WEERBERICHT. Tkermometerstand BINJNENILAiN lJ. STATEN GENERAAL. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 18 Juni 1908. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. te Hortalaagste 755.0 m.M. te Skagen. Verwachting tot den avond van 19 Juni 1908. Wind veranderlijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaarbewolkt, mogelijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennacht F. 54 Hedenmiddag 12 uur F. 66 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. i Temperatuur van het water op Donderdag 18 Juni des morgens 7 uur: 61° F. ingebonden. De tegenwoordige inspec teur-generaal zal niet meer gouver- ♦generaal, maar vizier worden, 'n titel, dien de tegenwoordige inspecteur- generaal Hilmi Pacha trouwens reêds bezit. De inkomsten van Macedonië zullen uitsluitend voor het civiel beheer en niet meer als soldq voor de Turksche troepen in Macedonië gebruikt worden wat de Porte er toe zou kunnen brengen haar troepenmacht in te krim pen. Ter onderdrukking van de plun derende benden zal uit de bevolking politie gerecruteerd worden, die waar schijnlijk zelf benden vormt. Op 100 verschillende manieren zal men trach ten de losmaking van MaceUomë te bevorderen, dat dan natuurlijk in de armen van het reeds lang en immer gereede Bulgarije zal snellen. Het is duidelyk, dat dergelijke plaDnen met afscheidingsteudenzen voor Duitschland onaannemelijk zijn, want de aanvaarding daarvan zou niet alleen de belangen van Turkije en Oostenrijk-Hongarije op gevoelige wijze schaden, maar ook de geheele Balkan-quaestie verplaatsen en daar door Oostenrijk en Italië van elkaar verwijderen. Maar gelukkig zijn, behalve Turkije en de Donau-monarchie ook andere mogendheden waarschijnlijk niet tot dergelijke maatregelen bereid, en men zou bv. kunnen betwijfelen, of Frank rijk, dat financieel sterk geïnteresseerd is in Turkije, op dergelijke radicale voorstellen zal ingaan. Daarom kan men veilig aannemen, dat de afwikke ling van deze stekelige affaire lang op zich zal wachten, wat alleszins bevorderlijk is om opgewonden ge moederen tot bedaren te brengen. De gezanten te CoDStantinopel zijn bij de heerschende hitte grootendeels naar koelere streken gereisd, zoodat het wel herfst zal worden voor men tot besluiten komen kan. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren was o. a. aan de orde de naturalisatie van twee in Nederlandsch Indië verblijf houdende Chineezen. Mr. W. H. de Beaufort heeft bij die gelegenheid de niet-wenschelijkheid van naturalisatie der Chineezen bepleit. De afgevaar digde was van oordeel, dat, waar niet voldoende vaststond, dat dooide verwerving van het Nederlanderschap de Chineesche hun eige nationaliteit verliezen, het Departement van Ju stitie het „in dubiis abstine" had toe te passen. Er zouden immers, wan neer een aldusjgenaturaliseerde Chinees het hemelsche rijk weer eens ging bezoeken, conflicten tusschen de Nederlandsche en de Chineesche re geering kunnen ontstaan. Dit eigenljjk slechts theoretisch bezwaar vond by val bij den heer Van Kol, die er schande over riep, dat de Indische Regeering er nog niet achter was, hoe het nationaliteits begrip in de Chineesche (ongeschreven) wetgeving werd opgevat en deswege bij motie voorstelde zulks precies te doen uitzoeken alvorens op de ont werpen verder in te gaan. De motie is met groote meerderheid verworpen. De Minister van Justitie bad trou wens verklaard, dat we ons de nationaliteit naar Chineesche ziens wijze niet als een vastomlijnd, juridisch begrip, een afbakening van hetcomplex van individueele staatsburgerrechten hebben te denken, maar veeleer als een ethnologische onderscheiding. De heer Van Deventer legde uit, dat conflicten zelfs in China ondenkbaar worden, zoodra de genaturaliseerde zijn Nederlanderschap bewijst. De ontwerpen werden ten slotte goed gekeurd. Des morgens was reeds de wet tot verhoogingen van het effectenzegel afgehandeld. De heer Treub poogde met name de verhoogde belasting op pandbrieven (van 20 cents per 100 gulden) op te schorten en diende een amendement in om de invoering der nieuwe belastingen bjj de wet voor te behouden. Zonder succes, zooals wij reeds in ons vorig nummer mee deelden. Een groote meerderheid volgde den Minister, die door den heer Van Citters krachtig werd gesteund. De Holl. IJz. Spoorweg-Maatschap pij heeft tegen 15 Juli overgenomen de Zuid-Holl. Electrische Spoorweg Mij. Het personeel van de laatste heeft bereids officieel bericht ontvangen dat het dienstverband met die Maatschap pij op genoemden datum zal zijn opge houden, met de toezegging dat het in dienst van de Holl. IJzeren Spoooweg Maatschappij kan overgaan. Rijksambtenaren. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht zal op Zondag 21 Juni 1908, te 12£ uur nm., een vergadering worden gehouden waarin besproken zal worden de wenschelijk- heid en mogelijkheid van oprichting van één Ondersteuningsfonds met einddoel een herstellingsoord voor Rijksambtenaren van alle takken van dienst in Nederland. Tot bijwoning der vergadering wor den uitgenoodigd Rijksambtenaren en besturen en afgevaardigden van Rijks- ambtenaars-Vereenigingen en -bonden, ten einde c.q. te kunnen overgaan tot het benoemen van een commissie van voorbereiding. Als inleider zal optreden de heer U. Van Eerde, inspecteur der Directe Belastingen enz. te Harderwijk. Gistinginlndië. Gisteren avond seinde men ons uit den Haag „In Oud-Agam zijn er bij de be lastinginning ongeregeldheden voorge vallen, waarbij de bevolking 90 duoden en gewonden bekwamonze soldaten leden een verlies van 9 dooden en 13 gewonden. Ook is er gevochten op drie plaatsen aan het Singkarah-meer. Hierbij werd luitenant Van Gumster gewond. Van Padang-Pandjang zijn vier brigades marechaussees derwaarts gezonden." Per bulletin is dit gisterenavond nog door ons in de stad bekend ge maakt. Het monument-Schaepman voor het groot-seminarie Rijsenburg zal, naar de Msb. thans meldt, tusschen 8 en 16 Juli a. s. onthuld worden. De juiste datum is nog niet bepaald. De theologanten zullen een feest cantate doen hooren, onder begeleiding der plaatselijke harmonie. De feestrede zal worden uitgesproken door pater J. V. De Groot, professor aan de Amsterdamsche universiteit. HET KARAKTER VAN Dr. KUYPER. Hierover schrijft Dr. Bronsveld in z(jn „Stemmen voor Waarheid en Vrede" o.a. het volgende: „Wat van „christelijke" zijde aan dr. Kuyper ten laste gelegd wordt, raakt (en dit is zeer opmerkenswaar dig) zijn karakter. Men verwijt hem groote eer- en heerschzucht, en onbetrouwbaarheid. Wat dit eerste paar tweelingzonden betreft, w(jst men er op, dat dr. Kuy per door een antirevolutionaire kies vereniging (te Utrecht) zonder protest zich een macht laat toekennen en een eere, die terecht doet denken aaneen onfeilbaren paus.... Men vergelijkt hem in meer dan één blad met Bismark op Friedrichsruh, en vindt zijn hou ding evenmin edel als waardig. De onbetrouwbaarheid van dr. K. wordt bewezen uit de wijzen, waarop hij, hetgeen tegen hem geschreven wordt, in de Standaard verzwijgt of verminkt. Men legt hem ten laste, een oneer lijk strijder te wezen, handig maar niet waarachtig. Eerzucht en onbetrouwbaarheid het zijn kapitale zonden, niet te ver eenigen met het karakter van een christen. Toch wordt dit vonnis geveld door geestverwanten, door mannen, wier namen voorkomen in die kermis der ijdelheid, waaraan ons 't gedenk boek denken doet van dr. Kuyper's huldiging en vergoding in October 1907. Het een vormt met het ander een fel contrast, 'tls alsof dr. Kuyper zelf een streep halen wil door de al te groote vereering hem gebracht. Hoe lang is 't reeds geleden, dat wij 't verklaarde, dat dr. K. een groot talent maar geen groot karakter is Zeker was h(j klein, toen hij op den Hemelvaartsdag op de jaarvergadering van den Geref. Jongelingsbond waar schuwde tegen het „jolig christen dom". Iedereen begrijpt, tegen wien die pijl gericht wasen wie dat begrijpt stemt toe, dat het toen en daar aller minst de aangewezen tijd en plaats was, om den tegen woordigen minister van binnenlandsche zaken aan de kaak te stellen. Hebben de jongelingen met hun be minden bij honderden opgekomen wel opgemerkt, hoe sober, hoe vreemd aan alle wereldsebe allures het optreden van dr. Kuyper was? Of heeft deze en gene bq zichzelf moeten denken Het voorkomen van dezen man is wel allerminst dat,van een boete prediker 't Hairen kleed en de spijslysb van den Dooper passen bij hem niet. Maar „het instinctieve leven" leert veel dingen niet zien, of verkeerd zien." DE NEDERLANDER EN Dr. KU YPER. De Standaard schrijft: De hoofdredacteur van de Nederl. acht, dat hq in zijn bestrijding van Dr. Kuyper zakelqk is gebleven, en meent te mogen verklaren„Tegen het karakter of tegen den persoon van Dr. Kuyper is door ons niet één enkel woord gezegd." Wat is dit anders dan zelfmisleiding? Of is het niet karakterkrenkend en persoonljjk beleedigend, indien men op de publieke markt iemand toevoegt, dat „h(j onwaarheid op on waarheid stapelt;" wanneer men zijn verandering van inzicht op een punt van Staatsbeleid als „draai- e n" brandmerkt; en hem ten aanhoore van de tegenpartqen beschuldigt van „s n o e v e n." Ook door anderen is deze weinig kiesche wjjze van bestrijding opge merkt. De Standaard geeft vier uitknipsels uit andere bladen om dit aan te toonen. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school in de Koningstraat alhier is benoemd mej. J. Hopner uit Utrecht. Heden maakten de heeren Nefkens met een motorbootje, genaamd de Arend, een tochtje door de stads grachten. Dat zoo iets buitengewoons zeer de aandacht trok, spreekt van zelf. Vele jongens stelden er zelfs een groote vreugde in langs den kant mee te draven. In de Amersfoortsche Bad- en Zweminrichting werden gediplomeerd de heer K. B. de Groot en jongeheer P. H. van Haselen. De Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose houdt eene vergade ring op Zaterdag 20 Juni, 's avonds S-J- uur, in de leeszaal van „Amicitia". De agenda vermeldt de volgende punten van behandeling 1. Stichting der vereeniging. 2. Verkiezing van een Bestuur. 3. Statuten en Reglement. 4. Propaganda. De Commissie der Oranje-ver- eeniging voor kinderspelen is voor nemens, bq genoegzame deelneming kinderspelen te organiseeren ter ge legenheid van den verjaardag der tienjarige regeering van onze geëer biedigde Koningin, op 31 Augustus a.s. De spelen, welke de Commissie wenscht te doen plaats hebben, zullen o. m. bestaan uit A voor jongens: Wedloop met hindernissen. Boegsprietloopen. Zak- loopen. Driebeenloopen. Hastklimmen. B voor meisjes Turfrapen. Schaar- knippen. Eierenloopen. Tonnetje rijden. Voor bovengenoemde spelen zullen naar gelang van de financieële draag kracht der vereeniging flinke en vele prqzen worden beschikbaar gesteld. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Zaterdag a.s. des avonds 8 uur ten Raadhuize een openbare vergadering. De afd. Amersfoort van het Ned. Ond. Genootschap houdt a.s. Zaterdag, des avonds half acht een ledenvergadering in de Zwaan. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Beschrijvingsbrief, 2. Verkiezing van afgevaardigden naar de algemeene vergadering, 3. Ingekomen stukken, 4. Mededeelingen. Aan het politiebureau zijn ge deponeerd, een broche (Zeeuwsche knoop) en een jas die op den open baren weg gevonden zjjn. Waaide vorige jaien op 18 Juni, ter herdenking van den slag bij Waterloo, de Nederlandsche driekleur van den grooten toren, heden was dit niet het geval. Heeft men met die gewoonte gebroken of zou men het vergeten hebben? Het beruchte driepuntje aan den Aruhemschen weg is al voor een goed deel verdwenen. De onoog'ijjke haag en de broeikassen zjjn reeds op geruimd, terwijl men bezig is het voor malig koffiehuis af te breken. Nu reeds is te zien, dat de Gemeente hier een mooi plein rjjker is geworden. WOUDENBERG. Tot lid der vereeni ging „Neerbosch" is o.a. benoemd mr. J. F. de Beaufort, oud-burgemeester dezer gemeente. BAARN. Melkverordening en Melkcentrale. De Gezond heids-Commissie van Baarn c. a., van oordeel zijnde, dat het vraagstuk der melkvoorziening van het grootste be lang voor de volksgezondheid mag heeten, heeft zich ernstig bezig ge houden met de vraag, wat van ge meentewege kan worden gedaan ten einde te bevoi deren dat de verbruikers zooveel mogeljjk ontvangen een zuiver en onschudelqk product. De Commissie is van oordeel, dat daartoe noodig is een streng preventief toezicht, zich uitstrekkende van het vee en den stal af tot den consument toe. Dit toezicht zou moeten uitgewerkt worden in eene verordening, waarin o.m. zou moeten worden bepaald, dat ieder die melk wii verkccjwn. dn rtoe vergunning moet hebben van B. en W. Verder zou in die verordening nog moeten worden opgenomen, wat onder melk wordt erstaanaan welke hygiënische eischen de lokalen, waarin de melk wordt bewaard, moeten vol doen en de eischen waaraan de stallen en evenzoo de melkgereedschappen moeten beantwoorden. Bovendien moet worden voorgeschreven, dat ieder melkverkooper moet opgeven van welke boerderij hij zijn melk betrekt dat het verboden is melk te verkoopen of in voorraad te hebben van ziek vee of van vee, dat met medicamenten behandeld wordt, dan wel van vee uit een stal, waar besmettelijke ziekte heerscht. Ook dienen bepalingen te worden opgenomen omtrent het gebruikt wor dende water door melkverkoopers, omtrent den verkoop van melk door veehouders, ingeval van besmettelijke ziekte in hun gezin, en omtrent het vetgehalte en het soortgelijk gewicht der melk. Op geregelde tijdstippen worde het vetgehalte en soortel. gewicht van de melk der diverse melkslljters met ver melding hunner namen gepubliceerd, evenzoo de namen van slijters, die wegens melkvervalsching veroordeeld worden. Strenge contróle moet bestaan op ingevoerde gepasteuriseerde of ge steriliseerde melk. Met een dergelijk toezicht zoude reeds veel bereikt wordentoch zou ook aldus nog geen waarborg ver kregen worden, dat de consument onschadelijke melk ontvangt. Onder meerdere bezwaren weegt vooral dit, dat ziekte bij mensch en vee latent kunnen verloopen, terwijl ook tijdens het incubatie tijdperk eener ziekte besmetting door de melk kan plaats vinden. Op grond hiervan zou de Commissie het zeer wenschelljk achten, dat van gemeentewege werd opgericht een melkcentrale, alwaar de melk gezuiverd en daarna gepasteuriseerd of gesteriliseerd wordt. De leveran ciers, die melk aan de centrale brengen, zouden deze na zuivering door centrifugatie en na pasteurisatie of sterilisatie, terug ontvangen ieder leverancier zjjn eigen melk in gesloten flesschen. Voor deze bepaling zal de concur rentie tusschen de melkhandelaren, welke thans brengt tot toevoeging van water, geleid worden in de goede richting van verbetering der melk. De prjjs van de melk zal iets moeten stijgen dit bezwaar weegt ruimschoots op tegen de betere hoedanigheid van de verkregen melk. Het hoofddoelabsoluut onschade lijke melk, die van gewaarborgde deugdelijke samenstelling is, wordt alsdan verkregen en kan alleen op deze wjjze verkregen worden. Naast de melk, welke de centrale gepasseerd is, zou dan het verkoopen van rauwe melk alleen moeten toe gelaten worden voor de melk afkomstig van z.g. modelboerderijen. De Commissie geeft vervolgens een schets van de eischen, aan deze boerderij te stellen. Ten slotte beveelt zij de vaststel ling eener melkverordening en de op richting eener melkcentrale, in voege als door haar omschreven, aan. Het onweer, tiet meteoro logisch instituut aan De Bilt heeft het volgende meegedeeld „Onder de talrjjke zware onweders die het voorjaar van 1908 kenmerken, zal dat van den afgeloopen nacht waarschijnlijk een van de hevigste blijken. Buitengewoon talrjjken krach tig waren de electrische verschijnse len; schrijver dezes, even na 12 uur per rijtuig uit Utrecht naar De Bilt terugkeerende, telde, alleen langs het fort rijdende, reeds 40 malen weerlicht en bliksem. Nauwkeurige berichten over den omvang der bui in het ge heele land zullen eerst heden en morgen binnenkomende opteekening der zelf-registreerende instrumenten aan De Bilt z(jn echter op zichzelf reeds de moeite waard beschreven te worden. De barometer, reeds den geheelen dag onrustig, steeg omstreeks half 12 in den nacht, in een kwartier tijds 2 m.M., terwijl in denzelfden tjjd 10 m.M. regen vieldeze bui werd inge leid met een windstoot die 17 meter per seconde (dat is volle stormkracht) bereikte. Daar een tweede onweers depressie ons land nog niet geheel voorbjjtrok, is de afkoeling na de bui op het oogenbhk alleen in het Westen bemerkbaar. Vooral in het Zuiden en Oosten des lands, waar reeds van gisterenmorgen onweer werd gemeld, schijnt de bui hevig te zijn geweest. Maastricht meldde hedenmorgen 39 m.M. regen. Vermoedelijk zullen nadere mededeelingen omtrent dit onweder volgen." Uit verschillende berichten bljjkt dat dien avond en nacht vier personen zjjn doodgeslagen; vier stuks vee en vier ooievaars werden gedood en een zestal woningen en molens afbrand den. Te Woudrichem hebben de veld gewassen door regen en hagel zeer veel geleden. Onder de boomen levert het een aanblik alsof't in't vallen van 't blad is in den herfst, 'tls een treu rig gezicht. Een woud-idylle. Men schrijft aan de Tijd: In het boscbgewas voorbjj het buiten goed van De Grujjter tusschen 's-Her- togenbosch en St. Michiels-Gestel was ik Zondag namiddag getuige van een eigenaardig tooneeltje in de dieren wereld. Den breeden zandweg langs wandelend in de schaduw der hooge boomkruinen, die donker afstaken tegen den helderen hemel, terwijl geen windje de bladeren bewoog, werd plotseling mijn aandacht getrokken door een onstuimig gezoem, dat vlak over mij heen streek. Opkijkend ontwaarde ik een dichten bijenzwerm, die door de dreef aanvloog en over het struikge was rechts van den weg neerviel op een hollen knotwilg. In minder dan geen tijd was de heele bijenkolonie door de opening aan den bovenkant in den stam verdwenen. Enkele na- komers zoemden en zochten nog een oogenblik, maar van lieverlee hadden ook de laatsten een veilig heenkomen gezocht bq den tros der bjjenkoningin. Eensklaps hoorde ik in de holte een heftige beweging, alsof er met iets geweldig aan den binnenkant tegen den wand werd geslagen. Het ge- druisch klom hooger en hooger en op een gegeven ^ogenblik zag ik uit de opening het klassieke gezicht met de groote ronde oogen van een uil te voorschijn komen. In zjjn bek sleurde hjj een allerliefst uilenjongske mee naar buiten, fladderde er een eindje mee weg, zette het op een boomtak in de buurt en keerde vliegensvlug weer naar den wilg terug, in wiens holte hij in een oogwenk was ver dwenen, om onmiddellijk weer te voorschjjn te komen met een tweede klein uiltje, dat hjj naast zjjn broertje op denzelfden tak in veiligheid bracht. Het was een allemachtig aardig ge zicht, zoo verbaasd als de kleintjes hun ronde kopjes wjjsgeerig naar alle kanten draaiden. Wellicht hadden ze

De Eemlander | 1908 | | pagina 2