WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Langs den Weg. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 16 Juni 1908. Hoogste barometerstand 771.2 m.M. te Hortalaagste 744.1 m.M. te Stornoway. Verwachting tot den avond van 17 Juni 1908. Wind Matige Z.W.-lijke tot W.lyke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurLager. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laagste hedennacht F. 54 ..Hedenmiddag 12 uur F. 71 AMERSFOORTSCHE ;V} BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 16 Juni des morgens 7 uur: 64° F. y mededeeling doet van den vriend- schappelijken stap in het piivé ge daan door de Engelsche en Ameri- kaansche vertegenwoordigers. Deze twee regeeringen beschouwden de annexatie als de meest zekere oplos- i ing van de bestaande moeilijkheden, ■lis België gebruik maakt van de schik kingen in verdragen getroffen. In het antwoord aan de vertegenwoordigers van Engeland en Amerika zeide de •Minister van Buitenlandsche Zaken, Wat de quaestie door het Parlement fnit volle souvereiniteit onderzocht zal Jydorden en dat de regeering de inter- jfqitionale verplichtingen zal nakomen. '%T_> een volgend telegram spreekt de Uinister van Buitenlandsche Zaken de vrees uit, dat de redevoeringen van Grey en Fitz Maurice in het Engel sche Parlement de overname zullen Yiemoeilijken en het nationale gevoel '.uilen kwetsen. Op 30 Maart stuurt Hardinge een memorandum, waarin h(j de wijze uiteenzet, waarop Groot- Britannië de verplichtingen opvat, die de verdragen jegens den Congo opleggen. Een Amerikaasche nota van 7 April hoopt, dat België in geval van overname de raenschlievende bepalin gen van de akten van Berlijn en Brus sel zal nakomen. De Vereenigde Staten en Engeland dringen beide aan op het recht van zendelingen, om zich grond te verwerven en geven hun inzichten op belastinggebied te kennen. RUSLAND. Volgens een mededeeling van den Matin lijdt de Tsaritza aan het hart. Hare voeten zijn gezwollen, zij moet een gedeelte van den dag blijven liggen en is slechts medegegaan naar Reval uit vrees, dat haar wegblijven ver keerd zou worden uitgelegd. Bij de aanstaande ontmoeting tus- schen den Tsaar en president Fallières zal noch de Tzaritza noch de keizerin moeder tegenwoordig zijn. De Russische grootvorsten Peter en Sergius hebben verlof genomen en dat dit zoo spoedig volgt op de jongste rede van den heer Goetsjkof, waarin bij wees op het gevaar om aan onver antwoordelijke grootvorsten de meest belangrijke betrekkingen in het leger toe te vertrouwen, wordt volgens den Petersburgschen berichtgever van de 'imes daar ter stede zeer druk be sproken. Men houdt het er zelfs voor, at zij hunne betrekkingen als inspec teur-generaal van de genie en de artil lerie zullen opgeven. Grootvorst Nicolaas, president van den Keizerlijken Raad van verdediging, js eenige weken geleden naar de Krim vertrokken en grootvorst Konstan tijn, hoofd der militare onderwijs-inricbtin- gen, reist in de provincie. Van de vier grootvorsten, wier ambtelijk optreden door den kadettenleider werd gegispt, is dus op het oogenblik niet één in functie. PERZIË. De Perzische correspondent van de Times meldt, dat in Teheran alle werk stil staat. Het kamp van den Sjah buiten de stad wordt eiken dag meer versterkt Er komen een stroom van telegrammen uit de provincie, om het parlement te steunen. Het parlement heeft gisteren een memorie aan den Sjah opgesteld, om hem aan zijne schriftelijke belofte te herinneren; het somt de verschillende gevallen waarin de grondwet geschon den is op en verzoekt hem mede te werken in tot herstel van het vertrou wen van het volk. Indien het parlement een ongunstig antwoord ontvangt, zal het zichzelf ontbinden en het aan den Sjah overlaten, om de zaken met zijn volk in het reine te brengen. Er zijn zeven van de oudste afgevaardigden gekozen, om de memorie aan den Sjah voor te leggen. MAROKKO. Zooals we gisteren nog konden melden, hebben boden uit Alkasar te Tandzjer bericht gebracht, dat de mehalla, die Abd-el-Azis tegen Fes had samengetrokken, Zaterdag te Alkasar Moelai Hafid tot- sultan heeft uitgeroepen. De stad en de omwo nende stammen hebben dit voorbeeld gevolgd. De aanvoeder van de me halla, zekere Abd-el-Malek, zoon van den bekenden emir Abd el-Kader, is met eenige Algerijnsche officieren en on derofficieren, die bij hem waren, in hech tenis genomen en naar Fez gezonden om dat zij de uitroeping van Moelai Hafid wilden verhinderen. Het heet, dat Abd-el-Malek een huurling van Frank rijk is. Alle stammen tusschen Alkasar en Tandzjer, zoo meldt men aan de Köln. Ztg. verder, zjjn van plan, Moela Hafid tot Sultan uit te roepen. In Tandzjer heerscht groote geestdrift over dat bericht. Men vraagt zich daar af, hoe de aanwezigheid van Franscbe onderofficieren b(j de mehalla met Frankryk's vermeende onzijdigheid te r(jmen valt. Men vindt het een .misdaad", om Abd-el-Azis nu nog tegen Hafid te steunen en voorspelt, dat de rust des lands en de veiligheid van de Europeanen daardoor slechts in gevaar wordt gebracht. Het a. r. Friesche Dagblad had meegedeeld, dat de nieuwe wethouder van Amsterdam, mr. de Vries niet voor 1909 als Kamerlid';,zou aftreden. Het Handelsblad zegt nu, dat het in lichtingen genomen heeft en kan mee- deelen, dat de heer De Vries er niet aan denkt, tot het volgend jaar zjjn lidmaatschap der Tweede Kamer te handhaven. Zoodra zijn rapporteurs werkzaamheden afloopen, zal hij ont slag nemen. Gehuwde onderwjjze- r essen. By den Gemeenteraad van Rotterdam is het bericht ingekomen, dat Gedeputeerde Staten een beslissing hebben opgeschort ten aanzien van het Raadsbesluit, waarbij een drietal onderwijzeressen wegens huwelijk is ontslagen. Ook de Vereeniging „Onderlinge Vrouwenbescherming", heeft onder voorzitterschap van mevrouw W. Weynaendts Francken-Dyserinck be sloten moreelen steun te verleenen aan een protestvergadering, door de Vereeniging tot behartiging van de belangen der vrouw te beleggen, tegen dit ongevraagde ontslag. Vereeniging van voor zitters en secretarissen van Kamers van Arbeid. De algemeens vergadering der Vereeni ging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland zal gehouden worden te Arhem op Maandag 13 Juli. In de ochtendvergadering zal o.m. een voordracht worden gehouden door mr. B. Spier, van'sGravenhage, over: De Kamers van Arbeid en het collec tieve Arbeidscontracht. In de middagvergadering zal de discussie plaats hebben over de in de vorige vergadering door mr. H. Fon tein, van Rotterdam, gehouden voor dracht over: Beperking in de behan deling van geschillen. VROU WENKIESRECHT. Ter inleiding van het Congres van den Wereldbond voor Vrouwenkies recht, dat deze week te Amsterdam wordt gehouden en gisteren namiddag officiéél geopend werd had Zondag in de Walenkerk een dienst plaats, waarbij ds. Anna H. Shaw als voor gangster optrad. In haar preek toonde spreekster aan, hoe de geschiedenis der natie feitelyk dezelfde is, als de ontwikke lingsgang van elk individu afzonder lijk. Zooals het kind in zyn prilste jeugd alles voor zich begeert, om eerst later, door levenservaring, tot de conclussie te komen, dat het daar door anderen te kort doet, zoo streeft ook elke natie aanvankelijk slechts naar materieel bezit, om eerst in de tweede ontwikkelingsperiode in te zien, dat er nog hoogere, geestelijke goederen te verkrijgen zijn, dan macht en eer en rijkdom alleen. Uit den aard der zaak, heeft de vrouw geen werkzaam aandeel gehad in dien oerstrjjd. Haar rijk beperkte zich tot eigen kring en eerst thans gaat ze langzamerhand begrijpen, dat zij ook deel uitmaakt van de gemeen schap, dat ze niet dient te vragen, wat kan ik voor mijn man, myn kinderen doen, doch, dat ze slechts het geluk van haar eigen gezin, van haar eigen groep bereiken kan, door er naar te streven, het geluk van de menschheid in 't algemeen te bevor deren. Het groote verschil tusschen de eerste kiesrechtstrijders en de vrou wen, die thans bijeengekomen zyn, om haar recht op de stembus te bepleiten, bestaat, volgens spreekster hierin, dat de voorloopsters het kies recht verlangden voor zichzelf, omdat ze burgeressen waren van het land, omdat ze heur belasting betaal den, en voor die plichten ook rechten eischteu. De strijdsters van thans zien in de stembus het middel tot verbetering van maatschappelijke toestanden. Ze voelen, dat ze God het best kunnen dienen, door zooveel mogelyk den mensch te dienen, en dat ze slechts door anderen te helpen, kunnen bijdragen tot eigen heil en geluk. „Laten we één blijven," aldus be sloot spreekster haar rede, „laten we in de komende week elkander het beste geven, dat we hebben, opdat ook aan ons vrouwen het woord be waarheid kan worden, dat op Jezus' discipelen van toepassing was„Ze hebben van den Meester geleerd en werden daardoor sterker voor den strijd." WEST-INDIË. Reuter seint uit Willemstad, dat een Venezolaansch kustwachtschip op zee, bij Laveladecoro, door het lossen van schoten twee Nederlandsche sloepen „Marion" en „Carmita", va rende tusschen Aruba en Curaqao, heeft doen stoppen, ze gedwongen naar Coro te varen en ze daar twee dagen heeft vastgehouden, terwijl alle brieven aan boord, die niet in mail- zakken waren gepakt in beslag wer den genomen. ZANDBERGEN. Eene buitengewone ledenvergadering dezer Maatschappij is thans ingevolge Art. 31b van de Statuten, op Dinsdag 30 Juni a.s. des nam. te 1 uur, in het gebouw „De Eensgezindheid" te Amsterdam bijeengeroepen. Op de agenda komt voor 1. Bestuursverkiezing. a. Voorstel Nederl. Herv. Diaconie te Limmen, en anderen tot aanvulling van het Bestuur. b. Voorstel Bartolotti Rynders en anderen tot verkiezing van een Be stuur in plaats van het nu bestaande. 2. Voorstel Nederl. Herv. Diaconie te Limmen en anderen tot Statuten wijziging. Het voorstel sub a strekt, om tot Bestuursleden te kiezen VoorzitterDs. A. J. Adriani te Warmenhuizen. VoortsMejuffr. G. Bouricius te 's-Gravenhage, Prof. F. Kenninck te Amersfoort, Mevr. Meur- sing—Kirchner te Amersfoort, Ds. G. J. Paré te Haarlem, Mr. L. Lietaart Peerbolte te 's-Gravenhage, Mr. A. J. Fokker te Leiden, B. Steggerda te Eindhoven, Mevr. v. Reigersberg Ver- slujjsvan Isselmuden te Amers foort, Dr. H. J. Reiinders te Amers foort, Ds. H. J. Loman te Utrecht. In de j.l. Zondag gehouden gecombineerde vergadering van de Kon. Erk. Tooneelvereeniging „Ons Genoegen" en de Amersf. Tooneel- vereen. „Door Inspanning Uitspan ning", is met wederzijdsch goedvinden besloten de beide vereenigingen samen te laten smelten en voor 't vervolg gezamenlijk den naam te voeren Kon. Erk. Tooneelvereen. „Ons Genoegen" te Amersfoort. Het Bestuur is samen gesteld uit de heerenC. J. J. van Luijn, voorzitter, W. Drenth, secre taris, G. Pullen, penningmeester, J. Koekoek, commissaris. Als regisseur treedt op de heer A. Maas. Met ingang van heden is de brigadier der rijks veld wacht W. Jonge- pier verplaatst van Weesp naar hier, terwijl de rijksveldwachters E. Tuinstra en W. Krijkamp zijn verplaatst naar Cocksdorp en Doorn. De Amersfoortsche Mannenzang- vereeniging heeft besloten niet in te gaan op het plan der onderoff. zang- vereeniging om op 31 Augustus een aubade te brengen aan H. M. de Koningin. Onder de sollicitanten voor de Algemeene Rekenkamer komt ook voor de luitenant-kolonel-intendant C. M. A. Douglas, intendant van de 4e divisie van het veldleger, alhier. Het Vaderland meldt, dat de onderofficierszangvereeniging „Amers foort" van het 5e reg. inf. verschil lende zanggezelschappen tot mede werking heeft uitgenoodigd, om 31 Aug. een aubade van mannenzang te brengen op Het Loo, wanneer de bewilliging van H. M. mocht worden verkregen. Het muziekkorps van 't regiment zou het instrumentale ge deelte op zich nemen. De examens tot het verkrijgen van een diploma van bekwaamheid als leerares in een der vakken van het huishoudonderwijs, uitgaande van den Bond van Leeraressen bij dit onderwijs, zullen afgenomen worden van 9 tot 18 Juli. Het examen koken en voedings leer zal afgenomen worden te Amster dam aan de Nieuwe Huishoudschool op 9, 10 en 11 Juli; het examen huishoudkunde en behandeling der wasch te 's-Gravenhage aan de Huis houdschool, Laan van Meerdervoort, resp. op 13, 14, 15 Juli en op 16, 17 en 18 Juli. De drie examencommissies zullen gepresideerd worden door den heer H. J. de Groot, inspecteur van het ambachtsonderwijs. Als examineerend lid heeft o. a. zitting voor koken en voedingsleer en voor huishoudkunde, mej. H. M. S. J. de Holl, directrice van de Industrie- en Huishoudschool alhier. Blijkens den stand van den Provincialen schietwedstrijd te U trecht komen voor een prijs in aanmerking de volgende Amersfoortsche vereeni gingen: 4e „Voor Koningin en Vader land", 25 treffers, 226 punten, 5e „Prins Hendrik" 25 treffers 211 punteD, Se „Amersf. Vrijw. Korps", 25 treffers, 197 punten. Door het slechte weder is er Zondag weinig geschoten. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de eerste helft der maand Juni. Brieven. (Binnenland) J. Bottema D. v. Wees J. Veldman Gebr. Nieuwenhuis Swart v. Oorspronk v. Doorn A. Kopper D. v. Dijk de Ruiter Scholten C. v. Colt W. v. d. Veen v. d. Vecht Akkrum. Diemen. Groningen. Hengelo. Laren. Loenen. Nykerk. Sittard. Utrecht, id. id. Krommedyk. Lemeleweide. Rotterdam. Briefkaarten. (Binnenland) J. v. d. Kolff Amsterdam. J. v. Vuurden Arnhem. Stuurman Wildervank. Blanco. A. Kemp 20 Drukwerken. Brieven. (Buitenland) J. Hildemik Ruhort. J. de Jager Blanco. Briefkaarten- (Buitenland) J. v. d. Wall Blanco. Ruben Wiesbaden. F. de Wit Anvers. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek). VIH. Ik herinner my, in mijn vorig schrijven lucht te hebben gegeven aan de ergernissen die my telkens bevan gen als ik ons station verlaat, thuis komend van de een of andere reis. Toen heb ik vergeten er by te voegen, dat die ergernissen nooit lang een ontstemd gevoel bij mij achterlaten, en wel om de volgende reden. Zoodra ik namelijk de stationsdeuren achter mij heb, treft het my, hoe bijzonder zuiver, hoe fijn de lucht van den Amersfoortschen berg toch is. By het verlaten van geen ander station op onzen vaderlandschen bodem is mij dat in gelijke mate opgevallen.'t Is iets dat weldadig aandoet en de vermoeienissen van de reis grootendeels doet ver geten. Ik kan me niet begrijpen, dat dit over 't algemeen in ons land zoo weinig bekend is en zou willen dat de Amersfoorters eens wat meer reclame maakten voor hun wooplaats en omstreken. Tal van vaderlandsche steden dom melen straks, als we een week of vier verder zyn, weer in en worden door een deel van hare ingezetenen verlaten. Dank zij de vele middelen van ver voer en de uitvindingen van vernuf tige spoorwegdirecties, de vacantie- kaarten en de speciale reisbiljetten, gaan er telkens meer. Zjj sluiten hunne huizen, laten de gordijnen zakken, verzekeren zich misschien, als zy zeer voorzichtig zijn, tegen inbraak en plaatsen een bordje, waarmee zij ken nis geven van hunne afwezigheid. Het vernuft der menschen spitst zich zelfs op deze kennisgevingen. Er is ver scheidenheid van termen. De een is „van huis", de ander „uit de stad", de derde „op reis". Maar allen stem men daarin overeen, dat zy brieven en boodschappen willen bezorgd zien bij een der vriendelijke buren, die volgens het spreekwoord beter zijn dan verre vrienden. Waarheen trekken al die menschen, voor zoover ze niet naar het buiten land gaan Een groot deel gaat natuur lijk naar onze zee-badplaatsen. Maar ook Arnhem, Nijmegen, het Geuldal en Breda trekken een groot contingent. En nu bevreemdt het my, dat Amers foort zoo weinig in dien trek deelt. Ik geloof dat dit voor het grootste deel ligt aan onze eigen bescheidenheid. Het is hier niet minder mooi dan in al die andere plaatsen de wandelingen zijn niet minder in aantal; van hei en bosscben beide kan men hier ge nieten, hoog en laag bieden eene aan gename afwisseling en zeer zeker is het nergens gezonder dan op den Amersfoortschen berg. Maar de men schen weten dat zoo niet. Ze weten niet, dat hier boven op den berg en onder aan, tegenover het station en in Oud-Leusden, een drietal hotels gelegen zyn, waar men uitstekend en niet te duur voor geruimen tijd onder dak kan komen. Kortom, wy maken te weinig reclame. Aan tal van stations kunt ge borden zien met de uitnooding „be zoekt de badplaats Noordwijk" of met het vriendelijk bevel „bouwt te Nunspeet op de Veluwe" enz. enz. Laten we ook eens zorgen, dat de aandacht wat meer op onze stad wordt gevestigd, we kunnen dat zonder humbug doen. Het best zou misschien zijn een klein boekje, met eenige illustraties, waarin alle voortreffe lijkheden maar bovenal de gezonde lucht van den berg worden op gesomd en dat in duizenden exem plaren gratis in het land wordt verspreid Allicht komen dan een eerste jaar een paar families en dan doet recom mandatie, daar ben ik van overtuigd, de rest. Daar heb ik in de bladen een be richt gelezen, dat me eenigszins den schrik om het hart heeft doen slaan. Het is dat, waarin gezegd wordt, dat minister Sabron heeft bevolen even tueels vacatures bij de muziekkorpsen niet meer aan te vullen. Moet dat beteekenen, dat die korpsen een tering- dood moeten sterven? Stel bijvoorbeeld dat de heer van Hedel vertrekt, dat de diensttijd van den heer Maas expi reert, zal er dan geen nieuwe hoboïst of klarinettist worden geëngageerd Moet men het zondei fluitist of fagot- tist stellen, als bijv. de heeren Elsman of Bauer om de een of andere reden het korps verlaten? Maar dan kan onze Bikkers, wat het concertgeven betreft, zijn matten wel oprollen. Ik zou dit ten hoogste betreuren. De minister Sabron, hij moge dan een groote stategische kennis bezitten, zal vermoedelijk van muziek geen notie hebben, anders zou hij, dunkt mij, zoo'n maatregel niet hebben getroffen. Een ander bericht heb ik met meer genoegen gelezen en dat is, dat onze kantonrechter lieden heeft veroordeeld, wegens, zooals het in niet fraai Neder- landsch luidt, „zich in de kom eener gemeente op hondenkar plaatsen". Daar let de politie dus op, want dat moet noodzakelijk voorafgaan. Dat is mij een heele geruststelling, want dikwijls houd ik myn hart vast, als zoo'n hondenequipage met van alles erop, in automobielvaart, den Utrecht- schen weg afkomt. Die beesten weten van geen uitwijken, doch hebben in tegendeel een neiging om naar alles toe te loopen wat zich op den weg be vindt, zoodat wielrijders by het pas- seeren van zoo'n vehikel vaak be nauwde oogenblikken doorleven. Zoo'n paar vonnissen kunnen heil zaam werken. FLANOR. BAARN. Alhier kwam een ruim 75-jarige zwerver zich bij de politie aanmelden, met verzoek om te wor den opgezonden naar Veenhuizen,

De Eemlander | 1908 | | pagina 2