WEERBERICHT. Thermometerstand Ingezonden. ALLERLEI. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 6 Juli 1908. Hoogste barometerstand 772.6 m.M. te Hortalaagste 755.1 m.M. te Riga. Verwachting tot den avond van 7 Juli 1908. WindZwakke noordelijke tot ooste lijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennacht F. 52 Hedenmiddag 12 uur F. 69 AUERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Maandag 6 Juli des morgens 7 uur 66* F. bezocht, viel daar in slaap en bleef in weerwil van allerlei pogingen, die men aanwendde hem wakker te maken, rustig ronken. De eigenaar van het caté die zijn gast graag weg wilde hebben, liet hem tenslotte op een kar laden, waarmee men den slaper naar het bureau van politie vervoerde. Daar aangekomen deden eenige koude compressen hem uit zijn slaapje ontwaken, waarna hem, daar hij zijn roes nog niet geheel uit had, nacht verblijf werd aangeboden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie- Zeer Geachte Redactie In de onlangs gehouden Raads vergadering te Amersfoort is het be sluit genomen, dat voortaan de barak voor besmettelijke ziekten uitsluitend zal gebruikt worden ten behoeve van ingezetenen van Amersfoort, of aldaar tijdelijk vertoevenden. Dit besluit is genomen, naar ik meen, zonder eenige discussie, „na het advies der Gezondheidscommissie te Amersfoort te hebben ingewonnen." Dat de Gemeenteraad van Amers foort deze beslissing neemt, laat ik daar, maar dat de Gezondheidscom missie goedkeurend geadviseerd heeft is mij een raadsel. Dit besluit toch „benadeelt" de ge zondheidsbelangen van Amersfoort. Op de grens der gemeenten Amers foort en Leusden ligt de Infanterie kazerne. Na den bouw van deze ka zerne (oorspronkelijk gedeeltelijk op OudLeusderterrein) is hare directe omgeving geheel bebouwd. De Molen straat, Dievenweg, Leusderweg, enz., werden snel bevolkt, in hoofdzaak door Amersfoortsche ingezetenen en gehuwde militairen. Wanneer nu in deze straten of omgeving (Leusder gebied) besmette lijke ziekte uitbreekt, dan is niet alleen de kans verkeken om door snel transport naar barak de uitbreiding tot een minimum te bepalen, maar bovendien door dit besluit de kans „vergroot", dat de besmetting zich uitbreidt, en de gevaren voor de Infanteriekazerne „stijgen." Het eigenbelang van Amersfoort is, te zorgen, dat van de zijde der Re geering geen klachten komen over onvoldoende maatregelen ter bevorde ring der gezondheidsbelangen der mi litairen I Het goedkeurend advies der Gezond heidscommissie is mij nog onduide lijker, wanneer ik het volgende rele veer In den zomer van 1906 brak typhus dit aan den Appelweg, n.l. het ge deelte Appelweg dicht bij de kazerne. Niettegenstaande dit op Leusder terrein was, en ressorteerde onder de werkzaamheden van de Gezondheids commissie Baarn c. a. (waaronder Leus den en Oud-Leusden behooren), en deze Commissie reeds in overleg met Bur gemeester en Gemeente-Arts van Leusden was getreden, achtte de Ge zondheidscommissie van Amersfoort in het belang van de direct aangren zende kazerne het noodzakelijk zich in deze kwestie te mengen. Dit was natuurlijk zeer goed ge zien, en kon een samenwerking zijn nut hebben en nu Nu, terwijl de Gezondheidscommis sie te Amersfoort weet of weten moet, dat een dorp als Leusden, geen ba rakken voor besmettelijke ziekten er op na kan houden, en dus weinig in het belang van deze buurten kan verrichten, ontneemt zij (door haar advies) die streken hun laatste red middel en bevordert bovendien de gevaren van baar eigen gebied, en het Rijksgebied, de kazerne. Ik vermoed, dat afgaande op het toestemmend advies der Commissie, de Raad zonder verder nadenken het besluit goedkeurde. M. i. was het in alle opzichten goed geweest de bepaling op te nemen, dat Oud-Leusden ook over de barakken (natuurlijk tegen vergoeding) kon disponeeren. Dit is geen onbillijkheid tegenover andere gemeenten, maar noodzakelijk tegenover de belangen van de kazerne en de Amersfoorters, die de Oud- Leusder straten en wijken bezoeken, veelal als aanhangsel van die kazerne. Het is misschien nog mogelijk orn deze belangryke zaak in een der volgende Raadsvergaderingen eens nader te overwegen. Onder dankbetuiging voor Uwe ver leende plaatsruimte H. VISSCHER, Gemeentearts van Leusden en Oud-Leusden. Een begeerde betrekking. Voor de betrekking van concierge van de met September a.s. te openen Ambachtsschool te Schiedam, op eene jaarwedde van f 600 en vrije woning, hebben zich 1165 sollicitanten aange meld. Onderwijzers op klompen. De nieuwe instructie voor het onder wijzend personeel der openbare scholen in de gemeente Losser bepaalt o. a. „dat het aan alle onderwijzers, ter voorkoming van gedruisch, gedurende de schooltijden verboden is klompen te dragen"! De valsche karabiniers. Een echt Italiaansch rooverstukje wordt uit Brindisi gemeld. In district San Vito de Normanni bood baron Remondini op zijn kasteel zijn vrien den een feestmaal aan. De nacht brak aan, toen een heer in elegant jacht kostuum aan de slotpoort verscheen. Hij vroeg, daar hij zeer vermoeid en hongerig was, om de gastvrijheid van den baron. De baron aarzelde geen oogenblik aan den voornaam uitzien- den vreemdeling zijn huis ter beschik king te stellen, noodigde hem aan tafel, en een uur later nam hij met alle andere gasten deel aan een dansje. Plotseling eischten zes carabiniers te paard toegang tot het slot. De aan voerder der troep nam den gastheer apart en vertelde hem, dat zij den beruchten roover Suraa, „den schrik van San Vito" op het spoor waren. De roover moest zich onder de gasten bevinden en, terwijl de karabinier op den vreemdeling in jachtcostuum wees fluisterde by den baron in 't oor, dat dit de beruchte rdover was. In een ommezien was de vreemde geboeid en in den paardenstal geworpen. Blij dit gevaar ontkomen te zijn, verzocht de baron de wakkere soldaten te rus ten, iets te gebruiken en dan aan den dans deel te nemen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Men was midden in 't gesprek, toen de karabiniers eensklaps midden in de zaal gingen staan, hunne revol vers trokken en ieder der aanwezigen met den dood bedreigden, die niet onmiddellijk al z(jn geld en sieraden op de tafel legde. Van schrik half verlamd, volgden de gasten, de baron aan 't hoofd, het bevel der mannen op, en in enkele minuten hadden deze een buit in handen ter waarde van over de 62,000 gulden. De karabiniers sprongen op hunne paarden, niet zon der vooraf den gewaanden gevangene uit den stal bevrijd te hebben. Zoo snel mogelijk maakten zij zich uit de voeten. Pas eenige uren later kwam men tot de ontdekking, dat de edeh man in jachtcostuum werkelijk de rooverhoofdman Suma en de dappere karabiniers zjjn vermomde gezellen waren. De schaking van eene tachtigjarige. Heel dikwijls zal 't nog niet voorgekomen zijn, dat eene gebrekkige grijze vrouw op haar ouden dag geschaakt wordt. Dit geval is echter te Nieuw-Brunswijk in den staat New-Yersey voorgevallen. De tachtigjarige Èleonora Volckwein, wier vermogen op een vierde millioen ge schat wordt, leefde in onmin met haar vroegere schoondochter. De vrouw van haar overleden zoon was voor de tweede keer gehuwd en was tenge volge daarvan, ten voordeele van de kleindochter der oude vrouw, van de erfenis uitgesloten. De ex-schoondochter van de oude dame, thans mevrouw Kuip, beproefde alle middelen om Eleouora Volckwein te bewegen haar testament te veranderen. Tevergeefs! Dezer dagen verliet mevrouw Volck wein het huis, waar zij met hare kleindochter mevrouw Philip Render woonde, maar ze keerde niet weer terug. Toen ze op hare krukken steunend over de Mattawabrug ging, naderde plotseling een groote zwarte automobielze werd er in gezet en weg reed ze. Sinds dien t(jd is de zwarte automobiel met de tach tigjarige dame op verschillende plaat sen van den staat New-Yersey, ja zelfs te Buffalo en Washington gezien. De kleindochter van de ontvoerde, die ook al weer tengevolge van een tes- tamentstwist in vijandschap met hare moeder leefde, heeft de politie mede gedeeld, dat de ontvoering het werk van deze is, en tot doel heeft mevr. i Volckwein tot verandering van haar testament te brengen. Niettegenstaande den ijer der politie is het nog niet gelukt de zwarte automobiel aan te houden. Van het Pére Lachaise- kerkhof. Het bij het Parijsche gemeentebestuur ingekomen verslag van het bestuur van „Pére Lachaise" verraadt, dat het oud-eerwaardige, beroemde kerkhof niet alleen een rustplaats der dooden is, maar ook aan de levenden menig voordeeltje moet opleveren. In de eerste plaats is het een rijk jachtveld voor de kleine dieven, die met (jver en nauwkeurigheid alle niet al te vast zittende brons en koper- deelen van de oude graven verwijde ren, kleine koperdraadhekjes verza melen in hun huis, zorgvuldig onder hun kleeren verborgen uit het rijk der dooden naar het rijk der levenden terugsmokkelen. Naast hen hebben een aantal reliquiesjagers het oude kerkhof tot hun jachtterrein gekozen met groote wandelstokken, waaraan zich aan 't einde haken bevinden, gaan ze er op uit, vernielen aan de kleine kapellen der familiegraven de bonte venster glaasjes en visschen met handigen greep uit het inwendige de kleine zilverlampjes, bronzenbeeldjes, de oude kandelabres of bloemvazen, die de piéteit der achtergeblevenen daar heeft geplaatst. De derde categorie vormen een aantal vrouwen, wier werkzaamheid zich uitsluitend tot de kransen be perkt. Ze loopen de graven af, ver zamelen de kransen en den volgenden dag koopt de handelaar ze als nieuw handwerk van de arme huisarbeidsters. Maar niet alleen practischen zaken- zin of verzamelwoede heerschen op het stille kerkhof. Ook de romantiek komt er tot haar recht, de plek der dooden wordt een tooneel van senti- menteele liefde, en boven de graven vereenigen zich de lippen van jonge menschenkinderen, die hier aan het beroemde graf van Abelard en Heloise uit hun overvolle ziel diepe zuchten loozen. Soms, wanneer dit symbool van de eeuwigheid des levens naar al te sterke contrasten streeft, wan neer de minnende paartjes nog al te jong zijn en de schooltasch nog onder den arm dragen, dan mengen zich soms de oppassers in de idylle, vra gen naar de namen en stellen de ouders er mee in kennis. Menige romantische schooljongens- en meisjes liefde heeft op deze wijze een eind gevonden in een pak slaag. Maar naast deze zuivere idealisten staan ook de sirenen van Père La chaise op. Jonge, slanke, mooie vrou wen zyn het wier bloeiende gelaats trekken door het troostelooze zwart van den weduwen-sluier omzoomd zyn en wier oogen vochtig zyn van pare lende tranen. Zij knielen hier aan dit of ginds graf en snikken hartver scheurend over den dood van den een of anderen menscb, dien ze niet heb ben gekend. Wil het toeval, dat een jong, goedgekleed heer voorbijkomt, dan klimt haar smart tot extase, haar SDikken gaat in krampen over en zoo noodig zinken ze onmachtig op het koude marmer. Een uur later echter verlaat de treurende pseudo-weduwe op den arm van een behulpzame ge steund, en terwijl in het eene oog een laatste traan zich nog spiegelt, glinstert het andere reeds veelbelo vend haren begeleider toe. Alleen het Parijsche gemeentebestuur beschouwt deze comedie des levens op de plaats der dooden met gestrenge blikken en heeft thans besleten het aantal der bewakers van het Père Lachaise te vergrooten. In den komkommertijd. Een echt Amerikaansch zomerver- haaltje discht een New-Yorksch blad in allen ernst aan zijn lezers op. 't Gaat over een farmer uit New-Yersey, de heer Billings, en een Plymouth Rook-kip. Sedert jaren stopte de farmer onder de broedkip eendeneieren in het nest, en de kleine eendjes kuierden natuurlijk direct na 't verbreken van den dop in 't water. De kip was over dit gedrag van hare ondergeschoven nakomelingen steeds erg verontwaar digd, maar ten slotte schikte ze zich met philosophische berusting in het onvermijdelijke, en daar dat grapje telkens herhaalde, gewende de goede kip er aan, dat haar kuikens steeds zoo gauw mogelijk in het water sprongen en rondzwommen. Dit voorjaar echter wilde mr. Billings een dozijn kostbare kippeneieren, die hij uit een beroemde rasfokkerij had laten komen, laten uitbroeden. Alles ging naar wensch en ongeveer een week geleden kropen twaalf heele kleine kippetjes naar buiten. Volgens oude gewoonte bracht de kip ze nu naar het water bassin. De kuikentjes liepen weg. De moederkip viel haast om van verbazing en geergerd ging ze dien dag nog herhaalde malen naar den vyver. Toen de kuikentjes er zich echter hardnekkig tegen verzetten om jonge eendjes te worden, brak ten slotte de catastrophe los. Den komenden Zondagmorgen bracht de kip haar dozijn kuikentjes naar het water en dreef ze er met geweld in, tot ze allemaal verdronken. E en gevechtmetmeisjes- r o o v e r s. Te Coaligna in Californië werd de zestienjarige Edna Domingiue, slechts in haar nachtgoed gekleed, uit haar op een rancho gelegen ouderlijke woning, door twee roovers, Clock Rogers en Tony Loveall, ontvoerd. De meisjesroovers verlangden vijf duizend dollars losgeld. Zy werden door bereden cowboys vervolgd. De roovers gingen uiteen. Rogers nam het meisje met zich en gebruikte het, toen hij door zijn vervolgers werd omringd, als schild tegen de kogels der cowboys. De broer van het meisje verwijderde zich stil uit de schare der vervolgers, sloop achter op den roover toe en overweldigde hem na een korte wanhopige worsteling. Een rechtbank, die direct bijeenkwam, beraadslaagde er over of de meisjesroover gelyncht of opgesloten moest worden Men besloot tot het lynchgerecht, dat aan Rogers werd voltrokken. Spoorwegongeluk. Te Knobnoster in de Ver. Staten, zjjn ten gevolge van den dichten nevel twee sneltreinen op elkaar geloopen, waardoor 8 personen gedood en 20 gewond werden. By het te Nijmegen gehouden kegelconcours behaalde Acht om de Koning de meeste treffers en geen prys met 113 p. ATJEH. De correspondent te Batavia van het Hdbld. seint d. d. heden het vol gende „Toekoe Bin Blang Pidië onderwierp zich met drie honderd volgelingen". Als waar is, wat reizigers, die van Assomption naar Formosa zyn gegaan beweren, dan heeft de revo- lutionnaire partij in Paraguay gezege vierd. Deze reizigers toch melden, dat President Ferreira en de ministers genoodzaakt zyn geworden at te treden en gevlucht zyn in het Argen- tijnsche gezantschapsgebouw. Volgens de jongste opgaven zijn bij de mijngasontploffing in de mijn der maatschappij „Katherina" in het geheel 264 mijnwerkers omgekomen. Vier zyn er nog vermist. 6 JULI. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Holl. fondsen vast. Russen prysh. Voor Hon duras is veel belangstelling. Cultuurw. willig met flinken handel. Mijnen prijsh. voor Ind. soor ten, overige soorten stil. Petrol, willig voor Kon. De Russische soorten zyn lager en sluiten flauw. Tabak vast met beperkten handel. Amerik. waar den vast, maar zonder handel. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. Honsarue. Obi. 1892/1904 ITALIË. Obi. 1862—814 Oostenrijk. Obi. Jan.Juli MeiNov. P0RTU8AL. Obi. Ie Serie 3e 3 f 1000. 3 f1000. 2 '/a flOOO. 4 Kr. 2000. Ls. 100loo/m. 4 Kr. 2000. 4 Kr. 2000. 3 100. 3 Frs. 500. Vorig koers 90 A S9« 744 934 63f 6 Juli 90| 90 75 A 97J 97H Rusland. 1884 Goud 5 G.R, Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obi. 1902 Argentinië. Obi. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obi. 1903 1901/2 Recs. Don. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 £100 5 £100 5 £100 100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang aand. f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Un. St. Steel corp. dll. 1000 S7-2- 82| 80! 80 8U3- 804 914 91-4 1 ill 1044 167 167-5 314 290-4 109! 1024 17 134 88 89J- 334 34j 3745 38fV Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. My. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aaDd. f 500 St. My.Nederl. aand. f 500/1000 Amerika. Int. Merc. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obi. 47a 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Auerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4 Conv. 1000 Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 117 139f 114f 134 205 67-rV 630 1034 407 243| 375 914 935 81 62| 25A 194 23A 54-55 115-5 1395 75 20! 67! 635 104 4094 2455 3754 81! 90-rV 255 1845 23A 545 Kansas City Obi. aand. 3 dll. 1000 Missouri aand. dll. 1000 id. 2e Hyp. Obi. 4 dll. 1000 Rock Island aand. dll. 1000 South rail dll. 1000 South Pac dll. 1000 Union Pac id. Conv. Obi. 4 dll. 1000 Wabash gew. aand. pref. Prolongatie-rente Koersen van New-York. Van Heden. 70 70A 27-J- 275 82A I8-1V i«A 174 174 85+ 86 1464 1474 894 89| 11t HA 21A 34 34 F 0 N D S B N. Slot van gistoren 0 poningsk van heden. 814 Rock Island Common 154 154 Erie Railway 19 194 Miss. Kan. Texas 27 27 New-York-Ontario 404 40| Norfolk Wester 69 Southern Pacific 864 864 Southern Railway 16 j 145| 1464 U. S. Steel Common. 384 384 Kansas Cy South 224 do. do. Pref. 53! Stemming prysh. Stoom- Boek- en Handelsdrukkerij, S. W. MELCHIOR Amersfoort,

De Eemlander | 1908 | | pagina 2