I DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. feuilleton" No. 118. MAANDAG 22 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Veenootsehap „DE EEMLMDER". Vepsehijet dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers i 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau BREEDESTRA A.T Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 6 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) 20. f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEERE800M en ALTA te Haarlem. ZIJ, die zich met Ingang va a 1 Jail op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE REDE VAN WILHELM H. Eindelijk heeft de officieuse Nord- deutsche Allg. Zeitung dan het stil zwijgen verbroken over de rede des Keizers te Düberizt. Vooraf wordt met grooten omhaal van woorden be toogd, dat de Duitsche politiek in het buitenland op zoo onbillijke en onrecht vaardige wyze verdacht wordt ge- maak t. Men beschuldigt Duitschland, dat het den Russisch-Japanschen oorlog heeft aangestookt, dat het Turkije en in het algemeen de Mohammedaansche wereld opstookt tegen Europa, dat het betrekkingen onderhondt met Moelui- Hafid, dat het onderofficieren als in structeurs naar Afghanistan zendt, enz. Al deze geruchten en verhalen zijn praatjes, die op geen enkel feit berusten, zegt het blad. En dan komt het blad tot de door den Keizer ge houden rede. Na te hebben vermeld, dat men op onbedachtzame wijzehetbericbthacl ver spreid, dat baron Marshall als gezant te Constantinopel vervangen zou wor den door baron Von der Goltz, gaat het blad aldus voort „Nog lichtzinniger was het om in een niet-gewaarmerkten en zelfs ar- bitrairen vorm in de pers de woorden te vermelden, die de Keizer te midden van zijn officieren zou hebben gebezigd. Het bericht, dat in een zoo pre- ciesen vorm verspreid is, heeft betrek king op een critiek, door den Keizer op 29 Mei te Döberitz geleverd, na de oeieningen van de Keizerlijke brigade, welke de Keizer twintig jaar geleden, toen hij nog Kroonprins was, voor zijn vader, Keizer Frederik, zag defileeren. Deze critiek heeft in geen enkel opzicht betrekking gehad op de poli- Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 60) Ilse zweeg een oogenblik. Hilmar zat in zijn leunstoel en keek naar de zonneplekjes op het plafond. Bedenk je nu wat nieuws?" vroeg zij eindelijk weer. Hij keek naar beneden. Haar kastan jebruin haar glansde in het zonlicht, en haar mooie, lichtbruine oogen wierpen hem een schuchteren blik toe. Hij wilde opvliegen, maar hij be- heerschte zich. „Neen, Ilse niets." Zouden we dan vanmiddag niet eens een eindje kunnen gaan rijden, bijv. naar Potsdam of het Grünewald? Ik ben zoo lang niet buiten geweest. In zoo'n Berlijnsche woning heeft men niets aan den zomer. Zou het niet te warm voor ie zijn J Aha, je hebt er zeker weer geen zin in I" Hij had er een oogenblik geleden ook al over gedacht om een groote wan- tieke quasties van den dag, en er is noch van omsingeling, noch van uit daging gesproken. De Keizer heeft veeleer de meeniug uitgesproken, dat het leger, getrouw aan den geest van Frederik den Grooten, op de hoogte van zijn taak zou blijven. Natuurlijk, wij willen voor geen enkel eventueel gevaar onze oogen sluiten. Het bewustzijn van onze kracht moet ons de zekerheid en rust geven, die alleen een groot vredelievend volk waardig zijn." Veel zegt dit niet. GROOT BRITANNIË. De heer Birrell, minister voor Ier land, heeft bij het Parlement een wetontwerp ingediend, strekkende om de uitbreiding der tuberculose in Ier land te voorkomen. De geneesheeren zullen, volgens dit ontwerp, van elk geval, dat te hunner kennisse komt, aangifte moeten doen, op straffe van een geldboete, ten be drage van 40 shillings voor elk ver zuim. De bepaliogen, vervat in de Public Health Act voor Ierland, be treffende de bevoegdheid om huizen binnen te dringen, de voorziening in de middelen ter ontsmetting, het rei nigen en ontsmetten van huizen, zullen met eenige wijziging van toe passing zijn op elk tuberculosegeval. De graafschapsraden zullen gemach tigd worden hospitalen op te richten en daartoe een opslag te heffen van een tot twee pence per pond sterling, om oprich tings- en onderhoudskosten te bestrijden. Wijders wordt bij het ontwerp voor zien in de benoeming van een bacte rioloog en een veearts als inspecteurs der melkerijen, in het houden van lezingen en het verspreiden van bro chures betreffende de ziekte. ITALIË. De werkstaking in Parma blijft nog voortduren. Ze is nu zelfs aanleiding geweest van ernstige ongeregeldheden. Nadat Zaterdag de Kamer van Arbeid de algemeene staking had uitgeroepen, werd daaraan onmiddellijk gevolg gegeven in de fabrieken. Te 10 uur poogde in de Mazinni-straat een talrijke troep stakers, die uit de deling te doen naar het Grünewald, en daar ergens een eenzaam plekje te zoeken, waar hjj niet gestoord werd door koffiedrinkende, lawaaischoppende Berlijnsche bnrgermenschen en kalm kon nadenken, maar als Ilse meeging, was het natuurlijk heel iets anders. Nu zouden zij er heen rijden, in het een of andere restaurant koffie drinken en dan nog wat heen en weer dren telen. Maar hij onderdrukte zijn ergenis. Zij kwam er werkelijk heel weinig uit. „Goed, Ilse laten we uit rijden gaan 1" Z|j sloeg zjjne armen om zjjn hals. „Dat is lief van jel En dan ben je ook vroolijk hé! We zullen een heer lijken middag hebben, daarginds eten en perzikbowl drinken." Zooals je wilt." Maar je moet er plezier, in heb ben 1" Zeker heel veel pleizier!" Zijn leugen kwam er al heel flauw en weinig geloofwaardig uit. Maar Ilse merkte het gelukkig niet. Het meisje kwam zeggen, dat er opgediend was. Ilse miste steeds een prijsje, als het eten, zooals vandaag, bizonder goed gelukt was en de tafel bizonder aardig versierd was met donkerroode rozen en glanzende klimopbladen. Maar Hil mar merkte zoo iets zeer zelden op. Het prikkelde hem zelfs vaak, als Ilse arbeidskamer kwamen, met geweld de eigenaars van winkels te dwingen hunne zaken te sluiten. De politie kwam tusschen beide, joeg de samen geschoolde menigte uiteen en nam eenige personen in hechtenis. De be- toogers, waarbij zich een hoop gepeupel voegde, kwamen bijeen in de arbeids kamer, klommen op het dak en wierpen vandaar met steenen naar de agenten en de soldaten. Twee carabinieri werden ernstig gekwetst en eenige soldaten licht. Nadat de wettelijke sommaties waren geschied, en daarop weder met steen worpen werd geantwoord, werd de arbeidskamer ontruimd en met behulp der rechterlijke macht een huiszoeking gedaan. Later had in een andere wijk weder een incident plaats. De betoogers wierpen met steenen naar de soldaten, waarop deze in de lucht schoten. Niemand werd gekwetst. In de stad is men gerust, daar de autoriteiten krachtdadige maatregelen hebben ge nomen voor de handhaving van de orde. De uitslag van het Zaterdag te Amsterdam gehouden referendum in de diamantindustrie inzake het eerste voorstel tot uitkeering aan de werk- loozen, was, dat 6943 stemmen wer den uitgebracht, waarvan 6443 voor, 405 tegen, 31 van onwaarde en 64 blanco waren. Over het tweede voorstel tot in trekking van het besluit van verbod van eigenwerkmaking werden 4339 stemmen uitgebracht. Hiervan waren vóór 1349, tegen 2898, van onwaarde 24 en blanco 28. De priester-socialist Dr. J. A. H. v. d. Brink is Zaterdag als Raadslid van de gemeente Breda, na het af leggen der belofte, geïnstalleerd. De publieke tribune was bjj die gelegen heid stampvol. De Tijd verneemt dat de kwestie der droogmaking der plassen beoosten deNoord-HollandschUtrechtsche Vecht in de a.s. zomerzitting der Provinciale Staten van Utrecht aan de orde zal hem aanmoedigde om nog wat te eten of hem vroeg of het hem goed smaakte. Hij zou heel dikwijls graag zijn servet hebben neergegooid of de kamer uit gegaan zjjn. Hy zat misschien juist over de laatste woorden van een ballade te denken, als zjj hem vroeg of de citroen vla niet bizonder lekker was. Op der gelijke ongelukkige oogenblikken er gerde hij zich dan over alles; over de manier waarop zij haar lepel vast hield of haar hoofd omdraaide om iets tegen de meid te zeggen. Ook vandaag werkte hij, zonder veel te zeggen, zijn eten naar binnen. Maar Ilse bleef in een opgewekte stemming, omdat zij zich verheugde op den rij toer. Zjj vond, dat men aan tafel met elkaar moest praten, al was het alleen maar om de meid. Wat moest die wel denken, als mijnheer en mevrouw zoo zwijgend tegenover elkaar zaten? Zjj praatte druk over een diner bij ken nissen, dat zij kort geleden hadden meegemaakt, en beschreef eenige toiletten en menschen, die haar be lachelijk toeschenen. Aangezien Hilmar reeds eenige variaties over dat thema had aange hoord deed hij niet eens de moeite om te luisteren, maar in elk geval vond hij een dergelijk onverschillig gesprek beter, dan de diepzinnige vragen die zij hem soms deed. gesteld worden. Niet minder dan 5000 H.A. waarschijnlijk puik land zullen met die drooglegging te winnen zjjn. LOTING OF SELECTIE? De Kapitein W. Hasselbroek be handelt dit vraagstuk in de Tijd spiegel. Hij zegt o.a.„In de laatste jaren is in de militaire pers een streven op te merken om te geraken tot af schaffing der loting en vervanging door een stelsel van selectie, waar van het doel zou moeten zijn aan wijzing van de voor den krijgsdienst en de kadervorming meest geschikte krachten. Wordt vrij algemeen de oplossing gezocht in de richting van een ge neeskundige selectie naar physieke grondslagen, sommigen wenschen nog verder te gaan en ook sociale eiscben van welstand en bekwaamheid te stellen." De schr. meent dat physieke en intellectueele selectie hand aan hand moeten gaan. Daar allen sol daat moeten zijn in de eerste plaats, volgt daaruit, dat de physieke selectie voor allen moet gelden, terwijl de intellectueele selectie slechts op een bepaalde groep behoeft toegepast te worden, dat dus de eerste als al gemeene grondslag voor de aanwyziüg tot den krijgsdienst dient vooropgesteld en dat eerst daarna uit de aangewe zenen eene intellectueele selectie gedaan kan worden voor de kader vorming. Aan de hand van buitenlandsche statistieke gegevens tracht hij verder aan te toon en, dat een selectie, als boven bedoeld, voor verwezenlijking vatbaar is, en gaat verder na tot welke consequentie het stelsel moet leiden. KAMER VAN KOOPHANDEL. Zaterdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken haar 144e openbare vergadering ten Raadhuize. Na een. poosje hield het rijtuig voor de deur stil. Hilmar keek Ilse onder zoekend aan. Hjj vond, dat zij over dreven elegant gekleed was voor een wandeling in het bosch. Een lichtgrijze etamine japon,die ontzaggelijk ruischte, en een groote, zwarte tulle hoed, met rozen erop het geheel was zeer smaakvol, maar erg in het oog loo pend. Waarom kijk je me zoo aan? Beval ik zoo?" vroeg Use, met een teeder-koketten blik. Zij drukte zich tegen hem aaD. Het sterke parfum dat uit hare kleeren stroomde, beuam hem bijna den adem. Hij knikte zwijgend. Het liefst zou hij haar toegeroepen hebben: „Neen, je bevalt me in het geheel niet, je doet me pijn!" Het afschuwelijke on ware, het onnatuurlijke en overspan nen karakter van hun verhouding drong zoo scherp tot hem door, dat hij ineenkromp alsof hij een stekende pyn gevoelde. En te midden van die ergenis, doemde weer dat schaduw beeld in zijn brein op, maar verdween onmiddellijk, toen hij het trachtte te houden. Ilse merkte wel, dat hij stil en verstrooid was, maar zij deed alsof zij het niet merkte. Zij herademde, toen zij den stoffigen straatweg naar het Grünewald insloegen, die echter door al de villa's, aangelegde tuinen Aanwezig waren 4 leden en de secretarisafwezig met kennisgeving de heer H. van Haselen, zonder ken nisgeving de heer S. J. van Duinen. De notulen der vergadering van 16 April worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn een aantal verslagen van Kamers van Koophandel en eenige afleveringen met verslagen en stati stieken. Voor kennisgeving wordt aange nomen een schrijven van den Mipister van Waterstaat, waarin mededeeling wordt gedaan van de benoeming van eene commissie van advies voor de spoorwegdienstregelingen. Verder is ingekomen het vierde jaarverslag van het Bureau voor Haudelsinlichtingen, dat zal worden rondgezonden by de leden. Van Burg. en Wethouders is d.d. 4 Mei jl. een schrijven ontvangen be treffende de goedgekeurde verordening voor beëedigde wegers en meters en met het verzoek een aanbeveling van drie personen by het Dag Bestuur der Gemeente te willen inzenden. Voorgedragen worden: Kr. van Doorn, W. van Doorn, G. Keeken en N. v. Dasselen. In de vorige vergadering was aan gehouden een adres van de Kamer van Koophandel te Roermond inzake de mynontginningen in Zuid-Limburg. De heer Sinnige vindt, dat die ontginning niets vooruit komt. De Staat is er wel mee begonnen, maar het zal nog jaren duren, eer er tot exploitatie wordt overgegaan. Thans willen particulieren zich er voor span nen en z.i. zal dan spoediger tot ont ginning worden overgaan. Spr. is er dan ook voor het adies te steunen. De heer Van Dam acht het een zuiver Limburgsche kwestie, waar over hij moeilijk kan oordeelen. Het heeft hem getroffen, dat op de ver gadering van de Vereenigde Kamers in Limburg geen woord over deze zaak is gesproken. Hjj is er niet voor het adres te steunen. De heer Sinnige betoogt, dat het goed is, dat naast staatsexploita tie ook particuliere exploitatie komt te staan. Hij kan zich niet voorstellen, dat, waar de Staat nu een en ander in handen heeft, de voorbereidende en fonteinen, allang zijn boschachtig karakter verloren had. Ilse vond het dadelijk goed om eerst een groote wandeling te maken en later in een restaurant te gaan eten. De zon scheen nog op de rossige stammen der boomen. Er hing een drukkende, heete lucht. Ilse schoof haar eleganten hoed ver na achteren ze liep achter Hilmar en zy baanden zich een weg dwars door de boomen heen. Haar lange japon bleef meer dan eens aan een boomstronk hangen, maar dat kon haar niet schelen. Zjj liep vroolijk te fluiten. Hy keek om. Zij kende dat onge duldige wenkbrauw gefrons, dien snel len, scherpen, onderzoekenden blik. Zy zweeg onmiddellijk, haar gefluit scheen hem te hinderen. Zy moest onwillekeurig aan den lang vervlogen tijd van haar huwelyksreis denken. Toen genoot hy van hetgeen hem nu hinderde. Als zij floot, kuste hy haar, „ondeugende straatjongen" zei hy toen. Maar nu.I" Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1