DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 130. MAANDAG 6 JULI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. (BUITENLAND». FEUILLETON. De Familie Von Kröchert, BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. FRANKRIJK. Vrijdag werd in de Kamer het wets ontwerp op de afschaffing der doodstraf behandeld. Joseph Reinach hield een rede ten gunste van die wet en wees daarbij op het gevaar, dat bij toepassing van de doodstraf een rechterlijke dwa ling niet meer te herstellen is. Het groot aantal moorden schreef hij toe aan het toenemende alcoholisme en aan de ongezonde publiciteit, die door een zeker soort bladen aan die wan daden wordt gegeven. Nadat nog een aantal sprekers zich voor opheffing en voor de bevoegdheid van de rechtbank om Jin de plaats van de doodstraf levenslange gevangenis op te leggen hadden verklaard, werd de verdere behandeling verdaagd tot Woensdag. De politie heeft de hand gelegd op de vermoedelijke moordenaars van de juweelenhandelaarster Sauvezon. Zij zjjn met z'n drieën geweest, d1. Wolft', 25 jaar oud, Nederlandsch onderdaan, makelaar in diamanten, Dujeu Gaston, '27 jaar oud, en Didelot Georges, gezegd Girard Roland, 28 jaar oud. Wolft heeft volledig bekend; hij zegt echter slechts de heler te zijn en de gestolen kostbaarheden voor 157 frs. van Didelot en Dujeu gekocht te hebben. Deze twee verdachten ontken nen echter bij de misdaad betrokken te zijn geweest. ZWEDEN. Er dreigt een verbitterde sociale strijd in Zweden. Door het geheele land is het conflict tusschen werk gevers en werknemers zoo tot het uiterste gedreven, dat een algemeene uitsluiting voor onvermijdelijk wordt aangezien. Op de uitsluing zou dan natuurlijk een algemeene staking vol gen. Men vreest ook, dat de beambten en arbeiders aan de spoorwegen aan de algemeene staking zullen deel nemen. In verband met deze toekomstige gebeurtenissen heerscht groote ontstel tenis over een gisteren 'ontdekten Naar het Duitsch, van HENRIETTE VON MEERHEIMB. 72) Dat is mijne meening en die zal zoo blijven al wordt het ook nog zoo geprezen door het publiek en de pers. Maar het zal ook het begin zijner genezing zijn, mevrouwde zaak is voor hem met dit boek afgedaan." - En voor mij Welke houding moet ik aannemen. U zult over die bittere stemming heen komen," antwoordde hij ernstig. „Ik stel u te hoog om dat niet te ge- looven. En het moet ook." Nooit nooit 1 U weet niet wat daar door het slijk gehaald is?" Dat boek is geen beschrijving van u en uwe liefde. Die heeft Hilmar nooit goed begrepen. Is u dat niet duidelijk Zoo oordeelt u er over. Maar die anderen al die duizenden die dat boek zullen lezen." Wat kan het ons schelen wat ons onbekende menschen denken diefstal van veertig pond dynamiet, dat in de handen van door geweten- looze opruiers opgestookte werklieden, niet te overziene gevaren kan aan richten. Tot nog toe is van de dieven geen spoor ontdekt. RUSLAND. De Doema nam eergisteren een door den Minister van Binnenlandsche Zaken voorgesteld wetsontwerp be treffende de inrichting der crimineele politie aan. Terwjjl het gemiddeld aantal in Rusland voltrokken doodvonnissen van 1842 tot 1904 15 per jaar be droeg, werden van Augustus 1906 tot Februari 1907 950 menschen geëxecuteerd. Gedurende het geheele jaar 1906 hadden er 1642 executies plaats. In 1907 werden 1692 personen ter dood veroordeeld, van wie 748 werden geëxecuteerd. De cijfers voor het loopende jaar zijn ongeveer het zelfde. Vrijdagavond nog kondigden de bladen 11 terdoodveroordeelingen en executies aan. MAROKKO. Abd el Azis heeft reeds voor ge- ruimen tijd zijn kamp te Rabat willen opbreken en zich naar Casablanca be geven, maar de gebeurtenissen te Fez hebben dien aftocht vertraagd. Nu echter de troepen van Kaid Metougui zulk een succes hebben behaald en het vrijwel zeker is dat deze troepen met die van den Kaid van den mach tigen stam der Tdia samen zullen op rukken, is het vroegere plan weder op den voorgrond getreden. Zelfs schijnt de zaak reeds geheel en al in orde te zijn, want Moulay Lhamis, de gouverneur van Casablanca, heeft bevel ontvangen de gebouwen van den dar el Makzen gereed te maken ter bewoning door den Sultan. Volgens den berichtgever van de Matin te Tanger zou do uitvoering van het plan van den Sultan om zich naar Casablanca te begeven, niet alleen verhaast zijn door zijn wensch om de hoofdstad van het zuiden te herwinnen, maar ook doordat hij niet langer te Rabat wenscht te blijven, waar zich hoe langer hoe meer een te zijnen In de middeleeuwen zette men vrouwen die haar lastig humeur kwel den aan den schandpaal," vervolgde Ilse hartstochtelijk zonder op zijn op merking te letten. „Dat vindt men nu ruw en onbegrijpelijk. „En hier" - zij sloeg op den groenen band van het boek „hier sta ik aan den schand paal ten aanzien van de heele wereld. En waarom Omdat ik te veel van mijn man hield I Vindt u dat rechtvaardig? De gesmade middel eeuwen met hun schandpaal en fol- terwerktuigen waren barmhartig ver geleken met dat wat wy elkaar nu aandoen. Elk woord in dat boek is voor my een zweepslag, een klap in het gezicht, een Ilse groote God, IlseMerin- ger sprong op. „Hoe kunt hoe waagt ge het zoo te spreken Hoe kon hoe durfde hij zoo iets te schrijven? zeg dat liever 1 Hier luister eens naar dat eind." Zij deed het boek open, „Marianne dat is de heldin kwelde en martelde hem met hare zedelijke opdringerig heid, en door bare opdringerige liefde die het verlangen naar alleen zijn zijner eenzame natuur niet begreep. Hy kromp zenuwachtig ineen als hij haar japon hoorde ruischen en als de zon op baar goud-blond haar scheen. Hy wilde haar vergeten maar zij drong zich steeds aan hem op met bede- opzichte vijandige geest openbaart, zoodat er zelfs reeds maatregen zjjn genomen voor het niet onwaarschijn lijke geval van een opstand. Openbare leeszalen. De op 18 April van dit jaar te Utrecht opgerichte Vereeniging voor Openbare Leeszalen hield Zaterdag te Amster dam een algemeene ledenvergadering, om de statuten vast te stellen en het bestuur te kiezen. Jhr. mr. E. van Beresteyn presideerde en deelde in zijn openingswoord mede, dat het doel der Vereeniging grooten bijval had gevonden. Voor 1908 was reeds een Rijkssubsidie van f 5000 toegestaan. Spr. achtte het wenscheljjk, dat dit subsidie blijvend zal zijn. De Vereeni ging zal groot nut kunnen stichten, mits de toetreding voor alle leeszalen mogelijk zij. Ook behooren leeszalen te worden opgericht waar ze nog niet zijn. Daarvoor is geld noodig. Het voorloopig bestuur nu wenscht, om zoo groot mogelijken steun te krijgen, drie categorieën van leden en toetre dende leden te onderscheiden 1 a. lees musea, b. vakmenschen, c. belang stellenden. Het definitief bestuur werd aldus samengestelddr. H. E. Greve te 's-Gravenhagejhr. mr. dr. E. Van Berestyn Utrecht; mr. A. Stoop, Dor drecht; dr. Nolst Trénité, Zutfen; J. Gorter, Groningenmr. G. Van der Flier, Leeuwardendr. P. C. M. Bos, dir. van Ons Huis, AmsterdamHerm. Robbers, letterkundigeT. J. De Boer, J. G. Morre, dr. D. Bos, te "Winscho ten en namens de buitengewone leden dr. W. G. C. Bjjvanck en dr. A. J. Van Huftel te 's-Gravenhage, en G. Van Rijn, te Rotterdam. De nieuwe socialistische organisatie. In „De Klok"scbrjjf t de heer Van der Zwaag over het doel en streven en de beginselen van de socialistische organisatie, die hy zich voorstelt met den heer Havers in het leven te roepen „Indien ik eigen politieke gedach ten had, die een afzonderlijke (socia listische) partjjformeering zouden kun- lende woorden, met kussen of klach ten met tranen of vragen." Is dat stuk u voldoende of wilt u nog meer hooren ?i Herkent u ons in die beschrijving Neen u herken ik niet 1" ant woordde hjj kalm. Mijn haar is rood en dat van de heldin is blond. Zij heet Marianne ik heet Ilse. De held is beeldhouwer en Hilmar dichter. Dat is het eenige verschil." Hy boog zwijgend zijn hoofd. U is ook dichter en dus moet u er een oordeel over hebbenZy sprong op en stond nu dicht voor zijn stoel. „Kunt u het begrijpen dat hij mij dat heeft aangedaan? Neen ik zal mijne vraag een beetje anders inkleeden, u moogt me niet ontsnap pen met uitvluchten. Als een vrouw u lief had, zoudt u het dan over uw hart kunnen verkrijgen om uwe ge voelens in die mate uit te kramen, haar over te leveren aan bespotting en minachting—alleen omdat die vrouw misschien niet voorzichtig en terug houdend genoeg geweest was in de wijze waarop ze hare liefde uitte?" De vrouw die ik lief heb, is mij heilig I" antwoordde hy. U hebt gelijk zoo moet het ook zyn I En dus is dat boek een ont wijding dat is de juiste uitdruk king ontwijd. nen motiveeren, dan zou daarvan gedurende mijn 11-jarig Kamerlid maatschap wel iets gebleken zijn. Het is juist daarom dat ik ten allen tijde heb betoogd, dat zoolang men van de politiek de hoofdzaak wenscht te maken, een socialistische organisatie overbodig is. „Ik mag dan ook wel verklappen dat Havers en ik, en naar wij bopen zoovelen met ons, als zij tot stand zal kunnen komen, ons de nieuwe organisatie voorstellen als de algemeene propaganda voor het socialisme voor opstellende en de parlementaire actie terug- brengende tot hare ware be- teekenis in de arbeidersbeweging, dat wil zeggen tot een hulpmiddel". In het afzonderlyk bijvoegsel „Verslagen en Rapporten", dat met no. 156 der „St.-Ct." is verzonden, is opgenomenVerslag van de werk zaamheden en bevindingen van de inspecteurs voor het toezicht op de naleving van de Drankwet over het dienstjaar 1907. Het Hoofdbestuur van den Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in de provincie Utrecht houdt a.s. Zondag een vergadering waarin o.a. zal wor den besloten welke medailles zullen beschikbaar worden gesteld voor pry zen, behaald op het op Hemelvaarts dag alhier gehouden muziekconcours. Hedenmiddag werd op een ter rein aan de Koninginnelaan de parade gehouden ter gelegenheid van den jaardag van de Prinses von Wied. Aangezien de generaal-majoor, com mandant der 4e divisie en de kolonel commandant van het 5de Reg. Inf. te Oldebroek vertoeven tot by woning der artillerieoefeningen werden de troepen geinspecteerd door luitenant-kolonel J. H. v. d. Burg. In de Amersfoortsche Bad- en Zweminrichting werden gediplomeerd mej. A. A. Jappe Alberts en de jonge- heeren H. de Veer, W. van der Valk, C. C. van der Hoop en L. E. C. Mahler. De heer Ludwig, 2e luitenant Mevrouw, klampt u daar niet aan vast 1 De kunst moet voor alles be vrijdend werkenze mag niet de zenuwen aantasten Of ziek maken." Zy luisterde niet naar zijne troost woorden. Het bloed steeg haar naar het hoofd. „Ik zou het liefst myn haar willen afscheren en in lompen rond- loopen. Begryp u dat? Niet? Och, waartoe dient al dat gedicht en ge schrijf Gjj kunt een vrouw toch nooit begrijpen. Ge kunt haar alleen ver nederen, beschamen en in het slijk trappen." Zij ging weer zitten. Er rolden dikke tranen langs hare wangen en tot op hare handen. Hij kneep krampachtig zijne handen in elkaar. „Ik kan u niet zien huilen I U hadt het nooit mogen weten maar nu moet ik het zeggen." Hij sprak zeer langzaam en bjjna eentonig. „Ik heb u van het eerste oogenblik af aan lief gehad. U waart voor mij de open baring van alles wat mooi, rein en goed is, de verpersoonlijking van de lieflijke vrouwengestalte die tot nu toe slechts in mjjne droomen en idealen bestaan had. Ik zag u rond dwalen in uw huis, als de verper soonlijking der Duitsche dichtkunst aan uw spinnewiel zittenik merkte de teedere liefde op waarmee u uw man omringde. Ik wist van af het eerste oogenblik dat myne liefde voor alhier, heeft gisteren den afstand ZwolleKampen (ongeveer 16 K.M.), gezwommen in den tijd van 3 uur en 15 minuten. Voorwaar een kranig zwemmer. Bij het op 4 en 6 dezer gehou den toelatingsexamen voor kl. I der Hoogere Burgerschool zijn van 61 kandidaten 49 toegelaten, terwjjl aan 2 een voortgezet examen is toege staan Toegelaten zjjnClasine J. C. van Andel, L. G. M. Baas Becking, A. J. F. de Boer, Cornelia M. H. J. Boqm, G. A. M. L. P. Brandenburg van der Gronden ('s-Gravenhage), Sophia' L. Hilling, H. A. Coster, D. A. van Dalen, (Bussum), N. A. A. van Dijk, J. W. U. Doornbos, A. van Dormolen, Adriana F. C. Entzinger, Pietje G. Geerts (Buss.) E. J. Hilling (Buss.) Th. F. L. van Hombracht, J. J. Jurrissen (Buss.), Theodora C. M. van der Kaajj, M. P. Kokje (Lemmer), D. van Kolfschoten, R. Koudjjs, W. A. J. Maarleveld, C. H. K. Mahler, L. C. E. Mahler, P. G. E. Meijer, W. D. van Mourik (Buss.), H. A. Munzebroek, J. Oosterhuis, (Appel), J. Roggeveen, (Buss.), K. H. Schoneboom, (Buss.), D. A. Schreuder, Carolina Schwdrzer, (Buss.), J. G. La Seur, (Buss.), A. J. van der Slujjs, W. Spencer Elce (Veenend.), Heintje de Weert (Nykerk), J. Terpstra, J. E. F. A. Alberdingk Tbjjm (Baarn), A. van den Pol (Baarn), R. Troulder, Angelina J. Ph. Vermaas (Buss.), Geertruida R. de Vries, E. P. van der Wal, (Veenend.) D. J. Wever (Finsterwolde), F. C. de Rujjter (de Wild), E. Wil- lemstijn, J. W. C. Wolterbeek, N. L. Wyraer (Zeist), K. Zeevat (Buss.), N. J. Zijlstra. De uitslag voor de hoogere klassen wordt Woensdag 8 Juli bekend. Aan de Ned. Herv. Diaconie school no. 4 aan den Jutphaaschenweg te Utrecht (hoofd de heer P. van Aalten) is tot onderwijzer benoemd de heer G. Reima, onderwyzer aan de christelijke school alhier. Door de politie is heden weder een gesignaleerde aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Een rondreizend kelner, die gis teren een café aan den Hoogeweg u steeds onbeantwoord, ja onuitge sproken zou bljjven. En nu zeg ik het vandaag toch. En waarom Omdat bet u misschien goed doet als u hoort dat iemand u grenzenloos eerbiedig lief heeft." Zij keek hem aan alsof zij door een droom bevangen was. Zjjne blauwe oogen straalden met een vochtigen glans, het blanke voorhoofd waar achter zoovele goede kalmeerende ge dachten troonden, boog zich naar haar toe. Een oogenblik kwam de lust in haar op om zich op haar man te wreken. Raadde hij hare gevoelens? Hy nam hare handen in de zijne en drukte ze tegen zjjn voorhoofd aan. „Mevrouw, door u weet ik dat er heden ten dage nog vrouwen zijn die trouw en teeder zjjn en dit ook willen blyven." Hare banden lagen onbewegelijk in de zjjne. Hjj legde ze weer in haar schoot en liep naar de deur. Zy zat onbewegelijk op haar stoel en keek hem met groote, droeve oogen na. Hij komt niet meer terug I" Die woorden klonken duideljjk en bijna hard door het stille schemerachtig verlicht vertrek „nooit meer!" Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1