DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 125. DINSDAG 30 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Zomerdranken. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederiandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Bureau: BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5,60 - 1.— 1.40 - 0.05 Met het zomerweer komen ook de zomerdranken opnieuw onze aandacht vragen. Dat er op dit terrein sterk geknoeid wordt, is langzamerhand wel gebleken en wordt door de betrouw bare iabrikanten ook Diet ontkend. Vooral van sacharine, die immers zoo veel goedkooper en zooveel zoeter is, dan suiker, wordt een overvloedig ge bruik gemaakt. Scheikundigen en doc toren zijn het erover eens, dat het regelmatig gebruik van sacharine zeer nadeelig is, onder anderen voor de nie ren. Waarom nu, |zoo hebben waar schijnlijk velen zich afgevraagd, ge- 1 bruiken de fabrikanten de goedkoope J stof, terwijl er door de koffiehuisbou- ders toch waarlijk behoorlijke prijzen voor de limonades worden berekend? „Dat doet de concurrentie. Er zijn firma's", zoo is ons verteld, „die om clientèle te krijgen of hun omzet flink te vergrooten, het daartoe meest ge- i schikte middelverlaging van den prijs, hebben aangegrepen. Om dat te kunnen doen moesten de productiekosten ver laagd worden en ziedaar de sacharine, die haar intree in de fabricage deed. De prijzen waarvoor aan groote afne- mers, cafés en hotels, geleverd wordt, is van zeven cents verminderd tot 6, tot 5, ja tot 4'/j cent per fleschje. i Het zal iedereen wel eens opgeval len zijn, dat de kogelfieschjes limonade i voor zulk een verbazend verschillen- 1 den prijs in de café's worden verkocht. De kleinere berekenen een dubbeltje de middelsoort-cafés twintig centen, enkele van de groote hebben het tot een kwartje gebracht en in deftige buitengelegenheden, waar de winst van een maand of vier in 't heele jaar 1 komen moet, wordt den bezoeker kalm weg dertig cent gevraagd. Nogal ferme prijzen, zou men zoo zeggen, voor een -. artikel, dat uiterst gemakkelijk uitge- Naar het Duitsch, van HENRIETTE VON MEERHEIMB. 67) Hans Henning schijnt van een ander idee te zijn", zei Karola. Zij heeft hem behekst, kindje dat laat ik me niet uit mnn hoofd praten I" Ja, door middel van haarschoon- heid en haar zacht karakter I" zei het joDge meisje zachtjes. „Dat is - hare bekoring De oude Kröchert schudde zijn hoofd. „Die engelachtigheid kan my gestolen worden. Sedert Hilda er niet meer regeert is het eten er ook slecht. Koken kon die engel in elk geval niet." Maar waar zou zy dat moeten hebben leeren als hofdame? En zü doet er zooveel moeite voor, U bent onrechtvaardig, oom I" zei Hilda, die Sitta vaak prees zonder den ouden koppigen man te kunnen overtuigen. Trouwens, de verhouding tusschen geschonken wordt en niet bederft. Het lag dan ook voor de hand, dat de groote cafés bij den limonadefabri kant niet op een paar centen meer of minder zouden zien. Tot onze ver wondering hoorden we eveDwel, dat ook groote inrichtingen aan de goedkoopste qualiteit de voorkeur geven, zoodat zij derhalve nog een paar centen wil len uitwinnen op een artikel, waarop zij nog 250 procent zouden verdienen, wanneer zjj jzeven cents voor een fleschje betaalden. Nu ziet men den kring waarin de zaak ronddraaitCaféhouders, tuk op groote winst, dingen af wat ze kun nen fabrikanten hebben de keus hun niet te leveren of de mindere quali teit te leveren. Wat moet het publiek, dat daartus- schen staat, nu doen? Waarborgen verlangen van goede waar, daar het immers goed geld betaalt. Men moet ons waarborgen, dat de siropen waar uit deze limonades gemaakt worden, bereid zjjn uit zuivere vruchtensappen en kristalsuiker, dat de limonades niet aangezet zijn met kunstmatige aroma's en kleurstoffen, geen aardap pelstroop of saccharine bevatten en niet door toevoeging van zeephout- mengsels kunstmatig schuimen. Laat alle fabrikanten die niets liever wil len dan een zuivere en smakelijke limonade fabriceeren, die waarborgen geven, bijvoorbeeld door hun artikel te stellen onder controle van een flink chemisch bureaulaten zij een beroep doen op het publiek om in de koffie huizen hun fabrieksmerk tegvragen en geen ander te accepteeren. Zoo zullen [langzamerhand de koffiehuis houders wel genoodzaakt worden, hun overdreven karigheid, die den ver bruiker duur te staan komt, te laten varen en hem te geven wat hem rechtens toekomt: goede waar voor zijn goede geld. Daar kan de fabrikant die van goe- Sitta en Hilda werd nooit echt har telijk. In het bijzijn van Hans-Henning beheerschte Sitta zichzelfdan praatte en lachte zij en informeerde naar alles. Maar zoodra zij dacht, dat niemand op haar lette, dan merkte Hilda vaak een pijnlijke uitdrukking op haar gezicht op. Zij trof haar ook meer dan eens met een behuild ge zicht aan. Als aanleiding daartoe wendde zij dan een mislukt gerecht of een stuk goed, dat in de wasch bedorven was, voor. Zjj schrikte altijd heel erg als Hilda haar zag huilen en zij verzocht haar dan ook dringend om er niets van tegen Hans Henning te zeggen. Hjj zou het misschien prettiger vinden als hij wist waarom je huilt, dan kon hij je misschien helpen", antwoordde Hilda kalm. Zij sloeg hare schoonzuster onderzoekend gade, maar was toch niet voorbereid op die hevige onsteltenis die zich bij het hooren van die onschuldige woorden op Sitta's gezicht weerspiegelde. Toe, beloof me als het je belieft, dat je het hem niet zult zeggen", zei zij smeekende. ,Ik wil hem liever geen onrust aanjagen Hilda beloofde het haar, maar te gen haar zin. Het was haar alsof Sitta van dat oogenblik af aan nog veel voorzichtiger en gereserveerder egenover haar was en of het haar den wil is, geen bezwaar tegen heb ben. Integendeel: het moet hem aan genamer wezen, een goed artikel te leveren voor een behoorlijken prijs, dan te knoeien om toch maar in den prijs te concurreeren. Wij verbruikers moeten deze dingen toch niet gering achten. Als we een slechte jas koopen, welnu dan is die te eerder versleten; als we een paar zwakke schoenen koopen, welnu dan hebben we gauw nieuwe noodig. Verder nadeel komt er niet van. Maar wat we in onze maag krijgen, kan onze gezondheid benadeelen en onberekenbare gevolgen hebben. UIT DE FRANSCHE KAMER. Gisteren kwam in de Kamer in be handeling een wetsvoorstel tot het verleenen van een buitengewoon cre- diet van 400.000 frs. voor de reis van President Fallières Daar Dene marken, Rusland en Zweden. Vail- lant stelde in een amendement voor dit bedrag met 500 frs. te verminderen. Hij maakte een toespeling op de mogelijkheid van een Russische leening in Frankrijk, die het doel heeft het Fransche kapitaal te gebruiken om den strijd voor de politieke vrijheid bank roet te helpen. De voorzitter Brisson zeide, dat het een principe van Fran sche vergaderingen was, zich nooit met den binnenlandschen toestand van andere landen te bemoeien. Toen Vail- lant toch voortging, merkte Brisson op, dat de Kamer geen belang stelde in zjjn argumentatie over een toestand, die haar met aangaat. Vaillant ging door te midden .an het rumoer der Kamer, gesteund door Jaurès en zeide, dat de President de Republiek tegen zijn eigen wil naar Rusland gaat. Brisson protesteerde tegen deze woor den en dreigde den redenaar hem het woord te ontnemen. Pichon nam het woord en zeide. „Mijn eerste woord zal een energieke en verontwaardigde afkeuring van de redevoering van Vaillant zijn. Ons verbond met Rus land blijft de grondslag van onze een soort van verademing was toen zij hoorde dat Ilse om haar getele grafeerd had. Dacht zij, dat zij zich beter zou kuDnen overgeven aan hare sombere stemmingen als Hilda er niet was? Maar ondanks hare belofte, achtte zij het toch haar plicht Hans-Hen ning ten minste een paar wenken te geven. Gelukkig trof zy haar broer kort voor haar vertrek even alleen aan. Hij stond een oud geweer op te poetsen en zag er zoo zielsverge noegd uit, dat het haar speet, dat ze hem nu misschien uit die opgewekte stemming zou brengen. Hans Henning voordat ik wegga moet ik je wat zeggen," begon zij haastig. „Sitta bevalt mij niet 1" Hsds Henning liet het geweer dreunend tegen de tafel vallen. Wat wie bevalt je niet? Mjjn Sitta Nu nog mooier. Mij be valt zij uitstekend." Zoo bedoel ik het natuurlijk niet, dat kun je toch ook wel begrij pen. Ik vind, dat zij er erg zwak uitziet." Dat doet zij altijd en nu is zij misschien onder den indruk der hitte." Dat kan wel waar zjjn, zij is ook erg veranderlijk." Ik vind haar steeds gelijkmatig opgewekt van humeur." Als je er niet bent, huilt zij buitenlandsche politiek. Wij zijn van plan dat verbond te handhaven en zijn besloten het boven alle bezwaren uit door te voeren. De ontmoeting van Faillières met den Tsaar, die een con stitutioneel vorst is, komt op een bij zonder gelukkig uur. Ons verbond met de regeering van het Russische volk is van vreedzamen aard en bedreigt niemand." De raotie-Vaillant werd met 479 tegen 65 stemmen verworpen. Het voorstel werd met 489 tegen 62 stemmen aangenomen. PORTUGAL. Te Lissabon is Zondag weer een groote republikeinsche bijeenkomst gehouden, om verzet aan te teekenen tegen de voorschotten, die uit open bare middelen aan het Koningshuis verstrekt zijn. De volgende motie werd aange nomen „Het Lissabonsche volk verklaart, in openbare vergadering vereenigd, het beleid van de republikeinsche par lementsleden onvoorwaardelijk aan te hangen en juicht hun houding in de kamer warm toe. Het volk verlangt van het parlemeDt en van de over heid, dat de kwestie van de voorschot ten aan het koninklijke huis met strikte rechtvaardigheid voor de eer van de verantwoordelijke partijen en op een, de Datie waardige wijze geregeld zal worden. Het volk hoopt, dat de tegen woordige ineenstorting van de oude monarchale politieke groepen en van het monarchale stelsel een groot aan tal Portugeescbe burgers en republi keinen, bekwaam tot alle opofferingen voor de eer en de toekomst van het land, op den voorgrond zal brengen. De vergadering liep, hoewel zü van den vroegen ochtend af door de politie omsingeld was, in de beste orde af. ITALIË. Zondagnacht te 12 uur zou de politiepost voor de woning van Nasi worden opgeheven en hij is nu dus vry. De Tribuna heeft een berichtgever op den oud-minister afgezonden en deze vernam van hem, dat hy voor- loopig geen plan heeft aan politiek te gaan doen, maar zich zal gaan bezig houden met zyne verdediging en zyn rehabilitatie. vaak." Hy ging kalm voort met het oppoetsen van zyn geweer. Dat zyn voorbygaande stem mingen by een jonge vrouw, dat is heel natuurlyk," zei hij kortaf. „Dat kunt gij niet begrijpen, Hilda." Zyn gezicht straalde. Pas maar goed op haar 1" zei Hilda, terwyl ze haar handschoenen aantrok. Maak je maar niet ongerust, zusje 1 Ik zal goed waken over mijn kostbaarsten schat 1 Ga jy te Berlyn Ilse maar eens op haar plaats zetten. Het is mal dat zy niet liever hier komt 1" Daarvoor zal zy misschien hare redenen wel hebben I" Och wat redenen 1 Myn heer onze zwager doolt rond en laat zyn vrouw alleen in Berlyn zitten. Die heeft daar zeker ook zyne redenen voor. Ilse moest hem wat beter vasthouden." Ik zal je boodschap overbrengen. Ilse's antwoord zal wel hetzelfde zyn als hetgeen jy daareven geantwoord hebtHilda, dat kunt gy niet be grijpen I Dat moet men al heel vaak slikken als men evenals ik maar toeziet hoe anderen hun leven inrichten". „Heb je het my kwalyk geno men/ Hilda Deze strijd zal van juridischen en niet van politieken aard zijn. Ook wil hy gedenkschriften gaan schryven, maar voorloopig ontbreekt hem de tyd daartoe. Nasi zeide verder, dat gedeeltelyk ten gevolge van het met hem ge beurde, zijn land, Sicilië, onverdiend in een kwaden reuk is gekomen. Binnen eenige dagen, nadat-hy te Rome nog eenige familiezaken heeft geregeld, zal hij zich weder te Trapani te raidden zyner getrouwe kiezers bevinden. PERZIË. Te Teheran heerscht algemeen on rust, het volk komt tot wanhoop. Halt uitgehongerde en vooral altyd dorstige soldaten plunderen en begaan voortdurend allerlei gewelddaden. Generaal Liakhoff is meester van den toestand en heerscht als een onaf hankelijk onderkoning, zegt de Times. Allerlei geruchten, vooral leugens dié het prestige van Engeland moeten benadeelen, worden in zyn naamver- spreid. Zoo vertelde men bv., dat hy de Engelsche legatie zou laten bom bardeeren als vluchtelingen zich er in begaven. Algemeen neemt men aan, dat Liakhoff Dinsdag jl. hef gebruik van kanonnen bevorderde. Deze daad, gevoegd by het aan Liakhoff opgedragen commando, wordt als een schending van de Engelsch-Russ. over eenkomst beschouwd, te meer daar Rusland geacht wordt bekend te zyn met het optreden van Liakhoff. In de overeenkomst nl. wordt alleen gesproken van een Russisch officier, die zal optreden als instructeur, zon der eenig onafhankelyk commando. Men kan nog niet vaststellen, hoe ver de plundering zich heeft uitge strekt. Het paleis van Zill es Sultan is niet veel meer dan een ellendige puinhoop, dq daar aangerichte schade wordt alleen op 2.5U0.000 gulden geschat. Het aantal soldaten in het kamp van den Sjah neemt steeds toe. Men zegt, dat er 10.000 man zijn, waarover Emir Bihadur het bevel voert. Het aantal gevangenen wordt steeds groo- ter. Jihanoir, de hoofdredacteur van de Surisrafil, bleef „Leve de Grondwet, Weg met den verrader" roepen totdat „Wel neen en ik neem het Ilse ook niet kwalijk. Ik weet alleen maar van te voren wat jullie me zult ant woorden. Maar ga nu mee ik moet nog afscheid nemen van Sitta". Kröchert hing het geweer in de kast en ging met haar mee naar Sitta's kamer. De jonge vrouw zat aan het ven ster op het sierlyke rococo-tafeltje voor haar stond een groote mand met kapot waschgoed. Zij zat met haar hoofd in haar hand. De stofdoek waaraan zij had zitten stoppen, lag op haar schoot. Toen de deur open ging, richtte zij zich ontsteld op en nam haar werk weer ter hand. Ga je al weg, Hilda?" vroeg zy. Hans-Henning boog zich over haar stoel heen en nam haar haar werk af. „Je moet niet zooveel zitten pik ken, SittaWat is dat voor een ding Het is kapot huishoudgoed dat is hier al vrij oud. Ik heb niets mee ten huwelyk gebracht, niet eens nieuwe stofdoeken. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1