DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 129. ZATERDAG 4 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Kinderèn en Alcohol. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. Cr. RIJKENS. Ab onnement sprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntiên Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten liet Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. De Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft een poging ge daan ter bevordering van de alkohol- vrije opvoeding van het kind. Aan gemeente- en schoolbesturen zijn, met medewerking van alle Onder- wjjzersvereenigingen, niet minder dan twaalf in getal, circulaires verzonden, waarin aan deze besturen wordt ver zocht, hun invloed te gebruiken, opdat alle alcohol van het kind verre zal worden gehouden. 1 Het spreekt vanzelf, dat de school- :i besturen gemakkelijk te bereiken 2 waren, de ouders zijn dat evenwel oi niet, en daarom is aan de gemeente- besturen een model-kaart toegezonden, i die aan de ouders uitgereikt kan wor den bjj de geboorte van een kind of bij de plaatsing op de school. De gemeentebesturen moeten dan voor de kosten een kleine vergoeding geven, namelijk vijftig cents per honderd. Op die kaarten staat het volgende te lezen: Het bezit van kinderen is een groote heerlijkheid, doch het legt eene zware verantwoordelijkheid op uw schouders tegenover uw kind, tegenover de maat schappij. Gij hebt er voor te zorgen, dat, voor zooverre zulks in uwe macht ligt, uw kinderen kunnen opgroeien tot krachtige en flinke mannen en vrouwen, die later sterk zullen staan tegenover velerlei verleidingen, die hen bedreigen. Wilt ge, dat in hooge mate bevor deren, geeft dan uw kind nooit een druppel sterken drank, likeur bier of wijn! Ook niet bij huiselijke feesten - of bij bijzondere gelegenheden, niet in gezonde dagen, en bij ziekte alleen op uitdrukkelijk voorschrift van een arts. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 71) Eans-Henning verzocht haar drin gend om een paar dagen bij hen te komen, want de juffrouw was ziek en Sitta moest zich in haar toestand zeer sparen hij moest eindelijk zijn t tot nu toe uitgestelde jachtpartij ge- i ven en wist geen raad, omdat hij oom Heinrich niet om hulp wilde vragen. Hilda zuchtte. Zjj vreesde, dat zij niet zoo gauw weer weg zou kunnen komen als zij eenmaal op Heinrichs- hagen was. Zij dacht aan de avonden als Meringer hen voorlas hij zou den volgenden avond komen en dan was zjj weg! Maar zij be- sloot eindelijk toch om onmiddellyk te vertrekken. Het was maar een korte reis; over drie uur kon zij er zijn. Zij schaamde zich over haar gevoel van bittere teleurstelling en veegde hare oogen af, voordat zjj naar Ilse De geneeskundigen zijn het erover eens, dat deze dranken voor kinderen niet deugen. Zij bedreigen ernstig hun gezond heid Zij verminderen den eetlust en be- nadeelen de gezonde spijsvertering; Zij schaden de lichamelijke en gees telijke ontwikkeling; Zjj roepen prikkelbaarheid en zenuw achtigheid te voorschijn Zij verzwakken het weerstandsver mogen tegenover allerlei ziekten. Bovendien maken zij uw kind ruw en meer vatbaar voor slechte invloe den, terwijl zij oorzaak zijn van ach terlijkheid bij het leeren. Hebt gij uw kind lief, geeft het dan nooit sterken drank, likeur, bier of wijn." De stap van den Bond is te merk waardiger, omdat hij geen vereeniging is van afschaffers, maar een matig heidsgenootschap. Want terwijl er wel verschil van meening bestaat over het matig alcoholgebruik door volwasse nen, zijn nu voorstanders van matig heid en afschaffers het er over eens, dat alcoholgebruik voor kinderen in elk geval noodlottig is. Daaruit volgt dan, dat ook het minste en geringste alcoholgebruik bij de jeugd moet wor den tegengegaan. In het boek van Don en van der Woude worden merkwaardige dingen meegedeeld over de resultaten van wetenschappelijke onderzoekingen op dit punt. Bij 27 kinderen, die een lichaamslengte hadden ver beneden het gemiddelde, kon professor Demme, de directeur van het Gemeente Kinder ziekenhuis te Bern, in 19 gevallen constateeren, dat reeds zeer vroegtijdig een regelmatig gebruik van ruime hoe veelheid alcohol was gebruik gemaakt. In 3 dier gevallen zag hij den lengtegroei door onthouding weer normaal worden. En als men nu zeggen mocht, ja ging. Ik kom terug zoodra ik maar, kan, Use I" zei zij. Ilse scheen geheel op te gaan in haar boek. Alles wat haar zuster tegen haar zei, drong maar half tot haar door. „Als ze je noodig hebben, moet je natuurlijk gaan 1" zei zij verdrietig. .Maar laat hen gerust nog maar wat wachten Hilda moest glimlachen. Iets der gelijks had Hans-Henning ook gezegd toen Ilse haar vroeg om te komen. Zij wilde niet, dat Ilse haar naar den trein zou brengen. Zjj liet ook haar grooten koffer als .onderpand" achter en nam voor die paar dagen alleen haar reistasch mee. Ilse merkte dien dag niet veel van. de afwezigheid van hare zuster. Zij las onophoudelijk in Hilmar's boek. Al lezende, beet z(j zich nu en dan eens op hare lippen haar hart klopte luid en haar gezicht was nu eens bleek en dan weer rood. Zij was blij dat er niemand bij was om hare aandoeningen op haar gezicht te lezen. Een paar uur daarna lag het boek uitgelezen op haar schoot. Haar hoofd lag achterover tegen de leuning van haar stoel, hare oogen waren half gesloten, hare lippen vast op elkaar gedrukt. Er werd gebeld. Het kamermeisje sprak even met den een of anderen wel, maar wie geeft er nu ook aan kinderen regelmatig veel alcohol dan ligt het antwoord in deze tweede ervaring van denzelfden onderzoeker, dat kinderen, die gewend waren zelfs kleine hoeveelheden alcohol te ge bruiken, vaker ziek werden dan zij, die daaraan niet gewoon waren. En Dr. Frick bevond in eene epidemie van diphtheritis, dat de sterfgevallen in hoofdzaak voorkwamen bij kinderem die regelmatig alcoholische dranken gebruikten. Dezelfde professor Demme vertelt van een vader, die een wijnproef nam op zijn kinderen. Een tijdlang gaf hij hun bij den maaltijd tweemaal daags een derde tot een halt glas lichten landwijn; heel weinig dus en dat nog wel met water vermengd. Toen dit een maand geduurd had, volgde een even lange periode van onthouding; toen weer een van ge bruik enz. De proef duurde anderhalf jaar. De jongens waren in hun alcohol periode veel matter en slaperiger en niet zoo geschikt tot werken als in den onthoudingstijd. Hun slaap was onrustiger, telkens afgebroken en ver kwikte hen dus minder. CJit eigen beweging verzochten twee der knapen nu hun vader, de wijnproef te staken. Daargelaten, dat weinig vaders tot zulk een proef den moed zouden heb ben, zijn deze meededeelingen zeker merkwaardig. Wat de onderwijzers in de school over drankgebruik hebben opgemerkt, mag ook wel eens in herinnering gebracht worden. In het jaarboekje van de Nederl. Onderwjjzers-propa- gandaclub wordt vermeld, dat toen een onderwijzer een andere klasse kreeg, hem een van de kinderen als een bijzonder slecht rekenaar werd aangewezen. Het bleek dat de jongen iederen dag een paar glazen bier dronk en bovendien de staartjes uit de gla- bezoeker. Ilse hoorde alles als in een droom. Eerst toen de deur openging en Meringer op den drempel stond, keek zij op. De meid was zoo aan zijne visites gewend, dat zij hem on aangediend naar binnen liet gaan. Meringer zag het boek op haar schoot liggen en zuchtte. Hij kwam dus toch te laat! Hij had gehoopt Hilda alleen te kunnen spreken en haar over te halen Ilse het boek af te nemen. Toen hij hoorde, dat Hilda op eens vertrokken was, wilde hjj Ilse op de een of andere manier overrompelen, om te verhinderen, dat zij het boek geheel onvoorbereid las. Tevergeefs, zij moest het al gelezen hebben. Al had hij het boek niet op haar schoot zien liggen, dan zou hij het nog aan de uitdrukking van haar gezicht gezien hebben I Het is erg onbescheiden van me, dat ik vandaag al weer terug kom, mevrouw ik wou u alleen maar om een boek uit Hilmar's kast vragen. Ik heb het noodig voor mijn werk," jokte hij haastig. Ilse sloeg hare oogen op en keek hem vol in zijn gezicht. „Dat is niet waar," zei zjj kalm. „U kwam alleen eens kijken of ik die kunstenaars geschiedenis al gelezen had." Hij keerde zijn hoofd om. ,Hoe zou ik daartoe komen ik ken het boek niet eens." zen van de gasten in zijns vaders bierhuis. Op verzoek van den onder wijzer hield de jongen daarmee op en toen de vroegere onderwijzer de klasse twee maanden later weer eens onder zijn leiding kreeg, was hij verbaasd over de goede antwoorden, die de jongen toen gaf. Er is dunkt ons, nog een andere reden, waarom ouders goed zullen doen met hun kinderen geen alcohol te geven. Het is deze, dat in onzen drukken, gejaagden en jagenden tijd vereenvoudiging van gewoonten zoo nuttig is. Niet ten onrechte is gezegd, dat de rijkste mensch die is, welke de minste behoeften heeft. Wie zijn kinderen leert op vaste uren alcohol te gebruiken, zal zien dat zij, volwassen geworden, die ge woonte niet meer zullen kunnen vaarwel zeggen. Maar wie hun de overtuiging bijbrengt, dat alcohol, hij moge dan een genotmiddel zijn, voor hun geluk volstrekt niet noodig is, geeft hun een verweermiddel tegen de verleiding mee. De Volksbond verdient werkelijk steun bij deze nieuwe poging. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft zich de weelde veroorloofd van een demonstra tie tegen Duitschland. De regeering heeft aan de Société d' Etudes de 1' Ouenza het recht ge geven om de naar het schijnt rijke ertslagen van den Dsjebel(berg) Ouenza in het Algiersche departement Con- stantine te ontginnen. De maatschappij moet daarvoor jaarlijks een millioen francs aan het bestuur der provincie Algiers betalen, op hare kosten een spoorweg aanleggen van Ouenza naar de haven Bona, behalve goederen ook personen vervoeren, den spoorweg laten aanleggen door Franschen en eenen raad van administratie over zich gesteld zien, die uitsluitend uit U bedoelt het goed met uw leugen, maar ik geloof u niet. Ik weet, dat u het boek gelezen hebt en daarom wilde u mij verhinderen het te doen." Ik ken het nog niet," hield hij koppig vol. Kent u het werkelijk niet Zjj lachte schel. Haar lach kloDk leeljjk het deed hem pijn. „Dan zal ik u de geschiedenis vertellen zoo goed als ik kan." Hij hief afwerend zijn hand op. „Doe u zelf en mij dan niet aan." Waarom niet Als mijn man zoo iets schrijft, kan ik het ook wel vertellen! Dat boek wordt niet alleen gelezen door zijne goede vriendeD, maar ook door zijne vijanden ieder een leest het, iedereen die er vijf mark voor over heeft, kan het zwart op wit gedrukt zien staan. Hilmar Bodenhausen heeft een vrouw die hem foltert met hare liefde, die hem naloopt, die zich voor hem in bet stof werpt Schei uit, mevrouw, ik wil ik mag zoo iets niet aanhooren. Hij kon het bleeke, vertrokken ge zicht met de wijdgeopende oogen niet aankijken. Hij bedekte zijn gezicht met zijne hand. U schaamt u voor mij en mijn man, den man dien ik heb liefgehad, ja aangebeden ik moet dat toegeven Franschen bestaat. Men zou zeggen, dat deze voorwaarden zeer ten gunste van de Franschen zijn en dat de maatschappij zeer toeschietelijk is ge weest. De commissie van onderzoek uit de Fransche Kamer, die natuurlijk de concessie moest bekrachtigen, vond dat ook en zij beval de aanneming aan van het regeeringsvoorstêl tot be krachtiging. Maar de socialisten waren er tegen. Waarom? Uit pure vader landsliefde. De maatschappij is een gemengd gezelschap. Tot de aan deelhouders behooren niet alleen Franschen, Belgen en Engelschen, maar ook Duitschers en onder de Duitschers bevindt zich de firma Krupp. De Franschen kennen Krupp. Zijne kanonnen hebben bijgedragen tot hunne nederlaag. Dat kan de firma Krupp niet helpen. Zij fabriceert nu eenmaal kanonnen en doet dat zoo goed mogelijk. Zij fabriceert ook nóg wel andere en meer vredelievende zaken. Maar de socialisten dachten slechts aan de kanonnen van Krupp en verklaarden zich tegen de con cessie aan eene maatschappij, waaraan de naam van Krupp verbonden was. Men zou met Fransche ertsen het metaal vormen, waaruit kanonnen werden gemaakt die misschien eens dienst zouden doen tegenover Fransche troepenDat denkbeeld konden zij niet verkroppen. En nu gebeurde het dat de meerderheid der Kamer de vaderlandslievende socialisten onder steunde. De rapporteur der commissie van onderzoek kon zeggen wat hij wilde, niets baatte. En de regeering de regeering; zeide niets. Zjj durfde het blijkbaar niet opnemen voor eene zaak, waaraan Duitschers deelnamen. Het ontwerp tot goedkeuring der concessie werd niet verworpen, maar voor onbepaalden tijd verdaagd, wat met eené min of meer eervolle be grafenis gelijkstaat. BELGIË. Een delegatie uit Ostende heeft zich tot de Kamer gewend om de afgevaardigden der verschillende groe pen te vragen de behartiging der belangen van Ostende ter harte te nemen, daar de stad zich benadeeld acht door de toepassing van de wet op het spel en door de sluiting, van- ofschoon ik er nu niet graag meer aan denk die schreeuwt het luide uit dat hij zoo geleden heeft onder mijne opdringerige liefde Meringer liet zijne handen zinken. „Luister naar mijzei bij beslist. „U moet naar mij luisterenIk geef toe dat ik mij ook om uwentwil door dat boek gekreukt voel maar zoo wanhopig als u die zaak opneemt is zij toch niet. Hilmar is een kunste naar en een bijzonder licht geraakte kunstenaarsnatuur. In dien tijd van het ontstaan van zijn werk waren zijne zenuwen ditmaal zeer ziekhij zag alles scheef en vertrokken. Hij leed heel erg onder zijn berouw dat hij zichzelf niet voldoende kan be- heerschen en dat hjj u pijn heeft gedaan. Uit dat berouw ontstond een lichte mate van verbittering tegen u dat is niet edel, maar wel men- schelijk. Hij sleepte dat verdriet, die kwelling met zich hij wilde er zich van bevrijden in een werk. Dit boek is daarvan het resultaathet is een kunstwerk wat den vorm enden gedachten-rijkdom betreft. Maar de stof of het onderwerp is een ziekte uiting, is onnatuurlijk in hooge mate. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1