, dat slechts door een enkele familie bewoond wordt. Die menschen hadden hun huis zoo ver mogelijk van het strand afgezet uit angst voor den springvloed. Van uit de vensters kon men de zee slechts als een bleek- zilveren streep zien glinsteren. Maar het ruischen der golven drong er toch half gedempt door. Dat ws;s behalve het geschreeuw der meeuwen ook het eenige geluid dat men. er hoorde. Binnenshuis was het «eer stil. De groote stoere Hollande r die er met zijne stokdoove vrouw en twee dienst boden woonde en hem. huisvesting en geen zij ons mededeelen is onge twijfeld belangrijk. De inspecteur der 5e inspectie (Amsterdam) is het uitvoerigst. Hij deelt ons een aantal gegevens mede, vervar in eenige tabelleD. In al- gemeene trekken blijkt, dat volle elf uren voor de door de arbeidswet be schermde personen slechts zelden meer voorkomen. Maar ook, dat de werk tijden van volwassen mannen afnemen. Terwijl in de bezochte inrichtingen in 1903 slechts 51 °/0 der werklieden tien uur of minder werkte, liep dit percentage langzaam op in 1904 tot 58 °/o> in 1905 tot 68 °/o en in 1906 tot 71 °/o- De inspecteur schrijft: „Hetstreven naar den tienurigen arbeidsdag kan inderdaad als een billijke, niet over dreven en zooals blijkt reeds voor vele bedrijven bereikten eisch worden beschouwd." „Of eene onmiddellijke algeheele beperking van den arbeidsduur tot 10 uren per etmaal voor alle bedrijven mogelijk zou zijn, wordt door mij ernstig betwijfeld en wel voor zoover de in de 5e inspectie voorkomende in- industrieën betreft op de navolgende gronden „le. Voor de bedrijven, welke zoo genaamde seizoen drukte doorleven, zou het publiek langzamerhand moeten medewerken en de maatschappelijke toestanden er zich naar moeten rich ten, waarvoor een overgangstijdperk noodzakelijk zou zijn. Vrijstellingen zouden mogelijk moeten worden ge maakt en dezo in den aanvang eenigs- zins ruim verleend, zouden successie velijk kunnen worden ingetrokken. Als behoorende tot deze categorie kunnen o.a. genoemd wordende kleermakers, de bontwerkers, de stucadoors, de de behangers, de handelsdrukkers en de binders, „Voor de noodzakelijkheid van ver leening van vrijstelling kan ook nog gelden het motief der concurrentie met het buitenland zooals o.a. bij confectie. „Voor de verleening der vrijstellin gen zal het niet mogelijk zijn voor alle bedrijven bepaalde tijdstippen vast te stellen waarop langere arbeidsduur zal zijn toestestaan, doch het zal bij enkele de voorkeur verdienen na voeding verschafte, sprak alleen Hol landsch en ook dat alleen als het hoog noodig was. Maar de prins vond het zoo juist goed. 's Morgens lag hij uren lang in het zachte, heete zand. 's Middags ging hjj uit visschen met den knecht en dan wisselden zij ook slechts de nood zakelijkste woorden. Gedurende zijn verblijf in Noorwegen drong de tijding van Sitta'sengagement tot hem door. Ondanks alle maatregelen der prinses kwam hij door een toeval den voor de huwelijksvoltrekking vast- gestelden datum te weten. In zijn woede telegraafeerde hij zijn verzoek om het huwelijk uit te stellen. Dat verzoek kon wel de verbazing opwek ken, maar was absoluut niet compromit- teerend. Tot antwoord kreeg hjj de tijding dat het huwelijk al gesloten was. Het was dus uit. Zij vluchtte onder de hoede van een anderen man. Zijn wanhoop over haar verlies uitte zich in een korte, doch ernstige zielsziekte Hij dwaalde rond als door een voort durende innerlijke koorts gepijnigd. Elke menschelijke stem deed hem pijn. In Noorwegen hoorde hij over het af gelegen eiland Rottum spreken. Daar ging gij heen. Na dat toppunt van smart kwam er een zonderlinge kalmte over hem. Hjj voelde geen woede meer maar had alleen een zekeren tegenzin onderzoek der omstandigheden deze bij oogenblikkelijke drukte te ver- leenen. „2°. Voor de bedrijven, welke arti kelen voor consumptie leveren en des Zaterdags voor twee dagen moeten produceeren, met name de bakkerijen en de slagerijen, is het niet wel uit voerbaar te achten, om in dergelijke, zelfs periodiek intredende drukte, door personeel-wisseling te voorzien. Een langere arbeidsduur op den Zaterdag is hier niet te vermijden. Een derge lijke toestand is ook zeersprekend in de bad- en zweminrichtingen, waar eveneens de Zaterdag een zware dag is. „3°. Daar, waarin continue-bedrijven nacht- en zondagsarbeid moet worden verricht door een zeker pertentage van de werklieden, zullen uiteraard juist deze werklieden, in de aller eerste plaats in aanmerking komen, althans wenschen te komen voor be scherming door verkorting van arbeids duur. „De overgang van het twee- tot het drie-ploegenstelsel heeft voor sommige bedrijven eene zoodanige finantieele beteekenis, dat men met groote om zichtigheid hierin dient te werk te gaan; voor eene der in mijne inspec tie gelegen fabrieken met nacht- en zondagsarbeid beteekent dit eene ver hooging met 10°/0 van het totale aantal arbeiders. Bij een der suiker raffinaderijen zou dit8-)°/„ bedragen; bjj de bierbrouwerijen gemiddeld °/0 en bij de meel- en broodfabrieken ge middeld 8 van het geheele per soneel, waarbij de bakkers op die fabrieken werkzaam niet zjjn mede- gerekend." De inspecteur der 6e inspectie (Noord-Holland behalve Amsterdam) deelt ods het volgende mede. In 1905 hadden 46°/0 van de man nen in de bezochte bedrijven een werk dag 10 uur of minder. Iu 1906 bedroeg dit perceutage circa 52. Uit tabellen blijkt de arbeidsduur, welke onder de bestaande omstandigheden en toestan den reeds zonder wetsdrang verkregen werd. „In de gevaarlijke of schadelijke bedrijven en in omstandigheden, waar van de arbeider het nadeel niet kan beoordeelen, is met hulp van wettelijke voorschriften en bepalingen voor den in alles. Hij deed niets dan aan het strand zitten of zich door middel van inspannenden arbeid, door roeien, vis schen en zeilen zoo te vermoeien, dat hij 's nachts kon slapen. Yoor de toe komst nam hij geene besluiten. Hij wist dat hij zijn smart op mannelijke wijze droeg en begon de pijn die aan zijn gemoed knaagde te verafschuwen, evenals men een ziek lichaamsdeel begint te haten omdat men er altijd pijn aan heeft. Hij wilde vergeten. Maar de smart zatte diep. Hjj wist niet dat die innerlijke ergenis de voorbode der genezing is. Maar eenmaal zou zij toch komen, de zoo vurig verlangde stonde, waarin het leed eerst insliep en dan langzaam wegstierf. En die stonde sloeg vroeger dan hij had durven hopen. Hij bracht nu heerlijke, droomerige, gedachtenlooze oogen blikken door aan het strand van de groen glanzende zee. Maar ook die aangename reconva lescentenstemming verstreek. Na een kort genot kwam de verveling, die zijn wilskracht weer deed ontwaken eerst nog wat mat, maar langzamer hand levendiger. Zijne gedachten wer den nu ook weer helderder en hij begon kalm na te denken over degenen die in zijn leven ingegrepen hadden. Hij moest eens duidelijk met hen spreken. Toen hij nog met hen volwassen werkman veel te bereiken en zijn deze dan ook noodig. Uit het geen ik in de uitoefening van mijn ambt zag, aarzel ik echter niet te verklaren, dat ik den volwassen arbeider volkomen in staat acht zich zelf, in de niet bijzonder gevaarlijke, niet schadelijke bedrijven of in die waarvan de lusten en lasten den werxman beter dan aan hen, die er buiten staan, be kend, op den duur betere voorwaarden te bedingen, niet alleen wat loon, maar evengoed wat werkduur aangaat. Een algemeen geldende wettelijke regeling zou onvermijdelijk zooveel uitzonde ringsbepalingen moeten bevatten en niet zoover kunnen gaan als hetgeen vermoedelijk nu reeds in verschillende omstandigheden is bereikt." De inspecteur der 7de inspectie (Overijsel) schrijft dat het aantal per sonen, die 9,5 en 10 uur werken sedert 1904 aanzienlijk is toegenomen. „Hoe wel dus de cijfers erop wijzen, dat een geleidelijke verkorting van den arbeids dag in textielindustrie plaats vindt, is niet te ontkennen, dat deze langzaam gaat. Naar mijne vaste meening is van die verkorting op den duur voor die industrie geen nadeel te vreezen, ter wijl er voor de arbeidsbevolking, zoo wel wat aangaat hare gezondheid als hare ontwikkeling, groote voordeelen van verwacht mogen worden. Daarom meen ik dat met gerustheid voor de textielindustrie in mijne inspectie de 10-urige arbeidsdag wettelijk kan worden voorgeschreven." En dat, ter wijl in die textielindustrie aan het van 1906 bijna 12000 man waren, die 11 uur, tegen 10000 man, die 10 uur en minder werkten. Gunstig is het vorenstaande zeker niet. Terwijl de Overijselsche inspec teur voor het textielbedrijf slechts ronduit den wettelijkeu tienurendag aanbeveelt, acht die der 6e inspectie den arbeider zelf het best in staat om voor zijne belangen te zorgen; eene merkwaardige uitspraak voor een ambtenaar, wiens werkkring door van het tegenovergestelde standpunt die zaak te bekijken in het leven is geroepen. Deze verouderde leer van Adam Smith zit dien inspecteur zoodanig in het hoofd, dat men onwillekeurig vraagt, of hjj niet den arbeider zelf samenwoonde stond hij te dicht bij hen, kon hij hen niet rechtvaardig beoordeelen. „Men moet eene stad verlaten als men wil weten hoe hoog zij licht." En er is ook een zekere afstand voor noodig om een beslissend oordeel over personen uit te spreken. Want eerst nu hg zich in gedachten van Sitta begon los te maken, begreep hg de ware aanlei ding tot haar huwelijk. Zij had het als een opoffering bedoeld. En zou dat nu tevergeefs gebeurd zijn Als hij aan haar dacht als aan de vrouw van Kröchert dan voer hem nog steeds een heete rilling door de leden maar hij dwong zichzelf om er telkens weer kalm over te denken. En de eene gedachte paste in de andere, evenals de schakels van een langen ketting, dien hij achter zich aan sleepte. Welk een hard oordeel had hg geveld over zgn vader, den ouden man die met zgne voordeelen vast was gegroeid, over zgne moeder, die weeke apathische vrouwenziel en zijne vrouw, dat vroolijke, onrijpe kind! Nu hij ze zoo van uit de verte zag werden alle scherpe hoeken en kanten afgeslepen en lag er een ver zoenend waas over uitgespreid. Hoe diep had hij jar ii langgeleden onder het gevoel ilut hg door hen verhinderd werd, datgene te bereiken wat hjj meend" te kunnen volbrengen. ook de taak der arbeidsinspectie zou willen opdragen. De Amsterdamsche inspecteur is tenminste socialer aangelegd, al deelt hij ook allerlei bezwaren, diegeen bezwaren zijn. Niemand ontkent, dat een overgangstijdperk noodig is. Zelfs de socialistische minister Millerand heeft in Frankrijk een overgangstijd gesteld. Of in consumptiebedrijven niet eene regeling mogelijk is, wagen wij te be twijfelen. Het buitenland leert, dat dit bezwaar te overwinnen is. Het publiek, wettelijk gedwongen den tien urendag in acht te nemen, kan hier veel hulp bieden. Warm brood zal misschien de eenige opoffering zijr eene zeer heilzame opoffering. En het ploegensteisel -Hij get wel aan, met hoeveel percent hef aantal arbeiders moet worden ver meerderd bij den overgang van het twee- tot het driepioegenstelsel, maar hg verzuimt er op te wijzen, dat de productiviteit van eiken arbeider per etmaal door verkorting van den arbeids duur van 12 tot 8 uur niet vermin dert. Ja, de ervaring leert dat in vele gevallen die productiviteit; nog ver meerdert. Intusschen, al zijn de persoonlijke meeningen der inspecteurs van der arbeid in 't algemeen nog verre va; gunstig omtrent den wettelijken tien urendag, hunne gegevens in de ver slagen wijzen erop, dat er een alge- meene tendens tot verkorting van den arbeidsduur bestaat en dat straks de wettelijke regeling van den tieuuryfc dag zeker geen onoverwinnelijke; tegenstand zal vinden. V. D. BELGIË EN DE CONGO. De correspondentie tusschen de Belgische, iEngelsche en Amerikaan- sche regeering betreffende de over name van den Coogo door België is heden verschenen. Het eerste document is een telegram van den Minister van Buitenlandsche Zaken, die de Belgische vertegen woordigers te Londen en Washington Maar in dat geheel andere licht waarin hij alle gebeurtenissen nu zag, vroeg een innerlijke stem kalm: „Maar als ge nu juist door die hinderpalen op den juisten weg gevoerd waart? Je bent niet te gronde gegaan aan hunne onoverwinnelijkheid, maar aan je eigen zwakheid en halfheid. Je bloedver wanten hebben nooit geweten wat zij je gedaan hadden. Dat is de verklaring voor hunne handelwijze." De prins uitte een zucht van ver ademing. Al de ziekelijke gevoelens waarmee hg zichzelf zoo lang gepij nigd had, vielen van hem af als een kleed dat hij uitdeed. Hij wierp een ernstigen blik op de mooie, geheimzinnige zee. De wind rukte aan zijn mantel. Hg wikkelde er zich nog dichter in en drukte zgn hoed in zijn voorhoofd. De visscher kwam aanloopen met zgn hooge, zware laarzen aan. Hij spande het net uit om het te drogen. Ik ga morgen vroeg weg!" riep de prins hem toe. „Kan ik het bootje krijgen?" De man knikte maar eens. Zijn pijp hing uit zijn eenen mondhoek. Hg spande zgn net uit en bevestigde het met eenige houten spaken, Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1