DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. Onderdonispeosioen. No. 135, ZATERDAG 11 JULI 1908. 5e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Venoootsehap „DE EEMLANÜEB". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. BINNENLAN D. EEMLANDEH Hoofdredacteur R. G-. RIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRA&.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Zooals men in ons vorig nommer heeft kunnen, lezen, heeft het En- gelsche Lagerhuis het ontwerp-ouder- domspensionneering in derde lezing aan genomen. Voor ieder Britsch onderdaan, zal, wanneer ten minste ook het Hooger- huis het ontwerp aanneemt, de ge legenheid open zijn gesteld tot het verwerven van een levenslang pen sioen van vijf shilling per week, na een bepaalden leeftijd. Het merkwaardigste is echter, dat voor dit pensioen geenerlei bijdrage wordt geëischt, van hen, die er later voor in aanmerking zullen komen. Het betreft hier zuivere Staatspen- sionneering, zooals men nog in geen enkel Europeesch land heeft aange durfd. Men heeft hier alle theorieën, die elders zijn aangevoerd voor de nood zakelijkheid eener premie-betaling een voudig genegeerd, om zich alleen te bemoeien met de vraag, wat de levenspractijk leerde omtrent de mogelijkheid voor een gemiddelden arbeider om zulk een premie af te zonderen van zijn loon. De Britsche Regeering, met den conservatief-liberalen minister Asquith aan het hoofd, heeft deze vraag meenen te moeten oplossen in dien zin, dat de arbeider in den regel niet in staat is om eenig bedrag, hoe gering ook, voor zulk een premie af te zonderen. Toen met tot deze conclusie was gekomen, was ook de rechtsgrond voor deze staatspensionneering ge makkelijk geworden. De ouderdomspensioenneering zou zijn een uitbreiding van de armen zorg. Maar de vernederende schijn, die tot dusver aan al wat met armenbe- deeling in verband staat, inhaerent was, zou verdwijnen. De oude arbeider, Naar het Duitsch, van HENRIETTE VON MEERHEIMB. 77) Och wat, dat zijn schrikbeelden Humar streek met een onwillig gebaar over zijn kort geknipt haar. Meringer kwam naar hem toe en schudde hem in een opwelling van drift onzacht door elkaar. „Neen, dat zijn het niet 1 Ik zeg alleen maar, dat als je vrouw je ontrouw geworden was het eenig en alleen jouw schuld geweest zou zijn." Hoe kunt ge zulke dingen denken en daarenboven uitspreken?" Omdat ik je vrouw liefheb-en haar dat ook gezegd heb." Wat?" Hilmar maakte zijn arm met geweld los. Zijne oogen flikkerden van woede. ,Heb je dat durven doen Laat den beleedigden echtgenoot en slagvaardigen corpsstudent maar thuis, als het je blieftDie kan ik geen van beiden gebruiken. Dat ik je vrouw liefheb is alleen mijn zaak en dat ik het haar gezegd heb—is jouw die zijn levenlang op zijne wijze de gemeenschap had gediend, zou op deze gemeenschap een recht kunnen doen gelden tot verschaffing van het aller- noodigste levensonderhoud, wanneer bij tot werken niet meer in staat was. Het ontwerp, zooals het nu door het Lagerhuis is aangenomen, is niet meer hetzelfde dat door de Regeering is ingediend. Het zijn echter geen principieele wijzigingen, die het heeft ondergaan, maar de kosten die de in voering zullen meebrengen zijn met ongeveer een millioen pond sterling verhoogd. Daarvoor zijn verbeteringen aangebracht, die voor deze som ver moedelijk niet te duur zullen zijn gekocht. Deze wijzigingen betreffen in hoofd zaak de intrekking van de bepaling, dal wanneer twee oude lieden, die beiden gerechtigd zijn tot het pensioen, bij elkaar inwonen, het bedrag van de uitkeering voor ieder van hen ver minderd wordt; benevens eene wijzi ging van het artikel, waarin de ge vallen worden opgenoemd, waarin aan iemand wegens wangedrag de aan spraak op pensioen kan worden ont zegd. De bedoeling was, dat lieden, die algemeen bekend stonden als land- loopers, luiaards en oplichters, van het pensioen zouden worden uit gesloten. Maar men wilde tevens ver hoeden, dat er gewroet werd in het particuliere leven, vaD hen, die voor het pensioen in aanmerking wilden komen. Men wilde, zooals de minister Lloyd George het uitdrukte, een in- dustrieelen, en niet een moreelen maatstaf. Daarom werd het desbetreffende artikel aldus gewjjzigd, dat niet voor het pensioen in aanmerking zal komeD, degene, die tevoren in den regel niet tot onderhoud van zichzelf en van hen, voor wie hij volgens de wet heeft te zorgen, zoodanigen arbeid schuld." Dat is heel geraakkelp gezegd 1" Het is de waarheid. Ik zou lie ver mijn tong afgebeten hebben dan mezelf verraden, maar toen vond ik je vrouw in diepe wanhoop over je boek in een toestand waarin een vrouw tot alles in staat is, ook om in 't water te springen. Ik hoopte haar door middel van mijne bekente nis haar gemoedsrust weer te geveD, haar te toonen dat er toch nog iemand was die haar lief had en hoogachtte anders niet. Ik heb je huis sedert niet meer betreden en zal het ook niet meer doen." Is dat dan de reden waarom ze nu zoo veranderd is Wel neen. Hare koelheid is niets als schuchter geworden liefde voor jou. Zij waagt het niet meer om hare liefde te toonen omdat ze er je niet lastig meer mee wil vallen. Dat is alles. Maar dat liadt jij ook wel kunnen raden I" Hilmar stond op. „Waarom zeg je me dat alles?" Opdat ge zoudt inzien hoe ge het voortaan moet aanpakken en je er niet over zoudt verbazen als ik niet bij je kom." Kom je nooit meer, ook later niet, Meringer?" Ik ga weg uit Berlijn." Waarheen?" heeft verricht, als overeenkomt met zijn bekwaamheid, met de hem geboden gelegenheid en met zyn behoefte. Maar onmiddellijk na deze bepaling volgt een nieuwe alinea, waarin wordt gezegd, dat aan niemand om deze reden zijn aanspraak op pensioen wordt ontzegd, wanneer hij bewijzen kan, dat hij gedurende tien jareD, voorafgaande aan het oogenblik, waarop hy den zestigjarigen leeftijd heeft bereikt, geregeld contributie heeft betaald aan eene vakvereeni- ging, eedg ziekenfonds, of andere organisatie, die ten doel heeft ver zekering tegen ongevallen, werkloos heid invaliditeit, enz. En wanneer het hoofd van het gezin dit heeft gedaan, zal het worden beschouwd alsof het door alle leden van het gezin eveneens is geschied. Men heeft hier te doen met een eerlp streven, om bij voorbaat alle gelegenheid tot chicanes af te snijden en om zooveel mogelp een ieder onder de bepalingen der wet te doen vallen, die dit naar recht en billpheid verdient. DE BALKAN-QUAESTIE. Dezer dagen is gebleken dat Enge land zich in alle stilte bezig houdt met Turkije en de staten die uit het eens groote Turksche rijk zijn ont staan, met name Boelgarye. Er be staat een „Engelsch Balkancomité en de Vossiscbe Zeitung is in staat een geheim rapport mede te deelen, dat eenig licht geeft omtrent de werking van dat comité. Het heet in dat rap port, dat de vroegere Engelsche con sul in Saloniki zich zeer pessimistisch had uitgelaten omtrent de hervormin gen in Macedonië. Hij had den En- gelschen gezant te Konstantinopel O'Connor gezegd dat er niets van de hervormingen zou komen zonder eene grondwet en de gezant was dat met hem eens geweest. Hy, de gezant, had dan ook in dien zin de regeering te Dat weet ik nog niet zoo pre cies. Ergens waar men my niet kent waar ik goedkooper kan leven en hier en daar een stukje van den blauwen hemel boven myn hoofd zie. Hier wordt het laatste stukje weldra weggebouwd". Frits, als ik je met het een of ander kan helpen wat je me gezegd hebt brengt er geen veran dering in." Dat weet ik wel maar ik neem het toch niet aan." Hilmar stak hem zijne hand toe. „Laten we als goede vrienden schei den, Frits 1" Zyne stem klonk bedrukt. Meringer drukte hem de hand en keek hem met zijne blauwe oogen doordringend aan. „Vaarwel, oude jongen I Ga naar huis en naar haar toe. Kniel voor haar neer en beter je leven I" Hij duwde hem glimlachend naar de deur, maar verborg intusschen met moeite zijne aandoening.Hilmar liep in gedachten verdiept naar huis. De breuk met Meringer deed hem verdriet maar hy zag ook geen an deren uitweg. Zyne woorden dwaalden door zijn brein. Nu gaf hy een heel andere verklaring van Use's optreden. Schuchter geworden liefde Misschien had Meringer gelp. Zachtjes aan, heel voorzichtig zou hy die liefde trachten terug te winnen. Londen geadviseerd. De consul was van meening dat de toestand der Boelgaren in Macedonië zeer zorgelp moest worden geacht. De Porte zette de Grieken en de Serviërs tegen hen op. Men moest beginnen met de aan stelling van eeneu Christelijken gou verneur en daar die aanstelling niet kon verkregen worden zou men de Macedonische quaestie dienen uit te vechten. Het zou komen tot een oorlog tusschen Turkije en Boelgarye en het vorstendom zou dan kunnen rekenen, zoo niet op de openlpe ondersteuning van Engeland, ten minste op indirecten steun. Dit vooral omdat koning Edu- ard en de vorst van Boelgarye op zoo goeden voet stonden. Het Engelsche Balkancomité zou desnoods niet tegen oorlog opzien. Het speelt een groote rol, zooals uit dit geheime rapport blpt. Het zond geld aan de Bulgaren. Het begunstigde de toenadering tusschen den koning en den vorst van Bulgarije. Nu en dan verschijnen in de Engelsche bladen berichten, die beweren dat de Boelgaren in Macedonië niet alleen door de Porte worden vervolgd, maar dat ook deze het voornemen schijnt te hebben om het vorstendom Boel garye te overvallen. De Engelsche politiek heeft een officieelen vertegen woordiger by de Porte, maar wordt ook vertegenwoordigd, niet officieel, door het Balkancomité. De Engelsche regeering en Koning Eduard kunnen alles daarvan weten. Ook van de minder vredelievende plannen van het comité, dat de Boelgaren aan moedigt. Het is geen wonder dat men elders met eenigen argwaau de geruchten verneemt van een bezoek van Koning Eduard en Keizer Frans Jozef. Want Oostenrp heeft groot belang bij de Balkan-quaestie en Koning Eduard heeft zich in den laatsten tjjd sterk getoond in politieke combinaties. FRANKRIJK. Met 475 tegen 34 stemmen heeft de Kamer het geheele wetsontwerp betreffende de vier belastingen aange nomen. Verder nam de Kamer met groote meerderheid een door den minister van financiën aanvaarde motie aan, waarin gezegd wordt, dat de Kamer rekent op de regeering eD den minister om na de wederbyeenkomst der Kamers de beraadslaging over de in komstenbelasting zonder onderbreking voort te zetten. Ook werd aangenomen het wetsont werp aan in zake de nieuwe haven werken te Havre en van de werken aan de beneden-Seine, ten beloope van 86 millioen frcs. ZWEDEN. Uit Stockholm wordt bericht, dat de Zweedsche werkgeversorganisatie, nadat zy de looneischen der arbpiders voor onaannemelijk had verklaard, be sloten heeft aan de socialistische landelijke organisatie een ultimatum te stellen. Wanneer nl. op 16 Juli de geschillen niet bijgelegd zyn, zal een algemeene uitsluiting worden geprocla meerd. PORTUGAL. In de Kamer heeft heden Almeida het wetsontwerp betreffende de civiele lijst aangevallen. Hij eindigde met te zeggen dat de regeering aan het parlement een bijzondere nota betref fende de uitgaven van het Koninklpe Huis zou moeten overleggen, om ih verband daarmede de koninklijke dotatie vast te stellen. ITALIË. De agrarische onlusten in Noord- Italië duren voort. Faenza is nu het middelpunt van de agitatie. 400 arbei ders, die van een meeting terugkeer den, vielen het syndicaatsgebouw aan en hielden er duchtig huis. De stad is door soldaten bezet. Hjj legden den grooten afstand te voet af door drukke, breede en nauwe straten en door den zwijgenden nat- geregenden Thiergarten. Onder de verwelkte, half vergane bladeren be gonnen al weer zachte, groene blaadjes te ontspruiten. Pinksterbloemen en witte anemonen verhieven hunDe kopjes. Het was hem als een openbaring der lente. Met vlugge schreden liep hy naar huis. Ilse ontving hem met haar gewone koele, gelijkmatige vriendelijkheid. Hy bracht hare handen aan zijne lippen met een zekere toederheid. Zy bloosde licht. In haar oogen lag eene half verlangende, half angstige uitdrukking. Ik heb een heel eind geloopen, Ilse." Hy streek met zijn hand over haar haar. „Ik heb een grooten omweg gemaakt. Maar het is niet te vergeefsch geweest. Ik heb iets ont dekt, een oude wijsheid die mij mis schien alleen nieuw toeschijnt." Wat voor een wijsheid, Hilmar Dat er in ons steeds iets moet sterven dat alleen is leven." Zij keek hem vragend aan. „Wie heeft je dat gezegd De lente, Ilse, de lente, buiten. De anemonen bloeien boven verdorde bladeren dat is mjjn heele wijs heid, kind." Zij stond voor hem als in een droom. C h r i s t e 1 ij k-H istorische Unie. In de rede, waarin Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, in de eergisteren gehouden vereenigde ver gadering der christelyk-Historiscbe partijen sprak over de beteekenis van het gezamenlijk optreden der beide practies, zeide hy o. a. Om een Staatkundige party te be- oordeelen, moet men niet bestudeeren de programma's van die partyen, maar de feiten zelf, de geschiedenis Ik begrijp het niet." Niet Nou, het wordt lente en dat zullen wy ook ervaren." Hy bedekte haar bleek gelaat met kussen. Zij lag stil in zyne armen. Haar hart klopte luid en zwaar. Sitta Sitta 1" Hans-Hen- ning zocht in het heele huis ofschoon hy heel goed wist waar hjj zyne vrouw zou vinden in zijn vroegere kleedkamer die du veranderd was in een kinderkamer. „Daar is zij - na tuurlijk weer bij den jongen. Ik zal nog jaloersch worden op zijne Majes teit, den regeerenden heer van Hein- ricbshagen." Hij schoof het groene wiegegor- dijntje op zij en keek met een ver heerlijkt gezicht naar het slapende kind. De vliegen zoemden in het schemer achtig verlicht vertrek en door de neergelaten jalouziëen viel juist een smalle lichtstraal op Sitta's iioofd. Zy zat op een tabouretje naast de wieg en wiegde het kind. Op eens hief zij waarschuwend hare hand op. Het kind had even gekreund maar sliep toch kalm voort met zijn beide armpjes boven zyn hoofd. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1