allerlei. Uit de Omgeving. Rechtzaken. ADVERTENTIEN. E. J. Ruitenberg Beurs van Amsterdam. 27s fiooo. en W. betreffende een adres inzake pe aanbestedingen van scbilderwer- k0d. De heer Salomons: Ik geloof dat B. en W. wat veel zijn afgegaan op de commissie van fabricage. Ik heb diezelfde besteding toegepast en altijd met het beste succes. De prijs wordt er billijker door en de besteder beeft meer zekerheid dat hij krijgt degene, die hij het liefst op het werk heeft. Ik geloof dat het in 't belang is voor den werkgever als het in onder- deelen gaat. De heer Kroes: Ik beD het ge heel en al oneens met den heer Salo mons. Alle omstandigheden wijzen er op dat indien we vandaag beginnen met de schilders, we moeten voort gaan met alle andere vakkeu. Ik kan verklaren, dat ik nog nooit een werk heb afgeleverd met succes, als dergelijke besteding was toegestaan De voorzitter: Ik geloof ook dat het een groote bron van ellende zal worden, als we op dat verzoek ingaan. De heer Ru ijs: Als ik den heer roes hoor, geloof ik wel, dat het het 'belang is van den architect om het voorstel van B. en W. aan te nemen, jnaar als ik den heer Salomons hoor, meen ik dat het het algemeen belang is om het verzoek toe te staan. De heer Salomons. Het ge beurt, dat een aannemer door een vorig werk verzwakt is, maar voor het oog nog soliede is. En dan lijden 'de onderaannemers, wanneer hij het .tweede krijgt, de nadeelen. De heer v. Duinen: Ik wil den raad aan de hand doen, dat de aan- nemer tegelijk, bij de inschrijving moet opgeven, wie de onderaannemers zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 3 stemmen tegen, die van de heeren v. Duinen, Ruijis en Salomons. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot het rooien en verkoopen van eenige boomen in het Plantsoen. Zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. betreffende machtiging tot het aangaan van eene tijdelijke geldleening van f50.000. Aangenomen worden achtereenvol" gens zonder hoofdelijke stemming Het voorstel van B. en W. tot af schrijving van den post voor onvoor ziene uitgaven, dienstjaar 1907. Het Voorstel van B. en W. tot be taling uit het artikel voor onvoorziene uitgaven, dienstjaar 1908, en worden vastgesteld van het oorspronkelijk kohier der Straatbelasting, dienst 1908 ad. f13750 en het eerste aanvullings kohier van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1908 ad. f 3777.25. Aangenomen wordt ook het voor stel tot het verleenen van afschrijving wegens vertrek en overlijden, in zake plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1907 en 1908. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Op de Varkensmarkt is een fraaie lantaarn met twee driepitsbooglampen, geplaatst. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht is geslaagd voor het Propaed Theol-examen de Heer B. ter Haar Romeny. 31 AUGUSTUS. De Oranjevereeniging staat ver baasd over de medewerking van heeren voor „Holland's Glorie" Reeds hebben zich bijna 20 heeren aangemeld. Kan men dan hier in Amersfoort niet een honderd man bijeenbrengen of is hot te bezwaarlijk om eenige weken den Maandagavond op te offeren Tenoren I is uw heldere stem ver stomd, nu de Koningin zal verjaren en gij, bassen, zit ge soms thuis te brommen De commissie voor de Koraalmuziek schaamt zich, niet omdat zij niet ge werkt heeft, maar omdat de Amers- foortsche mannen zoo weinig ijver toonenMoet dan alles hier misluk ken Komt alsnog Maandagavond 8 uur allen op de repetitie in de Muziek school, alleen door samenwerking kan iets tot stand komen De vergadering ter bespreking voor het onderwerpOnderwijs aan zwakzinnigen, zal Zaterdag 11 Juli in de Arend worden gehouden. De brandweer houdt dezer dagen oefeningen. Vorig week probeerden de Vrij willigen 'het materiaal, gistei en- avond was bet de beurt aan Spuit No. 1. De oefening werd gehouden aan 't eind van de Hendrik van Vianden- straat en werd bijgewoond door den opperbrandmeester, den onderhrand- meester en commandeurs der verschil lende spuiten. De spuit ontving het water uit de waterleiding, waardoor reeds zonder pompen een vry groote hoogte werd bereikt. Door het pompen nam de kracht der straal nog aanmerkelijk toe, zoodat deze proefneming duidelijk be wees, dat vooral bij hooge huizen, het aanbeveling zal verdienen, bet water niet uit de grachten op te pompen, maar de waterleiding door de spuit te leiden. Gisterenavond gaf de Amersfoort- sche Muziekvereeniging een concert in het Plantsoen. Dank zij het optreden der politie, die ieder aanmaande gedurende de uit voering kalm te blijven staan, was het er zeer rustig en was de muziek ook veel beter te hooren. Een woord van lof komt zeker aan onze politie toe, die een lastige taak had, nu het ver plicht stil staan nog zoo weinig be kend waseen volgend maal zal het ongetwijfeld, ook zonder tallooze waar schuwingen der agenten, beter gaan. De muzikanten hadden blykbaareen drooge keel, want voor de pauze waren er reeds die benoefte aan bier hadden. 'tZou zeker met verkeerd zyu, als de heeren tot de pauze konden wachten, hot staat zoo vreemd tijdens een uit voering, de medewerkenden iets te zien gebruiken. Zondag jl. heeft H. V. C. met een tiental spelers op het Velox-con- cours gespeeld. Onder 75 graden warmte bond zij den strjjd aan tegen het zeer voltal lige U. V. V. II; gespeeld werd van 12 1. Wij vermeldden in ons blad van Zaterdag dat zij moest uitkomen tegen T. O. G. uit Amsterdam van 2 3. Dit was echter een abuis van de Regelings-Commissie zelf. Zeer kranig werd er voor half-time door H. V. C. gewerkt en het wist daardoor het leder flink op U. V. V.'s speelhelft te houden. Evenwel kon H. V. C. maar één goal maken tegen U. V. V. drie. Na rust wist U. V. V. nog eenmaal den keeper te verschalken en zoo eindigde deze wedstrijd in een 4—1 overwin ning voor U. V. V. H. V. C. had met veel pech te kampen. Aan £het politie bureau is ge deponeerd een boek in prachtband, dat op den openbaren weg is gevonden. BARNEVELD. Id den nacht van Zaterdag op Zondag is het 14-jarige dochtertje van den plopgbaas Van den Brink alhier, waarschijnlijk door het omvallen van een lampje, in brand geraakt. Voor men het ongeval bemerkte, had het meisje reeds zulke brandwonden bekomen, dat zij het leven er wel niet zal afbreDgen. Zoo spoedig mogelijk is zij naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Aan de Universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op Stellingen, de heer J. H. van Nagell, geb. te Barneveld. BAARN. Onder zeer veel blijken van belangstelling herdacht Maandag j.l. de heer dr. A. J. A. Thomas, genees heer te Baarn, lid van het Hoofdbe stuur der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, den dag, waarop hij 25 jaren geleden promoveerde in de geneeskunde. De jubilaris ontviDg ter gelegenheid van dezen dag vele ge schenken, waaronder van zijne patiën ten een zeer fraaie mahoniehouten boekenkast, gemaakt naar een ontwerp van den architect interieur N. P. de Koo, aan welk geschenk was toege voegd een album, bevattende de Damen der schenkers. In den middag kwamen autoriteiten, vele vrienden en patiënten der jubilaris complimenteeren. De heer Thomas mocht bovendien tal vaD bloemstukken en schriftelijke geluk- wenschen ontvangen, terwjjldeplaatse lijke muziekvereeniging „Cresendo" hem en zijne familie 's avonds eene serenade bracht. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak op het requisitoir van den procureur-generaal tot ontslag van mr. Jacob Mauritz van Halmael uit zijn ambt van kantonrechter te Eist wegens ongeschiktheid tot het waarnemen van zijn ambt door ouderdom. Na den 68-jarigen kantonrechter en een zestal getuigen in Raadkamer te hebben gehoord, kwam de Hooge Raad tot de slotsom dat door het gehouden getuigenverhoor van ziekelijke aandoe ning na het jaar 1906 en bepaaldelijk van ouderdomsziekte die den kanton rechter ongeschikt zou maken voor het waarnemen van zijn ambt, niet is gebleken, weshalve de Hooge Raad verklaarde dat er geen grond bestaat om hem uit zijn ambt te ontslaan. Verdacht? Gisterenmiddag te twaalf uur deed zekere K. bij de politie te Rotterdam aangifte, dat hij Zondagavond te elf uur op een eenzame plek aan de Kralingschen plas met zijn meisje, O. genaamd, in het water geraakt was Hy had zich gered, maar het meisje verdronk. De politie ging dadelijk dreggen en een uur later haalde zij het lijk op. K. is voorioopig gear resteerd het lijk wordt gerechtelijk geschouwd. Ontsporing. Door het niet aansluiten van een wissel had gister middag aan het station te Arnhem een ontsporing plaats. Van een binnen komenden trein liepen de locomotief en de bagagewagen op het tweede, inplaats van op het derde spoor. Het volgende rijtuig ontspoorde en kwam dwars over de ljjn te staan, terwijl het overige treingedeelte het goede spoor volgde. De storing in het ver keer was spoedig opgeheven de schade van het materieel is gering. Potgieter en scheeve hakken. Van iemand, die zich Pot gieter nog goed van de Beurs herin nerde, en ook daarbuiten wel met hem in aanraking was gekomen, de volgende anecdote „Ik wandelde eens door de Kalver- straat op weg naar de Beurs, toen ik op den rug werd getikt. Het was Pot gieter, die achter me liep. Zeg eens I" zei hy, „je loopt de hakken van je schoenen scheef. Weet je dat wel Ik antwoordde met een grapje „Dat is de schuld van myn schoen maker I" Maar Potgieter zei ernstig en vol strekt niet schertsend „Neen, vriend, niet de schuld van je schoenmaker, maar van je zelf. Een mensch moet zyn voeten flink en recht neerzetten, dan loopt hjj nooit op scheeve hakken Is dat niet de man, die in zoo menig van zijn geschriften en kritieken te velde trok tegen den Jan Saliegeest van ons volk Recht op I En de voeten flink neer gezet I Dan loopen we geen van allen op scheeve hakken (Handelsblad). Kaasvergitiging. Uit Meppel wordt aan Zw. Crt. gemeld De vorige week hebben zich te Ruinen verschillende gevallen van vergiftiging voorgedaan. Daar de geneesheer ver moedde, dat het gebruik v n kaas hiervan de oorzaak was, werd een deel er van gezonden naar de gezondheids commissie alhier, waar bleek dat een giftig bestanddeel, bet zoogenaamde kaasgift, duidelijk aantoonbaar was. Van de kinderen waren er twee ern stig ziek, doch zijn thans weer her steld. De komijnekaas moet een on aangename lucht hebben gehad en een hoog watergehalte. Daar de verkooper te Hoogeveen verblijf houdt, werd de gezondheidscommissie aldaar eveneens met het feit in kennis gesteld. Een avontuurlijk plan. Een drietal jongelieden, de photografen C. R. Goedeljee en F. T. F. Lohmann en de kunstschilder Th. W. E. Lohmann te Leiden hebben het plan gevormd met een woonwagen getrokken door een muildier een avontuurlijke reis door een deel van Nederland, België, en Frankrijk te doen. Hun woonwagen, die zich door fraaien bouw en doelmatige inrichting onder scheidt van het gewone type en be halve een keuken en slaapstede ook een atelier en een donkere kamer bevat, draagt naar de Noorsche mythologie den naam van Medgard. In het buiten land denken zy uit te komen in het costuum van Volendammer visschers. Het doel is aardige kiekjes en interi eurs te maken en deze in de plaatsen, die worden aangedaan, aan den man te brengen, om van de opbrengst te leven. De heeren zijn vegetariërs en houden van een natuurleefwyze. Daarvoor willen zy ook propaganda maken door den verkoop van brochures en ge schriften. Spoorwegongeluk. By Baroda in Bombay zijn een expres-en een goederentrein op elkaar gereden. Er ontstond brand een groot aaDtal personen kwam om het leven. Laatste Berichten. TWEEDE KAMER. De Tweede kamer heeft heden het wetsontwerp tot wijziging der motoren en rij wiel wet, waarbij o.a. aan Gemeentebesturen de bevoegdheid wordt gegeven de maximum snelheid van automobielen in de bebouwde kom men te beperken tot tien kilometer per uur, aangenomen met 44 tegeD 29 stemmen. ZANDBERGEN. De vergadering van Zandbergen heden te Amsterdam gehouden werd geleid door den secretaris mr. Lie- taart Peerbolte, bij afwezigheid van den voorzitter dr. Adriani. De Voorzitter herinnerde er aan, dat door de twee partijen, die in den vorigen vergadering tegenover elkan der stonden, ieder het verzoek was gedaan, een buitengewone leden vergadering uit te schrijven reden waarom hetbestuur beslootnogeenmaal voor de leden te verschijnen. Hy hoopt, dat deze vergadering een za- kelyk en snel verloop zal hebben. Na voorlezing der notulen wordt aan de orde gesteld het Ie punt der agende bestuursverkiezing. Mr. Joosting uit Assen hield een verzoemngs-gezinde rede. Het belang van „Zandbergen" moet voorop staan, en daarom moet een geheel nieuw bestuur worden gekozen, opdat niet gesproken kunne worden van de over winning van de eene of de andere fractie. Ds. Hooykaas wil zich geen party stellen. Maar men is ter vergadering gekomen om een oplossing te krijgen, en die krygt men niet door een nieuwe bestuursverkiezing Spr. is niet over tuigd, dat de tegenwoordige directeur de rechte man op de rechte plaats is. Maar de vergadering mag op de enkele betuiging van dit bestuur, dat hij voor zijn werk nietdeugt, den directeur niet laten wegdryven. Onder dit be stuur is, naar eigen verklaringen, de toestand van „Zandbergen" achteruit gegaan. Hij vindt de tegenwoordige bestuurders niet de geschikte men- schen om de zaak op te haleu, en voelt veel voor het voorstel Joosting. De heer Hooykaas haalt ten bewijze van zijn beweren aan, dat moeder Terpstra weer ontslagen is. De voorzitter zegt dat dit. buiten de orde is. De heer Hooykaas beroept zifch op de vergadering, of hy de daden van het bestuur mag bespreken of niet. De voorzitter laat bij zitten en op staan de vergadering beslissen of ze zich met de opvatting van ds. Hooy kaas of met zijn leiding kan veree nigen. Het grootste deel der vergadering schaart zich aan de zijde van den voorzitter; ds. Hooykaas ziet daarop verder van het woord af. De heer Stoel leest een betoog voor, van gelijke strekking als dat van mr. Joosting. Nadat nog enkele vragen zijn gedaan wordt tot stemming overgegaan. Tot voorzitter wordt herkozen, dr. A. J. Adriani met 121 stemmen, tegen 74 op Mr. N. G. Pierson. Als bestuursle len worden gekozen mej. Bouricius met 123, Prof. Ken- ninck met 123, mevr. Meursing Kirch- ner met 121, Ds. Pare met 122, mr. Lietaart Peerbolte met 120, de heer Steggerda met 120, mevr. Reygers- berg Versluys met 122, Dr. Reyndera met 121, Ds. Loman 120 en mr. Fokker 120 stemmen. De statutenwijziging met enkele veranderingen werden met verplette rende meerderheid aangenomen. De heer Woudstra legde de ver klaring af, dat als er een Bestunr gekozen werd waarmee hij niet kan samenwerken, hij terwille van Zand bergen zyn ontslag zal nemen. Burgerlijke Stand van 30 Juni 1908. GEBOREN Abraham Antoon z. v. Peter Arnold Scharwachter en Ida Cornelia Bijland. OVERLEDEN: Hubrecht Johannes Fremouw, oud 8 maanden. TIMMEK.ÏÏIA.ÏT en MAKELAAR WEVER INGEL 11. 30 JUNI. Opgave van de Firma Laaiaison Bouwer Co. Holl. schuld iets flauwer. Buitenl. schuld vast voor Russen en Domingo daarentegen flauw voor Peru. Cultuurw. zonder affaire. Mijnen vast voor Simau. Gr. Cobar zonder handel iets lager. Petr. vast voor Koninklijk. Tabak waarde flauw zonder handel. Amerik. stil maar vast wordt het slot. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. Honsarijx. Obi. 1892/1904 Italië. Obi. 1862—814 Oostenrijk. Obi. Jan.—Juli Mei—Nov. Portugal. Obi. Ie Serie 3e 3 f 1000. 3 f 1000. 4 Kr. 2000. Ls. 100>°°/m. 4 Kr. 2000. 4 Kr. 2000. 3 100. 3 Frs. 500. Vorig koers 90* 89* 75A 63* 30 Juni 89 75 93** 97* 64A 60* Rusland. 1884 Goud 5 G.R Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obl. 1902 4 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Fundiug Loan Obl. 1903 1901/2 Rees. Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 frs. 500/2500 4 100 5 £100 5 £100 £100 Industrieels en Finantiee» Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 10Ü0 Kon. Petrol. Mij. aand. f 100b Sumatra Palembang aand. f 50U Schib. Petrol, c aand. £100 Great Cobar aand. £100 Am.|Car en Found, aand. dll. 1000 Un. St. Steel corp. dll. 1000 88* 81* 84* 80* 80 SO* 80-rV 58 58* 164* 299 304* 10S| 109* 89* 88* 34A 34 37** 38* Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer.Stv. My. aand. f500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f500 St. Mij.Nederl. aand. f 500/1000 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 47, 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Seuembab aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4 Conv. 1000 Chic. Rock 1st. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 Kansas City Obl. aand. 3 dll. 1000 69* 70 Missouri aand. dll. 1000 27* 27*| 120 119* id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 82 3-TV 139* Rock Island aand. dll. 1000 16* 16** 114* 115 South rail dll. 1000 16* 17A 134 South Pac dll. 1000 85A 86** Union Pac 146 146** 74 7* id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 S9* 89* 20* 21 Wabash gew. aand. i'A 11* 67* 67* pref. 23* 23* Prolongatie-rente 4* 4 h 4* 629 630 Koersen van New-York. 104i 104 A 408* 245 Van Heden. 409* 246 FONDSEN. Slot van gisteren Openiugsk van heden. 384 Atchison Topeka 82* 81* Rock Island Common 15* 16 90 19* 19* Miss. Kan. Texas 27* 40* 96* 96 New-York-Ontario 80* Norfolk Western 67* 81* Southern Pacific 87* 88 90 Southern Railway 17 17* 61* 62 Union Pacific 145* 145| 25* 25A U. S. Steel Common. 38 38* 19** 19* Kansas Cy South 23 23* 23** do. do. Pref. 54* 54* 55^ Stemming prijsh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3